Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 20 січня 1997 р. N 40
м.Київ

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 327 від 15.03.2006
)

Основні положення
Концепції створення єдиної державної
автоматизованої паспортної системи

Концепція визначає шляхи, методи і засоби створення єдиної державної автоматизованої паспортної системи (далі - Система) як найважливішої складової частини Державного реєстру населення, підходи до формування загальної системи обліку громадян (побудованого не за існуючим дозвільним принципом- пропискою, а за принципом реєстрації громадян за обраним за власним бажанням місцем постійного проживання) та їх документування із запровадженням єдиних документів, що посвідчують особу громадянина України, - паспортів, а також організації різноманітної аналітично-довідкової роботи.

Передбачається приведення паспортної справи у відповідність з вимогами Конституції України та світовою практикою. Система стане важливим засобом забезпечення додержання конституційних засад, сприятиме виконанню Закону України "Про громадянство України" й виступатиме як основа одержання, систематизації та зберігання облікової інформації про громадян, структуру, міграцію та динаміку розвитку населення.

Система проектуватиметься і впроваджуватиметься відповідно до вимог законодавства та з урахуванням міжнародних стандартів. Ця робота буде провадитися з максимальним використанням накопиченого науково-технічного потенціалу держави і, ефективно інтегруватися з іншими національними автоматизованими системами управління та автоматизованими системами інших держав і міжнародних організацій.

Реформування паспортної системи буде здійснюватися в інтересах держави та її громадян, а створення єДАПС не призведе до свавільного скорочення й руйнування кадрового апарату паспортної служби.

Виходячи з умов сучасного рівня розвитку міжнародних зв'язків, необхідності спрощення контактів між державами і враховуючи те, що останнім часом у світі основні зусилля спрямовуються на здійснення поступового переходу до уніфікації оформлення документів та їх контролю, доцільно, щоб створювана Система базувалася на виключному використанні машинозчитувальних документів, для чого будуть застосовуватися програмно-апаратні засоби на принципі "висхідної сумісності" із забезпеченням концептуальної незалежності.

Використання Системи матиме ряд особливостей, які під час її створення визначатимуть додаткові вимоги щодо вибору рішень і методів їх реалізації. Це, по-перше, необхідність в стислі терміни провести видачу громадянам паспортів, після чого навантаження на відповідні функціональні частини Системи різко зменшиться. По-друге - це відсутність необхідних актів законодавства, розроблення й впровадження яких дасть можливість запровадити Систему в цілому, а також сприятиме її майбутній модифікації.

Реалізація Концепції дасть змогу розпочати роботи, спрямовані на створення національної технологічної бази для виробництва програмноапаратних засобів, необхідних для функціонування Системи відповідно до світового рівня. Метою створення Системи є:

реалізація державної політики стосовно використання кожним громадянином усіх конституційних можливостей щодо участі у життєдіяльності держави і суспільства;

удосконалення механізму виконання Конституції України, Законів України "Про громадянство України", "Про органи реєстрації актів громадянського стану", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" та "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України, декретів, постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України з питань паспортизації;

забезпечення стандартизації ідентифікаційної та облікової інформації про особу, що накопичуватиметься в паспортній системі, сприяння застосуванню міжнародних стандартних форматів біометричних та відцифрованих "фотографічних" даних для ідентифікації власника паспорта, до якого вноситимуться ці дані;

узгодженість дій органів виконавчої влади стосовно реєстрації громадян за місцем постійного проживання з використанням їхніх ідентифікаційних номерів та накопичення визначеної в установленому порядку облікової інформації про особу;

комплексна автоматизація процесу паспортизації, а також функцій, що безпосередньо пов'язані з цим процесом.

Створення Системи активізуватиме діяльність паспортної служби, сприятиме зниженню рівня злочинності, підвищенню рівня безпеки громадян та держави в цілому, стане основою для прийняття рішень у сфері демографічної і соціальної політики держави.

ЄДАПС як інформаційно-аналітична система, з одного боку, та система масового обслуговування, з другого боку, розроблятиметься як комплекс організаційних, нормативно-правових, технічних, математичних та інших засобів, які сприятимуть координації і злагодженій роботі міністерств, відомств, установ, підприємств та організацій у сфері інформаційного забезпечення, пов'язаного з ідентифікацією та обліком громадян.

Система функціонуватиме в режимі реального часу і буде територіально доступна кожному авторизованому користувачеві.

Створення і використання ЄДАПС як складової частини Державного реєстру населення дасть змогу відпрацювати технологію створення комплексних інформаційно-аналітичних систем для державних потреб та закласти науково-технічну й організаційну основу для поетапного впровадження інформаційних технологій в різних ланках державного управління.

Система орієнтуватиметься на використання міжнародновизнаних форматів документів, що посвідчують особу - ID/ПД-1 (54,0х85,6 мм),ID/ПД-2 (74,0х105,0 мм) та ID-3 (88,0х125,0 мм).

Передбачається, що технологія виготовлення й оформлення паспортів та обладнання для їх машинного оброблення дасть змогу забезпечити повну й оперативну ідентифікацію особи, а для паспортів - досить надійний захист від підробки, фальсифікації й використання шахраями.

За основу створення Системи береться структурний принцип її побудови, що передбачає модульну організацію і поетапне нарощування функціональних можливостей. Це дасть можливість сконцентрувати технічні і фінансові ресурси на розв'язанні конкретного завдання паспортизації і одночасно започаткувати проектування і створення інших загальнодержавних інформаційно-аналітичних систем. При цьому забезпечуватиметься унікальність облікових даних у різних сферах їх обігу, що також є важливим принципом створення Системи.

ЄДАПС являтиме собою трирівневу інформаційно-аналітичну систему, основою якої буде цільовий банк даних, де зберігатиметься вся ідентифікаційна та облікова інформація про громадян.

Надійність і безвідмовність у роботі програмно-апаратних засобів та комплексне технічне обслуговування Системи забезпечуватиметься мережею сервісних центрів, які створюватимуться в регіонах в міру нарощування її потужності. Важливими умовами виступатимуть ліцензійна чистота програмно-апаратних засобів, їх відповідність нормам і вимогам технічного захисту інформації, уніфікація протоколів обміну інформації.

За основу побудови "документальної" частини Системи береться єдиний документ, який посвідчує особу громадянина України, - паспорт громадянина України, виготовлений у вигляді картки (паспорт-картка) розміром 54,0х85,6 або 740х1050 міліметра. До паспорта-картки вноситимуться: візуальна інформація про його власника (прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження, стать, ідентифікаційний номер, дата видачі і код органу, що його видав), ідентифікатор особи, дані біометричної ідентифікації та машинозчитувальна інформація, а також підпис власника.

Оформлення й видача усіх інших документів, що також посвідчуватимуть особу громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу тощо), буде провадитися лише на підставі паспорта громадянина України. Функціонально Система складатиметься з окремих підсистем, які працюватимуть на різних рівнях і взаємодіятимуть між собою. Передбачається поступове впровадження підсистем в експлуатацію і їх подальший розвиток.

Основні підсистеми ЄДАПС: підсистема ідентифікації особи, підсистема обліку громадян, підсистема документування громадян, підсистема запитів та аналізу даних тощо.

Інформаційна безпека в Системі забезпечуватиметься як стандартними системними, так і спеціалізованими засобами захисту інформації.

Працездатність Системи в цілому не буде залежати від стану працездатності будь-якого суб'єкта місцевого чи регіонального рівня.

Комплекс загальносистемних програмних засобів і прикладних програм, що обиратимуться для створення всіх рівнів Системи, повинен буде підтримувати інтерактивний режим роботи великої кількості користувачів у середовищі різнорідної обчислювальної мережі, забезпечуючи при цьому реалізацію таких функцій, як введення і оброблення текстових та графічних даних, архівація даних, багатоаспектний пошук даних за довільними запитами, контроль повноважень користувачів і обмеження доступу до локальних ресурсів Системи, взаємодія з іншими автоматизованими системами. Головною вимогою до загальносистемних програмних засобів є забезпечення максимальної незалежності прикладних підсистем від технічних засобів, на яких вони експлуатуватимуться, масштабність і перенесення Системи на прогресивні платформи в процесі її розвитку.

Виходячи з того, що пунктом 2 постанови Верховної Ради України від 25 червня 1992 р. "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження" визначено термін завершення проведення видачі паспортів громадянина України - 1 січня 1999 р., головні зусилля при створенні Системи будуть спрямовуватися на забезпечення своєчасного завершення цього процесу. Це означає, що до кінця 1998 року усі громадяни зможуть отримати паспорт громадянина України зразка 1993 року, причому більша частина громадян отримає паспорт-картку.

У процесі створення цільового банку даних передбачається використання напрацьованих технологій та накопичених даних у створюваних автоматизованих системах Державної податкової адміністрації, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства статистики тощо.

Реалізація проекту передбачає поетапне впровадження функціональних підсистем і вузлів ЄДАПС (з виділенням окремої фази створення пілотного варіанта Системи).

Співпрацю з іноземними компаніями доцільно провадити за умови, якщо ними пропонуються найсучасніші технології (технології XXI століття) і обов'язкова універсальність програмно-апаратних засобів, придатних для створення майже "інтелектуальної" паспортної системи, інвестиційні засади, можливості наступного відтворення вітчизняними виробниками запропонованих технічних рішень, обладнання та технологій.