Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

Редакции

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 30 червня 1998 р. N 984
м. Київ

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 108
9 від 17.07.20
03 з 01.01.2004 )

Про порядок продажу товарів
безмитними магазинами

На виконання підпункту 6.2.3 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Положення про порядок продажу товарів безмитними магазинами (додається).

2. Державній митній службі до 15 липня 1998 р. подати перелік безмитних магазинів до Державної податкової адміністрації.

3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади привести свої рішення у відповідність із цією постановою.

4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Державну митну службу та Державну податкову адміністрацію.

5. Ця постанова набирає чинності через 30 днів з дня її опублікування.

Перший віце-прем'єр-міністр України А.ГОЛУБЧЕНКО

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 червня 1998 р. N 984

Положення
про порядок продажу товарів безмитними магазинами

1. Це Положення визначає порядок організації торгівлі товарами підприємствами роздрібної торгівлі, які розташовані на території України у зонах митного контролю пунктів пропуску через державний кордон України (далі - безмитні магазини).

Вимоги до безмитних магазинів

2. Управління безмитним магазином здійснює його власник або призначена ним особа (керівник магазину).

3. Робота безмитного магазину організується таким чином, щоб надходження, зберігання та продаж товарів здійснювалися відповідно до вимог цього Положення.

4. Імпортні та вітчизняні товари можуть надходити до безмитних магазинів на умовах попередньої оплати, оплати за фактом поставки та укладення договорів комісії.

5. Товари для продажу у безмитному магазині повинні мати відповідне маркування, яке б давало змогу їх легко ідентифікувати. Вид і метод маркування товарів затверджується начальником митниці, в зоні діяльності якої знаходиться безмитний магазин.

Посадові особи митниці мають право доступу до приміщення безмитного магазину у будь-який час його роботи. Приміщення безмитного магазину включає в себе:

торгівельний зал (торгівельні зали);

допоміжні приміщення, склад магазину.

6. У неробочий час безмитного магазину товари зберігаються в приміщенні безмитного магазину з обов'язковим накладенням митного забезпечення на двері та інші місця доступу. При цьому є обов'язковою наявність пломб, печаток та інших забезпечень власника на дверях та інших місцях доступу поряд із забезпеченнями митниці.

7. Товари можуть знаходитися у безмитному магазині протягом 6 місяців з дня надходження, крім товарів з обмеженим строком зберігання.

8. Після закінчення або впродовж зазначеного строку товари можуть бути заявлені митниці:

для вільного використання на митній території України;

для вільного використання за межами митної території України;

для розміщення в режимі "митний склад";

для знищення під митним контролем.

Митне оформлення таких товарів проводиться згідно із заявленим власником (керівником) безмитного магазину режимом (при цьому митне оформлення у режим вільного використання на митній території України вітчизняних товарів здійснюється без справляння ввізного мита та митних зборів).

9. Приміщення безмитного магазину повинне відповідати всім вимогам, установленим законодавством для підприємств роздрібної торгівлі, а також бути обладнаним засобами, які дають змогу забезпечити:

а) накладення митницею митного забезпечення на всі місця доступу до приміщення безмитного магазину;

б) неможливість надходження або продажу товарів поза митним контролем;

в) надійне функціонування охоронної та пожежної сигналізації;

г) телефонний зв'язок з робочим місцем у безмитному магазині працівника митниці, який здійснює митний контроль у цьому магазині.

Конструкція дверей та вікон безмитного магазину повинна гарантувати зберігання товарів під митним контролем та виключати можливість надходження (вилучення) товарів поза митним контролем.

Ключі повинні зберігатися у власника (керівника) безмитного магазину або у призначеної для цього власником (керівником) особи.

Приміщення безмитного магазину має бути розташоване таким чином, щоб забезпечити неможливість користування магазином громадянами, які не виїжджають з України.

10. Витрати, пов'язані з експлуатацією безмитного магазину, провадяться за рахунок власника безмитного магазину.

11. Для отримання, зберігання і продажу товарів може використовуватися лише та площа, що визначена у відповідному дозволі, передбаченому пунктом 16 цього Положення.

Внесення змін до затвердженого проекту безмитного магазину чи порядку його експлуатації, а також його переміщення здійснюється у порядку, встановленому Держмитслужбою та Держкомкордоном.

12. Власник (керівник) безмитного магазину забезпечує належні умови для роботи працівників митниці, персоналу магазину, а також вживає заходів для дотримання всіх вимог, установлених законодавством щодо безпеки праці.

13. Безмитний магазин здійснює продаж товарів за національну або іноземну валюту, віднесену Національним банком до категорії "вільно конвертована валюта" (готівкою або за кредитними картками та чеками).

14. Продаж товарів з допоміжних приміщень та зі складу, а також використання приміщень безмитного магазину для зберігання та реалізації товарів, що не пройшли відповідного митного оформлення до безмитного магазину, не дозволяються.

Не дозволяється продаж товарів за зразками, за попереднім замовленням та в розстрочку.

15. Безмитний магазин відкривається та закривається у присутності посадових осіб митниці.

Порядок отримання дозволу на право відкриття
безмитного магазину

16. Безмитний магазин діє на підставі дозволу, що видається відповідно до пунктів 17 - 22 цього Положення суб'єкту підприємницької діяльності, який володіє приміщенням, у тому числі на умовах оренди, або має намір збудувати відповідне приміщення у пункті пропуску через державний кордон України.

На право відкриття кожного безмитного магазину видається окремий дозвіл.

17. Суб'єкт підприємницької діяльності подає до митниці та до загону прикордонного контролю, в зоні діяльності яких планується відкрити безмитний магазин, заяву на одержання дозволу. Форма заяви визначається Держмитслужбою.

18. До заяви додаються такі документи:

копії свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності та установчих документів;

довідка банку (банків) про стан розрахункового та валютного рахунків заявника;

план пункту пропуску через державний кордон України з позначенням місця планованого відкриття безмитного магазину;

у разі якщо передбачається оренда приміщення, - попереднє письмове погодження власника приміщення, розташованого в зоні митного контролю, на укладення договору оренди;

план приміщення, що призначається для безмитного магазину.

19. Заява реєструється в день її надходження і розглядається протягом не більш як 30 днів. При цьому перевіряється достовірність відомостей, зазначених у поданих заявником документах, і відповідність передбачуваного для безмитного магазину приміщення вимогам цього Положення або розглядається можливість проведення робіт для його спорудження. Про прийняте попереднє рішення щодо можливості відкриття безмитного магазину заявникові надсилається письмове повідомлення за підписом начальника митниці.

20. У разі прийняття попереднього рішення щодо можливості відкриття безмитного магазину заявник забезпечує оформлення та подання митниці, у зоні діяльності якої знаходитиметься безмитний магазин, документів, що підтверджують:

право володіння приміщенням;

погодження командира загону прикордонного контролю на відкриття безмитного магазину у певному пункті пропуску через державний кордон України;

згоду місцевої державної адміністрації (якщо передбачається нове будівництво).

21. Документи, зазначені у пунктах 17, 18 і 20 цього Положення, подаються митницею до Держмитслужби разом із супровідним листом, де зазначаються повні відомості про безмитний магазин та організацію у ньому митного контролю за товарами, що переміщуються через митний кордон. Копії зазначених документів зберігаються у митниці.

22. Подані до Держмитслужби документи розглядаються в установленому порядку протягом 30 календарних днів з дня їх надходження. Цей строк може бути продовжено Головою Держмитслужби або його заступниками, але не більше ніж на 15 днів. У разі коли документи відповідають вимогам організації митного режиму та режиму в пункті пропуску через державний кордон, видається дозвіл, який підписується Головою Держмитслужби та Головою Держкомкордону (або їх заступниками) і скріплюється печатками.

23. Дозвіл діє безстрокове за умови дотримання власником (керівником) безмитного магазину норм цього Положення та митного законодавства.

Дозвіл не може бути передано іншому суб'єкту підприємницької діяльності.

24. У видачі дозволу може бути відмовлено у випадках, якщо приміщення, призначене для безмитного магазину, не відповідає вимогам цього Положення, та за відсутності документів, зазначених у пунктах 17, 18 і 20 цього Положення, або якщо ці документи суперечать законодавству.

У разі відмови у видачі дозволу Держмитслужба повідомляє про це заявника письмово, з обов'язковим зазначенням причин відмови.

25. Держмитслужба в десятиденний строк з дня видачі дозволу інформує про це Державну податкову адміністрацію та орган державної статистики за місцем знаходження безмитного магазину.

Товари, що реалізуються у безмитних магазинах

26. Безмитні магазини здійснюють торгівлю всіма видами продовольчих і непродовольчих товарів вітчизняного та іноземного походження (за наявності відповідного дозволу (ліцензії), якщо це передбачено законом), крім товарів, визначених у пункті 27 цього Положення, а також проводять передпродажну підготовку товарів, їх пакування, демонстрацію, перепакування та еквівалентні операції.

27. Безмитним магазинам забороняється продавати:

а) товари, заборонені згідно із законодавством до ввезення, вивезення та транзиту через територію України;

б) предмети, що не можуть перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України, та окремі види предметів, на які право власності громадянами набувається у порядку, визначеному Верховною Радою України;

в) товари за кодами ТН ЗЕД 27.01 - 27.16.

Порядок роботи безмитних магазинів

28. Власник (керівник) безмитного магазину завчасно інформує відповідну посадову особу митниці про запланований час надходження товарів.

29. Товари, які надходять до безмитного магазину, підлягають декларуванню шляхом заповнення вантажної митної декларації згідно із законодавством.

30. У разі коли між переліком товарів у супровідному документі і кількістю товарів, що фактично надійшли на склад магазину, виявлено розбіжність, керівник безмитного магазину:

негайно повідомляє про це власника безмитного магазину і відповідну посадову особу митниці;

разом з відповідною посадовою особою митниці проводить опис товарів, яких не вистачає або кількість яких виявилася більшою у супровідних документах;

складає відповідний акт (у трьох примірниках), який підписується власником (керівником) магазину та посадовою особою митниці;

виконує інші дії, передбачені митним законодавством.

Один примірник супровідного документа (або його копія) разом з актом надається відповідній посадовій особі митниці.

Відповідальність за те, щоб кількість одержаних товарів повністю відповідала зазначеній у супровідному документі, несе власник магазину.

31. Маркування товарів проводиться на складі безмитного магазину у найкоротший після їх надходження строк та відповідного митного оформлення.

На складі безмитного магазину дозволяється здійснювати розпакування, пакування, перепакування та еквівалентні операції, а також операції, пов'язані із забезпеченням зберігання товарів та їх передпродажною підготовкою.

32. Товари повинні зберігатися на складі таким чином, щоб посадова особа митниці могла здійснити перевірку їх наявних запасів.

Порядок продажу товарів у безмитних магазинах

33. Товари відпускаються зі складу до торгівельного залу за письмовим замовленням.

34. Всі надходження товарів зі складу до торгівельного залу реєструються за формою, погодженою з митницею.

35. У безмитних магазинах товари продаються лише фізичним особам, які відбувають за кордон, за умови подання ними відповідних документів або власного квитка на проїзд транспортним засобом, який прямує за межі України.

36. Факт продажу товару підтверджується касовим чеком з послідовною нумерацією (у двох примірниках), у якому повинно бути зазначено номер рейсу, ідентифікаційний код товару і його вартість. Оригінал чека видається пасажирові, який здійснив покупку, а копія зберігається безмитним магазином не менш як три роки.

37. Заміна та обмін товарів, придбаних фізичною особою у безмитному магазині, здійснюється згідно із законодавством України.

38. Власник (керівник) безмитного магазину зобов'язаний щомісячно проводити декларування товарів, проданих у магазині, шляхом заповнення вантажної митної декларації. Порядок заповнення вантажної митної декларації, декларування зазначених товарів та їх митного оформлення встановлюється Держмитслужбою.

39. У безмитних магазинах повинні розміщуватися на видному місці оголошення (рекламні листки) про те, що:

продаж товарів здійснюється лише за умови подання громадянами документів згідно з вимогами пункту 35 цього Положення;

заборонено продаж алкогольних напоїв пасажирам віком до 21 року та тютюнових виробів - пасажирам віком до 18 років;

касові чеки на товари повинні обов'язково зберігатися разом з проїзним документом до відправлення транспортного засобу в рейс або до виїзду з пункту пропуску.

40. Записи про продані товари та отримані кошти повинні здійснюватися щоденно у спеціальних книгах або в реєстрах у друкованому вигляді.

Заповнені книги або реєстри передаються до митниці в порядку, встановленому Держмитслужбою, та зберігаються не менш як три роки в справах митниці.

Порядок оподаткування товарів, які реалізуються
у безмитних магазинах

41. Ввезення вітчизняних товарів до магазинів безмитної торгівлі прирівнюється до експорту таких товарів із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість для експортерів-резидентів на підставі оформленої вивізної вантажної митної декларації.

Не дозволяється застосування нульової ставки податку до операцій з продажу товарів вітчизняними товаровиробниками через безмитні магазини, якщо такі операції звільнені від оподаткування на митній території України згідно з положеннями пунктів 5.1 та 5.2 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ).

42. Операції з ввезення та продажу товарів безмитними магазинами відповідно до порядку, встановленого Держмитслужбою, оподатковуються із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість на підставі оформленої вивізної вантажної митної декларації.

43. Товари, придбані громадянами у безмитних магазинах, у разі їх ввезення на митну територію України підлягають оподаткуванню у порядку, передбаченому для оподаткування товарів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України.

44. Обов'язкові платежі негайно сплачуються у разі виявлення будь-якої нестачі у безмитному магазині.

Про факт втрати товару внаслідок дії обставин непереборної сили (стихійні лиха, катастрофи, війни, терористичні акти) складається відповідний акт, який затверджується власником (керівником) безмитного магазину та відповідною посадовою особою митниці. Цей акт є підставою для звільнення від сплати обов'язкових платежів.

45. Відповідальність за правильність та своєчасність перерахування і сплати всіх належних податків та зборів несе власник безмитного магазину.

Облік і звітність про зберігання та продаж товарів
у безмитному магазині

46. Власник (керівник) безмитного магазину забезпечує ведення бухгалтерського обліку і звітності відповідно до законодавства України.

47. Після надходження до безмитного магазину товари повинні бути задекларовані згідно з пунктом 29 цього Положення, а також зареєстровані власником (керівником) магазину в електронній базі даних або у книзі обліку за формою, що встановлюється Держмитслужбою.

Книга обліку попередньо прошивається, нумерується, підписується начальником митниці і скріплюється печаткою митниці. Після внесення останнього запису книга обліку передається до митниці для перевірки та зберігання.

48. Власник (керівник) безмитного магазину зобов'язаний щомісячно подавати до митниці звіт про товари, що надійшли та реалізовані у безмитному магазині. Форма звіту затверджується Держмитслужбою.

Митниця може зобов'язати власника (керівника) безмитного магазину подати позачерговий звіт у разі виявлення фактів порушення митного режиму чи нестачі товарів у торгівельному залі, допоміжному приміщенні або на складі, зміни матеріально відповідальної особи.

49. Власником (керівником) безмитного магазину один раз на квартал проводиться інвентаризація. Митниця має право проводити інвентаризацію товарів у приміщеннях безмитного магазину у будь-який час його роботи.

50. Обов'язкові платежі на товари, яких не вистачає, повинні бути сплачені безмитним магазином негайно за повною ставкою.

51. Рахунки (бухгалтерські книги) безмитного магазину повинні бути доступними для ревізії у будь-який час роботи магазину.

Призупинення дії або анулювання дозволу
на відкриття безмитного магазину

52. Дія дозволу на відкриття безмитного магазину може бути призупинена на строк до трьох місяців або дозвіл може бути анульований.

53. Рішення про призупинення дії дозволу може прийматися Держмитслужбою за письмовим поданням начальника митниці, командира загону прикордонного контролю або керівника органу державної податкової служби, на обліку якої перебуває безмитний магазин, у разі:

а) неодноразового прийняття (неприйняття) рішень власником (керівником) безмитного магазину, які могли призвести до порушень вимог цього Положення та інших нормативно-правових актів;

б) порушення митних правил або податкового законодавства;

в) порушення режиму в пункті пропуску через державний кордон України.

54. Розміщення нової партії товарів, а також реалізація товарів у безмитному магазині забороняються з дати складення протоколу про порушення митних правил чи режиму в пункті пропуску через державний кордон України або акта про порушення податкового законодавства (з дати подання начальника митниці, командира загону прикордонного контролю або керівника органу державної податкової служби) до дати, зазначеної у рішенні про призупинення дії дозволу. Всі товари, що знаходяться у торгівельних залах та допоміжних приміщеннях безмитного магазину, підлягають при цьому негайному переміщенню на склад магазину.

55. Анулювання дозволу може застосовуватись у разі:

невиконання вимог, зазначених у рішенні про призупинення дії дозволу;

вчинення будь-якого порушення, зазначеного у пункті 53 цього Положення, якщо раніше вже застосовувалося призупинення дії дозволу;

зміни організації режиму зони митного контролю.

56. Дозвіл анулюється спільним наказом Голови Держмитслужби та Голови Держкомкордону за поданням митниці, загону прикордонного контролю або органу державної податкової служби, на обліку якої перебуває безмитний магазин. При цьому з дати складення протоколу про порушення митних правил чи режиму в пункті пропуску через державний кордон України або акта про порушення податкового законодавства (з дати подання начальника митниці, командира загону прикордонного контролю або керівника органу державної податкової служби) розміщення нових партій товарів та реалізація товарів у безмитному магазині не дозволяються.

57. У разі анулювання дозволу власник безмитного магазину протягом 15 днів з дати набрання чинності зазначеним у пункті 56 цього Положення наказом повинен повернути дозвіл до митниці, яка надсилає його до Держмитслужби.

58. Повторна заява про видачу дозволу на право відкриття безмитного магазину може бути розглянута через 1 рік після анулювання попереднього дозволу за умови усунення порушень, які стали причиною прийняття такого рішення.

Ліквідація безмитного магазину

59. Безмитний магазин ліквідується у порядку, що визначається Держмитслужбою.

60. У разі ліквідації безмитного магазину оригінал дозволу на його відкриття вилучається митницею у його власника і надсилається до Держмитслужби.

61. У разі набрання чинності рішенням про ліквідацію безмитного магазину розміщення нових партій товарів у магазині та їх продаж не дозволяються.

62. За зберігання товарів на складі ліквідованого безмитного магазину його власником сплачується митний збір за зберігання товарів під митним контролем починаючи з дати набрання чинності рішенням про ліквідацію безмитного магазину.

63. У разі коли діяльність безмитного магазину припиняється, товари, що знаходяться у безмитному магазині, підлягають декларуванню його власником (керівником) до іншого митного режиму згідно з пунктом 8 цього Положення. При цьому вітчизняні товари підлягають декларуванню за спрощеною схемою, що визначається Держмитслужбою.

Прикінцеві положення

64. У разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у заяві на отримання дозволу та викладених у документах, перелічених у пунктах 18 та 20 цього Положення, власник (керівник) безмитного магазину зобов'язаний протягом 7 днів письмово повідомити про це митницю, яка дала згоду на видачу дозволу.

65. Власник (керівник) безмитного магазину:

несе відповідальність за сплату обов'язкових платежів у разі порушення правил торгівлі товарами в безмитних магазинах;

забезпечує виконання всіма працівниками безмитного магазину:

норм цього Положення та інших нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність безмитного магазину;

всіх вимог відповідної посадової особи митниці щодо дотримання цього Положення та інших нормативно-правових актів.

66. У разі виникнення обставин, що потребують переоформлення або видачі нового дозволу, підготовка та подання документів на розгляд Держмитслужби здійснюється відповідно до пунктів 17 - 20 цього Положення. До зазначених документів додається оригінал попереднього дозволу, а копії його залишаються у власника безмитного магазину та у справах митниці.

67. У разі зміни назви підприємства та коду підприємства за єдиним державним реєстром підприємств та організацій України на підставі спільного наказу Держкомкордону та Держмитслужби здійснюється оформлення нового дозволу з анулюванням і вилученням попереднього.

68. У всіх інших випадках, що потребують внесення змін до дозволу, переоформлення дозволу здійснюється на підставі спільного наказу Держкомкордону та Держмитслужби шляхом заповнення нового бланка дозволу. До існуючого номера дозволу додається літера послідовно за алфавітом. Попередній дозвіл вилучається.

69. Рішення Держкомкордону та Держмитслужби про відмову у видачі дозволу, призупинення його дії чи анулювання може бути оскаржено відповідно до законодавства.