Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

Редакции

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 24 березня 1999 р. N 441
м. Київ

Про невідкладні заходи щодо стабілізації
фінансового становища підприємств
електроенергетичної галузі

З метою стабілізації фінансового становища підприємств електроенергетичної галузі за рахунок підвищення оплати за спожиту електричну та теплову енергію, припинення безоплатного відпуску енергоносіїв Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, керівникам підприємств, установ та організацій усіх форм власності здійснити в межах своєї компетенції заходи, пов'язані із забезпеченням до 1 квітня 1999 р. оплати в повному обсязі спожитої електричної та теплової енергії або повернення боргів за графіками, погодженими з власниками джерел енергопостачання.

У разі невиконання споживачами умов щодо оплати електричної та теплової енергії Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям разом з енергопостачальними підприємствами усіх форм власності забезпечити в межах своєї компетенції припинення починаючи з 1 квітня 1999 р. постачання їм електричної та теплової енергії.

2. Національній комісії регулювання електроенергетики і Міністерству енергетики:

а) запровадити в установленому порядку у двомісячний термін відповідальність ліцензіата за невиконання умов оплати придбаної на оптовому ринку електричної енергії як одну з основних умов здійснення ліцензійної діяльності з постачання електричної енергії та розробити порядок зупинення дії ліцензії чи її анулювання в разі невиконання передбачених в ній умов;

б) установити в місячний термін порядок, згідно з яким постачальникам електричної енергії за нерегульованим тарифом забороняється:

укладати із споживачами договори на постачання електричної енергії за наявності у цих споживачів заборгованості перед енергопостачальною компанією, яка провадить свою діяльність за регульованим тарифом. Постачальники за нерегульованим тарифом укладають договори із споживачами на 100-відсоткову потребу в електричній енергії. Під час укладання цих договорів компанії, що поставляють електричну енергію за регульованим тарифом, повинні розірвати договори з такими споживачами, а відповідальність за електропостачання покладається на постачальника за нерегульованим тарифом. Компанія, що поставляє електричну енергію за регульованим тарифом, укладає договір з постачальником за нерегульованим тарифом на транспортування електричної енергії, в якому обов'язково передбачається покриття всіх витрат зазначеної компанії;

постачання електричної енергії населенню та проведення розрахунків за борги побутових споживачів шляхом заліків.

3. Міністерству енергетики:

а) здійснити в тримісячний термін заходи щодо виключення з компетенції акціонерних енергопостачальних компаній функцій Державної інспекції з енергетичного нагляду;

б) провести до 1 травня 1999 р. інвентаризацію емітованих енергогенеруючими компаніями векселів за поставлену їм продукцію і надані послуги та виходячи з обсягів реалізації електричної енергії встановити квоту на випуск цих векселів.

4. Затвердити Порядок постачання електричної енергії споживачам (додається).

5. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 8 листопада 1996 р. N 1361 "Про затвердження Тимчасового порядку відпуску електричної енергії в умовах дефіциту паливно-енергетичних ресурсів" та від 20 грудня 1997 р. N 1440 "Про розподіл електричної енергії підприємствам, що належать до сфери управління Міністерства промислової політики" (Офіційний вісник України, 1997 р., число 52, с. 53).

6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Першого віце-прем'єр-міністра України Куратченка В. О.

Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
N 441 від 24 березня 1999 р.

Порядок
постачання електричної енергії споживачам

1. Згідно з цим Порядком проводиться регулювання постачання електричної енергії шляхом встановлення граничних величин її споживання.

Визначення граничних величин споживання електричної енергії та потужності для Автономної Республіки Крим, областей, мм.Києва та Севастополя

2. Щомісячні граничні величини споживання електричної енергії для зазначених регіонів визначаються Міненерго та затверджуються Віце-прем'єр-міністром України за розподілом обов'язків з урахуванням стану розрахунків споживачів та енергопостачальних організацій за електричну енергію, отриману на оптовому ринку електричної енергії України, а також розрахункового очікуваного балансу електричної енергії.

Граничні величини споживання електричної енергії для кожного регіону визначаються Міненерго за 30 діб до початку розрахункового місяця за формулою:

 Wотв(n-3)+ Wотв(n-4)+ Wотв(n-5)
W з.n. = _____________________________________ +
3

Wопн(n-3)+ Wопн(n-4)+ Wопн(n-5)
                                    + _______________________________   х Ксез + W в.в. + W д.у,
3
 
 

де W з.n - завдання з граничного споживання електричної енергії на розрахунковий місяць, n - індекс розрахункового місяця;

Wотв(n-3)...(n-5) - обсяг сплаченої електричної енергії, отриманої з оптового ринку електроенергії України суб'єктами підприємницької діяльності, які відповідно до ліцензій провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом на закріпленій території (далі - місцеві енергопостачальні організації) в межах товарного відпуску за три останніх звітних місяці;

Wопн (n-3)...(n-5) - обсяг поставок електричної енергії, закупленої на оптовому ринку електроенергії України енергопостачальними організаціями, які здійснюють постачання електричної енергії споживачам відповідно до умов та правил провадження підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом (ліцензійних умов) за три останніх звітних місяці;

W в.в - обсяг електричної енергії, що виробляється електростанціями або блок-станціями регіону, які не реалізують її через оптовий ринок електроенергії України, згідно з інформацією, поданою місцевою енергопостачальною організацією. У разі неподання таких даних цей обсяг приймається на рівні фактичного виробітку у відповідному місяці минулого року. При відхиленні фактичної величини виробітку проти передбаченої зазначений обсяг підлягає коригуванню;

W д.у - обсяг поставок електричної енергії, що здійснюються на підставі двосторонніх угод, передбачених нормативними документами;

Ксез - коефіцієнт сезонних змін споживання електричної енергії в регіоні, який визначається за формулою:

       W ф.п.
Ксез = _________________________________,
      Wф(n-3) + Wф(n-4) + Wф(n-5) : 3
 
 

де Wф.п - сумарне фактичне електроспоживання у місяцях, аналогічних розрахунковому за три останні роки; Wф(n-3)... (n-5) - сумарне фактичне електроспоживання за три місяці, що передують розрахунковому місяцю, за три останніх роки.

Обсяг можливого виробництва електричної енергії атомними, тепловими та гідроелектростанціями розраховується виходячи з наявності енергоресурсів та робочої потужності генеруючого обладнання.

На основі цих розрахунків визначається сума граничних величин споживання електричної енергії регіонами, а якщо ця сума перевищує обсяг можливого виробництва електричної енергії, граничні величини підлягають пропорційному зменшенню.

3. Затверджені граничні величини споживання електричної енергії доводяться до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - місцеві органи виконавчої влади) і місцевих енергопостачальних організацій для подальшого встановлення граничних величин споживачам відповідно до пунктів 6 - 11 цього Порядку.

4. Граничні величини споживання електричної потужності та періоди її контролю для регіонів розраховуються і встановлюються Міненерго на підставі затверджених граничних величин споживання електричної енергії з урахуванням структури її споживання в межах балансу потужності об'єднаної енергетичної системи України (далі - енергосистема).

Якщо на території регіону знаходиться кілька енергопостачальних організацій, граничні величини споживання електричної енергії та потужності встановлюються кожній з них місцевим органом виконавчої влади за поданням відповідного представництва Держенергонагляду в межах величин, установлених регіону Міненерго.

5. Граничні величини споживання електричної енергії та потужності доводяться Міненерго до місцевих органів виконавчої влади та місцевих енергопостачальних організацій за 25 діб до початку місяця.

Визначення граничних величин споживання електричної
енергії та потужності для споживачів

6. Місцеві енергопостачальні організації разом з місцевими органами виконавчої влади в межах встановлених граничних величин споживання електричної енергії та потужності складають розрахункові баланси електричної енергії, а також потужності для періодів ранкового і вечірнього максимуму навантаження енергосистеми з визначенням розрахункових обсягів споживання основних груп споживачів та населення і погоджують їх з відповідними представництвами Держенергонагляду.

7. Місцеві енергопостачальні організації визначають граничні величини споживання електричної енергії всім споживачам, крім населення, в межах розрахункового балансу:

споживачам, які не мають заборгованості за використану електричну енергію та здійснюють попередню оплату банківськими коштами, - в обсязі, за яким здійснена попередня оплата;

споживачам, які отримують електричну енергію від незалежних енергопостачальних організацій, - в обсязі, обумовленому у договорах між споживачами та незалежними енергопостачальними організаціями (за відсутності заборгованості перед місцевою електропостачальною організацією);

споживачам, які отримують електричну енергію на підставі двосторонніх угод, передбачених нормативними документами, - в обсязі, передбаченому відповідними угодами;

споживачам, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, - у межах коштів, передбачених затвердженими кошторисами доходів і видатків відповідних бюджетних установ та організацій. Установам та організаціям, що належать до сфери управління Держводгоспу, граничні величини споживання електричної енергії встановлюються Держводгоспом в межах коштів, передбачених в державному бюджеті для централізованої оплати за спожиту електричну енергію, і можуть бути скориговані один раз на місяць не пізніше 27 числа за погодженням з Міненерго або з місцевими енергопостачальними організаціями;

споживачам, які не мають заборгованості за використану електричну енергію, - в обсязі, передбаченому договором на користування електричною енергією, що забезпечується розрахунковим балансом споживання електричної енергії;

споживачам, які не проводять в повному обсязі поточні розрахунки за використану електричну енергію або не дотримуються узгоджених графіків погашення заборгованості, - на нульовому рівні.

8. Для регулювання споживання електричної потужності в періоди ранкового і вечірнього максимуму навантаження енергосистеми місцеві енергопостачальні організації на підставі граничних величин споживання електричної енергії визначають в межах розрахункових балансів граничні величини споживання електричної потужності для всіх споживачів з приєднаною потужністю 150 кВА (кВт) і більше.

9. Граничні величини споживання електричної потужності встановлюються споживачам на період контролю в години ранкового і вечірнього максимуму навантаження енергосистеми і є для них дозволеними величинами споживання електричної потужності. В нічний період споживання електричної потужності не обмежується. Період контролю споживання електричної потужності місцева енергопостачальна організація встановлює згідно з Правилами користування електричною енергією.

10. Граничні величини споживання електричної потужності для споживачів на період контролю в години ранкового і вечірнього максимуму навантаження енергосистеми визначаються як частка від ділення величини добового споживання електричної енергії на 24 і на відповідні коефіцієнти заповнення добового графіка навантаження у режимні дні замірів ( в грудні - для місяців I та IV кварталів, в червні - для місяців II та III кварталів ). Коефіцієнти заповнення для періоду контролю визначаються як частка від ділення величини середньодобового навантаження на величину максимального навантаження в період контролю ранкового і вечірнього максимуму навантаження енергосистеми. Величина добового споживання електричної енергії визначається як частка від ділення граничної величини споживання електричної енергії, встановленої на місяць, на кількість днів у місяці.

11. Граничні величини споживання електричної енергії та потужності після погодження з представництвом Держенергонагляду доводяться до споживачів як договірні величини у терміни, обумовлені договором про користування електричною енергією. Повідомлення про ці величини є невід'ємною частиною договору.

Відповідальність за порушення вимог щодо дотримання
граничних величин споживання електричної енергії та потужності

12. Місцеві енергопостачальні організації разом з місцевими органами виконавчої влади повинні вживати необхідних заходів (у тому числі з примусового обмеження споживання електричної енергії) для безумовного дотримання встановлених граничних величин споживання електричної енергії та потужності.

Перевищення цих величин, що призводить до порушення балансу між виробництвом електричної енергії та її споживанням і роботи енергосистеми в аварійному режимі, усуваються шляхом застосування оперативно-диспетчерських заходів примусового обмеження споживання електричної енергії, а також із спрацюванням автоматичних пристроїв зниження навантаження у регіонах.

Відповідальність за своєчасність розрахунків за електроенергію і дотримання встановлених граничних величин споживання електричної енергії та потужності покладається на керівників місцевих органів виконавчої влади та місцевих енергопостачальних організацій.

13. Споживачі (крім населення) у разі перевищення встановлених граничних величин споживання електричної енергії та потужності несуть відповідальність згідно з частинами п'ятою і шостою статті 26 Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ).

14. Усі споживачі повинні дотримуватися встановлених граничних величин споживання електричної енергії та потужності, а також оперативно-диспетчерської дисципліни згідно з нормативними документами, брати участь у протиаварійних заходах та виконувати вимоги, передбачені Правилами користування електричною енергією.