Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 04.06.99 р., N 265

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
від 21.06.99 р., за N 395/3688

( Постанова втратила чинність на підставі
Постанови Нацбанку N 72 від 19.02.2001 )

Про затвердження Змін і доповнень до
Поряд
ку ведення касових операцій у національній валюті
в Україні

У зв'язку з потребою приведення положень Порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні у відповідність з положеннями Указу Президента України від 11.05.99 N 491 "Про внесення змін до Указу Президента України від 12 червня 1995 року N 436" у частині здійснення готівкових операцій Правління ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Зміни і доповнення до Порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.02.95 N 21, в редакції Постанови Правління від 13.10.97 N 334, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.11.97 за N 530/2334 (додаються).

2. Департаменту готівково-грошового обігу довести цю постанову до відома регіональних управлінь Національного банку України та комерційних банків для використання в роботі.

3. Постанова набуває чинності через 10 днів після опублікування в "Офіційному віснику України".

Голова В.А.Ющенко

Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 265 від 04.06.99 р.

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
від 21.06.99 р., N 395/3688

Зміни і доповнення до Порядку ведення
касових операцій у національній валюті в Україні

1. У пункті 1 :

абзац 3 викласти в такій редакції :

"Підприємства та індивідуальні підприємці, які мають поточні рахунки в банку, зобов'язані зберігати свої кошти в установах банків. Готівка, яку вони одержують з власних поточних рахунків (як з основного, так і додаткових) в установах банків у межах наявних на них коштів, має витрачатися виключно на визначені в чеку цілі, що не суперечать чинному законодавству (у т.ч. нормативним актам НБУ). Підприємства та індивідуальні підприємці повинні надавати обслуговуючій установі банку (на її вимогу) звітні платіжні і розрахункові документи (касові і товарні чеки, квитанції до прибуткових касових ордерів, податкові накладні, договори купівлі-продажу, акти закупівлі, рахунки-фактури тощо), які підтверджували б здійснені цільові витрати готівки";

абзац 5 доповнити реченнями такого змісту :

"Сума платежу готівкою одного підприємства (індивідуального підприємця) з іншим підприємством (індивідуальним підприємцем) не повинна перевищувати 3 тис.грн. протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. При цьому кількість підприємств (індивідуальних підприємців), з якими проводяться розрахунки, протягом дня не обмежується. Платежі підприємства (індивідуального підприємця) іншому підприємству (індивідуальному підприємцю) понад установлену граничну суму (3 тис.грн.) проводяться виключно в безготівковому порядку";

абзац 8 викласти в такій редакції:

"Підприємства та індивідуальні підприємці, які здійснюють розрахунки зі споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за готівку через належним чином зареєстровані електронні контрольно-касові апарати (ЕККА), повинні обов'язково видавати споживачеві касовий чек, а під час виходу з ладу ЕККА або на період тимчасового відключення електроенергії товарний чек. Умови застосування ЕККА, порядок видачі споживачам касових і товарних чеків, відомості, які вони мають містити, контроль за проведенням вищевказаних розрахунків із споживачами регламентуються Положенням про порядок реєстрації і застосування електронних контрольно-касових апаратів при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України від 31.12.98 N 660 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.03.99 за N 131/3424";

абзац 10 викласти в такій редакції :

"На бажання громадян кошти за придбані в них підприємствами товари (виконані роботи, надані послуги) можуть бути перераховані на їх поточні, вкладні рахунки в установах банків, порядок відкриття і здійснення операцій на яких установлено Інструкцією про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженою Постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 N 527 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.12.98 за N 819/3259".

2. В абзаці 1 пункту 4 слова "в необхідних розмірах" вилучити.

3. Пункт 7 викласти в такій редакції:

"Видача готівки під звіт проводиться з кас підприємств за умови повного звіту конкретної підзвітної особи за раніше виданими під звіт сумами.

Особи, які одержали готівку під звіт, зобов'язані подати до бухгалтерії підприємства або централізованої бухгалтерії звіт про витрачені (або з якихось причин частково чи повністю не витрачені) суми не пізніше : за відрядженнями - 3 робочих днів після повернення з відрядження, на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини і металобрухту - 10 робочих днів з дня видачі готівки під звіт, на всі інші виробничі (господарські) потреби - наступного робочого дня після видачі її під звіт. Якщо з каси підприємства його працівнику одночасно видана готівка на відрядження та кошти під звіт для вирішення у цьому відрядженні виробничих чи господарських питань (у тому числі й для закупівлі сільськогосподарської продукції та заготівлі вторинної сировини чи металобрухту), то підзвітна особа незалежно від строку відрядження протягом трьох робочих днів після повернення з відрядження повинна подати до бухгалтерії підприємства одночасно звіт про суму, що була їй видана для вирішення виробничих (господарських) питань, та авансовий звіт про витрачені кошти безпосередньо на відрядження.

За перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів, за витрачання готівки з виручки на виплати, пов'язані з оплатою праці за наявності податкової заборгованості, а також у разі витрачання підприємствами та індивідуальними підприємцями одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням та неотримання ними при здійсненні готівкового платежу від їх отримувача платіжного документа до них застосовуються фінансові санкції згідно з чинним законодавством.

У разі здійснення підприємствами (індивідуальними підприємцями) готівкових розрахунків з іншими підприємствами (індивідуальними підприємцями) понад установлену граничну суму (3 тис.грн.) кошти в розмірі перевищення зазначеної суми розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі платника готівки одноразово (того дня, коли було здійснено таку операцію), з подальшим порівнянням одержаної суми із затвердженим лімітом каси".

4. Абзац 1 пункту 9 викласти в такій редакції : "При прийманні грошових білетів і монет до каси касири підприємств зобов'язані керуватися Правилами визначення платіжності банкнот і монет Національного банку України, затвердженими Постановою Правління Національного банку України від 31.03.99 N 152 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 16.04.99 за N 242/3535".

5. Абзац 2 пункту 20 після слів "касові операції з готівкою" доповнити словами "з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку," далі - за текстом.

6. Пункт 37 доповнити реченням такого змісту:

"При цьому обслуговуючі установи банку особливу увагу повинні приділяти перевірці цільового використання готівкових коштів у значних (понад 50 тис.грн.) розмірах, знятих підприємствами та індивідуальними підприємцями з будь-якого зі своїх банківських рахунків".

7. Додаток N 1 визнати таким, що втратив чинність, у зв'язку з цим додатки N 2 та N 3 вважати відповідно додатками 1 та 2.