Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

Угода
між Україною і Російською Федерацією
про статус та умови перебування Чорноморського флоту
Російської Федерації на території України

(Угоду ратифіковано Законом
N 547-XIV від 24.03.9
9 )

( Про подовження дії Угоди додатково
див. Угоду від 21.04.2010 )

Дата підписання: 28.05.1997

Дата ратифікації: 24.03.1999

Дата набуття чинності: 12.07.1999

Україна і Російська Федерація, що далі іменуються Сторонами,

прагнучи до подальшого розвитку та зміцнення дружби і співробітництва, погодилися про таке:

Стаття 1

Статус Чорноморського флоту Російської Федерації на території України визначається цією Угодою та іншими угодами Сторін, які укладатимуться на розвиток цієї Угоди.

Стаття 2

Для цілей цієї Угоди нижчезазначені терміни означають:

1. "Військові формування" - з'єднання та військові частини Чорноморського флоту Російської Федерації, дислоковані на території України.

2. "Підприємства, організації та установи Чорноморського флоту Російської Федерації" - розміщені на території України об'єкти Чорноморського о флоту Російської Федерації, що укомплектовані військовослужбовцями і цивільними особами та займаються виробничогосподарською, лікувально-оздоровчою або іншою подібною діяльністю в інтересах Чорноморського флоту Російської Федерації.

3. "Місце дислокації" - позначена територія, акваторія, на яких розміщуються військові формування.

4. "Особи, які входять до складу військових формувань," військовослужбовці Російської Федерації, що проходять військову службу в складі військових формувань, а також відряджені до військових формувань з Російської Федерації.

5. "Члени сімей осіб, які входять до складу військових формувань," подружжя, діти, інші родичі, які постійно проживають з цими особами, а також особи, що перебувають на їхньому утриманні.

Стаття З

Російська Сторона своєчасно повідомляє Українську Сторону дипломатичними каналами про призначення Командуючого Чорноморським флотом Російської Федерації.

Стаття 4

1. Загальна чисельність особового складу, кількість кораблів, суден, озброєнь та військової техніки Чорноморського флоту Російської Федерації, що знаходяться на території України, не будуть перевищувати рівнів, визначених в Угоді між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту від 28 травня 1997 року.

2. Російська Сторона щороку, до 1 січня, за погодженим Сторонами переліком інформує Українську Сторону про загальну чисельність особового складу та основні озброєння Чорноморського флоту Російської Федерації, що знаходяться на території України.

Стаття 5

Російська Сторона зобов'язується не мати ядерної зброї в складі Чорноморського флоту Російської Федерації, який знаходиться на території України.

Стаття 6

1. Військові формування здійснюють свою діяльність в місцях дислокації відповідно до законодавства Російської Федерації, поважають суверенітет України, додержуються її законодавства та не допускають втручання у внутрішні справи України.

2. Господарська діяльність підприємств, організацій та установ Чорноморського флоту Російської Федерації не повинна суперечити законодавству України.

3. Органи державної влади України поважають статус військових формувань, вживають необхідних і узгоджених з їхнім командуванням заходів, що забезпечують безпеку особового складу, захист прав власності та збереження майна військових формувань, і не втручаються в їх внутрішнє життя.

4. Взаємовідносини осіб, які входять до складу військових формувань, та членів їхніх сімей з юридичними і фізичними особами України поза місцями дислокації регулюються відповідними договорами Сторін та законодавством України.

Стаття 7

Будівництво в місцях дислокації військових формувань доріг, мостів, будівель та інших об'єктів здійснюється Російською Стороною за узгодженням з відповідними органами України.

Стаття 8

1. Утримання військових формувань на території України, їх комплектування особовим складом, фінансування та забезпечення всіма видами постачання та запасів здійснюються Російською Федерацією.

2. Військові формування проводять навчання й інші заходи бойової та оперативної підготовки в межах навчальних центрів, полігонів, позиційних районів і районів розосередження, стрільбищ та, крім заборонених зон, у відведених зонах повітряного простору за погодженням з компетентними органами України.

Військові кораблі та судна військових формувань із попереднім сповіщенням компетентних органів України можуть здійснювати плавання в територіальних водах України з метою заходу (виходу) в порти України, в яких дислоковані військові формування.

3. Зазначені в пункті 2 цієї статті полігони, позиційні райони та райони розосередження, стрільбища та відведені зони повітряного простору можуть також використовуватися спільно силами військових формувань і Військово-морських Сил України за домовленістю між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Російської Федерації.

4. Військові формування можуть в місцях їхньої дислокації та під час пересування здійснювати заходи щодо охорони відповідно до порядку, встановленого у Збройних Силах Російської Федерації, у взаємодії з компетентними органами України.

5. Порядок використання Сторонами системи навігаційногідрографічного забезпечення безпеки плавання в Чорному та Азовському морях визначається окремою угодою.

Стаття 9

1. Заборонені зони для польотів літальних апаратів військових формувань у повітряному просторі України визначаються компетентними органами України з урахуванням потреб цих військових формувань. У разі потреби можуть бути встановлені додаткові коридори польотів літальних апаратів військових формувань.

2. Сторони співробітничають в галузі забезпечення безпеки польотів літальних апаратів військових формувань. Порядок і форми такого співробітництва визначаються окремими угодами.

Стаття 10

1. Україна зберігає за військовими формуваннями право утримувати і використовувати радіоелектронні об'єкти і засоби відповідно до порядку, що існує на день підписання цієї Угоди. Реконструкція існуючих і створення нових радіоелектронних об'єктів здійснюються за окремими угодами.

2. З метою уникнення взаємних радіоперешкод використання частотного спектра, а також виділення радіочастот радіоелектронним засобам військових формувань регулюються окремою угодою.

Стаття 11

Особи, які входять до складу військових формувань, поза місцями дислокації можуть знаходитися у встановленій для них формі одягу відповідно до порядку, що діє у Збройних Силах Російської Федерації.

Стаття 12

1. Службові транспортні засоби Чорноморського флоту Російської Федерації повинні мати реєстраційний номер і чіткий знак. Використання для службових транспортних засобів номерних знаків України не допускається.

2. Експлуатація автотранспортних засобів Чорноморського флоту Російської Федерації здійснюється з дотриманням чинних в Україні правил дорожнього руху, включаючи правила про поведінку на місці дорожньо-транспортної пригоди, а також правила перевезення небезпечних вантажів. Контроль за дотриманням зазначених правил здійснюють компетентні органи України і командування Чорноморського флоту Російської Федерації.

3. Пересування вантажопідйомної і важкої техніки Чорноморського флоту Російської Федерації, включаючи гусеничні машини, поза узгодженими маршрутами здійснюється залізничним транспортом або на трейлерах.

Стаття 13

1. Особи, які входять до складу військових формувань, перетинають українсько-російський кордон за пред'явленням посвідчення особи військовослужбовця (військових квитків), повнолітні члени їхніх сімей паспортів, а неповнолітні члени їхніх сімей - за записом в цих документах.

2. Сторони надають право особам, які входять до складу військових формувань, і членам їхніх сімей, що прямують разом з ними і перетинають українсько-російський кордон у зв'язку із зміною місця служби, одноразово провозити свої особисті речі без стягнення мита та інших податків і зборів, що мають еквівалентну дію.

Стаття 14

1. Кошти, що виділяються з бюджету Російської Федерації для фінансування військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації та осіб, які входять до їхнього складу, не обкладатимуться прибутковим податком в Україні. Підприємства, організації та установи Чорноморського флоту Російської Федерації провадять податкові відрахування відповідно до законодавства України.

2. Участь Російської Федерації у соціально-економічному розвитку м. Севастополя та інших населених пунктів, в яких дислокуються військові формування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, здійснюється на підставі окремої угоди.

Стаття 15

1. Перевезення військ, осіб, які входять до складу військових формувань і прямують поодинці і у складі військових формувань, озброєння, військової техніки та інших матеріально-технічних засобів, варт і спеціалістів, що їх супроводжують, усіма видами транспорту, які виконуються в інтересах Чорноморського флоту Російської Федерації, здійснюються в пріоритетному порядку з додержанням прикордонного, митного та інших видів державного контролю під час перетинання українськоросійського кордону відповідно до чинного законодавства України.

2. Перевезення небезпечних і розрядних вантажів здійснюються відповідно до укладеної 23 грудня 1993 року в м. Ашхабаді в рамках Співдружності Незалежних Держав Угоди про міждержавні перевезення небезпечних і розрядних вантажів.

3. Перевезення спеціальних вантажів і продукції військового призначення здійснюються відповідно до укладеної 26 травня 1995 року в м. Мінську в рамках Співдружності Незалежних Держав Угоди про перевезення спеціальних вантажів і продукції військового призначення.

4. Перевезення з використанням кораблів і суден Військово-морського Флоту, суден цивільних відомств Російської Федерації через порти України здійснюються з додержанням Кодексу торговельного мореплавства України, відповідних портових правил, правил безпеки судноплавства, охорони навколишнього середовища і рибальства України.

5. Пересування, пов'язані з діяльністю військових формувань поза місцями їхньої дислокації, здійснюються після узгодження з компетентними органами України.

Стаття 16

Питання відвідування місць дислокації військових формувань представниками третіх держав вирішуються за погодженням між компетентними органами Сторін.

Стаття 17

Особам, які входять до складу військових формувань, виплачується грошове забезпечення і заробітна плата в національній валюті України.

Стаття 18

1. Російська Сторона відшкодовуватиме шкоду, яка може бути завдана діями або бездіяльністю військових формувань чи особами з їхнього складу під час виконання ними службових обов'язків громадянам або юридичним особам України, громадянам або юридичним особам третіх держав, які знаходяться на території України, в розмірах, установлених на підставі претензій, пред'явлених відповідно до законодавства України.

2. Українська Сторона відшкодовуватиме шкоду, яка може бути завдана військовим формуванням на території України діями або бездіяльністю громадян або юридичних осіб України, в розмірах, установлених на підставі претензій, пред'явлених відповідно до законодавства України.

Стаття 19

Питання юрисдикції, пов'язані з перебуванням військових формувань на території України, регулюються таким чином:

1. 3а справами про злочини, скоєні особами, які входять до складу військових формувань, або членами їхніх сімей на території України, застосовується законодавство України і діють суди, прокуратура та інші компетентні органи України.

2. Пункт 1 цієї статті не застосовується:

а) у разі скоєння особами, які входять до складу військових формувань, або членами їхніх сімей - громадянами Російської Федерації - злочинів проти Російської Федерації, а також проти осіб, які входять до складу військових формувань, або членів їхніх сімей - громадян Російської Федерації;

б) у разі скоєння особами, які входять до складу військових формувань, злочинів під час виконання службових обов'язків в місцях дислокації військових формувань.

У випадках, передбачених цим пунктом, застосовується законодавство Російської Федерації і діють суди, прокуратура та інші компетентні органи Російської Федерації.

3. Компетентні органи Сторін можуть звертатися один до одного з проханням про передачу або прийняття юрисдикції щодо окремих справ, передбачених цією статтею. Такі звернення розглядатимуться невідкладно і доброзичливо.

Стаття 20

1. Українська Сторона зберігає за особами, що входять до складу військових формувань, та членами їхніх сімей право власності на нерухоме майно, що їм належить (житлові будинки, дачні та садові будівлі, гаражі тощо).

2. Особам, що входять до складу військових формувань, та членам їхніх сімей, які виїжджають за межі України на постійне проживання, Українська Сторона надає можливість вивозу або продажу майна, що їм належить.

Стаття 21

Військовослужбовці військових формувань забезпечуються командуванням військових формувань службовою житловою площею, яка знаходиться в його розпорядженні.

Стаття 22

Сторони забезпечать для осіб, що входять до складу військових формувань, та членів їхніх сімей рівні з громадянами України права на навчання в навчальних закладах загальної освіти, початкової, середньої та вищої професійної освіти, приймання до дитячих дошкільних закладів, а також на охорону здоров'я та інші види соціального обслуговування. Порядок розрахунків у зв'язку з реалізацією цієї статті визначається окремою угодою.

Стаття 23

Чорноморський флот Російської Федерації, що знаходиться на території України, зобов'язується вживати усіх необхідних заходів відповідно до законодавства України щодо збереження екосистеми та запобігання забрудненню в місцях його дислокації, взаємодіє з цією метою з відповідними органами України.

Стаття 24

Для розв'язання спорів щодо тлумачення та застосування цієї Угоди створюється Змішана комісія.

Змішана комісія діятиме на підставі прийнятих нею правил.

Якщо Змішана комісія не зможе розв'язати переданий їй спір, то він буде розв'язуватися дипломатичним шляхом у якнайкоротший термін.

Стаття 25

Ця Угода тимчасово застосовується з дати її підписання та набуває чинності з дати останнього повідомлення про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття нею чинності.

Обмін повідомленнями про виконання процедур, необхідних для набуття чинності цією Угодою, буде здійснено одночасно з обміном повідомленнями про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття чинності Угодою між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту від 28 травня 1997 року та Угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємні розрахунки, пов'язані з поділом Чорноморського флоту і перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року.

Ця Угода укладається на 20 років, відлік яких ведеться з дати початку її тимчасового застосування. Термін дії Угоди автоматично продовжуватиметься на наступні п'ятирічні періоди, якщо жодна із Сторін не повідомить письмово іншу Сторону про припинення дії Угоди не пізніше ніж за один рік до закінчення терміну її дії.

Вчинено в м.Києві 28 травня 1997 року в двох примірниках, кожний українською та російською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.

 За Україну  За Російську Федерацію

Угода
між Україною і Російською Федерацією про
параметри поділу Чорноморського флоту

Україна і Російська Федерація, що далі іменуються Сторонами,

діючи відповідно до Угоди між Україною і Російською Федерацією по Чорноморському флоту від 9 червня 1995 року,

погодилися про таке:

Стаття 1

1. Чорноморський флот Російської Федерації використовує зазначені у статтях 2 і 3 цієї Угоди об'єкти Чорноморського флоту в м. Севастополі та інші пункти базування і місця дислокації корабельного складу, авіації, берегових військ, об'єкти оперативного, бойового, технічного і тилового забезпечення на умовах та протягом строку дії Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від "___" травня 1997 року та Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємні розрахунки, пов'язані з поділом Чорноморського флоту і перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року.

2. Порядок використання об'єктів Чорноморського флоту, за винятком згаданих у статтях 2 і 3 цієї Угоди, визначається Українською Стороною. Перелік та параметри об'єктів, які використовує Україна, містяться у Додатку N 1.

Стаття 2

1. Основна база Чорноморського флоту Російської Федерації знаходиться в м. Севастополі.

2. На основній базі Чорноморського флоту Російської Федерації розміщуються його штаб та інші органи управління, а також військові формування, підприємства, організації та установи Чорноморського флоту Російської Федерації. Перелік і параметри об'єктів, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації у м. Севастополі, містяться у Додатку N 2.

Стаття З

1. Чорноморський флот Російської Федерації використовує також такі пункти базування і місця дислокації:

31-й випробувальний центр з відповідними об'єктами забезпечення;

аеродром Гвардійське з об'єктами забезпечення;

військовий санаторій "Ялта" - у м. Ялта;

830-й пост зв'язку та ретрансляції в м. Ялта і 1001-й пункт високочастотного зв'язку в населеному пункті Прибережне Судакського району, порядок використання яких визначається окремою угодою між міністерствами оборони Сторін;

2436-й склад ракетного палива на станції Мамут.

2. Перелік і параметри зазначених об'єктів, пунктів базування і місць дислокації містяться в Додатку N 3.

Стаття 4

Перелік військових кораблів та суден зі складу Чорноморського флоту, що належать відповідно до цієї Угоди кожній із Сторін, міститься в Додатку N 4.

Стаття 5

Поділ між Сторонами озброєнь, військової техніки та засобів забезпечення сил берегової оборони, морської піхоти та морської авіації наземного базування Чорноморського флоту здійснюється відповідно до Додатків N 5 і N 6.

Стаття 6

1. Розподіл між Сторонами об'єктів, а також поділ кораблів, суден, озброєнь, військової техніки та іншого майна Чорноморського флоту здійснюються за спільним планом, що розробляється Міністерством оборони України і Міністерством оборони Російської Федерації.

2. Оцінка стану, приймання та передача об'єктів, кораблів, суден, озброєння, військової техніки та іншого майна Чорноморського флоту здійснюються двосторонньою комісією.

Стаття 7

1. Звичайні озброєння і техніка, що обмежуються Договором про звичайні збройні сили в Європі від 19 листопада 1990 року, знаходяться в частинах морської піхоти Чорноморського флоту Російської Федерації. Ці озброєння і техніка розміщуються на території України на тимчасовій основі і не перевищують 132 бойових броньованих машин і 24 артилерійських одиниць калібру 100 міліметрів і вище. Дані кількості звичайних озброєнь і техніки розміщуються на території України відповідно до "Протоколу про звичайні озброєння і техніку, що належать до категорій, які обмежуються Договором, і знаходяться в силах берегової оборони, морській піхоті і Ракетних військах стратегічного призначення", який є невід'ємною частиною Угоди про принципи і порядок виконання Договору про звичайні збройні сили в Європі від 15 травня 1992 року.

Розміщення згаданих вище звичайних озброєнь і техніки на території України здійснюється відповідно до пунктів 1(В), 1(С) і 2 і статті V Договору про звичайні збройні сили в Європі на строк дії цієї Угоди. З цією метою Україна після виведення Російською Федерацією з території України всіх озброєнь та військової техніки, що обмежуються Договором про звичайні збройні сили в Європі та не ввійшли у вищезазначені рівні, відповідним чином коригує раніше надане нею повідомлення про розгортання на тимчасовій основі додаткових кількостей звичайних озброєнь і техніки на своїй території.

2. Бойові літаки морської авіації наземного базування Чорноморського флоту Російської Федерації, що тимчасово знаходиться на території України, не перевищують 22 одиниць. Дана кількість бойових літаків розміщується на території України відповідно до "Спільної Заяви Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, Республіки Білорусь, Республіки Казахстан, Республіки Молдова, Російської Федерації, України та Республіки Грузія у зв'язку з Договором про звичайні збройні сили в Європі" до Угоди про принципи та порядок виконання Договору про звичайні збройні сили в Європі від 15 травня 1992 року.

3. Чисельність особового складу в частинах морської піхоти та морської авіації наземного базування Чорноморського флоту Російської Федерації не перевищує кількості, зазначеної у Додатку N 2.

Стаття 8

Спори щодо тлумачення та застосування цієї Угоди розв'язуються Змішаною комісією, що утворюється відповідно до статті 24 Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від "___" травня 1997 року.

Якщо Змішана комісія не зможе розв'язати переданий їй спір, то він буде розв'язуватися дипломатичним шляхом у якнайкоротший термін.

Стаття 9

Додатки NN 1-6 до цієї Угоди є її невід'ємною частиною.

Стаття 10

Ця Угода тимчасово застосовується з дати її підписання і набуває чинності з дати останнього повідомлення про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття нею чинності.

Обмін повідомленнями про виконання процедур, необхідних для набуття чинності цією Угодою, буде здійснено одночасно з обміном повідомленнями про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття чинності Угодою між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року і Угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаєморозрахунки, пов'язані з поділом Чорноморського флоту і перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року.

Ця Угода діє протягом строку дії Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року.

Вчинено м. Києві 28 травня 1997 року в двох примірниках, кожний українською та російською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.

 За Україну  За Російську Федерацію