Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
N 470 від 09.11.98 р.
реєстр. N 596 від 17.12.98 р.

Про Положення
про Комісію Національного банку України
з питань нагляду та регулювання діяльності банків

(Із змінами, внесеними Постановою Правління НБУ
N 231 від 13.05.99
р.,
реєстр. N 648 від 13.05.99 р.)

З метою вжиття заходів щодо подальшого розвитку, стабілізації і підвищення надійності банківської системи України, проведення скоординованої, зваженої і послідовної політики банківського нагляду, своєчасного реагування на зміни, які відбуваються в банківській системі, на виконання постанови Правління Національного банку України від 6.05.98 N 181 "Про затвердження Положення про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій" та враховуючи рішення Комісії з питань нагляду та регулювання діяльності банків Національного банку України від 25.06.98 щодо розширення повноважень Комісій при регіональних управліннях Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків, Правління постановляє:

1. Затвердити Положення про Комісію Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків у новій редакції (додається).

2. Вважати такими, що втратили чинність, постанову Правління Національного банку України від 23.07.96 N 184 "Про Комісію з питань нагляду і регулювання діяльності банків" та зміни, що вносились постановами Правління Національного банку України від 20.01.97 N 11 , від 02.09.97 N 292, від 12.12.97 N 432.

3. Директорам департаментів і самостійних управлінь центрального апарату Національного банку України забезпечити неухильне дотримання вимог Положення про Комісію Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків.

4. Начальникам регіональних управлінь Національного банку України: забезпечити неухильне дотримання вимог Положення про Комісію Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків;

на підставі Положення про Комісію Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків внести зміни до Положення про Комісію при регіональному управлінні Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків;

привести роботу Комісії при регіональному управлінні з питань нагляду і регулювання діяльності банків у повну відповідність з доопрацьованим Положенням про Комісію при регіональному управлінні Національного банку України з питань нагляду і регулювання діяльності банків.

5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Правління та заступника Голови Правління.

Голова В.А.Ющенко

Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 470 від 09.11.98 р.
(реєстр. N 596 від 17.12.98 р.)

Положення
про Комісію Національного банку України
з питань нагляду та регулювання діяльності банків

1. Загальні положення

1.1. Комісія Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків (далі - Комісія) є органом, спеціально створеним для проведення скоординованої, зваженої та послідовної політики щодо здійснення нагляду за діяльністю банків в Україні, який сприятиме успішному функціонуванню українських банків, надійному захисту інтересів їх вкладників і кредиторів, прогнозуванню та своєчасному реагуванню на зміни, які відбуваються у банківській системі України.

1.2. Комісія у своїй діяльності керується чинним законодавством України, нормативними актами Національного банку України, а також цим Положенням.

1.3. Комісію очолює голова на рівні першого заступника Голови Правління Національного банку України. Обов'язки голови Комісії, у разі його відсутності, виконує заступник голови Комісії на рівні заступника Голови Правління Національного банку України.

1.4. Персональний склад Комісії затверджується Правлінням Національного банку України.

1.5. У регіональних управліннях Національного банку України Комісія з питань нагляду та регулювання діяльності банків створюється відповідно до наказу начальника регіонального управління.

1.5.1. Комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків при регіональному управлінні Національного банку України здійснює свою діяльність на підставі затвердженого начальником регіонального управління Положення про Комісію.

1.5.2. Комісія при регіональному управлінні Національного банку України з питань нагляду і регулювання діяльності банків є одним з рівней системи банківського нагляду Національного банку України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 17.11.97 N 380.

2. Завдання Комісії

2.1. Забезпечення стабільності та надійності банківської системи, а також захисту кредиторів і вкладників банків.

2.2. Визначення пріоритетних питань діяльності банківського сектора економіки та напрямів їх вирішення.

2.3. Проведення політики пруденційного банківського нагляду з метою забезпечення підтримки довіри суспільства до банків.

2.4. Розроблення стратегії і тактики банківського нагляду, вибір дійових інструментів для здійснення інтегрованого нагляду за банками.

2.5. Вдосконалення процесів, що запроваджуються з метою забезпечення монолітності, послідовності та консолідованості нагляду.

2.6. Сприяння наданню необхідних повноважень відповідним рівням системи банківського нагляду для забезпечення її чіткої роботи, в тому числі щодо удосконалення потоків інформації, координації зусиль у системі банківського нагляду, делегування повноважень, подальшого розвитку процедур щодо своєчасного й ефективного прийняття рішень та реагування тощо.

2.7. Сприяння законодавчому забезпеченню діяльності банківського нагляду, ініціювання нових і удосконалення чинних законів та нормативних актів, опрацювання пропозицій, що надходять із зовнішніх джерел, періодичний перегляд загальної інфраструктури банківського законодавства.

2.8. Розроблення методологій, які забезпечуватимуть Голову Національного банку України, членів Правління та керівництво банківського нагляду усіх рівнів необхідною інформацією про стан банківської системи, тенденції фінансового розвитку, розроблення системних питань та запланованого реагування.

2.9. Розроблення заходів щодо запобігання злочинності та правопорушенням у банківській системі.

2.10. Накопичення міжнародного досвіду та організація співробітництва з питань банківського нагляду з міжнародними організаціями і налагодження контактів з національними наглядовими інстанціями.

2.11. Проведення підготовки кваліфікованих висновків про проекти Законів України та нормативні акти Національного банку України.

2.12. Проведення комплексної оцінки фінансово-економічного стану банківської системи в цілому, визначення тенденцій її розвитку та надання пропозицій Правлінню Національного банку України щодо адекватного реагування.

3. Права Комісії

3.1. Заслуховувати звіти начальників регіональних управлінь Національного банку України та начальників відділів банківського нагляду регіональних управлінь з питань банківського нагляду.

3.2. У разі порушення банком чинного законодавства і нормативних актів Національного банку України запрошувати його керівників на засідання Комісії з метою здійснення аналізу становища, що склалося в банку, і розроблення відповідних заходів щодо усунення його негативних наслідків.

3.3. Приймати рішення про реєстрацію комерційних банків, створених за участю капіталу, що належить резидентам України.

3.4. Виносити прийняті Комісією висновки щодо реєстрації новостворених банків за участю іноземного капіталу та перетворення діючого банку в банк, створений за участю іноземного капіталу, на розгляд Правління Національного банку України.

3.5. Приймати рішення про реєстрацію змін і доповнень до статутів банків, створених за участю іноземного капіталу, у зв'язку із збільшенням їх статутних капіталів за рахунок коштів іноземних юридичних та фізичних осіб або у зв'язку із збільшенням питомої ваги іноземного капіталу в статутному капіталі банків.

3.6. Погоджувати відкриття представництв іноземних банків на території України.

3.7. Приймати рішення щодо надання ліцензії на здійснення банківських операцій новоствореним банкам.

3.8. Приймати рішення щодо розширення ліцензії на здійснення банківських операцій діючим банкам.

3.9. Готувати у разі потреби пропозиції Правлінню Національного банку України щодо надання ліцензії на здійснення банківських операцій новоствореним банкам та розширення ліцензії діючим банкам.

3.10. Приймати рішення щодо відкликання у банків ліцензії на здійснення окремих банківських операцій.

3.11. Готувати пропозиції Правлінню Національного банку України щодо відкликання у банків ліцензії на здійснення всіх банківських операцій.

3.12. Тимчасово зупиняти на строк до трьох місяців дію всіх або окремих пунктів ліцензії, забороняти або обмежувати проведення операцій, право на здійснення яких дає той чи інший пункт ліцензії.

(Пункт 3.12. в редакції Постанови Правління НБУ N 231 від 13.05.99 р., реєстр. N 648 від 13.05.99 р.)

3.13. Приймати рішення про заборону або обмеження проведення банками операцій, право на здійснення яких дає той чи інший пункт ліцензії.

3.14. Ставити перед банками обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення ними порушень правил та умов проведення банківських операцій.

3.15. Здійснювати регулювання ризику менеджменту банків шляхом: проведення співбесід з кандидатами на посади голів правління та у разі необхідності їх заступників, які вирішують питання про здійснення банківських операцій, головних бухгалтерів та їх заступників, а також керівників служби внутрішнього аудиту банків, перелік яких визначений Комісією, з метою виявлення їх професійної придатності та погодження;

внесення на розгляд Правління Національного банку України пропозицій щодо усунення керівництва банку від управління у разі, якщо зазначені у статті 48 Закону України "Про банки і банківську діяльність" порушення є прямим наслідком особистих дій керівництва;

внесення на розгляд Правління Національного банку України пропозицій щодо призначення тимчасової адміністрації для управління банком.

(Зміни внесені згідно Постанови Правління НБУ N 231 від 13.05.99 р., реєстр. N 648 від 13.05.99 р.)

3.16. У разі потреби одержувати від банків необхідну інформацію на паперових та електронних носіях.

3.17. Приймати рішення про визначення переліку банків, щодо яких рішення про реєстрацію змін до Статутів комерційних банків та рішення про погодження кандидатів на посади голів правління та у разі необхідності їх заступників, які вирішують питання про здійснення банківських операцій, головних бухгалтерів та їх заступників, а також керівників служби внутрішнього аудиту банків приймаються регіональними управліннями Національного банку України, а також щодо визначення умов, за яких рішення про розширення комерційним банкам ліцензій на здійснення банківських операцій приймається регіональними управліннями Національного банку України.

(Зміни внесені згідно Постанови Правління НБУ N 231 від 13.05.99 р., реєстр. N 648 від 13.05.99 р.)

3.18. Приймати рішення щодо переведення комерційних банків у режим фінансового оздоровлення.

3.19. Приймати рішення щодо встановлення особливого режиму контролю за діяльністю комерційних банків з використанням спеціального програмного забезпечення "АРМ юридичної особи" (АРМ-Ю).

3.20. Давати дозвіл на продаж або реорганізацію банку, що ліквідується.

4. Регламент роботи Комісії

4.1. Організаційною формою діяльності Комісії є засідання, які проводяться згідно з планом роботи один раз на місяць. За рішенням голови Комісії або його заступника можуть проводитись позачергові засідання.

4.2. Про проведення чергового або позачергового засідання члени Комісії та запрошені особи мають бути повідомлені не пізніше ніж за три дні до початку засідання.

4.3. Засідання веде голова Комісії, а у разі його відсутності заступник голови Комісії.

4.4. Рішення Комісії приймаються на засіданнях простою більшістю голосів за наявністю двох третин її членів. У разі рівності голосів перевага надається рішенню, за яке проголосував голова Комісії.

4.5. На засіданнях Комісії ведеться протокол.

4.6. Рішення Комісії оформлюються на бланку Комісії та підписуються головою Комісії або його заступником.

4.7. За розпорядженням голови Комісії або його заступника Комісія може приймати рішення з окремих питань у робочому порядку шляхом підписання (візування) проекту рішення більшістю членів Комісії. Рішення Комісії вважається прийнятим у робочому порядку, якщо його завізували не менше двох третин членів Комісії за умови обов'язкової наявності підписів членів Комісії, які порушили питання. Відповідальність за зміст і якість рішень, що приймаються в робочому порядку, несуть члени Комісії, які порушили питання.

4.8. Рішення Комісії, прийняті у межах її компетенції, є обов'язковими для виконання банками і банківськими установами, розташованими на території України.

5. Відповідальний секретар Комісії

5.1. Проводить роботу щодо підготовки засідань Комісії, формування порядку денного і протокольного оформлення підсумків засідань.

5.2. Не пізніше ніж за два дні до початку засідання отримує від членів Комісії пропозиції щодо внесення до порядку денного питань для розгляду і проекти рішення з порушених питань.

5.3. Не пізніше ніж за два дні до початку засідання інформує членів Комісії про місце і час проведення засідання та надає їм порядок дений.

5.4. Веде протокол засідання та доводить рішення Комісії і протокольні доручення до членів Комісії для виконання.

5.5. Проводить роботу щодо проведення співбесід кандидатів на посади голів правління та у разі необхідності їх заступників, які вирішують питання про здійснення банківських операцій, головних бухгалтерів та їх заступників, а також керівників служби внутрішнього аудиту банків з членами Комісії, висновки яких оформлюються у довідці встановленого зразка. Остаточне рішення щодо погодження призначення голів правління та головних бухгалтерів банків приймається на засіданні Комісії.

(Зміни внесені згідно Постанови Правління НБУ N 231 від 13.05.99 р., реєстр. N 648 від 13.05.99 р.)

5.6. У разі прийняття рішення в робочому порядку здійснює шляхом підписання (візування) проектів рішення членами Комісії за умови наявності доповідної записки на адресу Комісії департаменту, який готував проект рішення. У доповідній записці викладаються питання, з яких пропонується прийняти рішення, та обгрунтування необхідності його прийняття.