Открытое тестирование
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 154 від 28.10.98
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 червня 1999 р. за N 357/3650
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державного комітету рибного господарства України
N 4 від 15.01.2008)
Про затвердження Інструкції про порядок здійснення
штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів
та їх використання
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 вересня 1996 N 1192 "Про затвердження Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання, що додається.
2. Всім користувачам водних живих ресурсів, які здійснюють у рибогосподарських водних об'єктах розведення, вирощування та їх використання, подати відповідні документи на реєстрацію зазначеної рибогосподарської діяльності згідно з вимогами цієї Інструкції.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Держкомрибгоспу України О.М.Степаненка.
Голова комітету М.Шведенко
Затверджено
Наказ Державного комітету
рибного господарства України
28.10.98 N 154
Інструкція
про порядок здійснення штучного розведення,
вирощування водних живих ресурсів та їх використання
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає порядок здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання у рибогосподарських водних об'єктах або їх ділянках загальнодержавного значення підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), громадянами України - користувачами.
Штучне розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання здійснюється без забирання води та скидання використаних (стічних) вод на рибогосподарських водних об'єктах, з метою підвищення їх біопродуктивності шляхом спрямованого формування видового складу та запасів водних живих ресурсів і раціонального використання туводних видів.
З цією метою використовуються, як правило, рибогосподарські водні об'єкти або їхні ділянки з низькою природною біопродуктивністю, заселені переважно широко розповсюдженими та малоцінними для рибництва видами водних живих ресурсів.
1.2. Дія цієї Інструкції не поширюється на:
1.2.1. Рибогосподарські водні об'єкти рибницьких господарств (риборозплідники, нерестово-вирощувальні, товарні, лиманні), що побудовані та функціонують спеціально з метою товарного рибництва.
1.2.2. Штучно створені рибогосподарські водні об'єкти (котловани, канали, кар'єри, ставки тощо), що наповнюються виключно талими, дощовими, грунтовими, дренажними, артезіанськими, скидними іригаційними водами.
1.2.3. Рибогосподарські водні об'єкти, що перебувають у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
1.3. Основні терміни, які використовуються у цій Інструкції. Режим рибогосподарської експлуатації (надалі - Режим) - встановлена на відповідний термін сукупність вимог та заходів щодо строків лову, кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, випуску водних живих ресурсів, регламентації любительського і спортивного рибальства, раціонального використання туводних видів тощо, виконання яких забезпечує оптимальне використання водних живих ресурсів у рибогосподарському водному об'єкті або його ділянці.
Садок - пристрій для утримування та вирощування водних живих ресурсів, побудований з металевих, синтетичних, інших сітчастих та їм подібних матеріалів і закріплений до стаціонарних наземних або плавучих споруд.
Туводні види водних живих ресурсів (надалі - туводні види) - види водних живих ресурсів - представники місцевої фауни, які перебували (перебувають) у рибогосподарському водному об'єкті до початку їх спеціального використання, зокрема - штучного розведення, вирощування та використання.
2. Порядок здійснення штучного розведення, вирощування
водних живих ресурсів та їх використання
2.1. Для здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання юридичній або фізичній особі потрібно подати до Головного управління охорони, відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства Держкомрибгоспу України (надалі - Головрибвод) погоджені державним органом рибоохорони, в зоні діяльності якого перебуває рибогосподарський водний об'єкт:
2.1.1. Заявку щодо затвердження Режиму (додаток 1).
2.1.2. Режим (додаток 2), погоджений з Рескомприроди Автономної Республіки Крим, держуправлінням екобезпеки в тій області, в зоні діяльності якої перебуває рибогосподарський водний об'єкт.
2.1.3. Документи, що підтверджують право юридичної або фізичної особи на здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання.
2.2. Державний орган рибоохорони, в зоні діяльності якого перебуває рибогосподарський водний об'єкт, погоджує Режим протягом місяця з моменту його отримання від заявника.
Якщо державний орган рибоохорони не погоджує Режим, то він у місячний термін направляє заявнику повідомлення про відмову.
2.3. Режим розробляється науковою установою, організацією на замовлення юридичної або фізичної особи. Основою для підготовки Режиму є біологічне обгрунтування, яке повинно містити:
2.3.1. Загальну характеристику рибогосподарського водного об'єкта:
- методики, за якими здійснювались дослідження;
- гідрологічний та гідрохімічний режим;
- умови існування, чисельність (запаси), в тому числі і молоді, видовий, розмірно-ваговий, віковий склад водних живих ресурсів, їх конкуренти тощо;
- склад водних рослин, зоопланктону, бентосу тощо, їх біомаса, а також ефективність використання кормової бази.
2.3.2. Пропозиції щодо раціонального використання водних живих ресурсів, проведення рибницьких робіт - обсяги, місця, строки випуску водних живих ресурсів тощо.
2.3.3. Наявність у рибогосподарському водному об'єкті видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України, та ендемічних видів.
2.3.4. Заходи з недопущення погіршення стану рибогосподарського водного об'єкта, а також запобіжні заходи зі зменшення чисельності або знищення цінних та рідкісних видів водних живих ресурсів.
2.3.5. Обсяги (ліміти) вилову туводних видів водних живих ресурсів.
2.3.6. Кількість знарядь та засобів лову, їх характеристика.
2.3.7. Строки заборони на лов туводних видів водних живих ресурсів.
2.4. Головрибвод у місячний термін після отримання розглядає подані документи і затверджує Режим відповідного водного об'єкта або його ділянки.
Термін дії Режиму визначається органом, який його розробляє, але становить не більше ніж десять років, після чого розробляється новий Режим за порядком, який викладено в цій Інструкції.
Режим видається користувачу або його представнику за дорученням і документами, які засвідчують його особу, або надсилається поштою рекомендованим листом.
Користувач, якому видано Режим, має одноосібне право на спеціальне використання водних живих ресурсів у цьому водному об'єкті або його ділянці.
Режим зберігається у користувача. Передавання його іншим юридичним або фізичним особам забороняється.
2.5. Якщо Головрибвод не затверджує Режим, то він у місячний термін направляє заявнику повідомлення про відмову.
2.6. Для внесення змін і доповнень до чинного Режиму користувачу потрібно подати до Головрибводу біологічно обгрунтовані науковою установою, організацією пропозиції, погоджені тим державним органом рибоохорони, в зоні діяльності якого перебуває рибогосподарський водний об'єкт, Рескомприроди Автономної Республіки Крим, держуправлінням екобезпеки в тій області, в зоні діяльності якої перебуває рибогосподарський водний об'єкт.
Головрибвод у місячний термін розглядає подані документи і затверджує зміни і доповнення до Режиму.
Якщо Головрибвод не затверджує зміни і доповнення до Режиму, то він у місячний термін направляє заявнику повідомлення про відмову.
2.7. Штучне розведення, вирощування, випуск водних живих ресурсів, а також проведення меліоративних робіт тощо виконуються користувачем згідно з Режимом та Інструкцією про порядок проведення робіт з відтворення водних живих ресурсів, затвердженою наказом Держкомрибгоспу України від 21 вересня 1998 року N 126 та зареєстрованою в Мін'юсті України 19 листопада 1998 року за N 735/3175.
Використання водних живих ресурсів здійснюється з дотриманням вимог Режиму та Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання, здачі, реалізації та звітності про обсяги вилову водних живих ресурсів, затвердженої наказом Держкомрибгоспу України від 27 лютого 1998 року N 28 та зареєстрованої в Мін'юсті України 30 квітня 1998 року за N 284/2724.
2.8. Охорона водних живих ресурсів здійснюється користувачем.
2.9. Контроль за виконанням Режиму здійснюється державним органом рибоохорони, в зоні діяльності якого перебуває рибогосподарський водний об'єкт, та іншими уповноваженими державними органами.
3. Призупинення дії та скасування Режиму
3.1. Дію Режиму може бути призупинено на десятиденний термін державним органом рибоохорони у разі:
3.1.1. Порушення користувачем вимог цієї Інструкції.
3.1.2. Порушення користувачем вимог Режиму.
3.1.3. Різкого погіршення стану запасів водних живих ресурсів у рибогосподарському водному об'єкті.
3.1.4. Надходження вимоги щодо припинення або обмеження спеціального використання водних живих ресурсів від Держкомрибгоспу, Мінекобезпеки, інших органів (Державної санітарно-епідеміологічної служби України, Державної ветеринарної медицини Мінагропрому, адміністрації природно-заповідної установи, спеціально уповноважених органів державного управління і контролю у галузі охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів).
3.2. Призупинення дії Режиму здійснюється шляхом його вилучення. При цьому у двох примірниках складається акт довільної форми, де вказуються причини вилучення, та видається припис про усунення виявлених порушень - з обов'язковим повідомленням того державного органу рибоохорони, в зоні діяльності якого перебуває рибогосподарський водний об'єкт.
Рішення щодо поновлення дії Режиму приймається протягом трьох днів після розгляду матеріалів справи державним органом рибоохорони, в зоні діяльності якого перебуває рибогосподарський водний об'єкт.
Дія Режиму відновлюється після виконання вимог припису, з обов'язковим інформуванням державного органу рибоохорони, який видав припис.
3.3. У разі систематичного (неодноразового) порушення користувачем вимог цієї Інструкції та Режиму Головрибвод може скасувати останній. Скасування Режиму здійснюється шляхом його вилучення. При цьому складається акт (два екземпляри) довільної форми, де вказуються причини вилучення.
3.4. Скасування Режиму не позбавляє користувача від зобов'язань щодо відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства.
4. Права, обов'язки та відповідальність користувачів
4.1. Користувач має права, передбачені чинним законодавством України, цією Інструкцією і Режимом.
4.2. Користувач зобов'язаний дотримуватись вимог цієї Інструкції і Режиму й несе відповідальність, визначену законодавством України, за їх порушення.
Користувач має право оскаржувати дії посадових осіб у порядку, передбаченому чинним законодавством України, у разі призупинення Режиму або його скасування.
Заступник начальника Головрибводу О.П.Мендусь
Додаток 1
до п.2.1.1 Інструкції про порядок
здійснення штучного розведення,
вирощування водних живих ресурсів
та їх використання
Начальнику Головрибводу Державного
комітету рибного господарства України
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(повна назва та реквізити заявника)
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
Заявка
Прошу затвердити Режим рибогосподарської експлуатації
рибогосподарського водного об'єкта
________________________________________________________________________________________
(назва рибогосподарського водного об'єкта та його місцезнаходження)
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
"___"________ 199__ р. Заявку погоджено "___"________ 199__ р. |
М.П. М.П. |
_________________________ (підпис) _________________________ (підпис) |
Додаток 2
до п.2.1.2 Інструкції про порядок
здійснення штучного розведення,
вирощування водних живих ресурсів
та їх використання
Затверджено
Начальник Головрибводу
________________________________
"_____"_________________199___р.
Погоджено Начальник Держрибінспекції __________________________ "___"___________ 199__ р. |
Погоджено ________________________________ ________________________________ "___"___________ 199__ р. |
Режим рибогосподарської експлуатації
_______________________________________________________________________________________
(назва рибогосподарського водного об'єкта)
1. Розроблений __________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
(назва наукової установи, організації тощо, яка розробила режим)
2. Фізико-географічна характеристика:
2.1. Місцезнаходження водного об'єкта: Автономна Республіка Крим (область), район, найближчий населений пункт (вказати відстань в км) тощо
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
2.2. Розміри:
а) довжина, км___ б) ширина, км___ в) площа водного дзеркала, га__
г) площа водозбору, га_________ #) максимальна глибина, м ________
д) середня глибина, м _______________
2.3. Характеристика (консистенція, склад) грунтів ______________________________________________
________________________________________________________________________________________
2.4. Види рослин та ступінь зарощення у відсотках до загальної площі______________________________
________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
3. Гідрологічний та гідрохімічний режим ______________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
(замерзання, скресання, товща льодового покриву, класифікація
води, наявність явищ задухи)
4. Зв'язок з іншими рибогосподарськими водними об'єктами ______________________________________
_________________________________________________________________________________________
(наявність трубопроводів, каналів, рибозахисних споруд та
________________________________________________________________________________________
пристроїв, стоків тощо)
5. Кормова база ___________________________________________________________________________
(біомаса фітопланктону, зоопланктону, г/куб.м,
біомаса бентосу, г/кв.м тощо)
_________________________________________________________________________________________
6. Видовий склад водних живих ресурсів: _____________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
7. Обсяги вилову окремих видів водних живих ресурсів за період не менше ніж 5 років до початку
здійснення робіт з штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання
(якщо вилов водних живих ресурсів здійснювався), тонн.
------------------------------------------------------------------ |
8. Значення цього водного об'єкта для природного відтворення водних живих ресурсів
_________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
9. Інші відомості про навантаження на середовище _____________________________________________
_________________________________________________________________________________________
(рекреаційне та інше антропогенне)
10. Біопродуктивність за видами (кг/га):
1) фактична ______________________________________________________________________________
2) планова________________________________________________________________________________
11. Обсяги вилову водних живих ресурсів за видами (тонн) ______________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
12. Характеристика та кількість знарядь і засобів лову ___________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
13. Період заборони на лов туводних видів водних живих ресурсів
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
14. Перелік науково-дослідних робіт, робіт з відтворення, меліорації тощо, які необхідно здійснити на тому
рибогосподарському водному об'єкті, де буде здійснюватись штучне розведення, вирощування водних
живих ресурсів та їх використання, на термін з
14.1. "___"__________ 199__ р. до "___"____________199__ р.
________________________________________________________________________________________
14.2. "___"__________ 199__ р. до "___"____________199__ р.
_________________________________________________________________________________________
15. Інші заходи: __________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
16. Термін дії Режиму - від "__"_____ 199_ р. до "__"_____ 199_ р.
_______________________________________________________________________________________
Повна назва та реквізити наукової установи, організації, якою розроблено Режим __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ | |
"___"____________ 199__ р. |
Керівник ______________________________ (підпис) М.П. |
Повна назва та реквізити користувача, на замовлення якого розроблено Режим __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________________________________________ ___________________________________________________ | |
"___"____________ 199__ р. |
Користувач ____________________________ (підпис) М.П. |