Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОРЯДОК
N 782 від 02.12.99
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
24 грудня 1999 р. за N 912/4205
Затверджено
Наказ Державної митної служби
України 02.12.99 N 782
( Порядок втратив чинність на підставі
Наказу Державної митної служби
N 796 від 25.11.2003 )
Порядок роботи відділу тарифів та митної
вартості регіональної митниці (митниці)
при визначенні країни походження товару
1. Порядок роботи відділу тарифів та митної вартості регіональної митниці (митниці) при визначенні країни походження товару (далі - Порядок) розроблено з метою вдосконалення митного оформлення товарів і митного контролю та впорядкування процедури визначення країни їх походження при застосуванні заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
2. На відділ тарифів та митної вартості регіональної митниці (митниці) (далі - Відділ) покладається виконання таких функцій:
вирішення спірних питань, які виникають при перевірці відомостей про країну походження товарів, а також при перевірці сертифікатів, які застосовуються при ввезенні товарів відповідно до вимог угод про вільну торгівлю (далі - преференційні сертифікати);
вирішення питань визначення країни походження товарів, у тому числі достовірності преференційних сертифікатів, до чого Відділ залучається згідно з керівними документами Держмитслужби, регіональної митниці (митниці);
проведення вибіркових перевірок оформлених вантажних митних декларацій щодо правильності визначення країни походження товарів, а також достовірності преференційних сертифікатів;
проведення перевірки сертифікатів про походження товарів з України згідно з Положенням про проведення митними органами верифікації сертифікатів про походження товарів з України, затвердженим наказом Держмитслужби від 01.04.97 N 143 і зареєстрованим у Мін'юсті 18.04.97 за N 148/1952;
формування бази даних з питань походження товарів, у тому числі про преференційні сертифікати, та використання результатів аналізу цієї бази в роботі;
підготовка звітності з питань визначення країни походження товарів та перевірки преференційних сертифікатів.
3. Спірні питання визначення країни походження товару, у тому числі встановлення достовірності преференційних сертифікатів, рішення з яких не можуть бути знайдені на рівні оперативного підрозділу, передаються на розгляд Відділу.
4. Відділу передаються для вирішення питання, пов'язані з перевіркою а posteriori (згодом) сертифікатів про походження товарів з України, яка здійснюється за вказівкою Держмитслужби.
За результатами такої перевірки Відділ готує обгрунтовану відповідь за формою та в терміни, установлені Держмитслужбою для такої перевірки.
5. На розгляд Відділу передаються питання визначення країни походження товарів (у тому числі достовірності преференційних сертифікатів), до вирішення яких Відділ залучається згідно з керівними документами Держмитслужби, регіональної митниці (митниці).
6. Запит оперативного підрозділу, який здійснює митний контроль та митне оформлення товару (далі - оперативний підрозділ), має бути обгрунтований: містити причину направлення запиту, точку зору оперативного підрозділу з питань, які викликали сумнів, та пропозиції щодо їх можливого вирішення.
Запит має бути підписаний керівником оперативного підрозділу.
7. До Відділу разом із запитом оперативного підрозділу подаються сертифікат про походження товару, ВМД, повний пакет документів (оригінали та копії), поданих декларантом при митному оформленні, Акт про митний огляд за встановленою формою (додаток 1). Усі копії документів мають бути засвідчені особистою номерною печаткою інспектора оперативного підрозділу.
У разі потреби подаються інші документи (паспорт виробу, інструкція користувача, паспорти якості тощо), які можуть бути використані Відділом при вирішенні питань визначення країни походження (достовірності преференційного сертифіката).
В Акті про митний огляд мають бути зазначені відомості про товар, які дають змогу зробити висновок про країну походження товару (наприклад, відомості про маркування товару тощо).
8. Запит оперативного підрозділу, що надійшов до Відділу, реєструється в журналі реєстрації та обліку запитів (додаток 2). До журналу можуть уноситись додаткові відомості за рішенням начальника Відділу.
Запит перевіряється стосовно повноти наданої інформації. У разі потреби Відділ запитує в оперативного підрозділу або декларанта додаткові відомості.
Оригінали документів повертаються оперативному підрозділу, а в справах Відділу залишаються запит та копії всіх документів.
9. Відділ може ініціювати проведення оперативним підрозділом повторного огляду товару із залученням фахівців Відділу. За результатами огляду складається відповідний Акт (додаток 1).
10. Рішення про визначення країни походження товару оформлюється за встановленою формою (додаток 3), доводиться до оперативного підрозділу і є обов'язковим для виконання при митному оформленні товару.
Рішення, прийняте Відділом, реєструється в журналі під номером "N КП ******", де "КП" - країна походження товару, "******" - порядковий номер рішення.
Якщо Відділом приймається рішення про визначення країни походження товару або про достовірність преференційного сертифіката, яке не підтверджує відомості, заявлені декларантом у ВМД, то номер цього рішення проставляється в графі 44 ВМД у пункті 9 під кодом "9000" згідно з Класифікатором документів, затвердженим наказом Держмитслужби від 09.07.97 N 307 "Про затвердження Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації" і зареєстрованим у Мін'юсті 24.09.97 за N 443/2247, а також у ВМД вносяться зміни згідно з прийнятим рішенням.
11. Для контролю за виконанням прийнятого Відділом рішення про визначення країни походження товарів (достовірності преференційного сертифіката) та з метою встановлення фактичної ефективності роботи Відділу оперативний підрозділ у 7-денний термін після митного оформлення надсилає Відділу копію оформленої ВМД на товар, стосовно якого було винесене це рішення.
12. Якщо оперативний підрозділ, який відповідає за нарахування та справляння митних платежів (далі - відділ митних доходів та платежів) має сумніви щодо достовірності преференційного сертифіката, то він подає запит до Відділу про перевірку такого сертифіката.
До Відділу разом із запитом передаються оригінал преференційного сертифіката та наявні документи, які можуть бути використані в ході перевірки.
При потребі Відділ звертається до оперативного підрозділу про надання додаткової інформації, необхідної для проведення перевірки відповідно до вимог цього Порядку.
Прийняте Відділом рішення про достовірність сертифіката, а також оригінал преференційного сертифіката, достовірність якого підтверджена, передаються до відділу митних доходів та платежів.
13. Якщо в результаті перевірки, здійсненої через Держмитслужбу, установлено факт фальсифікації преференційного сертифіката, то Відділ складає протокол про порушення митних правил і відповідно до наказу Держмитслужби від 06.01.99 N 8 передає матеріали справи до відділення (служби) з боротьби із контрабандою та порушеннями митних правил.
У разі закінчення терміну притягнення до відповідальності відповідний підрозділ митного органу за дорученням його керівництва готує матеріали для передання до інших правоохоронних та контрольних органів для прийняття ними рішень відповідно до їх компетенції.
14. Якщо в результаті перевірки, здійсненої без залучення Держмитслужби, преференційний сертифікат визнано недійсним, то Відділ надсилає інформацію про цей факт Держмитслужбі з повідомленням про вжиті заходи.
15. Термін розгляду запитів зі спірних питань визначення країни походження товару, у тому числі встановлення достовірності сертифіката, не повинен перевищувати 10 днів. Якщо Відділом не може бути прийняте рішення про визначення країни походження товару (про достовірність преференційного сертифіката), то він надсилає запит до митного органу вищого рівня.
16. Митний орган вищого рівня має право скасувати чи змінити рішення про визначення країни походження товару або про достовірність преференційного сертифіката, прийняте підпорядкованим йому митним органом на основі неповної чи недостовірної інформації.
17. Відділ формує базу даних преференційних сертифікатів, за якими здійснювалося митне оформлення, та проводить аналіз роботи з питань визначення країни походження товарів та з питань перевірки преференційних сертифікатів.
18. Митниці, підпорядковані регіональним митницям, щомісяця до 10 числа надсилають регіональним митницям інформацію за минулий місяць за встановленою формою (додаток 4) та аналітичну довідку за всіма рішеннями про визначення країни походження товарів, прийнятими за звітний період Відділом митниці.
Відділами митниць прямого підпорядкування та Відділами регіональних митниць щомісяця до 20 числа Управлінню з верифікації сертифікатів про походження товарів Держмитслужби подаються за встановленою формою (додаток 4) в електронному вигляді та твердій копії відомості за минулий місяць про всі рішення про визначення країни походження товарів та щодо перевірки преференційних сертифікатів, прийняті за звітний період Відділами регіональних митниць та Відділами митниць, підпорядкованих регіональній митниці, митниць прямого підпорядкування, та аналітична довідка.
19. Митниці, підпорядковані регіональним митницям, щомісяця до 10 числа надсилають за встановленою формою (додаток 5) інформацію за минулий місяць про факти виявлення фальсифікованих сертифікатів та аналітичну довідку.
Регіональні митниці узагальнюють ці дані та до 20 числа місяця, наступного за звітним, надсилають в електронному вигляді та твердій копії інформацію про фальсифіковані сертифікати Управлінню з верифікації сертифікатів про походження товарів Держмитслужби.
Митниці прямого підпорядкування надсилають таку інформацію до 20 числа місяця, наступного за звітним, безпосередньо Держмитслужбі.
20. Аналітична довідка, що надсилається із щомісячним звітом, має містити таку інформацію:
приклади найбільш значних фактів виявлення фальсифікованих сертифікатів про походження товарів з огляду на вплив на митні платежі, а також ужиті заходи за цими фактами;
висновки Відділу за результатами аналізу виявлених за звітний період фальсифікованих сертифікатів та аналізу груп товарів, походження яких фальсифікується з метою ухилення від сплати встановлених платежів у повному обсязі;
про заходи, вжиті на підставі цих висновків, та пропозиції щодо вдосконалення роботи Відділу з визначення країни походження товарів та перевірки преференційних сертифікатів.
Додаток 1
до пп.7, 9 Порядку роботи відділу
тарифів та митної вартості
регіональної митниці (митниці)
при визначенні країни походження
товару
Назва митниці
Акт про митний огляд
N _______ від ___________
Партія товарів, яка відправлена
експортером (відправником) _______________________________________
імпортеру (одержувачу) ___________________________________________
за товаросупровідними документами _______________________________,
заявлена згідно з ВМД N ______________ від ______________
Огляд проводив інспектор _________________________________________
оперативного підрозділу (митного поста) __________________________
Огляд проведено в присутності ____________________________________
__________________________________________________________________
(посада, прізвище, ініціали, N паспорта або посвідчення, підпис)
Місце проведення огляду __________________________________________
Найменування товару (комерційна назва) ___________________________
Заявлений код згідно з ТН ЗЕД ____________________________________
Заявлена країна походження _______________________________________
Митне забезпечення N _____________________________________________
Кількість відкритих (розпакованих) вантажних місць _______________
Результати митного огляду з метою визначення країни походження
товару:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
На вантаж накладено митне забезпечення N _________________________
Вантажні місця знову запаковані в присутності:
Інспектор митниці ________________________________________________
Присутні _________________________________________________________
(посада, прізвище, ініціали, N паспорта або посвідчення, підпис)
М.п.
Додаток 2
до п.8 Порядку роботи відділу
тарифів та митної вартості
регіональної митниці (митниці)
при визначенні країни походження
товару
Журнал реєстрації та обліку запитів щодо
визначення країни походження товару
------------------------------------------------------------------ |
Додаток 3
до п.10 Порядку роботи відділу
тарифів та митної вартості
регіональної митниці (митниці)
при визначенні країни походження
товару
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
_____________ митниця
Відділ тарифів та митної вартості
Рішення
про визначення країни походження товару
N КП - _____ від "___" ___________ р.
1. Перелік поданих для розгляду документів:
суб'єкт ЗЕД ________________________________
запит ______________________ від "___" __________ р.
ВМД N ____________________ від "___" __________ р.
контракт N ________________ від "___" __________ р.
рахунок-фактура (інвойс) N ______ від "___"________ р.
сертифікат ______________________________
товаросупровідні документи:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
2. Маркування вантажу ____________________________________________
3. Виконання умов вільної торгівлі _______________________________
4. Документи, якими керувались для прийняття рішення: ____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Висновки: _____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Начальник відділу
Виконавець
Додаток 4
до п.18 Порядку роботи відділу
тарифів та митної вартості
регіональної митниці (митниці)
при визначенні країни походження
товару
Зведені дані щодо впливу на митні платежі рішень
відділу тарифів та митної вартості ___________ митниці
про визначення країни походження товарів за _____________ р.
------------------------------------------------------------------------- |
Продовження таблиці
------------------------------------- |
* ВТМВ - відділ тарифів та митної вартості.
** Загальні питання - це питання, пов'язані з перевіркою даних про країну походження товарів, які імпортуються в режимі найбільшого сприяння або національного режиму; вони не стосуються питань визначення країни походження товарів, які переміщуються на умовах угод про вільну торгівлю.
Начальник відділу тарифів та митної вартості
Виконавець
Додаток 5
до п.19 Порядку роботи відділу
тарифів та митної вартості
регіональної митниці (митниці)
при визначенні країни походження
товару
Зведені дані ____________ митниці за ____________ по
фальсифікованих (підроблених) преференційних сертифікатах
-------------------------------------------------------------------- |
Продовження таблиці
--------------------------------------- |
* ВТМВ - відділ тарифів та митної вартості
** 1) товар не оформлено
2) відкріплення (на яку митницю)
Наведений приклад є умовним.
Начальник відділу тарифів та митної вартості
Виконавець