Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 09.03.2000, N 94
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 березня 2000 р. за N 189/4410
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про затвердження Положення
про порядок накладення штрафів
на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ
у разі невиконання ними законних вимог Національного банку
України щодо усунення порушень банківського законодавства,
нормативно-правових актів Національного банку України
На виконання вимог Закону України від 22.12.99 N 1342-XIV "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення" та статті 62 Закону України "Про Національний банк України" (679-14) Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок накладення штрафів на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання ними законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України (далі Положення), що додається.
2. Керуючому справами Врублевському В.В. у десятиденний термін після державної реєстрації зазначеного Положення в Міністерстві юстиції України здійснити його тиражування, а також виготовити бланки процесуальних та інших документів згідно з додатками до нього для потреб центрального апарату і надсилання їх територіальним управлінням Національного банку України.
3.Департаменту пруденційного нагляду (Зінченко В.О.) щорічно подавати Управлінню справами заявки на виготовлення потрібної кількості примірників бланків процесуальних документів та інших документів, передбачених у додатках до Положення.
4. Постанова набуває чинності через 10 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Я.Ф.Солтиса та Департамент пруденційного нагляду (Зінченко В.О.).
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління Національного банку України
09.03.2000 N 94
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 березня 2000 р.за N 189/4410
Положення
про порядок накладення штрафів на керівників банків та
інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання
ними законних вимог Національного банку України
щодо усунення порушень банківського законодавства,
нормативно-правових актів Національного банку України
1. Загальні положення
1.1. Це Положення на підставі статті 62 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) та відповідно до статті 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює порядок накладення штрафів на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання ними в установлений Національним банком України строк законних вимог щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України.
1.2. Згідно зі статтею 234-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення Національний банк України розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України (стаття 166-5).
1.3. Від імені Національного банку України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Голова Національного банку України та його заступники, керівники територіальних управлінь Національного банку України та їх заступники (стаття 234-3).
Передбачені цим Положенням повноваження посадових осіб можуть виконуватися посадовими особами, що їх заміщають у встановленому порядку.
Зазначені посадові особи, які уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть накладати адміністративне стягнення, передбачене статтею 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у межах своїх повноважень і лише під час виконання службових обов'язків.
1.4. Під законними вимогами, за невиконання яких застосовуються штрафні санкції до керівників банків або інших фінансово-кредитних установ, слід уважати офіційні письмові документи Національного банку України, його територіальних управлінь, викладені на фірмових бланках за підписом посадових осіб, зазначених у пункті 1.3 цього Положення, а також директорів департаментів пруденційного нагляду, валютного контролю та ліцензування або посадових осіб, які їх заміщають у встановленому порядку, що містять вимоги щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України і є обов'язковими для банків та інших фінансово-кредитних установ.
У вимозі зазначаються:
повна назва та адреса банку або іншої фінансово-кредитної установи, яким адресована вимога, прізвище, ім'я, по батькові та посада її керівника;
причини її складення з викладенням конкретних обставин порушення (місце, час вчинення і суть порушення);
відповідний законодавчий або нормативно-правовий акт (із зазначенням назви та реквізитів), який було порушено;
конкретна вимога щодо усунення порушення та строк її виконання;
строк обов'язкового повідомлення Національному банку України або його територіальному управлінню про виконання законної вимоги з наданням пояснення та відповідних документів, що підтверджують його виконання;
посада, прізвище та ініціали особи, яка підписала вимогу.
Вимога повинна бути належним чином зареєстрована в Національному банку України або його територіальному управлінні.
На копії вимоги, що залишається у справах Національного банку України або його територіального управління, робиться напис відповідним банком або іншою фінансово-кредитною установою про її отримання чи до цієї копії вимоги додається документ, що підтверджує надходження вимоги до відповідного банку або іншої фінансово-кредитної установи.
1.5. Строк виконання законних вимог щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України встановлюється з урахуванням конкретних обставин, що спричинили порушення.
1.6. Адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України постає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до законодавства кримінальної відповідальності.
1.7. При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення посадова особа, уповноважена вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
2. Накладення адміністративного стягнення
2.1. Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі дотримання банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
2.2. За невиконання законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України застосовується таке адміністративне стягнення, як штраф.
2.3. Штраф є грошовим стягненням, що накладається на керівників банків або інших фінансово-кредитних установ за невиконання ними в установлений Національним банком України строк законних вимог щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України.
2.4. Штраф накладається в межах, установлених статтею 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При накладенні штрафу враховуються характер учиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, а також обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
2.5. Обставинами, що пом'якшують відповідальність, визнаються:
1) щире розкаяння винного;
2) учинення правопорушення за збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;
3) учинення правопорушення вагітною жінкою або жінкою, яка має дитину віком до одного року.
Посадова особа, яка вирішує справу про адміністративне правопорушення, може визнати пом'якшувальними й інші обставини, не зазначені в цьому пункті.
2.6. Обставинами, що обтяжують відповідальність, визнаються:
1) продовження протиправної поведінки, а саме - повторне, незважаючи на законну вимогу Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, вчинення однорідного правопорушення;
2) повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке посадову особу вже було піддано адміністративному стягненню.
2.7. При вчиненні однією посадовою особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
2.8. Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення.
У разі відмови в порушенні кримінальної справи або закриття кримінальної справи, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж через місяць з дня прийняття рішення про відмову в порушенні кримінальної справи або про її закриття.
2.9. Якщо посадова особа, піддана адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається як така, що не була піддана адміністративному стягненню за невиконання законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України (стаття 166-5).
2.10. Якщо в результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то питання про відшкодування винним майнової шкоди вирішується в судовому порядку.
3. Провадження у справах про адміністративні
правопорушення
3.1. Завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законодавством, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання у дусі дотримання законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, зміцнення законності.
3.2. Провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі:
1) відсутності події і складу адміністративного правопорушення;
2) неосудності особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
3) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
4) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
5) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених пунктом 2.8 цього Положення;
6) наявності за тим самим фактом щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови посадової особи, яка має право накладати адміністративне стягнення за цією справою, про накладення адміністративного стягнення або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення за цим фактом кримінальної справи;
7) смерті особи, щодо якої було розпочато провадження у справі.
3.3. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності усіх громадян перед законом і Національним банком України як органом, якому підвідомчі справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України (стаття 166-5).
3.4. Справа про адміністративне правопорушення (стаття 166-5) розглядається відкрито.
3.5. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність певної посадової особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.
3.6. Посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
3.7. Якщо при розгляді справи посадова особа дійде висновку, що в порушенні є ознаки злочину, то вона передає матеріали прокурору, органу попереднього слідства або дізнання.
4. Протокол про адміністративне правопорушення
4.1. Про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України (стаття 166-5), складається протокол (додаток 1) уповноваженою на те посадовою особою Національного банку України або відповідного територіального управління.
4.2. У справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються Національним банком України, протоколи про правопорушення мають право складати:
1) директор Департаменту пруденційного нагляду Національного банку України та його заступники, начальник Управління реєстрації та ліцензування банків та його заступники, начальник Управління нагляду за великими банками та його заступники, начальник Управління з питань роботи з проблемними банками та його заступники, а також керівники та їх заступники, головні та провідні економісти (головні, провідні спеціалісти) підрозділів зазначених департаменту й управлінь та відповідних підрозділів територіальних управлінь;
2) директор Департаменту валютного контролю та ліцензування Національного банку України та його заступники, а також керівники та їх заступники, головні та провідні економісти (головні, провідні спеціалісти) підрозділів зазначеного департаменту та відповідних підрозділів територіальних управлінь.
4.3. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, структурний підрозділ, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу порушника (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, адреса, місце роботи, посада), місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за це правопорушення, пояснення порушника, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, то про це також зазначається у протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Якщо особа, яка вчинила правопорушення, відмовляється від підписання протоколу, то в ньому робиться про це запис. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
При складанні протоколу порушникові роз'яснюються його права й обов'язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка в протоколі.
Згідно із зазначеною статтею особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: ознайомлюватися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження, оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише в разі, якщо є дані про своєчасне її сповіщення щодо місця і часу розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
4.4. Протокол подається посадовій особі, уповноваженій розглядати справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України (стаття 166-5).
5. Розгляд справ про адміністративне правопорушення
5.1. Справа про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, розглядається за місцем його вчинення.
5.2. Справа про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання посадовою особою, правомочною розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
5.3. У розгляді справи про адміністративне правопорушення може брати участь адвокат.
Адвокат має право ознайомлюватися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені подавати скарги на рішення за справою.
Повноваження адвоката на участь у розгляді справи посвідчуються документом, передбаченим чинним законодавством.
5.4. Посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд цієї справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його законних представників, адвоката.
5.5. Розгляд справи розпочинається з представлення посадової особи, яка розглядає справу.
Посадова особа, яка розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. У разі участі в розгляді справи прокурора заслуховується його висновок.
5.6. Посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна певна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
5.7. Посадова особа, яка розглядає справу, установивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, уносить у відповідний орган банку або іншої фінансово-кредитної установи пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено посадову особу, яка внесла пропозицію.
6. Постанова по справі про адміністративне правопорушення
6.1. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, посадова особа виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити: посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка винесла постанову, дату розгляду справи, відомості про особу, щодо якої розглядається справа (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, адреса, місце роботи, посада), викладення обставин, установлених при розгляді справи, зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення, прийняте за справою рішення.
Постанова по справі повинна містити вказівку про порядок і строк її оскарження, строк пред'явлення до виконання.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою.
6.2. За справою про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, посадова особа ухвалює одну з таких постанов:
1) про накладення адміністративного стягнення (додаток 2);
2) про закриття справи (додаток 3).
Постанова про закриття справи приймається при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів прокурору, органу попереднього слідства чи дізнання або за наявності обставин, передбачених пунктом 3.2 цього Положення.
6.3. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, щодо якої її винесено.
Копія постанови вручається під розписку. Якщо копія постанови надсилається, то про це робиться відповідна відмітка в справі.
6.4. Постановам по справах про адміністративні правопорушення присвоюються реєстраційні номери, які складаються з порядкового номера постанови та реєстраційного номера вихідної кореспонденції відповідної установи, який вказується через дріб.
Облік постанов по справах про адміністративні правопорушення здійснюється уповноваженою посадовою особою шляхом запису їх у журналі обліку постанов по справах про адміністративні правопорушення (додаток 4). Журнал має бути пронумерований, прошнурований та скріплений гербовою печаткою і підписом керівника відповідної установи. Облік постанов проводиться у межах кожного календарного року окремо.
7. Оскарження і опротестування постанови
по справі про адміністративне правопорушення
7.1. Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
7.2. Постанову по справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, може бути оскаржено до вищестоящої посадової особи або до районного (міського) суду, рішення якого є остаточним.
Скарга подається посадовій особі, яка винесла постанову по справі про адміністративне правопорушення. Скарга, що надійшла, протягом трьох діб надсилається разом із справою органові (посадовій особі), правомочному відповідно до цього пункту її розглядати.
7.3. Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
7.4. Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути опротестовано прокурором.
7.5. Подання скарги в установлений строк зупиняє виконання постанови про накладення адміністративного стягнення до розгляду скарги.
Принесення прокурором протесту зупиняє виконання постанови до розгляду протесту.
7.6. Скарга й протест на постанову по справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з невиконанням законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, розглядаються правомочним органом (посадовою особою) у десятиденний строк з дня їх надходження.
7.7. Орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови і ухвалює одне з таких рішень:
1) залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення;
2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;
3) скасовує постанову і закриває справу;
4) змінює захід стягнення в межах, передбачених статтею 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 ), з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Посадова особа Національного банку України, яка розглянула скаргу або протест на постанову по справі про адміністративне правопорушення своє рішення оформлює у вигляді постанови (додаток 5).
Якщо буде встановлено, що постанову винесено посадовою особою, неправомочною вирішувати цю справу, то така постанова скасовується і справа надсилається на розгляд компетентної посадової особи.
7.8. Копія рішення за скаргою або протестом на постанову по справі про адміністративне правопорушення протягом трьох днів надсилається особі, щодо якої її винесено.
Про результати розгляду протесту повідомляється прокуророві.
7.9. Скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення тягне за собою повернення стягнених грошових сум.
7.10. Рішення за скаргою на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути опротестовано прокурором.
8. Виконання постанови про накладення адміністративного
стягнення (штрафу)
8.1. Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.
8.2. Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення.
При оскарженні або опротестуванні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги або протесту без задоволення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення (штрафу) підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого абзацом першим пункту 8.9 цього Положення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення повертається до виконання посадовою особою, яка винесла постанову.
8.3. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, установленому чинним законодавством.
У разі винесення кількох постанов про накладення адміністративних стягнень щодо однієї особи кожна постанова виконується окремо.
8.4. Якщо негайне виконання постанови про накладення адміністративного стягнення (штрафу) є неможливим, то посадова особа, яка винесла постанову, може відстрочити виконання постанови на строк до одного місяця.
8.5. За наявності обставин, зазначених у підпунктах 3, 4 і 7 пункту 3.2 цього Положення, посадова особа, яка винесла постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, про що робить запис у цій постанові з посиланням на відповідний документ (указуються назва, реквізити документа та орган, що його видав).
8.6. Не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було повернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. У разі зупинення виконання постанови відповідно до пункту 7.5 цього Положення перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги або протесту. У разі відстрочення виконання постанови відповідно до пункту 8.4 цього Положення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочення.
8.7. Питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються посадовою особою, яка винесла постанову.
8.8. Контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється посадовою особою, яка винесла постанову.
8.9. Штраф має бути сплачений порушником не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником через установу Ощадного банку України до Державного бюджету України.
Після перерахування суми штрафу порушник зобов'язаний надати оригінал квитанції про його сплату або іншого платіжного документа посадовій особі, яка винесла постанову про накладення адміністративного стягнення, для внесення до постанови запису про її виконання (вказуються назва та реквізити документа, що підтверджує сплату, установа банку, що його видала, сума) та приєднання копії зазначеної квитанції або іншого платіжного документа до справи.
8.10. У разі несплати штрафу порушником у строк, установлений абзацом першим пункту 8.9 цього Положення, постанова про накладення штрафу надсилається для стягнення суми штрафу в примусовому порядку з його заробітної плати чи іншого заробітку відповідно до правил, установлених Цивільним процесуальним кодексом України та Законом України "Про виконавче провадження" ( 606-14 ).
Якщо стягнення штрафу із заробітної плати чи іншого заробітку порушника є неможливим з будь-яких причин, то стягнення провадиться на підставі постанови про накладення штрафу державним виконавцем шляхом повернення стягнення на особисте майно порушника, а також на його частку в спільній власності.
8.11. Постанова про накладення штрафу, за якою стягнення штрафу проведено повністю, з відміткою про виконання повертається посадовій особі, яка винесла постанову.
9. Прикінцеві положення
9.1. Провадження у справі про адміністративне правопорушення вважається закінченим після виконання постанови про накладення штрафу, про що має бути відповідна відмітка в цій постанові або винесення постанови про закриття справи.
9.2. Справа про адміністративне правопорушення зброшурована, з описом документів, що в ній знаходяться (додаток 6), прошнуровується, скріплюється гербовою печаткою, завіряється підписом посадової особи, яка винесла постанову, і здається на зберігання до архіву установи.
Справи про адміністративні правопорушення зберігаються в архіві в установленому порядку протягом трьох років.
Заступник директора Юридичного департаменту В.А.Сєнніков
Додаток 1
до Положення про порядок накладення штрафів
на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання
ними законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського
законодавства, нормативно-правових актів
Національного банку України
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Протокол
про невиконання законних вимог Національного банку України
щодо усунення порушень банківського законодавства,
нормативно-правових актів Національного банку України
"___"____________ 20__ р. | __________________________ (місце складання) |
Складено _______________________________________________________________________________________________________________
(посада, структурний підрозділ,
________________________________________________________________________________________________________________________
прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол)
в тому, що ______________________________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження,
_______________________________________________________________________________________________________________________
адреса, місце роботи, посада особи, яка вчинила адміністративне
_______________________________________________________________________________________________________________________
правопорушення)
не виконав (ла) законну вимогу ____________________________________________________________________________________________
(місце, час вчинення і суть
_______________________________________________________________________________________________________________________
адміністративного правопорушення із зазначенням реквізитів,
_______________________________________________________________________________________________________________________
суті та строку виконання законної вимоги, законодавчих або
_______________________________________________________________________________________________________________________
нормативно-правових актів, які було порушено)
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________,
чим порушив (ла) статтю 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Порушникові роз'яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення: ознайомлюватися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
(якщо є додаток, - зазначити)
Підпис _______________
Інші відомості, необхідні для вирішення справи ______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
Підпис особи, яка склала протокол _________________________
Підпис особи, яка вчинила адміністративне правопорушення __________________________
Примітка. У разі відмовлення особи, яка вчинила правопорушення, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання (частина 3 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Додаток 2
до Положення про порядок накладення штрафів
на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання
ними законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського
законодавства, нормативно-правових актів
Національного банку України
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Постанова
про накладення адміністративного стягнення (штрафу)
за невиконання законних вимог Національного банку України
щодо усунення порушень банківського законодавства,
нормативно-правових актів Національного банку України
"___"____________ 20__ р. | N ___________ |
Я, _____________________________________________________________________________________________________________________
(посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка розглянула справу)
________________________________________________________________________________________________________________________,
розглянувши ____________________________________________________________________________________________________________
(зазначити подані матеріали справи про адміністративне
________________________________________________________________________________________________________________________
правопорушення)
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
стосовно невиконання у встановлений Національним банком України строк законних вимог щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України
_______________________________________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові,
_______________________________________________________________________________________________________________________
дата та місце народження, адреса, місце роботи, посада)
_______________________________________________________________________________________________________________________,
установив:
________________________________________________________________________________________________________________________
(викласти обставини, що встановлені при розгляді справи)
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
Керуючись статтею 62 Закону України "Про Національний банк України" та статтею 234-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
________________________________________________________________________________________________________________________
(вказати прізвище, ім'я, по батькові особи, щодо якої винесено
___________________________________________________________________________________________ визнати винним (ою) у вчиненні
постанову)
адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього (неї) адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі _______________________________________
(сума словами)
Постанова про накладення штрафу підлягає виконанню з моменту її винесення. При оскарженні або опротестуванні постанови про накладення штрафу постанова підлягає виконанню після залишення скарги або протесту без задоволення.
Постанову про накладення штрафу може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до вищестоящої посадової особи або до районного (міського) суду, рішення якого є остаточним. Скарга подається посадовій особі, яка винесла постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Штраф, не сплачений порушником протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - протягом п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення, стягується в примусовому порядку згідно із законодавством.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, уноситься порушником через установу Ощадного банку України до Державного бюджету України. Після перерахування суми штрафу порушник зобов'язаний надати оригінал квитанції про його сплату або іншого платіжного документа посадовій особі, яка винесла постанову про накладення адміністративного стягнення (штрафу).
М.п. Підпис посадової особи, яка розглянула справу ____________
Примітка. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено. Копія постанови вручається під розписку. В разі, якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі (частини 1 та 3 статті 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Копію цієї постанови отримано "___"____________ 20__ р.
Підпис ______________
Додаток 3
до Положення про порядок накладення штрафів
на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання
ними законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського
законодавства, нормативно-правових актів
Національного банку України
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Постанова
про закриття справи про невиконання законних вимог
Національного банку України щодо усунення порушень
банківського законодавства, нормативно-правових актів
Національного банку України
"___"____________ 20__ р. | N ___________ |
Я, _____________________________________________________________________________________________________________________
(посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка розглянула справу)
_______________________________________________________________________________________________________________________,
розглянувши ____________________________________________________________________________________________________________
(зазначити подані матеріали справи про адміністративне
________________________________________________________________________________________________________________________
правопорушення)
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
стосовно невиконання у встановлений Національним банком України строк законних вимог щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України
________________________________________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові,
________________________________________________________________________________________________________________________
дата та місце народження, адреса, місце роботи, посада)
_________________________________________________________________________________________________________________________,
установив:
________________________________________________________________________________________________________________________
(викласти обставини, що встановлені при розгляді справи)
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
Керуючись статтею 62 Закону України "Про Національний банк України" та статтею 234-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Закрити справу про невиконання у встановлений Національним банком України строк законних вимог щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України (стаття 166-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення)
_______________________________________________________________________________________________________________________
(вказати прізвище, ім'я, по батькові особи,
_____________________________ у зв'язку з тим, що _________________________________________________________________________
щодо якої винесено постанову) | (вказати підстави) |
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
Постанова про закриття справи підлягає виконанню з моменту її винесення. При оскарженні або опротестуванні постанови про закриття справи постанова підлягає виконанню після залишення скарги або протесту без задоволення.
Постанову про закриття справи може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до вищестоящої посадової особи або до районного (міського) суду, рішення якого є остаточним. Скарга подається посадовій особі, яка винесла постанову по справі про адміністративне правопорушення.
М.п. Підпис посадової особи, яка розглянула справу _______________
Примітка. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено. Копія постанови вручається під розписку. В разі, якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі (частина 1 та 3 статті 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів прокурору, органу попереднього слідства чи дізнання, а також за наявності таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення; неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність; видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення; наявність за тим самим фактом щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення по даному факту кримінальної справи; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі (статті 284 і 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Копію цієї постанови отримано "___"____________ 20__ р.
Підпис ______________
Додаток 4
до Положення про порядок накладення штрафів
на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання
ними законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського
законодавства, нормативно-правових актів
Національного банку України
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Журнал
обліку постанов по справах про адміністративні
правопорушення, що пов'язані з невиконанням
законних вимог Національного банку України
щодо усунення порушень банківського законодавства,
нормативно-правових актів Національного банку України
-------------------------------------------------------------------------- |
Продовження таблиці
-------------------------------------------------------- |
Додаток 5
до Положення про порядок накладення штрафів
на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання
ними законних вимог Національного банку України
щодо усунення порушень банківського
законодавства, нормативно-правових актів
Національного банку України
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Постанова
про розгляд скарги (протесту) на постанову по
справі про адміністративне правопорушення, пов'язане
з невиконанням законних вимог Національного банку України
щодо усунення порушень банківського законодавства,
нормативно-правових актів Національного банку України
"___"____________ 20__ р. | N ___________ |
Я, _____________________________________________________________________________________________________________________
(посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка розглянула
_______________________________________________________________________________________________________________________,
скаргу /протест/)
розглянувши ____________________________________________________________________________________________________________
(вказати подану скаргу (протест) та відповідні
_______________________________________________________________________________________________________________________
матеріали справи про адміністративне правопорушення)
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________,
установив:
________________________________________________________________________________________________________________________
(викласти обставини та інші питання, що перевірені при розгляді
________________________________________________________________________________________________________________________
скарги /протесту/)
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
Керуючись статтею 62 Закону України "Про Національний банк України", статтею 234-3, пунктом 3 статті 288 та статтею 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
М.п. Підпис посадової особи, яка розглянула скаргу (протест) ________
Примітка. Орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено. Якщо буде встановлено, що постанову винесено органом (посадовою особою), неправомочним вирішувати цю справу, то така постанова скасовується і справа надсилається на розгляд компетентного органу (посадової особи) (стаття 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Додаток 6
до Положення про порядок накладення штрафів
на керівників банків та інших фінансово-кредитних установ у разі невиконання
ними законних вимог Національного банку України щодо усунення порушень банківського
законодавства, нормативно-правових актів
Національного банку України
Опис
документів, що знаходяться у справі
про адміністративне правопорушення
------------------------------------------------------------------ |
Опис складено __________________________________________ | __________________________________ |
(посада) | (прізвище, ініціали)
______________ |