Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 22 червня 1993 року N 43
м.Київ

(Постанова втратила чинність на підставі
Постанови Національного банку
N 689 від 29.12.2004)

Про затвердження Положення про систему електронної
пошти
Національного банку України

(Із змінами та доповненнями згідно постанов Правління НБУ
від 22 січня 1996 року N
12,
від 23 січня 1996 року реєстр. N 342,
від 23 травня 1997 року N 16
5)

Дійсне Положення визначає правові основи системи електронної пошти НБУ (в подальшому - система ЕП НБУ), порядок її створення і основні принципи функціонування.

Розділ I

Загальні положення

Стаття 1.
Система електронної пошти НБУ

Національний банк України самостійно створює систему ЕП і організує її роботу. Система ЕП НБУ - це територіально розподілена в усій Україні програмно-технічна, адміністративно-технологічна система, яка призначена для надійного і якісного прийому, передачі, обміну та управління інформаційними потоками (у вигляді повідомлень), джерелом яких можуть бути різні програмні комплекси прикладних систем.

Відповідальність за організаційні структури, стратегію технічного розвитку, керування технологічним процесом у межах надійної і стійкої роботи системи ЕП НБУ покладається на управління телекомунікаційних систем НБУ.

Стаття 2.
Стандарти системи електронної пошти НБУ

В системі ЕП НБУ використовуються міжнародні стандарти таких організацій у справі стандартизації: ANSI, ССІТТ, ЕІА, ІЕЕЕ, ISO.

Базовим програмним телекомунікаційним забезпеченням на даному етапі вважаються пакети програмних комплексів NetWare MHS фірми Novell і ProCarry НПВП "КерриКом".

Не виключена можливість розвитку і застосування в майбутньому більш прогресивних і високопродуктивних систем телекомунікаційного забезпечення.

Система ЕП НБУ має відкритий інтерфейс для кінцевих користувачів. Під кінцевими користувачами розуміються абоненти системи ЕП НБУ і прикладні процеси.

У разі необхідності може бути забезпечене з'єднання з іншими мережевими архітектурами.

Адресні, протокольні шлюзи та шлюзи форматів забезпечуються після узгодження з управлінням телекомунікаційних систем НБУ шляхом вирішення питань за інтерфейсами з подальшим розробленням програмно-технічних засобів.

Якщо група абонентів переходить на використання лише власної системи електронної пошти (ЕП) та продовжує здійснювати взаємний обмін повідомленнями з абонентами ЕП НБУ через свого представника(-ів) в системі ЕП НБУ, то такий представник(-и) повинен забезпечити шлюз між власною системою ЕП та системою ЕП НБУ із збереженням усіх атрибутів останньої щодо гарантій передачі, приймання та обміну повідомленнями із зворотним підтвердженням того, що повідомлення доставлено адресату без помилок.

(Стаття 2 після абзацу шостого доповнено новим абзацом постановою Правління НБУ від 23 травня 1997 року N 165. У зв'язку з цим абзац сьомий вважати абзацом восьмим.)

Питання з використання програмного телекомунікаційного забезпечення в системі ЕП НБУ, яке не відповідає стандартам, зазначеним у цій статті, має бути узгоджене з управлінням телекомунікаційних систем НБУ.

Стаття 3.
Структура системи ЕП НБУ

1) центрального вузла, розташованого у технологічній кімнаті центральної будівлі НБУ;

2) регіональних вузлів, розташованих у технологічних кімнатах, будівель обласних управлінь НБУ, Кримського республіканського управління, управління НБУ по місту Києву і Київській області;

3) головного вузла системи ЕП НБУ електронних платіжних систем (Центральна розрахункова палата НБУ);

4) абонентський вузлів, розташованих у абонентів системи ЕП НБУ;

5) абонентів - користувачів вузла системи ЕП НБУ. (Стаття 3 в редакції постанови Правління НБУ від 22 січня 1996 року N 12, від 23 січня 1996 року реєстр. N 342)

Розділ II

Вузли системи електронної пошти НБУ
і правова основа їх діяльності

Стаття 4.
Вузли системи ЕП НБУ

Вузли системи ЕП НБУ крім абонентських вузлів, що зареєстровані в тих установах, які не відносяться до Установ системи НБУ, з організаційної точки зору є підрозділами системи Національного банку України, які в своїй діяльності керуються чинним законодавством України, Статутом НБУ (1605-12), наказами та розпорядженнями Правління НБУ, управління телекомунікаційних систем, відповідними положеннями про ці підрозділи і дійсним Положенням.

Стаття 5.
Центральний вузол системи ЕП НБУ

Центральний вузол системи ЕП НБУ - це структурний підрозділ, який входить до складу управління телекомунікаційних систем Національного банку України на правах відділу і підпорядковується безпосередньо начальнику управління телекомунікаційних систем. Його очолює головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ, який призначається на посаду і звільняється з посади наказом Голови Правління Національного банку України. Технологічна дисципліна цього підрозділу визначається даним Положенням, експлуатаційними документами системи ЕП НБУ, оперативними керуючими впливами управління телекомунікаційних систем і головного адміністратора центрального вузла системи ЕП НБУ.

Стаття 6.
Головний вузол системи ЕП НБУ електронних
платіжних систем України

Головний вузол системи ЕП НБУ електронних платіжних систем України, в подальшому ЕПС України, (в архітектурі і технології управління системи ЕП НБУ має статус Регіонального вузла системи ЕП НБУ, а в архітектурі і технології управління ЕПС України має статус головного) є структурним підрозділом, який входить до складу відділу телекомунікаційних систем Центральної розрахункової палати Національного банку України на правах сектору і підпорядковується в адміністративному плані начальнику Центральної розрахункової палати НБУ. Його очолює адміністратор головного вузла системи ЕП НБУ ЕПС України. Технологічна дисципліна цього підрозділу визначається даним Положенням, експлуатаційними документами системи ЕП НБУ, оперативними керуючими впливами управління телекомунікаційних систем і головного адміністратора центрального вузла системи ЕП НБУ.

Стаття 7.
Регіональний вузол системи ЕП НБУ

Регіональний вузол системи ЕП НБУ є структурним підрозділом, який входить до складу відділу телекомунікаційних систем в обласних управліннях НБУ, Кримського республіканського управління, управління НБУ по місту Києву і Київській області...

(Стаття 7 в редакції постанови Правління НБУ від 22 січня 1996 року N 12, від 23 січня 1996 року реєстр. N 342)

Стаття 8.
Абонентський вузол системи ЕП НБУ

Абонентський вузол системи ЕП НБУ - це набір програмно-технічних та технологічних засобів робочого місця або набору робочих місць користувача (абонента), який реалізує сервіс для абонента системи ЕП НБУ, що може входити до складу будь-якого підрозділу установи, яка виконала всі умови, викладені в документі "Підключення до системи ЕП НБУ".

Технологічна дисципліна абонентського вузла визначається даним Положенням, експлуатаційними документами системи ЕП НБУ, оперативними керуючими впливами управління телекомунікаційних систем і головного адміністратора центрального вузла системи ЕП НБУ, адміністраторів регіональних вузлів системи ЕП НБУ.

Розділ III

Служби системи електронної пошти НБУ
і технологічна основа їх діяльності

Стаття 9.
Визначення служб системи ЕП НБУ

Технологія управління системи ЕП НБУ вимагає наявності п'яти служб у кожному з вузлів системи ЕП НБУ:

1) служба реєстрації і супроводження абонентських вузлів системи ЕП НБУ;

2) служба технічного обслуговування мережевого обладнання і апаратури передачі даних системи ЕП НБУ;

3) служба обліку роботи абонентів в системі ЕП НБУ;

4) служба супроводження інформаційного забезпечення системи ЕП НБУ, ведення архіву повідомлень, захисту їх від руйнування;

5) служба диспетчерського управління абонентськими вузлами системи ЕП НБУ.

Стаття 10
. Організаційний статус служб
системи ЕП НБУ

Функції служб виконують:

- сектори, з яких складається відділ (завідуючі секторами виконують обов'язки керівників служб) у складі центрального вузла системи ЕП НБУ;

- групи, з яких складається сектор (завідуючі групами виконують обов'язки керівників служб) в складі регіонального вузла системи ЕП НБУ і в складі головного вузла системи ЕП НБУ ЕПС України Центральної розрахункової палати НБУ.

Стаття 11.
Ієрархія управляючих впливів на
служби системи ЕП НБУ

У технології управління служби керуються управляючими впливами головного адміністратора центрального вузла системи ЕП НБУ, адміністратора головного вузла системи ЕП НБУ ЕПС України, адміністраторів Регіональних вузлів системи ЕП НБУ.

Розділ IV

Правова основа діяльності абонентських
вузлів системи ЕП НБУ

Стаття 12.
Основа для включення абонентського
вузла у систему ЕП НБУ

Основою для включення абонентського вузла в систему ЕП НБУ являється виконання всіх умов і вимог, що викладені в документі "Підключення до системи електронної пошти НБУ".

Стаття 13.
Повноваження щодо включення абонентських
вузлів у систему ЕП НБУ

Повноваження щодо включення абонентських вузлів у систему ЕП НБУ має головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ. Рішення про включення абонентів у систему ЕП НБУ головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ приймає після подання йому адміністраторами вузлів системи ЕП НБУ необхідних матеріалів, підготовлених керівниками служб реєстрації і супроводження абонентських вузлів системи ЕП НБУ.

Стаття 14.
Повноваження щодо виключення абонентського
вузла із системи ЕП НБУ

Повноваження щодо виключення абонентського вузла із системи ЕП НБУ має головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ. Рішення про виключення абонентського вузла із системи ЕП НБУ головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ приймає після подання йому Адміністраторами вузлів системи ЕП НБУ необхідних матеріалів, підготовлених керівниками служб диспетчерського управління абонентськими вузлами тих регіональних вузлів системи ЕП НБУ, які суміжні з абонентським вузлом.

Стаття 15.
Технологічна дисципліна абонентських
вузлів системи ЕП НБУ

Технологічна дисципліна абонентських вузлів системи ЕП НБУ визначається експлуатаційними документами системи ЕП НБУ, оперативними керуючими впливами:

1) головного адміністратора центрального вузла системи ЕП НБУ;

2) головного керівника служб реєстрації і супроводження абонентських вузлів в системі ЕП НБУ;

3) головного керівника служб диспетчерського управління абонентськими вузлами в системі ЕП НБУ;

4) адміністраторів регіональних вузлів системи ЕП НБУ;

5) керівників служб реєстрації і супроводження абонентських вузлів у регіональних вузлах системи ЕП НБУ;

6) керівників служб диспетчерського управління абонентськими вузлами в регіональних вузлах системи ЕП НБУ.

Стаття 16.
Технологія управління в абонентському вузлі

Технологія управління системи ЕП НБУ не регламентує технологію управління обробкою повідомлень в абонентському вузлі, а лише вимагає визначення спеціаліста, який виконує функції адміністратора абонентського вузла, технологічна дисципліна якого визначається статтею 15.

Функції адміністратора полягають у створенні і реєстрації абонентського вузла, взаємодії з адміністраторами вузлів усіх рівнів системи ЕП НБУ, в супроводженні інформаційного забезпечення системи ЕП НБУ (довідник вузлів системи ЕП НБУ, конфігуратор вузла, довідник користувачів вузла, система каталогів для прийому вхідної кореспонденції), збереженню на протязі місяця технологічної інформації (конвертів, файлів статистики, системних журналів програм транспортних засобів) та передачі її при відповідних запитах адміністраторові регіонального чи центрального вузлів.

Для створення технології управління потоками повідомлень в абонентському вузлі пропонується, в залежності від інформаційної потужності вузла, організаційна структура служб, визначених у статті 9.

Стаття 17.
Невиконання технологічної дисципліни на
абонентському вузлі системи ЕП НБУ

У разі невиконання технологічної дисципліни та порушення вимог нормативних документів Національного банку України на абонентському вузлі системи ЕП НБУ рішення про економічні санкції, тимчасове, або остаточне виключення абонентського вузла з системи ЕП приймає головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ після подання йому адміністраторами вузлів потрібних матеріалів, підготовлених керівниками служб диспетчерського управління абонентськими вузлами тих регіональних вузлів системи ЕП НБУ, які суміжні з цим абонентським вузлом та узгодження цього рішення з Заступником Голови Правління НБУ, який курує електронну пошту.

Розділ V

Абоненти системи електронної пошти НБУ
і правова основа їх діяльності

Стаття 18
. Абоненти системи ЕП НБУ

Абонентами можуть бути користувачі, які отримали дозвіл адміністратора вузла системи ЕП НБУ і зареєстровані внутрішніми службами цього вузла.

Стаття 19.
Гарантії системи ЕП НБУ абонентам

Абонентам системи ЕП НБУ гарантується передача, прийом, обмін повідомленнями із зворотнім підтвердженням їм про те, що повідомлення доставлено з гарантією адресату, при цьому гарантується достовірність (без помилок) інформації та її захищенність від пасивних і активних перешкод (за допомогою криптографічних блоків, які встановлюються чи будуть встановлюватися між зовнішнім модемом і інтерфейсом RS-232).

Стаття 20.
Невиконання гарантій системи ЕП НБУ
перед абонентами системи ЕП НБУ

У разі невиконання гарантій системи ЕП НБУ перед абонентським вузлом, контактна особа (повноважний представник від абонентського вузла системи ЕП НБУ) має право розірвати угоду з подальшими діями, які обумовлені в документі "Підключення до системи електронної пошти НБУ".

Стаття 21.
Порядок вирішення правових питань з
абонентом системи ЕП НБУ

Усі правові питання з абонентом системи ЕП НБУ вирішує служба реєстрації і супроводження абонентських вузлів системи ЕП НБУ з подальшим поданням матеріалів через адміністратора регіонального вузла системи ЕП НБУ головному адміністратору центрального вузла системи ЕП НБУ для остаточного прийняття рішення.

Стаття 22.
Права надання користувачеві статусу
абонента вузла системи ЕП НБУ

Питання про надання користувачеві статусу абонента вузла системи ЕП НБУ вирішує:

1) у центральному вузлі системи ЕП НБУ - головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ за узгодженням з начальником управління справами НБУ (не виключено призначення Головою Правління НБУ відповідальних осіб, з якими потрібно буде узгоджувати це питання);

2) у регіональних вузлах системи ЕП НБУ - адміністратори регіональних вузлів системи ЕП НБУ за узгодженням з начальником Центральної розрахункової палати, начальниками регіональних розрахункових палат, начальниками обласних управлінь, начальником Кримського республіканського управління НБУ, начальником управління НБУ по м.Києву і Київській області (не виключено призначення головним керівником відповідного підрозділу відповідальних осіб, з якими необхідно буде узгоджувати це питання);

3) у абонентських вузлах системи ЕП НБУ - адміністратори абонентських вузлів системи ЕП НБУ за узгодженням з керівниками банківських установ, урядових органів, відомств, підприємств та ін. (не виключено призначення головним керівником відповідної установи відповідальних осіб, з якими необхідно буде узгоджувати це питання).

Стаття 23.
Права скасування з користувача статусу
абонента вузла системи ЕП НБУ

Питання скасування з користувача статусу абонента вузла системи ЕП НБУ вирішує:

1) у центральному вузлі системи ЕП НБУ - головний адміністратор центрального вузла системи ЕП НБУ за узгодженням з начальником управління справами НБУ (не виключено призначення Головою Правління НБУ відповідальних осіб, з якими необхідно буде узгоджувати це питання);

2) у регіональних вузлах системи ЕП НБУ - адміністратори регіональних вузлів системи ЕП НБУ за узгодженням з начальником Центральної розрахункової палати, начальниками регіональних розрахункових палат, начальниками обласних управлінь, начальником Кримського республіканського управління НБУ, начальником управління НБУ по м.Києву і Київській області (не виключено призначення головним керівником відповідного підрозділу відповідальних осіб, з якими потрібно буде узгоджувати це питання);

3) у абонентських вузлах системи ЕП НБУ - адміністратори абонентських вузлів системи ЕП НБУ за узгодженням з керівниками банківських установ, урядових органів, відомств, підприємств та ін. (не виключено призначення головним керівником відповідної установи відповідальних осіб, з якими потрібно буде узгоджувати це питання).

Стаття 24.
Можливості абонента вузла системи ЕП НБУ

Повідомлення у середовищі електронної пошти надсилаються адресатам, які мають бути абонентами електронної пошти Національного банку України. Користувачам ЕП НБУ дозволяється надсилати кореспонденцію декільком адресатам одночасно (групова розсилка)".

(Стаття 24 в редакції постанови Правління НБУ від 22 січня 1996 року N 12, від 23 січня 1996 року реєстр. N 342)

Стаття 25.
Відповідальність абонента вузла системи ЕП НБУ

Абонент вузла системи ЕП НБУ несе відповідальність за інформацію, яку він передає через систему ЕП НБУ.

Стаття 26.
Реєстрація роботи абонента в системі ЕП НБУ

Дії абонента вузла системи ЕП НБУ реєструються автоматично і у разі надзвичайних ситуацій можуть бути проаналізовані з використанням звітних матеріалів служби обліку роботи абонентів в системі ЕП НБУ.

Стаття 27.
Дозвіл на реєстрацію і передачу абонентами
повідомлень через систему ЕП НБУ

Дозвіл на реєстрацію і передачу абонентами повідомлень через систему ЕП НБУ видається:

- начальником управління справами НБУ - в центральному вузлі системи ЕП НБУ (не виключено призначення Головою Правління НБУ відповідальних осіб, з якими необхідно буде узгоджувати це питання);

- начальниками обласних управлінь НБУ, начальником Кримського республіканського управління НБУ, начальником управління НБУ по м.Києву і Київській області, начальником Центральної розрахункової палати, начальниками регіональних розрахункових палат НБУ (не виключено призначення головним керівником відповідного підрозділу відповідальних осіб, з якими потрібно буде узгоджувати це питання) - в регіональних і абонентських вузлах системи ЕП НБУ;

- керівниками відповідних установ, які не належать до установ системи НБУ (не виключено призначення головним керівником відповідної установи відповідальних осіб, з якими потрібно буде узгоджувати це питання) - в абонентських вузлах системи ЕП НБУ.

Адміністрація системи ЕП НБУ не несе відповідальності за вирішення цих питань.