Открытое тестирование
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 9 червня 2000 р. N 937
м.Київ
Про формування проекту Державного бюджету
України на 2001 рік, його попередні показники
та заходи щодо підготовки проекту Закону про
Державний бюджет України на 2001 рік
Розглянувши підготовлені Міністерством фінансів разом з Міністерством економіки попередні показники проекту Державного бюджету України на 2001 рік Кабінет Міністрів України відзначає, що вони грунтуються на Основних прогнозних макропоказниках економічного і соціального розвитку України на 2001 рік (904-2000).
Розгляд поданих показників свідчить, що без вжиття радикальних заходів щодо розширення податкової бази, поліпшення сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), детінізації економіки реальні ресурси бюджетів наступного року не дають змоги фінансувати основні державні програми у необхідних обсягах. Це потребуватиме продовження жорсткої фінансової політики та забезпечення лише мінімально необхідних поточних видатків.
За умов збереження існуючих тенденцій доходи бюджетів усіх рівнів у наступному році в разі скасування збору до Державного інноваційного фонду оцінюються в 42 млрд. гривень, що становить 23,5 відсотка прогнозованого валового внутрішнього продукту порівняно з 25 відсотками в поточному році.
Досить напруженою залишається ситуація з державним боргом. За розрахунками загальні виплати з погашення та обслуговування державного боргу в 2001 році повинні дорівнювати 15,7 млрд. гривень, що покривається за рахунок джерел фінансування лише на 48 відсотків. Економічні розрахунки вимагають планування профіциту загального фонду державного бюджету в обсязі 0,9 млрд. гривень, який має покриватися в основному за рахунок збільшення порівняно з поточним роком надходжень від приватизації державного майна.
У 2001 році потребують перегляду міжбюджетні відносини та процедури формування місцевих бюджетів. Ці відносини повинні грунтуватися на довгостроковій стабільності, прозорості, об'єктивності та чіткому розмежуванні повноважень і відповідальності.
Для забезпечення збалансованості бюджету розпорядники коштів державного бюджету повинні змінити ставлення до державних видатків. Головна увага має бути сконцентрована не на утриманні установ і закладів, а на визначенні цілей діяльності та шляхів їх досягнення у межах виділених асигнувань, переходу до програмно-цільового методу планування та використання бюджетних коштів. Такий підхід вимагатиме чітких пріоритетів видатків, визначення головних функцій та їх фінансового забезпечення.
З метою розв'язання ключових проблем формування проекту Державного бюджету України на 2001 рік, визначення основних напрямів бюджетної політики, забезпечення узгодженості дій усіх ланок виконавчої влади під час складання проекту бюджету Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Покласти в основу складання проекту Державного бюджету України на 2001 рік напрями бюджетної політики, визначені Посланням Президента України до Верховної Ради України 22 лютого 2000 р. "Україна: поступ у XXI століття. Стратегія економічного і соціального розвитку на 2000 - 2004 роки" (276а/2000) та Програмою діяльності Кабінету Міністрів України "Реформи заради добробуту" ( 1618-14 ), схваленою Верховною Радою України 6 квітня 2000 року.
2. Міністерству фінансів, Міністерству економіки під час розроблення проекту Державного бюджету України на 2001 рік виходити з необхідності перетворення його в дієвий інструмент реалізації економічної і соціальної політики на основі ефективного проведення структурних реформ у бюджетній сфері, застосування програмно-цільових підходів до складання бюджету, перебудови системи міжбюджетних відносин, досягнення прозорості бюджету шляхом розширення казначейської форми виконання бюджету, вдосконалення системи складання фінансової звітності про виконання бюджету на підставі даних бухгалтерського обліку, побудованого відповідно до вимог законодавчо-нормативної бази бюджетного процесу.
3. Покласти в основу розрахунку базових показників проекту Державного бюджету України на 2001 рік основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2001 рік, розроблені Міністерством економіки разом з іншими центральними органами виконавчої влади, зазначені у додатку 1.
4. Міністерству економіки провести аналіз впливу рішень, прийнятих Кабінетом Міністрів України у поточному році з ключових питань економічного розвитку, на зміну базових прогнозних макропоказників та показників бюджету, і подати до 1 липня 2000 р. інформацію Кабінетові Міністрів України та Міністерству фінансів.
5. Міністерству фінансів разом з Державною податковою адміністрацією здійснювати розрахунки прогнозних доходів Державного бюджету України на 2001 рік з урахуванням фактично отриманих у минулі роки надходжень до бюджету за окремими дохідними джерелами та Основними прогнозними макропоказниками економічного і соціального розвитку України на 2001 рік.
Не враховувати під час прогнозування доходів бюджету проведення негрошових форм розрахунків та інших форм взаємозаліків.
6. Державній податковій адміністрації разом з Міністерством фінансів вжити заходів для поліпшення сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), неподаткових надходжень з метою зниження рівня простроченої заборгованості (недоїмки) з податкових платежів до бюджетів усіх рівнів у 2001 році на основі застосування сучасних технологій податкового адміністрування. Пропозиції з цього питання подати до 1 липня 2000 р. Кабінетові Міністрів України.
7. З метою продовження процесу консолідації державних коштів у бюджеті та з урахуванням статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" ( 1458-14 ) включити починаючи з 1 січня 2001 р. до державного бюджету надходження до позабюджетних фондів, утворених при міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади, із збереженням їх цільового спрямування та переведенням на обслуговування в органи Державного казначейства.
Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади:
привести у відповідність з вимогами статті 3 Закону України "Про джерела фінансування органів державної влади" ( 783-14 ) свої нормативні акти в частині заборони створення позабюджетних фондів. Кошти, одержані за здійснення функцій держави, що передбачають видачу дозволів (ліцензій), сертифікатів, посвідчень, проведення реєстрацій та інших дій на платній основі, мають бути зараховані до спеціального фонду державного бюджету;
подати до 15 липня 2000 р. Міністерству фінансів у встановленому ним порядку інформацію про відповідні позабюджетні фонди.
Державному казначейству забезпечити переведення з 1 січня 2001 р. на казначейське обслуговування усіх позабюджетних фондів, утворених при міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади.
8. Міністерству економіки, Міністерству палива та енергетики, Державному комітетові промислової політики, Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" до 15 червня 2000 р. подати Міністерству фінансів розрахунки і обгрунтування ставок рентних платежів за нафту та природний газ власного видобутку, відрахувань від плати за транзит нафти, природного газу та аміаку для врахування у проекті Державного бюджету України на 2001 рік і забезпечення надходжень зазначених платежів до державного бюджету в обсягах, не менших ніж заплановані на 2000 рік.
9. Затвердити заходи щодо структурних змін у дохідній базі бюджету на 2001 рік (додаток 2).
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, визначеним виконавцями відповідних пунктів заходів, подати Кабінетові Міністрів України у двотижневий термін конкретні проекти нормативних актів або інформацію щодо прийняття власних рішень.
10. Фондові державного майна відповідно до Указу Президента України від 29 грудня 1999 р. N 1626 "Про невідкладні заходи щодо прискорення приватизації майна в Україні" з метою збільшення надходжень до державного бюджету в 2001 році подати Кабінетові Міністрів України до 1 липня 2000 р. перелік заходів для забезпечення надходжень від приватизації державного майна у 2001 році до загального фонду державного бюджету в обсязі не менш як 1,5 млрд. доларів США та пропозиції щодо їх реалізації.
11. Міністерству економіки, Фондові державного майна, Міністерству фінансів підготувати пропозиції щодо додаткових надходжень до державного бюджету в 2001 році від концесійних платежів відповідно до Закону України "Про концесії" (997-14).
12. Фондові державного майна, Міністерству фінансів підготувати пропозиції щодо додаткових надходжень до державного бюджету у 2000 - 2001 роках від надання в оренду державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі.
13. Міністерству екології та природних ресурсів, Міністерству фінансів, Міністерству аграрної політики, Міністерству економіки підготувати пропозиції щодо порядку зарахування до державного бюджету в 2001 році коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення відповідно до статті 2 Указу Президента України від 4 лютого 2000 р. N 168 "Про заходи щодо розвитку та регулювання ринку земель населених пунктів, інших земель несільськогосподарського призначення".
14. З метою прийняття Державного бюджету України на 2001 рік на новій податковій основі Міністерству фінансів вжити заходів для прискорення подання Кабінетові Міністрів України проекту Податкового кодексу України та підготувати звернення до Верховної Ради України щодо його прийняття протягом поточної сесії.
15. Установити, що проект Державного бюджету України на 2001 рік формується без дефіциту.
16. Міністерству фінансів разом з Національним банком:
розпочати роботу щодо реструктуризації боргових зобов'язань перед ним щодо погашення та обслуговування державного внутрішнього боргу і підготувати проект відповідного законодавчого акта;
за результатами роботи з реструктуризації боргових зобов'язань визначити взаємовідносини на 2001 рік щодо перерахування до державного бюджету сум перевищення доходів над видатками Національного банку.
Про наслідки проведеної роботи повідомити до 1 липня 2000 р. Кабінет Міністрів України.
17. Визнати за необхідне не приймати у 2001 році рішень про надання державних гарантій в забезпечення зобов'язань юридичних осіб щодо іноземних кредитів (включаючи гарантії оплати контрактів іноземним експортерам) за винятком кредитів, що надаються міжнародними фінансовими організаціями.
18. З метою повноти і прозорості відображення стану державного боргу Міністерству фінансів, Державному казначейству за участю Міністерства економіки, Національного банку та банків-агентів Кабінету Міністрів України опрацювати питання про включення починаючи з 2001 року до бюджету всіх операцій фіскального характеру, пов'язаних зі зміною обсягу державного боргу.
19. Затвердити граничні видатки загального фонду проекту Державного бюджету України на 2001 рік за головними розпорядниками коштів державного бюджету, визначені відповідно до прогнозу доходів державного бюджету в 2001 році (додаток 3).
Міністерству фінансів у триденний термін довести головним розпорядникам коштів державного бюджету зазначені показники разом з необхідними інструктивними матеріалами щодо складання бюджетних запитів.
Головним розпорядникам коштів державного бюджету до 15 липня 2000 р. подати Міністерству фінансів бюджетні запити згідно з встановленими ним вимогами. У разі подання головним розпорядником коштів державного бюджету бюджетного запиту з порушенням зазначених вимог Міністерству фінансів подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо виключення відповідних видатків державного бюджету на наступний рік та притягнення до відповідальності керівників відповідних центральних органів виконавчої влади.
20. З метою створення передумов для застосування програмно-цільового підходу до формування державного бюджету та приведення зобов'язань на 2001 рік до реальних ресурсів бюджету міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади - головним розпорядникам коштів державного бюджету під час підготовки бюджетних запитів на 2001 рік:
здійснити ретельний перегляд та інвентаризацію видів діяльності, що провадяться у 2000 році за рахунок коштів бюджету, на основі чого розподілити граничні видатки загального фонду проекту Державного бюджету України на 2001 рік за пріоритетними напрямами діяльності для забезпечення виконання своїх основних функцій. Розглянути питання про переведення програм та заходів, що не є пріоритетними, на самофінансування, розширення надання платних послуг, оптимізацію структури і чисельності підвідомчих установ і організацій та подати до 15 липня 2000 р. Кабінетові Міністрів України і Міністерству фінансів відповідні пропозиції;
подати Кабінетові Міністрів України і Міністерству фінансів до 15 липня 2000 р. пропозиції щодо внесення змін до нормативних актів, реалізацію яких неможливо забезпечити виходячи з граничних видатків загального фонду проекту Державного бюджету України на 2001 рік, для збереження балансу доходів і видатків держави та приведення законодавства у відповідність з реальними ресурсами держави;
продовжити здійснення заходів щодо передання установ та організацій соціально-культурної сфери до сфери управління міністерств, які відповідають за реалізацію державної політики у відповідній сфері, і подати до 15 липня 2000 р. інформацію Кабінетові Міністрів України і Міністерству фінансів.
21. Визнати за необхідне не приймати рішень Кабінету Міністрів України, що призводять до збільшення видатків бюджету на 2000 та наступні роки, та заборонити органам виконавчої влади прийняття таких рішень.
Міністерству економіки не приймати до розгляду проекти державних, галузевих програм та комплексних заходів, що мають програмний характер, реалізація яких потребує виділення додаткових коштів з державного бюджету в 2001 і наступних роках.
22. У проекті Державного бюджету України на 2001 рік не передбачати видатки на утримання бюджетних установ і організацій та проведення заходів, які згідно із статтею 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" передаються на фінансування з бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, і відповідно збільшуються обсяги трансфертів цим бюджетам з державного бюджету.
Державному казначейству припинити в установленому порядку з 1 серпня 2000 р. фінансування зазначених бюджетних установ і організацій та заходів через головних розпорядників коштів державного бюджету з одночасною передачею відповідних коштів Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям.
23. Установити, що під час здійснення розрахунків до показників проекту Державного бюджету України на 2001 рік головні розпорядники коштів державного бюджету повинні забезпечити дотримання таких вимог:
обмеження нового капітального будівництва та реконструкції адміністративних приміщень, придбання службового транспорту, капітального ремонту виключно аварійними будівлями і приміщеннями;
підвищення рівня оплати праці працівників бюджетної сфери допускається лише за рахунок упорядкування мережі бюджетних установ і організацій та скорочення чисельності зайнятих у них в межах граничного обсягу видатків державного бюджету;
обмеження обсягів державної підтримки громадських організацій та госпрозрахункових підприємств з державного бюджету в 2001 році не більше як 50 відсотків відповідних обсягів, передбачених в Державному бюджеті України на 2000 рік;
активізація роботи з встановлення лічильників в бюджетних установах і організаціях з метою економії коштів і раціонального споживання енергоносіїв та комунальних послуг і нормування витрат паливно-енергетичних ресурсів у бюджетній сфері.
24. Затвердити заходи щодо упорядкування видатків бюджету в 2001 році (додаток 4).
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, визначеним виконавцями відповідних пунктів заходів, подати Кабінетові Міністрів України пропозиції стосовно їх реалізації в установленому порядку.
25. Міністерству праці та соціальної політики, Міністерству економіки, Міністерству фінансів подати до 15 червня 2000 р. пропозиції щодо встановлення величини мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму на 2001 рік.
26. У проекті Закону України про Державний бюджет України на 2001 рік не передбачати переліку захищених статей видатків виходячи з того, що всі видатки, передбачені у бюджеті, мають бути проведені у запланованих обсягах.
27. Державному казначейству розробити до кінця 2000 року порядок обліку зобов'язань розпорядників коштів державного бюджету з метою створення дієвого механізму контролю за дотриманням ними встановлених бюджетних асигнувань на стадії прийняття цих зобов'язань.
28. Пенсійному фондові, Фондові соціального страхування, Фондові загальнодержавного соціального страхування на випадок безробіття, Фондові соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань:
підготувати проекти своїх бюджетів і подати до 15 серпня 2000 р. на розгляд Кабінетові Міністрів України;
подавати звіти про виконання своїх бюджетів Державному казначейству у визначених ним порядку і терміни.
29. Установити, що на 2001 рік зберігається розподіл доходів між державним та місцевими бюджетами, затверджений на 2000 рік. Для бюджету м. Києва встановити порядок розподілу доходів, визначений Законом України "Про Державний бюджет України на 2000 рік".
30. Схвалити в цілому підготовлені Міністерством фінансів пропозиції щодо розмежування видів видатків бюджету на виконання функцій органів державної влади та місцевого самоврядування (додаток 5).
Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади у тижневий термін подати пропозиції Міністерству фінансів щодо зазначених матеріалів.
Міністерству фінансів підготувати у двотижневий термін проект закону про розмежування видів видатків бюджету на виконання функцій органів державної влади та місцевого самоврядування і подати його Кабінетові Міністрів України.
31. Загальний обсяг трансфертів з державного бюджету до місцевих бюджетів визначити в обсязі не менше ніж передбачено у Державному бюджеті України на 2000 рік з урахуванням змін у структурі видаткових повноважень.
32. Державному казначейству подати Кабінетові Міністрів України до 1 липня 2000 р. пропозиції щодо вжиття необхідних заходів для запровадження з 1 січня 2001 р. касового виконання органами Державного казначейства бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів.
33. Міністерству фінансів забезпечити складання проекту Державного бюджету України на 2001 рік відповідно до вимог цієї постанови та до 15 серпня 2000 р. подати проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2001 рік" на розгляд Кабінетові Міністрів України.
34. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України відповідно до їх функціональних повноважень.
Прем'єр-міністр України В.ЮЩЕНКО
Додаток 1
до постанови Кабінету Міністрів України
від 9 червня 2000 р. N 937
Основні прогнозні
макропоказники економічного і соціального
розвитку України на 2001 рік
------------------------------------------------------------------- |
* У зв'язку з реформуванням колективних сільськогосподарських підприємств прогноз на 2000 та 2001 роки без урахування галузі сільського господарства.
** За методологією Держкомстату.
Урядовий Секретар Кабінету Міністрів України В.ЛИСИЦЬКИЙ
Додаток 2
до постанови Кабінету Міністрів України
від 9 червня 2000 р. N 937
Заходи
щодо структурних змін у дохідній частині бюджету на 2001 рік
----------------------------------------------------------------------------- |
Урядовий Секретар Кабінету Міністрів України В.ЛИСИЦЬКИЙ
Додаток 3
до постанови Кабінету Міністрів України
від 9 червня 2000 р. N 937
Граничні обсяги
видатків загального фонду Державного бюджету
України на 2001 рік в розрізі головних розпорядників
коштів державного бюджету з виділенням окремих
видатків на державне управління
------------------------------------------------------------------ |
16512,6
Урядовий Секретар Кабінету Міністрів України В.ЛИСИЦЬКИЙ
Додаток 4
до постанови Кабінету Міністрів України
від 9 червня 2000 р. N 937
Заходи
щодо упорядкування видатків бюджету на 2001 рік
----------------------------------------------------------------------- |
Урядовий Секретар Кабінету Міністрів України В.ЛИСИЦЬКИЙ
Додаток 5
до постанови Кабінету Міністрів України
від 9 червня 2000 р. N 937
Пропозиції
щодо розмежування видатків бюджету на виконання
функцій органів державної влади та органів
місцевого самоврядування
Розмежування видатків між бюджетами провадиться на принципах ефективності та субсидіарної відповідальності.
I. Видатки державного бюджету
До видатків державного бюджету належать видатки на:
1) державне управління:
а) законодавча влада;
б) виконавча влада;
в) Президент України;
2) судову владу;
3) міжнародну діяльність;
4) фундаментальні та прикладні дослідження і сприяння науково-технічному прогресу, міжнародні наукові та інформаційні зв'язки державного значення;
5) національну оборону;
6) правоохоронну діяльність та забезпечення безпеки держави;
7) освіту*:
а) загальну середню освіту:
спеціалізовані школи загальнодержавного значення;
заклади для громадян, які потребують спеціальної допомоги та реабілітації (загальноосвітні школи-інтернати, загальноосвітні санаторні школи-інтернати загальнодержавного значення, загальноосвітні школи соціальної реабілітації);
б) професійно-технічну освіту (заклади, що перебувають у державній власності);
в) вищу освіту (навчальні заклади, що мають загальнодержавне значення);
г) післядипломну освіту (крім інститутів післядипломної освіти вчителів);
є) інші заклади освіти, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій;
8) охорону здоров'я*:
а) загальну медичну допомогу (багатопрофільні лікарні та поліклініки, що виконують специфічні загальнодержавні функції);
б) спеціалізовану медичну допомогу (клініки науково-дослідних інститутів, спеціалізовані лікарні, центри, лепрозорії, госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни, спеціалізовані медико-санітарні частини, спеціалізовані поліклініки, спеціалізовані стоматологічні поліклініки);
в) санаторно-реабілітаційну допомогу (загальнодержавні санаторії для хворих на туберкульоз, загальнодержавні спеціалізовані санаторії для дітей та підлітків, спеціалізовані санаторії для ветеранів війни);
г) санітарно-епідеміологічний нагляд, крім центрів здоров'я і заходів санітарної освіти (санітарно-епідеміологічні станції, дезінфекційні станції, заходи боротьби з епідеміями);
є) інші заклади охорони здоров'я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій;
9) соціальний захист та соціальне забезпечення:
а) державні спеціальні пенсійні програми (пенсії військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членів їх сімей, пенсії військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, пенсії, призначені за іншими пенсійними програмами);
б) державні програми соціальної допомоги (грошова допомога біженцям; компенсації на медикаменти, програма протезування, відшкодування збитків, завданих громадянам, грошова допомога депортованим народам);
в) державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів, які мають статус всеукраїнських;
г) загальнодержавні програми і заходи щодо реалізації державної політики з питань дітей, молоді, жінок, сім'ї;
є) державну підтримку молодіжних громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і заходів щодо реалізації державної політики з питань дітей, молоді, жінок, сім'ї;
10) культуру і мистецтво:
а) державні культурно-освітні програми (національні бібліотеки, музеї і виставки національного значення, заповідники національного значення, Державні премії України в галузі літератури і мистецтва, міжнародні культурні зв'язки);
б) державні театрально-видовищні програми (національні театри, національні філармонії);
в) державну підтримку громадських організацій культури і мистецтва, що мають статус національних;
г) державні програми розвитку кінематографії;
є) державну архівну справу;
11) державні програми підтримки телебачення, радіомовлення, преси та книговидання;
12) фізичну культуру і спорт:
а) державні програми підготовки національних команд та забезпечення їх участі у змаганнях державного і міжнародного значення (формування національних команд, проведення навчально-тренувальних зборів і змагань державного значення з традиційних та нетрадиційних видів спорту; підготовка і участь національних команд в олімпійських та параолімпійських іграх, у тому числі фінансова підтримка баз олімпійської підготовки);
б) державні програми з інвалідного спорту та реабілітації (центр "Інваспорт", участь у міжнародних змаганнях з інвалідного спорту, навчально-тренувальні збори);
в) державні програми фізкультурно-спортивної спрямованості;
13) державні програми розвитку пріоритетних галузей економіки;
14) програми реставрації пам'яток архітектури державного значення;
15) державні програми розвитку транспорту, дорожнього господарства, зв'язку, телекомунікації та інформатики;
16) загальнодержавні інвестиційні проекти;
17) державні програми ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха;
18) створення та поповнення державних запасів і резервів;
19) обслуговування державного боргу;
20) проведення загальнодержавних виборів та референдумів;
21) інші програми, які мають виключно загальнодержавне значення.
II. Видатки, які здійснюються з республіканського бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів на виконання делегованих державних повноважень
До видатків на виконання делегованих повноважень, які здійснюються з республіканського бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів, відносяться видатки на:
1) державне управління:
а) представницьку і виконавчу владу Автономної Республіки Крим;
б) органи місцевого самоврядування обласного рівня;
2) освіту:
а) загальну середню освіту для громадян, які потребують соціальної допомоги та реабілітації (спеціальні заклади освіти для дітей, які потребують корекції розумового та (або) фізичного розвитку, загальноосвітні школи-інтернати, загальноосвітні санаторні школи-інтернати республіканського і обласного значення);
б) професійно-технічну освіту (заклади, що перебувають у власності Автономної Республіки Крим);
в) вищу освіту (вищі заклади освіти I та II, III та IV рівня акредитації, що перебувають у комунальній власності);
г) післядипломну освіту (інститути післядипломної освіти вчителів);
д) інші освітні програми республіканського і обласного значення;
3) охорону здоров'я:
а) загальну медичну допомогу (лікарні широкого профілю республіканського і обласного значення);
б) спеціалізовану медичну допомогу (спеціалізовані лікарні, поліклініки, включаючи стоматологічні центри, диспансери, госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни республіканського і обласного значення, будинки дитини, станції переливання крові);
в) санаторно-реабілітаційну допомогу (республіканські і обласні санаторії для хворих на туберкульоз, санаторії для дітей та підлітків, санаторії медичної реабілітації);
г) інші програми медико-санітарної допомоги республіканського і обласного значення (медико-соціальні експертні комісії, бюро судмедекспертизи, центри здоров'я і заходи санітарної освіти республіканського і обласного значення);
4) соціальний захист та соціальне забезпечення:
а) державні програми соціального захисту та соціального забезпечення (дитячі заклади-інтернати, навчання та трудове влаштування інвалідів, будинки-інтернати для престарілих і інвалідів, притулки для неповнолітніх);
б) заходи Фонду соціального захисту інвалідів;
в) республіканські і обласні програми і заходи щодо реалізації державної політики з питань дітей, молоді, жінок, сім'ї, передбачені загальнодержавними програмами;
г) інші соціальні програми республіканського і обласного значення;
5) культуру і мистецтво:
а) регіональні культурно-освітні програми (бібліотеки, музеї та виставки республіканського і обласного значення);
б) регіональні театрально-видовищні програми (філармонії, театри, палаци і будинок культури республіканського і обласного значення);
в) інші культурно-мистецькі програми обласного значення;
6) фізичну культуру і спорт:
а) регіональні програми з фізичної культури і спорту (навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл республіканського і обласного значення, заходи з фізичної культури і спорту республіканського і обласного значення, проведення яких передбачено загальнодержавними програмами);
б) регіональні програми з інвалідного спорту і реабілітації (республіканський і обласні центри з інвалідного спорту і реабілітаційні школи; проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з інвалідного спорту республіканського і обласного значення).
III. Видатки, які здійснюються з районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення на виконання делегованих державних повноважень
До видатків на виконання делегованих державних повноважень, які здійснюються з районних бюджетів, бюджетів міст республіканського і обласного значення, відносяться видатки на:
1) державне управління:
а) органи місцевого самоврядування міст республіканського і обласного значення в частині виконання делегованих державних повноважень;
б) органи місцевого самоврядування районного значення;
2) освіту:
а) дошкільну освіту (у містах республіканського і обласного значення);
б) середню освіту:
загальну середню освіту (загальноосвітні школи, у тому числі спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми; вечірні (змінні) школи; логопедичні пункти; міжшкільні навчально-виробничі комбінати);
заклади освіти для громадян, які потребують соціальної допомоги та реабілітації (дитячі будинки, у тому числі сімейного типу, та прийомні сім'ї);
в) допомогу на дітей, які перебувають під опікою і піклуванням;
3) охорону здоров'я:
а) загальну медичну допомогу (лікарні широкого профілю, пологові будинки, станції швидкої та невідкладної медичної допомоги, поліклініки і амбулаторії, загальні стоматологічні поліклініки);
б) програми медико-санітарної освіти (міські та районні центри здоров'я і заходи санітарної освіти);
4) соціальний захист та соціальне забезпечення:
а) державні програми соціального забезпечення (районні та міські програми і заходи щодо реалізації державної політики з питань дітей, молоді, жінок, сім'ї, передбачені загальнодержавними програмами; територіальні центри і відділення соціальної допомоги вдома міського і районного значення);
б) державні програми соціального захисту (пільги ветеранам війни і праці, допомога сім'ям з дітьми, адресна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, виплату компенсації реабілітованим, додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян);
в) державні програми підтримки будівництва (реконструкції) житла для окремих категорій громадян;
5) культурно-освітні та театрально-видовищні програми місцевого значення (театри, бібліотеки, музеї, виставки місцевого значення, палаци і будинки культури, школи естетичного виховання дітей);
6) місцеві програми розвитку фізичної культури і спорту (утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл місцевого значення; заходи з фізичної культури і спорту місцевого значення, проведення яких передбачено загальнодержавними програмами).
IV. Видатки, які здійснюються з бюджетів територіальних громад міст районного значення, сіл, селищ та їх об'єднань на виконання делегованих державних повноважень
До видатків на виконання делегованих державних повноважень, які здійснюються з бюджетів територіальних громад міст районного значення, сіл, селищ та їх об'єднань, відносяться видатки на:
1) органи місцевого самоврядування міст районного значення, сіл, селищ у частині виконання делегованих державних повноважень;
2) дошкільну освіту;
3) загальну медичну допомогу (дільничні лікарні, медичні амбулаторії, фельдшерсько-акушерські та фельдшерські пункти);
4) культурно-освітні та видовищні програми місцевого значення (клуби та бібліотеки).
V. Видатки бюджетів органів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень
До видатків бюджетів органів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень відносяться видатки на:
1) органи місцевого самоврядування міст, сіл, селищ у частині виконання власних повноважень;
2) позашкільну освіту;
3) соціальний захист та соціальне забезпечення:
а) програми і заходи місцевого значення щодо реалізації державної політики з питань дітей, молоді, жінок, сім'ї (клуби підлітків за місцем проживання, фінансова підтримка програм молодіжних і дитячих громадських та молодіжних організацій, створених за рішеннями відповідних органів місцевого самоврядування);
б) місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення;
4) місцеві програми підтримки житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів;
5) культурні заходи місцевого значення (місцеві музичні колективи і ансамблі та інші мистецькі заходи);
6) програми підтримки засобів масової інформації місцевого значення;
7) додаткові програми з розвитку фізичної культури і спорту (утримання місцевих спортивних команд, спортивних (підліткових) клубів за місцем проживання, проведення навчально-тренувальних зборів і змагань місцевого значення, заходів з нетрадиційних видів спорту і масових заходів з фізичної культури);
8) типове проектування, реставрацію та охорону пам'яток архітектури місцевого значення;
9) транспорт, дорожнє господарство:
а) регулювання цін на послуги метрополітену за рішеннями органів місцевого самоврядування;
б) експлуатацію дорожньої системи місцевого значення (у тому числі роботи, що проводяться спеціалізованими монтажно-експлуатаційними підрозділами міліції);
в) будівництво та утримання доріг загального користування місцевого значення;
8) обслуговування боргу органів місцевого самоврядування;
9) програми природоохоронних заходів місцевого значення;
10) фінансування інших програм, затверджених відповідною радою згідно із законодавством.
VI. Видатки бюджетів міст Києва та Севастополя на виконання делегованих державних повноважень
До складу видатків бюджетів міст Києва та Севастополя на виконання делегованих державних повноважень включаються видатки, визначені для бюджетів міст обласного значення і обласних бюджетів.
Розподіл видатків бюджетів міст Києва та Севастополя між міським бюджетом та іншими бюджетами органів місцевого самоврядування, що входять до складу бюджетів цих міст, провадиться відповідно Київською та Севастопольською міськими радами.
Розподіл видатків на виконання делегованих державних повноважень між районними, міськими (міст республіканського і обласного значення) бюджетами і бюджетами міст районного значення, селищними та сільськими бюджетами, районними у містах бюджетами визначається відповідно рішеннями районних, міських міст республіканського і обласного значення рад, (крім розподілу видатків, визначених у розділі IV цього додатка).
Утримання центрів нарахування пенсій і допомоги здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Органи виконавчої влади зобов'язані планувати та здійснювати фінансування видатків на виконання делегованих державних повноважень з відповідних бюджетів за розподілом згідно з цим додатком. Забороняється планувати та здійснювати фінансування з бюджетів видатків на виконання делегованих державних повноважень, не віднесених до цих бюджетів даним додатком.
Видатки на будівництво об'єктів соціально-культурної інфраструктури фінансуються органами місцевого самоврядування за рахунок коштів відповідних бюджетів, включаючи субвенції з державного бюджету на цю мету.
Видатки бюджетів органів місцевого самоврядування на виконання державних делегованих повноважень фінансуються за рахунок надходжень, визначених законами України, та встановленими законами трансфертами з Державного бюджету України.
Забороняється здійснювати видатки на фінансування бюджетних закладів, установ і організацій, визначених цим додатком, з різних бюджетів.
Планування видатків на утримання бюджетних закладів, установ і організацій, фінансування заходів, визначених цим додатком, здійснюється по всіх бюджетах починаючи з 2001 року.
Кошти бюджету, передбачені на передачу об'єктів соціальної сфери підприємств до комунальної власності, враховуються під час визначення обсягів міжбюджетних трансфертів та нормативів відрахувань від загальнодержавних податків і зборів до бюджетів органів місцевого самоврядування і відображаються у бюджеті за відповідними кодами функціональної класифікації бюджету.
* Переліки закладів, установ і організацій освіти та охорони здоров'я складаються відповідними головними розпорядниками коштів державного бюджету і подаються на розгляд Кабінетові Міністрів України одночасно з інформацією про здійснення заходів на виконання цієї постанови.
Урядовий Секретар Кабінету Міністрів України В.ЛИСИЦЬКИЙ