Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 2 лютого 1995 р., N 21
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
N 229 від 2 лютого 1995 р.

Тимчасове Положення
щодо встановлення ліміту залишку готівки в касі,
норм витрачання грошей з виручки, строків і порядку здавання виручки підприємствами,
організаціями, установами і колективними сільськогосподарськими підприємствами

( Тимчасове Положення відмінено згідно Постанови Нацбанку
N 149 від 20.06.
95 )

( Зміни в текст не внесено. Додатково див. Постанову Нацбанку
N 52 від 10.03.95
)

1. Ліміти залишку готівки в касі встановлюються комерційними банками за місцем відкриття розрахункового рахунку з урахуванням режиму роботи підприємства та графіка заїзду інкасаторів:

- для підприємств і організацій, які мають постійну грошову виручку і зобов'язані здавати її в банк або на пошту щоденно, наприкінці робочого дня, - в розмірах, що необхідні для забезпечення нормальної роботи ранком наступного дня; зобов'язаних здавати виручку наступного дня, - в розмірах, з урахуванням середньоденної виручки готівкою; для тих, що мають право здавати виручку не щоденно, - в розмірах, що залежать від встановлених строків здавання і суми виручки;

- для виробничих підприємств, а також для організацій і установ, які не мають постійної грошової виручки, - в межах середньоденного видатку готівки (крім витрат на заробітну плату, допомоги за тимчасовою непрацездатністю, стипендії, премії і витрат на відрядження). Якщо ці підприємства знаходяться не за місцем розташування установи банку, ліміт залишку готівки в касі може підвищуватися.

Колективні сільськогосподарські підприємства самостійно визначають розміри (ліміти) готівки в їх касах і розрахунки потреб готівкової маси з урахуванням їх виробничої необхідності та територіального розташування, які подаються ними відповідним установам банків.

Для військових частин, установ і організацій Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України (за винятком торговельних і видовищних підприємств) ліміт залишку готівки в касі встановлюється установами банків за погодженням з керівниками цих організацій з урахуванням специфіки роботи кожної такої організації.

Для встановлення норм витрачання грошей з виручки і лімітів залишків готівки в касах, установи банків одержують заявку-розрахунок від підприємств, організацій і установ - за встановленою формою. Торговельні й інші організації, які мають у своєму підпорядкуванні невиділені на самостійний баланс підприємства, подають заявку-розрахунок з зазначенням кожного магазину, їдальні, підприємства (крім дрібнороздрібної мережі).

У разі неподання таких розрахунків зазначені ліміти встановлюються відповідним господарським органам установами банків самостійно.

Ліміт залишку готівки в касі і норми витрачання грошей з виручки, встановлюються для кожного підприємства і організації (незалежно від того, перебувають чи не перебувають вони на самостійному балансі) щорічно, протягом першого кварталу, а у разі необхідності можуть бути переглянуті протягом року.

Торговельним підприємствам, які розташовані в інших районах, ліміти залишку каси і норми витрачання грошей з виручки встановлюються установою банку, в якому знаходиться рахунок торговельної організації; ці ліміти і норми повідомляються для контролю установам банків за місцем знаходження торговельних підприємств.

Встановлені ліміти залишку готівки в касі, норми витрачання грошей з виручки, порядок і строки здавання виручки в письмовій формі повідомляються установами банків кожному підприємству, організації і установі, в тому числі і не виділеним на самостійний баланс.

Керівники установ банків, за домовленістю з керівниками відповідних торговельних організацій, можуть запровадити порядок, при якому встановлені ліміти каси, норми витрачання грошей з виручки, порядок і строки здавання виручки повідомляються установою банку торговельній організації, а остання доводить їх до кожного свого торгового підприємства.

2. При встановленні лімітів залишку грошей у касі враховується, що підприємства, організації і установи, виконкоми селищних і міських (міст районного підпорядкування) Рад народних депутатів мають право зберігати понад встановлений ліміт в касах готівку, що одержана в банку для виплати заробітної плати, допомог за тимчасовою непрацездатністю, стипендій і премій, протягом 3 робочих днів; колективні сільськогосподарські підприємства, підприємства залізничного транспорту для виплати заробітної плати працівникам віддалених дільниць, виконкоми сільських Рад народних депутатів - протягом 5 робочих днів, включаючи день одержання грошей у банку. Після закінчення цих строків суми грошей, що не використані за призначенням, повертаються в банк не пізніше наступного робочого дня і в подальшому видаються підприємствам, організаціям і установам за їх першою вимогою на ті самі цілі.

Враховується також, що підприємствам і організаціям (крім сільськогосподарських), які витрачають гроші з виручки без обмеження норм, не дозволяється накопичувати в своїх касах готівку понад встановлений ліміт для оплати витрат, які будуть здійснені в наступні періоди, у тому числі для видачі заробітної плати, для розрахунків за сільськогосподарські продукти, що закуповуються, і на інші цілі до настання строків цих виплат.

Колективним сільськогосподарським підприємствам, які мають постійний грошовий виторг, дозволяється затримувати готівку з виручки в касі понад встановлені ліміти для оплати праці, стипендій, допомоги за соціальним страхуванням на 5 робочих днів до настання строку їх виплати.

3. Норми витрачання готівки з виручки (або з касових надходжень) встановлюються установами банків за участю керівників підприємств.

При встановленні норм витрачання готівки з виручки (касових надходжень) враховується дійсна потреба підприємств і організацій у готівці на поточні потреби, на купівлю речей і книг у населення, на розрахунки з комітентами, а щодо підприємств і організацій, що мають право купувати сільськогосподарські продукти у населення, - для оплати продукції, що закуповується, але не вище граничних норм (додаються). Для роздрібних торговельних підприємств і підприємств громадського харчування до норм витрачання грошей з виручки на поточні потреби можуть бути включені, також, виплати допомог за соціальним страхуванням.

В норми не включаються витрати:

-на виплату заробітної плати з виручки підприємств торгівлі і громадського харчування (незалежно від форм власності) працівникам магазинів, їдалень, буфетів та інших торговельних організацій і підприємств громадського харчування і сільськими, районними споживчими товариствами, які не мають у своєму складі галузевих об'єднань, - працівникам апарату управління товариством, а також працівникам підвідомчих підприємств і організацій, що не перебувають на господарському розрахунку (хлібопекарень, складів, баз, перукарень тощо); витрати на виплату заробітної плати з виручки підприємствами побутового обслуговування населення працівникам ательє, майстерень, перукарень, пралень тощо. Ці виплати проводяться у межах коштів, що направлені на споживання (норми від обсягу товарообороту);

- підприємств торгівлі усіх форм власності на купівлю скляної тари у населення (без обмеження розмірів);

- колективних сільськогосподарських підприємств, які мають грошовий виторг від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва і продуктів її переробки, включаючи виготовлену на давальницьких умовах та одержану в порядку зустрічного продажу, - на оплату праці, стипендій, допомоги за соціальним страхуванням своїм працівникам.

При визначенні норм витрачання грошей з виручки не враховується потреба у грошах для оплати витрат на службові відрядження, оскільки підприємствам і організаціям заборонено витрачати гроші з виручки на витрати на відрядження. Як виняток, допускається для театральних і музичних колективів, концертних і циркових бригад, що перебувають на гастролях у населених пунктах (крім міст Києва, Сімферополя, Севастополя і обласних центрів), якщо строк гастролей у кожному з пунктів не перевищує 1-2 днів.

На розсуд керівника установи банку дозволяється встановлювати для сільських і районних споживчих товариств, які не мають у своєму складі галузевих об'єднань, норми витрачання грошей з виручки на поточні потреби для усього споживчого товариства, включаючи потреби підвідомчих підприємств і організацій, що не перебувають на господарському розрахунку; у межах цих норм сільські і районні споживчі товариства встановлюють розміри витрачання грошей з виручки на поточні потреби підвідомчим торговельним підприємствам. Якщо сільські і районні споживчі товариства мають у своєму складі підприємства, що виділені на самостійний баланс, норми витрачання грошей з виручки таким підприємствам встановлюються установами банків окремо.

Торговельним підприємствам, що мають у своєму складі дрібнороздрібну торговельну мережу (палатки, рундуки, кіоски, павільйони, буфети, лотки), продавці яких матеріально відповідальні перед вказаними вище торговельними підприємствами, норми витрачання грошей з виручки встановлюються для торговельного підприємства в цілому, включаючи витрати з виручки на потреби цієї дрібнороздрібної мережі.

4. При встановленні норм витрачання готівки з виручки, установи банків повинні враховувати таке:

- витрачання готівки з виручки одного підприємства (в тому числі з виручки магазину, їдальні, перукарні, ательє, майстерні) на потреби інших підприємств, що входять до складу тієї ж організації, а також на потреби цієї організації і з виручки, що надходить в об'єднані каси, заборонено, крім випадків, передбачених вище для сільських і районних споживчих товариств;

- всі юридичні особи, незалежно від форм власності, а також фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, здійснюють між собою розрахунки за товари, роботи, послуги та цінні папери, як правило, в безготівковому порядку. Готівка на витрати на відрядження не входить до поточних потреб і видається банками у встановленому порядку.

5. Торговельним підприємствам і підприємствам громадського харчування норми витрачання готівки з виручки встановлюються у процентах до місячного товарообороту або обороту громадського харчування (додаються).

Неторговельним підприємствам і організаціям, що мають постійну грошову виручку, норми встановлюються в процентах до місячної суми касової виручки (додаються).

Підприємствам, організаціям і установам, що не мають постійної грошової виручки, встановлюється місячна норма витрачання готівки з касових надходжень в абсолютній сумі.

Для колективних сільськогосподарських підприємств усіх форм власності норми витрачання грошей з поточних надходжень встановлюються з розрахунку на місяць в абсолютній сумі.

6. Експлуатаційні підприємства Міністерства зв'язку здійснюють касові операції у порядку, встановленому "Положенням про ведення касових операцій експлуатаційними підприємствами Міністерства зв'язку України", затвердженим Міністерством зв'язку України за погодженням з Міністерством фінансів і Національним банком України. Ліміти залишку грошей у касі для підприємств зв'язку встановлюються установами банків за погодженням з керівниками цих підприємств з урахуванням розмірів готівкового обороту і умов роботи підприємств зв'язку.

Напередодні неробочих днів установ банку підприємства зв'язку можуть перевищувати ліміти каси в розмірах, що необхідні для забезпечення видаткових операцій у ті дні, коли установи банків операцій не здійснюють.

Підприємствам зв'язку дозволяється виплачувати заробітну плату своїм працівникам з поточних касових надходжень.

7. Грошова виручка здається підприємствами, організаціями, установами за вказівкою установ банку:

- в денні і вечірні каси установ банку;

- інкасаторам Національного банку України.

У разі, коли установі банку відповідно до п.179 Інструкції Національного банку України з організації емісійно-касової роботи в установах банків України N 1 від 7 липня 1994 р. дозволена відомча служба інкасації готівки, - інкасаторам цього банку:

- в об'єднані каси при підприємствах і організаціях для подальшого здавання у відповідні установи банків;

- підприємствам зв'язку для переказів на рахунки в установах банків.

Строки і порядок здавання виручки встановлюються установами банків кожному підприємству, організації, установі за погодженням з їх керівниками, виходячи з необхідності прискорення обіговості грошей і своєчасного надходження їх у каси банків;

- для організацій, що розташовані в місцевості, де є установи банків, підприємства зв'язку, - щоденно, в день надходження грошей в їх каси;

- в місцевості, де немає установ банків або підприємств зв'язку, не рідше одного разу на три дні, в залежності від віддаленості від них організації;

- для підприємств і організацій, що мають невеликі суми виручки і знаходяться на значній відстані від установи банку або підприємства зв'язку, - не рідше одного разу в десять днів, за умови, що загальна сума виручки за десять днів не перевищує десятикратного неоподаткованого мінімуму.

Залізничні станції, річкові, морські вокзали і пристані, які знаходяться в місцевості, де немає установ банків, переказують виручку в банк не пізніше наступного дня після її надходження.

Готівка, що прийнята від сільського населення у сплату податків, страхові та інші збори здаються місцевими органами самоврядування безпосередньо до кас установ банків або шляхом переказу через пошту в порядку і в строки, встановлені Міністерством фінансів України.

З метою забезпечення максимального і своєчасного здавання виручки та дотримання лімітів залишку готівки в касах підприємств, організацій і установ, установи банків повсюдно мають забезпечувати роботу вечірніх кас у робочі, вихідні та святкові дні.

В окремих випадках підприємствам торгівлі і громадського харчування, які працюють у вихідні та святкові дні, дозволяється перевищувати встановлені ліміти залишку готівки в касі з обов'язковим здаванням її в банк не пізніше наступного робочого дня банку.

Перший заступник Голови Правління О. О. Веселовський

Граничні норми витрачання готівки з виручки

I. На поточні потреби

1. Роздрібні торговельні під-                                                          
приємства усіх форм влас-
ності в містах і в сільсь-
кій місцевості
2. Підприємства громадського
харчування усіх форм влас-
ності в містах і в сільсь-
кій місцевості
3. Видовищні підприємства,
підприємства місцевого
транспорту, комунальні,
побутового обслугову-
вання населення, інші
підприємства і органі-
зації, що мають постій-
ну грошову виручку
4. Театральні і музичні ко-
лективи, концертні і цир-
кові бригади, що знаходя-
ться на гастролях
- в сільській місцевості


- в робітничих селищах,
селищах міського типу
і в містах (крім міст
Києва, Сімферополя, Се-
вастополя і обласних
центрів)
5. Магазини, що проводять
скупку товарів, книг у
населення, ювелірних ви-
робів, дорогоцінних ме-
талів, а також організа-
ції, що проводять скупку
годинників у позолочених
корпусах, позолочених
корпусів і браслетів до
годинників, автомобільних
акумуляторних свинцевих
батарей, що відпрацювали
свій ресурс, легкових
автомобілів, що прийшли
у непридатність, зношених
вузлів агрегатів і дета-
лей легкових автомобілів,
відходів кінофотоматеріа-
лів і елементів живлення
для годинників, які міс-
тять срібло
- до 2,0% від місячного фактич-
ного товарообороту


- до 1,0% від місячного фактич-
ного товарообороту


- до 2,5% від місячної суми ка-
сової виручки










- до 20% від зборів за проведені
в сільській місцевості спекта-
клі і концерти
- до 20% від зборів в даному на-
селеному пункті, якщо строк
гастролей в кожному населеному
пункті не перевищує 1-2 днів


- за згодою з відповідною уста-
новою банку


















6. Колективні сільськогоспо-
дарські підприємства
7. Виробничі підприємства,
організації, установи, що
не мають постійної грошо-
вої виручки, державні
сільськогосподарські під-
приємства
- за згодою з відповідною уста-
новою банку
- за згодою з відповідною уста-
новою банку



II. На закупки сільськогосподарських продуктів у населення

1. Торговельні організації
усіх форм власності - на                                                                   
закупки сільськогосподар-
ських продуктів, сировини
і дикорослих плодів, ягід,
горіхів, грибів та інших
продуктів побічного корис-
тування у лісах
2. Підприємства громадського
харчування усіх форм влас-
ності - на закупки сіль-
ськогосподарських продуктів
3. Колгоспні ринки (для опла-
ти вартості сільськогоспо-
дарської продукції, що
приймається від населення
для реалізації через бюро
торгових послуг
4. Заготівельні контори спо-
живчої кооперації, вироб-
ничі підприємства та інші
організації усіх форм
власності, які мають пра-
во закупки відповідних
сільськогосподарських
продуктів, сировини, ди-
корослих і інших продук-
тів побічного користуван-
ня у лісах, лікарських
трав у населення
- до 15% від місячного товаро-
обороту, з наданням права ке-
рівникам установ банків під-
вищувати норму для окремих
організацій у сезони масових
заготовок до розмірів, що не-
обхідні для оплати продукції,
що закуповується
- до 7% від місячного обороту



- за згодою з відповідною уста-
новою банку




- за згодою з відповідною уста-
новою банку









Примітка. При визначенні граничних норм витрачання готівки з виручки на поточні потреби для підприємств і організацій усіх форм власності і виду діяльності необхідно враховувати граничні норми витрачання готівки на поточні потреби, встановлені Порядком ведення касових операцій у народному господарстві України, затвердженим постановою Правління Національного банку України N 21 від 2 лютого 1995 р. (Реєстраційний N 228 від 2 лютого 1995 р.).