Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 28 від 18.07.2001
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 серпня 2001 р. за N 675/5866
Про затвердження Змін до Положення про
організацію бухгалтерського обліку та
звітності в банківських установах України
З метою приведення нормативно-правової бази з питань організації бухгалтерського обліку в банках України у відповідність до законів України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), "Про банки і банківську діяльність " ( 2121-14 ) Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банківських установах України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.12.98 N 566 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.02.99 за N 56/3349, (додаються).
2. Департаменту бухгалтерського обліку (В.I.Ричаківська) після державної реєстрації довести цю постанову до відома територіальних управлінь Національного банку України та комерційних банків для керівництва та використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на начальників територіальних управлінь Національного банку України та керівників комерційних банків.
4. Постанова набирає чинності через 10 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
18.07.2001 N 283
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 серпня 2001 р. за N 675/5866
Зміни
до Положення про організацію
бухгалтерського обліку та звітності в
банківських установах України
1. У назві Положення слова "банківських установах" замінити словом "банках".
2. У пункті 1.1:
перше речення абзацу другого викласти в такій редакції: "Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України (далі Положення) установлює організаційні засади бухгалтерського обліку та фінансової звітності в банках";
абзац третій викласти в такій редакції:
"Положення грунтується на законах України "Про Національний банк України" ( 697-14 ), "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) та "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" ( 996-14 ), нормативно-правових актах Національного банку України та основних принципах міжнародних стандартів та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку";
в абзаці четвертому після слова "складання" додати слово "фінансової", а слова "всіма банківськими установами на території" замінити словом "банками".
У підпункті 1.1.2:
абзац сьомий викласти в такій редакції:
"оцінка - активи і зобов'язання обліковуються пріоритетно за вартістю їх придбання чи виникнення. Активи та зобов'язання в іноземній валюті, за винятком немонетарних статей, мають переоцінюватися при зміні офіційного валютного курсу на звітну дату";
в абзаці тринадцятому слова "установи" та "пасивів" замінити відповідно словами "банку" та "зобов'язань";
абзац чотирнадцятий викласти в такій редакції:
"консолідація - складання фінансової звітності в цілому по банку з урахуванням дочірніх банків та підприємств як єдиної економічної одиниці".
3. У пункті 1.4:
підпункт 1.4.3 викласти в такій редакції:
"1.4.3. Головний бухгалтер (його заступник) організовує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах та інших підрозділах банку";
доповнити пункт підпунктом 1.4.7 такого змісту:
"1.4.7. При звільненні головного бухгалтера проводиться передавання справ новопризначеному головному бухгалтеру із складанням відповідних документів".
4. У пункті 2.1:
в абзаці першому слова "банківських установах" замінити словом "банках";
абзаци дев'ятнадцятий, двадцятий і двадцять перший викласти в такій редакції:
"Банки (юридичні особи) можуть виділяти на окремий баланс філії, представництва та інші підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з подальшим включенням їх показників до фінансової звітності банку. Філії та підрозділи працюють за режимом, що визначається банком - юридичною особою для кожної філії чи підрозділу окремо (наказом, службовим розпорядженням тощо). При цьому банки повинні дотримуватися вимог, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку України, щодо створення філій.
Особливості відображення операцій філій Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в бухгалтерському обліку та звітності визначається з урахуванням специфіки їх роботи".
У підпункті 2.1.1:
в абзаці п'ятому слова "номер та" виключити;
в абзаці одинадцятому слова "за дебетом та кредитом" виключити;
в абзаці дванадцятому слова "і його номер МФО" виключити;
абзац двадцять п'ятий доповнити словами "у межах їх повноважень, передбачених законами України";
перше речення абзацу двадцять шостого викласти в такій редакції:
"Вилучення первинних документів, облікових регістрів та звітів здійснюється тільки за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами";
у другому реченні абзацу двадцять шостого слово "(актом)" виключити;
в абзаці двадцять сьомому слово "(актів)" виключити;
в абзаці двадцять восьмому слова "акт або", "акті або", "акта чи" та четверте речення виключити;
абзац тридцятий викласти в такій редакції:
"У разі повернення представниками уповноважених органів раніше вилучених документів ці документи приймаються під розписку керівником банку (його заступником) або головним бухгалтером банку (його заступником). Зазначені документи разом із рішенням про повернення вилучених документів підшиваються до тих самих томів, з яких вони були вилучені";
у другому реченні абзацу тридцять другого слово "регіональних" замінити словом "територіальних".
У другому реченні абзацу шостого підпункту 2.1.2 слова "Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку України" замінити словами "Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Абзац тринадцятий підпункту 2.1.3 доповнити новим третім реченням такого змісту: "Роздрукована за станом на 1 січня книга відкритих рахунків повинна бути оформлена відповідно до вимог, визначених цим Положенням".
5. У пункті 2.2:
в абзаці другому слова "установою банку" замінити словом "банком";
абзац третій доповнити реченням такого змісту:
"Облікова політика банку доводиться до відома всіх філій та підрозділів банку";
перше речення абзацу четвертого викласти в такій редакції:
"Цим документом установлюється порядок ведення бухгалтерського обліку операцій, які здійснює банк згідно з чинним законодавством".
У підпункті 2.2.1:
у другому реченні абзацу третього слова "за курсом Національного банку України" замінити словами "за офіційним валютним курсом, установленим Національним банком України";
абзац десятий викласти в такій редакції:
"Оцінка - це процес визнання тієї суми коштів, за якою статті фінансової звітності мають визнаватися і обліковуватися у балансі та звіті про фінансові результати";
в абзаці дванадцятому слово "поточною" замінити словом "справедливою";
в абзаці чотирнадцятому слова "поточною (ринковою) вартістю" замінити словами "справедливою (ринковою) вартістю";
абзац двадцять третій виключити.
6. Абзац четвертий пункту 3.1 викласти в такій редакції:
"Фінансова звітність включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів (додатки залежно від потреб користувачів)".
У підпункті 3.1.1: абзац п'ятий викласти в такій редакції:
"Банки, які мають філії, представництва тощо на території України і за кордоном, складають зведену фінансову звітність";
у першому реченні абзацу сьомого слова "установ банку" замінити словом "банків".
У підпункті 3.1.2:
в абзаці восьмому слово "пасивами" замінити словом "зобов'язаннями";
друге речення абзацу дев'ятого після слова "різниця" доповнити словами "визнається витратами банку та".
Підпункт 3.1.4 викласти в такій редакції:
"3.1.4. При розробленні внутрішніх правил складання консолідованої фінансової звітності банку слід передбачати таке:
мета консолідації;
процедурні питання консолідації;
відповідальність за достовірність консолідованої фінансової звітності;
правила подання дочірніми банками та установами звітів для подальшої консолідації.
Консолідована фінансова звітність складається шляхом впорядкованого додавання показників фінансової звітності дочірніх банків та установ до аналогічних показників фінансової звітності материнського банку.
При складанні консолідованої фінансової звітності підлягають виключенню:
балансова вартість фінансових інвестицій материнського банку в кожний дочірній банк та установу і частка материнського банку в кожному дочірньому банку та установі;
сума внутрішньогрупових операцій та внутрішньогрупового сальдо;
сума нереалізованих прибутків та збитків від внутрішньогрупових операцій (крім збитків, які не можуть бути відшкодовані)".
У підпункті 3.1.5:
в абзаці третьому слово "регіональні" замінити словом "територіальні";
абзаци десятий - дванадцятий викласти в такій редакції: "Фінансова звітність (річна) підлягає обов'язковій перевірці та підтвердженню аудитором відповідно до законів України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) та "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ).
Банки зобов'язані публікувати квартальний баланс, а також звіт про фінансові результати в газеті "Урядовий кур'єр" чи "Голос України" протягом місяця, наступного за звітним кварталом.
Річну фінансову звітність, підтверджену аудитором, банки зобов'язані публікувати не пізніше 1 червня наступного за звітним роком у газеті "Урядовий кур'єр" чи "Голос України";
абзаци тринадцятий - чотирнадцятий виключити.
В абзаці першому підпункту 3.1.6 слова "або особами ними уповноваженими" виключити.
Головний бухгалтер - директор Департаменту
бухгалтерського обліку В.I.Ричаківська
Погоджено:
Заступник Голови П.М.Сенищ