Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26.05.2000 N 215
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 липня 2000 р. за N 382/4603
Положення
про застосування Національним банком України
до банків та інших фінансово-кредитних установ
заходів впливу за порушення банківського законодавства
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку
N 345 від 01.09.2000
N 507 від 27.12.2000
N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 1 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 2 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 3 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 4 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 5 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 6 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 7 діє до 01.01.2002 )
Глава 7. Накладання штрафів на банки
7.1. Національний банк має право накладати на банки штрафи в разі допущення ними порушень згідно зі статтею 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), зокрема такі: ( Абзац перший пункту 7.1 в редакції Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
порушень порядку, строків і технології виконання банківських операцій, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку;
порушень економічних нормативів регулювання діяльності банків;
стягнення відсотків авансом на час видачі кредиту; неподання документів на письмову вимогу вповноважених працівників Національного банку, а також приховування рахунків, документів, активів тощо;
подання недостовірної інформації та звітності, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку, а також неподання або несвоєчасне їх подання;
невиправлення звітності у порядку, встановленому Національним банком.
Штрафи накладаються на банки за кожен випадок порушення в розмірі не менше ніж 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше ніж один відсоток від суми зареєстрованого статутного фонду. Мінімальна сума штрафу за кожен випадок порушення економічних нормативів і значень (лімітів) відкритої валютної позиції становить 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
7.2. Штраф за порушення порядку, строків і технології виконання банківських операцій, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку, накладається на банки в розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
7.3. Штраф накладається на банки в розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за такі порушення:
неподання документів на письмову вимогу вповноважених працівників Національного банку, а також приховування рахунків, документів, активів тощо;
подання недостовірної інформації та звітності, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку, а також неподання або несвоєчасне їх подання;
невиправлення звітності у порядку, встановленому Національним банком.
7.4. Штрафи за кожний випадок порушення економічних нормативів і значень (лімітів) відкритої валютної позиції накладаються на банки:
7.4.1. За щоденне порушення таких нормативів: максимального розміру ризику на одного позичальника (Н8); максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н10);
максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н11).
Застосування штрафних санкцій за порушення цих нормативів здійснюється в наступному за звітним місяці в загальній сумі нарахованих штрафів за кожен випадок порушення, що допущене в звітному місяці.
7.4.2. За порушення таких нормативів і значень (лімітів) відкритої валютної позиції, що розраховуються за середньозваженою величиною за місяць:
нормативу ліквідності (Н5, Н6, Н7); нормативу інвестування (Н14); значення (ліміту) загальної відкритої валютної позиції банку; значення (ліміту) довгої відкритої валютної позиції у ВКВ; значення (ліміту) короткої відкритої валютної позиції у ВКВ; значення (ліміту) довгої (короткої) відкритої валютної позиції у НКВ;
значення (ліміту) довгої (короткої) відкритої валютної позиції у всіх банківських металах.
За нормативами та значеннями (лімітами) відкритої валютної позиції, які розраховуються на підставі середньозваженої величини за місяць, одним порушенням вважається порушення нормативів або значень (лімітів), що розраховуються як середньозважена величина за місяць.
7.5. Розрахунки штрафів за порушення економічних нормативів проводяться відповідно до нижченаведених прикладів.
7.5.1. Приклад розрахунку штрафів за порушення нормативів максимального розміру ризику на одного позичальника (Н8), максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н10), максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н11).
Первинні дані: фактична сума ризику на одного позичальника - 800000 грн.; облікова ставка Національного банку - 50%; капітал на день порушення 3100000 грн. Розрахунок штрафу:
1) визначається нормативна сума (НС) допустимого ризику банку за кожним позичальником окремо (з використанням установлених нормативних значень згідно з Інструкцією про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затвердженою постановою Правління Національного банку від 14.04.98 N 141 , з урахуванням змін і доповнень):
3100000 х 25% (для Н8)
НС = ---------------------- = 775000 (грн.);
100%
2) визначається понаднормативна сума (ПНС) ризику:
ПНС = 800000 - 775000 = 25000 (грн.);
3) визначається сума штрафу:
25000 х 50%
--------------- = 34 (грн.).
365 днів х 100%
Сума штрафу, що має накладатися, становить 170 грн.
Якщо порушення нормативів максимального розміру ризику на одного позичальника (Н8), максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н10), максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н11), здійснюється щодо одного позичальника одночасно, то штраф стягується за розрахунком із більшої суми, виходячи з одного дня порушення.
Для розрахунку суми штрафу щодо кредитів, наданих в іноземній валюті та перерахованих у гривневий еквівалент, також застосовується облікова ставка Національного банку.
7.5.2. Приклад розрахунку штрафів за порушення нормативів ліквідності (Н5, Н6, Н7), інвестування (Н14).
Для розрахунку суми штрафів береться позитивний результат діяльності банку, що відображається на технічному рахунку 5999 "Результат діяльності", у розмірі приросту за місяць, в якому допущено порушення.
------------------------------------------------------------------ |
Якщо банк порушив одночасно кілька нормативів ліквідності, то штраф стягується за розрахунком із більшої суми, тобто 2000 грн.
Розрахунок штрафу за порушення нормативу інвестування (Н14) здійснюється аналогічно розрахунку штрафів за порушення нормативів ліквідності.
7.5.3. Приклад розрахунку штрафів за порушення значень (лімітів) відкритої валютної позиції, довгої валютної позиції у вільно конвертованій валюті, короткої валютної позиції у вільно конвертованій валюті, довгої (короткої) відкритої валютної позиції у неконвертованій валюті, довгої (короткої) відкритої валютної позиції у всіх банківських металах.
Для розрахунку суми штрафів береться позитивний результат діяльності банку, що відображається на технічному рахунку 5999 "Результат діяльності", у розмірі приросту за місяць, в якому допущено порушення.
Якщо розмір приросту, наприклад, дорівнює 10000 грн., то сума штрафу становитиме:
------------------------------------------------------------------ |
Штрафи за порушення значень (лімітів) відкритої валютної позиції розраховуються, виходячи з розрахунку середньозваженої величини за місяць.
Якщо банк порушує одночасно кілька значень (лімітів) відкритої валютної позиції банку, то штраф стягується за розрахунком з більшої суми, тобто 1500 грн.
7.6. Застосування штрафних санкцій оформляється розпорядженням, яке підписує керівник (або його заступник) відповідного територіального управління Національного банку (Управління нагляду за великими банками).
7.6.1. Територіальне управління Національного банку (Управління нагляду за великими банками) протягом п'яти робочих днів з дня надходження інформації про порушення готує розпорядження Національного банку про притягнення до відповідальності у вигляді накладання штрафу. У цей же строк зазначене розпорядження надсилається банку-порушнику з обов'язковим переліком підстав для накладання штрафу та розрахунком його суми.
Розпорядження про накладання штрафу має містити перелік виявлених порушень із посиланням на нормативно-правові акти і документи, що підтверджують факт порушення, а також пропозицію до банку-порушника про добровільну сплату нарахованої суми штрафу протягом трьох робочих днів, починаючи з наступного дня після отримання банком розпорядження.
Уразі виявлення порушень у діяльності філії банку розпорядження Національного банку про притягнення до відповідальності у вигляді накладання штрафу надсилається банку - юридичній особі.
7.6.2. Якщо нараховану суму штрафу не буде перераховано банком-порушником у зазначений строк, то штраф стягується шляхом подання до суду позовної заяви. ( Пункт 7.6.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
7.7. Штрафи не накладаються на банки, що втратили свій капітал.
7.8. Штрафні санкції до банку можуть не застосовуватися в таких випадках:
7.8.1. Якщо застосування штрафних санкцій є неефективним і не вплинуло на усунення банком порушень економічних нормативів та якщо таке порушення відбувається систематично, а саме:
економічні нормативи, що розраховуються за середньозваженою величиною за місяць, порушуються протягом трьох місяців поспіль або шість разів протягом року;
економічні нормативи, які розраховуються за кожний випадок порушення, порушуються протягом місяця поспіль або через певний проміжок часу протягом трьох місяців.
7.8.2. Якщо стягнення штрафу спричинить суттєве погіршення фінансового стану банку (неспроможність банку своєчасно виконувати зобов'язання перед своїми клієнтами; створення становища, що загрожує інтересам вкладників і кредиторів).
7.8.3. Якщо банк є значно недокапіталізованим або критично недокапіталізованим.
7.8.4. За друге та подальші порушення у поточному році порядку, строків і технології виконання банківських операцій, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку щодо одного виду банківської операції.
7.8.5. За повторний та наступні в поточному році випадки подання недостовірної інформації та звітності, що встановлені нормативно-правовими актами Національного банку, а також за неподання або несвоєчасне їх подання - щодо однієї і тієї ж форми звітності чи інформації або невиправлення звітності у порядку встановленому Національним банком.
7.9. У разі незастосування штрафів з метою забезпечення виправлення ситуації або запобігання подальшій втраті банком своїх активів Національний банк має застосовувати інші адекватні заходи впливу відповідно до статті 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ). ( Пункт 7.9 в редакції Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
7.10. Про незастосування такого заходу впливу, як накладання штрафу (або відстрочення строку сплати штрафу), територіальне управління Національного банку (Управління нагляду за великими банками) повідомляє Департамент пруденційного нагляду Національного банку з обгрунтуванням підстав.
7.11. Суми стягнених штрафів відображаються у класі 7 Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України за статтею "Інші банківські операційні витрати" (рахунок 7397).
( Глава 8 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 9 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 10 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 11 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )
( Глава 12 втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 369 від 28.08.2001 )