Открытое тестирование
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 712/431 від 24.10.2001
м. Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 лютого 2002 р. за N 116/6404
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства інфраструктури України,
Міністерства доходів і зборів України
N 331/137 від 30.05.2013)
Про затвердження Порядку оформлення розрахункових
і звітних документів при здійсненні продажу проїзних
і перевізних документів на залізничному транспорті
На виконання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті (додається).
2. Департаменту нормативно-правового забезпечення Міністерства транспорту України (Логінова Л.М.) разом з Державною адміністрацією залізничного транспорту "Укрзалізниця" (Горілей С.В.) в установленому порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Державного секретаря Міністерства транспорту України Демиденка А.Ф. та заступника Голови Державної податкової адміністрації України Кальніченка I.В.
Міністр транспорту України В.Пустовойтенко
Голова Державної податкової адміністрації України М.Азаров
Погоджено:
Голова Державного комітету України з питань
регуляторної політики та підприємництва О.Кужель
Затверджено
Наказ Міністерства
транспорту України,
Державної податкової
адміністрації України
24 жовтня 2001 р. N 712/431
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 лютого 2002 р. за N 116/6404
Порядок
оформлення розрахункових і звітних документів
при здійсненні продажу проїзних і перевізних
документів на залізничному транспорті
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ).
1.2. У Порядку наведені посилання на такі нормативно-правові акти:
"Соглашение о международном пассажирском сообщении (СМПС)";
"Служебная инструкция к Соглашению о международном пассажирском сообщении (СИ СМПС)";
"Соглашение о международном грузовом сообщении (СМГС)";
постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 283 "Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку";
Правила виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку (затверджено наказами Міністерства фінансів України від 25.11.93 N 98, Служби безпеки України від 15.11.93 N 118 та Міністерства внутрішніх справ України від 24.11.93 N 740, зареєстровано Міністерством юстиції України 14.01.94 за N 8/217);
Правила перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України (затверджено наказом Міністерства транспорту України від 28.07.98 N 297, зареєстровано Міністерством юстиції України 01.10.98 за N 620/3060);
Правила перевезення вантажів (затверджено наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 N 644, зареєстровано Міністерством юстиції України 24.11.2000 за N 861/5082);
Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України (затверджено наказом Міністерства транспорту України від 15.11.99 N 551, зареєстровано Міністерством юстиції України 01.12.99 за N 828/4121).
1.3. Цей Порядок є обов'язковим для всіх підрозділів залізничного транспорту, що здійснюють оформлення проїзних і перевізних документів при наданні послуг пасажирам та вантажовласникам, а також для організацій, що здійснюють ці операції за угодами.
1.4. У Порядку наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
проїзний (перевізний) документ - розрахунковий документ установленої форми, оформлений відповідно до вимог цього Порядку, що засвідчує укладення договору між залізницею і пасажиром (вантажовласником) на проїзд (перевезення вантажу, вантажобагажу, багажу) і видається пасажиру (відправнику, одержувачу багажу, вантажобагажу, вантажу) після оплати ним вартості цієї послуги;
приміське сполучення - перевезення пасажирів приміськими і місцевими електро- та дизель-поїздами, поїздами, сформованими з класних вагонів з локомотивною тягою без нумерації місць у вагонах, за приміськими тарифами;
внутрішньодержавне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, вантажобагажу, багажу та пошти в межах залізниць України;
міжнародне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, вантажобагажу, багажу та пошти між Україною та іншими державами;
вантаж - матеріальні цінності, які перевозяться залізничним транспортом у спеціально призначеному для цього вантажному рухомому складі;
багаж - речі та інші матеріальні цінності, що відправляються пасажиром за окрему плату за наявності проїзних документів у багажному вагоні, який прямує в тому ж напрямку, що і пасажир;
вантажобагаж - вантаж, що перевозиться в пасажирських і поштовобагажних поїздах.
2. Форми бланків проїзних і перевізних документів
2.1 Загальні вимоги
2.1.1 Бланки проїзних і перевізних документів, що використовуються на залізницях України для надання послуг з пасажирських та вантажних перевезень, виготовляються відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 283 "Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку" та Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку.
2.1.2 Бланки проїзних і перевізних документів повинні виготовлятися на спеціальних видах паперу з використанням елементів поліграфічного захисту водяних знаків УЗ та 0022 або 22 (коду залізничної адміністрації України), захисних волокон різного кольору, видимих при денному світлі та при дії ультрафіолетового проміння, і хімічним захистом, антисканерних елементів (сітки, "паркети" різної геометрії, мікрошрифти тощо), які друкуються термофарбами, видимими або не видимими при денному світлі, що мають свічення при дії ультрафіолетового проміння і які зникають при температурі вище 35 град. С, та фарбою, не видимою в інфрачервоному світлі тощо.
2.1.3 Реквізити проїзних і перевізних документів на лицьовому боці кожного бланка та його корінці повинні бути нанесені друкарським способом. Колір друку реквізитів - чорний. Кожен бланк повинен мати на документі та його корінці нанесені друкарським способом серію (одна або дві букви) та номер (6, 7 або 8 цифр), які повинні збігатися. Серія та номер у межах серії не повинні повторюватися. Квитки, що комплектуються у вигляді книжок, мають бути розміщені в порядку зростання їх номерів.
Розмір бланків проїзних і перевізних документів, розташування їх реквізитів, вид елементів поліграфічного захисту, зміст довідкової інформації на зворотному боці цих документів, що призначена виключно для пасажира або касира, можуть бути змінені рішенням Державної адміністрації залізничного транспорту України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України та з урахуванням вимог Ради залізничного транспорту держав - учасниць Співдружності.
2.1.4 Документами суворого обліку, що використовуються на залізничному транспорті при оформленні розрахункових операцій за послуги з перевезення пасажирів, багажу, багажу на руках, вантажу та вантажобагажу є бланки таких проїзних і перевізних документів:
квитки приміського сполучення, коди 101, 102;
абонементний квиток, пільговий;
абонементний квиток, повний;
квиток вихідного дня, місячний;
проїзні документи, коди 11, 12, 21, 22;
проїзний документ/плацкарта;
проїзний документ АСК "Експрес";
комплект перевізних документів, форма ЛУ-12;
комплект перевізних документів, форма ЛУ-12а;
комплект перевізних документів, форма ЛУ-12б;
комплект перевізних документів, форма ЛУ-12в;
комплект перевізних документів АСК "Експрес";
квитанція на користування комплектом постільних речей, код ЛУ-99;
квитанції, коди ГУ-57, ГУ-57а, МД4-3, ЛУ-9;
проїзні та перевізні документи СМПС і СМГС.
2.1.5 Квитки приміського сполучення кодів 101 і 102, абонементні квитки (пільговий, повний), квиток вихідного дня, квитанції кодів ЛУ-99, ГУ-57, ГУ-57а, МД4-3 та ЛУ-9 є формами розрахункових книжок для залізничного транспорту і використовуються лише у випадках, передбачених цим Порядком і статтями 5 і 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ), за умови ведення книги обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО).
2.1.6 Форма і зміст проїзних і перевізних документів залежить від виду сполучення (приміське, внутрішньодержавне, міжнародне).
2.2 Форми бланків проїзних документів, що використовуються на залізничному транспорті в приміському сполученні
Для оформлення проїзду пасажира в поїздах приміського сполучення використовуються квитки, які видаються через реєстратори розрахункових операцій (електронні контрольно-касові апарати, автомати тощо, далі - РРО), або квитки, оформленні вручну на бланках таких форм:
------------------------------------------------------------------ |
Реквізити цих квитків друкуються українською мовою. В залежності від призначення на залізничному транспорті використовуються такі форми бланків проїзних документів:
2.2.1 Квиток приміського сполучення, код 101 (додаток 1)
Виготовляється на двох аркушах: квиток приміського сполучення із захисною сіткою та його корінець білого кольору, виготовлений на самокопіювальному папері. Квиток для зручності відриву має перфорацію. Серія - дві букви.
2.2.2 Квиток приміського сполучення, код 102 (додаток 2)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: квиток приміського сполучення, контрольний талон та корінець квитка. Серія - дві букви. На зворотному боці проїзного документа друкується інформація для пасажира, на зворотному боці корінця - інформація для касира.
2.2.3 Абонементний квиток, пільговий (додаток 3)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: абонементний квиток, контрольний талон та корінець абонементного квитка. Колір друку на зворотному боці - блідо-зелений. Серія - одна буква. На зворотному боці абонементного квитка друкується інформація для пасажира та обов'язково заносяться прізвище, ім'я та по батькові пасажира, на зворотному боці корінця абонементного квитка - інформація для касира.
2.2.4 Абонементний квиток, повний (додаток 4)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: абонементний квиток, контрольний талон та корінець абонементного квитка. Серія - одна буква. На зворотному боці абонементного квитка друкується інформація для пасажира, на зворотному боці корінця абонементного квитка - інформація для касира.
2.2.5 Квиток вихідного дня, місячний (додаток 5)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: квиток вихідного дня, контрольний талон та корінець квитка вихідного дня. Серія одна буква. На зворотному боці квитка вихідного дня друкується інформація для пасажира, на зворотному боці його корінця - інформація для касира.
2.3 Форми бланків проїзних документів, що використовуються на залізничному транспорті у внутрішньодержавному та міжнародному (країн СНД та Балтії) сполученнях
Для оформлення проїзду пасажирів у внутрішньодержавному та міжнародному сполученнях використовуються такі форми бланків:
------------------------------------------------------------------ |
У залежності від видів бланків реквізити на бланках друкуються друкарським способом українською та російською мовами або українською мовою. Серія - дві букви. Залежно від призначення бланки розрахункових документів мають форму, наведену нижче.
2.3.1 Проїзний документ, повний, код 11 (додаток 6)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: проїзний документ, контрольний талон та корінець проїзного документа. На зворотному боці проїзного документа друкується інформація для пасажира, на зворотному боці корінця - інформація для касира.
2.3.2 Проїзний документ, дитячий, код 12 (додаток 7)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: проїзний документ, контрольний талон та корінець проїзного документа. На зворотному боці проїзного документа друкується інформація для пасажира, на зворотному боці корінця - інформація для касира.
2.3.3 Проїзний документ, пільговий, код 21 (додаток 8)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: проїзний документ, контрольний талон і корінець проїзного документа. На зворотному боці проїзного документа друкується інформація для пасажира, а на зворотному боці корінця - інформація для касира.
2.3.4 Проїзний документ, пільговий груповий, код 22 (додаток 9)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: проїзний документ, контрольний талон та корінець проїзного документа. На зворотному боці проїзного документа друкується інформація для пасажира, а на зворотному боці корінця - інформація для касира.
2.3.5 Проїзний документ/плацкарта (додаток 10)
Виготовляється на двох аркушах і має дві складові частини: проїзний документ/плацкарта та корінець проїзного документа/плацкарти. Корінець проїзного документа/плацкарти виготовляється із самокопіювального паперу.
2.3.6 Проїзний документ АСК "Експрес" (додаток 11)
Виготовляється на одному аркуші, зворотний бік якого містить надруковану друкарським способом інформацію для пасажира та поле для нанесення компостера.
2.4 Форми бланків проїзних документів, що використовуються для оформлення проїзду в поїздах міжнародного сполучення за межі країн СНД та Балтії
Форми проїзних документів, що використовуються для оформлення проїзду в поїздах міжнародного сполучення за межі країн СНД та Балтії та порядок їх заповнення мають відповідати вимогам СМПС (стаття 4 розділу II) та СИ СМПС (параграф 2).
2.5 Перевезення багажу та вантажобагажу
Для оформлення перевезення багажу та вантажобагажу використовуються такі форми бланків:
------------------------------------------------------------------ |
Реквізити на бланках друкуються друкарським способом українською та російською мовами. У залежності від призначення бланки перевізних документів мають форму, наведену нижче.
2.5.1 Комплект перевізних документів, форма ЛУ-12 (додаток 12)
Складається з трьох аркушів: багажна квитанція, багажна дорожня відомість та корінець багажної квитанції. На зворотному боці квитанції друкується інформація для відправника. На лицьовий бік багажної квитанції та дорожньої відомості наноситься захисна сітка.
2.5.2 Комплект перевізних документів, форма ЛУ-12а (додаток 13)
Складається з двох аркушів: квитанція на перевезення багажу на руках у пасажира та корінець квитанції на перевезення багажу на руках у пасажира. На лицьовий бік квитанції наноситься захисна сітка.
2.5.3 Комплект перевізних документів, форма ЛУ-12б (додаток 14)
Складається з 3 аркушів: вантажобагажна квитанція, дорожня вантажобагажна відомість і корінець вантажобагажної квитанції. На лицьовий бік вантажобагажної квитанції і дорожньої вантажобагажної відомості наноситься захисна сітка. На зворотному боці квитанції друкується інформація для відправника.
2.5.4 Комплект перевізних документів, форма ЛУ-12в (додаток 15)
Складається з двох аркушів та трьох частин: дорожня відомість, квитанція та корінець дорожньої відомості.
2.5.5 Комплект перевізних документів АСК "Експрес" (додаток 16)
Складається з трьох аркушів: перевізного документа, дорожньої відомості, на зворотному боці якої зазначається інформація для пасажира та відомості про перевантаження, прибуття та видачу багажу чи вантажобагажу, корінця перевізного документа. На лицьовий бік документів комплекту наноситься захисна сітка, надрукована у дві фарби відтінками зеленого кольору.
2.6 Квитанції для оформлення перевезення вантажів, послуг і штрафів
Для оформлення послуг і штрафів використовуються такі форми бланків універсальних квитанцій:
------------------------------------------------------------------ |
Реквізити на бланках друкуються друкарським способом. У залежності від призначення бланки цих розрахункових документів мають форму, наведену нижче.
2.6.1 Квитанція, код ГУ-57 (додаток 17)
Складається з трьох аркушів: квитанції, талона та корінця квитанції. На лицьовий бік квитанції наноситься захисна сітка. Бланки талона та корінця квитанції виготовляються із самокопіювального паперу. Реквізити друкуються українською та російською мовами.
2.6.2 Квитанція, код ГУ-57а (додаток 18)
Виготовляється на одному аркуші і має три складові частини: квитанція, контрольний талон та корінець квитанції. На лицьовий бік квитанції наноситься захисна сітка. Реквізити друкуються українською та російською мовами. На зворотному боці квитанції українською та російською мовами друкується інформація для пасажира. На зворотному боці корінця квитанції українською мовою друкується інформація для касира.
2.6.3 Квитанція, код МД4-3 (додаток 19)
Складається з двох аркушів: квитанції та корінця квитанції. Бланк корінця квитанції виготовляється із самокопіювального паперу. На лицьовий бік квитанції наноситься захисна сітка. Реквізити друкуються українською та російською мовами.
2.6.4 Квитанція, код ЛУ-9 (додаток 20)
Складається з двох аркушів: квитанції та корінця квитанції. Бланк корінця квитанції виготовляється із самокопіювального паперу. На лицьовий бік квитанції наноситься захисна сітка. Реквізити друкуються українською мовою.
2.6.5 Квитанція на користування комплектом постільних речей, код ЛУ-99 (додаток 21)
Складається з двох аркушів: квитанції із захисною сіткою блакитного кольору і корінця квитанції білого кольору. Бланк корінця квитанції виготовляється із самокопіювального паперу. Реквізити друкуються українською мовою.
3. Порядок оформлення проїзних і перевізних документів
3.1 Загальні вимоги
3.1.1 Оформлення проїзних/перевізних документів для перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу на бланках установленої у розділі 2 форми дозволяється здійснювати:
з використанням автоматизованих систем керування (далі - АСК) типу "Експрес";
з використанням РРО, включених до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій;
ручним способом у пунктах продажу проїзних документів (касах);
ручним способом безпосередньо у поїздах;
ручним способом при оформленні перевезення вантажів на станції.
3.1.2 Технологія оформлення, погашення, повернення та переоформлення проїзних/перевізних документів з використанням АСК типу "Експрес" визначається нормативними документами Державної адміністрації залізничного транспорту України.
3.1.3 Програмно-технічні засоби захисту інформації та засоби цифрового підпису в АСК типу "Експрес" мають бути сертифіковані в порядку, установленому чинним законодавством України.
3.1.4 Програмно-технічні засоби АСК типу "Експрес", що використовуються для оформлення проїзних/перевізних документів, мають відповідати вимогам, які встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом, або технічним умовам, погодженим Державною податковою адміністрацією України (у частині обліку та звітності) та затвердженим Державною адміністрацією залізничного транспорту України.
Дозвіл на використання таких програмно-технічних засобів для здійснення продажу проїзних/перевізних документів надає зазначена Державна комісія, якщо інше не встановлено чинним законодавством.
3.1.5 При оформленні проїзних/перевізних документів з використанням АСК "Експрес" інформація на лицьовий бік проїзного документа у зону друку вдруковується системою автоматично відповідно до введених касиром з клавіатури даних замовлення пасажира.
3.1.6 При оформленні проїзних/перевізних документів ручним способом інформація заноситься касиром у бланки встановленої форми відповідно до нанесених друкарським способом реквізитів розбірливо, без скорочення слів. Дозволяється застосування штемпелів з текстом. Якщо бланк проїзного/перевізного документа містить контрольний талон і корінець, то останній повинен заповнюватися у першу чергу. Підчищення або виправлення на проїзних/перевізних документах заборонені.
3.1.7 Бланки проїзних/перевізних документів, які зберігаються в касі, повинні бути закріплені за кожним конкретним касиром і використовуватися для оформлення проїзду або перевезення багажу (вантажобагажу) послідовно, без пропуску номерів, у порядку їх зростання (розміщення в пачці). У разі збою нумерації касир повинен діяти згідно з порядком, установленим Державною адміністрацією залізничного транспорту України.
3.1.8 Якщо в процесі заповнення бланк проїзного/перевізного документа було зіпсовано, то касир повинен двічі перекреслити цей документ по діагоналі, указати причину псування, поставити свій підпис і завірити його в начальника станції (старшого касира), дані щодо зіпсованого бланка занести до книги ОРО та опису зіпсованих бланків проїзних документів форми ФС-1 (додаток 32). У кінці дня звіт касира АСК "Експрес" або опис форми ФС-1 разом із зіпсованими документами (усіма їх частинами) має бути переданий для перевірки та обліку до Центру обробки пасажирських документів (далі - ЦОП) або Технологічного центру з обробки перевізних документів (далі - ТехПД).
3.1.9 Зіпсованим уважається проїзний/перевізний документ з нечітко або помилково внесеними в нього даними, з нечітко або помилково нанесеним компостером чи з неправильно розрізаною тарифною сіткою. Підклеювання неправильно відрізаної частини проїзного документа заборонено.
3.1.10 У проїзних/перевізних документах обов'язково повинні бути зазначені загальна вартість перевезення та окремі складові цієї вартості (тариф, ПДВ, страховий збір, комісійний збір, вартість додаткових послуг тощо). Тарифи на перевезення пасажирів, багажу та вантажобагажу залізничним транспортом установлюються відповідно до вимог чинного законодавства.
3.2 Оформлення проїзних документів з використанням автоматизованих систем
3.2.1 Проїзд пасажира (дорослого або дитини) чи групи пасажирів має оформлятися на бланках проїзних документів АСК "Експрес" (додаток 11).
3.2.2 Технологія продажу проїзних документів з використанням автоматизованих систем передбачає автоматизоване формування всіх реквізитів (у тому числі вартісних) і друк проїзних документів.
3.2.3 Відповідно до введених касиром вхідних даних у бланк АСК "Експрес" системою автоматично вдруковується така інформація: номер поїзда та його шифр, дата відправлення (число та місяць, години та хвилини), номер і категорія вагона, вартість квитка та вартість плацкарти (в національній валюті), кількість осіб, на яких оформлюється проїзний документ, назва проїзного документа (відповідно до позначень АСК "Експрес" - повний, дитячий, пільговий, безкоштовний, груповий, військовий), назви станцій відправлення та призначення, номери місць, вид розрахунку та складові вартості проїзду пасажира, дата і час прибуття поїзда на станцію призначення, реквізити страховика тощо.
3.2.4 Після оформлення проїзного документа пасажир має оплатити зазначену в документі суму в готівковій або безготівковій формі (як це відображено в оформленому документі), а касир - видати йому цей документ.
3.3 Оформлення перевізних документів з використанням автоматизованих систем
3.3.1 Оформлення перевезення багажу на руках, багажу, вантажобагажу та пошти здійснюється на бланках комплекту перевізних документів АСК "Експрес" (додаток 16).
3.3.2 Відповідно до введених касиром вхідних даних системою вдруковується в бланк АСК "Експрес" така інформація: номер поїзда та його шифр, дата відправлення (число та місяць, години та хвилини); кількість місць, вага, оголошена цінність, вартість перевезення багажу на руках, багажу та вантажобагажу в національній валюті, вид відправки, кількість осіб, на яких оформлено багаж, вид розрахунку, назви станцій відправлення, пересадки та призначення, прізвище та ініціали військового пасажира (тільки для військових перевізних документів), дані (номер і серія) наданих документів, складові загальної вартості перевезення із зазначенням виду розрахунку, вартість перевезення територією кожної з країн, інформація про відстань перевезення територією кожної країни.
3.3.3 Після оформлення комплекту перевізних документів пасажир/вантажовідправник має оплатити зазначену в документі суму в готівковій або безготівковій формі (як це відображено в оформленому документі), а касир - видати йому перевізний документ. Дорожня відомість має супроводжувати багаж, вантажобагаж та пошту від станції відправлення до станції призначення. При оформленні перевезення багажу, вантажобагажу та пошти в міжнародному сполученні оформлюється додатковий примірник перевізного документа (додаток 22), який не є документом суворого обліку і призначений для прикордонної станції. Заповнений корінець перевізного документа залишається у касира для складання звітності при оформленні оплати перевезення вантажобагажу в безготівковій формі та подається до ТехПД, в інших випадках корінець перекреслюється двічі по діагоналі та надсилається до ЦОП зі звітом касира.
3.4 Оформлення проїзних і перевізних документів з використанням реєстраторів розрахункових операцій
3.4.1 РРО використовуються для оформлення проїзних/перевізних документів у приміських касах і безпосередньо у вагонах приміських поїздів. Проїзні/перевізні документи - квитки і багажні квитанції друкуються за формою, що наведена в додатках 23 і 24. Друк здійснюється на квитковій рулонній стрічці, виготовленій з термопаперу шириною не менше 57 + - 0,5 мм, з нанесеною захисною сіткою та логотипом "Укрзалізниці". Колір захисної сітки рулонної стрічки і вимоги до штрих-кодового символу встановлюються Державною адміністрацією залізничного транспорту України.
3.4.2 Контрольна стрічка таких РРО може містити лише основні реквізити і показники виданих касових чеків (номери, вартість, дату і час видачі). Для портативних РРО з автономним джерелом живлення друк контрольної стрічки ("електронної" контрольної стрічки) може виконуватися безпосередньо перед друком касового чеку Z-звіту за формою, що наведена в додатку 25.
3.5 Оформлення проїзних документів ручним способом
3.5.1 Оформлення проїзду пасажирів у приміському сполученні
3.5.1.1 Для оформлення проїзду пасажирів у приміському сполученні використовуються такі бланки проїзних документів:
квиток приміського сполучення, код 101 (додаток 1) - для оформлення проїзду пасажира або групи пасажирів роз'їзним касиром (у прямому і/або зворотному напрямку);
квиток приміського сполучення, код 102 (додаток 2) - для оформлення разового проїзду пасажира касиром у касі (у напрямку "туди" або "туди і назад");
абонементний квиток, пільговий (додаток 3) - для оформлення іменного багаторазового проїзду пасажира (у тому числі дітей та пільгових категорій громадян) між зазначеними станціями на визначений період (місяць, 2 місяці, 3 місяці і т. ін. чи рік) зі знижкою вартості проїзду;
абонементний квиток, повний (додаток 4) - для оформлення багаторазового проїзду без знижки вартості проїзду (на пред'явника - без зазначення у квитку прізвища) між зазначеними станціями на визначений період (місяць, 2 місяці, 3 місяці і т. ін. чи рік);
квиток вихідного дня, місячний (додаток 5) - для оформлення проїзду пасажира у вихідні дні (п'ятницю, суботу, неділю, понеділок, передсвяткові, святкові дні та наступний за святковим день ) протягом місяця.
3.5.1.2 Після отримання замовлення касир має занести інформацію у відповідний бланк проїзного документа, після оплати пасажиром зазначеної у проїзному документі суми - видати йому цей документ, а контрольний талон (корінець) квитка залишити для складання звітності.
3.5.1.3 Кожен з оформлених квитків може бути використаний для проїзду за зазначеним у ньому маршрутом (у всіх поїздах приміського сполучення, передбачених розкладом), протягом зазначеної у квитку календарної доби або визначеного періоду.
3.5.2 Оформлення проїзду пасажирів у внутрішньодержавному та міжнародному (країни СНД та Балтії) сполученнях
3.5.2.1 Для оформлення проїзду пасажира ручним способом у внутрішньодержавному та міжнародному (країни СНД та Балтії) сполученнях використовуються такі бланки проїзних документів:
проїзний документ, повний, код 11;
проїзний документ, дитячий, код 12;
проїзний документ, пільговий, код 21;
проїзний документ, пільговий груповий, код 22.
3.5.2.2 Для оформлення проїзду пасажира в електропоїздах підвищеної комфортності у внутрішньодержавному сполученні у вагони, що належать Україні, використовується бланк проїзного документа/плацкарти.
3.5.2.3 Оформлення проїзних і перевізних документів касиром може здійснюватися через оператора закріпленого за даною квитковою касою диспетчерського термінала (далі - ДТМ), зв'язаного виділеними каналами зв'язку з АСК "Експрес".
3.5.2.4 Оператор ДТМ виконує оформлення замовлення касира на допоміжному документі відповідно до порядку, установленого Державною адміністрацією залізничного транспорту України.
3.5.2.5 Касир квиткової каси ручним способом заносить інформацію, отриману від пасажира та оператора ДТМ, у бланк проїзного документа відповідної форми й у верхній його частині накладає компостер (як на проїзний документ, так і на його корінець). Після заповнення бланк має бути розрізаний таким чином, щоб на самому проїзному документі, який видається пасажиру, була зазначена загальна вартість проїзду (з урахуванням тарифу, ПДВ, страхового збору та вартості додаткових послуг).
3.5.2.6 Після оплати пасажиром зазначеної у проїзному документі суми касир повинен видати йому цей документ. Контрольний талон та корінець проїзного документа залишаються у касира для складання звітності.
3.6 Оформлення перевезення вантажів
Оформлення перевезення вантажів здійснюється відповідно до вимог СМГС і Правил перевезення вантажів.
На кожне відправлення вантажу вантажовідправник має отримати на станції відправлення комплект бланків перевізних документів відповідної форми (які не є розрахунковими документами), оформити їх згідно з вимогами цих Правил і подати в касу. Дані мають бути внесені друкувальним пристроєм у відповідні графи бланків ясно та чітко, без підчищень або виправлень, з застосуванням копіювального паперу.
Вартість перевезення вантажів територією України визначається у встановленому порядку з урахуванням діючих тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України.
3.6.1 Оформлення перевезення вантажів у внутрішньодержавному сполученні
3.6.1.1 Для оформлення перевезення вантажів у внутрішньодержавному сполученні використовуються такі бланки перевізних документів:
комплект перевізних документів форми ГУ-29-К (додаток 26) - при перевезенні вантажів, домашніх речей та інших відправок у контейнерах;
комплект перевізних документів форми ГУ-29-0 (додаток 27) - при перевезенні всіх видів вагонних відправок вантажу;
комплект перевізних документів форми ГУ-29-Б (додаток 28) - при перевезенні вантажів у вагонах маршрутними відправками.
3.6.1.2 Кожен з документів комплекту форми ГУ-29-Б складається з двох аркушів. На зворотний бік першого аркуша і лицьовий бік другого наноситься таблиця з інформацією про вагони та вантаж, на зворотний бік другого аркуша накладної цього комплекту - відмітки залізниці та вантажовідправника.
3.6.1.3 На зворотний бік дорожньої відомості комплектів ГУ-29-К, ГУ-29-О та зворотний бік другого аркуша дорожньої відомості комплекту ГУ-29-Б наноситься листок календарних відміток на шляху прямування (додаток 29).
3.6.1.4 Накладна та дорожня відомість мають супроводжувати вантаж на всьому шляху прямування від станції відправлення до станції призначення. Корінець дорожньої відомості надсилається до ТехПД, а квитанція про приймання вантажу видається вантажовідправнику після здійснення ним попередньої оплати. На станції призначення накладна видається вантажоотримувачу, а дорожня відомість надсилається до ТехПД для уточнення, у разі необхідності, вартості перевезення.
3.6.2 Оформлення перевезення вантажів у міжнародному сполученні
3.6.2.1 Для оформлення експорту вантажів у прямому міжнародному залізничному вантажному сполученні використовуються бланки комплекту перевізних документів СМГС - накладна малої швидкості (додаток 30).
3.6.2.2 До складу зазначеного комплекту входять: оригінал (1) і дублікат (3) накладної, основний (2) та додаткові примірники дорожньої відомості, листок видачі вантажу (4) та листок повідомлення про прибуття вантажу (5). На зворотному боці основного примірника дорожньої відомості (2), оригіналу (1) та дубліката (3) накладної розміщено листок обліку розрахунків за перевезення вантажу, на зворотному боці листка видачі вантажу (4) та листка повідомлення про прибуття вантажу (5) - таблиця з інформацією про рух і доставку вантажів. Документи комплектуються таким чином: оригінал накладної (1) з листком повідомлення про прибуття вантажу (5), дорожня відомість (2) з листком видачі вантажу (4), дублікат накладної з додатковими примірниками дорожньої відомості, з яких два залишаються на залізниці відправлення для звітності, по одному на кожній транзитній залізниці.
3.6.2.3 Після заповнення комплекту перевізних документів оригінал накладної, дорожня відомість, листок видачі вантажу і листок повідомлення про прибуття вантажу мають супроводжувати вантаж від станції відправлення до станції призначення. Дублікат накладної видається відправнику (після оплати ним в готівковій або безготівковій формі вартості перевезення). Оригінал накладної видається одержувачу (після оформлення видачі вантажу). Додатковий примірник дорожньої відомості супроводжує вантаж до прикордонної станції, де вилучається для стягнення плати за перевезення (при перевезенні вантажів транзитом) або проведення остаточних розрахунків з відправником (при експорті вантажів).
3.6.2.4 Оформлений відповідно до вимог цього Порядку та Правил перевезення вантажів комплект перевізних документів СМГС є формою договору на перевезення вантажу між вантажовідправником та залізницею.
3.6.3 Порядок оформлення розрахункових документів за перевезення вантажів
Оформлення розрахункових документів за перевезення вантажів здійснюється касиром станції призначення або станції відправлення на підставі належним чином оформлених перевізних документів форм ГУ-29-К, ГУ-29-0, ГУ-29-Б або СМГС відповідно до Правил перевезення вантажів.
Касир станції відправлення/призначення на кожний вид послуги повинен оформити окрему квитанцію форми ГУ-57 (додаток 17), у якій зазначаються назва і номер документа, на підставі якого здійснюється оплата (квитанція та її корінець заповнюються відповідно до нанесених друкарським способом реквізитів і використовуються у порядку зростання їх номерів). Усі реквізити у квитанції повинні бути заповнені розбірливо, без скорочення слів.
Після оплати вантажовідправником/вантажоотримувачем вартості послуги, зазначеної у квитанції форми ГУ-57, йому видається квитанція, талон якої залишається у касира для складання звітності.
3.7 Оформлення перевезення багажу, вантажобагажу та багажу на руках ручним способом
3.7.1 Для оформлення перевезення багажу, вантажобагажу та багажу на руках ручним способом використовуються такі комплекти бланків:
комплект документів на перевезення багажу форми ЛУ-12 - при перевезенні багажу;
комплект документів на перевезення багажу на руках у пасажира форми ЛУ-12а - при перевезенні багажу на руках;
комплект документів на перевезення вантажобагажу форми ЛУ-12б - при перевезенні вантажобагажу;
комплект документів на перевезення вагонів і повагонні відправлення з пасажирським поїздом форми ЛУ-12в - при перевезенні вантажів та організованих груп пасажирів у спеціальних вагонах пасажирських поїздів.
3.7.2 Інформація в зазначені бланки заноситься відповідно до нанесених друкарським способом реквізитів через копіювальний папір. Усі реквізити повинні бути заповнені розбірливо, без скорочення слів. Підчищення або виправлення на перевізних документах заборонені.
3.7.3 Після оформлення перевізного документа вантажовідправник/пасажир має оплатити зазначену в документі суму, а касир - видати йому розрахунковий документ - квитанцію форми ЛУ-12, ЛУ-12б чи ЛУ-12в або перший примірник комплекту форми ЛУ-12а.
3.7.4 Дорожня відомість форми ЛУ-12, ЛУ-12б чи ЛУ-12в супроводжує відправку, а корінець додається касиром до звіту. За формою ЛУ-12а корінець додається касиром до звіту.
3.8 Погашення, повернення та переоформлення проїзних і перевізних документів
Оформлення погашення, повернення та переоформлення проїзних/перевізних документів здійснюється на бланку допоміжного документу АСК "Експрес" (додаток 31) розміром 195х85 мм з нанесеною захисною сіткою голубого кольору. Вимоги до змісту інформації, що заноситься в бланк АСК "Експрес", регламентуються нормативними документами Державної адміністрації залізничного транспорту.
3.8.1 Погашення проїзних і перевізних документів з використанням автоматизованих систем
3.8.1.1 Погашення проїзних/перевізних документів - це процедура анулювання замовлення пасажира в межах установленого в Правилах перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України терміну, яке було оформлене на бланку проїзного/перевізного документа.
3.8.1.2 Погашенню підлягають зіпсовані проїзні/перевізні документи, якщо вони:
нечітко і/або неповністю надруковані чи надрукована інформація зсунута відносно друкарської розмітки бланка;
переписані вручну з екрана (при відмові термінального обладнання);
мають розходження між серією та номером бланка, надрукованими в службовому рядку сформованого документа;
помилково оформлені (у результаті помилки касира або непорозуміння з пасажиром/відправником, що виявилася після оформлення документа).
3.8.1.3 Погашення зіпсованих проїзних/перевізних документів виконується лише до відправлення поїзда тим самим касиром і в тій самій касі, де був оформлений розрахунковий документ. Погашення документа після часу відправлення поїзду, вказаного на бланку, заборонено.
3.8.1.4 Погашення може бути: прискореним (безпосередньо після оформлення документа), звичайним (у межах константи погашення - терміну, установленого Державною адміністрацією залізничного транспорту України), примусовим (за межами константи погашення - у зв'язку з відмовою термінального устаткування). Примусове погашення вимагає складення акта із зазначенням причини несвоєчасного погашення і зазначається на допоміжному документі написом "НЕСВОЄЧАСНЕ ПОГАШЕННЯ".
3.8.1.5 Процес погашення здійснюється касиром у такому порядку:
відповідно до введених касиром вхідних даних системою роздруковується на бланку допоміжного документа інформація про погашений документ;
зіпсований проїзний/перевізний документ перекреслюється по діагоналі, у правій його частині зазначається причина погашення, ставиться підпис касира, який завіряється старшим касиром і скріплюється з допоміжним документом;
у кінці зміни інформація про погашені документи заноситься до звіту касира та книги форми ЛУ-8 і не пізніше наступного дня звіт касира АСК "Експрес" разом з погашеними і допоміжними документами направляється до ЦОП.
3.8.2 Погашення проїзних і перевізних документів з використанням РРО
Погашенню підлягають зіпсовані квитки з нечітко, частково або помилково надрукованими даними. При погашенні зіпсовані квитки перекреслюються, на них з лицьового боку записується "Зіпсований", а зі зворотного боку зазначається причина псування, ставиться підпис квиткового касира і штемпель.
Операція погашення зіпсованого квитка має бути проведена через РРО тільки як наступна операція після надрукування квитка, що підлягає погашенню.
У кінці зміни роздруковується звіт РРО про зіпсовані квитки форми ФС-1а (додаток 33), який не пізніше наступного дня направляється до ЦОП разом із зіпсованими документами.
3.8.3 Повернення проїзних/перевізних документів, що оформлені з використанням автоматизованих систем
3.8.3.1 Повернення проїзних/перевізних документів провадиться у будь-якому пункті їх продажу залізницею за умови пред'явлення касиру каси повернення цього документа та документа, що засвідчує особу.
3.8.3.2 Каси залізниць України оформлюють повернення лише невикористаних проїзних/перевізних документів, оформлених в Україні. Повернення проїзних/перевізних документів, оформлених у касах інших країн, проводиться у касах держави придбання відповідно до діючого там порядку.
3.8.3.3 Повернення проїзних/перевізних документів, оформлених за готівковим видом розрахунку, здійснюється у такому порядку:
на кожен примірник проїзного/перевізного документа оформляється допоміжний документ із зазначенням суми, що повертається. Сума обчислюється відповідно до Правил перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України;
у кінці зміни оригінал допоміжного документа, скріплений з поверненим проїзним/перевізним документом, додається до звіту касира;
на вимогу пасажира касир повинен надати йому один примірник допоміжного документа.
3.8.3.4 Повернення проїзних/перевізних документів, оформлених за безготівковим видом розрахунку, здійснюється відповідно до Правил перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України.
3.8.4 Повернення проїзних документів, що оформлені з використанням реєстраторів розрахункових операцій
Квитки приміського сполучення, продані в касах попереднього продажу, можуть бути повернені у разі затримки руху поїздів або в установлені терміни, за бажанням пасажира. У першому випадку повернення здійснюється на станціях відправлення, у другому - в касах тієї станції, де цей квиток було оформлено. Умови та терміни їх повернення визначаються Правилами перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України. Повернення квитків здійснюється касиром у такому порядку:
квиток вилучається у пасажира та перекреслюється з лицьового боку, зі зворотного боку пишеться дата повернення, ставляться підписи квиткового касира, старшого квиткового касира і штемпель станції;
інформація щодо поверненого квитка заноситься до РРО та роздруковується фіскальний касовий чек видачі коштів (додаток 34), який видається пасажиру разом із коштами, зазначеними в ньому;
вилучені квитки разом з роздрукованим у кінці зміни X-звітом у той самий день направляються до ЦОП.
3.8.5 Повернення проїзних документів, що оформлені ручним способом
Повернення проїзних документів касир здійснює за умови пред'явлення пасажиром документа, що засвідчує його особу, у такому порядку:
вилучаються проїзні/перевізні документи в пасажира;
відповідна інформація заноситься до Відомості повернення пасажирам коштів за невикористані проїзні документи форми ФС-2 (додаток 35);
видається пасажиру під розпис сума коштів, зазначена у відомості;
відомість форми ФС-2 разом з повернутими проїзними/перевізними документами не пізніше наступного дня направляється до ЦОП.
3.8.6 Переоформлення проїзних документів
3.8.6.1 Переоформленню на бажання пасажира підлягають проїзні документи для проїзду залізничним транспортом (крім приміського), оформлені в касах попереднього продажу ручним способом або з використанням АСК типа "Експрес". Проміжок часу, протягом якого дозволяється переоформлення таких документів, установлюється Правилами перевезень пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України.
3.8.6.2 При переоформленні на кожний проїзний документ, що підлягає переоформленню, касир заповнює допоміжний документ, який призначений для звітності. У допоміжному документі зазначаються сума доплати за переоформлення та різниця вартості між проїзним документом, що підлягає переоформленню, та переоформленим. При цьому документ, який підлягає переоформленню, вилучається у пасажира і разом з допоміжним документом додається до звіту касира, а переоформлений проїзний документ разом з другим примірником допоміжного документа після здійснення розрахунку видається пасажиру.
3.9 Оформлення послуг, доплат і зборів
3.9.1 Для оформлення послуг, доплат і зборів, передбачених чинним законодавством, використовуються такі форми бланків:
квитанції, код ГУ-57 - для оформлення перевезення вантажів і стягнення зборів за додаткові операції, пов'язані з цими перевезеннями, оформлення у поїзді надлишку ручної поклажі, проїзду пасажира або переходу пасажира у вагон вищої категорії; квитанція, код ГУ-57а - для оформлення у касі всіх видів доплат за перевезення пасажирів;
квитанція на користування комплектом постільних речей, код ЛУ-99 - для оформлення стягнення плати з пасажира за користування постільними речами в поїзді;
квитанція, код МД4-3 - для оформлення оплати інших послуг, пов'язаних з перевезенням пасажирів, багажу та вантажобагажу.
3.9.2 Один бланк квитанцій кодів МД4-3, ГУ-57 та ЛУ-99 може бути використаний для оформлення тільки однієї послуги. Забороняється оформлення кількох послуг на одному бланку квитанції зазначених кодів.
3.9.3 Інформація в зазначені бланки заноситься відповідно до нанесених друкарським способом реквізитів. Усі реквізити повинні бути заповнені розбірливо, без скорочення слів, підчищення або виправлення. На звороті останньої квитанції МД4-3 або ЛУ-99 указується цифрами та словами підсумок стягнених сум за звітну добу.
3.9.4 Квитанція видається пасажиру після оплати ним вартості послуги, а корінець залишається у касира (начальника поїзда, провідника) для звітності.
3.9.5 У кінці зміни на всі суми отриманих платежів, які стягувалися за квитанцією МД4-3, виписується квитанція ГУ-57 окремо на кожний вид збору або платежу.
3.10 Оформлення стягнення штрафів у поїздах
3.10.1 Для оформлення стягнення штрафів використовується бланк квитанції, код ЛУ-9 (додаток 20), який заповнюється ручним способом уповноваженими залізницею особами. Оформлення за однією квитанцією коду ЛУ-9 штрафів кількох пасажирів забороняється.
3.10.2 Інформація в бланки квитанції коду ЛУ-9 та її корінець заноситься уповноваженою особою під копірку відповідно до нанесених друкарським способом реквізитів. Усі реквізити заповнюються розбірливо, без скорочення слів. Підчищення або виправлення заборонені.
3.10.3 Після отримання від пасажира суми накладеного штрафу уповноважена особа видає йому квитанцію, корінець якої залишає для звітності.
3.10.4 На суми стягнутих за звітну добу штрафів уповноважена особа має виписати квитанцію форми ГУ-57 із зазначенням у ній своєї посади, прізвища, імені та по батькові і додати до цієї квитанції корінці квитанцій коду ЛУ-9, за якими було стягнуто штраф.
3.11 Оформлення розрахунків за продані проїзні та перевізні документи з використанням платіжних карток та електронних проїзних карт
3.11.1 Електронними засобами безготівкових розрахунків за послуги на залізничному транспорті є електронні проїзні карти, що містять інформацію про попередньо сплачені послуги з перевезення пасажирів, і платіжні картки.
3.11.2 Порядок емісії електронних проїзних карт і оформлення розрахункових операцій з їх використанням установлюється Міністерством транспорту України за погодженням з Національним банком України та Державною податковою адміністрацією України.
3.11.3 Порядок розрахунків за продані проїзні/перевізні документи з використанням платіжних карток Національної системи масових електронних платежів і міжнародних платіжних карток, а також порядок оформлення відповідних розрахункових документів визначаються цим Порядком і нормативними актами Національного банку України згідно з чинним законодавством.
4. Порядок обліку та звітності при здійсненні
продажу проїзних і перевізних документів
4.1 Порядок обліку бланків проїзних і перевізних документів
4.1.1 Облік бланків проїзних і перевізних документів на складах бланків залізниць Постачання станціям бланків проїзних і перевізних документів здійснюється складом бланків залізниці. При надходженні від виробника бланків проїзних і перевізних документів перевіряється справність пакування, а в разі приймання номерних бланків - наявність печатки й пломб. Усі недоліки в упаковці й пломбуванні оформляються актом, який підписується завідувачем складу бланків залізниці або бухгалтером і комірником.
Після огляду справності пакування проводиться перевірка бланків, що надійшли за накладними. Пачки зі справною упаковкою й пломбою відбираються й упорядковуються за порядком зростання номерів, указаних на наклейках. Пачки з порушеною упаковкою перевіряються на наявність бланків із зазначеними номерами. Виявлені недостача або надлишки бланків у цей самий день оформляються актом, який не пізніше ніж у п'ятиденний термін направляється виробнику. Копія акта залишається в справі складу бланків залізниці. Про недостачу або надлишок бланків робиться відмітка в накладній виробника (з посиланням на акт) і негайно інформується начальник НФ залізниці.
Отримані бланки приймаються на облік і реєструються у книзі обліку бланків проїзних і перевізних документів форми ФДУ-28 (додаток 36) із зазначенням у ній дати надходження і номера накладної. З метою полегшення відбору бланків для постачання дані про місця їх зберігання заносяться до книги форми ФДУ-28.
Книги форми ФДУ-28 повинні бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою і підписані начальником (заступником начальника) НФ залізниці. У накладних виробника ставиться відмітка про прийняття на облік до складу бланків проїзних і перевізних документів, після чого накладні підшиваються у порядку зростання номерів і зберігаються в справах складу бланків залізниці.
4.1.2 Постачання та облік бланків проїзних і перевізних документів на станції
4.1.2.1 Постачання бланків проїзних і перевізних документів станціям проводиться на підставі отриманих від них вимог форми ЛУ-1 (додаток 37). Вимоги форми ЛУ-1 складаються з трьох частин: вимоги, накладної та корінця, які мають один і той самий номер. Вимоги повинні нумеруватися кожною станцією в порядку зростання номерів, підписуватися начальником станції і мати штемпель станції. Корінець вимоги залишається на станції, а вимога разом з накладною направляється на склад бланків залізниці.
4.1.2.2 Вимоги щодо отримання бланків, які надійшли зі станції, реєструються складом бланків залізниці в книзі форми ФДУ-14 (додаток 38). На вимогах у правому верхньому кутку ставляться вхідний номер складу бланків (порядковий номер книги ФДУ-14 з початку року) і дата надходження вимоги.
4.1.2.3 Після реєстрації в книзі ФДУ-14 вимога звіряється з книгою ФДУ-28 щодо правильності наведеної у вимозі кількості отриманих бланків і їх запасу та визначається кількість бланків, що підлягають відправленню. Відповідно до вимоги склад бланків залізниці забезпечує станції встановленою нормою запасу бланків (не менше двомісячної і не більше чотиримісячної потреби).
4.1.2.4 Перевірена вимога станції заповнюється під копірку з накладною. У вимозі вказуються серії, перші і останні номери і кількість бланків, що висилаються за кожною формою. Інформація щодо бланків, які висилаються, заноситься до книги форми ФДУ-28 із зазначенням дати висилки і номера накладної. Заповнені вимоги разом з накладними передаються комірнику для відбору вказаних у них бланків. При підборі бланків ретельно звіряються серії й номери. Підібрані для відсилання бланки передаються для пакування.
4.1.2.5 Бланки проїзних і перевізних документів, що висилаються, пакуються, перев'язуються, скріпляються та опломбовуються відповідним чином.
4.1.2.6 Вимоги після їх виконання передаються до НФ залізниць для взяття на облік висланих станціям документів у книгах форм ФДУ-29 (додаток 39) і ФДУ-29а (додаток 40). Передача вимог проводиться разом з переліком під розписку із зазначенням дати передачі. Вимоги після взяття на облік висланих станціям бланків НФ залізниці в десятиденний термін повертаються на склад бланків залізниці, який стежить за своєчасним і повним їх поверненням.
4.1.2.7 Станція, що отримала бланки, зобов'язана у дводенний термін прийняти їх згідно з накладною і надіслати до складу бланків залізниці розписку. Приймання документів станцією провадиться в порядку, установленому Державною адміністрацією залізничного транспорту України, та береться на облік у станційній Книзі надходження бланків проїзних і перевізних документів форми ЛУ-7 (додаток 41).
4.1.2.8 Якщо до розписки станції додано акт про недостачу квитків і бланків або про спотворення серії і нумерації, то склад проводить розслідування, з'ясовує причини й усуває недоліки. Про всі зміни, визнані складом, повідомляється листом у НФ залізниці.
4.1.2.9 При встановленні факту розкрадання бланків ці бланки оголошуються недійсними і за письмовим дозволом начальника НФ залізниці (його заступника) списуються на витрату в книгах обліку форми ФДУ-29 або ФДУ-29а з відміткою: "Викрадено, матеріал передано слідчим органам, див. справа N __".
4.1.3 Облік бланків проїзних і перевізних документів у фінансово-економічних службах залізниць
Облік бланків проїзних і перевізних документів, відісланих станціям, а також облік їх витрат здійснюється НФ залізниць у книгах форм ФДУ-29 і ФДУ-29а, які ведуться ручним або електронним способом, відповідно до вимог цього Порядку та нормативних документів Державної адміністрації залізничного транспорту України.
4.2 Порядок обліку розрахункових операцій та подання звітності
4.2.1 Порядок обліку розрахункових операцій та подання звітності щодо продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті (далі звітні документи) регулюється цим Порядком та Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ).
4.2.2 Обов'язковими формами документів обліку і звітності є:
звіт касира АСК "Експрес" (додаток 42);
звіти РРО (додатки 43 - 46);
книга обліку розрахункових операцій форми ЛУ-8 (додаток 47);
книга обліку розрахункових операцій форми ЛУ-8а (додаток 48);
звіт про надходження різних зборів форми ФО-7 (додаток 49);
звіт про відправлення багажу/вантажобагажу форми ФО-3а (додаток 50);
книга обліку надходжень та витрат від продажу проїзних і перевізних документів форми ГУ-58 (додаток 51);
звіт про надходження виручки та її здавання в банк форми ФО-8 (додаток 52).
4.2.3 Зазначені документи обліку та звітності, оформлені відповідно до вимог цього Порядку, дозволяється надавати у формі:
електронних документів (далі - електронна звітність);
бланків установленої форми, заповнених за допомогою друкувальних пристроїв автоматизованих систем;
книг (бланків установленої форми), заповнених ручним способом відповідно до нанесених друкарським способом реквізитів.
4.2.4 Вимоги до систем формування електронної звітності встановлюються спільним рішенням Міністерства транспорту та Державної податкової адміністрації.
Програмно-технічні засоби захисту інформації та засоби цифрового підпису систем формування електронної звітності мають бути сертифіковані в порядку, установленому чинним законодавством України.
4.2.5 Звітні документи, що оформлені у вигляді книг, мають бути зброшуровані, пронумеровані та прошнуровані. Загальна кількість аркушів у книзі має бути зазначена на останній сторінці і завірена підписом начальника станції або НФ залізниці та скріплена печаткою.
У разі застосування автоматизованих систем керування дозволяється книги форм ЛУ-8, ЛУ-8а, ГУ-58, ФДУ-14, ФДУ-29 і ФДУ-29а не брошурувати і не шнурувати, окремі аркуші цих книг виготовляти як документи суворого обліку і комплектувати ці аркуші у книги після занесення відповідної звітної інформації друкувальним пристроєм АСК у зону друку. Першим аркушем таких книг має бути аркуш обліку звітних документів (додаток 53), відповідна інформація до якого повинна бути занесена після оформлення аркушів книги.
4.2.6 Звіт касира АСК "Експрес" (додаток 42)
Звіт касира АСК "Експрес" формується системою автоматично на початку та в кінці кожної зміни і містить такі дані щодо проданих касиром за зміну проїзних і перевізних документів:
кількість проданих (ПРД.), погашених (ПОГ.), повернених (ПОВ.) та використаних (ВИК.) проїзних (ПР.ДОК.) і перевізних (БАГ.Д.) документів, у тому числі на поїзди приміського сполучення (ПРИМ.Д.);
серія та номер першого й останнього використаного бланків;
види наданих пільг та кількість пільгових талонів;
суми за видами розрахунків (у готівковій та безготівковій формі) із зазначенням сум страхового збору (С.ЗБ.), податку на додану вартість (ПДВ) та вартості повернених документів (ПОВ.).
Приклад заповнення звіту касира АСУ "Експрес" наведено в додатку 42.
Дані звіту касира АСК "Експрес" заносяться до книги форми ЛУ-8, а звіт обліку до ЦОП.
4.2.7 Звіти реєстраторів розрахункових операцій РРО, що використовуються для продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, повинні забезпечувати формування звітів установлених нижче форм:
X-звіт (додаток 43);
Z-звіт (додаток 44);
повний періодичний звіт (додаток 45);
скорочений періодичний звіт (додаток 46).
4.2.8 Книга обліку розрахункових операцій на залізничному транспорті форми ЛУ-8 (додаток 47)
4.2.8.1 Книга обліку розрахункових операцій форми ЛУ-8 є обов'язковим документом обліку для кожної каси, що здійснює оформлення проїзних і перевізних документів для проїзду пасажирів або перевезення багажу, багажу на руках і вантажобагажу залізничним транспортом без застосування РРО.
4.2.8.2 Порядок реєстрації книги ОРО форми ЛУ-8 встановлюється Державною податковою адміністрацією України відповідно до вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ).
4.2.8.3 До книги форми ЛУ-8 у кінці кожної зміни касир заносить інформацію про серію та номери бланків проїзних і перевізних документів різних форм, проданих за зміну (добу), про розмір отриманої за зміну (добу) виручки та інкасованих коштів, кількість документів, які були підставою для безкоштовної видачі квитків, кількість зіпсованих документів і кількість корінців.
4.2.8.4 Порядок заповнення касиром книги форми ЛУ-8 такий:
у відповідні графи книги на кожну першу добу звітного місяця за всіма позиціями і формами бланків, які є в касі, заносяться їх серія і перші номери до продажу. Номери квитків і квитанцій, які заносяться в книгу, повинні відповідати їх наявності та даним звітів за попередній місяць;
після завершення зміни у відповідні графи книги заносяться номери перших нереалізованих квитків/квитанцій кожної форми;
загальна кількість витрачених за зміну квитків/квитанцій відповідної форми визначається як різниця між їх кількістю на початку та після завершення зміни (різниця між відповідними номерами бланків). Кількість проданих квитків та оформлених квитанцій визначається як різниця між загальною кількістю витрачених за зміну та зіпсованих чи виданих без грошей квитків/квитанцій;
після завершення зміни касир заносить у книгу загальну суму виручки, отриману за зміну, і підтверджує правильність запису своїм підписом;
при здачі (інкасації) виручки за добу керівник станції (касир-збирач, інкасатор), який прийняв ці кошти, повинен розписатися у відповідній графі книги і вказати словами суму, яка була прийнята;
зіпсовані проїзні та перевізні документи комплектуються за позиціями і формами. Їх кількість зазначається у книзі в тій графі і за тією позицією або формою, до яких вони належать.
4.2.8.5 Інформація щодо кожного виду квитка/квитанції доплати заноситься у відповідні графи книги під окремим заголовком. Крім повної назви форми квитка/квитанції указується її код.
4.2.9 Книга обліку розрахункових операцій на залізничному транспорті форми ЛУ-8а (додаток 48)
4.2.9.1 Книга обліку розрахункових операцій форми ЛУ-8а реєструється на кожний РРО, що забезпечує формування та друкування проїзних і перевізних документів для проїзду пасажирів або перевезення багажу, багажу на руках і вантажобагажу залізничним транспортом.
4.2.9.2 Форма, порядок реєстрації, ведення та опломбування книги встановлюється Державною податковою адміністрацією України відповідно до вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ).
4.2.10 Звіт про надходження різних зборів форми ФО-7 (додаток 49)
Звіт форми ФО-7 складається на підставі квитанцій різних зборів форми ГУ-57, що оформлені при стягненні відповідних платежів. Лицьовий бік звіту містить інформацію про використані квитанції форми ГУ-57 з першого до останнього номера, їх кількість (окремо за кожною нумерацією), вид розрахунку і суми стягненої плати за кожним кодом (формою) квитанції та разом за звітний період із загальним підсумком. Зворотний бік звіту містить найменування видів статей та їх коди, за якими були отримані кошти, або потрібно пред'являти рахунки згідно з оформленими квитанціями форми ГУ-57. Звіт форми ФО-7 разом з долученими зіпсованими квитанціями та талонами використаних квитанцій ГУ-57 надсилається до НФ залізниці.
4.2.11 Звіт про відправлення багажу/вантажобагажу форми ФО-3а (додаток 50)
Звіт форми ФО-3а складається на підставі корінців багажних і вантажобагажних квитанцій, що оформлені при стягненні відповідних видів платежів. Лицьовий бік звіту форми ФО-3а містить інформацію про використані (у тому числі зіпсовані) багажні і вантажобагажні квитанції з першого до останнього номера, їх кількість окремо за кожною нумерацією, видом сполучення, видом розрахунку і сумою плати, стягненої за звітний період. Звіт форми ФО-3а разом з долученими зіпсованими багажними і вантажобагажними квитанціями надсилається до інформаційно-статистичного центру (далі - ІСЦ) залізниці.
4.2.12 Книга обліку надходжень та витрат від продажу проїзних і перевізних документів форми ГУ-58 (додаток 51)
4.2.12.1 Дані про добові виручку та видатки кас станції (як основної, так і приписаних до неї кас, розташованих на платформах, роз'їздах і проміжних станціях) не пізніше наступного дня мають бути відображені (за формами оплати) в книзі форми ГУ-58, а прийняті протягом дня копії платіжних доручень із штампом банку, який підтверджує здійснення оплати, і виручені кошти у той самий день повинні бути здані начальнику основної станції (касиру-збирачу) під розпис.
4.2.12.2 Ведення книги форми ГУ-58 здійснює особисто начальник станції, а на станціях з великим обсягом продаж за його наказом (і під його відповідальність) за погодженням з ревізором-контролером, закріпленим за станцією, - один із касирів. За наявності на станції кількох однойменних кас (наприклад, білетних) кожна з цих кас може вести підсобні книги для фіксації сумарної добової виручки, з подальшим перенесенням даних цих книг до книги форми ГУ-58.
4.2.12.3 На роз'їздах, постах та інших зупинкових пунктах з невеликим обсягом продажу, які приписані до основних станцій, ведення книги форми ГУ-58 є не обов'язковим. Сума виручки на таких пунктах визначається за книгою форми ЛУ-8, а внесена до банку сума - за супровідною відомістю.
4.2.12.4 Інформація до книги форми ГУ-58 має заноситися не пізніше наступного дня. Підчищення у книзі не допускаються. Помилково зроблений запис перекреслюється, а відповідні дані дописуються зверху і завіряються підписом особи, що веде цю книгу. При поточному контролі правильності ведення книги начальник станції ставить свій підпис на її полях. У кінці місяця начальник станції особисто перевіряє правильність ведення книги і ставить свій підпис.
4.2.12.5 Книга містить дві частини - "Надходження" і "Видатки".
4.2.12.6 У відповідні графи частини книги "Надходження" заносяться дані про щоденну виручку кас станції (від продажу квитків, за відправлення багажу та вантажобагажу тощо) у готівковій чи безготівковій формі на підставі даних книги форми ЛУ-8, звіту форми ФО-7 тощо. За наявності приписаних станцій виручка кожної з них відображається у книзі загальною сумою за всіма видами зборів (від продажу квитків, за відправлення багажу та вантажобагажу тощо) за кожну добу (окремо від виручки основної станції) із зазначенням форми оплати.
До розділу "Усього надійшло зборів" окремо за кожною формою оплати заноситься сума за всіма графами частини "Надходження" за кожну добу (з урахуванням приписаних станцій).
4.2.12.7 У частині книги "Видатки" записи заносяться у такому порядку:
у розділі А вказуються суми щоденної виручки, здані до банку, окремо в готівковій та безготівковій формі. Ці суми мають бути тотожні із сумами, наведеними у відповідних графах супроводжувальної відомості, прийнятої банком;
у розділі Б зазначаються складові та загальна сума виплат з кас станції за різними формами платежів. Усі суми, зазначені в розділі Б, мають бути документально підтверджені. На кожному такому документі зазначаються дата виплати, підпис особи, що отримала гроші, назва та номер посвідчення його особи, штемпель станції і підпис особи, яка здійснила виплату;
до графи "Усього витрат (А+Б)" заноситься сума видатків за розділами А та Б за кожне число звітного місяця.
4.2.12.8 Сума надходжень за кожне число місяця має бути тотожна сумі видатків за той самий день.
4.2.12.9 Установлений управлінням залізниці розмір розмінного фонду зазначається на титульному аркуші книги і до загального підсумку надходжень і витрат не входить.
4.2.12.10 Для поточного контролю правильності занесення сум (до закінчення звітного місяця) суми надходжень і видатків попередньо підраховуються (по вертикалі) за кожну декаду місяця у відповідних проміжних рядках. Після закінчення місяця заносяться підсумки за місяць. Правильність запису підсумку за місяць за надходженнями і видатками перевіряються таким чином: сума, указана у графі "Усього надійшло зборів", повинна дорівнювати сумі "Усього витрат". Перевірка проводиться окремо за готівковими і безготівковими надходженнями.
4.2.13 Звіт про надходження виручки та її здачу в банк форми ФО-8 (додаток 52)
4.2.13.1 Звіт форми ФО-8 оформляється начальником станції (старшим квитковим касиром) щомісяця в двох примірниках на підставі даних книги ОРО і книги форми ГУ-58. Перший примірник звіту надсилається до НФ залізниці, другий залишається на станції і підклеюється до книги форми ГУ-58 за відповідний місяць.
4.2.13.2 Звіт містить дві частини - "Надходження" і "Видатки".
4.2.13.3 Порядок заповнення частини "Надходження" такий:
у розділі А зазначається сума розмінного фонду, установленого для станції на перше число звітного місяця управлінням залізниці;
у розділі Б окремо за видами надходжень і формами оплати зазначаються суми, відображені у відповідних графах книги форми ГУ-58. Загальна сума кожного виду платежу повинна дорівнювати сумі підсумкових даних цих видів платежів основної станції разом з приписаними станціями. Суми приписаних станцій зазначаються на зворотному боці звіту. Їх підсумок повинен бути тотожним з підсумком за книгою форми ГУ-58;
до графи "УСЬОГО" заносяться підсумки надходжень окремо за формами оплати і загальний підсумок готівки частини "Надходження".
4.2.13.4 Порядок заповнення частини "Видатки" такий:
у розділі А окремо за формами оплати зазначається виручка за місяць, передана в банк;
у розділі Б зазначаються суми, виплачені з каси станції за місяць відповідно до розділу Б частини "Видатки" книги форми ГУ-58. Усі документи, які були підставою для виплати коштів (крім документів на повернення грошових коштів пасажирам за невикористані проїзні квитки), додаються до звіту і надсилаються до НФ залізниці;
у розділі В зазначається залишок коштів у касах станції (для використання як розмінний фонд на наступний місяць). У разі зміни розміру розмінного фонду порівняно з установленим на перше число звітного місяця у розділі В також зазначаються номер і дата дозволу управління залізниці на ці зміни.
4.2.13.5 На зворотному боці звіту в розділ "Унесено в банк упродовж звітного місяця" повинні заноситися суми виручки за відповідні числа звітного місяця, які здані в банк окремо готівкою і безготівково (відповідно до квитанцій супровідних відомостей). Окремі суми повинні бути підраховані. Ці суми як за числами, так і в цілому за місяць повинні відповідати сумам, зазначеним у книзі форми ГУ-58 у розділі А, витрати за статтею "Здано виручки в банк", а загальна сума за місяць - також даним розділу А витратної частини звіту за даний місяць.
4.2.13.6 Звіт звіряється з даними звіту форми ГУ-58, книг ОРО та копіями отриманих з банку супровідних відомостей і квитанціями до них, а також з витратними документами, підписується начальником станції і не пізніше 2-го числа місяця, наступного за звітним, надсилається до НФ залізниці.
4.2.14 Після контрольної перевірки звітів квиткових кас, книг ОРО складаються місячні звіти окремо за видами сполучень, форми яких установлюються Державною адміністрацією залізничного транспорту України.
4.2.15 Порядок зберігання документів обліку розрахункових операцій та звітності
4.2.15.1 Документи обліку розрахункових операцій та звітності щодо продажу проїзних і перевізних документів, які оформлені ручним способом, корінці проданих документів, повернені й зіпсовані документи тощо надсилаються для контролю та перевірки до ЦОП і ТехПД, після чого надсилаються до ІСЦ для перевірки та подальшого оброблення. Оброблена ІСЦ звітність подається до НФ залізниці для обліку, контролю та складання загального зведення дохідних надходжень залізниці. Звітність та додатки до неї зберігаються в архівах НФ залізниці.
4.2.15.2 Документи обліку розрахункових операцій та звітності щодо продажу проїзних і перевізних документів, які оформлені через АСК "Експрес" (з доданим роздрукованим у кінці кожної зміни звітом касира АСК "Експрес", погашеними і поверненими пасажирами квитками тощо) надсилаються до ЦОП для перевірки, контролю та складання звітності, після чого надсилаються до НФ залізниці. ІСЦ залізниці надає до НФ залізниці інформацію та місячну звітність щодо проданих проїзних і перевізних документів (як постанційну, так і загальну по залізниці) для загального зведення дохідних надходжень і зберігає її в архівах ІСЦ як на паперових, так і на електронних, оптичних чи магнітних носіях з одноразовим записом.
4.2.15.3 Термін зберігання документів обліку розрахункових операцій та звітності в архівах залізниць - 3 роки.
Начальник Головного управління податкового аудиту ДПА України С.Г.Гуржій
Начальник Головного фінансово- економічного управління "Укрзалізниці" Н.С.Соколовська
Начальник Головного пасажирського управління "Укрзалізниці" Л.М.Лобойко