Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 110 від 17.03.2001
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 березня 2001 р. за N 268/5459
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державної податкової адміністрації України
N 982 від 22.12.2010)
Про затвердження Інструкції про порядок застосування
штрафних (фінансових) санкцій органами державної
податкової служби
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА
N 98 від 11.03.2002 )
Відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14), з метою забезпечення прав платників податків та роботи податкових органів щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій до порушників у межах чинного законодавства, встановлення єдиного порядку застосування норм цього Закону НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (додається). ( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
2. В.о. начальника Головного управління податкового аудиту Гуржію С.Г. в установленому порядку подати наказ "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби" до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у десятиденний термін після державної реєстрації цього наказу забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим органам усіх рівнів.
4. Начальнику Головного управління масово-роз'яснювальної роботи Сисоєву В.О. в десятиденний термін після державної реєстрації цього наказу забезпечити його офіційне оприлюднення.
5. Начальникам головних управлінь (управлінь) Державної податкової адміністрації України, головам державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі організувати ретельне вивчення зазначеної Інструкції працівниками підпорядкованих податкових органів та забезпечити суворе дотримання вимог чинного законодавства при застосуванні та стягненні сум штрафних (фінансових) санкцій.
6. Наказ Головної державної податкової інспекції України від 20 квітня 1995 року N 28 "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення фінансових санкцій органами державної податкової служби", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 6 травня 1995 року за N 127/663, вважати таким, що втратив чинність.
Голова М.Я.Азаров
Затверджено
Наказ Державної податкової
адміністрації України
17.03.2001 N 110
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 березня 2001 р. за N 268/5459
Інструкція
про порядок застосування штрафних (фінансових)
санкцій органами державної податкової служби
( Назва Інструкції із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА
N 98 від 11.03.2002 )
1. Цю Інструкцію розроблено відповідно до законів України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ), "Про державну податкову службу в Україні" (509-12 ), "Про систему оподаткування" ( 1251-12 ) та інших актів законодавства.
2. Терміни, викладені в цій Інструкції, вживаються у такому значенні:
2.1) платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції;
2.2) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені чинним законодавством України;
2.3) штрафна (фінансова) санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, на підставі рішення контролюючого органу; ( Підпункт 2.3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
2.4) податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки та за формою, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу);
2.5) податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених законодавством, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності; ( Підпункт 2.5 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
податкове повідомлення-рішення - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо обов'язку платника податків сплатити донараховану суму податків, зборів (обов'язкових платежів), застосованих штрафних (фінансових) санкції (у тому числі пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності) за порушення податкового та іншого законодавства, що приймається за результатами перевірки платника податків, рішення про застосування сум штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання, штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження (далі - податкове повідомлення); ( Підпункт 2.5 пункту 2 доповнено абзацом другим зідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
2.6) контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків, зборів, інших обов'язкових платежів та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.
3. У порядку, викладеному в цій Інструкції, проводиться застосування та стягнення сум штрафних та фінансових санкцій органами державної податкової служби відповідно до законодавчих та інших нормативно-правових актів. (Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
4. Дія цієї Інструкції поширюється на юридичних осіб, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичних осіб, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі.
5. До платників податків, зборів та інших обов'язкових платежів за порушення норм податкового та іншого законодавства, яке контролюється органами державної податкової служби, застосовуються штрафні та фінансові санкції, передбачені чинним законодавством.
6. Згідно з чинним законодавством органам державної податкової служби надано право:
6.1. Застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян штрафні та фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) штрафні санкції за порушення податкового законодавства, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством, накладаються на платника податків у таких розмірах:
6.1.1. У разі неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або його затримку.
Для фізичних осіб, які займають посади, що підпадають під визначення суб'єктів корупційних діянь відповідно до законодавства, за неподання або несвоєчасне подання декларації про доходи таких фізичних осіб, отримані протягом зайняття такої посади, штраф застосовується у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
6.1.2. Якщо платник податків не подає у встановлені терміни податкову декларацію і контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків, у тому числі за даними документальних перевірок, то додатково за кожний звітний податковий період, в якому виникає податкове зобов'язання, до штрафу, установленого підпунктом 6.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. ( Підпункт 6.1.2 пункту 6 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
6.1.3. У разі коли за даними документальних перевірок результати діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше двадцяти п'яти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. ( Підпункт 6.1.3 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
З метою практичного застосування цього підпункту періодом, на який припадає недоплата, слід уважати період, на який припадає граничний термін подання податкової декларації. ( Підпункт 6.1.3 пункту 6 доповнено абзацом згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
6.1.4. У разі коли контролюючий орган виявляє арифметичні або методологічні помилки в поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження суми податкового зобов'язання, і самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. ( Підпункт 6.1.4 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
6.1.5. У разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за умови, коли згідно із законодавством з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган, штрафні санкції не застосовуються за винятком випадків, які підпадають під дію підпункту 6.1.7 цього пункту.
6.1.6. У разі, якщо платник податків декларує переоцінені (завищені) або недооцінені (занижені) об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання (з конкретного податку, збору, обов'язкового платежу) у великих розмірах, до такого платника застосовуються штрафні санкції у розмірі 50 відсотків від суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заниженням податкового зобов'язання у великих розмірах уважається сума недоплати, яка встановлюється на рівні, визначеному Кримінальним кодексом України ( 2341-14 ).
У разі, коли платника податків (посадову особу платника податків) засуджено за скоєння злочину щодо ухилення від сплати податків, видається нове податкове повідомлення, в якому сума штрафних санкцій визначається у розмірі 50 відсотків від суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з врахуванням раніше застосованих і сплачених сум штрафних санкцій.
При цьому податкове повідомлення вручається платнику згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (зі змінами та доповненнями). ( Підпункт 6.1.6 пункту 6 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
6.1.7. У разі коли платник податків не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених законодавством, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: ( Абзац перший підпункту 6.1.7 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків такої суми;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків такої суми;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків такої суми.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 6.1.1 6.1.6 цього пункту, чи ні.
При цьому, складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (зі змінами та доповненнями). ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
Повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання: ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом сьомим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
1) при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу. ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом восьмим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
Тобто, повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період; ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом дев'ятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
2) при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу. ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом десятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
Аналогічно до попереднього повідомлення приймається одне повідомлення за весь період; ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом одинадцятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
3) при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, повідомлення приймається у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу. ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом дванадцятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
При цьому орган державної податкової служби у вищезазначеному порядку складає повідомлення про застосування штрафу за фактично сплачені (погашені) із затримкою узгоджені суми податкових зобов'язань з урахуванням терміну затримки такої сплати, яке надсилається платнику в порядку, установленому Законом. ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом тринадцятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
У разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах. ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом чотирнадцятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
У разі прийняття рішення про розстрочення (відстрочення) податкового зобов'язання платника та, якщо договір про розстрочення (відстрочення) укладається пізніше дня прийняття відповідного рішення, то таке рішення на відповідну суму є підставою для скасування штрафу, визначеного цим підпунктом, за період з початку дії розстрочки (відстрочки) до дати підписання договору. ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом п'ятнадцятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
Зазначені в підпункті 6.1.7 цієї Інструкції штрафні (фінансові) санкцій не поширюються на суми штрафних (фінансових) санкцій та пені. ( Підпункт 6.1.7 пункту 6 доповнено абзацом шістнадцятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
( Абзац підпункту 6.1.7 пункту 6 вилучено на підставі Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
6.1.8. У разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з вимогами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ), платник податків додатково сплачує штраф у розмірі ста відсотків суми податкового боргу, щодо якого виникло право податкової застави.
При цьому складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, встановленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (із змінами та доповненнями). ( Підпункт 6.1.8 пункту 6 доповнено абзацом другим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
6.1.9. У разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). При цьому, сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної або кримінальної відповідальності та/або конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до закону.
6.1.10. Штрафні санкції, визначені підпунктами 6.1.1 - 6.1.6 та 6.1.9 цього пункту, застосовуються незалежно від стану розрахунку платника податків з бюджетами, існування податкового боргу чи переплати платника податків за податками (зборами, обов'язковими платежами). ( Пункт 6 доповнено підпунктом 6.1.10 згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
6.2. Застосовувати до банків або юридичних осіб, фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності, які у встановлений законом строк не повідомили про відкриття або закриття рахунків у банках, штрафні санкції у вигляді двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
6.3. У разі порушення валютного законодавства до платників податків застосовувати штрафні санкції та фінансові, у вигляді пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у розмірах, визначених відповідними законодавчими актами.
7. У разі коли платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання, а також самостійно погашає суму недоплати та штраф у розмірі десяти відсотків суми такої недоплати, штрафи, визначені підпунктами 6.1.2-6.1.7 пункту 6.1 цієї Інструкції, а також адміністративні штрафи, які відповідно до законодавства накладаються на платника податків (його посадових осіб) за відповідні правопорушення, не застосовуються.
При цьому платник податків зобов'язаний подати нову податкову декларацію, що містить виправлені помилки. ( Пункт 7 доповнено абзацом другим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
Ця норма не застосовується, якщо:
а) платник податків не подає податкову декларацію за період, протягом якого відбулася недоплата податкового зобов'язання;
б) судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання.
Штрафні санкції, визначені підпунктом 6.1.1 цієї Інструкції, не застосовуються протягом строків продовження граничних строків подання податкової декларації згідно з нормами пункту 15.4 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ).
8. Інші штрафні (фінансові) санкції, які встановлюються нормативно-правовими актами, контроль за виконанням вимог яких покладено на органи державної податкової служби, застосовуються в частині, що не суперечить Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) та в розмірах, визначених такими нормативно-правовими актами.
При цьому дія Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14 ) щодо таких штрафних (фінансових) санкцій розповсюджується в частині процедури узгодження належних до сплати штрафних (фінансових) санкцій, порядку виписки та вручення податкового повідомлення. ( Пункт 8 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
9. Якщо юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, в тому числі підприємства з іноземними інвестиціями, або інші юридичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, а також фізичні особи (громадяни, іноземні громадяни та особи без громадянства), які здійснюють діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або ввозять (пересилають) товари на митну територію України (далі - особи), зобов'язані відповідно до чинного законодавства зареєструватися як платники податку на додану вартість, але не зареєструвалися протягом строків, визначених законодавством, то органи державної податкової служби застосовують санкції, передбачені статтею 15 Указу Президента України від 7 серпня 1998 року N 857/98 "Про деякі зміни в оподаткуванні" (із змінами та доповненнями).
У разі коли за наслідками перевірки виявляється факт завищення суми бюджетного відшкодування, заявленого в податковій декларації про податок на додану вартість, сума такого завищення вважається сумою податкового зобов'язання, прихованою від оподаткування. Якщо внаслідок такого завищення отримано бюджетне відшкодування, платник податку визнається таким, що ухиляється від оподаткування, і до нього застосовуються санкції відповідно до законодавства.
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку на додану вартість, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються документально не підтвердженими, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену документально, незалежно від виду та типу податкової декларації (повна, скорочена). ( Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
Штрафні санкції згідно з абзацами другим та третім цього пункту застосовуються в порядку та розмірах, визначених підпунктом 6.1.3 пункту 6 цієї Інструкції. ( Пункт 9 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
У разі, якщо в результаті перевірки зменшується сума податку на додану вартість, заявлена до відшкодування, яка не була відшкодована з бюджету, штрафні санкції не застосовуються. ( Пункт 9 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом ДПА N 98 від 11.03.2002 )
10. У разі порушення платником податків норм, передбачених Законом України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" ( 481/95-ВР ), органи державної податкової служби застосовують фінансові санкції у вигляді штрафів у межах їх компетенції. ( Пункт 10 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002)
11. Зазначені в підпунктах 6.1.1 - 6.1.7 цієї Інструкції штрафні санкції застосовуються щодо податків, інших платежів і внесків, за якими встановлено обов'язкове подання органам державної податкової служби податкових декларацій. ( Пункт 11 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
12. Факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом документальної перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обгрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті.
Керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій та громадяни під час перевірки, що проводиться органами державної податкової служби, зобов'язані давати письмові пояснення з усіх питань, що виникають, підписати акт про проведення перевірки і виконувати вимоги органів державної податкової служби щодо усунення виявлених порушень законодавства про податки та інші обов'язкові платежі до бюджетів і внески до державних цільових фондів.
У разі відмови керівника чи головного бухгалтера підприємства (установи, організації) або громадянина-платника від підписання акта перевірки службовими особами органу державної податкової служби складається акт довільної форми, що засвідчує факт такої відмови. При цьому в акті необхідно зазначити про ознайомлення керівника і головного бухгалтера підприємства (установи, організації), громадянина із змістом акта перевірки, обов'язками, правами і відповідальністю платників податків, передбаченими статтями 9-11 Закону України "Про систему оподаткування" ( 1251-12 ), іншими законами України та порядком, визначеним Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 02.03.2001 N 82, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.03.2001 за N 238/5429.
Акт перевірки підприємства (установи, організації), громадянина-платника і акт відмови керівника чи головного бухгалтера підприємства (установи, організації) або громадянина-платника від підписання акта перевірки не пізніше наступного дня після їх складання реєструються в спеціальній книзі і разом з поясненнями платника (якщо такі є) і матеріалами перевірки подаються для розгляду керівнику органу державної податкової служби. У разі недодержання зазначених вимог щодо складання акта перевірки, а також за відсутності висновку перевіряючих на обгрунтовані зауваження, надані керівником або головним бухгалтером підприємства (установи, організації), громадянином - платником податків під час здійснення перевірки, керівник органу державної податкової служби зобов'язаний вжити заходів щодо усунення цих недоліків або призначити повторну перевірку.
13. Податкове повідомлення-рішення за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (зі змінами та доповненнями). ( Пункт 13 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
14. Відповідальність за повноту і своєчасність сплати донарахованих податків, інших платежів, застосованих сум штрафних (фінансових) санкцій несуть платники податків. ( Пункт 14 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
15. Сплата (стягнення) штрафних (фінансових) санкцій, передбачених цією Інструкцією, та інших штрафних (фінансових) санкцій, застосування і стягнення яких чинним законодавством віднесено до компетенції органів державної податкової служби, здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ).
Сплата штрафних (фінансових) санкцій, за винятком штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, здійснюється у терміни, зазначені безпосередньо в законах України.
Якщо актом законодавства встановлено штрафні (фінансові) санкції і не визначено конкретних термінів сплати в податковому повідомленні, то необхідно запропонувати платнику здійснити сплату у терміни, визначені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ). ( Пункт 15 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
16. Оскарження податкових повідомлень-рішень органів державної податкової служби здійснюється у порядку, установленому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) та Положенням про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служб, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 02.03.2001 N 82 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.03.2001 за N 238/5429. ( Пункт 16 в редакції Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
17. При скасуванні прийнятих рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій стягнуті суми штрафних та фінансових санкцій підлягають поверненню з тих бюджетів та державних цільових фондів, до яких вони надійшли у строки та за порядком, визначеним законодавством.
Заступник Голови I.В.Кальніченко
( Додаток 1 вилучено на підставі Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
( Додаток 2 вилучено на підставі Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )
( Додаток 3 вилучено на підставі Наказу ДПА N 98 від 11.03.2002 )