Открытое тестирование
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
від 04.03.98
м.Київ
Про внесені зміни до Статуту Спілки аудиторів України
На позачерговому з'їзді Спілки аудиторів України 4 березня 1998 р. були прийняті зміни і доповнення до Статуту Спілки аудиторів України, перереєстрованого Міністерством юстиції України 26 травня 1998 року. Слід відзначити, що, в першу чергу, текст статей Статуту Спілки приведено у повну відповідність з текстом Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ). Так, в Законі України "Про аудиторську діяльність" однозначно визначено, що аудитори України створюють професійну громадську організацію аудиторів України:
ст.15 Закону, абзац 4. ... Аудиторська палата України формується шляхом делегування до її складу п'яти представників від професійної громадської організації аудиторів України...
Розділ IY Закону Професійна громадська організація аудиторів України Стаття 17. Створення професійної громадської організації аудиторів України.
Стаття 18. Повноваження професійної громадської організації аудиторів України (Спілки аудиторів України).
Повноваження професійної громадської організації аудиторів України визначаються цим Законом, ... .
Як видно із наведеного в Законі, однозначно і неодноразово було визначено, що аудитори України створюють професійну громадську організацію аудиторів України, а в Статуті цей важливий факт не був зафіксований.
Після внесених змін текст статей Статуту повністю відповідає тексту Закону:
ст.1.1. Спілка аудиторів України (надалі - Спілка) є всеукраїнською професійною громадською організацією, яка об'єднує сертифікованих аудиторів України.
Перший розділ Статуту доповнено пунктом 1.6:
1.6. У Спілці забезпечується демократизм внутріспілкових відносин. Спілка створена і діє на принципах самоврядування, виборності та підзвітності керівних органів, законності і гласності.
В цій статті сконцентровано та викладено основоположні принципи створення та діяльності професійної громадської організації: демократизм, самоврядування, гласність, виборність, підзвітність та рівні права усіх членів Спілки і керівних органів.
В умовах становлення і розвитку аудиту в Україні на Спілку покладені важливі завдання сприяння дотримання законності і проведення профілактики правопорушень серед своїх членів (ст.2.2, п.4). В той же час нарікань на організацію аудиту в Україні вже достатньо і Спілка зобов'язана вжити дійових заходів щодо наведення порядку. П'ятирічна практика впровадження аудиту в Україні на підставі прийнятого в 1993 р. Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) дозволяє вжити дійових заходів щодо підвищення вимог при проведенні сертифікації аудиторів та розглядів матеріалів на подовження строку дії раніше виданих сертифікатів з єдиною метою забезпечення суттєвого підвищення кваліфікації практикуючих аудиторів, дотримання ними національних нормативів аудиту, законоположень і норм етики. Це стосується усіх сертифікованих аудиторів незалежно від того, є вони членами Спілки чи ні. Від роботи усіх аудиторів складається загальне враження про рівень розвитку аудиту в Україні, про дотримання ними нормативів та законоположень і, відповідно, про рівень виконання Спілкою покладених на неї завдань. Тому доцільно буде при розгляді матеріалів на подовження строку дії сертифікатів і ліцензій на аудиторську діяльність враховувати зауваження регіональних відділень САУ і АПУ, а також Національного банку, Комісії з цінних паперів та місцевих державних контролюючих органів.
У третьому розділі "Члени Спілки аудиторів України, їх права та обов'язки" пункт 3.1 викладено у повній відповідності із Законом України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) ст.17, абзац 2.
3.1. Спілка аудиторів України має фіксоване членство в особі окремих аудиторів або їх колективів.
Раніше в Статуті було зафіксовано: "Членство в Спілці індивідуальне", а текст із Закону "... в особі окремих аудиторів або їх колективів" було упущено. Питання членства в Спілці колективів аудиторів окремих аудиторських фірм не розглядалось. В даний час Радою Спілки аудиторів України будуть підготовлені умови прийому в члени Спілки колективів аудиторів, їх права і обов'язки.
Пункт 3.5 "Члени Спілки зобов'язані" доповнено абзацом: "своєчасно сплачувати членські внески". Це викликано тим, що окремі аудитори вступили до Спілки в 1993-94 роках, а з 1995 року не беруть ніякої участі в роботі Спілки, не сплачують членські внески, а до цього часу вважають себе членами Спілки. В свою чергу Рада Спілки має прийняти конкретні рішення з цього питання.
Третій розділ Статуту доповнено окремим пунктом:
3.6. За активну участь у роботі Спілки та вагомий внесок у розвиток аудиту в Україні членам Спілки можуть присвоюватись почесні звання Спілки аудиторів України, вони можуть заохочуватись іншими засобами Спілки, а також представлятись до державних нагород і почесних звань.
Рада Спілки має розробити та затвердити Положення про порядок заохочення членів Спілки, затвердити зразок посвідчення та нагрудного значка почесного члена Спілки.
У нумерацію наступних пунктів внесено відповідні зміни.
Пункт 3.9. (попередній номер 3.8) "Підставами для виключення можуть бути: "доповнено абзацом: "непродовження строку дії сертифіката аудитора або після зупинення його дії".
Пункт 4.5. "З'їзд Спілки" доповнено абзацами:
- визначає головні напрямки діяльності Спілки;
- розглядає апеляції на рішення Спілки, Ради Спілки. Пункт 4.6. "Рада Спілки" доповнено абзацами:
- приймає рішення про присвоєння почесних звань Спілки аудиторів України;
- приймає рішення про створення підприємств та організацій для забезпечення положень Статуту Спілки.
Так, для забезпечення членів Спілки необхідними видами інформаційних, консультативних та інших послуг необхідно при Раді Спілки чи Виконавчій дирекції Ради Спілки створити інформаційний центр, який потрібно забезпечити необхідними умовами для роботи (приміщенням, технічним оснащенням, висококваліфікованими спеціалістами та ін.). Подальше відкладання вирішення цього питання недопустиме.
Залишається невирішеним питання створення при Раді Спілки служби, яка могла б забезпечити перевірку та опрацювання надійшовших до Спілки і Палати скарг, пропозицій та інших запитів з питань проведення аудиту, дотримання національних нормативів, законоположень, ціноутворення на аудиторські послуги та ін.
Внесені і зареєстровані Міністерством юстиції України зміни до Статуту направлені на активізацію роботи, об'єднання усіх практикуючих аудиторів в Спілці і здійснення ряду заходів, спрямованих на подальший розвиток аудиту в Україні.
Президент Спілки аудиторів України Пилипенко I.I.
"Все о бухгалтерском учете" N 55(237) 20 июня 1998