Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

Редакции

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

УКАЗ

Про Порядок здійснення захисту прав та
інтересів України під час розгляду справ
у закордонних юрисдикційних органах

З метою забезпечення належного й ефективного захисту прав та інтересів України під час розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ, учасником яких є Україна, постановляю:

1. Затвердити Порядок здійснення захисту прав та інтересів України під час розгляду справ у закордонних юрисдикційних органах (додається).

2. Кабінету Міністрів України передбачати у проектах Державного бюджету України на 2003 та наступні роки окремим рядком кошти Міністерству юстиції України для фінансування витрат, пов'язаних із захистом прав та інтересів України під час розв'язання спорів у закордонних юрисдикційних органах, а також механізм здійснення такого фінансування.

3. Надання офіційних роз'яснень щодо цього Указу покласти на Міністерство юстиції України.

Президент України Л.КУЧМА

м. Київ, 25 червня 2002 року
N 581/2002

Затверджено
Указом Президента України
від 25 червня 2002 року N 581/2002

Порядок
здійснення захисту прав та інтересів України під час
розгляду справ у закордонних юрисдикційних органах

1. Цей Порядок визначає механізм взаємодії органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій України для забезпечення захисту прав та інтересів України під час розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ, учасником яких є Україна.

Особливості застосування цього механізму до відносин, що виникають у зв'язку із забезпеченням представництва України під час розгляду справ в Європейському Суді з прав людини, визначаються Кабінетом Міністрів України.

2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

закордонний юрисдикційний орган - міжнародний судовий, міжнародний арбітражний орган, згода на здійснення юрисдикції яким щодо України надана відповідно до укладеного належним чином міжнародного договору України або в інший спосіб згідно із законами України, а також судовий, арбітражний орган іноземної держави;

позов до України - позов (скарга, звернення) до України як держави, до Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, пред'явлений іноземною державою, юридичною, фізичною особою в закордонному юрисдикційному органі;

заінтересовані органи та організації - органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації України, яких стосуються питання, пов'язані із захистом прав та інтересів України під час розгляду закордонним юрисдикційним органом справи, учасником якої є Україна;

відповідальний орган - визначений відповідно до цього Положення центральний орган виконавчої влади, на який покладається здійснення координації діяльності заінтересованих органів та організацій щодо захисту прав та інтересів України в закордонному юрисдикційному органі, а також юридичних, фізичних осіб, що залучаються для здійснення такого захисту.

3. З метою своєчасного отримання інформації та/або документів щодо пред'явлення у закордонних юрисдикційних органах позову до України всіх можливих заходів вживає Міністерство закордонних справ України.

4. Міністерство закордонних справ України повідомляє Міністерство юстиції України про пред'явлення позову до України в день отримання інформації. В разі якщо інформацію отримано іншим центральним органом виконавчої влади, цей орган у день отримання інформації повідомляє про пред'явлення позову до України Міністерство закордонних справ України та Міністерство юстиції України.

Міністерство закордонних справ України, інший центральний орган виконавчої влади в разі отримання інформації про пред'явлення позову до Президента України повідомляє про це також Адміністрацію Президента України, а інформації про пред'явлення позову до Кабінету Міністрів України - також Кабінет Міністрів України.

5. Міністерство закордонних справ України у п'ятиденний строк від дня отримання відповідної інформації вносить до Кабінету Міністрів України висновок про наявність імунітету України у справі, порушеній за позовом до неї в закордонних юрисдикційних органах, та погоджені з Міністерством юстиції України пропозиції щодо шляхів забезпечення такого імунітету, а також щодо визначення відповідального органу.

Якщо інформацію отримано іншим центральним органом виконавчої влади України, пропозиції щодо відповідального органу вносяться цим органом за погодженням з Міністерством закордонних справ України та Міністерством юстиції України.

6. Кабінет Міністрів України розглядає у тижневий строк зазначені у пункті 5 цього Порядку висновок і пропозиції та за результатами розгляду доручає центральним органам виконавчої влади здійснити заходи щодо забезпечення імунітету України у справі, порушеній за позовом до неї в закордонних юрисдикційних органах, вносить у разі потреби відповідні пропозиції Президентові України, а також визначає відповідальний орган.

7. Відповідальним органом визначається у випадках розгляду закордонними юрисдикційними органами позовів (скарг, звернень) до:

України як держави, Президента України, Кабінету Міністрів України Міністерство юстиції України;

міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади - це міністерство, центральний орган виконавчої влади.

8. Відповідальний орган у двадцятиденний строк від дня його визначення як такого проводить юридичну експертизу можливих результатів розгляду справи закордонним юрисдикційним органом, готує в разі потреби рекомендації щодо врегулювання в позасудовому порядку спору, за погодженням з Міністерством закордонних справ України (а у випадках, коли відповідальним органом не є Міністерство юстиції України, - також із цим Міністерством) затверджує план організаційно-правових заходів щодо забезпечення захисту прав та інтересів України під час розгляду справи в закордонному юрисдикційному органі.

9. З метою забезпечення координації та підвищення ефективності взаємодії заінтересованих органів та організацій, підготовки пропозицій з організаційно-правових, процедурних та інших питань, пов'язаних із забезпеченням прав та інтересів України під час розгляду справи у закордонному юрисдикційному органі, відповідальним органом утворюється міжвідомча робоча група із захисту прав та інтересів України в закордонному юрисдикційному органі (далі - робоча група).

Робочу групу очолює один із керівників відповідального органу, до її складу включаються керівники заінтересованих органів та організацій.

Для утворення робочої групи відповідальний орган у п'ятиденний строк від дня його визначення як такого звертається до Міністерства закордонних справ України, інших заінтересованих органів та організацій, а у випадках, коли відповідальним органом не є Міністерство юстиції України, - і до цього Міністерства, які у п'ятиденний строк після отримання звернення відповідального органу повідомляють йому про кандидатури своїх представників до складу робочої групи.

У процесі роботи робочої групи її члени погоджують від імені органів та організацій, яких вони представляють, процедурні та інші питання, пов'язані із забезпеченням прав та інтересів України під час розгляду справи у закордонному юрисдикційному органі.

Рішення робочої групи оформлюються протоколами, які підписує керівник робочої групи.

Рішення робочої групи є обов'язковими до виконання органами, що представлені в її складі; для інших органів виконавчої влади ці рішення є обов'язковими до розгляду.

10. Для забезпечення належного захисту прав та інтересів України в закордонних юрисдикційних органах відповідальний орган на підставі затвердженого плану організаційно-правових заходів може залучати в установленому порядку юридичних радників, фахівців, які мають необхідні знання та володіють відповідною іноземною мовою (далі - юридичні радники), в тому числі іноземних.

У випадку, коли відповідальним органом не є Міністерство юстиції України, юридичні радники, в тому числі іноземні, залучаються відповідальним органом за погодженням з Міністерством юстиції України.

Для залучення іноземних юридичних радників відповідальний орган звертається до Міністерства закордонних справ України, яке надає відповідальному органу інформацію та рекомендації щодо залучення іноземних юридичних радників.

11. Діяльність заінтересованих органів та організацій, юридичних радників, пов'язана із захистом прав та інтересів України в закордонних юрисдикційних органах, координується відповідальним органом.

Міністерство закордонних справ України сприяє взаємодії відповідального органу з іноземними юридичними радниками, закордонними дипломатичними установами України, міжнародними організаціями, урядовими органами та організаціями іноземних держав.

Заінтересовані органи та організації на вимогу відповідального органу зобов'язані у визначений ним строк подавати необхідні матеріали, висновки та пояснення відповідно до вимог закордонного юрисдикційного органу.

12. Відповідальний орган щомісяця інформує Кабінет Міністрів України, Міністерство закордонних справ України, а у випадках, коли відповідальним органом не є Міністерство юстиції України, - і це Міністерство про хід розгляду в закордонному юрисдикційному органі позову до України, а також Адміністрацію Президента України - в разі розгляду позову до Президента України.

13. У разі ухвалення судовими або арбітражними органами іноземної держави рішення проти України з порушенням норм та принципів міжнародного права Міністерство юстиції України разом з Міністерством закордонних справ України готує спільний висновок про наявність відповідних порушень. На підставі такого висновку Міністерство закордонних справ України вживає заходів дипломатичного характеру для припинення цього порушення.

Якщо порушення триває, Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства закордонних справ України, погодженим з Міністерством юстиції України та іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади України, може бути згідно з законами України застосовано відповідні заходи до іноземної держави, її майна.

14. Положення пунктів 7-13 цього Порядку застосовуються також стосовно випадків розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за позовами (скаргами, зверненнями) України як держави, Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади.

Глава Адміністрації Президента України В.МЕДВЕДЧУК