Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
N 637 від 14.06.2002
м. Київ

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Національної комісії регулювання електроенергетики
N 845 від 21.08.20
03)

Щодо неефективного та нецільового використання коштів,
передбачених у тарифах на передачу електричної енергії місцевими
(локальними) електричними мережами для ВАТ "Запоріжжяобленерго"

На виконання доручень Кабінету Міністрів України від 26.02.2002 до N 498, від 21.03.2002, 31.03.2002 та 26.04.2002 до N 3442/46 про вжиття заходів для перевірки фактів нецільового використання коштів окремими обласними енергопостачальними компаніями з 01.04.02 по 30.04.02 робочою групою за участю представників НКРЕ, ГоловКРУ, ДПА, Мінпаливенерго, Держкомзв'язку, Мінекономіки та СБУ проведено перевірку ВАТ "Запоріжжяобленерго" щодо використання коштів на реалізацію проектів SAP R/3, Smart Util:Energy, ОІК MicroSCADA, закупівлю та впровадження корпоративної мережі зв'язку (ВОЛЗ) і приладів (систем) обліку.

В ході перевірки фахівцями НКРЕ, ГоловКРУ, ДПА, Мінпаливенерго, Держкомзв'язку, Мінекономіки та СБУ було встановлено, що ВАТ "Запоріжжяобленерго" допустило необгрунтовані перевитрати коштів, а саме:

при закупівлі програми R/3 необгрунтовані перевитрати коштів становили не менше 2 млн. доларів США;

при закупівлі програми Smart Util: Energy необгрунтовані перевитрати коштів становили близько 2 млн. доларів США;

при закупівлі програми MicroSCADA необгрунтовані перевитрати коштів становили близько 1,9 млн. доларів США;

на створення корпоративної мережі зв'язку (ВОЛЗ) перевитрати коштів при закупівлі обладнання становили близько 20 млн. грн.;

при закупівлі приладів (систем) обліку необгрунтовані перевитрати коштів становили близько 23 млн. грн.

Загалом ВАТ "Запоріжжяобленерго" здійснило необгрунтовані перевитрати коштів на суму понад 80 млн. грн.

Таке неефективне використання коштів призвело до перевитрат по статті "Інші витрати" (29,5 млн. грн.), "Амортизація" (на 17 млн. грн.) і недофінансування коштів по заробітній платі (на 5,9 млн. грн.), відповідно зменшеного відрахування у соціальні фонди (на 2,7 млн. грн.).

З урахуванням вищезазначеного, Комісія на відкритому засіданні 14 червня 2002 року дійшла до висновку, що ВАТ "Запоріжжяобленерго" порушило:

1) вимоги статті 18 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 N 575/97-ВР, в якій передбачено, що оснащення об'єктів електроенергетики здійснюється на тендерних засадах з наданням пріоритету вітчизняним виробникам;

2) пункт 2.5 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом у частині здійснення ліцензованої діяльності за принципом економічної доцільності та забезпечення досягнення найнижчої можливої вартості електроенергії для споживачів;

3) пункти 3.4.1 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та 3.5.1 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами щодо діяльності ліцензіата згідно із законодавством та іншими нормативними документами:

в частині виконання вимог Указу Президента України від 26.02.99 N 219/99 "Про Основні напрями конкурентної політики на 1999 - 2000 роки та заходи щодо їх реалізації" щодо запровадження порядку, згідно з яким великі державні підприємства, перш за все ті з них, які є суб'єктами природних монополій, здійснюють закупівлі обладнання, сировини тощо вартістю понад 200 тисяч гривень лише на конкурентних засадах;

в частині реалізації проектів ВОЛЗ, SAP R/3, SmartUtil:Energy, MicroSCADA, що виконувалась з порушенням вимог статей 4, 8, 15 Закону України "Про інвестиційну діяльність" ( 1560-12 ), діючих в Україні нормативно-технічних норм та стандартів (СНІП, ДБП, ЕДСТУ), а саме статті 4 в частині "... інвестування в об'єкти, створення і використання яких не відповідає вимогам... норм, встановлених законодавством України", статті 8 в частині обов'язків інвестора (тобто ВАТ "Запоріжжяобленерго") "Інвестор зобов'язаний подати фінансовим органам декларацію про обсяги і джерела здійснюваних ним інвестицій та одержати позитивний комплексний висновок державної експертизи щодо додержання в інвестиційних програмах діючих нормативів охорони праці, енергозбереження, пожежної безпеки, міцності, надійності та необхідної довговічності споруд" та статті 15 в частині того, що обов'язковій державній експертизі у повному обсязі підлягають інвестиційні програми та проекти будівництва.

Комісія також дійшла до висновку щодо необхідності загального зменшення планових витрат ВАТ "Запоріжжяобленерго" з тарифу на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами на суму 51,5 млн. грн.

У зв'язку з вищевикладеним, відповідно до Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР), Указу Президента України від 21 квітня 1999 року N 335 "Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України", на виконання доручення Президента України від 15.04.2002 року та доручення Кабінету Міністрів України від 19.04.2002 N 4309/2 щодо оптимізації тарифної політики і зменшення непродуктивних витрат у сфері енергетики, відповідно до пункту 3.7.4 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, з метою забезпечення визначення обгрунтованого рівня витрат компанії на передачу і постачання електроенергії та справляння із споживачів електроенергії економічно обгрунтованої плати Національна комісія регулювання електроенергетики України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити для ВАТ "Запоріжжяобленерго" з 1 липня 2002 року тарифи на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (додаються).

2. Зобов'язати ВАТ "Запоріжжяобленерго" у місячний термін надати НКРЕ на затвердження:

структуру тарифу на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та інвестиційну програму;

план заходів щодо завершення робіт по реалізації проектів SAP R/3, Smart Util:Energy, ОІК MicroSCADA та впровадження корпоративної мережі зв'язку (ВОЛЗ) і приладів (систем) обліку.

3. Визнати такою, що втратила чинність з 1 липня 2002 року, постанову НКРЕ від 22.02.2002 N 187.

Голова Комісії Ю.Продан

Додаток
до постанови НКРЕ
від 14.06.2002 N 637

Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго"
(назва ліцензіата)

Тарифи
на передачу електричної енергії місцевими (локальними)
електричними мережами

     ------------------------------------------------------------------
| Класи напруги (до введення в | Тарифи на передачу електричної |
| дію інших класів напруги) | енергії місцевими (локальними) |
| | електричними мережами |
| | (грн./МВт х год) (без ПДВ) |
|-------------------------------+--------------------------------|
| 35 кВ та вище (I клас) | 4,07 |
|-------------------------------+--------------------------------|
| Менше 35 кВ (II клас) | 14,83 |
------------------------------------------------------------------

Начальник управління цінової політики в електроенергетиці Р.Лагодюк