Открытое тестирование
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Затверджено
Наказом Міністерства зв'язку України
від 29 жовтня 1996 р. N 232
Правила
технічної експлуатації електроустановок
підприємств електрозв'язку України
Розроблено фахівцями Українського науково-дослідног інституту зв'язку.
З уведенням у дію цих Правил втрачають силу Правила технической эксплуатации первичной междугородной сети связи. Ч.6.
Уведено в дію з 1 січня 1997 р.
Перелік
скорочень і умовних позначень
АБЖ - агрегат безперебійного живлення
АДЕС - автоматизована дизельна електростанція
АКАБ - автоматична комутація акумуляторних батарей
АТС - автоматична телефонна станція
ДГА - дизель-генератор автоматизований
ЕЖУ - електроживильна установка
ЗіП - запасні частини, інструмент і приладдя
ПТБ - правила техніки безпеки (правила техники безопасности)
ПТЗ - правила технической зксплуатации
ПУЗ - правила устройства злектроустановок
САРН - стояк автоматичного регулювання напруги
СДЖ - стояк дистанційного живлення
ТО - технічне обслуговування
1. Загальні положення
1.1. Область, мета та порядок застосування Правил
1.1.1. Ці правила поширюються на діючі, новоспоруджувані та ті, які реконструюються, електроустановки підприємств первинної й зонової мережі, міжміського проводового зв'язку, міської та сільської телефонних мереж, радіорелейних ліній зв'язку й інших об'єктів електрозв'язку України.
1.1.2. Метою Правил є забезпечення надійної, безпечної та радіо-, пальної експлуатації електроустановок і утримування їх у належному стані.
1.1.3. Правила розроблені відповідно до Правил технической зксплуатации злектроустановок потребителей та Правил техники безопаснос-ти при зксплуатации злектроустановок потребителей (ПТЗ і ПТБ) [1; 2], а також з урахуванням рекомендацій підприємств-виготовлювачів і досвіду експлуатації електроустановок на підприємствах електрозв'язку.
1.1.4. Вимоги Правил є обов'язковими для електротехнічного персоналу під час експлуатації електрообладнання підприємств зв'язку, перелічених у п. 1.1.1.
1.1.5. По розділах, не передбачених цими Правилами (наприклад, зовнішнє електропостачання, електросилове обладнання трансформаторних підстанцій, електроосвітлення та ін.), а також з усіх не передбачених цими Правилами питань, діють зазначені ПТЗ та ПТБ.
1.2. Склад електроустановок
1.2.1. Для забезпечення підприємств зв'язку електроенергією, електроживлення апаратури зв'язку, освітлення та функціонування інших пристроїв, пов'язаних із життєдіяльністю підприємств, як у нормальних умовах, так і в аварійних ситуаціях на підприємствах встановлюються електроустановки.
1.2.2. Електроустановкою називається сукупність машин, апаратів, ліній електропередачі та допоміжного обладнання (разом із спорудами та приміщеннями, в яких вони встановлені), призначених для виробництва, перетворення, передавання, розподілу електричної енергії та перетворювання її в інші види.
1.2.3. До складу електроустановки, як правило, входять:
пристрої електропостачання - лінії електропередачі та трансформаторні підстанції, які перебувають на балансі підприємства зв'язку, розподільні пристрої, пристрої автоматичного введення резерву, установки компенсації реактивної потужності, електричні мережі технічних територій і приміщень тощо;
* електроживильні установки (ЕЖУ);
* власні автономні електростанції;
* допоміжне обладнання - засоби електроосвітлення, пристрої вентиляції та кондиціонування повітря, електротехнічні пристрої опалення і водопостачання.
1.2.4. Електроживильна установка є частиною електроустановки підприємств зв'язку і призначена для перетворення,'регулювання, розподілу та забезпечення безперебійного подавання напруги постійного та змінного струму, необхідного для нормальної роботи апаратури зв'язку.
1.2.5. Основні функціональні пристрої, які можуть входити до складу ЕЖУ:
* випрямний пристрій;
* акумуляторна батарея;
* пристрій гарантованого або безперебійного електроживлення напругою змінного струму;
* перетворювальні пристрої;
* розподільно-комутаційні пристрої;
* струморозподільні мережі.
1.2.6. Склад обладанання електроустановок і вибір системи електроживлення різних видів апаратури зв'язку мають визначатися відповідно до Відомчих норм технологічного проектування електроустановок підприємств і споруд зв'язку України [3], Правил устройства злектроустановок [4], а також технічних умов на апаратуру зв'язку.
1.3. Категорії електроприймачів і забезпечення надійності електропостачання
1.3.1. Приймачем електричної енергії (електроприймачем) називається апарат, агрегат, механізм, призначений для перетворення електричної енергії в інший вид або зміни параметрів електроенергії (напруги, частоти, кількості фаз, полярності та ін.).
1.3.2. Споживачем електричної енергії називається електроприймач або група електроприймачів, об'єднаних технологічним процесом і розміщених на певній території.
1.3.3. Незалежним джерелом живлення електроприймача або групи електроприймачів називається джерело живлення, на якому зберігається напруга в межах і режимах, регламентованих ПУЗ, при зникненні її на іншому або на інших джерелах живлення цих електроприймачів.
1.3.4. Електроприймачі підприємств зв'язку, залежно від вимог до надійності електропостачання, за класифікацією ПУЗ розподіляються на електроприймачі особливої групи першої категорії, першої, другої та третьої категорій.
1.3.5. До особливої групи першої категорії належать технологічні приймачі зв'язку, перерва в електропостачанні яких спричинює:
* неможливість передавання особливо важливих повідомлень і сповіщень;
* порушення найважливіших зв'язків, необхідних для забезпечення безаварійної зупинки виробництва, запобігання загрозі для життя людей, вибухам, пожежам і пошкодженням дорогого обладнання.
1.3.6. Електропостачання електроприймачів особливої групи першої категорії має здійснюватися від трьох незалежних взаємно резервованих джерел живлення - двох уводів електричної мережі енергосистеми та автоматизованої дизельної електростанції (АДЕС). Для забезпечення безперебійного живлення напругою постійного струму повинні використовуватися акумуляторні батареї.
1.3.7. До першої категорії належать такі електроприймачі:
* технологічні електроприймачі, перерва в електропостачанні яких може становити небезпеку для життя людей, спричинювати значні втрати в народному господарстві, масовий брак продукції, порушувати складний технологічний процес, функціонування особливо важливих елементів комунального господарства, а також передавання важливої державної інформації;
* допоміжні електроприймачі, перерва в електропостачанні яких порушує нормальну роботу технологічного обладнання або безпечну роботу підприємства зв'язку.
1.3.8. Електропостачання електроприймачів першої категорії має здійснюватися від двох незалежних взаємно резервованих джерел живлення двох уводів електричної мережі енергосистеми або одного вводу електричної мережі енергосистеми та АДЕС. Для забезпечення безперебійного живлення напругою постійного струму повинні використовуватись акумуляторні батареї.
1.3.9. До другої категорії належать такі електроприймачі:
* технологічні електроприймачі, перерва в електропостачанні яких не призводить до порушення передавання важливої інформації, а також нормальної діяльністі значної кількості міських і сільських жителів;
* допоміжні електроприймачі, перерва в електропостачанні яких не порушує нормальної роботи технологічного обладнання, проте може порушити роботу систем водопостачання підприємств зв'язку.
1.3.10. Електропостачання електроприймачів другої категорії рекомендується забезпечувати від двох незалежних джерел живлення - двох вводів електричної мережі енергосистеми. У разі порушення електропостачання від одного з джерел живлення допускаються перерви в електропостачанні на час, необхідний для вмикання резервного живлення черговим персоналом або виїзною оперативною бригадою.
1.3.11. До третьої категорії належать електроприймачі, не віднесені до першої та другої категорій.
1.3.12. Електроприймачі третьої категорії можуть отримувати електропостачання від одного джерела живлення за умови, що перерви в електропостачанні під час проведення аварійно-відновлювальних робіт не перевищують однієї доби.
1.3.13. Категорії електроприймачів підприємств зв'язку визначені в[3].
1.4. Приєднання електроустановок споживачів до мережі енергосистеми
1.4.1. Приєднання електроустановок до енергосистеми здійснюється згідно з Правилами пользования злектрической знергией [5].
1.4.2. Для електропостачання підприємств і споруд зв'язку повинні формуватися, як правило, окремі напрямки електромереж 10(6) кВ, які взаємно резервуються від різних джерел живлення. Як правило, передбачаються власні закриті двотрансформаторні підстанції 10(6)/0,4 кВ - у будіаіях або комплектні для зовнішнього установлення.
1.4.3. Дозвіл для приєднання до мережі енергосистеми нових або діючих електроустановок, які реконструюються (зі збільшенням дозволеної для використання потужності), видається енергопостачальною організацією.
1.4.4. Після отримання заявки від підприємства-замовника або за його дорученням від проектної організації підприємство електропостачання видає попередні умови на електропостачання підприємства (для якого виконуються техніко-економічні порівняння варіантів розміщення обладнання на різних майданчиках або техніко-економічні розрахунки з обгрунтування розширення або реконструкції) чи технічні умови на підімкнення підприємства, споруди або окремих виробництв до мереж енергосистеми.
1.4.5. При реконструкції або зміні категорійності електроустановок (за надійністю електропостачання), що не призводить до збільшення потужності споживання, але змінює схему зовнішнього електропостачання споживача, останній має отримати технічні умови на це від енергопостачальної організації.
1.4.6. Виконання технічних умов, виданих енергопостачальною організацією, є обов'язковим для споживачів-замовників і проектних організацій, яким доручена розробка проекту енергопостачання.
1.4.7. Узгодження майбутніх проектних рішень з електропостачання нових підприємств, будівель, споруд, їх черг, окремих виробництв або діючих об'єктів, які розширюються та реконструюються і потребують зміни схеми зовнішнього електропостачання споживача, провадиться енергопостачальною організацією під час вибору майданчика для будівництва.
1.4.8. Улаштування нових, розширення та реконструкція діючих електроустановок споживачів здійснюються силами підприємств та за рахунок їх коштів.
2. Організація технічної експлуатації електроустановок
2.1. Основні задачі технічної експлуатації
2.1.1. Роботоздатність обладнання електроустановок багато в чому залежить від догляду за ним, дотримування правил експлуатації та якісного ремонту.
2.1.2. Технічне обслуговування та ремонт обладнання повинні здійснюватися за планово-попереджувальною системою, яка забезпечує своєчасне виявлення та усунення пошкоджень, тому що містить у собі обов'язкові профілактичні та ремонтні роботи згідно з експлуатаційною документацією.
2.1.3. За планово-попереджувальною системою технічного обслуговування та ремонту технічні огляди проводяться незалежно від стану обладнання щоденно, через певний період або час роботи.
2.1.4. Основні задачі технічного обслуговування електроустановок:
* забезпечення безперебійної подачі напруг змінного та постійного струму потрібної якості, необхідних для роботи апаратури об'єкта зв'язку;
* підтримування оптимальних режимів роботи електроживильного обладнання;
* своєчасне та якісне проведення профілактичного технічного обслуговування обладнання;
* виявлення пошкоджень, що виникають під час експлуатації;
* забезпечення електроустановки комплектом запасних частин, експлуатаційними матеріалами та інструментом;
* оснащення електроустановки засобами захисту та їх своєчасна перевірка;
* ведення технічної документації та звітності, що відбиває якість роботи та технічний стан обладнання;
* проведення заходів щодо безпечного виконання робіт на обладнанні електроустановки.
2.1.5. У комплекс робіт з технічного обслуговування входять:
* поточне обслуговування;
* періодичне планово-профілактичне обслуговування.
2.1.6. Поточне обслуговування передбачає нагляд за роботою обладнання, виявлення пошкоджень, які виникають у процесі експлуатації, та заходи, що вживаються для їх усунення.
2.1.7. Планово-профілактичне обслуговування передбачає зовнішній огляд обладнання; чистку та, в разі потреби, змащування; виявлення та усунення пошкоджень, а також електричні перевірки та вимірювання.
2.1.8. Основні задачі ремон,ту обладнання електроустановок:
* своєчасне та якісне усунення пошкоджень і відновлення роботоздатності обладнання;
* якісне проведення планового капітального ремонту обладнання та забезпечення максимального терміну його служби;
* реконструкція обладнання, що спрямована на його вдосконалення та поліпшення показників з урахуванням нових розробок і передового досвіду.
2.1.9. Під поточним ремонтом розуміється такий ремонт, при якому усуваються окремі пошкодження, що виникають у процесі експлуатації обладнання електроустановок, і відновлюється його роботоздатність.
2.1.10. Під капітальним ремонтом розуміється такий ремонт, під час якого проводиться повна розборка обладнання на вузли та деталі, їх дефектація, ремонт або заміна деталей, що вийшли з ладу, складання обладнання та регулювання. Після регулювання обладнання повинно відповідати технічним вимогам (з гарантованим ресурсом роботи).
2.2. Обов'язки електротехнічного персоналу
2.2.1. Обслуговування діючих електроустановок, проведення в них оперативних перемикань, організація та виконання ремонтних, монтажних, налагоджувальних робіт і випробувань здійснюються спеціально підготовленим електротехнічним персоналом.
2.2.2. Електротехнічний персонал, який обслуговує електроустановки підприємств зв'язку, зобов'язаний:
* знати принципові, монтажні схеми електроустановок і струморозподільної мережі, принципи дії обладнання, що входить до складу електроустановки;
* знати конструкцію та режими експлуатації всіх видів електроживильного обладнання;
* вміти налагоджувати та регулювати обладнання;
* вміти швидко, згідно з діючими нормами, виявляти та усувати пошкодження;
* вести технічну документацію за встановленими формами;
* знати посадові інструкції;
* знати і виконувати дані Правила, керівні вказівки Міністерства зв'язку України, ПТБ і ПТЗ [1,2], ПУЗ [4] з питань, що належать до ділянки роботи конкретного працівника;
* суворо дотримуватися трудової та виробничої (технологічної) дисципліни.
2.2.3. Права та обов'язки електротехнічного персоналу, що обслуговує електроустановки, визначаються посадовими інструкціями, затвердженими керівником підприємства.
2.2.4. Межа відповідальності за обслуговування електроустановок підприємств (об'єктів) зв'язку з електропостачальною організацією визначається актом розмежування балансової належності електромереж або експлуатаційним узгодженням з електропостачальною організацією.
2.2.5. Межі відповідальності електротехнічного персоналу щодо обслуговування електроживильної установки з технічним персоналом, який працює з технологічним обладнанням зв'язку, встановлюються для таких об'єктів:
* підсилювальні пункти з пристроєм дистанційного живлення постійним струмом - на контактах відгалуження від магістральних шин;
* підсилювальні пункти з пристроєм дистанційного живлення змінним струмом - на ввідних контактах струморозподільних стояків (при кабельній проводці - в місці підімкнення кабеля живлення до стояків: електроживлення, струморозподільного, автоматичного регулювання; при проводці за допомогою шин - у місцях відгалуження рядових шин або провідників від магістральних шин);
* радіорелейні станції з електроживленням радіотехнічного обладнання змінним і постійним струмом - на ввідних контактах струморозподільних стояків апаратних.
2.2.6. На кожному підприємстві зв'язку за наказом або розпорядженням керівника підприємства з числа спеціально підготовленого електротехнічного персоналу повинна бути призначена особа, яка відповідає за загальний стан експлуатації всього електрогосподарства та виконання Правил технічної експлуатації електроустановок. Увесь інший електротехнічний персонал підприємства несе відповідальність за дотримування Правил згідно з покладеними на нього обов'язками.
2.2.7. Коли на підприємстві є посада головного енергетика, обов'язки особи, котра відповідає за загальний стан експлуатації електрогосподарства підприємства, покладаються на нього. Відповідальність за правильну експлуатацію електрогосподарства філій, виробничих підрозділів і цехів підприємства нарівні з особою, що відповідає за електрогосподарство підприємства в цілому, несуть відповідальні за електрогосподарство філій, підрозділів і цехів, які призначені наказом по підприємству (філіях) з-поміж осіб електротехнічного персоналу філії, підрозділу, цеху.
2.2.8. Кожний робітник, що виявив порушення цих Правші, пошкодження електроустановки або засобів захисту, зобов'язаний негайно повідомити про це своєму безпосередньому керівникові, а в разі його відсутності - вищестоящому керівникові. Несправності електрообладнання, які становлять безпосередню небезпеку для людей та самої електроустановки і можуть бути усунені працівником, що їх виявив, усуваються негайно з дотриманням Правил техніки безпеки, з наступним повідомленням своєму керівникові й відповідним записом у журналі.
2.2.9. Залежно від організації технічної експлуатації апаратури зв'язку та обладнання електроустановок об'єкти зв'язку можуть працювати як за умови постійної присутності технічного персоналу (режим обслуговування) так і без постійної присутності технічного персоналу (автоматичний режим).
2.2.10. Залежно від важливості об'єкта (підприємства) зв'язку, категорії електроприймачів за надійністю електропостачання, призначення та режиму роботи електроустановки на об'єкті зв'язку встановлюється цілодобове чергування електротехнічного персоналу або чергування протягом частини доби. На об'єктах зв'язку з технологічними електроприймачами особливої групи та першої категорії за надійністю електропостачання встановлюється, як правило, цілодобове чергування електротехнічного персоналу електроустановок (за винятком об'єктів, що не обслуговуються, підстанцій та виносних концентраторів, міських АТС ємністю менш як 3000 номерів, вузлових і кінцевих станцій сільської телефонної мережі).
2.2.11. Робота чергового персоналу електроустановок на об'єктах (підприємствах) зв'язку організується по змінах згідно з графіками чергувань, затвердженими керівником об'єкта (підприємства). Заміна одного чергового іншим дозволяється особам, що відповідають за роботу електроустановки.
2.2.12. Черговий персонал зобов'язаний:
* ознайомитися з поточними розпорядженнями по підприємству, записами в журналі чергувань, прийняти (здати) ділянку роботи, яку обслуговує, а також схеми, інструкції, запасні частини, інструмент, вимірювальні прилади та ін.;
* ознайомитися зі станом і режимом роботи обладнання електроустановки шляхом огляду, а також з експлуатаційно-технічною документацією;
* отримати відомості від особи, яка здає зміну, про обладнання, за яким необхідно стежити особливо для запобігання в ньому аваріям;
* перевірити стан засобів захисту, пристроїв сигналізації, переконатися в наявності резервних запобіжників, палива та мастильних матеріалів для автономної електростанції, а також ключів від усіх приміщень з обладнанням електроустановок;
* оформити передачу зміни відповідним записом у журналі чергувань і підписами тих, хто здає та приймає зміну;
* забезпечити надійний та найбільш економічний режим роботи електроустановки згідно з інструкціями з експлуатації обладнання;
* вживати заходів щодо ліквідації порушень у роботі та аварій електроустановки, суворо дотримуючись правил техніки безпеки;
* періодично проводити обходи та огляди обладнання, перевіряти правильність його роботи в установленому режимі, санітарний стан приміщень, а також справність протипожежного інвентаря та засобів техніки безпеки.
2.3. Передавання електроустановок в експлуатацію
2.3.1. Новоспоруджені і реконструйовані електроустановки, встановлене на них електрообладнання повинні підлягати приймально-здавальним випробуванням. Електроустановки вводяться в експлуатацію лише після прийняття їх приймальними комісіями згідно з діючим Положенням (розділ 1.8 ПУЗ).
2.3.2. Усі електроустановки споживачів, які заново приєднуються та реконструюються, повинні бути виготовлені згідно з ПУЗ, будівельними нормами та іншими нормативними документами, забезпечені проектною документацією, узгодженою в установленому порядку, та приймально-здавальною документацією.
2.3.3. Перед пуском в експлуатацію електроустановки мають пройти приймально-здавальні випробування та бути прийнятими замовником від монтажної організації за актом відповідно до діючих правил. Після цього замовник зобов'язаний пред'явити інспекторові державного енергетичного нагляду проектну та технічну приймально-здавальну документацію в потрібному обсязі, а також електроустановку для огляду та допуску її до експлуатації. Реконструйовані електроустановки споживачів також повинні бути пред'явлені для огляду інспекторові державного енергетичного нагляду.
2.3.4. Електроустановки споживачів напругою до 1000 В можуть бути оглянуті інспектором вибірково.
2.3.5. Усі вимірювання та випробування згідно з діючими директивними документами, інструкціями заводів-виготовлювачів, нормами ПУЗ, які були здійснені монтажним персоналом, а також персоналом налагодження безпосередньо перед уведенням електрообладнання в експлуатацію, мають бути оформлені відповідними актами і протоколами.
2.3.6. Порядок допуску електроустановок до експлуатації також поширюється на зановозмонтовані та реконструйовані електроустановки субабонентів напругою до 1000 В і вищою, у тому числі на приєднані до електричних мереж оптових споживачів-перепродавців.
2.3.7. Висновок про придатність обладнання до експлуатації дається на підставі розгляду результатів усіх випробувань, які стосуються цього обладнання.
2.3.8. Допуск електроустановок до експлуатації можливий тільки за наявності у споживача відповідного електротехнічного персоналу і після призначення особи, відповідальної за експлуатацію електрогосподарства.
2.3.9. Напругу на нові електроустановки подають тоді, коли є акт про допуск до експлуатації, укладено договір на користування електроенергією, а також установлено та перевірено прилади обліку електроенергії споживання.
2.3.10. Огляд і допуск електроустановки до експлуатації не накладають на енергопостачальну організацію відповідальності за нормальне функціонування електроустановки під час експлуатації.
2.4. Допуск до роботи електротехнічного персоналу
2.4.1. Експлуатацію електроустановок повинен здійснювати спеціально підготовлений електротехнічний персонал.
2.4.2. До електротехнічного персоналу, який має групу з електробезпеки II-V включно, висуваються такі вимоги:
* особи, яким не виповнилося 18 років, не можуть бути допущені до самостійних робіт на електроустановках; надавати їм групу з електробезпеці III і вищу забороняється;
* особи з електротехнічного персоналу не повинні мати каліцтва і хвороб (стійкої форми), що заважають роботі на виробництві;
* особи з електротехнічного персоналу повинні після відповідної теоретичної та практичної підготовки проходити перевірку знань і мати посвідчення про допуск до роботи на електроустановках.
2.4.3. Стан здоров'я електротехнічного персоналу, що обслуговує діючі електроустановки, визначається медичним освідченням під час прийому на роботу і потім періодично в терміни, вказані в ПТЗ та ПТБ.
2.4.4. Перед призначенням на самостійну роботу, при переведенні на іншу роботу (посаду), що пов'язана з експлуатацією електроустановок, а також у випадку перерви в роботі понад один рік - електротехнічний персонал зобов'язаний пройти виробниче навчання на робочому місці.
2.4.5. Під час навчання електротехнічний персонал повинен не лише набути необхідних практичних навичок і ознайомитися з обладнанням, а й вивчити (в обсязі, який необхідний для його посади) ці Правила, ПТЗ та ПТБ, ПУЗ, Основні положення по системах електроживлення вузлів електрозв'язку України, виробничі (посадові та експлуатаційні) інструкції, інструкції, з охорони праці, а також додаткові правила нормативних і експлуатаційних документів, що діють на даному підприємстві.
2.4.6. Навчання має проводитись за затвердженою програмою під керівництвом досвідченого працівника з електротехнічного персоналу даного підприємства і оформлюватись відповідним наказом.
2.4.7. Особа, що навчається, може виконувати оперативні перемикання, огляд або інші роботи в електроустановці лише з дозволу і під наглядом того, хто навчає та несе відповідальність за правильність дій того, хто навчається, при дотриманні ним правил техніки безпеки.
2.4.8. Після закінчення виробничого навчання особа, що навчалася, повинна пройти в кваліфікаційній комісії перевірку знань у обсязі, передбаченому п.2.4.5 цих Правил. При позитивному результаті перевірки знань особі, що навчалась, має бути присвоєна відповідна (II-V) група з електробезпеки (ПТЗ і ПТБ, дод. Б4).
2.4.9. Після перевірки знань кожний працівник з оперативного та оперативно-ремонтного персоналу (крім ремонтного) повинен пройти стажування на робочому місці (дублювання) протягом не менш як два тижні під керівництвом досвідченого робітника. Після стажування працівник може бути допущений до самостійної роботи, що оформлюється розпорядженням по підприємству.
2.4.10. Протягом подальшої роботи електротехнічний персонал має проходити періодичну перевірку знань у такі терміни:
* один раз на рік - для електротехнічного персоналу, що безпосередньо обслуговує діючі електроустановки або проводить в них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні роботи або профілактичні випробування, а також для персоналу, який оформлює розпорядження і організовує ці роботи;
* один раз на три роки - для електротехнічного персоналу, що не належить до попередньої групи, а також інженерів з техніки безпеки, допущених до інспектування електроустановок.
2.4.11. Особи, які порушують ПТЗ і ПТБ, винні у створенні аварійних ситуацій, а також ті, що неправильно діяли під час ліквідації аварії, підлягають додатковій позачерговій перевірці знань.
2.5. Загальні питання організації технічної експлуатації електроустановок
2.5.1. Експлуатацію електроустановок підприємств (об'єктів) зв'язку має очолювати головний енергетик або посадова особа, яка виконує його функції.
2.5.2. На міжміських телефонних станціях, центральних телеграфних станціях та інших великих підприємствах зв'язку обслуговування електроустановок повинно здійснюватися службою (цехом) електроживлення, передбаченою типовою структурою і підпорядкованою головному інженерові підприємства.
2.5.3. Головний енергетик підприємства здійснює керівництво технічною експлуатацією всього комплексу обладнання, що входить до складу електроустановок підприємства, несе відповідальність за правильну безпечну експлуатацію електроустановок, виконання даних Правил, ПТЗ і ПТБ, ПУЗ, Основних положень по системах електроживлення вузлів електрозв'язку України, а також інструкцій та інших директивних матеріалів Міністерства зв'язку України. Нарівні з головним енергетиком підприємства цю відповідальність несуть також старші інженери-енергетики підприємства або інженери служб (цехів) електроживлення.
2.5.4. інший електротехнічний персонал служби (цехів) електроживлення несе відповідальність за дотримання цих Правил згідно з покладеними на нього обов'язками відповідно до посадових інструкцій, затверджених в установленому порядку.
2.5.5. Цими Правилами не регламентується структура енергогосподарства підприємства зв'язку. Штат персоналу, що обслуговує електроустановки, встановлюється керівником підприємства в межах діючого типового положення з урахуванням масштабу підприємства та обсягів робіт.
2.5.6. Технічне обслуговування і поточний ремонт електроустановок середніх і великих підприємств зв'язку (наприклад, АТС ємністю понад 2000 номерів) може здійснюватися як черговим, так і виїзним персоналом, який закріплений за групою електроустановок.
2.5.7. Обслуговування електроустановок невеликих підприємств зв'язку (наприклад, АТС ємністю менш як 2000 номерів) доцільно проводити виїзним персоналом.
2.5.8. Обслуговування електроустановок виїзним персоналом (централізована система обслуговування) забезпечує високу продуктивність праці обслуговуючого персоналу.
2.5.9. За централізованої системи планово-профілактичне обслуговування і поточний ремонт обладнання електроустановок виконуються бригадами, укомплектованими для додержання умов електробезпеки двома працівниками. Як правило, за бригадою закріплюються тричотири великих об'єкти або вісім-десять малих (наприклад, АТС ємністю менш як 2 000 номерів).
2.5.10.'Усі бригади підпорядковуються безпосередньо енергетику телефонної мережі (вузла). Кількість бригад залежить від запланованого обсягу робіт з технічного обслуговування електроустановок, який визначається згідно із затвердженими головним інженером планами-графіками технічного обслуговування обладнання електроустановок підприємств зв'язку.
2.5.11. Експлуатація електроустановок має здійснюватися відповідно до технічної документації заводу-виготовлювача, діючих положень та інструкцій, наказів і директивних вказівок Міністерства зв'язку Украіни, ПТЗ і ПТБ, а також цих Правил.
3. Технічне обслуговування електроустановок
Технічне обслуговування є одним із основних елементів плановопопереджувальної системи під час технічної експлуатації електротехнічного обладнання і повинно забезпечувати надійну безаварійну роботу електроустановок підприємств зв'язку.
До складу електроустановок об'єктів зв'язку входить досить велика кількість різноманітного обладнання, кожне зі своєю інструкцією з експлуатації, тому операції технічного обслуговування та терміни їх проведення різні. У цьому розділі викладено основні роботи (операції) з технічного обслуговування та наведено середні терміни їх виконання.
У разі розбіжності між операціями і термінами при їх проведенні основними необхідно вважати вимоги інструкцій заводу-виготовлювача на певний зразок обладнання.
У разі відсутності відомостей про той чи інший зразок обладнання необхідно керуватися положеннями технічних документів заводу-виготовлювача, а для імпортного обладнання - вимогами документів фірми-постачальника.
3.1. Технічне обслуговування автономних електростанцій
3.1.1. На підприємствах електрозв'язку України як резервні автономні електростанції використовуються різні за конструктивним виконанням електростанції (стаціонарні, пересувні), до складу яких входять дизельні або карбюраторні двигуни, генератори змінного струму та щити управління.
Найбільше поширення дістали електростанції з автоматизованими дизель-генераторними установками типу ДГА.
Автоматичне вмикання резервної електростанції в разі зниження напруги електричної мережі енергосистеми має здійснюватися за допомогою пристроїв автоматики, які забезпечують попереднє відімкнення комутаційних апаратів електроустановок споживачів від мережі енергосистеми та наступну подачу напруги електроприймачам від резервної електростанції.
Ручне підімкнення резервної пересувної електростанції до електроприймачів дозволяється лише за наявності блокувань між комутаційними апаратами, які виключають можливість одночасної подачі напруги до мережі споживача та мережі енергосистеми. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні електростанцій типу ДГА наведено в табл. 1.
Таблиця 1
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.1.2. Особливості технічного обслуговування дизельних електростанцій АСДА-100, АСДА-200, КАС-500 наведено в табл. 2.
Таблиця 2
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.1.3. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні пересувних електростанцій наведено в табл. 3.
Таблиця З
+---------------------------------------------------------------------------+ |
3.2. Технічне обслуговування обладнання системи електропостачання
3.2.1. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні звідно-розподільних щитів та щитів змінного струму наведено в табл. 4.
Таблиця 4
+---------------------------------------------------------------------------+ |
3.2.2. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні струморозподільної мережі змінного струму наведено в табл. 5.
Таблиця 5
-----------------------------------------------------------------------------+ |
3.2.3. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні електроосвітлювальної установки наведено в табл. 6.
Таблиця 6
-----------------------------------------------------------------------------+ |
3.3. Технічне обслуговування електроживильної установки
3.3.1. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні випрямних пристроїв наведено в табл. 7.
Таблиця 7
-----------------------------------------------------------------------------+ |
3.3.2. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні конверторів. інверторів і агрегатів безперебійного живлення наведено в табл. 8.
Таблиця 8
-----------------------------------------------------------------------------+ |
3.3.3. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні пристроїв автоматичної комутації акумуляторних батарей, шаф комутації, пристроїв комутації та захисту акумуляторних батарей наведено в табл. 9.
Таблиця 9
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.3.4. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні батарейних щитів наведено в табл. 10.
Таблиця 10
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.3.5. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні струморозподільної мережі постійного струму наведено в табл. 11.
Таблиця 11
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.3.6. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні акумуляторних батарей наведено в табл. 12.
Таблиця 12
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.4. Технічне обслуговування стояків регулювання напруги та обладнання захисту.
3.4.1. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні стояків автоматичного регулювання напруги наведено в табл. 13.
Таблиця 13
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.4.2. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні електромагнітних сигнально-викликних агрегатів наведено в табл. 14.
Таблиця 14
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.4.3. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні статичного сигнально-викликного пристрою наведено в табл. 15.
Таблиця 15
+----------------------------------------------------------------------------+ |
3.4.4. Види робіт і їх періодичність при технічному обслуговуванні заземлюючого пристрою наведено в табл. 16.
Таблиця 16
+----------------------------------------------------------------------------+ |
4. Ремонт електроустановок
4.1. Організація ремонту
4.1.1. Ремонт електроустановок має проводитися відповідно до загальних положень щодо організації планово-попереджувальної системи технічного обслуговування та ремонту, Правилами ПТЗ та ПТБ, інструкцій (правил) щодо догляду за обладнанням, які розроблені заводом-виготовлювачем, а також згідно з даними Правилами.
4.1.2. Ремонт обладнання електроустановок за видами поділяється на поточний і капітальний, за часом і характером проведення - на плановопопереджувальний та неплановий.
4.1.3. На кожному підприємстві зв'язку повинна бути складена інструкція про порядок проведення планово-попереджувального та непланового ремонту електроустановок з викладенням необхідних заходів з техніки безпеки.
4.1.4. Встановлене на підприємстві зв'язку енергетичне обладнання має бути забезпечене запасними частинами та матеріалами.
4.1.5. Запасне обладнання та запасні вузли (блоки, ячейки) можуть утримуватися як централізований запас у вищестоящій організації.
4.1.6. Для забезпечення надійності експлуатації запасного (резервного) обладнання необхідно періодично, згідно із затвердженим графіком, перевіряти й випробовувати його в роботі.
4.1.7. Роботи з проведення планово-попереджувального ремонту обладнання, що потребують закриття зв'язків або перемикання живлення навантаження в електроустановках по колу "обходу", повинні проводитися за узгодженням з підрозділами системи оперативного управління міжміської мережі згідно з інструкцією Міністерства зв'язку України щодо експлуатації систем.
4.2. Поточний ремонт електроустановок
4.2.1. Поточний ремонт - це мінімальний за обсягом вид планового ремонту, під час якого виконуються роботи, пов'язані з систематичним і своєчасним захистом обладнання від передчасного зносу (проведення профілактичних заходів і усунення окремих пошкоджень в обладнанні, спричинених тривалою експлуатацією).
4.2.2. При поточному ремонті здійснюється огляд, чистка обладнання та ремонт спрацьованих деталей, окремих вузлів і блоків. При цьому допускається заміна окремих деталей, вузлів, блоків, які потребують ремонту, новими або завчасно відремонтованими.
4.2.3. До робіт, які виконуються під час поточного ремонту, відносять:
заміна електро-, радіоелементів, які вийшли з ладу або погіршили свої характеристики;
ремонт або регулювання магнітних пускачів, автоматів, контакторів, рубильників, запобіжників;
ремонт проводки електроосвітлювальної та силової мереж; часткова заміна пластин або сепарації в акумуляторах;
розбирання, чистка та змащування сигнально-викликного агрегату, чищення та проточування колекторів, заміна та притирання щіток, промивання, змащування (або заміна) спрацьованих підшипників і шестерень;
часткове фарбування окремих елементів обладнання (панелей, шин, акумуляторних посудин);
роботи з підтримання заземлюючих пристроїв згідно з установленими нормами, вимірювання опору заземлюючого пристрою після ремонту;
усунення несправностей, виявлених при планово-профілактичних перевірках у процесі експлуатації.
4.2.4. Поточний ремонт проводиться за планом і охоплює все обладнання електроустановки.
4.2.5. Поточний ремонт обладнання, найчастіше, виконується на місці його експлуатації. Ремонт знятих вузлів, блоків, субблоків може виконуватися в ремонтних майстернях.
4.2.6. Роботи з поточного ремонту виконуються працівниками із складу обслуговуючого персоналу.
4.2.7. Поточний ремонт електроустановок, які експлуатуються в автоматичному режимі, проводиться виїзним електротехнічним персоналом аварійно-профілактичної групи, що здійснює періодичний нагляд і роботи з утримування обладнання.
4.2.8. Про виконаний ремонт і результати, оримані при його проведенні повинні бути зроблені записи у відповідних журналах обліку роботи електроустановок.
4.3. Капітальний ремонт електроустановок
4.3.1. Для підтримання обладнання електроустановок у стані, який відповідає технічним вимогам, а також для продовження терміну його служби виконується капітальний ремонт обладнання.
4.3.2. Капітальний ремонт проводиться періодично залежно від терміну служби і технічного стану обладнання.
4.3.3. При капітальному ремонті слід виконувати повний аналіз стану та роботоздатності обладнання з докладним оглядом і необхідними вимірюваннями, а також з наступним усуненням виявлених недоліків і заміною спрацьованих вузлів і деталей.
4.3.4. До обсягу робіт з капітального ремонту входять:
ремонт основного обладнання (випрямних пристроїв, конверторів, інверторів, агрегатів безперебійного живлення, акумуляторних батарей, автономних електростанцій та ін.) із заміною спрацьованих або тих, що вийшли з ладу, основних вузлів і деталей;
ремонт вентиляторів, насосів, електродвигунів, вузлів і блоків нетехнологічного обладнання;
заміна кабелів і проводів стоякового та міжстоякового монтажу;
істотна зміна схем і конструкцій обладнання, пов'язана з його перемонтажем при реконструкції (проводиться з дозволу Міністерства зв'язку України).
4.3.5. До робіт, що виконуються при капітальному ремонті, відносять:
заміну спрацьованих і морально застарілих випрямних пристроїв, щитів, збірок, автономних електростанцій;
заміну акумуляторів, шин, кабелів уводів електричної мережі енергосистеми, акумуляторних баків, повну заміну сепарації, дроселів, силових трансформаторів;
ремонт електродвигунів і генераторів, трансформаторів, випрямних пристроїв;
роботи, пов'язані з автоматизацією та підвищенням надійності обладнання;
роботи, пов'язані із заміною схем більш сучасними, з перемонтажем окремих вузлів, збільшенням коефіцієнта корисної дії, підвищенням лотужності обладнання і переведенням його на більш ефективні режими робіт, із підвищенням терміну служби, стійкості, зручності експлуатації та спрощенням контролю;
монтажні роботи, пов'язані з частковою заміною обладнання та перенесенням обладнання з одного приміщення до іншого.
4.3.6. Річні плани капітальних ремонтів обладнання складаються підприємствами і направляються у вищу організацію для узгодження і затвердження.
У цьому плані має бути відображена забезпеченість запланованих робіт необхідними деталями, матеріалами і запасними частинами, що є в наявності на підприємстві або які поставляються за замовленнями на запланований рік.
4.3.7. Підставою для капітального ремонту є складена обслуговуючим персоналом відомість дефектів обладнання, яка завізована енергетиком і затверджена головним інженером підприємства.
4.3.8. Роботи з капітального ремонту виконуються за спеціальними проектами та кошторисами електротехнічним персоналом ремонтної групи електрообладнання, а в разі відсутності такої групи - сторонніми ремонтними організаціями.
Капітальний ремонт може виконуватися підприємствами зв'язку господарським способом із залученням кваліфікованого персоналу та виробничих майстерень аварійно-профілактичної групи.
4.3.9. Перед проведенням капітального ремонту виконуються такі підготовчі заходи:
складається і затверджується технічна документація на реконструкцію і модернізацію електроустановки, що намічені до здійснення при проведенні капітального ремонту;
готується резервне обладнання (електростанція, силовий увід електричної мережі енергосистеми та ін.), яке потрібне під час тривалого капітального ремонту;
згідно з відомістю дефектів обладнання добираються необхідні запасні частини та матеріали;
готується робоче місце для ремонту;
розробляється план-графік ремонтних робіт.
4.3.10. Документація для проведення капітального ремонту, складена електротехнічним персоналом, має бути узгоджена з керівником робіт ремонтного підприємства і затверджена головним інженером підприємства.
4.3.11. Керування роботами з капітального ремонту обладнання здійснюють головні енергетики або головні інженери підприємств, а також технічні керівники підсилювальних пунктів (станцій), які несуть відповідальність за своєчасне та якісне виконання ремонтних робіт.
4.3.12. Після закінчення робіт з капітального ремонту проводиться приймання, яке оформлюється відповідним актом, де вказуються терміни проведення, обсяг, якість і вартість виконаних робіт.
4.3.13. За отриманими в результаті капітального ремонту електричними та механічними характеристиками коригується паспорт (формуляр) відремонтованого обладнання.
5. Повірки та випробування обладнання електроустановок
Електричні вимірювання і випробування кабельних мереж 0,4 кВ, електричного обладнання та апаратів електроустановок, а також електричні випробування засобів індивідуального захисту, які здійснюються під час монтажу, налагодження, експлуатації та ремонту електроустановок повинні виконуватися лише персоналом електролабораторій підприємств зв'язку (або інших підприємств), які акредитовані в органах Держстандарту і Держкомохорони праці згідно з Положением об аккредитации злектролабораторий на право проведення злектрических испытаний й измерений (затверджено Держстандартом і Держкомохорони праці України 1994 р.).
5.1. Повірка вимірювальних приладів
5.1.1. Прилади вимірювання електричних величин, які використовуються при експлуатації електроустановок, мають відповідати діючим стандартам і задовольняти вимоги ПУЗ.
5.1.2. Нагляд за станом приладів електричних вимірювань в електроустановках споживачів здійснюють метрологічні служби підприємства або підрозділи, які виконують функції метрологічної служби.
5.1.3. Засоби вимірювання електричних величин підлягають періодичній повірці органом державної або відомчої метрологічної служби згідно з ДСТУ 2708-94 "Повірка засобів вимірювань. Організація і порядок проведення" [16].
5.1.4. Обов'язковій державній повірці підлягають робочі засоби вимірювань, які застосовуються в електроустановках, коли вживаються заходи з охорони навколишнього середовища, охорони праці, техніки безпеки, а також ведеться облік енергоресурсів (електричної та теплової енергії, нафтопродуктів, газу).
5.1.5. Обов'язковій державній повірці підлягають також резервуари для зберігання нафтопродуктів (ГОСТ 8.346-79 Резервуари стальные горизонтальные. Методы й средства поверки) [17], Цей ГОСТ встановлює методи та засоби визначення місткості та градуювання резервуарів.
5.1.6. Засоби вимірювань, які не підлягають державній повірці, перевіряються відомчою метрологічною службою підприємства зв'язку або інших підприємств, які мають ліцензію Держстандарту України на право виконання цих робіт.
5.1.7. Періодичність повірки робочих засобів вимірювань (міжповірковий інтервал) встановлюється при затвердженні типу або при метрологічній атестації засобів вимірювань.
5.1.8. Засоби вимірювання, які застосовуються для спостереження за зміною величин без оцінки їх значень в одиницях фізичних величин з нормованою точністю (як індикатори), повірці не підлягають.
Контроль за справністю таких приладів вимірювання здійснюється в порядку, встановленому підприємством або обумовленому правилами їх експлуатації. На приладах вимірювання та в їх експлуатаційних документах має бути нанесене позначення "і".
5.1.9. Облік і зберігання засобів вимірювань забезпечуються згідно з порядком, установленим на підприємстві.
5.2. Технічний огляд посудин, які працюють під тиском
5.2.1. Посудини, які працюють під тиском понад 0,7 кгс/см2 згідно з ДНАОП 0.00-1.07-93 Правила побудови і безпечної експлуатації посудин, що діють під тиском [7], підлягають періодичному огляду інспектором з Держнаглядохоронпраці (посудини і балони ємністю не більше 25 л, у яких добуток ємності, у літрах, на тиск у кгс/см2 не перевищує 200, огляду не підлягають).
5.2.2. Посудини (балони), що перебувають в експлуатації, мають підлягати періодичному огляду не рідше одного разу на п'ять років.
5.2.3. Балони, призначені для наповнення газами, які спричинюють корозію (хлор, сірководень, хлористий метил, хлористий водень та ін.), а також балони для стиснених і зріджених газів, що застосовуються як паливо для транспортних засобів, підлягають періодичному огляду не рідше одного разу на два роки.
5.2.4. Балони, що встановлені стаціонарно або постійно на пересувних засобах, а також балони, в яких зберігається стиснуте повітря, кисень, аргон, азот і гелій з температурою точки роси мінус 35С 1 нижче, яка замірена при тиску 150 кгс/см2 і вище, та балони зі зневодненою вуглекислотою підлягають технічному огляду не рідше одного разу на десять років.
5.2.5. Після огляду на кожну посудину фарбою на видному місці (або на спеціальній табличці форматом не менш як 200 х 150 мм) мають бути нанесені:
реєстраційний номер;
дозволений тиск;
дата (число, місяць і рік) наступного огляду.
5.2.6. Перевірка манометрів з їх опломбуванням або тавруванням повинна проводитися не рідше одного разу на рік.
5.2.7. Персонал підприємства, який обслуговує обладнання з посудинами під тиском і манометри, зобов'язаний не рідше одного разу на шість місяців проводити додаткову перевірку робочих манометрів за допомогою контрольних манометрів. Якщо контрольного манометра немає, додаткову перевірку дозволяється виконувати іншим повіреним робочим манометром.
5.3. Норми випробувань електроживильного обладнання
5.3.1. Під час ремонту або при введенні в експлуатацію після ремонту обладнання електроживлення підлягає випробуванням згідно з Правилами технической зксплуатации злектроустановок потребителей (прил. N 1 "Нормы й методы испытания й измерений параметров злектрооборудования й агрегатов злектроустановок потребителей").
5.3.2. Обсяг і періодичність випробувань електроживильних установок і випрямних пристроїв наведено в табл. 17.
Таблиця 17
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітки:
1. К - виконується при капітальному ремонті; П - виконується при поточному ремонті; М - міжремонтні (профілактичні) випробування.
2. Перед і після випробування ізоляції підвищеною напругою промислової частоти або постійною напругою рекомендується вимірювати опір ізоляції. За результат беруть значення опору, виміряне через 1 хв з моменту початку вимірювання. Результати випробування підвищеною напругою вважаються задовільними, якщо під час дії повної напруги випробування не спостерігалося розрядів, різких підвищень струму витоку або наростання сталого значення струму, пробоїв ізоляції, а також опір ізоляції, виміряний мегомметром, після випробування не змінився. Якщо характеристики електрообладнання різко погіршилися або вийшли за допустимі межі, потрібно з'ясувати причину погіршення ізоляції та вжити заходів для його усунення.
5.3.3. Обсяг і періодичність випробувань акумуляторних батарей наведено в табл. 18.
Таблиця 18
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К - виконується при капітальному ремонті; П - виконується при поточному ремонті, але не рідше одного разу на рік; М - міжремонтні (профілактичні) випробування, не рідше одного разу на місяць.
5.3.4. Обсяг і періодичність випробувань силових кабельних ліній наведено в табл. 19.
Таблиця 19
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К - виконується при капітальному ремонті, але не рідше одного разу на шість років; П - виконується при поточному ремонті, але не рідше одного разу на три роки; М - міжремонтні (профілактичні) випробування, не рідше одного разу на три роки.
5.3.5. Обсяг і періодичність випробувань збірних і з'єднувальних шин наведено в табл. 20.
Таблиця 20
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К - виконується при капітальному ремонті, але не рідше одного разу на вісім гюмв. М - міжремонтні (профілактичні) випробування, не рідше одного разу на чотири
гюки
5.3.6. Обсяг I періодичність випробувань вимикачів навантаження, контакторів, автоматичних вимикачів наведено в табл. 21.
Таблиця 21
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К - проводиться при капітальному ремонті, але не рідше одного разу на вісім років.
5.3.7. Обсяг і періодичність випробувань вимірювальних трансформаторів наведено в табл. 22.
Таблиця 22
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К - виконується при капітальному ремонті, але не рідше одного разу на вісім років; М - міжремонтні I профілактичні) випробування, не рідше одного разу на три роки.
5.3.8. Обсяг і періодичність випробувань електродвигунів змінного струму наведено в табл. 23.
Таблиця 23
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К - виконується при капітальному ремонті, але не рідше одного разу на два роки; П - виконується при поточному ремонті; М - міжремонтні (профілактичні) випробування, не рідше одного разу на рік.
5.3.9. Обсяг і періодичність випробувань заземлюючого пристрою наведено в табл. 24.
Таблиця 24
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К - виконується п ри капітальному ремонті, П - виконується при поточному ремонті, але не рідше одного разу на три роки, М - міжремонтні (профілактичні ) випробування, не рідше одного разу на шість місяців
Таблиця 25
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Примітка:
К1 застосовується, коли вимірювання виконується при вологому грунті або моменту вимірювання передувала значна кількість опадів; К2 - коли вимірювання виконується при середній вологості грунту або коли моменту вимірювання передувала незначна кількість опадів; КЗ - коли вимірювання виконується при сухому грунті або коли моменту вимірювання передувала незначна кількість опадів; 1 - глибина закладання в землю горизонтальної частини заземлювача або верхньої частини вертикальних заземлювачів; l довжина горизонтальної смуги або вертикального заземлювача; S - площа заземлюючої сітки або контура; п - кількість вертикальних електродів.
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Таблиця 27
+----------------------------------------------------------------------------+ |
6. Ведення виробничої документації
Ця частина Правил визначає обсяг, порядок ведення та зберігання виробничої документації з експлуатації електроустановок на підприємстві зв'язку.
Виробнича документація повинна бути зроблена за одним зразком та вестися за встановленими формами, наведеними в Додатку.
Документація на підприємствах зв'язку повинна періодично перевірятися особою, відповідальною за експлуатацію електроустановок.
Для правильної організації технічної експлуатації електроустановок на кожному підприємстві необхідно мати виробничу документацію, яка умовно поділяється на технічну і оперативно-технічну.
6.1. Технічна документація
6.1.1. До складу технічної документації, як правило, входять:
проектна документація та робочі креслення на будівництво і влаштування електроустановки, до складу якої входить обладнання зовнішнього електропостачання, резервної електростанції та електроживильної установки;
загальні структурні схеми електропостачання та електроживлення щодо кожної напруги змінного та постійного струму, принципові схеми зовнішнього та резервного електропостачання, установок безперебійного живлення, пристроїв дистанційного живлення та ін.;
креслення із зазначенням трас проходження живильних кабелів змінного та постійного струму, марок і перерізів кабелів, а також місць розміщення струморозподільних і комутаційних щитів;
інструкції з експлуатації обладнання електроустановки та інструкції з оперативних перемикань в ЕЖУ; з технічні описи обладнання, протоколи випробувань, принципові та монтажні схеми;
технічний паспорт на електроустановку в цілому (Ф. Е-1);
технічний паспорт на електростанцію з дизель-генераторами (Ф. Е-2);
технічний паспорт на акумуляторну батарею, групу (Ф. Е-3);
технічний паспорт на випрямний пристрій (Ф. Е-4);
технічний паспорт на вольтододатковий конвертор (Ф. Е-5);
технічний паспорт на спеціальні трансформатори та стабілізатори напруги (Ф. Е-6);
технічний паспорт на стаціонарне електроживильне обладнання: САРН, СДП та ін. (Ф. Е-7);
технічний паспорт на комутаційні, батарейні щити та ін. (Ф. Е-8);
технічний паспорт на інвертор (Ф. Е-9);
технічний паспорт на агрегат безперебійного живлення (Ф. Е-10);
технічний паспорт на вентиляційну установку (Ф. Е-24);
технічний паспорт заземлюючого пристрою (Ф. Е-25).
6.1.2. Проектна документація та робочі креслення на будівництво та влаштування електроустановок зберігаються у керівника підприємства.
6.1.3. Технічні паспорти на обладнання мають зберігатися у керівника підприємства або керівника служби електроживлення.
6.1.4. Загальні структурні схеми електроживлення по кожній напрузі постійного та змінного струму, принципові схеми обладнання електроживлення, зовнішнього та резервного електропостачання, а також креслення із зазначенням трас проходження живильних кабелів повинні зберігатися безпосередньо в приміщенні служби електроживлення у керівника служби.
6.2. Оперативно-технічна документація
6.2.1. До складу оперативно-технічної документації, як правило, входять:
акумуляторний журнал (Ф. Е-11);
журнал перевірки роботи дизель-генераторних установок і агрегатів безперебійного живлення (Ф. Е-12);
журнал проведення профілактичних робіт на електроживильному обладнанні (Ф. Е-13);
журнал обліку роботи електростанції з дизель-генераторами (Ф. Е-14);
журнал перевірки знань "ПТЗ злектроустановок потребителей" і
ПТБ при зксплуатации злектроустановок потребителей" (Ф. Е-15);
журнал обліку виробничого інструктажу (Ф. Е-16);
журнал обліку витрат електроенергії (Ф. Е-17);
журнал обліку та зберігання захисних засобів (Ф. Е-18);
журнал обліку несправностей в роботі обладанання електроустановки (Ф. Е-19);
журнал вимірювання освітленості на робочих місцях (Ф. Е-20);
протокол вимірювання опору ізоляції проводів і кабелів струморозподільноі мережі (Ф. Е-21);
протокол вимірювання опору петлі "фаза-нуль" (Ф. Е-22);
протокол вимірювання заземлення (Ф. Е-23);
інші допоміжні документи за вільною формою.
6.2.2. Рекомендується вести такі допоміжні документи:
оперативний журнал чергового;
журнал запису показів вимірювальних приладів;
журнал розпоряджень по службі електроживлення;
комплект експлуатаційних інструкцій по кожному робочому місцю та інструкцій з охорони праці (перелік таких інструкцій затверджує головний інженер підприємства).
6.2.3. Оперативно-технічна документація має зберігатися в приміщенні служби електроживлення (у шафі або столі разом із описом документації, що зберігається).
6.3. Порядок зберігання виробничої документації
6.3.1. Періодичність записів, порядок ведення та зберігання виробничої документації, що зберігається в службі електроживлення, визначається особою, відповідальною за електрогосподарство підприємства (начальником служби електроживлення), даними Правилами з урахуванням умов підприємства.
6.3.2. Керівник служби електроживлення повинен забезпечити:
ведення обліку виробничої документації;
контроль за станом, зберіганням і використанням виробничої документації;
своєчасне коригування та оновлення документації, яка застаріла або стала непридатною;
використання при складанні схем лише встановлених позначень.
6.3.3. В архіві підприємства (структурного підрозділу) повинна зберігатися технічна документація, згідно з якою електроустановки були допущені та прийняті до експлуатації:
затверджена проектна документація з усіма подальшими змінами та доповненнями;
генеральний план ділянки, на якому повинні бути нанесені всі споруди та підземні комунікації електроустановок;
акти приймання прихованих робіт;
акти випробувань і налагодження електрообладнання;
акти приймання електроустановок до експлуатації;
виконавчі робочі схеми електричних з'єднань.
6.3.4. Уся документація повинна бути зареєстрована, мати індекс, що означає виробничу службу, та реєстраційний номер. Реєстрація проводиться в журналі (у вільній формі) та в описі, який знаходиться в місці зберігання документів.
6.3.5. Документація, що складається безпосередньо на підприємстві, має бути затверджена керівництвом підприємства. Електротехнічному персоналу забороняється користуватися незатвердженими та незареє- строваними документами, схемами, а також вносити до них зміни та доповнення без затвердження керівництвом підприємства.
6.3.6. Знімання копій з документації допускається тільки з дозволу керівництва підприємства. На копіях робиться позначка Копія вірна, проставляється дата, посада та підпис особи, що звірила копію.
6.3.7. Окремі схеми, для зручності користування ними, можуть бути вивішені на видному місці.
6.1.4. Загальні структурні схеми електроживлення по кожній напрузі постійного та змінного струму, принципові схеми обладнання електроживлення, зовнішнього та резервного електропостачання, а також креслення із зазначенням трас проходження живильних кабелів повинні зберігатися безпосередньо в приміщенні служби електроживлення у керівника служби.
6.2. Оперативно-технічна документація
6.2.1. До складу оперативно-технічної документації, як правило, входять:
акумуляторний журнал (Ф. Е-11);
журнал перевірки роботи дизель-генераторних установок і агрегатів безперебійного живлення (Ф. Е-12);
журнал проведення профілактичних робіт на електроживильному обладнанні (Ф. Е-13);
журнал обліку роботи електростанції з дизель-генераторами (Ф. Е-14);
журнал перевірки знань ПТЗ злектроустановок потребителей і
ПТБ при зксплуатации злектроустановок потребителей (Ф. Е-15);
журнал обліку виробничого інструктажу (Ф. Е-16);
журнал обліку витрат електроенергії (Ф. Е-17);
журнал обліку та зберігання захисних засобів (Ф. Е-18);
журнал обліку несправностей в роботі обладанання електроустановки (Ф. Е-19);
журнал вимірювання освітленості на робочих місцях (Ф. Е-20);
протокол вимірювання опору ізоляції проводів і кабелів струморозподільноі мережі (Ф. Е-21);
протокол вимірювання опору петлі "фаза-нуль" (Ф. Е-22);
протокол вимірювання заземлення (Ф. Е-23);
інші допоміжні документи за вільною формою.
6.2.2. Рекомендується вести такі допоміжні документи:
оперативний журнал чергового;
журнал запису показів вимірювальних приладів;
журнал розпоряджень по службі електроживлення;
комплект експлуатаційних інструкцій по кожному робочому місцю та інструкцій з охорони праці (перелік таких інструкцій затверджує головний інженер підприємства).
6.2.3. Оперативно-технічна документація має зберігатися в приміщенні служби електроживлення (у шафі або столі разом із описом документації, що зберігається).
6.3. Порядок зберігання виробничої документації
6.3.1. Періодичність записів, порядок ведення та зберігання виробничої документації, що зберігається в службі електроживлення, визначається особою, відповідальною за електрогосподарство підприємства (начальником служби електроживлення), даними Правилами з урахуванням умов підприємства.
6.3.2. Керівник служби електроживлення повинен забезпечити:
ведення обліку виробничої документації;
контроль за станом, зберіганням і використанням виробничої документації;
своєчасне коригування та оновлення документації, яка застаріла або стала непридатною;
використання при складанні схем лише встановлених позначень.
6.3.3. В архіві підприємства (структурного підрозділу) повинна зберігатися технічна документація, згідно з якою електроустановки були допущені та прийняті до експлуатації:
затверджена проектна документація з усіма подальшими змінами та доповненнями;
генеральний план ділянки, на якому повинні бути нанесені всі споруди та підземні комунікації електроустановок;
акти приймання прихованих робіт;
акти випробувань і налагодження електрообладнання;
акти приймання електроустановок до експлуатації;
виконавчі робочі схеми електричних з'єднань.
6.3.4. Уся документація повинна бути зареєстрована, мати індекс, що означає виробничу службу, та реєстраційний номер. Реєстрація проводиться в журналі (у вільній формі) та в описі, який знаходиться в місці зберігання документів.
6.3.5. Документація, що складається безпосередньо на підприємстві, має бути затверджена керівництвом підприємства. Електротехнічному персоналу забороняється користуватися незатвердженими та незареє- строваними документами, схемами, а також вносити до них зміни та доповнення без затвердження керівництвом підприємства.
6.3.6. Знімання копій з документації допускається тільки з дозволу керівництва підприємства. На копіях робиться позначка Копія вірна, проставляється дата, посада та підпис особи, що звірила копію.
6.3.7. Окремі схеми, для зручності користування ними, можуть бути вивішені на видному місці.
6.3.8. Відповідальність за стан, ведення, зберігання та використання виробничої документації в службі електроживлення покладається на керівника служби.
6.3.9. Під час прийому та здавання чергувань виробнича документація, яка зберігається в службі електроживлення, передається за списком. За відсутності постійного чергування помітки про наявність і цілість документації робляться періодично.
Про всі недоліки про стан, ведення, зберігання та використання виробничої документації черговий або техперсонал зобов'язаний доповідати керівникові служби електроживлення.
6.4. Порядок ведення оперативно-технічної документації
6.4.1. Акумуляторний журнал (Ф. Е-11) призначений для обліку стану акумуляторних батарей і контрольних зарядів-розрядів.
Періодичність вимірювання та записів про стан батарей в режимі утримування (постійного підзаряду) визначається керівником служби електроживлення залежно від стану акумуляторних батарей.
Періодичність проміжних вимірювань струму та напруги на всіх елементах групи під час контрольних розрядів визначається виходячи зі стану батареї, але не рідше одного разу на дві години.
При досягненні на одному з елементів батареї напруги 1,9 В вимірювання мають виконуватися кожні ЗО хв. При заряді акумуляторної батареї вимірювання та запис напруги і густини електроліту на всіх елементах групи здійснюються на початку та в кінці заряду. У процесі заряду періодичний контроль із записом про вимірювання струму заряду, напруги та густини електроліту здійснюється на контрольних елементах групи.
6.4.2. Журнал перевірки роботи дизель-генераторних установок і агрегатів безперебійного живлення (Ф. Е-12) призначений для реєстрації перевірок та аналізу роботи АДЕС, АБЖ, а також шаф автоматики до АДЕС.
У журналі фіксуються режими, при імітації яких перевіряється робота установки, результати вимірювань, причина відхилення параметра за допустимі межі та відомості про заходи, яких ужито для усунення відхилення. Журная періодично перевіряється керівником підприємства.
6.4.3. Усі планові профілактичні роботи, які виконуються на обладнанні електроживлення, мають відмічатися в журналі проведення профілактичних робіт на електроживильному обладнанні (Ф. Е-13).
На початку кожного місяця керівник служби електроживлення на основі річного графіка записує перелік обладнання, яке підлягає профілактиці в поточному місяці, з наведенням обсягу профілактики, прізвища працівника, який проводить профілактику, та контрольного терміну її закінчення.
Працівник, який виконав профілактику, розписується у відповідній графі журналу із зазначенням дати її закінчення. Особа, яка перевірила якість проведення профілактичних робіт, робить про це помітку у відповідних графах журналу.
6.4.4. У журналі обліку роботи електростанції з дизель-генераторами (Ф. Е-14) фіксується час роботи електростанції відповідно до вказаних граф форми.
6.4.5. До журналу перевірок знань ПТЗ злектроустановок і ПТБ при зксплуатации злектроустановок потребителей (Ф. Е-15) заносяться результатами щорічних перевірок знань ПТЗ і ПТБ електротехнічного персоналу, що обслуговує електроустановки, та відомості про присвоєну кожному з них групу з електробезпеки.
Журнал ведеться особою, відповідальною за стан техніки безпеки.
6.4.6. До журналу обліку виробничого інструктажу (Ф. Е-16) заносяться відомості про проведені інструктажі на робочому місці з електротехнічним персоналом, який обслуговує електроустановки (первинний інструктаж, повторний, позаплановий), а також про стажування на робочому місці. Журнал ведеться особою, відповідальною за стан техніки безпеки.
6.4.7. У журнал обліку витрат електроенергії (Ф. Е-17) для кожного лічильника активної та реактивної енергій записуються покази лічильника та кількість витраченої електроенергії з моменту попереднього заміру. Покази лічильника знімаються черговим або виділеним персоналом. Періодичність знімання показів має бути узгоджена з енергопостачальною організацією.
6.4.8. Журнал обліку та зберігання захисних засобів (Ф. Е-18) ведеться особою, відповідальною за стан техніки безпеки. У журналі ведуться записи про наявність захисних засобів і результати їх періодичних випробувань.
6.4.9. Журнал обліку несправностей у роботі обладання електроустановки (Ф. Е-19) призначений для обліку пошкоджень на обладнанні електроживлення, в результаті яких порушилася нормальна робота обладнання. Журнал ведеться керівником служби (цеху) електроживлення.
6.4.10. Журнал вимірювання освітленості робочих місць (Ф. Е-20), протокол вимірювання опору ізоляції проводів і кабелів струморозподільної мережі (Ф. Е-21), протокол вимірювання опору петлі фазануль (Ф. Е-22) і протокол вимірювання заземлення (Ф. Е-23) зберігаються у керівника служби електроживлення. У цих документах робляться записи про відповідні вимірювання. Протоколи аналізів дистильованої води та електроліту, видані лабораторією, що виконує аналіз, також зберігаються у керівника служби електроживлення.
6.4.11. В оперативному журналі робляться помітки щодо приймання та здавання зміни (на підприємствах, де є змінне чергування персоналу), про виникнення несправностей обладнання та їх усунення, про зміну режимів роботи обладнання.
6.4.12. У журналі запису показів приладів повинні періодично робитися записи показів електровимірювальних приладів, які встановлені на панелях (шафах) управління установки, щитах комутації та ін. Періодичність записування показів приладів, установлених у колах навантаження, яке має мінливий характер, визначається керівником служби (цеху) електроживлення з урахуванням необхідності фіксування показів приладів під час найбільшого навантаження.
6.4.13. У журналі розпоряджень по службі електроживлення записуються розпорядження, які стосуються працівників, що обслуговують електроустановки. Електротехнічний персонал зобов'язаний розписатися за ознайомлення із розпорядженням.
6.4.14. У посадових інструкціях мають бути вказані:
перелік документів, інструкцій, директивних матеріалів, схем пристроїв електрообладнання, знання яких обов'язкове для особи, яка обіймає цю посаду;
права, обов'язки та відповідальність персоналу;
взаємовідносини з вищестоящим, підлеглим та іншим, зв'язаним по роботі, персоналом.
Додаток
Форми документів
Міністерство зв'язку України
Ф. Е-1
Підприємство.....................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ..................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
НА ЕЛЕКТРОУСТАНОВКУ В ЦІЛОМУ
Обладнання зовнішнього електропостачання
Назва енергосистеми (електростанції), від якої підприємство отримує електроенергію .............................................................................................
Лінії електропередачі
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Трансформаторна підстанція
Тип ...................................................................................................................................................................................................................................
Рік уведення в експлуатацію ..........................................................................................................................................................................................
Балансова належність ...................................................................................................................................................................................................
Паспортні (електричні) дані трансформаторів в ТП
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Продовження Ф. Е-1
Щити трансформаторної підстанції
Тип ..........................................................................
Число ......................................................................
Низьковольтні мережі
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Пристрій АВР (тип і місце встановлення)...............................................................................
Заземлення
Продовження Ф. Е-1
Обладнання електроустановки
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Акумуляторні батареї
+--------------------------------------------------------------------------+ |
Сховища дизпалива
+-------------------------------------------------------------------------+ |
Дата заповнення ............................................................................. Підпис
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-2
Підприємство ....................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт...................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ НА
ЕЛЕКТРОСТАНЦІЮ З ДИЗЕЛЬ-ГЕНЕРАТОРАМИ
Дизель-генератор
Тип, марка дизель-генератора ..........................................................................................................................................................................................
Інвентарний номер на об'єкті ...........................................................................................................................................................................................
Потужність, кВт:
номінальна .........................................................................................................................................................................................................................
максимальна ......................................................................................................................................................................................................................
Щити автоматики (тип, заводський номер) ...................................................................................................................................................................
З'єднання двигуна з генератором ...................................................................................................................................................................................
Тривалість роботи до встановлення на об'єкті (зазначити, де раніше працював), год................................................................................................
Тривалість роботи в період експлуатації:
+-------------------------------------------------------------------+ |
Щит управління автоматикою ...............................................................................
Перелік приладів, які перебувають на електростанції .................................................................................................................................................
Примітки та доповнення
Продовження Ф. Е-2
Двигун
Тип, марка, завод-виготовлювач ...................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери..............................................................................................................................................................................
Рік випуску (встановлення) ............................................................................................................................................................................................
Номінальна потужність, к.с ............................................................................................................................................................................................
Номінальна швидкість обертання, хв-1 ........................................................................................................................................................................
Діаметр циліндра, см .....................................................................................................................................................................................................
Хід поршня, см ...............................................................................................................................................................................................................
Число циліндрів ..............................................................................................................................................................................................................
Рід, марка палива та норма витрат, г/(к.с. год )........................................................................................................................................................
Рід, марка мастила та норма витрат, г/(к.с. год )......................................................................................................................................................
Спосіб охолодження двигуна (радіатор, баки, водопровід, градирня та ін.) .............................................................................................................
Тип стартера ...................................................................................................................................................................................................................
Тип двигуна-вентилятора ..............................................................................................................................................................................................
Тип паливного насоса ...................................................................................................................................................................................................
Тип водяного насоса .....................................................................................................................................................................................................
Генератор
Тип, марка, завод-виготовлювач ..................................................................................................................................................................................
Рік випуску (встановлення) ...........................................................................................................................................................................................
Номінальна напруга, В ...................................................................................................................................................................................................
Номінальний струм, А ....................................................................................................................................................................................................
Номінальна потужність, кВт ...........................................................................................................................................................................................
Коефіцієнт потужності ...................................................................................................................................................................................................
Швидкість обертання, хв-1 .............................................................................................................................................................................................
Марка щіток ......................................................................................................................................................................................................................
Кількість щіток ..................................................................................................................................................................................................................
Тип підшипників ..............................................................................................................................................................................................................
Кількість підшипників .....................................................................................................................................................................................................
Тип мастила ....................................................................................................................................................................................................................
Спосіб збудження ...........................................................................................................................................................................................................
Закінчення Ф. Е-2
Збуджувач (блок регулювання напруги)
Тип, марка .........................................................................................................................................................................................................................
Потужність, кВт ................................................................................................................................................................................................................
Номінальна напруга, В .....................................................................................................................................................................................................
Номінальний струм, А .....................................................................................................................................................................................................
Результат центрування генератора з двигуном .............................................................................................................................................................
Примітки та доповнення
Підпис __________________________ Дата заповнення паспорта |
Відомості про ремонт
+------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-3
Підприємство .....................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ...................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
НА АКУМУЛЯТОРНУ БАТАРЕЮ (ГРУПУ)
Частина I
Призначення батареї .........................................................................................................................................................................................................
Основний режим роботи батареї....................................................................................................................................................................................
Тип стелажів (однорядові, дворядові, одноярусні, двоярусні).....................................................................................................................................
Матеріал посудин ...........................................................................................................................................................................................................
Рік уведення в експлуатацію .........................................................................................................................................................................................
Формовка виконувалася (найменування організації)...................................................................................................................................................
Основні технічні характеристики акумуляторів
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Підпис ......................
Дата заповнення
Закінчення Ф. Е-З
Частина 2
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Підпис .................................
Дата заповнення.................
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-4
Підприємство ....................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт .................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ НА
ВИПРЯМНИЙ ПРИСТРІЙ
Тип випрямляча................................................................................................................................................................................................................
Завод- виготовлювач........................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери.................................................................................................................................................................................
Рік випуску.........................................................................................................................................................................................................................
Дата ввімкнення...............................................................................................................................................................................................................
Напруга мережі, В..............................................................................................................................................................................................................
Потужність, кВт.................................................................................................................................................................................................................
Випрямлена напруга, В..................................................................................................................................................................................................
Максимальне значення
випрямленого струму, А................................................................................................................................................................................................
Основні характеристики випрямляча (уставки максимального захисту, нестабільність напруги, струму, величина пульсацій, ККД та ін.)..........................................................................................................................................................................................................................................
Підпис......................................
Дата заповнення ....................
Відомості про ремонт
+--------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-5
Підприємство ....................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт .................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ НА
ВОЛЬТОДОДАТКОВИЙ КОНВЕРТОР
Тип конвертора ................................................................................................................................................................................................................
Завод-виготовлювач.........................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери ...............................................................................................................................................................................
Рік випуску .......................................................................................................................................................................................................................
Дата ввімкнення ..............................................................................................................................................................................................................
Вхідна напруга, В...............................................................................................................................................................................................................
Вихідна напруга, В:
мінімальна .........................................................................................................................................................................................................................
максимальна ......................................................................................................................................................................................................................
Струм навантаження, А:
мінімальний ........................................................................................................................................................................................................................
максимальний ...................................................................................................................................................................................................................
Максимальна вихідна потужність, Вт .............................................................................................................................................................................
ККД ...................................................................................................................................................................................................................................
Підпис..................................................................................................................................................................................................................................
Дата заповнення..................................................................................................................................................................................................................
Відомості про ремонт
+--------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф.Е-6
Підприємство......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт.....................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
НА ТРАНСФОРМАТОРИ ТА СТАБІЛІЗАТОРИ НАПРУГИ
Трансформатори
Тип трансформатора.........................................................................................................................................................................................................
Рік випуску (дата ввімкнення)..........................................................................................................................................................................................
Робочий або резервний....................................................................................................................................................................................................
Завод- виготовлювач.........................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери.................................................................................................................................................................................
Потужність, кВ.А................................................................................................................................................................................................................
Напруга первинної обмотки, В........................................................................................................................................................................................
Напруга вторинної обмотки, В..........................................................................................................................................................................................
Група з'єднань.....................................................................................................................................................................................................................
Струм холостого ходу, %....................................................................................................................................................................................................
Напруга короткого замикання, %......................................................................................................................................................................................
Стабілізатори напруги
Тип ......................................................................................................................................................................................................................................
Номінальна потужність, кВт ............................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери ...............................................................................................................................................................................
Рік випуску (дата ввімкнення) .........................................................................................................................................................................................
Вхідна напруга, В .............................................................................................................................................................................................................
Стабілізована вихідна напруга, В ...................................................................................................................................................................................
ККД ...................................................................................................................................................................................................................................
Підпис.................................................................................................................................................................................................................................
Дата заповнення.................................................................................................................................................................................................................
Відомості про ремонт
+--------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-7
Підприємство....................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ...............................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
НА СТАЦІОНАРНЕ ОБЛАДНАННЯ ЕЛЕКТРОЖИВЛЕННЯ
(САРН, СДП та ін.)
Тип (найменування) обладнання ...................................................................................................................................................................................
Завод-виготовлювач.......................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери ..............................................................................................................................................................................
Рік випуску .......................................................................................................................................................................................................................
Дата ввімкнення .............................................................................................................................................................................................................
Основні електричні характеристики, вихідні параметри ...........................................................................................................................................
Комплектація основними деталями (приладами).........................................................................................................................................................
Підпис ......................................................
Дата заповнення......................................
Відомості про ремонт
+-------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-8
Підприємство ....................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ..................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
НА КОМУТАЦІЙНІ ЩИТИ, БАТАРЕЙНІ ЩИТИ ТА ІН.
Тип (найменування) обладнання ....................................................................................................................................................................................
Завод-виготовлювач........................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери ...............................................................................................................................................................................
Рік випуску, дата ввімкнення ...........................................................................................................................................................................................
Комплектація основними деталями (приладами).........................................................................................................................................................
Підпис...................................................
Дата заповнення .................................
Відомості про ремонт
+--------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-9
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
НА ІНВЕРТОР
Тип .......................................................................................................................................................................................................................................
Завод-виготовлювач...........................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарні номери .....................................................................................................................................................................................
Рік випуску, дата ввімкнення .............................................................................................................................................................................................
Вхідна напруга, В ................................................................................................................................................................................................................
Номінальна вихідна напруга, В .........................................................................................................................................................................................
Номінальна потужність, кВт ............................................................................................................................................................................................
Нестабільність вихідної напруги, % .................................................................................................................................................................................
Коефіцієнт нелінійних спотворень, % .............................................................................................................................................................................
Коефіцієнт потужності ......................................................................................................................................................................................................
Струм навантаження, А:
мінімальний .........................................................................................................................................................................................................................
максимальний .....................................................................................................................................................................................................................
Підпис.......................................................
Дата заповнення......................................
Відомості про ремонт
+--------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-10
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ
НА АГРЕГАТ БЕЗПЕРЕБІЙНОГО ЖИВЛЕННЯ
Тип.......................................................................................................................................................................................................................................
Завод- виготовлювач..........................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери..................................................................................................................................................................................
Рік випуску, дата ввімкнення..............................................................................................................................................................................................
Вхідна напруга змінного струму, В....................................................................................................................................................................................
Вихідна напруга постійного струму, В..............................................................................................................................................................................
Номінальна вихідна напруга, В..........................................................................................................................................................................................
Нестабільність вихідної напруги, % ...............................................................................................................................................................................
Коефіцієнт нелінійних спотворень, % ..........................................................................................................................................................................
Струм навантаження, А:
мінімальний......................................................................................................................................................................................................................
максимальний...................................................................................................................................................................................................................
Номінальна потужність, кВт............................................................................................................................................................................................
Коефіцієнт потужності.....................................................................................................................................................................................................
ККД ................................................................................................................................................................................................................................
Підпис.........................................................
Дата заповнення.......................................
Відомості про ремонт
+---------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-11
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
АКУМУЛЯТОРНИЙ ЖУРНАЛ
Батарея
Кількість акумуляторів
Типакумулятрів ..............................................
Ємність, Ахгод ..............................................
Напруга, В .....................................................
Частина 1. Початкові дані при експлуатації батареї
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Підпис....................................................
Дата заповнення...................................
Закінчення Ф. Е-11
Частина 2. Дані режиму роботи
+--------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-12
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
Журнал
перевірки роботи дизель-генераторних установок
та агрегатів безперебійного живлення
+--------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-13
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
Журнал
проведення профілактичних робіт
на електроживильному обладнанні
+---------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-14
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ...................................................................................................................................................................................................................................
Журнал
обліку роботи електростанції з
дизель-генераторами
+---------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-15
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ...................................................................................................................................................................................................................................
Журнал
перевірки знань "птэ электроустановок потребителей"
і "птб при зксплуатации злектроустановок потребителей"
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Голова комісії (посада, підпис, прізвище)................................................................................
Члени комісії (посада, підпис, прізвище)................................................................................
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-16
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт .............................................................................................................................................................................................................................
Журнал
обліку інструктажу з питань охорони праці
+---------------------------------------------------------------------------+ |
+----------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-17
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ...................................................................................................................................................................................................................................
Журнал
обліку витрат електроенергії
+-------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-18
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ...................................................................................................................................................................................................................................
Журнал
обліку та зберігання захисних засобів
+-------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-19
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт .............................................................................................................................................................................................................................
Журнал
обліку несправностей у роботі
обладнання електроустановки
+---------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-20
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
Журнал
вимірювання освітленості на робочих місцях
Результати вимірювань
+---------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-21
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ..................................................................................................................................................................................................................................
Протокол N
вимірювання опору ізоляції проводів і
кабелів струморозподільної мережі
"____" _________199__р.
Вимірювання виконувалися приладом типу __________________________ на ___________ В, N_____, дата перевірки __________________
Посада та прізвище особи, яка проводила вимірювання..............................................................
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Підписи осіб, які виконували вимірювання ------------------------------
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-22
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
Протокол N
вимірювання опору петлі "Фаза-нуль"
(струмів короткого замикання)
"__" _____________ 199 __ р.
Вимірювання виконувалися приладом типу ____________________ N __________, дата перевірки__________________________
Посада та прізвище особи, яка проводила вимірювання...............................................................................................
Дані вимірювань
+----------------------------------------------------------------------------+ |
Підписи осіб, які виконували вимірювання..................................................................................
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-23
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
Протокол N
вимірювання заземлення
"__" _____________ 199 __ р.
Вимірювання виконувалися приладом типу __________________ N_____________________ дата перевірки__________________
Посада та прізвище особи, яка проводила вимірювання.................................................................
Дані вимірювань
+--------------------------------------------------------------------------+ |
Підпис особи, яка виконувала вимірювання _____________________________
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-24
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
Технічний паспорт на
вентиляційну установку
Тип, марка ..........................................................................................................................................................................................................................
Завод-виготовлювач..........................................................................................................................................................................................................
Заводський та інвентарний номери..................................................................................................................................................................................
Рік випуску .........................................................................................................................................................................................................................
Номінальна напруга живлення, В....................................................................................................................................................................................
Струм живлення, А..........................................................................................................................................................................................................
Номінальна потужність, кВт............................................................................................................................................................................................
Підпис ____________________________________________
Дата заповнення____________________________________
Відомості про ремонт
+---------------------------------------------------------------------------+ |
МІНІСТЕРСТВО ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Ф. Е-25
Підприємство .......................................................................................................................................................................................................................
Об'єкт ....................................................................................................................................................................................................................................
Технічний паспорт
заземлюючого пристрою
1. Схема заземлення
2. Основні технічні дані
2.1. Конструкція
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Продовження Ф. Е-25
2.2. Результати вимірювань
+---------------------------------------------------------------------------+ |
Продовження Ф. Е-25
2.3. Розрахунки та висновки
+--------------------------------------------------------------------------+ |
Закінчення Ф. Е-25
3. Результати перевірок
+--------------------------------------------------------------------------+ |
4. Ремонт, зміни конструкції
+--------------------------------------------------------------------------+ |
Примітки:
1. Підрозділи 2.2 і 2.3 заповнює працівник лабораторії, яка проводить вимірювання.
2. г* - опір заземлення без приєднання до повторного заземлювача.
3. R* - опір з урахуванням повторних заземлювачів (тільки для підстанцій).
4. Коефіцієнт К визначають по табл. 25.
Підпис........................................................................
Дата заповнення........................................................
Список використаних джерел
1. Правила технической зксплуатации злектроустановок потребителей / Госзнергонадзор Украйни.- К.: Дисконт, 1995.
2. Правила технической зксплуатации злектроустановок потреби-телей й Правила безопасности при зксплуатации злектроустановок потребителей.- М.: Знергоатомиздат, 1989.
3. Відомчі норми технологічного проектування. Електроустановки підприємств та споруд зв'язку України.- К.: Зв'язок, 1997.
4. Правила устройства злектроустановок.- М.: Знергоатомиздат, 1987.
5. Правила пользования злектрической знергией.- М.: Знергоатомиздат, 1982.
6. Основні положення по системах електроживлення вузлів електрозв'язку України.- К.: Зв'язок. 1997.
7. ДНАОП 0.00-1.07-93. Правила побудови і безпечної експлуатації посудин, що діють під тиском.
8. Правила технической зксплуатации первичной междугородной сети связи MC СССР.- М.: Связь, 1979.
9. Инструкция по техническому обслуживанию й настройке злек-тропитающих устройств на городских телефонних сетях.- М.: Связь, 1975.
10. Ханин Ц. Й., Шалашова Л. М., Шейкина Т. С. Зксплуатация злектроустановок предприятий связи.- М.: Радио й связь, 1994.
11. Городская телефонная связь: Справочник / Под ред. А. С, Брис-кера, К. Л. Мельникова.- М.: Радиб й связь, 1987.
12. Сельская телефонная связь: Справочник / Под ред. X. П. Мельникова, Ю. А. Парфенова.- М.: Радио й связь, 1987.
13. Инженерно-технический справочник по злектросвязи / Й. А. Казаринов, М. М. Злшсон, Г. С. Любский й др.- М.: Связь, 1976.
14. АлексеевА. П., Чекменев Е. Е. Передвижнне злектростанции.- М.: МО СССР, 1974.
15. Кузнецов А. В., Ачкасов К. А, Устройство, зксплуатация й ремонт дизельних станций.- М.: Вьісш. шк., 1974.
16. ДСТУ 2708-94. Повірка засобів вимірювань. Організація і порядок проведення.
17. ГОСТ 8.346-79. Резервуари стальньїе горизонтальньїе. Методьі й средства поверки.
Зміст
1. Загальні положення....................................................................................................................................................................................................
1.1. Область, мета та порядок застосування Правил ..................................................................................................................................................
1.2. Склад електроустановок .........................................................................................................................................................................................
1.3. Категорії електроприймачів і забезпечення надійності електропостачання .....................................................................................................
1.4. Приєднання електроустановок споживачів до мережі енергосистеми..............................................................................................................
2. Організація технічної експлуатації електроустановок ............................................................................................................................................
2.1. Основні задачі технічної експлуатації ...................................................................................................................................................................
2.2. Обов'язки електротехнічного персоналу ..............................................................................................................................................................
2.3. Передавання електроустановок в експлуатацію ....................................................................................................................................................
2.4. Допуск до роботи технічного персоналу ...............................................................................................................................................................
2.5. Загальні питання організації технічної експлуатації електроустановок ...............................................................................................................
3. Технічне обслуговування електроустановок..............................................................................................................................................................
3.1. Технічне обслуговування автономних електростанцій ........................................................................................................................................
3.2. Технічне обслуговування обладнання системи електропостачання ....................................................................................................................
3.3. Технічне обслуговування електроживильної установки .......................................................................................................................................
3.4. Технічне обслуговування стояків регулювання напруги та обладнання захисту................................................................................................
4. Ремонт електроустановок ..........................................................................................................................................................................................
4.1. Організація ремонту ................................................................................................................................................................................................
4.2. Поточний ремонт електроустановок .....................................................................................................................................................................
4.3. Капітальний ремонт електроустановок .................................................................................................................................................................
5. Повірки та випробування обладнання електроустановок .....................................................................................................................................
5.1. Повірка вимірювальних приладів ...........................................................................................................................................................................
5.2. Технічний огляд посудин, що працюють під тиском .............................................................................................................................................
5.3. Норми випробувань електрожибильного обладнання ..........................................................................................................................................
6. Ведення виробничої документації.................................................................................................................................................................................
6.1. Технічна документація ................................................................................................................................................................................................
6.2. Оперативно-технічна документація ..........................................................................................................................................................................
6.3. Порядок зберігання виробничої документації ...........................................................................................................................................................
6.4. Порядок ведення оперативно-технічної документації .............................................................................................................................................
Додаток
Форми документів.............................................................................................................................................................................................................
Список використаних джерел...........................................................................................................................................................................................