Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
04.06.2003 N 226
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 червня 2003 р. за N 474/7795
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Національного банку N 137 від 19.04.2005 )
Про затвердження Змін до Положення
про порядок емісії платіжних карток
і здійснення операцій з їх застосуванням
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Національний банк України" (679-14) та з метою приведення чинного порядку здійснення операцій із застосуванням платіжних карток у відповідність до вимог Законів України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ) та "Про внесення змін до деяких законів України з питань запобігання використанню банків та інших фінансових установ з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 485-15 ) Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 27.08.2001 N 367 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.10.2001 за N 954/6145, що додаються.
2. Департаменту платіжних систем (В.М. Кравець) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі.
3. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова С.Л.Тігіпко
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
04.06.2003 N 226
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 червня 2003 р. за N 474/7795
Зміни
до Положення про порядок емісії платіжних карток
і здійснення операцій з їх застосуванням
1. У главі 1:
доповнити главу термінами "консолідований картковий рахунок" та "персональний ідентифікаційний номер" такого змісту:
"консолідований картковий рахунок - рахунок, що відкривається емітентом для обліку коштів за всіма емітованими ним наперед оплаченими платіжними картками. Дебетовий залишок за консолідованим картковим рахунком не допускається";
"персональний ідентифікаційний номер (ПІН) - код, відомий лише держателю платіжної картки і потрібний для його ідентифікації під час здійснення операцій з використанням платіжної картки";
визначення терміну "наперед оплачена платіжна картка" викласти в такій редакції:
"наперед оплачена платіжна картка - заздалегідь випущена емітентом платіжна картка, яка дає змогу її держателю виконувати операції в межах попередньо внесених (сплачених) коштів, що обліковуються на окремому картрахунку клієнта або консолідованому картрахунку банку. Наперед оплачена платіжна картка, як правило, не містить реквізитів, нанесених на картку, що дають змогу візуально або з використанням документів, що засвідчують особу, ідентифікувати її держателя (прізвище та ім'я, фотокартку тощо). Наперед оплачена платіжна картка може бути фіксованого номіналу, який зазначається на картці".
2. Главу 2 доповнити пунктами 2.11, 2.12 такого змісту: "2.11. Банк зобов'язаний у порядку, встановленому законодавством України, ідентифікувати клієнтів, які відкривають карткові та інші рахунки в банку, та держателів платіжних карток, які здійснюють операції з їх використанням за цими рахунками.
Ідентифікація клієнта банку не є обов'язковою під час здійснення кожної операції, якщо клієнт був раніше ідентифікований відповідно до вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Банк має право витребувати, а клієнт зобов'язаний надати документи і відомості, необхідні для з'ясування його особи, суті діяльності, фінансового стану. У разі ненадання клієнтом необхідних документів чи відомостей або умисного подання неправдивих відомостей про себе банк відмовляє клієнту в його обслуговуванні шляхом блокування коштів на картрахунку.
2.12. З'ясування особи - держателя наперед оплаченої платіжної картки в разі потреби (під час розгляду спорів, несправності чи виходу з ладу банкомата або неповернення ним картки тощо) може здійснюватися емітентом за ідентифікаційним номером картки за умови, якщо ідентифікація клієнта була здійснена емітентом під час продажу (надання) йому картки.
Підтвердження торговцем особи - держателя наперед оплаченої платіжної картки, який здійснює операцію з її застосуванням, виконується згідно з правилами відповідної платіжної системи шляхом підписання держателем сліпа, квитанції платіжного термінала та перевірки його відповідності зразку підпису на картці або введенням ПІН та його перевірки емітентом (еквайром)".
3. У главі 3: пункт 3.3 викласти в такій редакції: "3.3. Платіжна картка є власністю емітента і надається клієнту або його довіреній особі відповідно до умов договору з клієнтом. Наперед оплачені платіжні картки, кошти за якими обліковуються на консолідованому картрахунку банку, можуть продаватися (надаватися) емітентами без обов'язкового оформлення договорів у письмовій формі";
пункт 3.13 доповнити абзацом такого змісту: "Зарахування (поповнення) коштів на консолідований картрахунок наперед оплачених платіжних карток здійснюється фізичними особами в межах максимальної суми, встановленої пунктом 3.14 цього Положення, за рахунок унесення готівкових коштів або шляхом переказу коштів з інших власних рахунків (завантаження на платіжні картки типу "електронний гаманець"). Наперед оплачені платіжні картки фіксованого номіналу поповненню не підлягають";
пункт 3.14 викласти в такій редакції: "3.14. Для обліку операцій фізичних осіб з використанням наперед оплачених платіжних карток за дебетовою схемою банк може відкривати консолідований картрахунок для емітованих ним наперед оплачених платіжних карток. Для юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців дебетова схема обслуговування наперед оплачених платіжних карток з відкриттям консолідованого картрахунку не застосовується.
Максимальна сума емітованої банком наперед оплаченої платіжної картки, кошти за якою обліковуються на консолідованому картрахунку банку, не може перевищувати суму 1000 гривень або її еквівалент в іноземній валюті.
Емітент самостійно встановлює порядок та умови продажу (надання) наперед оплачених платіжних карток, визначає їх функціональні можливості (параметри) та обмеження щодо виконання окремих видів (типів) операцій з їх застосуванням з урахуванням норм цього Положення";
в абзаці п'ятому пункту 3.15 слово "неперсоніфікованих" виключити.
4. Пункт 4.2 глави 4 після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту:
"Наперед оплачені платіжні картки, кошти за якими обліковуються на консолідованому картрахунку банку, застосовуються їх держателями для безготівкової оплати за товари (послуги), а також як засіб для одержання готівки".
У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом третім.
Директор Департаменту платіжних систем В.М.Кравець
Завідувач сектору Департаменту платіжних систем В.I.Харченко