Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ФІНАНСІВ I БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ЛИСТ
15.07.2003 N 06-10/591

Міністерство економіки
та європейської інтеграції
України
Міністерство фінансів України
Міністерство аграрної
політики України
Державна податкова
адміністрація України
Державна митна служба України

Щодо застосування окремих норм Закону України
"Про ставки акцизного збору на спирт етиловий
та алкогольні напої"

( Щодо відкликання цього листа додатково див. Лист
Державної митної служби
N 11/2-15-13732-ЕП від 22.09.20
03 )

З 1 липня поточного року набрали чинності норми Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" та деяких інших законодавчих актів" ( 849-15 ), якими внесені зміни до Закону України "Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої" ( 178/96-ВР ) (далі - Закон).

У зв'язку з численними запитами щодо порядку застосування окремих норм цього Закону ( 178/96-ВР ) Комітет з питань фінансів і банківської діяльності роз'яснює наступне.

1. Щодо застосування ставки акцизного збору 0,92 грн за 1 літр на вина виноградні натуральні з доданням цукру.

Головним процесом у технології виробництва вина є спиртове бродіння у результаті якого виноградне сусло (виноматеріал) перетворюється у вино. При цьому після завершення процесу бродіння тобто повного зброджування сусла вміст цукру у вині складає не більш як 0,3 г/100 куб. см.

Вміст цукру у готовому продукті (вині) у більших обсягах досягається завдяки окремим технологічним прийомам при приготуванні вина: шляхом додавання цукровмісних компонентів виноградного походження для доведення вмісту цукру до потрібного рівня або шляхом призупинення процесу бродіння до повного збродження цукру для збереження цукру у вині у певному обсязі. Такі технологічні операції при виробництві вина розглядаються як додання цукру.

Таким чином, ставка акцизного збору 0,92 грн за 1 літр вина застосовується до вин з вмістом цукру більш як 0,3 г/100 куб. см.

Причому вміст цукру більш як 0,3 г/100 куб. см є єдиним і виключним критерієм для віднесення вин до цієї позиції. Додання у вино інших компонентів, наприклад, спирту виключає можливість віднесення його до цієї позиції. На вина виноградні натуральні з доданням спирту згідно зі статтею 2 Закону ( 178/96-ВР ) застосовується тимчасово до 1 січня 2004 року ставка акцизного збору 0,92 грн за 1 літр, а після цієї дати буде діяти ставка 0,25 грн за 1 літр.

2. Щодо застосування пільгової ставки акцизного збору 2,0 грн за 1 літр 100-відсоткового спирту на спирт етиловий, що використовується для виготовлення вин.

Частина четверта статті 3 Закону ( 178/96-ВР ) викладена у новій редакції, яка передбачає застосування пільгової ставки акцизного збору у розмірі 2,0 гривні за 1 літр 100-відсоткового спирту тільки на спирт етиловий, що використовується НВАО "Масандра" в межах квот, встановлених Кабінетом Міністрів України, і тільки для виготовлення марочних виноградних вин.

У всіх інших випадках використання спирту етилового при виготовленні виноградних вин, а саме:

- для виготовлення НВАО "Масандра" ординарних вин або використання спирту етилового для виготовлення марочних вин поза квотами, встановленими Кабінетом Міністрів;

- для виготовлення будь-яких вин іншими ніж НВАО "Масандра" підприємствами застосовується ставка акцизного збору на спирт етиловий у розмірі 16 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Таким чином для застосування пільгової ставки на спирт етиловий відповідно до частини четвертої статті 3 Закону ( 178/96-ВР ) необхідно виконання наступних умов:

- визначення (персоніфікація) суб'єкта (суб'єктів) підприємницької діяльності, що охоплюється терміном "Національне виробничо-аграрне об'єднання "Масандра";

- визначення обсягів виробництва марочних вин Національним виробничо-аграрним об'єднанням "Масандра";

- затвердження Кабінетом Міністрів України квот на спирт етиловий, що використовується Національним виробничо-аграрним об'єднанням "Масандра" при виготовленні марочних виноградних вин.

З метою забезпечення виробничого процесу в умовах, що склалися, вважаємо за доцільне тимчасово до затвердження Кабінетом Міністрів України відповідних квот на спирт етиловий застосовувати порядок відпуску спирту етилового для НВАО "Масандра", що діяв до набрання чинності змін, внесених до статті 3 Закону ( 178/96-ВР ), з наступним зарахуванням використаного спирту до обсягів затверджуваних квот.

3. Щодо строку видачі авальованого векселя при отриманні спирту етилового підприємствами первинного виноробства.

Стаття 3 Закону ( 178/96-ВР ) доповнена нормою (частина сьома у новій редакції Закону), яка передбачає, що строк, на який видається авальований податковий вексель при використанні спирту підприємствами первинного виноробства для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла, не може перевищувати 180 календарних днів.

Таким чином, оскільки ставка акцизного збору на спирт етиловий 2,0 гривні за 1 літр 100-відсоткового спирту діє лише на спирт етиловий, що використовується НВАО "Масандра" в межах квот, встановлених Кабінетом Міністрів України, для виготовлення марочних виноградних вин, при використанні спирту етилового підприємствами первинного виноробства для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла авальований банком вексель на строк, що не перевищує 180 календарних днів, видається на суму акцизного збору, розраховану виходячи із ставки 16 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Такий вексель підлягає сплаті у повному обсязі і його застосування можна розглядати лише як відстрочення сплати акцизного збору за використаний для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла спирт етиловий підприємствами первинного виноробства.

Голова Комітету С.Буряк