Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

РІШЕННЯ
16.07.2003 N 2-645-1/03

Стосовно визнання недійсним нормативного акта

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за скаргою Черновецького Леоніда Михайловича до Національного банку України про визнання недійсним нормативного акта, встановив.

Черновецький Л.М. звернувся до суду зі скаргою про визнання недійсним нормативного акта - підпункт "д" пункту 4.1. Положення про порядок проведення виїзних перевірок щодо дотримання банками та фінансовими установами вимог валютного законодавства України (затвердженого Постановою Правління НБУ від 20.09.2002 р. N 352 щодо надання права уповноваженим працівникам, які проводять перевірку, вимагати від банку (фінансової установи) надання копій документів, що підтверджують здійснення валютних операцій, та виносити їх з приміщення банку (фінансової установи). Також заявник просить поновити процесуальний строк подання скарги та віднести витрати зі сплати держмита за рахунок суб'єкта оскарження.

Заявник мотивує свої вимоги тим, що Національним банком України порушуються його права як громадянина, вкладника банку, а саме: умови подання особистої інформації як фізичної особи - власника коштів, що суперечить Конституції України ( 254к/96-ВР ) та порушує законні права та охоронювані інтереси.

У судовому засіданні представник заявника підтримала заявлені вимоги I просить скаргу задовольнити. Щодо поновлення процесуального строку подання скарги суду надано лист, яким підтверджується, що заявнику доведено про порушення Національним банком України його прав 11.06.2003 р., листом заступника голови правління "Правекс-банк" N 12с-02-409/1.

Представник Національного банку за дорученням із заявленими вимогами не згоден і вважає скаргу неправомірною.

Суд, заслухавши представника заявника, представника Національного банку України, вважає, що скаргу слід задовольнити з таких підстав.

У судовому засіданні було встановлено, що Черновецький Л.М. як фізична особа є вкладником і акціонером АКБ "Правекс-банку", 20.09.2002 р. за N 352 Правлінням Національного банку України винесено постанову, якою затверджено Положення про порядок проведення виїзних перевірок щодо дотримання банками та фінансовими установами вимог валютного законодавства України. Підпунктом "д" пункту 4.1 Положення про порядок проведення виїзних перевірок щодо дотримання банками та фінансовими установами вимог валютного законодавства України надається право уповноваженим працівникам, які проводять перевірку, вимагати від банку (фінансової установи) надання копій документів. що підтверджують здійснення валютних операцій, та виносити їх із приміщення банку (Фінансової установи).

Суд вважає, що надання копій документів та право виносити їх із приміщення банку на підставі зазначеної Постанови Нацбанку суперечать Закону України "Про банки та банківську діяльність" ( 2121-14 ), а саме ст. 60-62, оскільки Національний банк України, відповідно до цих статей, не має права встановлювати порядок розкриття будь-якої інформації.

Відповідно до ст. 2, 7, 55, 60, 62 ЗУ "Про Національний банк України" (679-14 ), Національний банк здійснює функції банківського регулювання за діяльністю банків у межах та порядку, передбачених законодавством України.

На підставі ст. З, 19, 22, 31, 32, 64 Конституції України ( 254к/96-ВР) органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, передбаченій законом, кожен громадянин має право на права і свободи, гарантовані Конституцією, ніхто не може зазнавати втручання в особисте, сімейне життя та збирати й поширювати інформацію про особу без її на те згоди.

Оцінюючи здобуті докази в судовому засіданні, суд вважає, що Положення про порядок проведення виїзних перевірок щодо дотримання банками та фінансовими установами вимог валютного законодавства України , що надає право уповноваженим працівникам вимагати копії необхідних документів та виносити їх з приміщення банку, обмежує конституційні права і свободи заявника.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне поновити строк подання скарги, причину пропуску строку визнати поважною. Визнати недійсним підпункт "д" пункту 4.1. Положення про порядок проведення виїзних перевірок щодо дотримання банками та фінансовими установами вимог валютного законодавства України (затвердженого Постановою Правління НБУ від 20.09.2002 р. N 352 щодо надання права уповноваженим працівникам. які проводять перевірку, вимагати від банку (фінансової установи) надання копій документів, що підтверджують здійснення валютних операцій, та виносити їх із приміщення банку (фінансової установи).

Стягнути з Національного банку України сплачене державне мито на користь Черновецького Леоніда Михайловича в розмірі 8 грн. 50 коп.

Керуючись ст. 4, 36, 89, 248-1 ЦПК України ( 1501-06, 1502-06 ), ст. 6, 86 ЦК України ( 1540-06 ), ст. 2, 7, 55, 60, 62 ЗУ "Про банки та банківську діяльність" ( 2121-14 ) ст. З, 19, 22, 31, 32, 64 Конституції України ( 254к/96-ВР ), суд ВИРІШИВ:

Скаргу Черновецького Леоніда Михайловича до Національного банку України про визнання недійсним нормативного акта задовольнити.

Поновити Черновецькому Л.М. строк подання скарги, причину пропуску строку визнати поважною.

Визнати недійсним підпункт "д" пункту 4.1 Положення про порядок проведення виїзних перевірок щодо дотримання банками та фінансовими установами вимог валютного законодавства України (затвердженого Постановою Правління НБУ від 20.09.2002 р. N 352 щодо надання права уповноваженим працівникам, які проводять перевірку, вимагати від банку (фінансової установи) надання копій документів, що підтверджують здійснення валютних операцій, та виносити їх із приміщення банку (фінансової установи).

Стягнути з Національного банку України оплачене державне мито на користь Черновецького Леоніда Михайловича в розмірі 8 грн. 50 коп.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду м. Києва протягом одного місяця через Печерський районний суд.