Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
12.11.2003 N 489

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 листопада 2003 р. за N 1079/8400

Про внесення змін до
окремих нормативно-правових актів
Національного банку України

Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" (2121-14 ) та з метою вдосконалення нормативно-правових актів Національного банку України, підвищення надійності та стабільності банківської системи Правління Національного банку України постановляє:

1. Доповнити главу 2 Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.07.2001 N 275 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.08.2001 за N 730/5921 (із змінами), пунктами 2.7, 2.8 такого змісту:

"2.7. За наявності банківської ліцензії та за умови отримання письмового дозволу Національного банку спеціалізовані розрахункові (клірингові) банки мають право здійснювати такі банківські операції:

відкриття та ведення рахунків клієнтів (резидентів та нерезидентів) і банків-кореспондентів (резидентів та нерезидентів) у національній та іноземній валютах з метою забезпечення їх розрахунків за угодами, укладеними третіми особами на біржовому та позабіржовому ринках, а також інших розрахунків за взаємними зобов'язаннями третіх сторін;

купівля, продаж і зберігання платіжних документів, цінних паперів, а також операції з ними, що пов'язані з виконанням доручень клієнтів та банків-кореспондентів, підтриманням ліквідності ринку і виконанням зобов'язань учасників біржових та позабіржових угод;

видача поручительств, гарантій та інших зобов'язань за третіх осіб, що передбачають виконання в грошовій формі за умови, що надання таких зобов'язань пов'язано з процедурою гарантування виконання укладених на біржовому і позабіржовому ринках угод та за дорученням клієнтів;

залучення коштів, цінних паперів та інших активів клієнтів та банків-кореспондентів для виконання укладених на біржовому та позабіржовому ринках угод або за дорученням клієнтів;

вкладання коштів у статутні фонди інших юридичних осіб обмежується вкладанням коштів у статутні фонди бірж, позабіржових/торговельних систем, депозитаріїв та установ, що займаються клірингом і розрахунками на біржовому та позабіржовому ринках;

надання та отримання кредитів на міжбанківському ринку - у межах регулятивного капіталу банку;

клірингові операції - за угодами на всіх сегментах фінансового ринку.

2.8. Спеціалізованим розрахунковим (кліринговим) банкам не дозволяється:: залучати кошти від населення на депозити;

залучати міжбанківські кредити для проведення власних активних операцій;

брати на себе ризики третіх осіб шляхом видачі гарантій та поручительств, окрім випадків, пов'язаних з проведенням відповідних розрахунків за угодами, укладеними цими особами на організаційно оформлених ринках".

2. Внести до пункту 1.5 глави 1 розділу IX Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.09.2001 за N 841/6032 (зі змінами), такі зміни: абзац шостий викласти в такій редакції: "нормативу загальної суми інвестування (Н12) - не більше ніж 10 відсотків та обмежується вкладанням коштів у статутні фонди бірж, позабіржових/торговельних систем, депозитаріїв та установ, що займаються клірингом і розрахунками на біржовому та позабіржовому ринках"; пункт доповнити абзацом восьмим такого змісту: "надання та отримання кредитів на міжбанківському ринку має бути не більше 100 відсотків регулятивного капіталу банку".

3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 31.03.99 N 159 "Про затвердження Положення про особливості ліцензування, регулювання та аналізу діяльності спеціалізованих розрахункових (клірингових) банків".

4. Генеральному департаменту банківського нагляду (В.В.Пушкарьов) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома самостійних структурних підрозділів, територіальних управлінь Національного банку України, а також до банків для керівництва в роботі.

5. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови О.В.Шлапака, Генеральний департамент банківського нагляду (В.В.Пушкарьов) та начальників територіальних управлінь Національного банку України.

Голова С.Л.Тігіпко