Открытое тестирование
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
12.03.2003 N 103
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
25 березня 2003 р. за N 235/7556
(Постанова втратила чинність на підставі
Постанови Національного банку
N 486 від 14.10.2004)
Про затвердження Правил здійснення
фізичними особами переказів
іноземної валюти в межах України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою
Національного банку
N 174 від 21.04.2004 )
Відповідно до статей 7, 44 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), статті 11 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та з метою врегулювання здійснення уповноваженими банками та уповноваженими фінансовими установами операцій з переказу власних коштів фізичних осіб в іноземній валюті в межах України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Правила здійснення фізичними особами переказів іноземної валюти в межах України, що додаються.
2. Департаменту валютного регулювання (С.О. Яременко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України для керівництва та використання в роботі.
3. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на територіальні управління Національного банку України.
Голова С.Л.Тігіпко
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
12.03.2003 N 103
Правила
здійснення фізичними особами переказів
іноземної валюти в межах України
1. Загальні положення
1.1. Ці Правила розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) та Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".
1.2. Правила визначають порядок здійснення уповноваженими банками (далі - банк) та іншими уповноваженими фінансовими установами (далі - установа) операцій з переказу власних коштів фізичних осіб в іноземній валюті в межах України з поточних рахунків в іноземній валюті та без відкриття поточних рахунків з використанням внутрішньодержавних банківських платіжних систем.
1.3. Ці Правила не поширюються на перекази, що здійснюються з метою проведення розрахунків щодо оплати товарів, інших майнових прав, а також перекази, що пов'язані з підприємницькою та інвестиційною діяльністю.
1.4. Для здійснення переказу фізична особа (резидент і нерезидент) подає працівникові банку, установи:
а) якщо переказ здійснюється з поточного рахунку:
платіжне доручення в іноземній валюті, оформлене згідно з вимогами Положення про оформлення та подання клієнтами платіжних доручень в іноземній валюті або банківських металах, заяв про купівлю або продаж іноземної валюти або банківських металів до уповноважених банків і інших фінансових установ та порядок їх виконання, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.03.2003 N 82 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2003 за N 224/7545 (зі змінами);
документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює);
б) якщо переказ здійснюється без відкриття поточного рахунку:
заяву на переказ готівки, оформлену згідно з вимогами Інструкції про касові операції в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14.08.2003 N 337 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.09.2003 за N 768/8089 (далі - Інструкція), або документ, установлений відповідною внутрішньодержавною банківською платіжною системою на відправлення переказу, який приймається в готівковій формі;
документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює).
Фізична особа-нерезидент додатково подає документи про джерела походження іноземної валюти, що визначені в пункті 3.2 глави 3 цих Правил.
1.5. Для одержання суми переказу іноземної валюти з поточного рахунку, а також без відкриття поточного рахунку фізична особа подає працівникові банку:
заяву на видачу готівки, заповнену згідно з вимогами Інструкції, або документ на отримання переказу в готівковій формі, установлений відповідною внутрішньодержавною банківською платіжною системою;
документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює).
1.6. Під час здійснення (одержання) переказу фізична особа у платіжному дорученні, у заяві на переказ (видачу) готівки та у документах на відправлення (отримання) переказу, установлених відповідними внутрішньодержавними банківськими платіжними системами, має зробити напис "Ця операція не пов'язана зі здійсненням підприємницької та інвестиційної діяльності" і засвідчити його своїм підписом. Якщо такий напис передбачений на бланках зазначених документів, то фізична особа засвідчує його своїм підписом.
1.7. Переказ іноземної валюти іншою особою - не власником рахунку здійснюється в порядку, визначеному Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 N 492 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17.12.2003 за N 1172/8493.
1.8. Переказана на користь фізичної особи іноземна валюта може бути одержана іншою особою в порядку, визначеному чинним законодавством України. ( Глава 1 в редакції Постанови Національного банку N 174 від 21.04.2004 )
2. Перекази іноземної валюти
фізичними особами-резидентами
2.1. Фізичним особам-резидентам дозволяється переказувати іноземну валюту з їх поточних рахунків в іноземній валюті, відкритих у банках:
на поточні рахунки в іноземній валюті інших фізичних осіб-резидентів;
на власні поточні або власні вкладні (депозитні) рахунки в іноземній валюті.
Зазначені перекази здійснюються в межах коштів, що є на цих рахунках.
2.2. Без відкриття поточних рахунків фізичним особам-резидентам дозволяється переказувати на користь інших фізичних осіб-резидентів суму, що не перевищує в еквіваленті 1000 доларів США, в один операційний день.
Такі перекази здійснюються без подання фізичною особою підтвердних документів про родинні стосунки.
3. Перекази іноземної валюти
фізичними особами-нерезидентами
3.1. Фізичним особам-нерезидентам дозволяється переказувати іноземну валюту з їх поточних рахунків в іноземній валюті, відкритих у банках:
на поточні рахунки в іноземній валюті інших фізичних осіб-резидентів чи нерезидентів;
на власні поточні або власні вкладні (депозитні) рахунки в іноземній валюті.
Зазначені перекази здійснюються в межах коштів, що є на цих рахунках.
3.2. Без відкриття поточних рахунків фізичним особам-нерезидентам дозволяється переказувати на користь інших фізичних осіб-резидентів та нерезидентів суму, що не перевищує в еквіваленті 1000 доларів США, в один операційний день.
Такі перекази здійснюються на підставі документів, що підтверджують джерела походження іноземної валюти, а саме:
митної декларації на ввезення готівкової іноземної валюти;
довідки банку про зняття іноземної валюти з власного поточного (вкладного) рахунку або з карткового рахунку в банку;
довідки банку про одержання готівкової іноземної валюти за чеком або за переказом із-за кордону;
довідки про одержання заробітної плати, премії, призу, авторського гонорару, документа про одержання успадкованих коштів в іноземній валюті.
Уповноважений працівник банку, установи на оригіналах підтвердних документів робить відмітку про перерахування коштів. Копії цих документів із зазначеною відміткою зберігаються в документах дня банку, установи.
4. Контроль банків за здійсненням переказів
4.1. Банк, установа зобов'язані здійснювати контроль за правомірністю здійснення фізичними особами переказів іноземної валюти в межах України та вести Журнал обліку переказів іноземної валюти, здійснених фізичними особами без відкриття поточних рахунків в іноземній валюті (додаток 1), та Журнал обліку переказів іноземної валюти, одержаних фізичними особами без відкриття поточних рахунків в іноземній валюті (додаток 2). ( Пункт 4.1 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 174 від 21.04.2004 )
4.2. Усі сторінки журналів мають бути пронумеровані, прошнуровані. Журнали засвідчуються підписами керівника, головного бухгалтера та відбитком печатки банку (установи). Операції з переказу та виплати коштів підлягають обов'язковому відображенню в цих журналах у день їх здійснення.
4.3. Можливе ведення журналів в електронній формі з щоденним роздрукуванням сторінок. Роздруковані сторінки складаються за датами та формуються в брошури (брошури прошнуровуються, засвідчуються підписами керівника, головного бухгалтера та відбитком печатки банку (установи). На першій сторінці брошури зазначаються кількість сторінок, початкова та остання дати.
4.4. Строк зберігання журналів - 5 років.
5. Відповідальність банків за порушення
вимог цих Правил
5.1. Банки за невиконання функцій агента валютного контролю та порушення вимог цих Правил несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Директор Департаменту валютного регулювання С.О.Яременко
( Додаток 1 виключено на підставі Постанови Національного банку N 174 від 21.04.2004 )
( Додаток 2 виключено на підставі Постанови Національного банку N 174 від 21.04.2004 )
Додаток 1
до Правил здійснення
фізичними особами переказів
іноземної валюти в межах
України
Журнал
обліку переказів іноземної валюти,
здійснених фізичними особами без відкриття
поточних рахунків в іноземній валюті
------------------------------------------------------------------ |
Керівник ____________ |
Головний бухгалтер _______________ |
М.П. |
Директор Департаменту валютного регулювання С.О.Яременко
Додаток 2
до Правил здійснення
фізичними особами переказів
іноземної валюти в межах
України
Журнал
обліку переказів іноземної валюти,
одержаних фізичними особами без відкриття
поточних рахунків в іноземній валюті
------------------------------------------------------------------ |
Керівник ______________ |
Головний бухгалтер ________________ |
М.П. |
Директор Департаменту валютного регулювання С.О.Яременко