Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ
07.07.2004 N 25/2-10-20/8454-ЕП

Про вивезення металобрухту

Держмитслужбою проведено аналіз правопорушень виявлених при вивезенні металів та металобрухту.

Більшість правопорушень пов'язана із спробами незаконно вивезти за кордон відходи та лом чорних металів. При цьому правопорушники мають на меті отримання прибутку не тільки за рахунок не сплати експортного мита, уникнення заходів нетарифного регулювання, а також за рахунок отримання штучно завищеного експортного відшкодування ПДВ.

За результатами аналізу таких операцій встановлено, що в якості товарів прикриття найбільш часто використовуються зливки сталі та інші первинні форми (позиції УКТЗЕД ( 2371в-14 ) 7206, 7218, 7224) або феросплави (позиція УКТЗЕД 7202).

Також виявлена тенденція коли до митного оформлення подається перша за контрактом партія товару (зливки або феросплави), яка повністю відповідає задекларованому. На зазначену партію товару отримуються всі необхідні підтверджуючи документи та експертні висновки.

На підставі отриманих висновків митної лабораторії, інших експертних установ, проводиться оформлення металобрухту під виглядом товару прикриття на який отримані ці висновки.

Встановлені випадки коли дані лабораторних досліджень однієї і тієї ж партії металів проведені в різних митницях (оформлення та пропуску) мали суттєві відмінності. Як показала перевірка зазначене відбувається за рахунок:

- неоднорідності хімічного складу металів в одній партії, а у деяких випадках навіть в одному зливку, внаслідок використання кустарних методів виплавки;

- надані суб'єктом ЗЕД при оформленні спеціально підготовлених зразків, які призначенні виключно для проведення досліджень та не відповідають характеристикам усієї партії товару.

Крім того, в якості товарів прикриття для вивезення металобрухту використовуються різного роду вироби, насамперед вироби з чавуну (труби з чавуну, частини прокатних станів, рольганги, вентиляційні грати та т.п.), що були у використанні, товарних позицій УКТЗЕД ( 2371в-14 ) 7306, 7322, 8428 90 30, 8454, 8455, 8481 та інших.

Для вивезення кольорових металів використовуються прості литі вироби (ковші, ливарні ізложниці, вентиляційні грати, сітки та т.п.).

Також необхідно враховувати, що експортні операції із вивезення металобрухту під виглядом товарів прикриття, активно використовуються для отримання штучно завищеного експортного відшкодування ПДВ, оскільки ціни на металобрухт нижчі ніж ціни, які декларуються при вивезенні товарів прикриття. У зв'язку з цим, необхідно при аналізі експортних операцій окрему увагу приділяти зовнішньоекономічним операціям, які пов'язані з договорами комісії (як зовнішньоекономічними, так і внутрішніми) або за якими іноземний контрагент не є отримувачем вантажу.

Для недопущення подібних випадків вимагаю при митному оформленні експорту металів:

1. При оформленні феросплавів в обов'язковому порядку перевіряти правильність їх декларування за УКТЗЕД. Особливу увагу звертати на відповідність задекларованого товару положенням примітки 2 в) до групи 72 УКТЗЕД ( 2371в-14 ):

- виготовлення сплавів у формі чушок, болванок, кусків або інших первинних форм методом безперервного лиття, тобто на характер обробки поверхні, наявність пустот, каверн або раковин; взятих в одній партії не повинна суттєво розрізнятись.

- однорідність хімічного складу матеріалу, тобто питома вага складових елементів в різних пробах взятих в одній партії не повинна суттєво розрізнятись.

2. При оформленні зливків та інших первинних форм перевіряти відповідність задекларованого товару положенням примітки 2 е) до групи 72 УКТЗЕД ( 2371в-14 ).

3. При митному оформленні виробів із чавуна, кольорових металів, проводити аналіз можливості їх використання за функціональним призначенням, при необхідності проводити експертизу вантажу на його відповідність задекларованому.

4. У разі виникнення сумнівів щодо відповідності вантажу задекларованому проводити комісійний огляд кожної партії даних товарів, із обов'язковим залученням співробітників відділу номенклатури та відділення (служби) по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил.

При необхідності проводити повну перевірку вантажу з обов'язковим залученням митних лабораторій, інших уповноважених експертних установ.

5. При виявленні в пунктах пропуску спроб переміщення металобрухту під виглядом інших товарів інформувати про дані факти митниці оформлення.

6. За кожним фактом оформлення металобрухту під виглядом інших товарів проводити службове розслідування у відношенні посадових осіб, які здійснювали оформлення та огляд товару.

7. Інформацію про складання протоколів про порушення митних правил (заведення кримінальних справ) за даними фактами, надавати до Управління по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил протягом доби.

Перший заступник Голови Служби М.М.Іванюк