Открытое тестирование
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
N 109 від 23.04.2002
Затверджено
рішенням Аудиторської палати України
від 23 квітня 2002 р. протокол N 109
(Положення втратило чинність на підставі
Рішення Аудиторської палати України
від 31.05.2007 N 178/5)
Положення
про постійне обов'язкове удосконалення
професійних знань аудиторів України
( Про зміни до Положення див. Протокол засідання
Аудиторської палати
N 129 від 27.11.2003
Рішення Аудиторської палати
N 133/3 від 25.03.2004
N 135/6 від 27.05.2004
N 156/5 від 15.12.2005
N 154/3 від 10.11.2005 )
Це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), Статуту Аудиторської палати України, Національних нормативів та Міжнародних стандартів аудиту, рішення Аудиторської палати України від 22.06.2001 р. (протокол N 102) та визначає порядок постійного обов'язкового удосконалення професійних знань сертифікованих аудиторів України.
I. Загальні положення
1. Становлення і розвиток в Україні ринкової економіки вимагає від сертифікованих аудиторів постійно удосконалювати свої професійні знання та практичний досвід.
2. Метою постійного обов'язкового удосконалення професійних знань аудиторів є забезпечення високої якості аудиту та супутніх йому послуг.
3. Усі сертифіковані аудитори України зобов'язані щорічно удосконалювати свої професійні знання за сорокагодинною програмою, затвердженою Аудиторською палатою України.
4. Постійне обов'язкове удосконалення професійних знань аудиторів у відповідності з цим Положенням є однією з умов продовження дії сертифіката аудитора.
5. Секретаріат Аудиторської палати України веде облік (реєстр) аудиторів, які пройшли постійне обов'язкове удосконалення професійних знань.
6. Розмір оплати за курси по удосконаленню професійних знань аудитора визначається Аудиторською палатою України.
II. Вимоги до організації постійного обов'язкового
удосконалення професійних знань аудиторів
1. Навчальні заклади, інші організації і центри (далі по тексту - Центри), які мають намір здійснювати постійне обов'язкове удосконалення професійних знань аудиторів по затвердженій Аудиторською палатою України програмі (додається), мають укласти з Аудиторською палатою України угоду та подати наступні документи:
- нотаріально завірену копію свідоцтва про державну реєстрацію;
- нотаріально завірену копію довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
- документ, що підтверджує наявність навчальних приміщень (власних або орендованих), забезпечених відповідним обладнанням;
- інформацію про наявність в достатній кількості методичного забезпечення;
- інформацію про викладацький склад (освіта, стаж роботи, місце роботи, підвищення фахової освіти, наявність наукового ступеню та вченого звання).
2. Аудиторська палата України протягом 30 календарних днів розглядає подані документи і визнає (або не визнає) Центр таким, що відповідає вимогам для здійснення постійного обов'язкового удосконалення професійних знань аудиторів, і підписує (або не підписує) угоду з таким Центром.
3. Удосконалення професійних знань аудиторів здійснюється у Центрах, з якими Аудиторська палата України уклала договір згідно п.1 цього розділу. Удосконалення професійних знань аудиторів у Центрах, з якими Аудиторська палата України не уклала відповідний договір для здійснення постійного обов'язкового удосконалення професійних знань сертифікованих аудиторів, не зараховується в загальний обсяг обов'язкового удосконалення професійних знань, необхідного для продовження дії сертифіката аудитора.
4. Викладацький склад для постійного обов'язкового удосконалення професійних знань аудиторів формується з числа осіб, які викладають відповідні дисципліни у вищих навчальних закладах не нижче третього рівня акредитації або практикуючих аудиторів.
5. Групи для здійснення постійного обов'язкового удосконалення професійних знань аудиторів формуються з сертифікованих аудиторів у кількості не більше 25 осіб кожна.
III. Програми постійного обов'язкового удосконалення
професійних знань аудиторів
1. Програми постійного обов'язкового удосконалення професійних знань аудиторів розробляються та затверджуються Аудиторською палатою України. Програми вміщують питання з аудиту, бухгалтерського обліку і фінансової звітності, системи оподаткування, правового забезпечення підприємницької діяльності, аналізу фінансової звітності, математичних методів та фінансового менеджменту в бізнесі.
2. Програми за своїм обсягом розраховані не менш ніж на 40 годин і повинні вміщувати лекційні, семінарські і практичні заняття.
3. Постійне обов'язкове удосконалення професійних знань аудиторів за іншими, ніж зазначені в цьому Положенні, програмами не зараховується в загальний обсяг, необхідний для продовження дії сертифіката аудитора.
IV. Порядок організації постійного обов'язкового
удосконалення професійних знань сертифікованих аудиторів
1. Для проходження обов'язкового удосконалення професійних знань аудитори подають до Центру наступні документи:
- клопотання за встановленою формою;
- копію сертифіката;
- документ про оплату.
Подані документи реєструються у спеціальному журналі.
2. Після закінчення навчання слухачі проходять тестування для оцінки їх знань. Тестування проводиться Центрами за участю членів Аудиторської палати України або членів Регіональних відділень Аудиторської палати України, які забезпечують його об'єктивність. Слухачі, які вірно відповіли не менш ніж на 60 відсотків тестів, вважаються такими, що здійснили обов'язкове удосконалення професійних знань у поточному році.
3. Центри подають до Аудиторської палати України інформацію про осіб, які успішно пройшли навчання і тестування. Подана інформація повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, номер та дату видачі сертифіката, строк навчання і результати тестування.
V. Інші види постійного обов'язкового удосконалення
професійних знань сертифікованих аудиторів
1. В загальний обсяг обов'язкового удосконалення професійних знань аудиторів в межах 40 годин Аудиторською палатою України можуть бути зараховані наступні види науково-методичної та викладацької роботи, а саме:
а) видання підручників чи навчальних посібників з бухгалтерського обліку, контролю, аудиту, економічного та фінансового аналізу, господарського права (зараховується автору, співавторам в рік видання);
б) викладання в Центрах, з якими Аудиторською палатою України укладені договори для здійснення постійного обов'язкового удосконалення професійних знань сертифікованих аудиторів, згідно з програмами, затвердженими Аудиторською палатою України, в обсязі не менше 20 годин на рік;
в) виступи у фахових засобах масової інформації з питань бухгалтерського обліку, контролю, аналізу та аудиту загальним обсягом не менше 0,5 авторського аркуша на рік;
г) видання методичних матеріалів (рекомендацій, методик та ін.) з питань теорії та практики обліку, контролю, аналізу та аудиту в обсязі не менше 0,5 авторського аркуша на рік, схвалених Аудиторською палатою України.
2. Визначені в пункті 1 цього розділу види постійного (щорічного) обов'язкового удосконалення професійних знань аудиторів повинні бути підтвердженні відповідними документами про їх здійснення та оригіналами або копіями наукових праць (довідка про викладання, методичні матеріали, примірник ЗМІ або копія та ін.).
3. Зазначені в п.2 цього розділу документи аудитори подають в Аудиторську палату України для їх розгляду та прийняття рішення про видачу свідоцтва про здійснення обов'язкового удосконалення професійних знань у поточному році.
VI. Свідоцтво про постійне удосконалення професійних
знань сертифікованих аудиторів
1. Зразок свідоцтва про постійне удосконалення професійних знань аудиторів затверджується Аудиторською палатою України.
2. Свідоцтво про постійне удосконалення професійних знань аудиторів є офіційним документом і видається Аудиторською палатою України на підставі поданих Центром документів про успішне навчання і тестування аудиторів.
3. Бланк свідоцтва є бланком суворої звітності із зазначенням номера та серії.
4. Свідоцтво про постійне удосконалення професійних знань аудиторів підписують Голова Комісії по сертифікації та підготовці аудиторів та Завідувач Секретаріату Аудиторської палати України.
5. Реєстрацію виданих свідоцтв про щорічне удосконалення професійних знань аудиторів веде Секретаріат Аудиторської палати України.
6. Щорічне удосконалення професійних знань аудитора за затвердженою Аудиторською палатою України програмою є однією із обов'язкових умов продовження дії сертифіката аудитора.
7. Аудитори, які з поважних причин не пройшли за один рік удосконалення професійних знань, звертаються з заявою до Аудиторської палати України, яка доручає Комісії по сертифікації та підготовці аудиторів Аудиторської палати України розглянути заяву по суті і внести пропозицію для прийняття відповідного рішення.
VII. Прикінцеві положення
1. Це Положення набирає чинності з дня його затвердження Аудиторською палатою України.
2. Контроль за здійсненням постійного обов'язкового удосконалення професійних знань сертифікованих аудиторів здійснює Аудиторська палата України.