Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
27.08.2004 N 411
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 вересня 2004 р. за N 1105/9704
(Постанова втратила чинність з 31.12.2012 р. на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 23 від 25.01.2012)
Про затвердження Змін до Положення про порядок
формування та використання резерву для відшкодування
можливих втрат за кредитними операціями банків
Відповідно до статті 59 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) і статей 36, 44 та 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), з метою вдосконалення нормативно-правових актів Національного банку України, систематизації вимог щодо формування резерву під кредитні ризики Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Зміни до Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695 (зі змінами), що додаються.
2. Генеральному департаменту банківського нагляду (В.В. Пушкарьов) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів, територіальних управлінь Національного банку України, а також банків України для використання в роботі.
3. Банкам розпочати розрахунок резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями з урахуванням внесених змін, починаючи з 1 березня 2005 року.
4. Зобов'язати банки сформувати в повному обсязі резерв для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями з урахуванням змін, затверджених цією постановою, за винятком кредитних операцій в іноземній валюті, до 1 квітня 2005 року, а за кредитними операціями в іноземній валюті, - до 1 липня 2005 року.
5. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України О.В. Шлапака, Генеральний департамент банківського нагляду (В.В. Пушкарьов), Департамент безвиїзного нагляду та інспекційних перевірок (В.О. Зінченко) і начальників територіальних управлінь Національного банку України.
В.о. Голови А.П.Яценюк
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
27.08.2004 N 411
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 вересня 2004 р. за N 1105/9704
Зміни
до Положення про порядок формування та
використання резерву для відшкодування
можливих втрат за кредитними операціями банків
1. У главі 1:
1.1. У пункті 1.4:
абзац дванадцятий після балансового рахунку 2625А доповнити балансовими рахунками 2650А, 2655А;
абзац сімнадцятий після позабалансового рахунку 9100 доповнити позабалансовим рахунком 9122.
1.2. Пункт 1.7 викласти в такій редакції:
"1.7. Банки зобов'язані формувати резерв на всю суму коштів, розміщених на кореспондентських рахунках у банках (резидентах і нерезидентах), які визнані банкрутами або ліквідовуються за рішенням уповноважених органів, або які зареєстровані в офшорних зонах.
За коштами, розміщеними на кореспондентських рахунках, відкритих у банках-нерезидентах (балансові рахунки 1500, 1580), банки зобов'язані формувати резерв з урахуванням ризику країни відповідно до вимог глави 8 цього Положення".
2. Виноску 5 до пункту 3.1 глави 3 викласти в такій редакції:
"5 Обов'язкова оцінка фінансового стану контрагентів за факторинговими операціями не вимагається. За операціями з урахування векселів здійснюється оцінка фінансового стану визначеної банком особи із числа зобов'язаних за векселем осіб".
3. У главі 4:
3.1. У підпункті 4.3.4 пункту 4.3:
абзац другий доповнити словами "та для суб'єктів господарської діяльності, що отримали кредит в іноземній валюті, - з урахуванням зміни валютного курсу порівняно з датою укладання угоди";
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"Ск - сума кредиту та відсотки за ним (за кредитами в іноземній валюті ця сума приймається до розрахунку з урахуванням зміни валютного курсу порівняно з датою укладання угоди)".
3.2. Абзац перший пункту 4.6 доповнити реченням такого змісту:
"Клас позичальника за операціями з фінансового лізингу визначається без урахування критерію класифікації кредитної операції "рівень забезпечення кредитної операції".
4. У главі 6:
4.1. У колонці "добре" рядка "Б" таблиці пункту 6.1 слово "стандартна" замінити словами "під контролем".
4.2. Абзац четвертий пункту 6.3 викласти в такій редакції:
"Під час визначення розміру резерву за врахованими векселями сума, що підлягає резервуванню, визначається, виходячи з урахованої вартості векселя та амортизації дисконту".
5. У главі 7:
5.1. У пункті 7.1:
абзац перший викласти в такій редакції:
"Під час визначення чистого кредитного ризику для розрахунку резерву сума валового кредитного ризику окремо за кожною кредитною операцією може зменшуватися на вартість прийнятного забезпечення, що зазначене в цьому пункті, або об'єкта фінансового лізингу (рухомого майна)";
підпункт 7.1.2 доповнити абзацами десятим та одинадцятим такого змісту:
"У разі здійснення кредитних операцій в іноземній валюті з фізичними особами до розрахунку резерву під кредитні ризики приймаються майнові права на грошові депозити або іменні депозитні сертифікати, випущені банком-кредитором, нерухоме майно, майнові права на майбутнє нерухоме майно, що належить до житлового фонду, транспортні засоби, дорогоцінні та банківські метали.
У разі здійснення кредитних операцій з нерезидентами (крім банківських установ і фізичних осіб, які оформили дозвіл на працевлаштування в Україні або які є працівниками розташованих на території України іноземних дипломатичних, консульських, торговельних та інших офіційних представництв, міжнародних організацій та їх філій, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями) до розрахунку резерву під кредитні ризики приймаються тільки майнові права на грошові депозити або іменні депозитні сертифікати та нерухоме майно, що розташоване на території України та належить на правах власності цим нерезидентам або поручителю-резиденту. Ця норма не поширюється на кредитні операції, що здійснюються іноземними філіями українських банків";
підпункт 7.1.3 викласти в такій редакції:
"7.1.3. Сума забезпечення береться до розрахунку резервів під кредитні ризики з урахуванням коефіцієнтів залежно від категорії кредитної операції.
Безумовні гарантії беруться до розрахунку резервів під кредитні ризики за такими коефіцієнтами:
-------------------------------------------------------------------------- |
Предмети застави беруться до розрахунку резерву під кредитні ризики за такими коефіцієнтами:
----------------------------------------------------------------------------------------------------- |
За операціями фінансового лізингу, об'єктами якого є рухоме майно, до розрахунку резерву береться вартість об'єкта фінансового лізингу залежно від строку його перебування в лізингоодержувача (з дати передавання йому об'єкта) за такими коефіцієнтами:
---------------------------------------------------------------- |
".
5.2. Виноску 13 до пункту 7.2 викласти в такій редакції:
"13 Якщо предметом застави є цінні папери, то їх вартість визначається відповідно до Положення про порядок визначення справедливої вартості та зменшення корисності цінних паперів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.12.2003 N 561 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.01.2004 за N 5/8604".
5.3. Пункт 7.3 після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту:
"Для розрахунку резерву суму заборгованості, що обліковується за рахунком гарантійних депозитів і грошового покриття в інших банках (балансовий рахунок 1511), слід зменшувати на суму покриття за відповідним акредитивом, що обліковується за рахунком "Кошти в розрахунках суб'єктів господарської діяльності" (балансовий рахунок 2602), за умови, що заявник акредитива бере на себе ризики, пов'язані з відбором банків, які беруть участь у розрахунках за акредитивом, і гарантійні депозити відповідають за строками та сумами відповідному акредитиву й обліковуються на окремих аналітичних рахунках".
У зв'язку з цим абзаци третій і четвертий уважати відповідно абзацами четвертим і п'ятим.
6. У главі 8:
6.1. Пункт 8.1 викласти в такій редакції:
"8.1. На підставі класифікації валового кредитного ризику та враховуючи прийнятне забезпечення, банк визначає чистий кредитний ризик за кожною кредитною операцією і зважує його на встановлений коефіцієнт резервування:
-------------------------------------------------------------------- |
".
6.2. Пункт 8.2 доповнити абзацами такого змісту:
"Якщо за результатами оцінки фінансового стану і стану обслуговування боргу кредитна операція за ступенем ризику віднесена до категорії "стандартна", а країна позичальника за ризиком віднесена до третьої групи ризику і нижче, то така кредитна операція вважається "нестандартною".
Якщо кредитна операція в іноземній валюті здійснюється з нерезидентом, що не є банківською установою або фізичною особою (яка оформила дозвіл на працевлаштування в Україні, або яка є працівником розташованих на території України іноземних дипломатичних, консульських, торговельних та інших офіційних представництв, міжнародних організацій та їх філій, що користуються імунітетом та дипломатичними привілеями), то така операція не може бути віднесена до категорії вищої ніж "субстандартна". Ця норма не поширюється на кредитні операції, що здійснюються іноземними філіями українських банків".
6.3. Пункт 8.3 після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:
"Банки та інші позичальники, що розташовані в країнах, рейтинг яких не підтверджений однією з провідних світових рейтингових компаній, належать до групи 7".
У зв'язку з цим абзаци четвертий і п'ятий уважати відповідно абзацами п'ятим і шостим;
абзац п'ятий викласти в такій редакції:
"До групи 8 належать банки (резиденти і нерезиденти) та інші позичальники, що визнані банкрутами або ліквідовуються за рішенням уповноважених органів, а також банки, що зареєстровані в офшорних зонах".
7. Пункт 10.1 глави 10 після абзацу третього доповнити новими абзацами четвертим і п'ятим такого змісту:
"1419 "Прострочені нараховані доходи за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж";
1429 "Прострочені нараховані доходи за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку до погашення".
У зв'язку з цим абзаци четвертий - двадцять другий уважати відповідно абзацами шостим - двадцять четвертим.
8. У таблиці додатка 2 до цього Положення реквізити колонок 15-18 викласти в такій редакції:
"
----------------------------------------------------------------- |
".
Директор Генерального департаменту банківського нагляду В.В.Пушкарьов
Начальник Управління методології банківського нагляду I.Ф.Романенко