Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
14.09.2004 N 397
Зареєстровано
в Міністерстцві юстиції України
29 вересня 2004 р. за N 1238/9837
(Рішення втратило чинність на підставі Рішення
Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
N 717 від 02.06.2010)
Про затвердження Положення про порядок
переведення випуску акцій з бездокументарної
форми у документарну форму випуску іменних акцій
Відповідно до Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ), "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" ( 710/97-ВР ), з метою врегулювання питань, які виникають при прийнятті емітентом рішення про переведення випуску акцій з бездокументарної форми у документарну форму випуску іменних акцій Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про порядок переведення випуску акцій з бездокументарної форми у документарну форму випуску іменних акцій (додається).
2. Управлінню корпоративних фінансів (А.Борисенко) протягом одного місяця розробити Порядок заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з прийняттям емітентом рішення про переведення випуску акцій з бездокументарної форми у документарну форму випуску іменних акцій.
3. Т.в.о. Виконавчого секретаря О. Петрашку забезпечити:
- державну реєстрацію цього рішення в Міністерстві юстиції України;
- публікацію цього рішення відповідно до чинного законодавства.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на т.в.о. Виконавчого секретаря О.Петрашка.
Голова Комісії А.Балюк
Погоджено:
Голова Національного депозитарію України В.Івченко
Протокол засідання Комісії
від 14 вересня 2004 р. N 32
Затверджено
Рішення Державної комісії з цінних
паперів та фондового ринку
14.09.2004 N 397
Положення
про порядок переведення випуску акцій
з бездокументарної форми у документарну
форму випуску іменних акцій
Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" ( 710/97-ВР ) та інших актів законодавства.
Це Положення встановлює вимоги щодо порядку переведення випуску акцій з бездокументарної форми в документарну форму випуску іменних акцій відповідно до подальшого рішення емітента. Положення регламентує відносини між емітентом та власниками його цінних паперів, депозитарієм, зберігачами та реєстратором, які обслуговують обіг цінних паперів, і Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Це Положення застосовується емітентом у разі прийняття рішення про зміну форми випуску акцій з бездокументарної у документарну форму випуску іменних акцій.
1. Загальні положення
1.1. Основні терміни та поняття, що вживаються в цьому Положенні:
"бездокументарна форма цінного папера", "документарна форма цінного папера", "випуск цінних паперів", "глобальний сертифікат", "депозитарій цінних паперів", "депозитарна діяльність", "депозитарний договір", "депозитарний облік", "договір про відкриття рахунку у цінних паперах", "зберігач", "знерухомлення цінних паперів", "номінальний утримувач", "рахунки у цінних паперах", "реєстратор", "реєстр власників іменних цінних паперів", "сертифікат" вживаються у цьому Положенні відповідно до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" ( 710/97-ВР );
"зведений обліковий реєстр", "обліковий реєстр", "свідоцтво про знерухомлення іменних цінних паперів" уживаються відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.98 N 61 (зі змінами та доповненнями) (далі - Положення про депозитарну діяльність);
"реєстроутримувач" уживається відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.98 N 60 (зі змінами та доповненнями) (далі - Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів);
дата обліку - дата, за станом на яку складається зведений обліковий реєстр та з якої припиняється виконання будь-яких операцій з акціями цього емітента, крім операцій щодо переведення бездокументарної форми випуску в документарну.
1.2. Емітент, який здійснив випуск акцій у бездокументарній формі, має право змінити форму випуску на документарну форму випуску іменних акцій.
1.3. При переведенні випуску акцій з бездокументарної форми в документарну форму випуску іменних акцій емітент повинен здійснити такі дії:
прийняти рішення про переведення випуску акцій з бездокументарної форми в документарну форму випуску іменних акцій;
опублікувати в одному з офіційних видань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомлення про переведення випуску акцій з бездокументарної форми в документарну форму випуску іменних акцій та повідомити про це персонально кожного власника способом, визначеним при прийнятті рішення про переведення випуску акцій з бездокументарної форми в документарну форму випуску іменних акцій;
зареєструвати в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку випуск іменних акцій у документарній формі;
обрати реєстратора для ведення системи реєстру власників іменних акцій в документарній формі відповідно до вимог чинного законодавства та укласти відповідний договір на ведення реєстру;
припинити обслуговування випуску акцій у бездокументарній формі в депозитарній установі;
забезпечити переведення обліку прав власності на іменні акції документарної форми випуску до реєстроутримувача;
забезпечити оформлення та видачу сертифікатів акцій.
2. Прийняття рішення про переведення випуску
акцій з бездокументарної форми випуску
документарну форму випуску віменних акцій
2.1. Рішення про переведення випуску акцій, випущених у бездокументарній формі, в документарну форму випуску іменних акцій приймається загальними зборами акціонерного товариства.
2.2. Рішення про переведення випуску оформляється протоколом. Протокол повинен обов'язково містити:
повне найменування емітента та його місцезнаходження;
дані про обраного емітентом реєстратора (повне найменування, місцезнаходження, серія, номер та дата видачі ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів або інформацію про ліцензію, виданої емітенту на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів);
дані про випуск акцій, щодо якого прийняте таке рішення;
кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах;
кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про зміну форми випуску акцій.
3. Реєстрація в Державній комісії з цінних
паперів та фондового ринку випуску іменних
акцій у документарній формі
3.1. Не пізніше одного місяця від дати прийняття рішення емітент повинен здійснити дії щодо заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі на свідоцтво про реєстрацію випуску іменних акцій у документарній формі.
3.2. Заміна свідоцтва здійснюється у порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
4. Складання зведеного облікового реєстру
рахунків власників акцій
4.1. Не пізніше 3 (трьох) робочих днів від дати отримання свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій у документарній формі в зв'язку із переведенням випуску емітент повинен надати депозитарію, який обслуговує випуск акцій у бездокументарній формі, який переведено у документарну форму, такі документи:
копію свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій у документарній формі, засвідчену в нотаріальному порядку чи органом, який видав свідоцтво у двох примірниках;
розпорядження про складання зведеного облікового реєстру рахунків власників акцій (зведений обліковий реєстр) з зазначенням дати обліку, за станом на яку складається зведений обліковий реєстр та з якої припиняється виконання будь-яких операцій з акціями цього емітента, крім операцій щодо переведення випуску з бездокументарної форми в документарну форму іменних акцій. Дата обліку повинна бути встановлена не пізніше 30 (тридцяти) робочих днів від дати реєстрації в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку випуску іменних акцій у документарній формі;
розпорядження про анулювання випуску акцій у бездокументарній формі.
4.2. Депозитарій надає розпорядження зберігачам про складання облікових реєстрів рахунків власників акцій (облікових реєстрів) з вимогою про обов'язкове надання зберігачами документів, що є підставою для обтяження акцій зобов'язаннями. При цьому у зберігачів залишаються копії вказаних документів. У розпорядженні зазначається, що з дати обліку припиняються всі операції з акціями, випуск яких анулюється.
4.3. Зберігачі надають повідомлення депонентам способом, передбаченим у договорі про відкриття рахунку в цінних паперах, у якому вказується дата обліку, з якої припиняються всі операції з акціями, випуск яких анулюється.
4.4. На дату обліку депозитарій здійснює передавання зведеного облікового реєстру з документами, що є підставами для обтяження акцій зобов'язаннями, реєстроутримувачу.
4.5. Передавання зведеного облікового реєстру, складеного на дату обліку, від депозитарію до реєстроутримувача оформлюється актом приймання-передавання, який визначає передавання:
зведеного облікового реєстру, складеного на дату обліку, у паперовій формі у чотирьох примірниках. Зведений обліковий реєстр повинен бути прошитий, пронумерований та засвідчений підписом керівника депозитарію або уповноваженими представниками депозитарію та печаткою депозитарію;
зведеного облікового реєстру, складеного на дату обліку, в електронному вигляді на магнітному носії в узгодженому форматі в чотирьох примірниках;
документів, що є підставами для обтяження акцій зобов'язаннями;
копій документів, що є підставами для обтяження акцій зобов'язаннями у трьох примірниках.
Акт приймання-передавання підписується керівниками або уповноваженими представниками депозитарію, емітента та реєстратора і складається не менш ніж у чотирьох примірниках. По одному примірнику акта приймання-передавання надається: депозитарію, емітенту, реєстратору та Національному депозитарію України.
4.6. Один примірник зведеного облікового реєстру у паперовій та електронній формі та копії документів, що є підставами для обтяження акцій зобов'язаннями, залишаються в емітента.
4.7. Протягом 10 (десяти) робочих днів з дати підписання акта приймання-передавання, зазначеного в підпункті 4.5 цього Положення, реєстроутримувач передає до Національного депозитарію України один примірник зведеного облікового реєстру в паперовій та електронній формі в узгодженому форматі та копії документів, що є підставами для обтяження акцій зобов'язаннями в одному примірнику.
4.8. Емітент та Національний депозитарій України повинні забезпечити належне зберігання отриманих від депозитарію документів, визначених у підпунктах 4.6, 4.7 цього Положення.
4.9. Зберігачі, які здійснювали ведення рахунків у цінних паперах, випуск яких анульовано, несуть відповідальність за збереження документів, які були підставами для внесення змін до рахунків у цінних паперах власників та копій документів, що є підставою для обтяження акцій зобов'язаннями протягом п'яти років від дати передачі зведеного облікового реєстру реєстроутримувачу.
Зберігачі зобов'язані протягом п'яти років від дати передачі зведеного облікового реєстру реєстроутримувачу забезпечити пред'явлення або надання копій документів, які були підставами для внесення змін до рахунків у цінних паперах власників, та копій документів, що є підставою для обтяження акцій зобов'язаннями уповноваженим особам емітента, реєстроутримувача і державним органам на їх вимогу відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством України.
5. Формування реєстру реєстроутримувачем
5.1. Емітент з метою забезпечення формування системи реєстру протягом 3 (трьох) робочих днів з дати оформлення акта приймання-передавання, зазначеного в підпункті 4.5, повинен надати реєстратору, з яким у нього укладено договір про ведення реєстру, такі документи:
розпорядження про формування системи реєстру;
копію свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій у документарній формі, засвідчену в нотаріальному порядку чи органом, який видав свідоцтво;
5.2. Протягом 3 (трьох) робочих днів з дати отримання документів, зазначених у підпункті 5.1 цього Положення, реєстратор повинен сформувати систему реєстру.
5.3. Емітент, який здійснює ведення реєстру самостійно, повинен сформувати систему реєстру протягом 3 (трьох) робочих днів з дати оформлення акта приймання-передавання, зазначеного в підпункті 4.5 цього положення.
5.4. Формування реєстру здійснюється шляхом унесення до реєстру депозитарію як номінального утримувача акцій. Депозитарій надає реєстроутримувачу документи, необхідні для відкриття особового рахунку, що визначені чинним законодавством.
5.5. На всю кількість акцій, щодо яких депозитарій зареєстровано номінальним утримувачем, реєстроутримувач оформлює на ім'я депозитарію свідоцтво про знерухомлення.
5.6. Протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня закінчення формування системи реєстру реєстроутримувач передає свідоцтво про знерухомлення депозитарію у порядку, визначеному чинним законодавством, з подальшим інформуванням про це емітента протягом наступного робочого дня.
6. Вилучення глобального сертифіката
6.1. Протягом 3 (трьох) робочих днів з дня отримання свідоцтва про знерухомлення на підставі цього свідоцтва та розпорядження емітента про анулювання випуску акцій у бездокументарній формі депозитарій здійснює такі операції:
зараховує знерухомлені акції на рахунки зберігачів у кількості, яка зазначається в облікових реєстрах, складених зберігачами на дату обліку;
дає розпорядження зберігачам про списання з рахунків депонентів акцій, випущених у бездокументарній формі, випуск яких анулюється;
дає розпорядження зберігачам про зарахування знерухомлених акцій документарної форми випуску на рахунки власників у кількості, яка визначається відповідно до облікового реєстру, складеного на дату обліку.
6.2. У розпорядженнях указуються реквізити випуску акцій у бездокументарній формі, який анулюється, та реквізити випуску іменних акцій в документарній формі, а також дата, на яку зберігачі повинні здійснити списання акцій бездокументарної форми випуску та зарахування на рахунки в цінних паперах власників знерухомлених іменних акцій у документарній формі.
6.3. На дату, зазначену в розпорядженнях, указаних у підпункті 6.1 цього Положення, зберігачі здійснюють списання відповідної кількості акцій бездокументарної форми випуску з рахунків у цінних паперах депонентів з одночасним зарахуванням на рахунки депонентів відповідної кількості знерухомлених іменних акцій у документарній формі.
За результатами проведення операцій списання та зарахування за всіма депонентами зберігач надає депозитарію інформаційне повідомлення про виконання розпоряджень, визначених у підпункті 6.1 цього Положення.
6.4. У міру отримання від зберігачів, яким були надані розпорядження, указані у підпункті 6.1 цього Положення, інформаційних повідомлень про виконання таких розпоряджень депозитарій проводить операцію переказу акцій, випуск яких анулюється на рахунок викуплених цінних паперів емітента.
6.5. Після списання всіх акцій, випуск яких анулюється з рахунків зберігачів на рахунок викуплених цінних паперів емітента, депозитарій вилучає зі сховища, переміщує до архіву глобальний сертифікат та закриває рахунки емітента в депозитарії.
6.6. Після виконання дій, зазначених у підпункті 6.5 цього Положення, протягом наступного робочого дня депозитарій зобов'язаний подати до територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за місцезнаходженням емітента повідомлення, яке повинно містити:
назву, код за ЄДРПОУ та місцезнаходження емітента;
назву, код за ЄДРПОУ та місцезнаходження депозитарію, у якого в архіві зберігається глобальний сертифікат випуску акцій, що анульовано;
дату вилучення глобального сертифіката;
реєстраційний номер глобального сертифіката.
У той самий строк депозитарій надає інформаційне повідомлення зберігачам, емітенту, реєстроутримувачу про вилучення глобального сертифіката.
6.7. З дати отримання інформаційного повідомлення, зазначеного в підпункті 6.6 цього Положення, зберігачами відновлюється обіг знерухомлених акцій.
6.8. Переведення знерухомлених акцій у документарну форму здійснюється відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів та Положення про депозитарну діяльність.
7. Державний контроль за порядком переведення
випуску акцій з бездокументарної форми
в документарну форму іменних акцій
Державний контроль за порядком переведення випуску акцій з бездокументарної форми в документарну форму випуску іменних акцій здійснюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними управліннями відповідно до чинного законодавства.
Начальник управління регулювання та
розвитку ринку цінних паперів О.Науменко