Открытое тестирование
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 грудня 2004 року N 21-рп/2004
м. Київ
Рішення Конституційного Суду України
у справі за конституційним поданням 49 народних
депутатів України щодо відповідності Конституції
України (конституційності) положення частини першої
статті 73 Кодексу торговельного мореплавства України
(справа про морський порт як державне підприємство)
Справа N 1-17/2004
Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Селівона Миколи Федосовича - головуючий, |
розглянув на пленарному засіданні справу за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України ( 254к/96-ВР ) (конституційності) положення частини першої статті 73 Кодексу торговельного мореплавства України ( 176/95-ВР ) (далі - Кодекс) стосовно визначення морського порту державним підприємством.
Приводом для розгляду справи відповідно до статей 39, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ) є конституційне подання 49 народних депутатів України.
Підставою для розгляду справи згідно зі статтею 71 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ) є наявність спору щодо конституційності зазначеного положення Кодексу ( 176/95-ВР ).
Заслухавши суддю-доповідача Мироненка О.М. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. У конституційному поданні стверджується, що визначення у частині першій статті 73 Кодексу ( 176/95-ВР ) морського порту тільки державним підприємством порушує свободу підприємницької діяльності та свободу вибору споживачів, призводить до ущемлення інтересів суб'єктів господарювання недержавної форми власності, спричиняє неправомірне обмеження конкуренції у сфері торговельного мореплавства.
У зв'язку з цим автори конституційного подання звернулися до Конституційного Суду України з клопотанням визнати положення частини першої статті 73 Кодексу ( 176/95-ВР ) про визначення морського порту лише державним підприємством таким, що не відповідає приписам частин першої, третьої статті 42 Конституції України ( 254к/96-ВР ).
2. В одержаних на запити Конституційного Суду України відповідях Президента України, Голови Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства транспорту України, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Одеської обласної державної адміністрації констатується, що оспорюване положення частини першої статті 73 Кодексу ( 176/95-ВР ) не суперечить ні частинам першій, третій статті 42, ні іншим статтям Конституції України ( 254к/96-ВР ).
На обгрунтування зазначеної у листах позиції наведено такі основні аргументи: а) поєднання державного регулювання діяльності морського порту як суб'єкта природних монополій з визнанням на території порту можливості господарювання підприємств та організацій всіх форм власності забезпечує баланс інтересів суспільства, всіх суб'єктів господарської діяльності та споживачів послуг у сфері торговельного мореплавства; б) специфічні функції державного порту не належать до підприємницької діяльності, а є обов'язковими державними послугами відповідно до зобов'язань України за міжнародними договорами; в) визначення морського порту як державного підприємства є гарантією реалізації обов'язку держави щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, екологічної і економічної безпеки, безпеки мореплавства; г) згідно з Конституцією України ( 254к/96-ВР ) суспільні відносини у сфері підприємництва, в тому числі й обмеження права на підприємницьку діяльність, можуть бути врегульовані законодавством, а правовий статус морських портів визначається законами України.
Президент Українського союзу промисловців і підприємців підтримав точку зору суб'єкта права на конституційне подання та наведену ним аргументацію.
3. Дослідивши поставлене в конституційному поданні питання, Конституційний Суд України зазначає таке.
3.1. Частина перша статті 42 Конституції України ( 254к/96-ВР ), про яку йдеться у клопотанні, гарантує кожному "право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом".
Реалізація конституційного припису "яка не заборонена законом" не обмежується положеннями Закону України "Про підприємництво" ( 698-12 ), на який посилаються народні депутати України при обгрунтуванні своєї позиції. Обмеження підприємницької діяльності може встановлюватися й іншими законами, зокрема Кодексом ( 176/95-ВР ).
Визначаючи морський порт державним підприємством, Кодекс ( 176/95-ВР ) водночас (частини третя, четверта статті 73) не виключає можливості господарської діяльності на його території підприємств та організацій будь-яких форм власності з метою обслуговування суден, пасажирів і вантажів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і забороняє порту втручатися в таку діяльність та перешкоджати їй, за винятком випадків, передбачених законодавством України, установчими документами цих підприємств і організацій. Ці положення означають, що конституційне право кожного на підприємницьку діяльність на території державного транспортного підприємства, яким є морський порт, державою не забороняється.
Отже, визначення морського порту державним підприємством не суперечить частині першій статті 42 Конституції України ( 254к/96-ВР ).
3.2. Висновок такого ж змісту можна зробити і щодо відповідності оспорюваного положення Кодексу ( 176/95-ВР ) частині третій статті 42 Конституції України ( 254к/96-ВР ). У ній йдеться про обов'язок держави забезпечувати захист конкуренції у підприємницькій діяльності, не допускати зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісну конкуренцію.
Аналіз частин третьої, четвертої статті 73, статті 76 Кодексу ( 176/95-ВР ) свідчить, що визначені законодавцем засади підприємницької діяльності не тільки не обмежуються, а й захищаються державою. Що ж стосується встановлення статусу морського порту як державного транспортного підприємства, якщо навіть вважати це різновидом монополії, то таке повноваження законодавця закріплюється приписом тієї ж частини третьої статті 42 Конституції України ( 254к/96-ВР ): види і межі монополії визначаються законом. Тобто це регулюється не лише Законом України "Про природні монополії" ( 1682-14 ), на який посилається суб'єкт права на конституційне подання, а й іншими законами України.
Встановлення статусу морського порту як державного транспортного підприємства відповідає також положенням пунктів 7, 8 частини першої статті 92 Конституції України ( 254к/96-ВР ) про визначення виключно законами України правового режиму власності, правових засад і гарантій підприємництва, правил конкуренції та норм антимонопольного регулювання.
Виходячи з наведеного та керуючись статтями 147, 150 Конституції України ( 254к/96-ВР ), статтями 51, 61, 63, 65, 73 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ), Конституційний Суд України
в и р і ш и в:
1. Визнати таким, що відповідає Конституції України ( 254к/96-ВР ) (є конституційним), положення частини першої статті 73 Кодексу ( 176/95-ВР ) торговельного мореплавства України про визначення морського порту державним підприємством.
2. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Рішення Конституційного Суду України підлягає опублікуванню у "Віснику Конституційного Суду України" та в інших офіційних виданнях України.