Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
19.04.2005 N 144
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
6 травня 2005 р. за N 475/10755
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державної податкової адміністрації України
N 1030 від 24.12.2010)
Про затвердження Змін до Положення
про порядок нарахування, терміни сплати
і подання розрахунку акцизного збору
Відповідно до Закону України від 25 березня 2005 року N 2505-IV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" та керуючись статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ), наказую:
1. Затвердити Зміни до Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 березня 2001 року N 111 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2001 року за N 295/5486, що додаються.
2. Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (Гончар I.М.):
2.1. Подати цей наказ до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
2.2. Після державної реєстрації цього наказу надати Департаменту автоматизації процесів оподаткування зміни алгоритму контролю розрахунку акцизного збору для внесення відповідних змін до програмного забезпечення.
3. Департаменту обслуговування платників податків (Косарчук В.П.) у 10-денний строк від дня державної реєстрації цього наказу довести його через засоби масової інформації до відома платників податків.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В.о. Голови Г.М.Оперенко
Затверджено
Наказ Державної податкової
адміністрації України
19.04.2005 N 144
Зміни
до Положення про порядок нарахування,
терміни сплати і подання
розрахунку акцизного збору
1. Пункт 2.1 розділу 2 "Порядок обчислення акцизного збору" доповнити абзацами четвертим - шостим такого змісту:
"Акцизний збір обчислюється за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації:
для товарів, що вироблені на митній території України, виходячи з їх вартості за цінами реалізації, без податку на додану вартість;
для товарів, що імпортуються на митну територію України, виходячи з їх вартості за цінами реалізації, без податку на додану вартість (але не менше митної вартості таких товарів з урахуванням сум ввізного мита без податку на додану вартість)".
2. Доповнити розділ 2 "Порядок обчислення акцизного збору" новим пунктом 2.4 такого змісту:
"2.4. Акцизний збір обчислюється комбіновано, тобто за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації, але не менше установленої твердої суми з одиниці реалізованого товару (продукції) для підакцизних товарів, на які чинним законодавством України встановлено такі ставки".
3. Пункт 3.2 розділу 3 " Порядок нарахування акцизного збору" викласти в такій редакції:
"3.2. Сума акцизного збору, якщо ставка встановлена у відсотках до обороту з реалізації, обчислюється в такому порядку.
Спочатку визначається оподаткований оборот за встановленими виробником або імпортером максимальними роздрібними цінами, без врахування податку на додану вартість та акцизного збору, окремо за кожним видом товару (продукції) за формулою
о = (м - а - п) х к, |
де о - оподаткований оборот, м - максимальна роздрібна ціна за кожним видом товару (продукції), а - сума акцизного збору в складі максимальної роздрібної ціни, п - сума податку на додану вартість у складі максимальної роздрібної ціни, к - кількість товару в одиницях виміру, на які встановлено максимальну роздрібну ціну.
Після визначення оборотів з реалізації обчислюється сума акцизного збору за кожним видом товару, на який встановлено максимальну роздрібну ціну, за формулою
а = с х о, |
де а - сума акцизного збору за ставками у відсотках до обороту з реалізації за кожним видом товару, с - ставка акцизного збору у відсотках до обороту з реалізації, о - оподаткований оборот за кожним видом товару".
4. Пункт 3.3 розділу 3 "Порядок нарахування акцизного збору" викласти в такій редакції:
"3.3. Сума акцизного збору, якщо ставка встановлена одночасно у відсотках до обороту з реалізації та у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції), обчислюється шляхом додавання сум акцизного збору, обчислених за такими ставками за кожним видом товару за кожною максимальною роздрібною ціною окремо, за формулою
а = а + а , |
де а1 - сума акцизного збору, обчислена за ставками у відсотках до обороту з реалізації, а2 - сума акцизного збору, обчислена за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції).
При визначенні податкового зобов'язання із сплати акцизного збору на тютюнові вироби за кожні 1000 штук реалізованого товару (продукції), що обчислюється одночасно за встановленою законодавством ставкою акцизного збору у твердих сумах за 1000 штук реалізованого товару (продукції) на відповідні тютюнові вироби та в процентах до обороту з реалізації товару (продукції), розмір такого зобов'язання не може бути меншим 22 відсотків від максимальної роздрібної ціни на кожну власну назву тютюнових виробів за 1000 штук реалізованого товару (продукції) (без податку на додану вартість та акцизного збору).
Після визначення сум акцизного збору за кожним видом товару, на який встановлено максимальну роздрібну ціну, визначається сума податкового зобов'язання, обчислена одночасно за ставками у відсотках до обороту з реалізації та за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) за формулою
А = Еа, |
де А - сума податкового зобов'язання, а - сума акцизного збору, обчислена за кожною максимальною роздрібною ціною за кожним видом товару".
Е - знак суми.
5. Доповнити розділ 3 "Порядок нарахування акцизного збору" пунктами 3.4 та 3.5 такого змісту:
"3.4. Сума акцизного збору, якщо ставка встановлена у відсотках до обороту з ціни реалізації, обчислюється у такому порядку.
Спочатку визначається оподаткований оборот за цінами реалізації, без урахування податку на додану вартість, за кожною ціною реалізації за кожним видом товару (продукції) окремо за формулою
о = (ц - п) х к, |
де о - оподаткований оборот, ц - ціна реалізації, п - сума податку на додану вартість у ціні реалізації, к - кількість реалізованого товару (продукції).
Після визначення оборотів обчислюється сума акцизного збору за кожним видом товарів за формулою
а = с х о |
де а - сума акцизного збору за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації, с - ставка акцизного збору у відсотках до обороту з ціни реалізації, о - оподаткований оборот за кожним видом товару (продукції).
3.5. Сума акцизного збору, якщо встановлена комбінована ставка, тобто за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації, але не менше встановленої твердої суми з одиниці реалізованого товару (продукції) для підакцизних товарів, на які чинним законодавством України встановлено такі ставки, обчислюється за кожним видом товару (продукції) за формулами
а = а > а , |
де а1 - сума акцизного збору за комбінованими ставками за кожним видом товару, а - сума акцизного збору, обчислена за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації, а2 - сума акцизного збору, обчислена за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції).
Тобто сума акцизного збору, обчислена за комбінованими ставками, дорівнює сумі акцизного збору, обчисленій за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації у разі, якщо вона більша за суму акцизного збору, обчислену за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції).
I навпаки, сума акцизного збору, обчислена за комбінованими ставками, дорівнює сумі акцизного збору, обчисленій за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) у разі, якщо вона більша за суму акцизного збору, обчислену за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації.
Після визначення сум акцизного збору за кожним видом товару (продукції), визначається загальна сума податкового зобов'язання за комбінованими ставками за формулою
А = Еа, |
де А - загальна сума податкового зобов'язання за комбінованими ставками, а - сума акцизного збору, обчислена за ставками у відсотках до обороту з ціни реалізації або за ставками у твердих сумах, за кожним видом товару (продукції)".
Е - знак суми.
6. У розділі I додатка 1 "Розрахунок акцизного збору" графи 2 "Код товару за Гармонізованою системою опису та кодування товарів" та 2а "Код товару за УКТ ЗЕД" замінити на графу 2 "Код товару за УКТ ЗЕД".
7. Розділ III додатка 1 "Розрахунок акцизного збору" після розшифровки оборотів з продажу, обчислених за максимальними роздрібними цінами на підакцизні товари (продукцію), установленими виробником або імпортером таких товарів, доповнити частиною такого змісту:
"До розрахунку повинна додаватись розшифровка оподатковуваних оборотів, обчислених за цінами реалізації, за наведеною формою:
--------------------------------- |
Розшифровка оподатковуваних оборотів, |
------------------------------ |
--------------------------------- |
----------------------------------------- |
грн. |
Керівник підприємства ______________________ (прізвище та підпис) |
8. У пункті 1 додатка 2 "Порядок складання платниками розрахунку акцизного збору" слова "Код товару за Гармонізованою системою опису та кодування товарів" замінити на слова "Код товару за УКТ ЗЕД" та слова "і ввізного мита" вилучити.
9. Підпункти 5.2 та 5.4 пункту 5 додатка 2 "Порядок складання платниками розрахунку акцизного збору" після слів "без податку на додану вартість та акцизного збору" доповнити словами "або обороти з реалізації (без податку на додану вартість)".
10. У підпункті "в" пункту 10 додатка 2 "Порядок складання платниками розрахунку акцизного збору" слова "Наприклад, фактично реалізовано ювелірних виробів на суму 20 000 грн.; ставка акцизного збору встановлена в розмірі 55 відсотків до обороту. Нарахована сума акцизного збору складає 11 000 грн. (20 000 грн. х х 55) : 100, тобто (графа 7 х графу 10)" вилучити.
11. Підпункт "г" пункту 10 додатка 2 "Порядок складання платниками розрахунку акцизного збору" викласти в такій редакції:
"г) за товарами (продукцією), на які встановлені ставки акцизного збору одночасно за ставками у відсотках до обороту з реалізації та у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції), податкове зобов'язання обчислюється шляхом додавання суми акцизного збору, обчисленої за ставками у відсотках до обороту з продажу, до суми акцизного збору, обчисленої за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції).
При обчисленні податкового зобов'язання із сплати акцизного збору на тютюнові вироби сума акцизного збору, обчислена одночасно за ставкою акцизного збору у твердих сумах та у відсотках до обороту з реалізації товару (продукції), порівнюється з 22 відсотками максимальної роздрібної ціни за кожною власною назвою тютюнових виробів (без податку на додану вартість та акцизного збору), помноженими на обсяги реалізованого товару (продукції), і до нарахування приймається та сума, яка має більше значення.
Приклад 1
Максимальна роздрібна ціна на сигарети з фільтром за власною назвою "Екстра" становить - 3,46 грн., без податку на додану вартість і акцизного збору - 2,36 грн.
Фактичні обсяги реалізації сигарет з фільтром - 5000 пачок або 100 000 штук сигарет.
Оборот з реалізації, обчислений за максимальною роздрібною ціною (без податку на додану вартість та акцизного збору), складає 11 800 грн. (2,36 грн. х 5000 пачок).
Акцизний збір обчислюється:
а) за ставками у твердих сумах з одиниці продукції:
обсяги реалізації сигарет з фільтром - 100 000 штук, ставка акцизного збору, перерахована на 1 сигарету, - 0,0115 грн., нарахована сума акцизного збору за ставками у твердих сумах з одиниці продукції складає 1150 грн. (100000 х 0,0115, тобто графа 6 х на графу 11);
б) за ставками у відсотках до обороту з реалізації товару (продукції):
оборот з реалізації складає 11 800 грн., ставка акцизного збору у відсотках до обороту - 8%, нарахована сума акцизного збору складає 944 грн. (11 800 грн.грн. х 8) : 100, тобто графа 7 х на графу 10а);
в) сума акцизного збору, обчислена одночасно за ставкою акцизного збору у твердих сумах та у відсотках до обороту з реалізації товару, складає 2094 грн. (1150 грн. + 944 грн.);
22 відсотки максимальної роздрібної ціни (без податку на додану вартість і акцизного збору), помножені на обсяги реалізованого товару, складають 2596 грн. (22% х 2,36 х х 5000 пачок). Обчислені суми порівнюються, до нарахування береться сума 2596 грн., у розрахунку записується в графі 13.
Приклад 2
Максимальна роздрібна ціна на сигарети з фільтром за власною назвою "Космос" становить 1,53 грн., без податку на додану вартість і акцизного збору - 0,97 грн.
Фактичні обсяги реалізації сигарет з фільтром - 5000 пачок або 100 000 штук сигарет.
Оборот з реалізації, обчислений за максимальною роздрібною ціною (без податку на додану вартість та акцизного збору), складає 4850 грн. (0,97 грн. х 5000 пачок).
Акцизний збір обчислюється:
а) за ставками у твердих сумах з одиниці продукції:
обсяги реалізації сигарет з фільтром - 100 000 штук, ставка акцизного збору, перерахована на 1 сигарету, - 0,0115 грн., нарахована сума акцизного збору за ставками у твердих сумах з одиниці продукції складає 1150 грн. (100 000 х 0,0115, тобто графа 6 х на графу 11);
б) за ставками у відсотках до обороту з реалізації товару (продукції):
оборот з реалізації складає 4850 грн., ставка акцизного збору у відсотках до обороту - 8%, нарахована сума акцизного збору складає 388 грн. (4850 грн. х 8 : 100, тобто графа 7 х на графу 10а);
в) сума акцизного збору, обчислена одночасно за ставкою акцизного збору у твердих сумах та у відсотках до обороту з реалізації товару, складає 1538 грн. (1150 грн. + 388 грн.).
22 відсотки максимальної роздрібної ціни (без податку на додану вартість і акцизного збору), помножені на обсяги реалізованого товару, складають 1067 грн. (22% х 0,97 х х 5000 пачок). Обчислені суми порівнюються, до нарахування береться сума 1538 грн., у розрахунку записується в графі 13".
12. Пункт 10 додатка 2 доповнити підпунктом "д" такого змісту:
д) за товарами (продукцією), на які встановлені ставки акцизного збору у відсотках до обороту з ціни реалізації (без податку на додану вартість), сума акцизного збору обчислюється, виходячи з оборотів з реалізації, обчислених за цінами реалізації (без податку на додану вартість) (графа 7), помножених на відсоткову ставку акцизного збору (графа 10а), порівнюється з сумою акцизного збору, обчисленою за ставками акцизного збору у твердих сумах з одиниці продукції та обсягів реалізації, і до нарахування приймається та сума, яка має більше значення.
Приклад
Ціна реалізації бензину за 1000 кг А-76 складає - 2900 грн., без податку на додану вартість - 2417 гривень.
Фактичні обсяги реалізації бензину А-76 - 1 500 000 кг.
Оборот, обчислений за цінами реалізації (без податку на додану вартість), складає 3625,5 тис.грн. (2417 х 1 500 000 : : 1000).
Акцизний збір обчислюється:
а) за ставками акцизного збору у відсотках до обороту:
оборот, обчислений за цінами реалізації (без податку на додану вартість), складає 3625,5 тис. грн., ставка акцизного збору у відсотках - 20%, нарахована сума акцизного збору складає - 725,1 тис.грн. (3625,5 х 20%);
б) за ставками у твердих сумах з одиниці продукції:
обсяги реалізованої продукції складають 1 500 000 кг, ставка акцизного збору перерахована на 1 кг - 0,06 євро, нарахована сума акцизного збору складає 90,0 тис.євро (0,06 х 1 500 000) або 612 тис.грн. (90,0 х 6,8 грн.). Обчислені суми порівнюються, до нарахування береться сума 725,1 тис. гривень".
13. У графі 2 розділу I додатка 3 "Розрахунок акцизного збору" слова "Код товару за Гармонізованою системою опису та кодування товарів" замінити на слова "Код товару за УКТ ЗЕД".
14. Пункт 1 додатка 4 "Порядок складання розрахунку акцизного збору суб'єктами підприємницької діяльності, які видають податковий вексель відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 лютого 1999 року N 275", викласти в такій редакції:
"1. У графі 2 "Код товару за УКТ ЗЕД" указується код товарів, на які Законом України "Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої" ( 178/96-ВР ) встановлено ставки акцизного збору".
15. У пункті 2 додатка 4 "Порядок складання розрахунку акцизного збору суб'єктами підприємницької діяльності, які видають податковий вексель відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 лютого 1999 року N 275" третє речення викласти в такій редакції:
"Код виробів за УКТ ЗЕД - 2208 60 11 00, 2208 70 10 00".
16. У всьому тексті додатка 6 "Довідка про суми акцизного збору (до розрахунку акцизного збору за _______ 200_ року), які збільшують або зменшують податкові зобов'язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах", слова "Код виробів за Гармонізованою системою опису та кодування товарів" замінити на слова "Код виробів за УКТ ЗЕД".
Директор Департаменту з питань адміністрування
акцизного збору і контролю за виробництвом
та обігом підакцизних товарів I.М.Гончар