Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

НАКАЗ
07.04.2003 N 160

Про затвердження Стратегічного плану розвитку державної
податкової служби України на період до 2013 року

(Витяг)

З метою визначення стратегічних цілей та шляхів модернізації державної податкової служби України як основи комплексного реформування податкової політики України та для подальшої розробки та впровадження проекту "Програма модернізації державної податкової служби України" наказую:

1. Затвердити Стратегічний план розвитку державної податкової служби України на період до 2013 року (далі - Стратегічний план) (додається).

Голова Ю.Ф.Кравченко

Затверджено
Наказ ДПА України
07.04.2003 N 160

Стратегічний план
розвитку державної податкової служби
України на період до 2013 року

1. Вступ

Стратегічний план розвитку державної податкової служби України на період до 2013 року визначає стратегічні цілі та шляхи реформування державної податкової служби України.

З метою створення в Україні стабільної податкової системи, яка сприятиме ефективному функціонуванню економіки та запровадженню прозорих процедур адміністрування податків, Державною податковою адміністрацією України започаткований довгостроковий проект "Програма модернізації державної податкової служби України", який підтримується Президентом та Урядом України (звернення Уряду України до громадськості (газета "Урядовий кур'єр" N 204 від 06.11.2001 р.), лист Прем'єр-міністра України А. Кінаха до директора Світового банку по Україні та Білорусі Л. Барбоне від 06.11.2002 р. N 34-4283/8).

Цим проектом передбачається створення сталої системи отримання державних доходів на основі добровільного виконання вимог податкового законодавства платниками податків; компетентного, чесного, неупередженого адміністрування податків; сприяння розвиткові підприємництва та економічному піднесенню держави.

Модернізація державної податкової служби України є складовою частиною реформування системи оподаткування, яке здійснюється в межах реалізації пріоритетних завдань інституційного розвитку системи державного управління в Україні.

Розробка та реалізація проекту "Програма модернізації державної податкової служби України" (далі - Програми модернізації) поділяється на два етапи.

Перший етап (2003-2007 рр.) - повний опис системи управління та операційної діяльності податкової служби, реорганізація податкових органів та їх консолідація, впровадження пілотних проектів з модернізації основних напрямів діяльності податкових органів, зокрема, реєстрація платників податків, облік платежів, обробка податкової звітності та платежів, управління документами, проведення навчання працівників державної податкової служби України.

Другий етап (2008-2012 рр.) - завершення реорганізації податкових органів та їх консолідації з виконанням усіх заходів соціально-психологічного захисту, впровадженням модернізованих операційних та управлінських процесів діяльності податкової служби, виконавчим управлінням та управлінням людськими ресурсами, проведенням навчання працівників та впровадженням інформаційно-аналітичної системи державної податкової служби України в загальнодержавному масштабі.

Стан виконання Програми модернізації відстежуватиметься та оцінюватиметься на основі системи показників ефективності, що мають у своєму складі індикатори і аналітичні показники. Індикатори узагальнено характеризуватимуть досягнення цілей Програми модернізації та основні зміни, пов'язані з її виконанням; аналітичні показники визначатимуть детальну характеристику змін, що відбуватимуться в податковій службі, передусім стосовно налагодження зв'язків з платниками податків.

Склад індикаторів визначатиметься за результатами системного аналізу цілей Програми модернізації - це, зокрема, добровільність виконання платниками податків своїх податкових зобов'язань, здійснення витрат щодо виконання вимог податкового законодавства платниками податків, імовірність виявлення випадків ухилення від сплати податків, якість функціонування державної податкової служби при адмініструванні податків та наданні послуг платникам податків.

Для забезпечення ефективного управління процесами підготовки і впровадження Програми модернізації постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2000 року N 1454 "Про утворення Департаменту розвитку та модернізації державної податкової служби" у складі Державної податкової адміністрації України утворено Департамент розвитку та модернізації державної податкової служби (далі - Департамент). Цей Департамент відповідає за впровадження Програми модернізації, проведення спеціальних економічних досліджень, моніторингу та оцінки Програми модернізації. Інформація із зазначеного питання має бути доступною незалежним наглядовим та дорадчим органам, створеним для сприяння виконанню Програми модернізації.

Успішність виконання Програми модернізації забезпечуватиметься передусім високоорганізованим процесом управління, що включатиме, зокрема, стратегічне і поточне планування дій щодо організації виконання Програми модернізації, загальну координацію і моніторинг виконання плану дій, інтеграцію операційних та управлінських процесів діяльності податкової служби, управління ризиками в процесі розроблення та виконання Програми модернізації, управління конфігурацією, контроль за змінами документації за Програмою модернізації, забезпечення контролю якості в процесі розроблення та виконання Програми модернізації, управління закупівлями та фінансами Програми модернізації.

Створення ефективної податкової системи є пріоритетним напрямом подальшого розвитку української державності, предметом особливої уваги Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, а також ділових кіл.

Результатом впровадження Програми модернізації стане трансформація моделі нинішньої податкової служби на податкову службу нового зразка, яка посилить віру громадськості у надійність, дієвість та доброчесність державної податкової служби. Це сприятиме прискоренню інтеграції України до світового співтовариства взагалі та Європейського Союзу зокрема.

Даний документ створений з метою сприяння розумінню населенням України, працівниками державної податкової служби України та міжнародними організаціями змісту та цілей модернізації державної податкової служби України.

2. Основна роль (місія) державної податкової служби України

Забезпечення повного та своєчасного надходження до бюджетів і державних цільових фондів законодавчо встановлених в Україні податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів.

3. Стратегічні цілі розвитку
державної податкової служби України

3.1. Забезпечення умов для підвищення рівня добровільного виконання вимог податкового законодавства платниками податків.

3.2. Створення умов для партнерських взаємовідносин податкової служби з платниками податків.

3.3. Впровадження стандартизованих та прозорих форм і методів обслуговування платників податків.

3.4. Трансформація моделі нинішньої державної податкової служби України на провідний, підзвітний суспільству, високоефективний державний орган виконавчої влади.

4. Дії, спрямовані на досягнення стратегічних цілей

4.1. Забезпечення умов для підвищення рівня добровільного виконання вимог податкового законодавства платниками податків

4.1.1. Розроблення та впровадження спеціальних програм щодо роз'яснення та переконання громадян України у тому, що сплата податків і зборів - це конституційний та громадянський обов'язок.

4.1.2. Тісна взаємодія з органами державної влади у процесі розробки пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства з метою справедливого розподілу податкового навантаження на платників податків незалежно від категорії та форм власності.

4.1.3. Оприлюднення резонансних випадків порушення податкового законодавства, наслідків їх розслідування та покарання.

4.1.4. Спрощення форм податкової звітності, скорочення їх кількості, уніфікація та стандартизація форм звітності та вдосконалення інструкцій щодо їх заповнення.

4.1.5. Сприяння розробці програми та впровадження навчального курсу щодо системи оподаткування, взаємовідносин державної податкової служби України із майбутніми платниками податків у навчальних програмах шкіл та інших закладів освіти.

4.1.6. Створення та впровадження єдиної системи державної реєстрації платників податків в органах державної податкової служби України.

4.1.7. Розробка та впровадження вдосконаленої системи податкового аудиту, орієнтованої на постійний моніторинг показників діяльності платників податків без зайвого втручання в підприємницьку діяльність.

4.1.8. Застосування стандартних процедур перевірок при організації податкового аудиту до всіх платників податків.

4.1.9. На підставі аналізу податкових ризиків забезпечити диференційований підхід до організації контролю за діяльністю платників податків.

4.1.10. Спрощення механізму та процедур сплати податків.

4.1.11. Розробка та впровадження програм роботи з платниками податків, які не подають податкову звітність.

4.1.12. Розробка та впровадження вдосконаленої системи стягнення податкового боргу.

4.1.13. З метою створення позитивного іміджу державної податкової служби, формування високої податкової культури громадян - забезпечити об'єктивне та системне висвітлення діяльності органів державної податкової служби.

4.2. Створення умов для партнерських взаємовідносин податкової служби з платниками податків

4.2.1. Впровадження програми якісного обслуговування платників податків шляхом надання своєчасних та висококваліфікованих послуг забезпечення формами податкової звітності, інструкціями щодо їх заповнення, створення ефективної системи приймання і обробки форм податкової звітності, телефонної інформаційно-довідкової служби та всебічне використання ресурсів мережі Інтернет в роботі з платниками податків.

4.2.2. Поліпшення прозорості, професіоналізму та ефективності діяльності державної податкової служби України.

4.2.3. Розробка кодексу професійної етики працівників державної податкової служби та здійснення заходів щодо контролю за його дотриманням.

4.2.4. Розробка та впровадження програм антикорупційних заходів в органах державної податкової служби.

4.2.5. Розробка та впровадження програм проведення періодичних опитувань платників податків щодо оцінки їх стосунків з державною податковою службою України та розробка процедури врахування та оприлюднення результатів опитувань.

4.2.6. Доведення до громадськості актуальної, достовірної та повної інформації щодо діяльності податкових органів, системи оподаткування, стану наповнення дохідної частини бюджетів і державних цільових фондів.

4.2.7. Забезпечення справедливого та неупередженого ставлення до всіх платників податків.

4.3. Впровадження стандартизованих та прозорих форм і методів обслуговування платників податків

4.3.1. Розробка та впровадження нової організаційної структури та функцій органів державної податкової служби.

4.3.2. Організаційна консолідація державних податкових органів та перехід від організації податкових адміністрацій за адміністративно-територіальним принципом до податкових округів та міжрайонних інспекцій (кількість податкових органів становитиме: центральний рівень - ДПА України; регіональний рівень - 6-10 міжобласних ДПА; районний рівень - 120-150 міжрайонних ДПІ, які мають у своєму складі близько 600 місцевих відділень).

4.3.3. Створення спеціалізованих центрів обробки документів (ЦОД) та Центральної бази даних ДПС України, що міститиме інформацію про платників податків та діяльність органів ДПС України; створення системи контролю за нарахуваннями та надходженнями платежів, аналізу та виявлення неплатників податків.

4.3.4. Впровадження в загальнодержавному масштабі програми повної комп'ютеризації та автоматизації процесів адміністрування податків і зборів та нових форм обслуговування платників податків з використанням сучасних інформаційних технологій.

4.3.5. Створення корпоративної або інтегрованої системи телекомунікаційного зв'язку в органах державної податкової служби України.

4.3.6. Вдосконалення системи внутрівідомчої звітності та контролю за достовірністю звітності податкових органів, уніфікація звітних форм.

4.3.7. З метою створення належних умов по обслуговуванню платників податків та поліпшення роботи працівників податкової служби відповідно до вимог міжнародних стандартів - розроблення та впровадження програми щодо забезпечення органів державної податкової служби службовими приміщеннями, сучасними матеріальними та відповідними фінансовими ресурсами.

4.3.8. Розробка системи інформаційної взаємодії з Міністерством фінансів України, Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерством праці і соціальної політики України, Державним казначейством України, Державною митною службою України, Національним банком України та Державним комітетом статистики України, іншими міністерствами та відомствами.

4.3.9. Тісна взаємодія зі Світовим банком та іншими міжнародними фінансовими організаціями та компетентними органами інших країн у галузі укладання міжнародних угод та запровадження передового досвіду з питань адміністрування податків, запобігання подвійного оподаткування та протидії ухиленням від оподаткування.

4.3.10. Поліпшення співробітництва з податковими органами країн світу з метою забезпечення захисту економічних інтересів України у галузі оподаткування шляхом забезпечення ефективного обміну податковою інформацією та проведенням спільних дій по боротьбі з ухиленнями від оподаткування та іншими економічними злочинами.

4.4. Трансформація моделі нинішньої державної податкової служби України на провідний, підзвітний суспільству, високоефективний державний орган виконавчої влади

4.4.1. Підвищення рівня управління персоналом державної податкової служби шляхом вдосконалення системи професійної підготовки і перепідготовки кадрів, впровадження нових механізмів управління персоналом, вдосконалення системи оплати праці та заохочення шляхом створення єдиної системи оцінки ефективності роботи податкових органів та працівників.

4.4.2. Зміцнення кадрового потенціалу ДПС України шляхом переходу від наявної кадрової політики до системного та комплексного управління персоналом.

4.4.3. Створення та впровадження в загальнодержавному масштабі моделі системи управління персоналом, яка б дозволяла кожному працівнику повністю самореалізувати професійні здібності та особистість.

4.4.4. Залучення висококваліфікованих працівників органів ДПС до процесу модернізації державної податкової служби.

4.4.5. З метою залучення висококваліфікованих працівників органів ДПС до процесу модернізації державної податкової служби - розроблення та впровадження системи навчання кандидатів на посади працівників податкових органів перед зарахуванням на роботу, в тому числі підготовка спеціалістів за профільними напрямами у навчальних закладах після загального курсу навчання.

4.4.6. Створення відповідного матеріального та соціально-побутового забезпечення працівників податкових органів.

5. Очікувані результати досягнення стратегічних цілей

5.1. Забезпечення стабільного надходження податків та зборів.

5.2. Зростання рівня добровільного виконання вимог податкового законодавства платниками податків.

5.3. Активізація діяльності суб'єктів підприємницької діяльності.

5.4. Сприяння виведенню доходів із "тіньової" економіки.

5.5. Поліпшення якості обслуговування платників податків.

5.6. Зменшення кількості перевірок та підвищення їх якості за рахунок впровадження аналітичної субсистеми планування податкового аудиту.

5.7. Збільшення прозорості діяльності податкової служби.

5.8. Зростання довіри до державної податкової служби з боку суспільства.

5.9. Сприяння зменшенню податкового навантаження за рахунок розширення бази оподаткування та зниження ставок оподаткування.

5.10. Налагодження партнерства між державою і платниками податків - створення умов, при яких суб'єкти господарювання, реалізуючи особисті інтереси, можуть сприяти вирішенню завдань, що стоять перед державою.

5.11. Зменшення вартості процесу адміністрування податків.

5.12. Удосконалення кадрової політики та системи оплати праці працівників державної податкової служби.

5.13. Підвищення професійного рівня персоналу податкових органів.

6. Ключові показники (індикатори) досягнень
прогресу впровадження Програми модернізації

Оцінка результатів досягнення прогресу впровадження Програми модернізації проводиться на основі ключових показників (індикаторів):

6.1. Показник добровільності виконання платниками податків своїх податкових зобов'язань визначається як співвідношення суми своєчасного надходження податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів за деклараціями і суми податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів, належних до сплати за рік відповідно до поданих декларацій та донарахувань за актами перевірок. Прогресивним вважається збільшення значення індикатора з його поступовим наближенням до 1 (або у відсотках - 100%).

6.2. Витрати на виконання вимог податкового законодавства платниками податків оцінюються за результатами відповідей платників на наступні запитання: "Чи вважаєте Ви обтяжливими витрати на: ведення податкового обліку подання податкової звітності, взаємодію з податковими органами?" і обчислюється як середнє арифметичне відсотків платників, що дали заперечувальні відповіді на ці запитання. Діапазон припустимих значень індикатора - від 0 до 1. Прогресивним вважається зменшення значення індикатора з наближенням до 1 (або у відсотках - 100%).

6.3. Ймовірність виявлення випадків ухилення від сплати податків та неплатежів визначається за результатами опитування платників, що оцінюють можливість виявлення ухилень від сплати податків за результатами перевірок органами ДПС. Діапазон значень оцінок - від 0 до 1. Прогресивним вважається наближення значення індикатора до 1 (або у відсотках - 100%).

6.4. Якість функціонування ДПС при адмініструванні податків та наданні послуг платникам визначається за результатами відповідей платників на наступні запитання:

"Чи можливо досягти однозначного тлумачення податкового законодавства завдяки роз'ясненням та консультаціям податкових органів?";

"Чи вважаєте Ви дії працівників податкових органів компетентними?";

"Чи вважаєте Ви дії працівників податкових органів доброчесними?";

"Чи вважаєте Ви дії працівників податкових органів неупередженими?";

"Чи вважаєте Ви дії працівників податкових органів прозорими?".

Значення індикатора обчислюється як середнє арифметичне відсотків платників, що дали позитивні відповіді на поставлені питання. Діапазон значень індикатора - від 0 до 1. Прогресивним вважається наближення значення індикатора до 1 (або у відсотках - 100%).

Розрахункові дані базових і планових значень індикаторів наведено в таблиці 1.

Таблиця 1

----------------------------------------------------------------
| N | Найменування ключових | Значення індикаторів |
|з/п| показників (індикаторів) |------------------------------|
| | досягнень прогресу | базові | на | на |
| | впровадження | 2001 р.| кінець | кінець |
| | | | 1 фази | 2 фази |
|---+---------------------------+--------+---------+-----------|
| 1 |Показник добровільності |54,54 |65,0 |80,0 |
| |виконання платниками своїх | | | |
| |податкових зобов'язань, % | | | |
|---+---------------------------+--------+---------+-----------|
| 2 |Витрати на виконання вимог |56,11 |65,0 |75,0 |
| |податкового законодавства | | | |
| |платниками податків, % | | | |
|---+---------------------------+--------+---------+-----------|
| 3 |Ймовірність виявлення |51,7 |60,0 |75,0 |
| |випадків ухилення від | | | |
| |сплати податків та | | | |
| |неплатежів, % | | | |
|---+---------------------------+--------+---------+-----------|
| 4 |Якість функціонування ДПС |33,56 |55,0 |80,0 |
| |при адмініструванні | | | |
| |податків та наданні послуг | | | |
| |платникам, % | | | |
----------------------------------------------------------------

Голова ДПА України Ю.Ф.Кравченко