Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАКАЗ
16.06.2005 N 548

( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державної митної служби України
N 280 від 24.05.20
12 )

Про організацію охорони митних об'єктів

Відповідно до статей 19, 21 Митного кодексу України ( 92-15 ), постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.02 N 1953 "Деякі питання застосування спеціальних засобів та вогнепальної зброї посадовими особами митної служби" з метою визначення організаційних засад діяльності підрозділів митної варти та боротьби з контрабандою під час виконання завдань з охорони будинків, споруд, приміщень митних органів, інших об'єктів митної інфраструктури, у тому числі зон митного контролю, від будь-яких протиправних посягань, а також для забезпечення фізичного захисту працівників митних органів, інших осіб і товарів, які перебувають у зоні митного контролю, наказую:

1. Затвердити нормативно-правові акти, що додаються:

1.1. Примірну Інструкцію з організації охорони будинків, споруд, приміщень митних органів, інших об'єктів митної інфраструктури, у тому числі зон митного контролю, фізичного захисту працівників митних органів, інших осіб, а також товарів, які перебувають у зоні митного контролю, від протиправних дій підрозділами митної варти та боротьби з контрабандою митних органів України (далі - Інструкція).

1.2. Примірне положення про організацію пропускного режиму до будинків, споруд, приміщень митного органу, інших об'єктів митної інфраструктури (далі - Примірне положення).

2. Начальникам митних органів:

2.1. Організувати навчання відповідних категорій посадових осіб митних органів і прийняти в них заліки зі знання вимог затверджених цим наказом документів.

2.2. Щокварталу проводити із зазначеними в пункті 2.1 посадовими особами митних органів заняття з питань забезпечення охорони будинків, споруд, приміщень митних органів, інших об'єктів митної інфраструктури, у тому числі зон митного контролю, від будь-яких протиправних посягань.

2.3. У місячний строк:

2.3.1. Розробити з урахуванням особливостей об'єктів інфраструктури митного органу й затвердити положення про організацію пропускного режиму до будинків, споруд, приміщень митного органу, інших об'єктів митної інфраструктури, інструкції з організації охорони будинків, споруд, приміщень митних органів, інших об'єктів митної інфраструктури, у тому числі зон митного контролю, фізичного захисту працівників митних органів, інших осіб, а також товарів, які перебувають у зоні митного контролю, від протиправних дій підрозділами митної варти та боротьби з контрабандою митних органів України й забезпечити безумовне виконання особовим складом їх вимог.

2.3.2. Створити комісії для визначення складу об'єктів охорони, видів охорони, проведення обстежень цих об'єктів, а також для здійснення розрахунку потрібної для виконання охоронних функцій чисельності особового складу, виходячи із затвердженої штатної чисельності кожного митного органу.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби Вовка В.В.

Голова Служби В.В.Скомаровський

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держмитслужби України
16.06.2005 N 548

Примірне положення
про організацію пропускного режиму
до будинків, споруд, приміщень митного органу,
інших об'єктів митної інфраструктури

1. Загальні положення

1.1. Примірне положення про організацію пропускного режиму до будинків, споруд, приміщень митного органу, інших об'єктів митної інфраструктури (далі - об'єкт охорони) визначає порядок допуску до службових приміщень працівників митного органу й інших осіб, які прибули до нього за службовою необхідністю, а також допуску на територію об'єкта охорони автотранспорту.

1.2. У разі виникнення аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій спеціальний транспорт з персоналом, а також аварійні бригади допускаються на об'єкт охорони без перешкод.

2. Порядок здачі/прийняття під охорону
службових приміщень об'єкта охорони

2.1. Посадові особи митного органу й інші працівники, місцем роботи яких є об'єкт охорони (далі - працівники об'єкта охорони), зобов'язані:

підтримувати приміщення й майно, яке в них розміщено, у належному санітарному й технічному стані;

дотримуватися правил техніки безпеки під час роботи з електрообладнанням і побутовими електроприладами, а також правил пожежної безпеки;

сприяти охороні приміщень і майна, що в ньому розміщено, запобігати його руйнуванню або розкраданню.

2.2. Після закінчення робочого дня працівники об'єкта охорони, що останніми залишають приміщення, повинні перевірити зачинення вікон у них, відключення від електромережі обладнання й побутових приладів, а також вимкнення освітлювальних приладів. Після зачинення вхідних дверей приміщення та їх опечатування потрібно здати ключі від приміщення відповідній посадовій особі підрозділу охорони митних об'єктів і зон митного контролю митної варти регіональної митниці, відділу митної варти митниці (далі - підрозділ охорони), про що вчинити відповідний запис у Журналі здачі/прийняття приміщень під охорону встановленої форми (додаток 1).

2.3. Відчинення приміщення працівником об'єкта охорони проводиться після отримання ключів у відповідної посадової особи підрозділу охорони й зазначення в Журналі здачі/прийняття приміщень під охорону свого прізвища й часу отримання ключів. Приміщення відчиняється після перевірки цілісності відбитка печатки й замків на дверях.

2.4. Список працівників об'єкта охорони, відповідальних за приміщення, затверджується керівником митного органу або його заступником.

2.5. Відповідній посадовій особі підрозділу охорони забороняється видавати ключі від приміщень працівникам, яких не включено до списку працівників об'єкта охорони.

2.6. У разі виявлення порушення відбитка печатки або цілісності дверного замка приміщення відчиняється в присутності комісії, яку очолює керівник підрозділу митного органу, що розміщується в цьому приміщенні. До складу комісії включається відповідна посадова особа підрозділу охорони. Про відчинення приміщення комісією складається акт, який затверджується керівником митного органу або його заступником.

2.7. У разі виявлення відсутності майна або його руйнування особа, що виявила зазначене, повинна негайно повідомити про цей факт керівника підрозділу, що розміщується в цьому приміщенні, і посадову особу підрозділу охорони.

2.8. У неробочі, вихідні або святкові дні допуск на об'єкт охорони його працівників і відчинення ними приміщень здійснюються з письмового дозволу керівника митного органу або його заступника. У дозволі зазначаються номери (найменування) приміщень, які дозволяється відчинити, дата й час їх відчинення, зачинення.

2.9. Прибирання на об'єкті охорони проводиться з 6.00 до 14.00 год. Порядок прибирання визначається посадовою особою, визначеною керівником митного органу.

2.10. Ключі від приміщень зберігаються у відповідної посадової особи підрозділу охорони.

Один комплект (що зберігається в опломбованих контейнерах) використовується для відчинення приміщень у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру (пожежі, затоплення тощо), другий комплект використовується для відчинення й зачинення приміщень працівниками об'єкта охорони.

Ключі видаються в порядку, установленому цим Примірним положенням.

2.11. Порядок здачі/прийняття під охорону приміщення режимно-секретного підрозділу митного органу визначається окремою Інструкцією.

3. Порядок увезення (унесення), вивезення (винесення)
майна до/з об'єкта охорони

3.1. Увезення (унесення) майна на об'єкт охорони здійснюється з дозволу керівника митного органу або його заступника. Відповідальність за відповідність майна, що ввозиться (уноситься) на об'єкт охорони, його фактичному найменуванню в товаросупровідних документах, за розвантаження й створення умов для його зберігання покладається на посадову особу, яка дала дозвіл на його ввезення (унесення).

3.2. Вивезення (винесення) майна з об'єкта охорони здійснюється з письмового дозволу керівника митного органу або його заступника. При цьому, посадова особа підрозділу охорони повинна перевірити відповідність майна, що вивозиться (виноситься), зазначеному в дозволі на його вивезення (винесення).

4. Пропускний режим на об'єкті охорони

4.1. На об'єкт охорони допускаються працівники митних органів за умови пред'явлення відповідній посадовій особі підрозділу охорони службового посвідчення або тимчасової перепустки встановленого зразка.

4.2. У разі втрати працівником митного органу службового посвідчення або тимчасової перепустки він зобов'язаний негайно повідомити про це свого безпосереднього керівника. Дублікат службового посвідчення або тимчасової перепустки видається працівнику за письмовим розпорядженням керівника митного органу або його заступника.

4.3. Особи, які прибули на об'єкт охорони за службовою необхідністю, допускаються на нього з дозволу керівника митного органу або одного з його заступників чи керівників структурних підрозділів митного органу за умови пред'явлення документа, що засвідчує особу прибулого.

4.4. Посадова особа підрозділу охорони зазначає в Журналі тимчасового допуску на об'єкт охорони громадян установленої форми (додаток 2) прізвище й ініціали громадянина, що допускається на об'єкт охорони, назву й реквізити документа, який засвідчує особу цього громадянина, прізвище й ініціали посадової особи митного органу, яка дала дозвіл на допуск на об'єкт охорони, час допуску на об'єкт охорони й час залишення об'єкта охорони зазначеним громадянином.

4.5. Посадова особа, яка дала дозвіл на допуск громадянина на об'єкт охорони, несе відповідальність за дотримання ним порядку й правил поведінки в державній установі та за своєчасне залишення ним об'єкта охорони.

4.6. Допуск на об'єкт охорони народних депутатів України, працівників органів Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України й інших правоохоронних органів здійснюється в порядку, установленому законодавством України.

5. Підтримання громадського порядку
біля входу (в'їзду) на об'єкт охорони

5.1. Підтримання громадського порядку біля входу (в'їзду) на об'єкт охорони й забезпечення можливості під'їзду до нього службових автомобілів митних органів та інших установ покладається на посадових осіб підрозділу охорони.

6. Порядок в'їзду (виїзду) автотранспорту на територію
(з території) об'єкта охорони

6.1. На територію (з території) об'єкта охорони мають право в'їжджати (виїжджати) службові автомобілі митних органів.

6.2. В'їзд (виїзд) у разі потреби на територію (з території) об'єкта охорони автомобілів інших підприємств, організацій, установ здійснюється тільки за виробничою потребою з дозволу начальника митного органу або посадової особи, на яку покладено відповідні повноваження.

6.3. В'їзд на територію (виїзд з території) об'єкта охорони особистого автотранспорту дозволяється за умови включення його до відповідного списку, затвердженого керівником митного органу, або за дозволом посадової особи, на яку покладено відповідні повноваження.

В.о. директора Департаменту митної варти
та боротьби з контрабандою Л.М.Небрат

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держмитслужби України
16.06.2005 N 548

Примірна інструкція
з організації охорони будинків, споруд,
приміщень митних органів, інших об'єктів
митної інфраструктури, у тому числі зон
митного контролю, фізичного захисту працівників
митних органів, інших осіб, а також товарів,
які перебувають у зоні митного контролю,
від протиправних дій підрозділами митної варти
та боротьби з контрабандою митних органів України

1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція визначає порядок організації охорони будинків, споруд, приміщень митних органів, інших об'єктів митної інфраструктури, у тому числі зон митного контролю (далі - об'єкти охорони), фізичного захисту працівників митних органів, інших осіб, товарів, які перебувають у зоні митного контролю, від протиправних дій підрозділами митної варти та боротьби з контрабандою митних органів України (далі - підрозділи митної варти).

1.2. Охорона об'єктів охорони здійснюється особовим складом відділів (секторів) охорони митних об'єктів підрозділів митної варти (далі - підрозділи охорони).

1.3. У кожному митному органі наказом затверджуються інструкції з організації охорони об'єктів охорони, у яких зазначаються склад об'єктів охорони, а також за кожним місцем несення служби обов'язки посадових осіб підрозділу охорони. Охорона здійснюється нарядами, що складаються з декількох посадових осіб підрозділу охорони, які виконують службове завдання з охорони одного об'єкта охорони (далі - наряд).

За потреби ця інструкція погоджується з територіальним правоохоронним органом.

Місця несення служби посадовими особами наряду визначаються для кожного об'єкта охорони.

1.4. Перелік об'єктів, що складають об'єкт охорони, визначається керівником митного органу.

1.5. Приміщення й територія об'єктів охорони повинні відповідати вимогам, що забезпечать їх надійний захист від спроби протиправного проникнення сторонніх осіб, а також від інших злочинних посягань.

1.6. Чисельність особового складу наряду для охорони об'єкта охорони визначається залежно від кількості об'єктів, що входять у склад об'єкта охорони, і річної планової норми робочого часу.

1.7. Відповідальність за організацію охорони об'єктів охорони несе начальник митного органу, а також інші посадові особи митного органу в межах визначених повноважень.

1.8. З метою посилення охорони об'єктів охорони підрозділами охорони можуть використовуватися службові собаки.

2. Організація охорони об'єктів охорони особовим
складом підрозділу охорони

2.1. Для здійснення охорони об'єктів охорони підрозділом охорони, у тому числі на випадок розбійних нападів, пожеж, аварій, загрози вибуху, стихійного лиха й настання інших надзвичайних обставин, розробляється відповідний план охорони.

2.2. План охорони розробляється підрозділом охорони митного органу з урахуванням особливостей об'єктів охорони, об'єктів у складі об'єктів охорони, їх розташування на території відповідного об'єкта охорони й місцевості. План охорони затверджується начальником митного органу, за потреби погоджується начальником відповідного територіального правоохоронного органу.

У плані охорони повинен бути передбачений порядок взаємодії особового складу територіального правоохоронного органу й нарядів у разі виникнення надзвичайної ситуації на об'єктах охорони.

2.3. План охорони зберігається в підрозділі охорони, а витяги з нього стосовно порядку дій посадових осіб відповідного наряду під час охорони об'єкта охорони - у старшого наряду й начальників структурних підрозділів митного органу, що розміщені на цьому об'єкті охорони.

2.4. У плані охорони зазначаються:

чисельний склад кожного з нарядів, на який покладається охорона відповідного об'єкта охорони, його озброєння, забезпечення транспортними засобами, засобами зв'язку тощо;

маршрути руху, які забезпечують прибуття нарядів до об'єктів охорони в найкоротший строк;

підпорядкованість нарядів і організація управління ними, порядок їх взаємодії;

порядок дій посадових осіб кожного з нарядів, які несуть службу з охорони відповідного об'єкта охорони, а також підрозділів митного органу, що розміщені на цьому об'єкті охорони в разі виникнення надзвичайної ситуації.

2.5. До плану охорони долучаються:

схеми розташування об'єктів на об'єктах охорони із позначенням місць найбільш імовірного проникнення правопорушників;

плани територій об'єктів охорони;

список посадових осіб структурних підрозділів митного органу, що розташовані на об'єкті охорони, відповідальних за збереження матеріальних цінностей, із зазначенням їх адрес, домашніх і службових телефонів, порядку виклику.

2.6. Порядок дій наряду в разі виникнення надзвичайної ситуації:

у разі виникнення надзвичайної ситуації наряд, посадові особи митного органу й інші працівники, місцем роботи яких є об'єкт охорони (далі - працівники об'єкта охорони), використовуючи всі наявні канали зв'язку, доповідають про це керівництву митного органу й повідомляють у найближчий територіальний правоохоронний орган;

водночас наряд уживає заходів до припинення протиправних дій, затримання правопорушників і посилення охорони об'єкта охорони;

у разі пожежі, аварії, стихійного лиха наряд діє відповідно до Інструкції про порядок взаємодії підрозділів митної варти митних органів України й підрозділів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, затвердженої наказом Держмитслужби України й МНС України від 29.06.04 N 473/284.

2.7. Для забезпечення охорони двох і більше об'єктів охорони за рішенням керівника митного органу можуть створюватися пункти централізованої охорони (далі - ПЦО).

ПЦО облаштовуються, як правило, в адміністративному будинку митного органу за місцем несення служби нарядом з його охорони. Підключенню до ПЦО підлягають лише ті об'єкти, що мають належний стан технічного облаштування й обладнані технічними засобами охорони.

3. Обов'язки посадових осіб підрозділу охорони
із забезпечення охорони об'єкта охорони

3.1. Підрозділ охорони забезпечує:

охорону об'єктів охорони, окремих об'єктів у складі об'єктів охорони й окремих приміщень у них, а також матеріальних цінностей;

громадський порядок на об'єкті охорони, здійснення пропускного режиму до нього;

взаємодію з територіальним правоохоронним органом із зазначених питань.

3.2. Охорона об'єкта охорони здійснюється шляхом виставлення наряду і/або підключення об'єкта охорони до ПЦО.

3.3. Посадовими особами підрозділу охорони, відповідальними за підготовку нарядів, перед заступанням останніх на службу перевіряється їх готовність до несення служби й проводиться інструктаж посадових осіб наряду під підпис у Журналі інструктажу особового складу підрозділів охорони. Журнал має довільну форму.

3.4. Зміна нарядів проводиться в присутності начальника підрозділу охорони (особи, яка його заміщує), про що вчиняється запис у Журналі прийняття/здачі чергування.

3.5. Контроль за несенням служби нарядами здійснюється начальником підрозділу охорони (особою, яка його заміщує) й керівництвом митного органу. Результати перевірки стану технічних засобів охорони об'єкта охорони, організації його охорони, забезпечення пропускного режиму на ньому, а також відповідні зауваження й пропозиції фіксуються в Журналі перевірок підрозділу охорони.

3.6. Наряд виконує службові обов'язки у форменому одязі, а також повинен бути екіпірований і належним чином озброєний.

3.7. Посадові особи наряду розташовуються в місцях несення служби, які забезпечують достатній візуальний контроль за об'єктами, територією об'єкта охорони й дозволяють своєчасно вживати відповідних заходів реагування. Ці місця обладнуються технічними засобами охорони й забезпечуються прямим телефонним зв'язком із черговою частиною митного органу або ПЦО. Останній забезпечується телефонним або радіозв'язком з черговою частиною територіального правоохоронного органу.

3.8. У кожному наряді начальником підрозділу охорони визначається старший наряду.

3.9. Старший наряду підпорядковується начальнику підрозділу охорони.

3.10. Старший наряду виконує свої обов'язки згідно із посадовою інструкцією, вимогами нормативних документів, у тому числі цієї Інструкції, і зобов'язаний:

знати свої службові обов'язки, особливості охорони об'єкта охорони, порядок дій наряду за планом охорони й під час забезпечення пропускного режиму;

забезпечувати своєчасне направлення наряду до об'єкта охорони. У робочий час надавати допомогу наряду в забезпеченні пропускного режиму й підтриманні громадського порядку. У разі потреби безпосередньо здійснювати охорону об'єкта охорони й забезпечувати пропускний режим на ньому;

здійснювати контроль за несенням служби нарядом, додержанням ним правил користування зброєю й спеціальними засобами;

забезпечувати підтримання в робочому стані засобів зв'язку, технічних засобів охорони, наявність протипожежного обладнання й пропускний режим на місцях несення служби наряду;

повідомляти на ПЦО, а також доповідати начальнику підрозділу охорони про стан охорони, зміну нарядів і виявлені недоліки;

у разі нападу на об'єкт охорони або на наряд негайно подавати сигнал тривоги черговому територіального правоохоронного органу, на ПЦО й уживати заходи до відбиття нападу правопорушників і їх затримання;

повідомляти на ПЦО, а також доповідати начальнику підрозділу охорони про протиправні дії відвідувачів, уживати заходів до припинення таких дій;

у разі раптового захворювання посадової особи наряду повідомляти про це на ПЦО, а також доповідати начальнику підрозділу охорони й забезпечувати заміну хворого.

3.11. Старшому наряду охорони під час несення служби забороняється:

без повідомлення посадової особи, що чергує на ПЦО, або начальника підрозділу охорони залишати об'єкт охорони;

допускати сторонніх осіб на об'єкт охорони, вести приватні розмови або в інший спосіб відволікатись від виконання службових обов'язків;

без письмового розпорядження начальника підрозділу охорони змінювати склад наряду, кількість осіб у ньому й місця несення служби, окрім випадків виникнення надзвичайних ситуацій, що загрожують як об'єкту охорони, так і нарядові.

3.12. Посадова особа наряду виконує свої обов'язки згідно з відповідною посадовою інструкцією, вимогами нормативних документів, у тому числі цієї Інструкції, підпорядковується старшому наряду, який визначає місце несення нею служби, її завдання й відповідальність, а також порядок:

прийняття й здачі під охорону приміщень об'єкта;

прийняття на зберігання й видачі ключів від приміщень об'єкта;

допуску на об'єкт у неробочий час;

дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій (пожежі, нападу, інших спроб злочинних посягань тощо), під час порушень громадського порядку на об'єкті охорони;

зв'язку з ПЦО, посадовими особами структурних підрозділів, що розміщені на об'єкті охорони, посадовими особами наряду на сусідніх місцях несення служби й, у разі потреби, з черговим відповідного територіального правоохоронного органу;

інформування посадової особи, що чергує на ПЦО, а в разі потреби - начальника підрозділу охорони про стан і результати несення служби;

вивезення (винесення) матеріальних цінностей з об'єкта;

прийняття їжі.

3.13. Посадова особа наряду повинна мати список осіб митного органу, які мають право на відчинення об'єкта і доступ до них (далі - уповноважений представник), зі зразками їх підписів, а також зразки відбитків печаток, якими опечатуються об'єкти.

3.14. Посадова особа наряду зобов'язана:

знати свої службові обов'язки, порядок несення служби та її особливості; уміти користуватися технічними засобами охорони, засобами зв'язку й протипожежним обладнанням;

перевіряти справність технічних засобів охорони, засобів зв'язку, протипожежного обладнання. У разі виявлення їх несправності письмово доповідати про це старшому наряду;

під час заступання на чергування в присутності старшого наряду й посадової особи наряду, яка завершує чергування, прийняти службову документацію й майно на місці несення служби згідно з описом, про що розписатися в Журналі прийняття/здачі чергування.

3.15. Під час прийняття під охорону об'єкта посадова особа наряду:

спільно з працівником, що зачиняє приміщення, візуально перевіряє наявність пломб на дверях, вікнах приміщень об'єкта;

приймає на збереження ключі від приміщень об'єкта, про що розписується в Журналі прийняття/видачі ключів від об'єкта. Ключі повинні зберігатися в спеціальному сейфі або на заскленій дошці на місці несення служби посадовою особою наряду;

умикає сигналізацію й здає об'єкт під охорону на ПЦО (у разі його облаштування).

3.16. Під час зняття з-під охорони об'єкта посадова особа наряду:

спільно з працівником, що відчиняє приміщення, перевіряє цілісність печаток (пломб) на вхідних дверях об'єкта;

вимикає сигналізацію об'єкта й знімає його з-під охорони на ПЦО;

видає працівнику, що відчиняє приміщення, ключі від об'єкта під підпис у Журналі прийняття/видачі ключів від об'єкта;

розписується в Журналі прийняття/здачі об'єкта.

3.17. У разі нападу на об'єкт, несанкціонованого спрацювання технічних засобів охорони, а також у разі скоєння злочину (правопорушення) чи порушення громадського порядку на об'єкті посадова особа наряду негайно доповідає про це на ПЦО, начальнику підрозділу охорони, черговому територіального правоохоронного органу й уживає заходів до відбиття нападу, припинення злочину (правопорушення), затримання злочинців і порушників громадського порядку тощо.

3.18. Посадовій особі наряду забороняється:

залишати місце несення служби, поки її не буде змінено, у тому числі у випадках, коли її відсторонено від несення служби;

приймати від будь-кого для передання іншим особам будь-які предмети;

допускати на об'єкт сторонніх осіб без перепустки або будь-яких осіб, що прибули на об'єкт у неробочий час, без дозволу керівництва митного органу чи підрозділу охорони;

передавати й пред'являти будь-кому табельну вогнепальну зброю й спеціальні засоби;

без письмового дозволу керівника митного органу або вповноваженої ним особи допускати на об'єкт озброєних осіб;

самостійно приймати під охорону або знімати з-під охорони об'єкт охорони;

відволікатися від несення служби.

4. Забезпечення режиму зони митного контролю.
Організація фізичного захисту працівників
митних органів, інших осіб, а також товарів,
які перебувають у зоні митного контролю,
від протиправних дій

4.1. У разі потреби наряд забезпечує режим зони митного контролю, фізичний захист працівників митних органів, інших осіб, а також товарів, які перебувають у зоні митного контролю, від протиправних дій.

Для виконання своїх функцій наряд забезпечується схемою зони митного контролю із зазначенням її меж, місць здійснення митних процедур, імовірних напрямків проникнення порушників митних правил.

Посадові особи наряду під час несення служби можуть розміщуватися як у середині зони митного контролю, так і на її зовнішніх межах, у місцях, зручних для ведення спостереження, затримки порушників митних правил і припинення можливих протиправних дій стосовно працівників, що здійснюють митний контроль і митне оформлення.

При цьому, дії посадових осіб наряду можуть бути відкритими (демонстративними) або прихованими (коли окремі посадові особи наряду виступають як посадові особи, що здійснюють митний контроль або митне оформлення товарів і транспортних засобів).

4.2. У разі одержання завдання щодо забезпечення режиму зони митного контролю старший наряду вивчає особливості зони митного контролю, обстановку навколо неї, уточнює місця розташування посадових осіб нарядів органу охорони державного кордону, представляється керівнику структурного підрозділу митного органу, який здійснює митний контроль і митне оформлення товарів і транспортних засобів, разом з ним визначає порядок несення служби й дій посадових осіб наряду.

4.3. Наряд виконує поставлені завдання шляхом спостереження, патрулювання всередині зони митного контролю або вздовж її периметру. У пунктах пропуску через державний кордон України посадові особи наряду можуть розташовуватися на в'їзді в зону митного контролю чи виїзді з неї.

4.4. Посадові особи наряду зобов'язані:

постійно перебувати в місцях, визначених старшим наряду, уважно вести спостереження у відповідному секторі з метою виявлення порушників митних правил;

спостерігати за тим, щоб переміщення товарів, транспортних засобів і осіб усередині зони митного контролю й через її межі здійснювалося тільки з дозволу керівника підрозділу митного органу, який здійснює митний контроль і митне оформлення товарів і транспортних засобів;

спостерігати за тим, щоб товари й транспортні засоби не переміщувалися, уникаючи митний контроль, сприяти виявленню товарів і транспортних засобів, що переміщуються з порушенням установленого порядку переміщення через митний кордон України;

припиняти спроби несанкціонованого перетину зони митного контролю;

забезпечувати фізичний захист працівників митних органів й інших осіб, а також товарів, що перебувають у зоні митного контролю, від протиправних дій;

затримувати осіб, що порушили режим зони митного контролю, громадський порядок, і доповідати про них старшому наряду.

4.5. Посадові особи наряду мають право:

перевіряти документи, що свідчать про правомірність переміщення через зону митного контролю громадян, а також товарів, що перебувають у зоні митного контролю;

застосовувати фізичну силу, спеціальні засоби й вогнепальну зброю в порядку, визначеному законодавством України.

5. Організація контролю за станом
безпеки об'єкта охорони

5.1. Забезпечення контролю за станом безпеки об'єкта охорони покладається на одного із заступників начальника відповідного митного органу. Контроль здійснюється шляхом проведення відповідних планових і позапланових перевірок об'єкта охорони.

5.2. Під час проведення таких перевірок перевіряються:

уразливі місця (аварійні, вентиляційні й каналізаційні люки, ліфтові шахти, наявність суміжних приміщень тощо);

стан технічних засобів охорони об'єкта охорони;

укомплектованість підрозділу охорони особовим складом і його підготовленість;

розподіл посадових осіб наряду за місцями несення служби;

умови праці посадових осіб наряду, що здійснює охорону об'єкта охорони, наявність у них зв'язку, усієї необхідної службової документації;

дотримання порядку зберігання ключів від приміщень об'єктів у складі об'єкта охорони й окремих об'єктів;

облаштування приміщень, що охороняються, технічними засобами охорони;

стан протипожежної безпеки й наявність засобів пожежегасіння;

забезпечення пропускного режиму на об'єкті охорони;

стан усунення виявлених у ході попередніх перевірок недоліків.

5.3. Про результати перевірки об'єкта охорони посадова особа, що її здійснювала, письмово доповідає керівнику відповідного митного органу.

5.4. За результатами перевірки об'єкта охорони начальником підрозділу охорони розробляється відповідний план усунення виявлених недоліків і подальшого вдосконалення системи охорони цього об'єкта охорони із зазначенням строків виконання відповідних заходів і їх виконавців. Зазначений план затверджується начальником митного органу.

В.о. директора Департаменту митної варти
та боротьби з контрабандою Л.М.Небрат