Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

Редакции

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
14.05.2003 N 189

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 травня 2003 р. за N 381/7702

Про затвердження Положення про
здійснення банками фінансового моніторингу

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами
Національного банку
N 446 від 14.10.2003
N 341 від 20.09.20
05
N 104 від 23.03.20
06 )

З метою забезпечення реалізації норм Законів України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ), "Про внесення змін до деяких законів України з питань запобігання використанню банків та інших фінансових установ з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 485-15 ) Правління Національного банку України постановляє:

1. Затвердити Положення про здійснення банками фінансового моніторингу (додається).

2. Постанова набирає чинності одночасно з набранням чинності Законами України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ), "Про внесення змін до деяких законів України з питань запобігання використанню банків та інших фінансових установ з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 485-15 ).

3. Банкам привести у відповідність до вимог чинного законодавства України ідентифікацію наявних клієнтів, ризик здійснення якими операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, оцінюється як великий - до 01.09.2003, інших клієнтів - до 01.01.2004. Приведення у відповідність до вимог чинного законодавства ідентифікації клієнтів, які не підтримують ділові відносини з банком і ризик проведення якими операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, оцінюється банком як низький, може здійснюватися і понад установлені терміни в разі звернення такого клієнта до банку або проведення ним операції. ( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

4. Управлінню методологічного та нормативно-організаційного забезпечення фінансового моніторингу (Бережний О.М.) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі.

5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Шлапака О.В. і Управління методологічного та нормативно-організаційного забезпечення фінансового моніторингу (Бережний О.М.).

Голова С.Л.Тігіпко

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
14.05.2003 N 189

Положення
про здійснення банками фінансового моніторингу

( У тексті слово "нотаріально" замінено словами "належним
чином" згідно з Постановою Національного банку
N 446 від 14.10.2003 )

Це Положення розроблене на виконання Законів України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ) з метою запобігання використанню банківської системи для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

1. Загальні положення

1.1. Цим Положенням встановлюються загальні вимоги Національного банку України щодо:

виявлення та реєстрації банками фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;

ідентифікації клієнтів;

надання банками спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу (далі - Уповноважений орган) інформації відповідно до вимог законів України з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

1.2. Вимоги цього Положення поширюються на банки та їх структурні підрозділи.

1.3. Відповідальним за організацію виконання вимог законодавства України з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та організацію внутрішньобанківської системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, є керівник виконавчого органу банку (далі - керівник банку).

1.4. Підрозділ внутрішнього аудиту банку періодично, але не рідше одного разу на рік здійснює перевірку дотримання банком вимог законодавства України з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. За результатами таких перевірок він готує висновки та пропозиції, які розглядаються спостережною радою банку. ( Пункт 1.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

1.5. Банки зобов'язані зберігати всі документи, які стосуються фінансової операції, що підлягає фінансовому моніторингу, та ідентифікації осіб, які брали участь в її здійсненні, протягом п'яти років після проведення такої операції.

1.6. У цьому Положенні наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

пов'язана особа - член господарського об'єднання (асоціація, корпорація, концерн, консорціум, холдинг, інше об'єднання підприємств, передбачене законом), до складу якого входить клієнт - юридична особа, а також незалежно від формального членства в будь-якому господарському об'єднанні юридична особа, що здійснює контроль юридичної особи-клієнта чи контролюється нею, або перебуває з нею під спільним контролем; ( Абзац другий пункту 1.6 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

засоби захисту інформації - програмно-технічні засоби, які забезпечують захист електронних документів від несанкціонованих дій щодо ознайомлення з їх змістом, модифікації або викривлення на етапі їх передавання електронною поштою Національного банку України;

файл-повідомлення - електронний документ, що формується банком (філією), надсилається на адресу Уповноваженого органу та містить дані про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу або іншу інформацію, повідомлення якої вимагається законами України з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

файл-квитанція - електронний документ, що формується та надсилається банком (філією) на адресу Уповноваженого органу у зв'язку з отриманням файла-запиту, файла-рішення або Уповноваженим органом на адресу банку (філії), який надіслав файл-відповідь, і свідчить про приймання або відмову в прийманні відповідного файла; ( Абзац п'ятий пункту 1.6 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 104 від 23.03.2006 )

файл-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік - електронний документ, що формується Уповноваженим органом, надсилається на адресу банку (філії) і свідчить про взяття (відмову від взяття) Уповноваженим органом на облік операції (операцій), інформація щодо якої (яких) надавалася банком (філією) у відповідному файлі-повідомленні; ( Главу 1 доповнено абзацом шостим згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

файл-рішення - електронний документ, що формується Уповноваженим органом, надсилається на адресу банку (філії) і містить відомості про прийняте Уповноваженим органом рішення щодо подальшого зупинення фінансової операції, інформація щодо якої надавалася банком (філією) у відповідному файлі-повідомленні; ( Пункт 1.6 глави 1 доповнено абзацом сьомим згідно з Постановою Національного банку N 104 від 23.03.2006 )

фінансова операція, що стала об'єктом фінансового моніторингу, - для банку (філії) - фінансова операція, інформація щодо якої внесена до реєстру фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу; для Уповноваженого органу - фінансова операція, що підлягає фінансовому моніторингу, яка взята Уповноваженим органом у встановленому порядку на облік та стосовно якої ним вживаються заходи щодо її аналізу; ( Главу 1 доповнено абзацом згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

файл-запит - електронний документ, який формується Уповноваженим органом, надсилається на адресу банку (філії) та містить вимогу щодо надання додаткової інформації про фінансову операцію, що стала об'єктом фінансового моніторингу; ( Абзац пункту 1.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

файл-відповідь - електронний документ, який формується банком (філією), надсилається на адресу Уповноваженого органу та містить відповідь на файл-запит;

файл-додаток - електронний документ, що формується банком (філією), надсилається на адресу Уповноваженого органу і містить дані та/або копії документів, які стосуються фінансової операції, що стала об'єктом фінансового моніторингу (1). ( Абзац пункту 1.6 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

1) Усі електронні документи формуються програмно-апаратними засобами банку (філії) або Уповноваженого органу і надсилаються адресату з використанням електронної пошти та засобів захисту інформації Національного банку України. Структура та реквізити електронних документів визначаються Національним банком України за погодженням з Уповноваженим органом і доводяться до відома банків окремо.

Інші терміни та поняття, які вживаються в цьому Положенні, застосовуються в значеннях, визначених Законами України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ), "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ), "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" ( 2346-14 ) і нормативно-правовими актами Національного банку України.

1.7. Якщо структура банку не передбачає наявності філій, то здійснення заходів з фінансового моніторингу (ведення реєстру фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, формування файлів-повідомлень тощо) забезпечується банком на рівні територіальних підрозділів банку, які здійснюють нагляд та/або забезпечення діяльності відокремлених підрозділів, що надають послуги клієнтам. ( Главу 1 доповнено пунктом 1.7 згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

2. Вимоги до Правил внутрішнього фінансового моніторингу
та програм здійснення фінансового моніторингу

2.1. Правила внутрішнього фінансового моніторингу розробляються банком з урахуванням вимог законів України, що регулюють питання запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, цього Положення, нормативно-правових актів Національного банку України, актів Уповноваженого органу, прийнятих на виконання та відповідно до цих законів, рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, Базельського комітету банківського нагляду.

2.2. Основним принципом розроблення та реалізації Правил внутрішнього фінансового моніторингу і програм здійснення фінансового моніторингу банку є забезпечення участі працівників банку (у межах їх компетенції) у виявленні фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму.

2.3. Програми здійснення фінансового моніторингу розробляються та реалізуються банком для забезпечення функціонування внутрішньобанківської системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Програми здійснення фінансового моніторингу розробляються банком відповідно до окремих напрямів його діяльності з обслуговування клієнтів і потребують постійного оновлення в процесі проведення фінансового моніторингу.

Програми здійснення фінансового моніторингу мають містити визначені законодавством України ознаки фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу, інші ознаки таких операцій, які відповідно до специфіки та напрямів діяльності самостійно визначаються та поновлюються банком на постійній основі, а також з урахуванням відповідного довідника, формування та внесення змін до якого здійснюється Уповноваженим органом за погодженням з Національним банком України. ( Абзац другий пункту 2.3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

Програми здійснення фінансового моніторингу операцій з цінними паперами розробляються та поновлюються банками відповідно до вимог цього Положення з урахуванням рекомендацій Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. ( Пункт 2.3 доповнено абзацом згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

2.4. Для забезпечення виконання вимог законів України з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, банки зобов'язані розробляти і реалізовувати програми ідентифікації та вивчення своїх клієнтів, а також програми навчання і підвищення кваліфікації працівників.

Банки на власний розсуд можуть розробляти і реалізовувати в межах чинного законодавства також інші програми, що стосуються запобігання використанню банку для здійснення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

2.5. Правила внутрішнього фінансового моніторингу банку та програми здійснення фінансового моніторингу є документами з обмеженим доступом. Порядок та режим доступу до цих документів працівників банку визначається відповідальним працівником банку (філії) залежно від їх функціональних обов'язків за погодженням з керівником банку (філії).

2.6. Правила внутрішнього фінансового моніторингу, програми здійснення фінансового моніторингу та інші документи з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, затверджуються органами управління банку в порядку, визначеному установчими документами банку за поданням відповідального працівника.

2.7. Правила внутрішнього фінансового моніторингу банку та програми здійснення фінансового моніторингу розробляються з урахуванням необхідності:

а) забезпечення конфіденційності інформації про факт передавання відомостей про фінансову операцію клієнта Уповноваженому органу;

б) забезпечення конфіденційності інформації про внутрішні документи банку з питань здійснення фінансового моніторингу;

в) забезпечення конфіденційності інформації про рахунки і внески клієнтів банку, про клієнтів і їх операції, а також інших відомостей, що становлять банківську таємницю;

г) запобігання залученню працівників банку до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

2.8. Правила внутрішнього фінансового моніторингу банку мають, зокрема, містити таке:

а) опис організаційної структури внутрішньобанківської системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом;

б) вимоги до кадрового забезпечення внутрішньобанківської системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, права та обов'язки відповідальних працівників банку та філії, а також інших працівників банку, відповідальних за виконання програм здійснення фінансового моніторингу;

в) основні засади діяльності окремого структурного підрозділу банку із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом (у разі його створення);

г) порядок обігу та забезпечення конфіденційності інформації щодо фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу;

ґ) порядок прийняття рішення щодо надання інформації про фінансову операцію, яка підлягає фінансовому моніторингу до Уповноваженого органу;

д) порядок зберігання інформації з питань фінансового моніторингу.

2.9. Програма здійснення фінансового моніторингу за певним напрямом обслуговування клієнтів має містити: ( Абзац перший пункту 2.9 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

а) ознаки операцій за певним напрямом діяльності, які підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу;

б) ознаки операцій за певним напрямом діяльності, які підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу;

в) порядок виявлення фінансових операцій, які:

підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу;

підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу;

можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму;

г) порядок проведення заходів щодо з'ясування суті та мети операції клієнта, що підлягає фінансовому моніторингу;

ґ) порядок підготовки та надання відповідальному працівнику банку (філії) інформації, необхідної для прийняття рішення про інформування Уповноваженого органу.

2.10. У разі наявності в працівника банку сумніву щодо віднесення операції клієнта до операцій, які підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу, внутрішньому фінансовому моніторингу, можуть мати відношення або призначатися для фінансування терористичної діяльності, він невідкладно інформує про це відповідального працівника банку (філії) відповідно до внутрішніх процедур банку.

Відповідальний працівник банку (філії) приймає остаточне рішення щодо віднесення такої операції до зазначених категорій та її реєстрації. У разі виникнення підозри в тому, що виявлена операція пов'язана, має відношення або призначена для фінансування терористичної діяльності, відповідальний працівник одночасно вирішує питання щодо негайного інформування про неї Уповноваженого органу та відповідних правоохоронних органів. ( Абзац другий пункту 2.10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

2.11. У разі виявлення фінансової операції клієнта, яка підлягає фінансовому моніторингу, банк (філія) має забезпечити:

а) реєстрацію цієї операції;

б) вжиття достатніх на думку банку (філії) заходів, спрямованих на з'ясування суті та мети операції клієнта, у тому числі шляхом витребування додаткових документів і відомостей, що стосуються цієї операції;

в) вжиття в межах законодавства України інших заходів, які банк вважає за доцільні, з метою належного виконання вимог законів України з питань запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

г) за наявності підстав надання Уповноваженому органу інформації про цю фінансову операцію та про осіб, які брали (беруть) участь в її проведенні.

3. Порядок ідентифікації клієнтів

3.1. Для забезпечення належної реалізації функцій суб'єкта первинного фінансового моніторингу банк створює Програму ідентифікації і вивчення клієнтів банку, яка насамперед має включати:

а) порядок здійснення ідентифікації клієнта під час встановлення відносин з ним;

б) заходи щодо уточнення інформації про клієнта та порядок їх проведення;

в) порядок забезпечення документального фіксування інформації про клієнта;

г) порядок та критерії класифікації клієнтів відповідно до оцінки ризику здійснення ними операцій, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму;

ґ) порядок проведення заходів щодо перевірки інформації про клієнта або особу, яка діє від його імені, у разі виникнення сумніву щодо її достовірності, з урахуванням ризику проведення таким клієнтом операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

д) заходи щодо додаткового вивчення клієнта та порядок їх проведення.

Під час реалізації Програми ідентифікації та вивчення своїх клієнтів банк стосовно своїх клієнтів формує та веде відповідні анкети. Банк може прийняти рішення щодо недоцільності ведення анкет стосовно категорій клієнтів, які здійснюють операції, що становлять низький ризик їх використання з метою легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, а саме таких, які: ( Абзац пункту 3.1 в редакції Постанови Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

одноразово протягом значного періоду часу користуються послугами банку (отримання кредиту, розміщення депозиту, переказ готівки тощо); ( Абзац пункту 3.1 в редакції Постанови Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

здійснюють операції без відкриття рахунку на незначні суми (сплата державного мита, комунальних послуг, податків, переказ готівки тощо); ( Абзац пункту 3.1 в редакції Постанови Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

отримують за допомогою банку заробітну плату, пенсію, стипендію (включаючи обслуговування за допомогою платіжних карток, якщо такі рахунки не поповнюються з інших джерел) тощо; ( Абзац пункту 3.1 в редакції Постанови Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

Анкета є внутрішнім документом банку та має містити інформацію, отриману банком за результатами ідентифікації та вивчення клієнта, результати щоквартального аналізу його операцій, а також висновки банку щодо репутації клієнта та оцінки ризику здійснення ним операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. ( Абзац пункту 3.1 в редакції Постанови Національного банку N 446 від 14.10.2003; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Щоквартальний аналіз операцій клієнта здійснюється банком щодо їх відповідності фінансовому стану та суті діяльності клієнта і має включати всі рахунки клієнта, що відкриті в підрозділах банку. ( Пункт 3.1 доповнено абзацом тринадцятим згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Анкета формується за результатами здійснення ідентифікації клієнта на етапі встановлення відносин з ним. Інформація, що міститься в анкеті, уточнюється в процесі вивчення клієнта в порядку, установленому банком.

Рекомендовані форми анкет наведені в додатках 1 - 6. ( Абзац п'ятнадцятий пункту 3.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 ) ( Пункт 3.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

3.2. Банк відповідно до законодавства України зобов'язаний ідентифікувати:

а) клієнтів, які відкривають рахунки в банку;

б) клієнтів, які здійснюють операції, що підлягають фінансовому моніторингу;

в) клієнтів, які здійснюють операції з готівкою без відкриття рахунку на суму, що перевищує 50000 гривень, або еквівалент цієї суми в іноземній валюті;

г) осіб, які діють від імені зазначених клієнтів.

3.3. Банк отримує від клієнта відомості та документи, які дають змогу ідентифікувати та вивчити клієнта.

Ці документи мають бути чинними та містити достовірну інформацію на час їх надання банку.

З метою ідентифікації та вивчення клієнта банк насамперед з'ясовує на підставі наданих оригіналів або належним чином засвідчених копій документів таку інформацію про резидентів:

а) для фізичних осіб:

прізвище, ім'я, по батькові;

дата народження;

серія та номер паспорта (або іншого документа, який посвідчує особу), дата видачі та орган, який його видав;

місце проживання;

ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів ( 320/94-ВР );

б) для юридичних осіб:

найменування;

юридична адреса;

документи про підтвердження державної реєстрації (включаючи установчі документи, інформацію щодо посадових осіб та їх повноважень тощо); ( Абзац четвертий підпункту "б" пункту 3.3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;

реквізити банків, у яких відкриті поточні рахунки, та номери цих рахунків.

3.4. З метою ідентифікації та вивчення клієнта банк з'ясовує на підставі наданих оригіналів або належним чином засвідчених копій документів таку інформацію про нерезидентів:

а) для фізичних осіб:

прізвище, ім'я, по батькові (у разі його наявності);

дата народження;

серія та номер паспорта (або іншого документа, який посвідчує особу), дата видачі та орган, який його видав;

громадянство;

місце проживання або тимчасового перебування;

б) для юридичних осіб:

найменування;

реквізити банків, у яких відкриті поточні рахунки, та номери цих рахунків;

дані про реєстрацію цієї юридичної особи на підставі копії легалізованого витягу торговельного, банківського чи судового реєстру або засвідченого належним чином реєстраційного посвідчення уповноваженого органу іноземної держави про таку реєстрацію.

Ідентифікація клієнта здійснюється на підставі оригіналів документів, представлених клієнтом, або належним чином засвідчених їх копій, а також у разі потреби на підставі інформації, одержаної від органів державної влади, банків, інших юридичних осіб, та за результатами проведених заходів щодо збору інформації про клієнта з інших джерел.

Надані клієнтом належним чином засвідчені копії документів, копії представлених ним оригіналів документів та інші документи, що є підставою для ідентифікації юридичної або фізичної особи, мають міститися у справі клієнта і зберігатися протягом термінів, визначених законодавством України.

3.5. Ідентифікація особи не є обов'язковою в разі:

а) проведення фінансової операції особою, що раніше була ідентифікована згідно із чинним законодавством України;

б) укладення угод між банками, зареєстрованими в Україні.

3.6. Якщо особа діє як представник іншої особи або в банку виникає сумнів стосовно того, що ця особа діє від власного імені, або вигодоодержувачем є інша особа, то банк відповідно до пунктів 3.3, 3.4 цього Положення зобов'язаний ідентифікувати також ту особу, яку представляє клієнт, або яка є вигодоодержувачем.

3.7. У разі виникнення сумніву щодо достовірності відомостей або документів, наданих клієнтом, банк з урахуванням ступеня ризику здійснення цим клієнтом операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, вживає заходів щодо перевірки наданих клієнтом відомостей і документів.

3.8. Під час вивчення установчих документів юридичної особи та документів, що підтверджують її державну реєстрацію, банку слід приділяти особливу увагу:

а) оформленню установчих документів (ураховуючи всі зареєстровані зміни) та документів, що підтверджують її державну реєстрацію;

б) видам діяльності та операціям, які проводить клієнт;

в) складу засновників юридичної особи та її пов'язаних осіб;

г) структурі органів управління юридичної особи та їх повноваженням;

ґ) розміру зареєстрованого та сплаченого статутного фонду.

3.9. Під час встановлення кореспондентських відносин банк з'ясовує, чи вживає кореспондент належних заходів для запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

3.10. Банку не рекомендується встановлювати кореспондентські відносини з фінансовими установами-нерезидентами, які не вживають належних заходів для запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

3.11. Банк розробляє критерії оцінки ризику проведення клієнтом операцій з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. З цією метою за основу можуть бути взяті критерії оцінки такого ризику, наведені в додатку 7. Класифікація клієнтів щодо ризику здійснення ними операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, здійснюється банком з урахуванням їх репутації, сфери та періоду діяльності на ринку. ( Пункт 3.11 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку N 446 від 14.10.2003, N 341 від 20.09.2005 )

3.12. Банк уточнює інформацію щодо ідентифікації та вивчення клієнта не рідше одного разу на рік, якщо ризик проведення клієнтом операцій з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, оцінюється банком як великий. Для інших клієнтів термін уточнення інформації не повинен перевищувати трьох років.

Обов'язкове уточнення інформації щодо ідентифікації та вивчення клієнта проводиться банком у разі:

а) зміни власника істотної участі;

б) зміни місцезнаходження (проживання) власника рахунку;

в) внесення змін до установчих документів;

г) закінчення строку дії наданих документів.

3.13. Якщо ризик проведення клієнтом операцій з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, оцінюється банком як великий, то операціям такого клієнта приділяється підвищена увага.

Під час ідентифікації та вивчення клієнта, ризик здійснення яким операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом оцінюється банком як великий, банк вживає заходів щодо перевірки наданої клієнтом інформації.

3.14. Якщо ризик проведення клієнтом операцій з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, оцінюється банком як великий, то банк може направити свого працівника на місце здійснення клієнтом своєї діяльності з метою перевірки інформації про клієнта.

Якщо клієнт відмовляє представнику банку в наданні необхідних для його ідентифікації документів або відомостей або умисно надає неправдиві відомості про себе, то банк відмовляє йому в обслуговуванні.

3.15. Банку забороняється вступати в договірні відносини з клієнтом - юридичною чи фізичною особою, якщо виникає сумнів стосовно того, що вона діє не від власного імені.

Під час встановлення відносин з клієнтом банк з'ясовує мету та характер майбутніх ділових відносин клієнта з банком. ( Абзац другий пункту 3.15 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

У разі встановлення відносин з юридичною особою банк має з'ясувати також суть її діяльності та фінансовий стан, визначити її пов'язаних осіб, ідентифікувати фізичних осіб, які є власниками істотної участі в цій юридичній особі або мають прямий чи опосередкований вплив на неї та отримують економічну вигоду від її діяльності. ( Пункт 3.15 доповнено абзацом третім згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Оцінка фінансового стану клієнта здійснюється відповідно до внутрішніх процедур банку. ( Пункт 3.15 доповнено абзацом четвертим згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Банкам рекомендується вимагати від клієнта відомості і документи, які дають змогу з'ясувати його особу, суть діяльності, фінансовий стан.

У разі ненадання клієнтом необхідних відомостей чи документів або умисного надання неправдивих відомостей про себе банк відмовляє клієнту у відкритті рахунку або його обслуговуванні.

Якщо під час здійснення ідентифікації клієнта виникає мотивована підозра щодо надання ним недостовірної інформації або навмисного надання інформації з метою введення в оману, то банк має надавати інформацію про фінансові операції цього клієнта Уповноваженому органу.

4. Порядок реєстрації банком фінансової операції,
що підлягає фінансовому моніторингу

4.1. Аналіз фінансових операцій з метою виявлення таких, що відповідно до законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, підлягають фінансовому моніторингу, здійснюється працівниками банку перед їх проведенням, а також у подальшому в процесі обслуговування клієнта.

Якщо працівник банку з'ясує, що фінансова операція підлягає фінансовому моніторингу, то він не пізніше 12 години наступного робочого дня відповідно до внутрішніх процедур банку повідомляє про це відповідальному працівнику (особі, яка виконує його функції), який приймає рішення про потребу реєстрації цієї операції.

Внутрішніми процедурами банку, які регламентують порядок повідомлення працівником банку (філії) відповідальному працівнику (особі, яка виконує його функції) про виявлену операцію, що підлягає фінансовому моніторингу, має забезпечуватися фіксування надходження такого повідомлення до відповідального працівника (отримання відповідальним працівником такого повідомлення) та прийнятого ним рішення щодо реєстрації цієї операції. ( Пункт 4.1 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

4.2. Реєстрація фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, здійснюється у відповідному реєстрі, який формується та ведеться банком (філією) і є електронним документом визначеної структури. Формат і структура реєстру та порядок реєстрації фінансових операцій у реєстрі визначаються відповідальним працівником банку (філії) з урахуванням вимог цього Положення.

Реєстр фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, є документом з обмеженим доступом. Порядок та режим доступу працівників банку до реєстру встановлюються відповідальним працівником банку (філії). Відповідальний працівник банку (філії) несе особисту відповідальність за захист реєстру від знищення, несанкціонованого доступу, модифікації або викривлення даних.

Коригування даних, що внесені до реєстру, не допускається. У разі потреби виправлення помилково внесених до реєстру даних щодо окремої фінансової операції в інформаційному рядку реєстру, у якому містяться відомості про цю операцію, зазначається про його анулювання, а реєстр доповнюється новим записом про цю операцію.

4.3. Для реєстрації фінансової операції, що підлягає фінансовому моніторингу, до реєстру вносяться такі дані, пов'язані з цією операцією:

а) порядковий номер реєстрації фінансової операції в реєстрі з початку календарного року;

б) унікальний номер операції в системі автоматизації банку (за його наявності);

в) дата надходження розрахункових або інших документів, які є підставою для здійснення операції;

г) сума операції у валюті її проведення та її еквівалент у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком України на день проведення операції;

ґ) прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи або назва юридичної особи, що здійснює операцію, та ідентифікаційний номер (код) цієї особи;

д) прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи або назва юридичної особи-контрагента (за його наявності);

е) вид операції;

є) назва, номер і дата первинного документа, на підставі якого здійснюється операція;

ж) ознака (ознаки) операції, за якою вона підлягає фінансовому моніторингу;

з) прізвище та ініціали працівника, який повідомив про цю операцію;

и) прізвище та ініціали працівника, який вніс інформацію про цю операцію до реєстру.

Зазначена інформація про фінансову операцію має бути внесена до реєстру якнайшвидше, але не пізніше наступного робочого дня з часу отримання банком розрахункових чи касових документів або виявлення працівником банку факту проведення операції, яка підлягає фінансовому моніторингу.

За результатами вжиття заходів щодо з'ясування суті та мети проведення клієнтом операції, яка підлягає внутрішньому фінансовому моніторингу, дані про цю операцію доповнюються інформацією про прийняте відповідальним працівником рішення стосовно:

проведення або відмови в її проведенні;

надання або ненадання Уповноваженому органу інформації про цю операцію.

Рішення про надання або ненадання Уповноваженому органу інформації про фінансову операцію, яка підлягає внутрішньому фінансовому моніторингу, приймається відповідальним працівником банку або філії відповідно до внутрішніх процедур банку, встановлених у Правилах внутрішнього фінансового моніторингу банку, не пізніше 10 робочих днів з дня реєстрації такої операції. ( Абзац пункту 4.3 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

4.4. Після надсилання Уповноваженому органу інформації про фінансову операцію дані про цю операцію, що внесені до реєстру, після отримання від Уповноваженого органу файла-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік з нульовими кодами помилок щодо цієї операції доповнюються назвою файла та номером інформаційного рядка файла-повідомлення, у якому інформація про цю фінансову операцію була надіслана до Уповноваженого органу. Формування довідника кодів помилок та внесення змін до нього здійснюється Уповноваженим органом за погодженням з Національним банком України. ( Пункт 4.4 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку N 446 від 14.10.2003, N 341 від 20.09.2005 )

4.5. У разі надання Уповноваженому органу додаткової інформації про фінансову операцію дані, що внесені до реєстру, доповнюються назвою файла-відповіді та/або файла-додатка. ( Пункт 4.5 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

4.6. У разі прийняття відповідальним працівником банку (філії) рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу про фінансову операцію, яка підлягає внутрішньому фінансовому моніторингу, він складає довідку, у якій обгрунтовує це рішення. Довідка має, зокрема, містити порядковий номер реєстрації операції в реєстрі, дату її складання, результати вжитих заходів щодо з'ясування суті і мети проведення клієнтом цієї операції та підпис відповідального працівника.

4.7. Щомісяця до 15 числа частина реєстру, яка містить операції, зареєстровані в попередньому місяці, роздруковується, формується у справу, яка прошнуровується, посвідчується підписом відповідального працівника банку (філії) та скріплюється відбитком печатки банку (філії). ( Пункт 4.7 в редакції Постанов Національного банку N 446 від 14.10.2003, N 341 від 20.09.2005 )

( Пункт 4.8 виключено на підставі Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

5. Порядок надання інформації Уповноваженому органу

5.1. Банки та їх філії у випадках, передбачених законом зобов'язані надавати Уповноваженому органу інформацію про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та ідентифікацію осіб, які їх здійснили (здійснюють), а також іншу інформацію, надання якої вимагається законами України з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Зазначена інформація може надаватися філіями банків до Уповноваженого органу як безпосередньо, так і через банк - юридичну особу.

Інформація, що надається філією до Уповноваженого органу через банк-юридичну особу, має містити реквізити цієї філії, передбачені підпунктами "а", "б" пункту 5.3 цього Положення. ( Пункт 5.1 доповнено абзацом другим згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

Порядок передавання інформації до Уповноваженого органу має забезпечувати її гарантовану доставку та конфіденційність.

Працівникам банку (філії), які забезпечують підготовку та надання Уповноваженому органу інформації про фінансові операції, забороняється повідомляти про це осіб, які їх здійснюють, та будь-яких третіх осіб. ( Пункт 5.1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

5.2. Інформація про фінансову операцію, що підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу, передається банком (філією) до Уповноваженого органу не пізніше трьох робочих днів з часу її реєстрації. ( Абзац перший пункту 5.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Інформація про фінансову операцію, у забезпеченні здійснення якої клієнту було відмовлено, та осіб, які брали участь в її проведенні, передається банком (філією) до Уповноваженого органу не пізніше наступного робочого дня з часу її реєстрації. ( Пункт 5.2 доповнено абзацом другим згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Інформація про фінансову операцію, щодо якої в працівників банку (філії) є мотивовані підозри, що вона може здійснюватися з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом передається до Уповноваженого органу в день виникнення таких підозр. ( Пункт 5.2 доповнено абзацом третім згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Інформація про фінансову операцію, щодо якої в банку є мотивовані підозри, що вона може бути пов'язана, мати відношення або призначатися для фінансування терористичної діяльності, та осіб, які брали (беруть) участь в її проведенні, підлягає негайній реєстрації та повідомленню Уповноваженому органу в день виявлення такої операції. Одночасно з повідомленням Уповноваженого органу інформація про таку операцію надається до правоохоронних органів, визначених законодавством України, за місцем розташування банку (філії) у порядку, узгодженому банком (філією) з цим органом. Порядок надання такої інформації має забезпечувати її гарантовану доставку та конфіденційність.

У разі закриття банком рахунку клієнта на підставі статті 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) інформація щодо такого рахунку надається до Уповноваженого органу протягом трьох робочих днів з дня закриття рахунку.

Надання банком (філією) Уповноваженому органу інформації про фінансові операції здійснюється у формі файлів-повідомлень.

5.3. Перелік реквізитів для надсилання банком (філією) Уповноваженому органу повідомлення про фінансову операцію, яка підлягає фінансовому моніторингу, та осіб, які її здійснюють (здійснили):

а) дані про банк (філію), що надає інформацію:

назва згідно з реєстрацією;

МФО;

ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України ( 118-96 );місцезнаходження;

номер телефону;

б) дані про відповідального працівника банку (філії):

посада;

прізвище, ім'я, по батькові;

номер телефону;

адреса електронної пошти E-mail;

в) дані про операцію:

унікальний номер операції в системі автоматизації банку (за його наявності);

порядковий номер реєстрації фінансової операції в реєстрі;

ознака здійснення операції;

дата та час здійснення (відмови в здійсненні) операції;

код валюти операції або код банківського металу;

сума операції у валюті її проведення та її еквівалент у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком України на день проведення операції;

код (коди) ознаки (ознак) фінансової операції, що підлягає фінансовому моніторингу;

код виду операції;

призначення платежу;

пов'язані операції (за наявності відповідної інформації);

коментар;

Довідники кодів видів операцій та ознак фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, формуються, ведуться та доводяться до відома банків Уповноваженим органом за погодженням з Національним банком України; ( Абзац підпункту "в" пункту 5.3 в редакції Постанови Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

г) дані про клієнта:

для юридичної особи:

повна та скорочена назва;

ознака резидентності;

країна реєстрації;

ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (118-96);

юридична адреса;

номер рахунку клієнта, що використовується для здійснення операції;

для фізичної особи:

тип (фізична особа, фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності);

прізвище, ім'я, по батькові;

ознака резидентності;

країна громадянства;

ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів ( 320/94-ВР );

місце проживання або тимчасового перебування (поштова адреса);

дані про документ, що згідно із законодавством України засвідчує особу (назва, серія та номер документа, дата видачі документа, повна назва органу, що видав документ);

номер рахунку клієнта, що використовується для здійснення операції (у разі його наявності);

ґ) дані про особу, яка діє від імені клієнта:

для юридичної особи:

повна або скорочена назва;

ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (118-96);

юридична адреса;

дані про документ, що дає право діяти від імені клієнта;

для фізичної особи:

прізвище, ім'я, по батькові;

ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів ( 320/94-ВР );

місце проживання або тимчасового перебування (поштова адреса);

дані про документ, що згідно із законодавством України засвідчує особу (назва, серія та номер документа, дата видачі документа, повна назва органу, що видав документ);

дані про документ, що дає право діяти від імені клієнта;

д) інші учасники операції (за їх наявності) та дані про них:

вид участі в операції (контрагент, представник контрагента, фактичний вигодоодержувач тощо);

для юридичної особи - повна або скорочена назва;

для фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові;

інша інформація про учасника (у разі її наявності):

для юридичної особи:

ознака резидентності;

країна реєстрації;

ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (118-96);

юридична адреса;

номер рахунку учасника, що використовується для здійснення операції;

дані про банк (філію), у якому відкритий рахунок, що використовується для здійснення операції: назва, МФО - для резидента або BIC - для нерезидента, юридична адреса;

для фізичної особи:

тип учасника (фізична особа, фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності);

ознака резидентності;

країна громадянства;

ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів ( 320/94-ВР );

місце проживання або тимчасового перебування (поштова адреса);

номер рахунку учасника, що використовується для здійснення операції;

дані про банк (філію), у якому відкритий рахунок, що використовується для здійснення операції: назва, МФО - для резидента або BIC - для нерезидента, юридична адреса;

інша інформація;

е) дані про кореспондентський рахунок, який використовується для здійснення операції в іноземній валюті (у разі наявності): номер рахунку, назва, МФО - для резидента або BIC - для нерезидента, юридична адреса фінансової установи.

5.4. Інформація щодо кожної фінансової операції, яка надається Уповноваженому органу в складі файла-повідомлення, підписується електронним цифровим підписом відповідального працівника банку (філії) за допомогою засобів накладання/перевірки електронного цифрового підпису, наданих Національним банком України та вбудованих у систему автоматизації банку.

5.5. Сформований системою автоматизації банку файл-повідомлення шифрується програмними засобами, вбудованими в АРМ-НБУ, та передається засобами електронної пошти Національного банку України на адресу Уповноваженого органу.

5.6. Після отримання файла-повідомлення від банку (філії) Уповноважений орган розшифровує цей файл за допомогою АРМ-НБУ, перевіряє електронні цифрові підписи, здійснює контроль за правильністю заповнення всіх реквізитів файла-повідомлення та повнотою наданих даних. За результатами такого контролю кожного файла-повідомлення Уповноважений орган до кінця наступного робочого дня, у якому він отримав файл-повідомлення, формує та надсилає на адресу банку (філії) файл-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік. ( Абзац перший пункту 5.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

У разі неможливості з будь-яких причин формування та надсилання Уповноваженим органом файла-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік він протягом трьох робочих днів з дня отримання від банку (філії) файла-повідомлення іншим способом письмово інформує банк (філію) про приймання або відмову в прийманні даних про окремі операції, які містяться у файлі-повідомленні, або файла-повідомлення в цілому. ( Абзац другий пункту 5.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

( Пункт 5.7 виключено на підставі Постанови Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

5.7. У разі отримання ненульових кодів помилок за окремими операціями або щодо файла-повідомлення в цілому відповідальний працівник має проаналізувати причини виникнення помилок, забезпечити виправлення помилок та повторне надсилання даних про ці операції в складі нового файла-повідомлення на адресу Уповноваженого органу. Файл-квитанція з нульовими кодами помилок є підтвердженням того, що банк (філія) виконав вимоги законів України з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, щодо надання відповідної інформації до Уповноваженого органу. ( Пункт 5.7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

5.8. Якщо отриманий файл-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік містить коди помилок, які свідчать про те, що файл-повідомлення не був успішно розшифрований або результат перевірки електронного цифрового підпису був негативним, то перед повторним формуванням файла-повідомлення відповідальний працівник здійснює перевірку чинності відповідного ключа (ключів) електронного цифрового підпису на АРМ-НБУ. Файл-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік з нульовими кодами помилок стосовно окремої операції, інформація щодо якої надіслана до Уповноваженого органу у відповідному файлі-повідомленні, є підтвердженням того, що ця операція взята на облік Уповноваженим органом. ( Пункт 5.8 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

5.9. У разі виникнення аварійних ситуацій, що призводять до неможливості відправлення файла-повідомлення, файла-відповіді або файла-квитанції електронною поштою, відповідальний працівник звертається до відповідного територіального управління Національного банку України з проханням надіслати сформований файл на адресу Уповноваженого органу.

Файл-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік або файл-квитанція, отриманий територіальним управлінням Національного банку України від Уповноваженого органу, не пізніше наступного робочого дня надсилається відповідальному працівнику електронною поштою або передається на електронному носії. ( Пункт 5.9 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 - набирає чинності одночасно з набранням чинності відповідними змінами до Складу реквізитів та структури файлів інформаційного обміну між спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань фінансового моніторингу та банками (філіями), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.06.2003 N 233

5.10. Якщо з будь-яких причин банк (філія) протягом двох робочих днів з часу надання інформації Уповноваженому органу не отримав від нього файла-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік або файла-квитанції, то відповідальний працівник банку (філії) звертається до Уповноваженого органу та з'ясовує причини ненадання останнім відповідного файла. ( Пункт 5.10 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 - набирає чинності одночасно з набранням чинності відповідними змінами до Складу реквізитів та структури файлів інформаційного обміну між спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань фінансового моніторингу та банками (філіями), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.06.2003 N 233

5.11. Дані про фінансову операцію зберігаються в електронних архівах протягом строків, які повинні бути не менші, ніж строки зберігання фінансових документів такого типу на паперових носіях.

5.12. Надання банком (філією) додаткової інформації про фінансову операцію, що стала об'єктом фінансового моніторингу, на вимогу Уповноваженого органу здійснюється шляхом формування та надсилання файла-відповіді протягом трьох робочих днів із часу отримання від Уповноваженого органу файла-запиту.

Отримавши від Уповноваженого органу файл-запит, банк (філія) розшифровує цей файл за допомогою АРМ-НБУ, перевіряє електронний цифровий підпис, здійснює контроль за правильністю та повнотою заповнення всіх реквізитів і не пізніше кінця робочого дня, у якому він отримав файл-запит, формує та надсилає на адресу Уповноваженого органу файл-квитанцію.

Уповноважений орган, отримавши від банку (філії) файл-відповідь, розшифровує цей файл за допомогою АРМ-НБУ, перевіряє електронний цифровий підпис, здійснює контроль за правильністю та повнотою заповнення всіх реквізитів та не пізніше кінця робочого дня, у якому він отримав файл-відповідь, формує та надсилає на адресу банку (філії) файл-квитанцію. ( Пункт 5.12 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 - набирає чинності одночасно з набранням чинності відповідними змінами до Складу реквізитів та структури файлів інформаційного обміну між спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань фінансового моніторингу та банками (філіями), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.06.2003 N 233

5.13. Надання банком (філією) Уповноваженому органу за власною ініціативою або на його вимогу копій документів та/або іншої інформації, яка стосується фінансової операції, що стала об'єктом фінансового моніторингу, і не може бути передана у файлі-повідомленні або файлі-відповіді, здійснюється шляхом формування та надсилання до Уповноваженого органу файла-додатка.

Сформований системою автоматизації банку файл-додаток шифрується програмними засобами, вбудованими в АРМ-НБУ, та надсилається засобами електронної пошти Національного банку України на адресу Уповноваженого органу разом із файлом-повідомленням або файлом-відповіддю, або передається до Уповноваженого органу на електронному носії.

Порядок передавання до Уповноваженого органу файла-додатка на електронному носії має забезпечувати його гарантовану доставку та конфіденційність. ( Пункт 5.13 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

5.14. Копії файлів, надісланих (переданих) до Уповноваженого органу, зберігаються банком протягом п'яти років. ( Главу 5 доповнено пунктом 5.14 згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

6. Права та обов'язки
відповідального працівника банку (філії)

6.1. Внутрішньобанківську систему запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, очолює відповідальний працівник банку, який є незалежним у своїй діяльності і підзвітним лише керівнику банку. У разі створення в банку спеціального підрозділу із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, керівник цього підрозділу виконує обов'язки відповідального працівника.

6.2. Відповідальний працівник банку є членом правління банку за посадою, призначається та звільняється з посади в порядку, визначеному установчими документами банку. Кандидатура відповідального працівника банку погоджується з Національним банком України.

6.3. Відповідальний працівник банку має право вносити на розгляд правління банку для прийняття відповідного рішення пропозиції щодо забезпечення виконання банком вимог законодавства України у сфері запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

У разі відхилення правлінням банку пропозицій відповідального працівника він має право звернутися з відповідними пропозиціями до спостережної ради банку. Пропозиції відповідального працівника розглядаються спостережною радою банку на найближчому її засіданні.

6.4. Рішення банку про звільнення відповідального працівника з посади погоджується з Національним банком України. Розпорядження Національного банку України про звільнення відповідального працівника з посади, винесене відповідно до статті 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), є обов'язковим для виконання. ( Пункт 6.4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

6.5. У банку з урахуванням особливостей його організації, основних напрямів його діяльності, клієнтської бази і рівня його ризиків, пов'язаних з клієнтами і їх операціями, може бути сформовано або визначено окремий структурний підрозділ із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, під керівництвом відповідального працівника.

Зазначений підрозділ має функціонувати відповідно до положення про цей структурний підрозділ, що затверджується згідно з внутрішніми процедурами банку.

6.6. Працівники банку зобов'язані сприяти працівникам спеціального підрозділу банку із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, іншим працівникам банку, на яких покладено обов'язки з організації фінансового моніторингу, у виконанні ними своїх функцій.

6.7. Відповідальний працівник філії призначається на посаду та звільняється з посади в порядку, визначеному установчими документами банку, за погодженням з відповідальним працівником банку. У разі недоцільності введення окремої посади відповідального працівника у філії обов'язки відповідального працівника філії виконуються іншою посадовою особою філії. ( Абзац пункту 6.7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003 )

Кандидатура відповідального працівника філії або особи, яка виконуватиме його обов'язки, погоджується з територіальним управлінням Національного банку України за місцезнаходженням філії. Особа, яка виконує обов'язки відповідального працівника філії, може бути усунута від виконання обов'язків відповідального працівника лише за згодою або за розпорядженням відповідного територіального управління Національного банку України. Відповідальний працівник філії може бути звільнений з посади лише за згодою або за розпорядженням відповідного територіального управління Національного банку України. Розпорядження про звільнення особи з посади відповідального працівника філії або усунення особи від виконання обов'язків відповідального працівника філії виноситься територіальним управлінням Національного банку України відповідно до вимог статті 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ).

6.8. Відповідальний працівник банку (філії) має відповідати таким кваліфікаційним вимогам:

наявність вищої юридичної або економічної освіти і досвіду роботи в банку не менше трьох років або досвіду роботи на посаді керівника підрозділу банку (філії) не менше одного року, або значного (не менше трьох років) досвіду роботи у сфері запобігання та/або протидії фінансовій злочинності;

відсутність судимості за корисливі злочини;

бездоганна ділова репутація.

6.9. До компетенції відповідального працівника банку (філії), зокрема, належить:

а) прийняття рішення про повідомлення Уповноваженого органу про фінансові операції, щодо яких є мотивовані підозри, що вони можуть здійснюватися з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або що вони пов'язані, мають відношення або призначені для фінансування тероризму;

б) прийняття рішення про інформування правоохоронних органів, визначених законодавством України, про фінансові операції, щодо яких є підозри, що вони пов'язані, мають відношення або призначені для фінансування тероризму;

в) здійснення перевірок діяльності будь-якого підрозділу банку (філії) та їх працівників щодо дотримання ними Правил внутрішнього фінансового моніторингу та виконання програм здійснення фінансового моніторингу;

г) право доступу до всіх приміщень, документів, засобів телекомунікацій;

ґ) залучення будь-яких працівників банку (філії) до проведення заходів із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та здійснення перевірок з цих питань;

д) організація розроблення та подання на затвердження, а також реалізація Правил внутрішнього фінансового моніторингу та програм здійснення фінансового моніторингу;

е) одержання пояснень від працівників банку (філії) незалежно від займаних ними посад з питань здійснення фінансового моніторингу;

є) сприяння уповноваженим представникам Національного банку в проведенні перевірок діяльності банку (філії) щодо дотримання законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом;

ж) прийняття рішення про надання інформації з питань фінансового моніторингу на запити Уповноваженого органу та відповідних правоохоронних органів.

Відповідальний працівник банку (філії) виконує інші функції відповідно до законодавства України, Правил внутрішнього фінансового моніторингу, програм здійснення фінансового моніторингу та інших внутрішньобанківських документів з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

6.10. Відповідальний працівник банку не рідше одного разу на місяць подає керівнику банку письмовий звіт про результати реалізації Правил внутрішнього фінансового моніторингу та програм здійснення фінансового моніторингу.

6.11. Працівники банку (філії) зобов'язані сприяти відповідальному працівнику (працівникам очолюваного ним структурного підрозділу) у здійсненні ним (ними) своїх функцій.

7. Програми навчання та підвищення кваліфікації
працівників банків

7.1. Для забезпечення належного рівня підготовки персоналу з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, банком щорічно розробляється та реалізується програма навчання та підвищення кваліфікації працівників банку щодо здійснення заходів з фінансового моніторингу.

7.2. Програма навчання та підвищення кваліфікації працівників банку щодо здійснення заходів з фінансового моніторингу має включати, зокрема, таке:

а) заходи з організації навчання працівників залежно від їх посадових обов'язків за такими напрямами:

ознайомлення працівників з міжнародними документами та законодавством України, рекомендаціями Базельського комітету банківського нагляду з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом;

ознайомлення працівників з внутрішньобанківськими документами з питань фінансового моніторингу;

практичні заняття щодо реалізації Правил внутрішнього фінансового моніторингу та програм здійснення фінансового моніторингу;

б) заходи з організації підвищення кваліфікації працівників банку з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, за такими напрямами:

вивчення передового досвіду щодо виявлення операцій клієнтів, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом;

ознайомлення із засобами і прийомами вивчення клієнтів та перевіряння інформації щодо їх ідентифікації.

7.3. Програма навчання складається, виходячи з того, що основною умовою успішного здійснення банком діяльності щодо протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, є безпосередня участь кожного працівника в межах його компетенції в цьому процесі.

7.4. Навчання та/або підвищення кваліфікації працівників банку з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму здійснюється з урахуванням специфіки їх службової діяльності не рідше ніж один раз на рік.

У разі здійснення банком професійної діяльності на ринку цінних паперів працівник банку, відповідальний за виконання програми (програм) здійснення фінансового моніторингу операцій з цінними паперами, проходить навчання та/або підвищення кваліфікації з питань запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. ( Пункт 7.4 в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

"8. Порядок зупинення фінансових операцій

8.1. Для забезпечення виконання вимог статті 12-1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ) щодо зупинення операцій осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності, банк використовує програмне забезпечення, яке забезпечує виявлення та блокування операції, що здійснюється на користь або за дорученням клієнта банку, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності, безпосередньо до її проведення.

Інформація щодо такої операції відповідно до внутрішніх процедур банку негайно передається до відповідального працівника банку (філії) та вноситься до реєстру фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу.

8.2. Рішення про зупинення такої операції приймається відповідальним працівником банку (філії) шляхом видання відповідного розпорядження.

8.3. У разі прийняття рішення про зупинення фінансової операції відповідальний працівник банку (філії) зобов'язаний невідкладно повідомити про це Уповноважений орган шляхом формування та надсилання відповідного файла-повідомлення. Файл-повідомлення щодо такої операції має бути надісланий до Уповноваженого органу в день її виявлення.

Не пізніше наступного робочого дня після надсилання відповідного файла-повідомлення відповідальний працівник банку (філії) повинен пересвідчитися у взятті Уповноваженим органом на облік цієї фінансової операції на основі відповідного файла-повідомлення про взяття (відмову від взяття) фінансової операції (фінансових операцій) на облік.

У разі отримання ненульових кодів помилок щодо цієї операції або щодо файла-повідомлення в цілому відповідальний працівник банку (філії) має невідкладно проаналізувати причини виникнення помилки (помилок), забезпечити її (їх) виправлення та надсилання даних про цю операцію в складі нового файла-повідомлення на адресу Уповноваженого органу.

8.4. Якщо до банку (філії) протягом двох робочих днів з часу отримання банком (філією) документа на переказ (іншого документа, що є підставою для проведення операції) не надійшов файл-рішення про подальше зупинення Уповноваженим органом відповідної фінансової операції, банк (філія) поновлює її проведення. ( Пункт 8.4 набирає чинності одночасно з набранням чинності відповідними змінами до Складу реквізитів та структури файлів інформаційного обміну між спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань фінансового моніторингу та банками (філіями), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.06.2003 N 233)

8.5. Відповідальний працівник банку (філії) у разі отримання від Уповноваженого органу файла-рішення забезпечує (залежно від прийнятого Уповноваженим органом рішення) подальше зупинення проведення фінансової операції на строк, зазначений у рішенні Уповноваженого органу, або вживає заходів щодо поновлення її проведення шляхом видання відповідного розпорядження.

У разі закінчення строку подальшого зупинення фінансової операції, зазначеного у відповідному файлі-рішенні, банк (філія) поновлює її проведення. ( Пункт 8.5 набирає чинності одночасно з набранням чинності відповідними змінами до Складу реквізитів та структури файлів інформаційного обміну між спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань фінансового моніторингу та банками (філіями), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.06.2003 N 233)

8.6. Загальний строк зупинення проведення фінансової операції не може перевищувати семи робочих днів з часу отримання банком документа на переказ (іншого документа, що є підставою для проведення операції).

8.7. Банк здійснює облік коштів за операцією, проведення якої зупинено в порядку, визначеному вимогами цієї глави, на окремому аналітичному рахунку балансового рахунку 2909 П "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку". Облік розрахункового документа за такою операцією разом із розпорядженням про її зупинення здійснюється на позабалансовому рахунку 9809 А "Інші документи за розрахунковими операціями клієнтів. ( Положення доповнено главою 8 згідно з Постановою Національного банку N 104 від 23.03.2006 )

Начальник Управління методологічного та
нормативно-організаційного забезпечення
фінансового моніторингу О.М.Бережний

Начальник відділу правового забезпечення фінансового
моніторингу Управління методологічного та нормативно-
організаційного забезпечення фінансового моніторингу О.А.Вавдійчик

Додаток 1
до Положення про
здійснення банками
фінансового моніторингу

Анкета
клієнта - юридичної особи резидента

1. Частина перша (у формі таблиці):

1) повна та скорочена назва;

2) організаційно-правова форма;

3) форма власності;

4) адреса місця розташування;

5) ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України ( 118-96 );

6) дата державної реєстрації;

7) орган державної реєстрації;

8) дата та номер свідоцтва про державну реєстрацію;

9) номери контактних телефонів та факсів;

10) відокремлені підрозділи (філії, представництва тощо);

11) адреса електронної пошти;

12) ідентифікаційні дані фізичних осіб, уповноважених діяти від імені клієнта;

13) дата відкриття першого рахунку;

14) оцінка репутації клієнта;

15) рівень ризику проведення операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

16) дата заповнення анкети.

Посада, прізвище, ініціали та номер службового телефону працівника, відповідального за ідентифікацію і вивчення клієнта.

2. Частина друга (у формі таблиці):

1) відомості щодо посадових осіб та їх повноважень;

2) ідентифікаційні дані фізичних осіб - власників істотної участі із зазначенням їх частки в капіталі юридичної особи;

3) ідентифікаційні дані фізичної особи (фізичних осіб), яка має прямий або опосередкований вплив на діяльність клієнта (прямо або опосередковано володіє (контролює) 50 і більше відсотками акцій (часток, паїв, прав голосу) юридичної особи) та підстави такого впливу;

4) дані про осіб, уповноважених представляти інтереси акціонерів (учасників) клієнта, які володіють істотною участю;

5) пов'язані особи;

6) інформація про материнську компанію, корпорацію, холдингову групу, промислово-фінансову групу або інше об'єднання, членом якого є клієнт;

7) розмір статутного капіталу;

8) характеристика фінансового стану;

9) вид (види) господарської (економічної) діяльності;

10) характеристика суті діяльності;

11) ліцензії (дозволи) на право здійснення певних операцій (діяльності) (назва, серія, номер, ким видана, термін дії);

12) банківські послуги (продукти), якими користується клієнт;

13) рахунки, що відкриті в банку;

14) рахунки, що відкриті в інших банках (назва банку, МФО, номер рахунку).

3. Частина третя (текстова):

1) історія діяльності (інформація про реорганізацію, зміни в діяльності, колишні фінансові проблеми, репутація на вітчизняному та іноземному ринках, частка на ринку);

2) історія обслуговування клієнта (інформація щодо послуг, якими користувався (користується) клієнт, позитивних та/або негативних фактів співпраці з ним тощо).

4. Частина четверта (у формі таблиці):

1) характеристика джерел надходження коштів та інших цінностей на рахунки клієнта (які очікує клієнт, що раніше не обслуговувався);

2) основні контрагенти;

3) оцінка відповідності операцій клієнта суті та напрямам його діяльності (у разі виявлення операцій, що не відповідають суті діяльності клієнта, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування суті та мети їх проведення клієнтом);

4) оцінка відповідності операцій клієнта наявній інформації щодо його фінансового стану (у разі виявлення операцій, що не відповідають фінансовому стану клієнта, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування джерел походження додаткових коштів);

5) кількість операцій, що стали об'єктом фінансового моніторингу:

за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу;

за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу:

інформація щодо яких надана Уповноваженому органу;

щодо яких прийнято рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу.

( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003; в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Начальник Управління методологічного та нормативно-організаційного
забезпечення фінансового моніторингу О.М.Бережний

Начальник відділу правового забезпечення фінансового
моніторингу Управління методологічного та нормативно-
організаційного забезпечення фінансового моніторингу О.А.Вавдійчик

Додаток 2
до Положення про здійснення
банками фінансового
моніторингу

Анкета
клієнта - юридичної особи нерезидента

1. Частина перша (у формі таблиці):

1) повна та скорочена назва;

2) організаційно-правова форма;

3) форма власності;

4) країна реєстрації;

5) дата реєстрації;

6) орган реєстрації;

7) реквізити свідоцтва про реєстрацію або витягу з банківського, торговельного чи судового реєстру.

8) адреса місця розташування;

9) відокремлені підрозділи (філії, представництва тощо);

10) номери контактних телефонів та факсів;

11) адреса електронної пошти;

12) ідентифікаційні дані фізичних осіб, уповноважених діяти від імені клієнта;

13) дата відкриття першого рахунку;

14) оцінка репутації клієнта;

15) рівень ризику проведення операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

16) дата заповнення анкети.

Посада, прізвище, ініціали та номер службового телефону працівника, відповідального за ідентифікацію і вивчення клієнта.

2. Частина друга (у формі таблиці):

1) відомості щодо посадових осіб та їх повноважень;

2) ідентифікаційні дані фізичних осіб - власників істотної участі із зазначенням їх частки в капіталі юридичної особи;

3) ідентифікаційні дані фізичної особи (фізичних осіб), яка має прямий або опосередкований вплив на діяльність клієнта (прямо або опосередковано володіє (контролює) 50 і більше відсотками акцій (часток, паїв, прав голосу) юридичної особи) та підстави такого впливу;

4) дані про осіб, уповноважених представляти інтереси акціонерів (учасників) клієнта, які володіють істотною участю;

5) пов'язані особи;

6) інформація про материнську компанію, корпорацію, холдингову групу, промислово-фінансову групу або інше об'єднання, членом якого є клієнт;

7) розмір статутного капіталу;

8) характеристика фінансового стану;

9) вид (види) господарської (економічної) діяльності;

10) характеристика суті діяльності;

11) ліцензії (дозволи) на право здійснення певних операцій (діяльності) (назва, серія, номер, ким видана, термін дії);

12) банківські послуги (продукти), якими користується клієнт;

13) рахунки, що відкриті в банку;

14) рахунки, що відкриті в інших банках (назва банку, МФО, номер рахунку).

3. Частина третя (текстова):

1) історія діяльності (інформація про реорганізацію, зміни в діяльності, колишні фінансові проблеми, репутація на вітчизняному та іноземному ринках, частка на ринку);

2) історія обслуговування клієнта (інформація щодо послуг, якими користувався (користується) клієнт, позитивних та/або негативних фактів співпраці з ним тощо).

4. Частина четверта (у формі таблиці):

1) характеристика джерел надходження коштів та інших цінностей на рахунки клієнта (які очікує клієнт, що раніше не обслуговувався);

2) основні контрагенти;

3) оцінка відповідності операцій клієнта суті та напрямам його діяльності (у разі виявлення операцій, що не відповідають суті діяльності клієнта, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування суті та мети їх проведення клієнтом);

4) оцінка відповідності операцій клієнта наявній інформації щодо його фінансового стану (у разі виявлення операцій, що не відповідають фінансовому стану клієнта, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування джерел походження додаткових коштів);

5) кількість операцій, що стали об'єктом фінансового моніторингу:

за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу;

за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу:

інформація щодо яких надана Уповноваженому органу;

щодо яких прийнято рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу.

( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003; в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Начальник Управління методологічного та нормативно-організаційного
забезпечення фінансового моніторингу О.М.Бережний

Начальник відділу правового забезпечення фінансового
моніторингу Управління методологічного та нормативно-
організаційного забезпечення фінансового моніторингу О.А.Вавдійчик

Додаток 3
до Положення про здійснення
банками фінансового
моніторингу

Анкета
клієнта - представництва юридичної
особи нерезидента

1. Частина перша (у формі таблиці):

1) повна та скорочена назва;

2) адреса місця розташування;

3) дані про реєстрацію як платника податку на прибуток (реєстраційний номер, дата реєстрації, орган реєстрації);

4) вид (види) господарської (економічної) діяльності;

5) характеристика суті діяльності;

6) ліцензії (дозволи) на право здійснення певних операцій (діяльності) (назва, серія, номер, ким видана, термін дії);

7) банківські послуги (продукти), якими користується представництво;

8) ідентифікаційні дані фізичних осіб, уповноважених діяти від імені представництва;

9) номери контактних телефонів та факсів;

10) адреса електронної пошти;

11) дата відкриття першого рахунку;

12) рахунки, що відкриті в банку;

13) рахунки, що відкриті в інших банках (назва банку, МФО, номер рахунку);

14) оцінка репутації клієнта;

15) рівень ризику проведення операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

16) дата заповнення анкети.

Посада, прізвище, ініціали та номер службового телефону працівника, відповідального за ідентифікацію і вивчення клієнта.

2. Частина друга. Інформація щодо ідентифікації юридичної особи-нерезидента (у формі таблиці):

1) повна та скорочена назва;

2) організаційно-правова форма;

3) форма власності;

4) країна реєстрації;

5) дата реєстрації;

6) орган реєстрації;

7) реквізити свідоцтва про реєстрацію або витягу з банківського, торговельного чи судового реєстру;

8) адреса фактичного місця розташування;

9) відокремлені підрозділи (філії, представництва тощо);

10) відомості щодо посадових осіб та їх повноважень;

11) номери контактних телефонів та факсів;

12) адреса електронної пошти;

13) ідентифікаційні дані фізичних осіб - власників істотної участі із зазначенням їх частки в капіталі юридичної особи;

14) ідентифікаційні дані фізичної особи (фізичних осіб), яка має (мають) прямий або опосередкований вплив на діяльність клієнта (прямо або опосередковано володіє (контролює) 50 і більше відсотками акцій (часток, паїв, прав голосу) юридичної особи) та підстави такого впливу;

15) пов'язані особи;

16) інформація про материнську компанію, корпорацію, холдингову групу, промислово-фінансову групу або інше об'єднання, членом якого є клієнт;

17) розмір статутного капіталу;

18) вид (види) господарської (економічної) діяльності;

19) характеристика суті діяльності;

20) характеристика фінансового стану.

3. Частина третя (текстова):

1) історія діяльності представництва та юридичної особи-нерезидента (інформація про реорганізацію, зміни в діяльності, колишні фінансові проблеми, репутація на вітчизняному та іноземному ринках, частка на ринку);

2) історія обслуговування (інформація щодо послуг, якими користувався (користується) клієнт, позитивних та/або негативних фактів співпраці з ним тощо).

4. Частина четверта (у формі таблиці):

1) характеристика джерел надходження грошових коштів та інших цінностей на рахунки представництва (які очікує представництво, що раніше не обслуговувалося);

2) основні контрагенти;

3) оцінка відповідності операцій представництва суті та напрямам його діяльності та діяльності юридичної особи-нерезидента (у разі виявлення операцій, що не відповідають суті діяльності представництва та/або діяльності юридичної особи-нерезидента, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування суті та мети їх проведення);

4) оцінка відповідності операцій представництва наявній інформації щодо його фінансового стану (у разі виявлення операцій, що не відповідають фінансовому стану представництва, зазначаються результати проведених заходів щодо з'ясування джерел походження додаткових коштів);

5) кількість операцій, що стали об'єктом фінансового моніторингу:

за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу;

за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу:

інформація щодо яких надана Уповноваженому органу;

щодо яких прийнято рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу.

( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 446 від 14.10.2003; в редакції Постанови Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Начальник Управління методологічного та нормативно-організаційного
забезпечення фінансового моніторингу О.М.Бережний

Начальник відділу правового забезпечення фінансового
моніторингу Управління методологічного та нормативно-
організаційного забезпечення фінансового моніторингу О.А.Вавдійчик

Додаток 4
до Положення про здійснення
банками фінансового
моніторингу

Анкета
клієнта - фізичної особи

1. Частина перша (у формі таблиці):

1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності);

2) дата народження;

3) місце народження;

4) громадянство;

5) адреса місця проживання;

6) відомості про документ, що посвідчує особу;

7) адреса місця тимчасового перебування на території України (для нерезидентів);

8) ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів ( 320/94-ВР ) (за його наявності);

9) місце роботи, посада;

10) номери контактного телефону та факсу;

11) адреса електронної пошти;

12) дата відкриття першого рахунку;

13) оцінка репутації клієнта;

14) рівень ризику проведення операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

15) дата заповнення анкети.

Посада, прізвище, ініціали та номер службового телефону працівника, відповідального за ідентифікацію і вивчення клієнта.

2. Частина друга (у формі таблиці):

1) ідентифікаційні дані особи, яка відкриває рахунок на ім'я клієнта;

2) ідентифікаційні дані фізичної особи (фізичних осіб), уповноваженої (уповноважених) діяти від імені клієнта;

3) дані про реєстрацію фізичної особи як підприємця;

4) вид підприємницької діяльності;

5) види послуг, якими користується клієнт;

6) рахунки клієнта, що відкриті в банку;

7) рахунки клієнта, що відкриті в інших банках (назва банку, МФО номер рахунку).

3. Частина третя (текстова):

1) характеристика фінансового стану клієнта (включаючи нерухоме та цінне рухоме майно);

2) історія обслуговування (інформація щодо послуг, якими користувався (користується) клієнт, позитивних та/або негативних фактів співпраці з ним тощо).

4. Частина четверта (у формі таблиці):

1) характеристика джерел надходження коштів та інших цінностей на рахунки клієнта (які очікує клієнт, що раніше не обслуговувався);

2) оцінка відповідності операцій клієнта наявній інформації щодо його фінансового стану (у разі виявлення операцій, що не відповідають фінансовому стану клієнта, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування джерел походження додаткових коштів);

3) кількість операцій, що стали об'єктом фінансового моніторингу:

за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу;

за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу:

інформація щодо яких надана Уповноваженому органу;

щодо яких прийнято рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу.

( Положення доповнено додатком 4 згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Додаток 5
до Положення про здійснення
банками фінансового
моніторингу

Анкета
клієнта - фізичної особи
суб'єкта підприємницької діяльності

1. Частина перша (у формі таблиці):

1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності);

2) дата народження;

3) місце народження;

4) громадянство;

5) адреса місця проживання;

6) відомості про документ, що посвідчує особу;

7) адреса місця тимчасового перебування на території України (для нерезидентів);

8) ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів ( 320/94-ВР ) (за його наявності);

9) інформація про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (дата реєстрації, орган реєстрації, номер запису в реєстрі);

10) номери контактного телефону та факсу;

11) адреса електронної пошти;

12) дата відкриття першого рахунку;

13) оцінка репутації клієнта;

14) рівень ризику проведення операцій з легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

15) дата заповнення анкети.

Посада, прізвище, ініціали та номер службового телефону працівника, відповідального за ідентифікацію і вивчення клієнта.

2. Частина друга (у формі таблиці):

1) вид (види) господарської (економічної) діяльності;

2) характеристика суті діяльності;

3) ліцензії (дозволи) на право здійснення певних операцій (діяльності) (назва, серія, номер, ким видана, термін дії);

4) ідентифікаційні дані фізичної особи (фізичних осіб), уповноваженої діяти від імені клієнта;

5) види послуг, якими користується клієнт;

6) рахунки клієнта, що відкриті в банку;

7) рахунки клієнта, що відкриті в інших банках (назва банку, МФО, номер рахунку).

3. Частина третя (текстова):

1) характеристика фінансового стану клієнта (включаючи нерухоме та цінне рухоме майно);

2) історія обслуговування (інформація щодо послуг, якими користувався (користується) клієнт, позитивних та/або негативних фактів співпраці з ним тощо).

4. Частина четверта (у формі таблиці):

1) характеристика джерел надходження коштів та інших цінностей на рахунки клієнта (які очікує клієнт, що раніше не обслуговувався);

2) основні контрагенти;

3) оцінка відповідності операцій клієнта суті та напрямам його діяльності (у разі виявлення операцій, що не відповідають суті діяльності клієнта, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування суті та мети їх проведення клієнтом);

4) оцінка відповідності операцій клієнта наявній інформації щодо його фінансового стану (у разі виявлення операцій, що не відповідають фінансовому стану клієнта, зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування джерел походження додаткових коштів);

5) кількість операцій, що стали об'єктом фінансового моніторингу:

за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу;

за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу:

інформація щодо яких надана Уповноваженому органу;

щодо яких прийнято рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу.

( Положення доповнено додатком 5 згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Додаток 6
до Положення про здійснення
банками фінансового
моніторингу

Анкета
клієнта - фінансової
установи-кореспондента

1. Частина перша (у формі таблиці):

1) повна та скорочена назва;

2) організаційно-правова форма;

3) форма власності;

4) реєстраційний номер;

5) дата державної реєстрації;

6) місце державної реєстрації;

7) банківський ідентифікаційний код (ВІС);

8) МФО (для резидента);

9) вид ліцензії на здійснення банківських (фінансових) операцій;

10) номер ліцензії;

11) дата видачі ліцензії;

12) операції, які можуть здійснюватися фінансовою установою;

13) адреса місця розташування;

14) номери контактних телефонів та факсів;

15) адреса електронної пошти;

16) оцінка репутації;

17) рівень ризику використання установи з метою легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом;

18) дата встановлення кореспондентських відносин;

19) дата заповнення анкети.

Посада, прізвище, ініціали та номер службового телефону працівника, відповідального за ідентифікацію і вивчення клієнта.

Куратор рахунку.

Резервний куратор рахунку (якщо існує).

2. Частина друга (текстова):

1) відомості щодо посадових осіб та їх повноважень;

2) ідентифікаційні дані фізичних осіб - власників істотної участі із зазначенням їх частки в капіталі юридичної особи;

3) ідентифікаційні дані фізичної особи (фізичних осіб), яка має прямий або опосередкований вплив на діяльність клієнта (прямо або опосередковано володіє (контролює) 50 і більше відсотками акцій (часток, паїв, прав голосу) юридичної особи) та підстави такого впливу;

4) дані про осіб, уповноважених представляти інтереси акціонерів (учасників) клієнта, які володіють істотною участю;

5) перелік пов'язаних осіб;

6) розмір статутного капіталу;

7) характеристика фінансового стану;

8) інформація про відокремлені структурні підрозділи (у разі їх наявності);

9) спеціалізація за банківськими (фінансовими) продуктами;

10) інформація про материнську компанію, корпорацію, холдингову групу, промислово-фінансову групу або інше об'єднання, членом якого є клієнт.

3. Частина третя (текстова):

1) перелік кореспондентів клієнта;

2) загальна характеристика клієнтської бази контрагента;

3) історія діяльності, спектр послуг на ринку (відомості, що підтверджують існування клієнта (наприклад посилання на "The Bankers' Almanac"), дані про реорганізацію, зміну в характері діяльності, наявні та колишні фінансові проблеми, ділову репутацію на міжнародному та національному ринках фінансових послуг, частка на ринку, спеціалізація за фінансовими послугами тощо);

4) характеристика послуг, що надає кореспондент своїм клієнтам через рахунок (рахунки), відкритий (відкриті) у банку (філії), та оцінка ризику їх використання з метою легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, чи фінансування тероризму;

5) характеристика заходів, що вживаються кореспондентом для запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, та їх оцінка.

4. Частина четверта (у формі таблиці):

1) характеристика джерел надходження коштів на рахунки клієнта (які очікує клієнт, що раніше не обслуговувався);

2) оцінка відповідності операцій кореспондента послугам, які зазвичай надаються ним через рахунок (рахунки), відкритий (відкриті) в банку (філії) (у разі виявлення операцій, що не відповідають послугам, які зазвичай надаються кореспондентом своїм клієнтам через рахунки, відкриті у банку (філії), зазначаються результати вжитих заходів щодо з'ясування суті та мети їх проведення);

3) кількість операцій, проведених клієнтами кореспондента, що стали об'єктом фінансового моніторингу:

за ознаками обов'язкового фінансового моніторингу;

за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу:

інформація щодо яких надана Уповноваженому органу;

щодо яких прийнято рішення про недоцільність інформування Уповноваженого органу.

( Положення доповнено додатком 6 згідно з Постановою Національного банку N 341 від 20.09.2005 )

Додаток 7
до Положення про
здійснення банками
фінансового моніторингу

Орієнтовний перелік
критеріїв оцінки ризику щодо проведення клієнтом
операцій з легалізації (відмивання) доходів,
одержаних злочинним шляхом
(у разі потреби доповнюються банком самостійно)

1. Наявність контрагентів - резидентів країн, про які з достовірних джерел відомо, що вони:

не дотримуються загальноприйнятих стандартів у боротьбі з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом;

не передбачають розкриття або надання інформації щодо фінансових операцій;

не виконують рекомендацій Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF);

є країнами, у яких відбуваються воєнні дії;

є офшорними територіями.

2. Клієнт є особою, яка обіймає (обіймала) посаду, відповідно до якої має (мала) широкі владні повноваження (керівний склад центральних і місцевих органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, осередків політичних партій), або є членом сім'ї такої особи.

3. Клієнт - юридична особа, що не будучи фінансовою установою надає послуги із здійснення грошових переказів, операцій з оплати чеків готівкою тощо.

4. Клієнт - юридична особа, що займається туристичною діяльністю.

5. Клієнт - юридична особа, яка здійснює зовнішньоекономічні операції.

6. Клієнт - юридична особа, що є благодійною громадською організацією (крім організацій, що діють під егідою відомих міжнародних організацій).

7. Клієнт - юридична особа, що одержує фінансову допомогу від нерезидентів України чи надає фінансову допомогу нерезидентам України.

Начальник Управління методологічного та
нормативно-організаційного забезпечення
фінансового моніторингу О.М.Бережний

Начальник відділу правового забезпечення фінансового
моніторингу Управління методологічного та нормативно-
організаційного забезпечення фінансового моніторингу О.А.Вавдійчик