Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

Редакции

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 36/5 від 30.08.2000
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 серпня 2000 року за N 558/4779

Про затвердження Положення про головні управління
юстиції в Автономній Республіці Крим, областях,
мм. Києві та Севастополі та Положення про районні,
районні в містах, міські (міст обласного
значення), міськрайонні управління юстиції

( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства
юстиції
N 74/5 від 26.07.20
02
N 42/5 від 02.06.20
04
N 97/5 від 06.09.20
04
N 14/5 від 21.03.20
06
N 38/5 від 20.04.20
06
N 48/5 від 23.02.20
06
N 91/5 від 07.12.20
06 )

Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 1997 року N 1396/97, із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 15 вересня 1998 року N 1019/98, від 9 лютого 1999 року N 145/99, від 31 липня 2000 року N 934/2000, наказую:

1. Затвердити Положення про головні управління юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та Положення про районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції, що додаються. ( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції N 38/5 від 20.04.2006, N 91/5 від 07.12.2006 )

2. Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські управління юстиції та Положення про районні, районні в містах, міські (міст обласного значення) управління юстиції, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 05.02.99 N 9/5 і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.02.99 за N 70/3363 та N 71/3364, вважати такими, що втратили чинність.

3. Начальникам управлінь юстиції вжити організаційних заходів щодо приведення чинних посадових інструкцій працівників і планів роботи у відповідність до зазначених Положень та забезпечити неухильне їх виконання.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра юстиції Стичинського Б.С.

Міністр С.Р.Станік

Затверджено
Наказ Міністерства юстиції України
30.08.2000 р. N 36/5

Положення
про головні управління юстиції в
Автономній Республіці Крим, областях,
мм. Києві та Севастополі

( У тексті Положення слово "громадянського" замінено словом
"цивільного" згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5
від 02.06.2004 )

( У тексті Положення слова "Головне управління юстиції
Міністерства юстиції України в Автономній Республіці
Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські
управління юстиції" у всіх відмінках замінено словами
"головні управління юстиції в Автономній Республіці
Крим, областях, мм. Києві та Севастополі" у
відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства
юстиції N 91/5 від 07.12.2006 )

( У тексті Положення слова "і міжрайонні" в усіх
відмінках виключено на підставі Наказу
Міністерства юстиції N 91/5 від
07.12.2006 )

1. Головні управління юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України (далі - Мін'юст України) та є його територіальними органами.

2. Управління юстиції у своїй діяльності керується Конституцією України ( 254к/96-ВР ), законами України, а також указами Президента України і Постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства юстиції України та цим Положенням. ( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 91/5 від 07.12.2006 )

3. Основними завданнями управління юстиції є:

участь у забезпеченні реалізації державної правової політики, сприяння розвитку системи надання правової допомоги з метою реалізації прав і свобод громадян, захисту законних інтересів фізичних та юридичних осіб; ( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

забезпечення захисту прав людини і громадянина у визначеній сфері діяльності;

підготовка пропозицій щодо проведення в Україні правової реформи, участь в роботі з вдосконалення законодавства, у розробці проектів нормативно-правових актів та сприяння відповідно до своєї компетенції розвитку правової науки;

організаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції; робота з кадрами, експертне забезпечення правосуддя; ( Абзац п'ятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

організація роботи нотаріату та відділів реєстрації актів цивільного стану, інших органів та установ юстиції; ( Абзац шостий пункту 3 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 38/5 від 20.04.2006 )

державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств і республіканських комітетів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, їх управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, а також місцевих органів господарського управління і контролю;

здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку, встановленому чинним законодавством;

відповідно до законодавства ведення Державного реєстру застав рухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру правочинів; ( Абзац дев'ятий пункту 3 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

здійснення контролю за виконанням актів Мін'юсту стосовно нормативно-методичного забезпечення діяльності бюро технічної інвентаризації щодо проведення реєстрації прав власності на нерухоме майно;

методичне керівництво правовою роботою в місцевих органах виконавчої влади, на державних підприємствах, в установах і організаціях, надання зазначеним органам, а також органам місцевого самоврядування методичної допомоги у приведенні їхніх нормативно-правових актів у відповідність до чинного законодавства;

розвиток правової інформатизації, формування у громадян правового світогляду;

представлення в межах своєї компетенції за дорученням Мін'юсту України інтересів Президента України, Кабінету Міністрів України і Мін'юсту України під час розгляду справ у судах областей, міст Києва і Севастополя, підготовка матеріалів до розгляду цих справ;

здійснення міжнародно-правового співробітництва в межах повноважень;

організація роботи з кадрами в апараті управління, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управліннях юстиції та підвідомчих установах, підвищення їхньої кваліфікації. ( Абзац п'ятнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004 )

4. Управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань:

1) бере участь у забезпеченні реалізації державної правової політики; ( Підпункт 1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

2) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його повноважень, готує пропозиції щодо вдосконалення законодавства, проведення в Україні правової реформи та подає їх до Мін'юсту України;

3) здійснює відповідно до законодавства державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств і республіканських комітетів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, їх управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, а також місцевих органів господарського управління і контролю, що зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, веде реєстр цих актів;

4) сприяє розвитку юридичних послуг з метою реалізації прав, свобод і законних інтересів громадян та юридичних осіб, здійснює у випадках, передбачених законодавством, державну реєстрацію юридичних осіб, організовує у встановленому порядку в системі органів юстиції надання громадянам і юридичним особам додаткових платних послуг правового та технічного характеру;

5) забезпечує районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонні управління юстиції та установи юстиції інформацією з бази даних Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів; ( Підпункт 5 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004 )

6) здійснює контроль за дотриманням порядку реєстрації застав рухомого майна, обтяження нерухомого майна іпотекою та ведення Державного реєстру застав рухомого майна, Державного реєстру іпотек у порядку, визначеному чинним законодавством; ( Підпункт 6 пункту 4 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

7) забезпечує функціонування та розвиток системи правової інформатизації;

8) веде роботу з обліку та підтримання в контрольному стані актів законодавства відповідно до Єдиного класифікатора галузей законодавства України;

9) здійснює контроль та координацію управлінської діяльності начальників районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції; ( Підпункт 9 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

( Підпункт 10 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 11 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 12 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

13) готує для подання до Мін'юсту України матеріали щодо заохочення та нагородження державними нагородами працівників підвідомчих установ; ( Підпункт 13 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 14 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 15 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 16 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 17 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 18 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 38/5 від 20.04.2006 )

( Підпункт 19 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 38/5 від 20.04.2006 )

( Підпункт 20 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 38/5 від 20.04.2006 )

21) готує і надає районним, районним у містах, міським (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонним управлінням юстиції методичні та інструктивні матеріали з питань, віднесених до компетенції управління; ( Підпункт 21 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

22) за дорученням Мін'юсту України організовує, забезпечує та контролює виконання міжнародних договорів України з питань правової допомоги в цивільних, сімейних, кримінальних справах, а також конвенцій і угод щодо діяльності установ юстиції; ( Підпункт 22 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

23) організовує діяльність регіональних відділень Національного бюро у справах дотримання Конвенції про захист прав і основних свобод людини при Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київському та Севастопольському міських управліннях юстиції, які діють в порядку, передбаченому Мін'юстом України;

24) за дорученням Уповноваженого у справах дотримання Конвенції про захист прав і основних свобод людини вивчає факти порушень прав людини відповідно до запитів Європейського Суду з прав людини, сприяє отриманню доказів, надсилає повідомлення та додаткові письмові зауваження щодо конкретних випадків порушень прав людини в Україні;

25) за дорученням Мін'юсту України представляє інтереси Президента України, Кабінету Міністрів України і Мін'юсту України під час розгляду справ у судах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, готує матеріали до розгляду цих справ;

26) у встановленому порядку здійснює легалізацію місцевих громадських організацій, місцевих осередків зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних об'єднань громадян, обласних, регіональних і республіканських професійних спілок та їх об'єднань, реєстрацію структурних утворень політичних партій, місцевих благодійних організацій, відділень (філій, представництв) всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій, регіональних торгово-промислових палат, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, організацій роботодавців та їх об'єднань, місцевих асоціацій кредитних спілок, постійно діючих третейських судів, друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження, статутів територіальних громад, асоціацій та інших форм добровільних об'єднань органів місцевого самоврядування; бере до уваги повідомлення організацій всеукраїнських професійних спілок; веде відповідні реєстри та книги обліку, а також готує звітність щодо вищезазначених об'єднань громадян, яку подає у встановлені терміни до Мін'юсту України; ( Підпункт 26 пункту 4 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

27) здійснює контроль за додержанням місцевими громадськими організаціями, місцевими осередками зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних об'єднань громадян, місцевими благодійними організаціями, відділеннями (філіями, представництвами) всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій, регіональними торгово-промисловими палатами, регіональними (місцевими) творчими спілками, територіальними осередками всеукраїнських творчих спілок, асоціаціями кредитних спілок, територіальними громадами, асоціаціями та іншими формами добровільних об'єднань органів місцевого самоврядування положень своїх статутів; ( Підпункт 27 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

28) здійснює контроль за роботою районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції щодо легалізації об'єднань громадян, реєстрації благодійних організацій; ( Підпункт 28 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

29) готує і надає у межах своїх повноважень районним, районним у містах, міським (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонним управлінням юстиції методичні матеріали з питань легалізації об'єднань громадян, реєстрації благодійних організацій; ( Підпункт 29 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

30) організовує роботу установ нотаріату, перевіряє їх діяльність і вживає заходів до її поліпшення, здійснює контроль за виконанням нотаріусами їх професійних обов'язків, забезпечує роботу кваліфікаційної комісії нотаріату, організовує та забезпечує надання нотаріусами правової допомоги з питань учинення нотаріальних дій; ( Підпункт 30 пункту 4 редакції Наказу Міністерства юстиції N 14/5 від 21.03.2006 )

31) забезпечує і контролює діяльність нотаріального архіву щодо зберігання нотаріальних документів; ( Підпункт 31 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Підпункт 32 пункту 4 вилучено на підставі Наказу Міністерства юстиції N 14/5 від 21.03.2006 )

33) визначає нотаріальний округ, реєструє приватну нотаріальну діяльність осіб, переможців конкурсу на реєстрацію нотаріальної діяльності, уносить зміни в реєстраційне посвідчення та анулює його, контролює дотримання вимог щодо організації робочого місця приватного нотаріуса; ( Підпункт 33 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 14/5 від 21.03.2006 )

34) подає до Мін'юсту України пропозиції щодо визначення граничної чисельності приватних нотаріусів у нотаріальних округах області;

35) призупиняє діяльність нотаріусів, готує обґрунтовані подання на розгляд Мін'юсту України щодо необхідності заслуховування нотаріуса на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату або щодо анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю; ( Підпункт 35 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 14/5 від 21.03.2006 )

36) затверджує розміри оплати за надання державними нотаріусами додаткових платних послуг правового і технічного характеру та забезпечує організаційне керівництво цією роботою;

37) контролює обіг спеціальних бланків та захисних знаків нотаріальних документів, готує подання до Мін'юсту України щодо необхідності виготовлення печаток нотаріусів відповідно до зразків, затверджених Мін'юстом України;

38) контролює своєчасність та правильність унесення нотаріусами записів до Єдиних реєстрів, що діють у системі нотаріату; ( Підпункт 38 пункту 4 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

39) проводить аналітично-методичну роботу, вивчає, узагальнює та скеровує нотаріальну практику, готує для нотаріусів роз'яснення щодо застосування чинного законодавства з питань вчинення нотаріальних дій; ( Підпункт 39 пункту 4 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

40) здійснює контроль за діяльністю атестованих судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, здійснюють свою діяльність на підставі свідоцтва Мін'юсту України та внесені до Реєстру атестованих судових експертів; ( Підпункт 40 пункту 4 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

41) здійснює оплату праці адвокатів, судових експертів, перекладачів за рахунок коштів державного бюджету в разі участі у кримінальній справі адвоката, судового експерта, перекладача за призначенням;

42) контролює діяльність органів реєстрації актів цивільного стану щодо додержання ними чинного законодавства при реєстрації актів цивільного стану, перевіряє їхню роботу, надає практичну та методичну допомогу, а також вживає заходів щодо поліпшення роботи цих органів; ( Підпункт 42 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

43) бере участь разом з місцевими органами виконавчої влади в галузі освіти і науки в організації роботи з підготовки фахівців за спеціальністю "Правознавство" у навчальних закладах незалежно від форм власності та підпорядкування; ( Підпункт 43 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

44) забезпечує роботу кваліфікаційної комісії, створеної для визначення рівня професійної підготовки осіб, які мають намір працювати у відділах реєстрації актів цивільного стану на посадах державних службовців;

45) розробляє положення, установлює та затверджує розміри оплати за надання працівниками відділів реєстрації актів цивільного стану додаткових платних послуг правового і технічного характеру та забезпечує організаційне керівництво цією роботою;

46) забезпечує органи реєстрації актів цивільного стану бланками свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану, а також книгами обліку оприбуткування і витрачання їх, здійснює контроль за станом цієї роботи та складає звіти щодо їх витрачання;

47) складає у встановленому законодавством порядку статистичну звітність щодо зареєстрованих актів цивільного стану;

48) розглядає матеріали щодо анулювання поновлених та повторно складених записів актів цивільного стану;

49) зберігає другі примірники книг реєстрації актів цивільного стану та метричних книг, складених на території Автономної Республіки Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, уносить у встановленому законодавством порядку до них відповідні зміни та доповнення і видає на їх підставі повторні свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану;

50) веде облік законодавства і практики роботи органів реєстрації актів цивільного стану та забезпечує належне ведення цієї роботи у відділах реєстрації актів цивільного стану;

51) перевіряє достовірність, належне оформлення і засвідчує документи, які видаються підвідомчими відділами реєстрації актів цивільного стану, для подальшого використання їх за кордоном;

( Підпункт 52 пункту 4 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

53) перевіряє стан правової роботи в місцевих органах виконавчої влади, на державних підприємствах, в установах, організаціях, вносить рекомендації щодо поліпшення цієї роботи;

54) надає методичну допомогу державним підприємствам, установам, організаціям, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування у приведенні їхніх нормативних актів у відповідність до чинного законодавства;

55) уживає заходів до підвищення кваліфікації працівників юридичних служб місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, проводить стажування, семінари й наради з працівниками юридичних служб спільно з іншими органами виконавчої влади. Поширює сучасні новітні форми й методи роботи з правового забезпечення господарської діяльності, уносить пропозиції Мін'юсту України щодо створення госпрозрахункових навчально-методичних центрів;

56) здійснює через засоби масової інформації інформування населення з питань держави і права, захисту прав і основних свобод людини, чинного законодавства та діяльності органів та установ юстиції;

57) координує діяльність місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій щодо правової освіти населення; вивчає стан правоосвітньої роботи в навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях, бере участь у методичному забезпеченні цієї освіти, формуванні у громадян правового світогляду;

58) надає методичну допомогу представникам державних органів у реалізації програми правової освіти населення; консультує їх з питань підготовки навчально-тематичних планів, програм, посібників, визначення форм і методів правового навчання; дає рекомендації щодо його вдосконалення; бере участь у проведенні семінарів, конференцій, олімпіад, конкурсів та інших навчально-методичних заходів;

59) бере участь у виданні журналів і газет загальноправового характеру; вивчає попит на юридичну літературу, бере участь у плануванні її випуску місцевими видавництвами;

60) організовує роботу з кадрового забезпечення на посади начальників (та їхніх заступників) районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, установ юстиції, формує резерв кадрів на відповідні посади; організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення професійного рівня кадрів установ юстиції, організовує професійне навчання, стажування працівників установ нотаріату, відділів реєстрації актів цивільного стану, узагальнює практику роботи з кадрами та готує звіти з цих питань; ( Підпункт 60 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004, N 14/5 від 21.03.2006, N 38/5 від 20.04.2006 )

61) організовує роботу щодо поліпшення умов праці, житлових і побутових умов працівників управління, установ системи органів юстиції; ( Підпункт 61 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

62) організовує розгляд звернень громадян з питань, що належать до його компетенції, пов'язаних з роботою підвідомчих установ, виявляє та усуває причини, що породжують обгрунтовані скарги громадян;

63) вивчає потреби, укладає договори стосовно постачання матеріально-технічних ресурсів до установ нотаріату, відділів реєстрації актів цивільного стану, інших установ юстиції, а також здійснює контроль за зберіганням та витрачанням грошових коштів і матеріальних цінностей у підпорядкованих органах та установах юстиції; ( Підпункт 63 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

64) здійснює збір та систематизацію інформації про потреби управління юстиції, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, відділів реєстрації актів цивільного стану, установ юстиції на території Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя в засобах оргтехніки, засобах зв'язку, технічного та програмного забезпечення, сприяє вирішенню цих питань; ( Підпункт 64 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

65) складає проекти кошторисів видатків на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, відділів реєстрації актів цивільного стану, інших установ юстиції; ( Підпункт 65 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

66) розподіляє встановлену чисельність, складає за участю керівників місцевих органів юстиції штатні розписи працівників органів юстиції;

67) контролює надходження та організовує бухгалтерський облік коштів органів юстиції, а також звітність про них; ( Підпункт 67 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

68) здійснює централізований облік витрат на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, відділів реєстрації актів цивільного стану, інших установ юстиції; ( Підпункт 68 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

69) забезпечує у межах своєї компетенції дотримання державної таємниці в органах юстиції, установах, що належать до сфери його управління;

70) забезпечує в межах своєї компетенції виконання завдань мобілізаційної готовності;

71) здійснює контроль в апараті управління та підпорядкованих органах і установах юстиції за дотриманням актів законодавства з питань боротьби з корупцією і злочинністю та забезпечує їх неухильне виконання.

5. Управління юстиції має право:

здійснювати перевірки в районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управліннях юстиції та підвідомчих установах; ( Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

( Абзац третій пункту 5 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Абзац четвертий пункту 5 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

залучати в установленому порядку до перевірок роботи установ нотаріату та приватних нотаріусів завідуючих державними нотаріальними конторами, кваліфікованих нотаріусів з інших нотаріальних округів, а також представників відділень Української нотаріальної палати за їхньої згодою;

залучати вчених, спеціалістів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції;

залучати в установленому порядку для перевірок роботи атестованих судових експертів, унесених до Реєстру атестованих судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, здійснюють судово-експертну діяльність на підставі свідоцтва Мін'юсту України, кваліфікованих судових експертів науково-дослідних інститутів судових експертиз, підпорядкованих Мін'юсту України; ( Абзац сьомий пункту 5 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

уносити до Мін'юсту України пропозиції щодо призначення дисциплінарного провадження відносно судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ і здійснюють свою діяльність на підставі свідоцтва Мін'юсту України та внесені до Реєстру атестованих судових експертів; ( Абзац восьмий пункту 5 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Абзац дев'ятий пункту 5 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

одержувати безоплатно для здійснення функцій, покладених на управління юстиції, інформацію від статистичних та контролюючих органів з питань застосування законодавства в господарській діяльності підприємств, установ, організацій, місцевих органів виконавчої влади;

брати участь у розробленні пропозицій щодо підготовки юридичних кадрів;

скликати наради з питань, що належать до його компетенції;

перевіряти в міністерствах і республіканських комітетах Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях, їх управліннях, відділах, інших структурних підрозділах, а також місцевих органах господарського управління та контролю додержання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів, стан організації нормотворчої діяльності, уносити пропозиції про усунення виявлених порушень і недоліків та притягнення до відповідальності винних посадових осіб;

скасовувати рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів;

установлювати згідно з чинним законодавством тарифи за надання працівниками установ нотаріату та органів реєстрації актів цивільного стану додаткових платних послуг правового, інформаційного та технічного характеру.

6. Управління юстиції здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через утворені в установленому порядку районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонні управління юстиції. ( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

7. Управління юстиції взаємодіє з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями на відповідній території з питань, віднесених до його компетенції.

8. Управління юстиції у межах своєї компетенції видає накази, які є обов'язковими для виконання районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонними управліннями юстиції, підвідомчими йому установами, органами та посадовими особами. ( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

У випадках, передбачених законодавством, нормативно-правові акти управління юстиції є обов'язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності, а також громадянами.

Нормативно-правові акти управління юстиції підлягають державній реєстрації в порядку, установленому законодавством.

Управління, у разі потреби, видає разом з іншими місцевими органами виконавчої влади спільні акти.

9. Начальник Головного управління юстиції в Автономній Республіці Крим призначається на посаду та звільняється з посади Міністром юстиції України за погодженням з Верховною Радою Автономної Республіки Крим. ( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції N 91/5 від 07.12.2006 )

Начальники головних управлінь юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром юстиції України. ( Абзац другий пункту 9 в редакції Наказу Міністерства юстиції N 91/5 від 07.12.2006 )

Начальник управління юстиції має заступника - начальника відділу реєстрації актів цивільного стану та, при потребі, заступників начальника з інших напрямків роботи управління. На одного із заступників начальника управління покладаються обов'язки Голови Регіонального відділення Національного бюро у справах дотримання Конвенції про захист прав і основних свобод людини. ( Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 38/5 від 20.04.2006 )

Заступники начальника Головного управління юстиції в Автономній Республіці Крим призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром юстиції України за погодженням з Головою Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим. ( Абзац четвертий пункту 9 в редакції Наказу Міністерства юстиції N 91/5 від 07.12.2006 )

Заступники начальників головних управлінь юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі призначаються на посади та звільняються з посад Міністром юстиції України за поданням начальника відповідного управління юстиції. Відбір кандидатур на ці посади проводиться на конкурсній основі, крім випадків, у яких призначення на посади на підставі актів законодавства може здійснюватися без проведення конкурсу. ( Абзац п'ятий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 74/5 від 26.07.2002, N 91/5 від 07.12.2006 )

Начальник управління юстиції несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління юстиції завдань і здійснення ним своїх функцій, впровадження Програми діяльності Кабінету Міністрів України в частині проведення державної правової політики, встановлює ступінь відповідальності заступників начальника управління юстиції, керівників структурних підрозділів управління за керівництво окремими ділянками його діяльності, а також за роботу районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, підвідомчих установ. ( Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004 )

10. Начальник управління юстиції:

організовує роботу управління та підвідомчих органів і установ юстиції на виконання завдань, покладених на Мін'юст України та його територіальні органи;

здійснює керівництво управлінням юстиції і підвідомчими установами, несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності управлінь юстиції згідно з Положенням про головні управління юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі;

затверджує положення про структурні підрозділи і функціональні обов'язки працівників апарату управління юстиції;

( Абзац п'ятий пункту 10 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

організовує роботу щодо забезпечення кадрами районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, затверджує кадровий резерв на відповідні посади; ( Абзац шостий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004 )

уносить Міністру юстиції України пропозиції про призначення на посади та звільнення з посад заступників начальника управління, начальників районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, а також пропозиції про їх заохочення або притягнення до дисциплінарної відповідальності; ( Абзац сьомий пункту 10 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів та інших працівників управління; ( Абзац восьмий пункту 10 в редакції Наказів Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, N 97/5 від 06.09.2004, із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 38/5 від 20.04.2006 )

( Абзац дев'ятий пункту 10 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 38/5 від 20.04.2006 )

( Абзац десятий пункту 10 виключено на підставі Наказу Мін'юсту N 38/5 від 20.04.2006 )

за поданням начальників районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції призначає на посади та звільняє з посад заступників начальників цих управлінь, заступників начальників цих управлінь - начальників відділів реєстрації актів цивільного стану; ( Абзац одинадцятий пункту 10 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004, із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

призначає на посади та звільняє з посад завідувачів та інших працівників державних нотаріальних контор, завідувачів та інших працівників державних нотаріальних архівів. ( Абзац дванадцятий пункту 10 в редакції Наказу Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

( Абзац тринадцятий пункту 10 виключено на підставі Наказу Міністерства юстиції N 48/5 від 23.02.2006 )

11. В управлінні юстиції для колективного вирішення питань, що належать до його компетенції, утворюється колегія в складі начальника управління юстиції (голова колегії), заступників начальника управління юстиції за посадою. До складу колегії можуть входити керівники районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), у разі утворення міськрайонних управлінь юстиції, а також інші фахівці. Склад колегії затверджується начальником управління юстиції. ( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Наказами Мін'юсту N 97/5 від 06.09.2004, N 38/5 від 20.04.2006 )

Рішення колегії запроваджуються в життя наказами начальника управління юстиції.

12. Для розгляду наукових рекомендацій та інших пропозицій щодо поліпшення організації і діяльності установ юстиції при управлінні юстиції може бути утворена наукова рада, склад якої та положення про неї затверджує начальник управління юстиції. ( Абзац перший пункту 12 в редакції Наказу Міністерства юстиції N 91/5 від 07.12.2006 )

З метою координації діяльності місцевих органів виконавчої влади, інших організацій та методичного забезпечення правової освіти населення управління юстиції вносить місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування пропозиції про створення міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти з представників відповідних органів, установ та організацій, про склад цієї ради, та проект положення про неї; бере безпосередню участь у роботі ради.

13. Управління юстиції утримується за рахунок Державного бюджету України. Загальну чисельність, фонд оплати праці працівників, структуру, штатний розпис та кошторис доходів і видатків управління юстиції затверджує Міністр юстиції України.

14. Управління юстиції є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. ( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту N 42/5 від 02.06.2004 )

Директор Департаменту правової політики В.В.Горбатенко