Открытое тестирование
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ
НАКАЗ
24.04.2003 N 40
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
29 квітня 2003 р. за N 337/7658
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного
комітету фінансового моніторингу
N 125 від 30.07.2010)
Про затвердження Вимог до організації фінансового
моніторингу суб'єктами первинного фінансового
моніторингу у сфері запобігання та протидії
запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних
злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного
департаменту фінансового моніторингу
N 73 від 19.07.2004
Наказами Державного комітету
фінансового моніторингу
N 160 від 17.08.2005
N 163 від 21.08.2006
N 6 від 16.01.2007 )
З метою забезпечення координації діяльності суб'єктів первинного фінансового моніторингу щодо організації фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, реалізації положень статей 5 та 13 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ) НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, що додаються.
2. Управлінню взаємодії з суб'єктами фінансового моніторингу (Несен С.О.) спільно з юридично-правовим відділом Управління міжнародного співробітництва та нормативно-правової роботи (Саченко I.П.) забезпечити державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України цього наказу.
3. Відділу кадрової роботи, фінансування та справ (Поплевічева Н.Г.) після державної реєстрації забезпечити опублікування цього наказу в порядку, визначеному законодавством.
4. Вимоги, затверджені цим наказом, набирають чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ).
Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника голови Державного департаменту фінансового моніторингу Дієсперова В.В.
Державний секретар Міністерства фінансів України -
голова Державного департаменту фінансового моніторингу С.Г.Гуржій
Затверджено
Наказ Державного
департаменту фінансового
моніторингу
24.04.2003 N 40
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
29 квітня 2003 р. за N 337/7658
Вимоги
до організації фінансового моніторингу суб'єктами
первинного фінансового моніторингу у сфері
запобігання та протидії запровадженню в легальній
обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та
фінансуванню тероризму
( У тексті Вимог слово "Держфінмоніторинг" у всіх
відмінках замінено словами "Держфінмоніторинг
України" у відповідних відмінках згідно з Наказом
Державного комітету фінансового моніторингу
N 163 від 21.08.2006 )
Вимоги до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму (далі - Вимоги) розроблені відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" ( 249-15 ) (далі - Закон).
1. Загальні положення
1.1. Вимоги є обов'язковими для виконання суб'єктами первинного фінансового моніторингу (далі - суб'єкти) та їх відокремленими підрозділами, під якими розуміють: ( Абзац перший підпункту 1.1 пункту 1 в редакції Наказів Державного комітету фінансового моніторингу N 160 від 17.08.2005, N 163 від 21.08.2006 )
- банки, страхові та інші фінансові установи;
- платіжні організації, члени платіжних систем, еквайрингові та клірингові установи;
- товарні, фондові та інші біржі;
- професійні учасники ринку цінних паперів;
- інститути спільного інвестування;
- підприємства, організації, які здійснюють управління інвестиційними фондами чи недержавними пенсійними фондами;
- підприємства й об'єднання зв'язку, інші некредитні організації, які здійснюють переказ грошових коштів;
- гральні заклади, ломбарди, юридичні особи, які проводять будь-які лотереї (дані Вимоги поширюються на гральні заклади та ломбарди з урахуванням Порядку проведення внутрішнього фінансового моніторингу суб'єктами господарювання, що провадять господарську діяльність з організації та утримання казино, інших гральних закладів, і ломбардами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 N 1800; ( Підпункт 1.1 пункту 1 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004 )
- інші юридичні особи, які відповідно до законодавства здійснюють фінансові операції.
1.2. Цим документом визначаються загальні вимоги до:
- призначення працівника суб'єкта, відповідального за проведення фінансового моніторингу (далі - відповідальний працівник), його прав та обов'язків;
- встановлення правил проведення фінансового моніторингу та програм його здійснення;
- виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та які можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму;
- ідентифікації осіб, що здійснюють фінансові операції, зберігання відповідних документів;
- порядку реєстрації суб'єктами фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу; ( Підпункт 1.2 пункту 1 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
- порядку зупинення фінансових операцій; ( Підпункт 1.2 пункту 1 доповнено абзацом сьомим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
- подання інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та сприяння суб'єктам державного фінансового моніторингу з питань проведення аналізу таких фінансових операцій;
- підготовки персоналу суб'єкта з метою виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу.
2. Призначення, права та обов'язки
відповідального працівника
2.1. Відповідальний працівник є особою, на яку покладається координація діяльності з проведення суб'єктом (відокремленим підрозділом) заходів фінансового моніторингу. ( Абзац перший підпункту 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Відповідальний працівник призначається керівником суб'єкта і є незалежним у своїй діяльності та підзвітним тільки керівнику суб'єкта.
На час відсутності відповідального працівника або неможливості виконання покладених на нього обов'язків (відрядження, хвороба, відпустка тощо) має бути призначено особу, що виконує його обов'язки. На вказану особу поширюються права, обов'язки та вимоги, встановлені для відповідального працівника. ( Абзац третій підпункту 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
У разі недоцільності введення окремої посади відповідальним за проведення фінансового моніторингу може призначатися керівник суб'єкта;
На момент здійснення першої фінансової операції у новоствореному суб'єкті (відокремленому підрозділі) має бути призначено відповідального працівника. ( Підпункт 2.1 пункту 2 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Відповідальним за організацію виконання вимог законодавства України з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та організацію внутрішньої системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, є керівник суб'єкта. ( Підпункт 2.1 пункту 2 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.2. З урахуванням особливостей організаційної структури суб'єкта може бути створено окремий структурний підрозділ з питань проведення фінансового моніторингу.
Зазначений підрозділ функціонує відповідно до положення про цей структурний підрозділ, яке затверджується керівником суб'єкта.
У разі створення суб'єктом спеціального підрозділу з питань проведення фінансового моніторингу керівником цього підрозділу є відповідальний працівник.
2.3. При здійсненні фінансового моніторингу відповідальний працівник у межах своєї компетенції самостійно приймає рішення.
Посадова інструкція відповідального працівника затверджується керівником суб'єкта.
У разі незгоди відповідального працівника з вказівками керівника суб'єкта щодо організації системи запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та інших питань стосовно проведення фінансового моніторингу відповідальний працівник може повідомити про це Держфінмоніторинг України і державний орган, який відповідно до законодавства виконує функції регулювання та нагляду за суб'єктом, з письмовим викладенням своїх заперечень.
2.4. Суб'єкт зобов'язаний повідомити Держфінмоніторинг України про призначення або звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) протягом трьох робочих днів з моменту призначення, тимчасового призначення або звільнення. ( Абзац перший підпункту 2.4 пункту 2 в редакції Наказу Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004 )
Форма повідомлення про призначення та звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) встановлюється Держфінмоніторингом України.
Примірник Картки реєстрації суб'єкта первинного фінансового моніторингу (відокремленого підрозділу) та відповідальних осіб з відомостями про призначення та звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) має зберігатися разом з повідомленням про результати її обробки протягом п'яти років з дати надіслання картки до Держфінмоніторингу України. ( Підпункт 2.4 пункту 2 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.5. У разі наявності в суб'єкта відокремлених підрозділів, за поданням керівника відокремленого підрозділу, керівник суб'єкта призначає відповідального працівника суб'єкта у відокремленому підрозділі. Відповідальний працівник суб'єкта у відокремленому підрозділі підзвітний тільки керівнику суб'єкта. Суб'єкт зобов'язаний повідомити Держфінмоніторинг України про призначення або звільнення відповідального працівника суб'єкта у відокремленому підрозділі (або особи, що тимчасово виконує його обов'язки) протягом трьох робочих днів з моменту призначення, тимчасового призначення або звільнення.
У разі недоцільності введення окремої посади відповідальним працівником суб'єкта у відокремленому підрозділі може призначатися керівник відокремленого підрозділу суб'єкта або інша посадова особа відокремленого підрозділу суб'єкта. ( Підпункт 2.5 пункту 2 в редакції Наказу Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004 )
2.6. Не може бути призначена відповідальним працівником особа:
яка має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята в установленому законодавством порядку;
з якою у суб'єкта (відокремленого підрозділу) відсутні трудові відносини. ( Підпункт 2.6 пункту 2 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.7. До посадових обов'язків відповідального працівника можуть бути віднесені:
розробка та постійне поновлення правил фінансового моніторингу і програм його здійснення;
забезпечення підготовки, навчання та надання консультацій персоналу щодо виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, шляхом проведення освітніх та практичних заходів; ( Абзац третій підпункту 2.7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
забезпечення дотримання всіма працівниками суб'єкта (відокремленого підрозділу) відповідних правил фінансового моніторингу та програм його здійснення; ( Абзац четвертий підпункту 2.7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
прийняття рішення про зупинення проведення фінансової операції, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності; ( Абзац п'ятий підпункту 2.7 пункту 2 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
прийняття відповідно до законодавства рішень щодо того, про які операції має бути повідомлено Держфінмоніторингу України і правоохоронним органам, та здійснення відповідних повідомлень;
забезпечення надання інформації з питань фінансового моніторингу на запити Держфінмоніторингу України;
сприяння представникам Держфінмоніторингу України та органу, який відповідно до законодавства виконує функції регулювання та нагляду за суб'єктом, з питань проведення аналізу фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;
інформування керівника про виявлені підозрілі фінансові операції та заходи, які були вжиті, не рідше одного разу на місяць;
виконання інших обов'язків, передбачених Законом ( 249-15 ) та посадовою інструкцією. ( Абзац десятий підпункту 2.7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
2.8. Для виконання відповідальним працівником посадових обов'язків до його повноважень може бути віднесено:
проведення перевірок діяльності суб'єкта (відокремленого підрозділу) та його працівників на предмет виконання ними правил фінансового моніторингу та програм його здійснення;
залучення до проведення заходів з фінансового моніторингу та проведення перевірок з цих питань будь-яких працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу), надання їм доручень і вказівок, в межах своєї компетенції, обов'язкових до виконання, а також вимагання від них допомоги при провадженні окремих дій;
одержання пояснень з питань здійснення фінансового моніторингу від працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу) незалежно від займаних ними посад;
отримання доступу до документів та іншої інформації, пов'язаних з проведенням фінансового моніторингу.
2.9. Інформування відповідальним працівником керівника суб'єкта про виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та заходи, які були вжиті, здійснюється не рідше одного разу на місяць шляхом надання останньому письмової довідки довільної форми.
Довідка, зокрема, може містити інформацію щодо:
виявлених фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, та заходів, які були вжиті;
зареєстрованих фінансових операцій з ознаками обов'язкового і внутрішнього фінансовому моніторингу;
направлених до Держфінмоніторингу України фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;
повторного направлення до Держфінмоніторингу України фінансових операцій після виправлення допущених помилок;
ужитих заходів стосовно розробки та поновлення правил внутрішнього фінансового моніторингу і програм його здійснення з урахуванням вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Держфінмоніторингу України;
ужитих заходів стосовно підготовки персоналу щодо виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу відповідно до Закону ( 249-15 ), шляхом проведення освітніх та практичних заходів. ( Пункт 2 доповнено підпунктом 2.9 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
3. Встановлення правил проведення фінансового
моніторингу та програм його здійснення
3.1. Правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу (далі - Правила) являють собою єдиний внутрішній документ суб'єкта, який визначає порядок та умови проведення заходів, спрямованих на недопущення використання суб'єкта і його відокремлених підрозділів для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму.
Правила визначають механізми реалізації комплексу заходів із здійснення внутрішнього фінансового моніторингу для запобігання використанню суб'єктів для легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму. ( Підпункт 3.1 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
3.2. Правила розробляються суб'єктом з урахуванням вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму, міжнародних стандартів у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму. ( Абзац перший підпункту 3.2 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Правила повинні враховувати специфіку здійснення фінансового моніторингу за всіма напрямками діяльності суб'єкта і його відокремлених підрозділів. ( Підпункт 3.2 пункту 3 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Правила та програми здійснення фінансового моніторингу затверджуються керівником суб'єкта за поданням відповідального працівника.
3.3. Правила повинні відображати внутрішню систему фінансового моніторингу суб'єкта, забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу чи можуть бути пов'язані з фінансуванням тероризму, передбачати відповідно до законодавства інформування про такі операції Держфінмоніторингу України та правоохоронних органів та визначати порядок зберігання пов'язаних з ними документів.
Правила повинні передбачати інформування суб'єктом державного органу, який відповідно до законодавства виконує функції регулювання та нагляду за ним, у разі неможливості виконання його філіями та іншими відокремленими підрозділами, які знаходяться за кордоном, заходів з протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму із зазначенням причин неможливості їх невиконання. ( Підпункт 3.3 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
3.4. Основними принципами розробки та здійснення Правил і програм фінансового моніторингу є:
безпосередня участь кожного працівника суб'єкта, в межах його компетенції, у виявленні фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму;
неупередженість у здійсненні фінансового моніторингу;
конфіденційність інформації, яка надається Держфінмоніторингу України (у тому числі про факт передачі відомостей про фінансову операцію), та іншої інформації з питань фінансового моніторингу;
запобігання залученню працівників суб'єкта до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
3.5. Правила повинні містити:
опис системи внутрішнього фінансового моніторингу суб'єкта (відокремленого підрозділу);
основні засади діяльності суб'єкта та його відокремлених підрозділів (у разі наявності) з питань проведення фінансового моніторингу;
вимоги до кваліфікації відповідального працівника суб'єкта (відокремленого підрозділу);
права та обов'язки відповідального працівника суб'єкта (відокремленого підрозділу), а також інших працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу), залучених до здійснення фінансового моніторингу;
порядок ідентифікації осіб, які здійснюють фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу відповідно до Закону ( 249-15 ), у тому числі відкривають рахунок;
порядок учинення заходів для з'ясування характеру та мети фінансових операцій;
порядок виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та які можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму;
порядок реєстрації фінансових операцій, що відповідно до Закону ( 249-15 ) підлягають фінансовому моніторингу;
порядок зупинення проведення фінансової операції, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності;
порядок відмови від забезпечення здійснення фінансової операції у разі встановлення, що ця фінансова операція містить ознаки такої, що згідно з Законом ( 249-15 ) підлягає фінансовому моніторингу;
порядок підготовки та подання відповідальному працівнику інформації, необхідної для прийняття рішення про інформування, відповідно до законодавства, Держфінмоніторингу України та правоохоронних органів;
порядок збору та зберігання документів, які стосуються ідентифікації осіб, що здійснюють фінансові операції, та документації щодо проведених фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та/або можуть бути пов'язані, мати відношення чи призначатися для фінансування тероризму;
вимоги до забезпечення конфіденційності інформації щодо фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу та/або можуть бути пов'язані, мати відношення чи призначатися для фінансування тероризму;
порядок ознайомлення працівників з внутрішніми документами суб'єкта (відокремленого підрозділу) з питань фінансового моніторингу;
порядок організації та проведення освітніх та практичних заходів для працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу);
порядок інформування керівника про виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та заходи, які були вжиті;
опис заходів, спрямованих на запобігання можливого використання новітніх технологій у схемах легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом та фінансування тероризму; ( Підпункт 3.5 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 ) ( Підпункт 3.5 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
3.6. Програма здійснення фінансового моніторингу (далі - Програма) являє собою внутрішній документ суб'єкта, який містить план запровадження комплексу заходів з організації проведення фінансового моніторингу з урахуванням окремих напрямків діяльності суб'єкта, у тому числі тих, що здійснюються його відокремленими підрозділами та план проведення перевірок виконання зазначених заходів. ( Підпункт 3.6 пункту 3 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
3.7. Порядок та режим доступу до Правил та Програм визначаються відповідальним працівником суб'єкта за погодженням з керівником цього суб'єкта. ( Пункт 3 доповнено підпунктом 3.7 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
3.8. Суб'єкти зобов'язані розробити та затвердити Правила і Програми протягом трьох робочих днів з дати призначення відповідального працівника, але в будь-якому разі не пізніше моменту здійснення першої фінансової операції. ( Пункт 3 доповнено підпунктом 3.8 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
4. Виявлення фінансових операцій,
що підлягають фінансовому моніторингу
та які можуть бути пов'язані, мати відношення
або призначатися для фінансування тероризму
4.1. Порядок виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та які можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму, повинен містити:
порядок здійснення заходів щодо з'ясування суті та мети операцій, що підлягають фінансовому моніторингу;
ознаки операцій, які підлягають обов'язковому та внутрішньому фінансовому моніторингу, окремо для кожного виду фінансових операцій;
інші ознаки підозрілих фінансових операцій, які встановлюються відповідно до специфіки та напрямків діяльності суб'єкта;
критерії класифікації осіб, опис типів осіб, які характеризуються підвищеним ступенем імовірності здійснення ними операцій, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (загальна характеристика, країна походження, характеристика ділової активності та репутації, наявність кримінального минулого тощо).
4.2. Суб'єкт розробляє критерії оцінки ризику проведення клієнтом фінансових операцій з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (далі - критерії). З цією метою за основу можуть бути взяті критерії оцінки такого ризику, наведені в додатку 1 до цих Вимог. ( Підпункт 4.2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006; в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
4.3. Якщо ймовірність проведення особою операцій, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, оцінюється суб'єктом (відокремленим підрозділом) як велика, то операціям такої особи приділяється підвищена увага. ( Абзац перший підпункту 4.3 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Для оцінки ймовірності того, що операція здійснюється з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або пов'язана з фінансуванням тероризму, суб'єктом (відокремленим підрозділом) додатково можуть вивчатися інші фінансові операції осіб - учасників тієї операції, що оцінюється. ( Абзац другий підпункту 4.3 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
4.4. Суб'єкт (відокремлений підрозділ) має право відмовитися від забезпечення здійснення фінансової операції у разі встановлення, що ця фінансова операція містить ознаки такої, що згідно з Законом ( 249-15 ) підлягає фінансовому моніторингу, та зобов'язаний ідентифікувати і повідомити Держфінмоніторинг України про осіб, що здійснюють зазначену фінансову операцію, та її характер. ( Підпункт 4.4 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
4.5. У разі виявлення фінансової операції, яка підлягає фінансовому моніторингу, суб'єкт (відокремлений підрозділ) забезпечує її реєстрацію, уживає інших заходів, які вважає за доцільні, з метою належного виконання вимог законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму та подає Держфінмоніторингу України інформацію про таку фінансову операцію. ( Пункт 4 доповнено підпунктом 4.5 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
5. Ідентифікація осіб, що здійснюють
фінансові операції, зберігання відповідних документів
5.1. Суб'єкт (відокремлений підрозділ) зобов'язаний проводити ідентифікацію: ( Абзац перший підпункту 5.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
- особи, яка здійснює фінансову операцію, що згідно з Законом ( 249-15 ) підлягає фінансовому моніторингу;
- відкриває рахунок (в тому числі депозитний).
Якщо особа діє як представник іншої особи, або у суб'єкта виникає сумнів стосовно того, що особа виступає від власного імені або вигодоодержувачем є інша особа, суб'єкт зобов'язаний ідентифікувати також:
- особу, від імені або за дорученням якої здійснюється фінансова операція;
- особу, яка є вигодоодержувачем.
5.2. Порядок ідентифікації осіб повинен містити:
- порядок здійснення первісної ідентифікації особи;
- заходи щодо проведення ідентифікації особи у разі зміни інформації, необхідної для проведення ідентифікації, або закінчення строку дії документів, на підставі яких вона проводилася;
- порядок проведення заходів, спрямованих на перевірку інформації щодо ідентифікації особи;
- заходи з проведення додаткового вивчення особи.
5.3. З метою ідентифікації особи працівник суб'єкта (відокремленого підрозділу) з'ясовує таку інформацію щодо: ( Абзац перший підпункту 5.3 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
а) резидентів - фізичних осіб:
прізвище, ім'я, по батькові;
дата народження;
серія та номер паспорта (або іншого документа, який посвідчує особу), дата видачі та орган, що його видав;
місце проживання;
ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів ( 320/94-ВР );
б) резидентів - юридичних осіб:
найменування (повне та скорочене);
юридична адреса;
документи про підтвердження державної реєстрації (включаючи установчі документи, інформацію щодо посадових осіб та їх повноважень тощо);
ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;
реквізити банку, в якому відкрито рахунок, та номер банківського рахунку;
в) нерезидентів - фізичних осіб:
прізвище, ім'я, по батькові (у разі його наявності);
дата народження;
серія та номер паспорта (або іншого документа, який посвідчує особу), дата видачі та орган, що його видав;
громадянство;
місце проживання або тимчасового перебування;
г) нерезидентів - юридичних осіб:
повне найменування;
місцезнаходження та реквізити банку, у якому відкрито рахунок;
номер банківського рахунку;
дані про реєстрацію цієї юридичної особи на підставі копії легалізованого витягу торговельного, банківського чи судового реєстру або засвідченого нотаріально реєстраційного посвідчення уповноваженого органу іноземної держави про таку реєстрацію.
5.4. Ідентифікація осіб здійснюється на підставі наданих оригіналів або копій документів, що засвідчені нотаріально чи підприємством (установою, організацією), яке їх видало. ( Підпункт 5.4 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 160 від 17.08.2005; в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
5.5. При вивченні установчих документів юридичної особи та документів, які підтверджують її державну реєстрацію, слід приділяти підвищену увагу:
- правильності їх оформлення (враховуючи всі зареєстровані зміни);
- складу засновників юридичної особи та її пов'язаних осіб;
- структурі органів управління юридичної особи та їх повноваженням;
- розміру зареєстрованого та сплаченого статутного фонду.
5.6. При проведенні ідентифікації та вивченні осіб рекомендується складати анкети. Анкета є внутрішнім документом суб'єкта та може містити інформацію, отриману суб'єктом за результатами ідентифікації та вивчення особи, що здійснює фінансову операцію, зокрема інформацію щодо: ( Абзац перший підпункту 5.6 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
ідентифікаційних даних особи;
характеру діяльності;
мети та підстав проведення операцій;
оцінки розміру та джерел існуючих та очікуваних надходжень;
опису джерел походження і способів переказу (внесення) грошей, що використовуються в операціях;
пов'язаних осіб.
Анкета може містити також додаткову інформацію стосовно характеристики особи, її ділової репутації, фінансового стану тощо.
Анкета формується за результатами здійснення ідентифікації особи на етапі встановлення відносин з ним. Інформація, що міститься в анкеті, уточнюється в процесі вивчення особи в порядку, установленому суб'єктом. ( Підпункт 5.6 пункту 5 доповнено абзацом дев'ятим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Анкета заповнюється і підписується виключно працівником суб'єкта (відокремленого підрозділу). ( Підпункт 5.6 пункту 5 доповнено абзацом десятим згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Суб'єкт може визначати категорії осіб, при ідентифікації яких не застосовуються анкети (клієнти, що здійснюють разові операції у невеликих розмірах тощо).
5.7. Ідентифікація особи не є обов'язковою у разі:
- здійснення фінансової операції особами, що раніше були ідентифіковані згідно із законодавством;
- укладення угод між банками, зареєстрованими в Україні.
5.8. У разі, якщо документи, на основі яких проводилась ідентифікація, зазнали змін, або закінчився строк їх дії, то при здійсненні клієнтом фінансової операції, що підлягає фінансовому моніторингу, суб'єкт (відокремлений підрозділ), зобов'язаний провести ідентифікацію відповідно до законодавства. ( Абзац перший підпункту 5.8 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
Якщо ризик проведення клієнтом фінансових операцій з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, оцінюється суб'єктом (відокремленим підрозділом) як великий, суб'єкт (відокремлений підрозділ) уточнює інформацію, отриману за результатами ідентифікації та вивчення клієнта, що здійснює фінансову операцію не рідше одного разу на рік. Для інших клієнтів термін уточнення інформації не повинен перевищувати трьох років. ( Підпункт 5.8 пункту 5 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
5.9. Суб'єкт (відокремлений підрозділ) зобов'язаний зберігати документи, які стосуються ідентифікації осіб, та всю документацію про здійснення фінансової операції протягом п'яти років після її проведення. ( Підпункт 5.9 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
6. Порядок реєстрації суб'єктами фінансових
операцій, що підлягають фінансовому моніторингу
6.1. Перед або після здійснення фінансової операції суб'єкт з'ясовує можливість віднесення її до фінансової операції, що відповідно до Закону ( 249-15 ) підлягає фінансовому моніторингу. У разі виявлення такої фінансової операції вона підлягає реєстрації відповідним суб'єктом.
6.2. Реєстрація фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, здійснюється у реєстрі фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу (далі - Реєстр), який формується та ведеться суб'єктом (відокремленим підрозділом) і є електронним (паперовим) документом визначеної структури.
Реєстр - це сукупність відомостей про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу та її учасників.
Порядок реєстрації фінансових операцій для небанківських установ визначається Кабінетом Міністрів України, а формат і структура Реєстру - Держфінмоніторингом України.
Формат і структура Реєстру та порядок реєстрації фінансових операцій у реєстрі для банків (філій) визначаються відповідальним працівником з урахуванням вимог нормативно-правових актів Національного банку України.
Ведення Реєстру здійснюється суб'єктом (відокремленим підрозділом), який здійснює подання інформації про фінансові операції до Держфінмоніторингу України.
Відокремлений підрозділ суб'єкта, який самостійно не здійснює подання інформації про фінансові операції до Держфінмоніторингу України, забезпечує облік фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, за реквізитами, визначеними в Реєстрі.
6.3. Виправлення даних, унесених до Реєстру, не допускається. У разі потреби виправлення помилки (помилок) у Реєстрі в ньому зазначається про анулювання запису з помилками щодо відповідної фінансової операції, а Реєстр доповнюється новим записом про цю фінансову операцію. ( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державного департаменту фінансового моніторингу N 73 від 19.07.2004, N 160 від 17.08.2005, в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
7. Порядок зупинення фінансових операцій
7.1. У разі виявлення суб'єктом фінансової операції, учасником якої або вигодоодержувачем за якою є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності, суб'єкт зобов'язаний зупинити проведення фінансової операції на строк до двох робочих днів та в той самий день повідомити про це Держфінмоніторинг України.
Інформація подається до Держфінмоніторингу України з дотриманням заходів, що виключають неконтрольований доступ до інформації або документів під час їх доставки.
Суб'єкт зобов'язаний упевнитися, що направлена інформація стосовно зупинення фінансової операції отримана Держфінмоніторингом України.
7.2. Порядок зупинення фінансових операцій визначається суб'єктами державного фінансового моніторингу, які здійснюють регулювання і нагляд за діяльністю суб'єктів в межах їх компетенції.
7.3. Держфінмоніторинг України може прийняти рішення про подальше зупинення фінансової операції на строк до п'яти робочих днів, про що зобов'язаний невідкладно повідомити суб'єкта, а також правоохоронні органи, визначені законодавством. У разі неприйняття Держфінмоніторингом України відповідного рішення протягом строку, передбаченого підпунктом 7.1, суб'єкт поновлює проведення фінансової операції. ( Пункт 7 в редакції Наказу Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
8. Подання інформації про фінансові операції,
що підлягають фінансовому моніторингу, та сприяння
суб'єктам державного фінансового моніторингу з питань
проведення аналізу таких фінансових операцій
8.1. Інформація про фінансову операцію, що підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу, подається Держфінмоніторингу України в порядку, установленому відповідно Національним банком України - для банків, а Кабінетом Міністрів України - для інших суб'єктів первинного фінансового моніторингу.
Інформація, що передається суб'єктом на підставі інформації, що надійшла від відокремленого підрозділу, повинна містити реквізити цього підрозділу. Перелік необхідних реквізитів визначається Держфінмоніторингом України.
Якщо в працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу) виникають мотивовані підозри, що фінансова операція здійснюється з метою легалізації (відмивання) доходів, інформація про таку фінансову операцію також надається Держфінмоніторингу України.
8.2. У разі, якщо суб'єкти, які здійснюють фінансові операції, підозрюють або повинні були б підозрювати, що такі фінансові операції пов'язані, мають відношення або призначені для фінансування терористичної діяльності, терористичних актів чи терористичних організацій, вони зобов'язані негайно повідомити про такі фінансові операції Держфінмоніторинг України та правоохоронні органи, визначені законодавством.
8.3. Рішення про передачу інформації, зазначеної в абзаці третьому пункту 8.1, пункті 8.2, приймає відповідальний працівник суб'єкта (відокремленого підрозділу) у відповідності до законодавства.
8.4. Суб'єкт (відокремлений підрозділ) зобов'язаний надавати Держфінмоніторингу України інформацію про фінансову операцію, що підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з моменту її реєстрації.
8.5. До подання Держфінмоніторингу України першого повідомлення про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, суб'єкт зобов'язаний подати до Держфінмоніторингу України картку реєстрації, що використовуватиметься для його подальшої ідентифікації.
У разі зміни відомостей про суб'єкта (відокремлений підрозділ) суб'єкт зобов'язаний повторно, протягом трьох робочих днів з дати їх настання, надіслати картку реєстрації.
8.6. На запит Держфінмоніторингу України суб'єкт (відокремлений підрозділ) надає додаткову інформацію щодо фінансових операцій, що стали об'єктом фінансового моніторингу або пов'язані з фінансуванням тероризму, у тому числі таку, що становить банківську та комерційну таємницю, не пізніше трьох робочих днів з моменту отримання запиту.
У разі отримання суб'єктом (відокремленим підрозділом) запиту Держфінмоніторингу України щодо надання інформації, що стала об'єктом запиту відповідного органу іноземної держави, суб'єкт (відокремлений підрозділ) зобов'язаний протягом трьох робочих днів з моменту отримання відповідного запиту надати запитувану інформацію. Вимога Держфінмоніторингу України про надання інформації, необхідної для виконання запиту відповідного органу іноземної держави, має містити посилання на номер та дату реєстрації цього запиту у відповідному реєстрі Держфінмоніторингу України.
8.7. Інформація про фінансову операцію, у забезпеченні здійснення якої клієнту було відмовлено, та осіб, які є її учасниками, передається суб'єктом (відокремленим підрозділом) до Держфінмоніторингу України.
У разі неможливості проведення повної ідентифікації клієнта до закінчення третього робочого дня суб'єкт направляє до Держфінмоніторингу України повідомлення про фінансові операції із зазначенням наявної інформації. При цьому продовжує здійснювати заходи щодо з'ясування ідентифікаційних даних особи, визначених Законом ( 249-15 ), по закінченні яких надає додаткову інформацію до Держфінмоніторингу України.
8.8. У разі надходження до суб'єкта (відокремленого підрозділу) повідомлення Держфінмоніторингу України про відмову в узятті інформації на облік, у зв'язку з її неналежним оформленням, зазначений суб'єкт (відокремлений підрозділ) зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати отримання такого повідомлення повторно надати Держфінмоніторингу України належним чином оформлену інформацію.
8.9. У разі ненадходження до суб'єкта (відокремленого підрозділу) відомостей про результати обробки надісланої на адресу Держфінмоніторингу України інформації відповідальний працівник суб'єкта (відокремленого підрозділу) повинен з'ясувати причини ненадходження такої інформації.
8.10. Інформація подається Держфінмоніторингу України в електронній формі каналами зв'язку чи на магнітному носії або в паперовій формі в порядку, визначеному законодавством України.
Інформація на магнітному або паперовому носії направляється небанківськими фінансовими установами до Держфінмоніторингу України поштовим відправленням з повідомленням про вручення або нарочним з дотриманням заходів, що виключають неконтрольований доступ до інформації або документів під час їх доставки.
8.11. Інформація, що передається згідно з вимогами Закону ( 249-15 ), є такою, що має обмежений доступ. Обмін зазначеною інформацією, її розкриття та захист Держфінмоніторингом України, суб'єктами, органами виконавчої влади та Національного банку України, які відповідно до законодавства забезпечують регулювання та нагляд за діяльністю суб'єктів, здійснюється відповідно до законодавства.
8.12. Відповідальний працівник та інші співробітники суб'єкта (відокремленого підрозділу) повинні забезпечити конфіденційність інформації, яка надається Держфінмоніторингу України, та іншої інформації з питань фінансового моніторингу, а також факту її подання і не поширювати її ані в межах суб'єкта, ані за його межами, у тому числі особам, стосовно фінансових операцій яких здійснюється повідомлення, крім випадків, передбачених законодавством.
8.13. Працівники суб'єкта (відокремленого підрозділу) зобов'язані сприяти працівникам Держфінмоніторингу України та органу, який відповідно до законодавства виконує функції регулювання та нагляду за суб'єктом, у проведенні аналізу фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу. ( Вимоги доповнено пунктом 8 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
9. Підготовка персоналу суб'єкта
з метою виявлення фінансових операцій,
що підлягають фінансовому моніторингу
9.1. Для забезпечення належного рівня підготовки персоналу з питань проведення фінансового моніторингу відповідальний працівник суб'єкта (відокремленого підрозділу) здійснює підготовку персоналу щодо виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу відповідно до Закону ( 249-15 ), шляхом проведення освітніх та практичних заходів.
9.2. Усі працівники суб'єкта (відокремленого підрозділу), що беруть участь у здійсненні або у забезпеченні здійснення фінансової операції (далі - працівники) зобов'язані ознайомитися з Правилами та Програмою, а також брати участь у навчальних заходах. ( Підпункт 9.2 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
9.3. Працівники мають бути попереджені про відповідальність за порушення законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму. ( Підпункт 9.3 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )
9.4. Навчання працівників, виходячи з їх посадових обов'язків, здійснюється шляхом проведення навчальних занять щодо:
ознайомлення працівників із законодавством України та міжнародними нормативними актами з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму;
ознайомлення працівників з внутрішніми документами з питань фінансового моніторингу;
здійснення практичних заходів з фінансового моніторингу;
вивчення передового досвіду у виявленні фінансових операцій, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму;
ознайомлення із засобами і прийомами вивчення клієнтів та перевірки інформації щодо їх ідентифікації. ( Вимоги доповнено пунктом 9 згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 163 від 21.08.2006 )
Начальник управління взаємодії з суб'єктами
фінансового моніторингу Державного департаменту
фінансового моніторингу С.О.Несен
Додаток
до Вимог
Орієнтовний перелік
критеріїв оцінки ризику проведення клієнтом
операцій з легалізації (відмивання) доходів,
одержаних злочинним шляхом (у разі потреби
доповнюються суб'єктом самостійно)
1) наявність контрагентів - резидентів країн (територій), про які з достовірних джерел відомо, що вони:
не дотримуються загальноприйнятих стандартів у боротьбі з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом;
не передбачають розкриття або надання інформації щодо фінансових операцій;
не виконують рекомендацій Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) ( 835_001 );
є країнами (територіями), у яких відбуваються військові дії;
є офшорними зонами;
є країнами (територіями), які не беруть участі в міжнародному співробітництві у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.
2) у фінансовій операції бере участь особа, яка:
є такою, що обіймає (обіймала) посаду, відповідно до якої має (мала) широкі владні повноваження;
не є фінансовою установою але займається грошовими переказами, операціями з оплати чеків готівкою тощо;
здійснює зовнішньоекономічні операції;
одержує фінансову допомогу від нерезидентів чи надає фінансову допомогу нерезидентам;
є неприбутковою організацією;
ініціює проведення фінансової операції без безпосереднього контакту з суб'єктом".
2. Департаменту взаємодії та методичного забезпечення системи фінансового моніторингу (Подкоритов А.С.) спільно з Юридичним управлінням (Матвійчук С.Р.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державного комітету фінансового моніторингу України Кірсанова В.М.
( Вимоги доповнено Додатком згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 6 від 16.01.2007 )