Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
22.06.2007 N 2
35

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 липня 2007 р. за N 843/14110

Зміни до Положення
про порядок отримання резидентами кредитів,
позик в іноземній валюті від нерезидентів
і надання резидентами позик в іноземній
валюті нерезидентам

1. Абзац другий преамбули після слів "кредитів, позик в іноземній валюті" доповнити словами "у тому числі поворотної фінансової допомоги".

2. Розділ I викласти в такій редакції:

"Розділ I. Порядок отримання резидентами
кредитів, позик, поворотної фінансової допомоги
в іноземній валюті від нерезидентів
і реєстрації договорів

Глава 1. Загальні положення

1.1. Резиденти (юридичні особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, фізичні особи - громадяни України) (далі - резиденти-позичальники) можуть одержувати кредити, позики, у тому числі поворотну фінансову допомогу в іноземній валюті (далі - кредити), від нерезидентів відповідно до договорів та в порядку, установленому цим розділом.

Резиденти-позичальники одержують кредити від нерезидентів лише в безготівковій формі.

1.2. Резиденти-позичальники (крім уповноважених банків України) залучають кредити від нерезидентів через уповноважені банки України, які надали згоду на обслуговування операцій за договором (підрозділи банків) (далі - обслуговуючі банки). Якщо договором з нерезидентом передбачено одержання кредиту з надходженням коштів на рахунок резидента-позичальника за межами України та/або погашення заборгованості за таким кредитом здійснюватиметься з рахунку резидента, відкритого за межами України, то резидент-позичальник повинен у встановленому Національним банком порядку одержати індивідуальну ліцензію на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України (крім випадку використання фізичною особою рахунку за межами України на час її перебування за кордоном).

1.3. Уповноважені банки України (далі - уповноважені банки) залучають кредити лише від нерезидентів-банків і нерезидентів, які мають статус небанківських фінансових установ згідно із законодавством країни реєстрації.

Залучення коштів на умовах субординованого боргу з метою врахування цих коштів до капіталу банку здійснюється уповноваженими банками на умовах, що передбачені нормативно-правовими актами Національного банку з цих питань. Договір, який передбачає залучення коштів у вигляді кредитів, позик в іноземній валюті на умовах субординованого боргу з метою врахування цих коштів до капіталу банку, підлягає реєстрації Національним банком відповідно до вимог, установлених главою 4 цього розділу.

1.4. Якщо договором з нерезидентом передбачено надання резиденту кредиту шляхом сплати іноземним кредитором коштів за зобов'язаннями резидента-позичальника згідно із зовнішньоекономічним договором без зарахування цих коштів на рахунок резидента в уповноваженому банку, то перерахування коштів нерезиденту з метою погашення заборгованості (основної суми боргу, процентів за користування кредитом, комісій, неустойки, інших платежів, установлених договором) за таким кредитом здійснюється за умови подання резидентом-позичальником обслуговуючому банку оригіналів і копій документів, які підтверджують надходження в Україну продукції, виконання робіт та надання послуг в Україні, отримання в Україні об'єкта права інтелектуальної власності (вантажні митні декларації, акти про виконані роботи, надані послуги, документи, що свідчать про отримання об'єкта права інтелектуальної власності) за зовнішньоекономічними договорами, сплата за якими була проведена за рахунок кредитних коштів нерезидентів. Оригінали документів повертаються резиденту-позичальнику протягом двох робочих днів, а їх копії залишаються на зберіганні в обслуговуючому банку.

Датою надання кредитних коштів під час здійснення сплати нерезидентом-кредитором за зобов'язаннями за зовнішньоекономічним договором резидента-позичальника за межами України слід уважати дату списання коштів з рахунку нерезидента-кредитора на користь нерезидента-експортера.

Документами, достатніми для підтвердження резидентом-позичальником обслуговуючому банку дати отримання та суми отриманого кредиту від нерезидента-кредитора, є засвідчені іноземним банком або іноземною фінансовою установою оригінали або копії платіжних документів, які підтверджують сплату кредитних коштів іноземним кредитором нерезиденту-експортеру за зовнішньоекономічним договором, із зазначенням реквізитів договору, дати та суми перерахованих коштів нерезиденту-експортеру. Також підтвердженням є отримане безпосередньо обслуговуючим банком від банку-кредитора повідомлення (SWIFT чи телексне), що містить відповідний ключ, із зазначенням реквізитів договору, а також дати та суми перерахованих нерезиденту-експортеру коштів. Ці документи залишаються на зберіганні в обслуговуючому банку. Якщо вони укладені іноземною мовою (крім російської), то подається також їх переклад на українську мову, засвідчений підписом особи, яка здійснила переклад (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально), або нотаріусом [не потребує перекладу повідомлення (SWIFT чи телексне), що отримане безпосередньо обслуговуючим банком].

Резидент-позичальник зобов'язаний на вимогу обслуговуючого банку подати письмове підтвердження того, що сплачені нерезидентом-кредитором за рахунок кредитних коштів суми є сплатою за зобов'язаннями цього резидента за відповідними зовнішньоекономічними договорами, і подати копії цих договорів.

1.5. Якщо договором з нерезидентом передбачено надання резиденту-позичальнику кредиту із зарахуванням коштів на його рахунок, відкритий за межами України, який використовується резидентом на підставі відповідної індивідуальної ліцензії Національного банку (крім випадку використання фізичною особою рахунку за межами України на час її перебування за кордоном), то перерахування нерезиденту коштів з рахунку резидента-позичальника, відкритого в уповноваженому банку, з метою погашення такого кредиту здійснюється за умови подання резидентом-позичальником оригіналу реєстраційного свідоцтва і засвідчених іноземним банком або іншою іноземною фінансовою установою оригіналів чи копій платіжних документів, які підтверджують сплату кредитних коштів іноземним кредитором резиденту-позичальнику і подальше використання цих коштів [підтвердним документом також може бути отримане безпосередньо обслуговуючим банком від іноземного банку (або іншої іноземної фінансової установи), у якому відкрито рахунок резидента-позичальника, повідомлення (SWIFT чи телексне), що містить відповідний ключ, із зазначенням дати і суми отримання кредитних коштів, а також дати, суми та мети їх використання]. Ці документи (крім реєстраційного свідоцтва) залишаються на зберіганні в обслуговуючому банку. Якщо вони укладені іноземною мовою (крім російської), то подається також їх переклад на українську мову, засвідчений підписом особи, яка здійснила переклад (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально), або нотаріусом [не потребує перекладу повідомлення (SWIFT чи телексне), що отримане безпосередньо обслуговуючим банком].

1.6. Кредити, що одержують від нерезидентів резиденти - фізичні особи, які не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності (далі - фізичні особи), мають зараховуватися на їх рахунки, відкриті в уповноважених банках або в іноземних банках. Такі кредити фізичні особи можуть одержувати на строк не менше ніж на півроку. У разі надходження кредиту на рахунок фізичної особи, відкритий в уповноваженому банку, його погашення здійснюється з цього рахунку.

Використання фізичними особами кредитних коштів здійснюється як у безготівковій, так і в готівковій формі (з додержанням вимог, установлених нормативно-правовими актами Національного банку з питань використання готівкової іноземної валюти на території України).

Перерахування фізичними особами коштів для виконання боргових зобов'язань за укладеними договорами здійснюється з рахунків фізичних осіб, відкритих в уповноважених банках. Купівля фізичною особою іноземної валюти для погашення основного боргу та сплати процентів, комісій, неустойки проводиться через мережу пунктів обміну іноземних валют або каси банків чи на міжбанківському валютному ринку України.

1.7. Договори, які передбачають виконання резидентами-позичальниками боргових зобов'язань в іноземній валюті перед нерезидентами за залученими від них кредитами, підлягають обов'язковій реєстрації Національним банком відповідно до Указу Президента України від 27.06.99 N 734 "Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства". Резидентам-позичальникам, які не є банками, видають реєстраційні свідоцтва територіальні управління Національного банку (далі - територіальні управління).

Уповноважені банки зобов'язані реєструвати такі договори в порядку, визначеному главою 4 цього розділу.

Резидент-позичальник згідно із законодавством України несе відповідальність за достовірність інформації та документів, які подаються територіальному управлінню відповідно до вимог цього розділу.

1.8. Реєстраційні свідоцтва (додаток 1) видаються резидентам-позичальникам, які не є банками, територіальним управлінням за місцезнаходженням обслуговуючого банку.

1.9. Резидент-позичальник зобов'язаний зареєструвати договір до фактичного одержання кредиту.

1.10. Не потребують реєстрації Національним банком договори про одержання резидентами від нерезидентів комерційних кредитів, а також кредитів, які залучаються державою або під державні гарантії.

1.11. Розмір виплат за користування кредитом за встановленою договором процентною ставкою з урахуванням комісій, неустойки та інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання умов цього договору (далі - виплати за користування кредитом), на дату надходження до територіального управління повного пакета документів, потрібних для реєстрації договору (змін до договору) відповідно до вимог цього розділу, не повинен перевищувати розмір виплат за цим кредитом, розрахований виходячи з установленої Національним банком максимальної процентної ставки за договорами (далі - виплати за максимальною процентною ставкою), що діє на дату надходження до територіального управління вищезазначеного пакета документів.

Національний банк здійснює реєстрацію укладеного резидентомпозичальником договору лише за умови дотримання вимог абзацу першого цього пункту.

Національний банк один раз на півроку встановлює постановою Правління Національного банку України максимальні процентні ставки за договорами в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 N 34 [у редакції постанови Правління Національного банку України від 02.10.2002 N 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.10.2002 за N 841/7129 (зі змінами)] (далі - Класифікатор), та договорами в іноземній валюті 2-ї або 3-ї групи Класифікатора.

1.12. Максимальна процентна ставка за договорами визначається Національним банком один раз на півроку таким чином:

а) для договорів в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора - округлений до цілих значень розмір за попередні два квартали середньозваженої дохідності за облігаціями зовнішніх державних позик України в доларах США плюс 2 відсотки річних;

б) для договорів в іноземній валюті 2-ї або 3-ї групи Класифікатора - округлений до цілих значень розмір за попередні два квартали середньозваженої процентної ставки в іноземній валюті 2-ї та 3-ї груп Класифікатора, за якою уповноважені банки надають суб'єктам господарювання кредити на внутрішньому кредитному ринку.

1.13. Національний банк до першого робочого дня третього місяця кварталу доводить до відома територіальних управлінь та уповноважених банків розмір максимальної процентної ставки за договорами (далі - максимальна процентна ставка)( що діятиме протягом наступних двох кварталів.

1.14. Відомості щодо розміру виплат за користування кредитом зазначаються резидентом-позичальником у повідомленні про договір.

Розмір виплат за користування кредитом (за встановленою договором процентною ставкою, у тому числі в разі плаваючої процентної ставки, з урахуванням комісій, неустойки та інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання умов цього договору) протягом усього періоду дії договору не може перевищувати розмір виплат за максимальною процентною ставкою, яка зазначається під час реєстрації договору, про що має бути визначено в договорі.

Якщо договором установлена щомісячна або щоквартальна процентна ставка за користування кредитом, то до розрахунку розміру виплат за користування кредитом береться розрахункова річна процентна ставка.

Якщо договором передбачена плаваюча процентна ставка, то період з дати заповнення резидентом-позичальником повідомлення про договір до дати надходження до територіального управління повного пакета документів, потрібних для реєстрації договору (змін до договору) відповідно до вимог цього розділу, не повинен перевищувати двох тижнів.

1.15. Реєстрація Національним банком змін до договорів, у яких установлений розмір виплат за користування кредитом, що перевищує розмір виплат за максимальною процентною ставкою на дату надходження до територіального управління повного пакета документів, потрібних для реєстрації змін до договорів, не дозволяється в разі збільшення загальної суми кредиту (у тому числі за рахунок капіталізації прострочених процентів), розміру процентної ставки, комісій, неустойки, інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання договору, що впливають на розмір виплат за користування кредитом.

Продовження строку дії реєстрації договору (строку дії реєстраційного свідоцтва) не дозволяється, якщо розмір виплат за користування кредитом перевищує розмір виплат за максимальною процентною ставкою на дату надходження до територіального управління пакета документів, потрібних для продовження строку дії реєстрації договору (строку дії реєстраційного свідоцтва).

1.16. Національний банк у разі потреби реалізації резидентами-позичальниками стратегічно важливих для економіки України кредитних проектів, розмір виплат за користування кредитом за якими перевищує розмір виплат за максимальними процентними ставками, може приймати за кожним конкретним випадком окреме рішення.

1.17. Не допускається реєстрація Національним банком укладених резидентами-позичальниками договорів, згідно з якими передбачена сплата резидентами-позичальниками процентів за користування кредитами (без урахування відповідних комісій), до фактичного надходження в Україну кредитних коштів від нерезидентів або до здійснення сплати нерезидентами-кредиторами зобов'язань за зовнішньоекономічними договорами резидентів-позичальників за межами України чи до зарахування кредитних коштів на рахунок резидента-позичальника, відкритий за межами України.

1.18. Резиденти-позичальники мають передбачати в договорі, що він набирає чинності з моменту його реєстрації, за винятком договорів про отримання кредитів уповноваженими банками на строк, що не перевищує двох робочих днів.

Якщо зміни до договору згідно з вимогами пункту 2.5 глави 2 та пункту 4.11 глави 4 цього розділу потребуватимуть їх реєстрації Національним банком, то резидент-позичальник зобов'язаний зазначити, що відповідні зміни набирають чинності з моменту їх реєстрації Національним банком.

1.19. Реєстрація Національним банком договору здійснюється без будь-яких зобов'язань з боку Національного банку щодо зобов'язань сторін договору.

1.20. Вимоги цього розділу щодо розміру виплат за користування кредитом, а також щодо моменту набрання чинності договором не застосовуються до договорів, укладених резидентами з Європейським банком реконструкції та розвитку.

Глава 2. Порядок видачі реєстраційних свідоцтв

2.1. Для одержання реєстраційного свідоцтва резидент-позичальник подає до відповідного територіального управління такі документи:

а) лист-звернення в довільній формі на ім'я начальника відповідного територіального управління;

б) оригінал договору або нотаріально засвідчену на території України копію договору мовою оригіналу. Якщо договір укладено іноземною мовою (крім російської), то подається також його переклад на українську мову, засвідчений підписом особи, яка здійснила переклад (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально), або нотаріусом;

в) повідомлення про договір за відповідною формою (додатки 2, 3 до цього Положення) з відміткою обслуговуючого банку про підтвердження відповідності зазначеної у цьому повідомленні інформації умовам договору;

г) оригінал письмового підтвердження в довільній формі на ім'я начальника відповідного територіального управління про згоду уповноваженого банку на обслуговування операцій за договором. У разі виявлення факту надходження на користь резидента-позичальника кредитних коштів від нерезидента до часу отримання реєстраційного свідоцтва уповноважений банк має зазначити про це в оригіналі письмового підтвердження про згоду на обслуговування операцій за договором, зазначивши суму цих коштів і дату їх зарахування на розподільчий та поточний рахунки. Це підтвердження подається резидентом-позичальником разом з документами, зазначеними в цьому пункті.

Якщо договором з нерезидентом передбачено одержання кредиту з надходженням коштів на рахунок резидента-позичальника за межами України та/або погашення заборгованості за таким кредитом здійснюватиметься з рахунку резидента, відкритого за межами України, то резидент-позичальник, крім вищезазначених документів, подає копію індивідуальної ліцензії Національного банку на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України (крім випадку використання фізичною особою рахунку за межами України на час її перебування за кордоном), яка засвідчується:

підписом керівника (заступника керівника) та відбитком печатки - для резидентів-позичальників - юридичних осіб або фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності (за наявності печатки);

підписом - для резидентів-позичальників - фізичних осіб.

Якщо договором з нерезидентом передбачено надання резиденту кредиту шляхом сплати іноземним кредитором коштів за зобов'язаннями резидента-позичальника згідно із зовнішньоекономічним договором без зарахування цих коштів на рахунок резидента в уповноваженому банку, то резидент-позичальник подає також оригінали і копії зовнішньоекономічних договорів, умови яких передбачають надходження в Україну продукції, виконання робіт і надання послуг в Україні, отримання в Україні об'єкта права інтелектуальної власності. Оригінали документів повертаються резиденту-позичальнику протягом двох робочих днів, а їх копії залишаються на зберіганні в територіальному управлінні.

Якщо договором з нерезидентом передбачено надання резиденту кредиту шляхом оплати іноземним кредитором (без зарахування цих коштів на рахунок резидента в уповноваженому банку) робіт, послуг, прав інтелектуальної власності згідно із зовнішньоекономічним договором на загальну суму понад 100 000 євро, або еквівалент цієї суми в іншій валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на день укладення договору, то резидент-позичальник, крім вищезазначених документів, подає оригінал або копію акта цінової експертизи Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків, засвідчену цим органом у встановленому законодавством України порядку або нотаріусом, про відповідність контрактних цін на роботи, послуги, права інтелектуальної власності, які є предметом зовнішньоекономічного договору, кон'юнктурі ринку (крім випадків, визначених пунктом 6 постанови Правління Національного банку України від 30.12.2003 N 597 "Про переказування коштів у національній та іноземній валюті на користь нерезидентів за деякими операціями", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.02.2004 за N 159/8758, зі змінами). У разі письмової відмови Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків від проведення цінової експертизи подається погодження Національного банку.

2.2. Територіальне управління в порядку черговості надходження розглядає одержані від резидентів-позичальників документи і перевіряє:

їх комплектність;

правильність оформлення повідомлення про договір, його відповідність умовам договору з нерезидентом;

відповідність (неперевищення) розміру виплат за користування кредитом, які передбачені договором, розміру виплат за максимальними процентними ставками на підставі повідомлення про договір з відміткою обслуговуючого банку про підтвердження відповідності зазначеної у цьому повідомленні інформації умовам договору (для договорів, що передбачають плаваючу процентну ставку, - з урахуванням дотримання вимог абзацу четвертого пункту 1.14 глави 1 цього розділу);

умови поставки продукції, виконання робіт та надання послуг, отримання об'єкта права інтелектуальної власності, якщо кредит не надходить на рахунок резидента-позичальника, відкритий в уповноваженому банку;

відповідність іншим вимогам, установленим цим Положенням.

2.3. Територіальне управління реєструє договір і оформлює реєстраційне свідоцтво [у випадках, передбачених пунктом 2.5 цієї глави, - додаток до реєстраційного свідоцтва, додаток до індивідуальної ліцензії на одержання кредиту в іноземній валюті, яка (індивідуальна ліцензія) отримана резидентом-позичальником до введення в дію чинного порядку реєстрації] у строк, що не перевищує семи робочих днів з наступного робочого дня після дати надходження до територіального управління пакета документів відповідно до вимог цієї глави.

Після оплати резидентом-позичальником послуг з реєстрації договору (оформлення додатка до реєстраційного свідоцтва або індивідуальної ліцензії) оригінал реєстраційного свідоцтва (додатка до реєстраційного свідоцтва або індивідуальної ліцензії) на номерному гербовому бланку територіального управління надсилається територіальним управлінням резиденту-позичальнику або видається йому (уповноваженій ним особі) під підпис. Копія реєстраційного свідоцтва (додатка до реєстраційного свідоцтва або індивідуальної ліцензії) залишається в територіальному управлінні для обліку й контролю.

2.4. Територіальне управління надсилає обслуговуючому банку копії виданих резидентам-позичальникам реєстраційних свідоцтв (додатків до реєстраційних свідоцтв або індивідуальних ліцензій) протягом п'яти робочих днів з дати їх видачі.

2.5. Територіальне управління вносить зміни до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) у разі зміни інформації, зазначеної в реєстраційному свідоцтві (індивідуальній ліцензії), за винятком:

а) дострокового погашення кредиту з визначеною датою або без неї, якщо це передбачено умовами договору, або прострочення погашення кредиту;

б) передавання уповноваженим обслуговуючим банком права на подальше обслуговування операцій за договором від одного підрозділу до іншого підрозділу цього банку з урахуванням вимог пункту 2.9 цієї глави;

в) зміни назви уповноваженого обслуговуючого банку у зв'язку з набуттям чинності відповідних змін до статуту цього банку за умови, що банк з новою назвою є правонаступником прав і зобов'язань банку із старою назвою. У цьому разі уповноважений обслуговуючий банк зобов'язаний протягом місяця з дати настання відповідних змін письмово повідомити про зміну назви банку:

резидента-позичальника;

територіальне управління за місцезнаходженням обслуговуючого банку (підрозділу банку) із доданням копії відповідних змін до статуту банку, що зареєстровані Національним банком.

Зміни оформляються додатком до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії), який є невід'ємною частиною раніше виданого реєстраційного свідоцтва або індивідуальної ліцензії (додаток 4).

У разі потреби продовження строку дії реєстраційного свідоцтва внесення змін до реєстраційного свідоцтва здійснюється з урахуванням вимог пункту 1.15 глави 1 цього розділу і пункту 2.13 цієї глави.

В інших випадках резидент-позичальник має звернутися до територіального управління з клопотанням про внесення відповідних змін до тексту реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) протягом двох місяців з дати настання відповідних змін. Перевищення цього строку потребує подання резидентом-позичальником обґрунтованого пояснення щодо затримки в поданні документів.

2.6. У разі потреби внесення змін до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) резидент-позичальник подає до територіального управління такі документи:

а) лист-звернення в довільній формі на ім'я начальника територіального управління;

б) оригінали документів або нотаріально засвідчені на території України копії відповідних документів, згідно з якими вносяться зміни до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії), мовою оригіналу. Якщо документи укладено іноземною мовою (крім російської), то подається також їх переклад на українську мову, засвідчений підписом особи, яка здійснила переклад (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально), або нотаріусом;

в) повідомлення про договір з урахуванням змін (за формою згідно з додатком 2 або 3 до цього Положення) з відміткою обслуговуючого банку про підтвердження відповідності зазначеної у цьому повідомленні інформації умовам договору з урахуванням змін;

г) оригінал письмового підтвердження на ім'я начальника відповідного територіального управління про згоду уповноваженого банку на проведення операцій за договором з урахуванням змін;

ґ) оригінал договору або нотаріально засвідчену на території України копію договору мовою оригіналу [якщо під час одержання реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) такі документи не подавалися]. Якщо договір укладено іноземною мовою (крім російської), то подається також його переклад на українську мову, засвідчений підписом особи, яка здійснила переклад (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально), або нотаріусом;

д) копія реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) та в разі наявності додатків до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) їх копії;

е) лист резидента-позичальника, який отримав оригінал реєстраційного свідоцтва, складений у довільній формі, про зміну резидента-позичальника за договором.

Документи, зазначені в підпунктах "д" та "е" абзацу першого цього пункту, подаються, якщо внесення змін до реєстраційного свідоцтва пов'язано із зміною резидента-позичальника. Резидент-позичальник, який отримав оригінал реєстраційного свідоцтва, зобов'язаний подати документи, зазначені в підпунктах "д" та "е" абзацу першого цього пункту, іншому резиденту-позичальнику, який звертається до територіального управління для внесення змін до реєстраційного свідоцтва у зв'язку із зміною резидента-позичальника.

Якщо зміни до зареєстрованого договору не пов'язані із зміною суми кредиту (у тому числі за рахунок капіталізації прострочених процентів), валюти кредиту, строку погашення, а також змінами процентної ставки, комісій, неустойки, інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання договору, які впливають на розмір виплат за користування кредитом, за винятком зміни банку, що обслуговує операції за договором, то резидент-позичальник заповнює:

для повідомлення за формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення, - пункти 1-3, 6 повідомлення про зміни до договору, а також пункти, до яких уносяться зміни;

для повідомлення за формою, наведеною в додатку 3 до цього Положення, - пункти 1-4 повідомлення про зміни до договору, а також пункти, до яких уносяться зміни.

Додаток до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) оформляється та видається резиденту-позичальнику з дотриманням вимог пункту 2.3 цієї глави. Якщо зміни до реєстраційного свідоцтва стосуються зміни резидента-позичальника, то разом з додатком до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) також повертаються документи, зазначені в підпункті "д" абзацу першого цього пункту, засвідчені територіальним управлінням. Копія додатка до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) надсилається територіальним управлінням обслуговуючому банку у строк, передбачений пунктом 2.4 цієї глави.

2.7. Якщо внесення змін до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) пов'язане із потребою змінити банк, що обслуговує операції за договором, то резидент-позичальник подає до територіального управління такі документи:

а) лист-звернення в довільній формі на ім'я начальника територіального управління;

б) оригінали листів на ім'я начальника територіального управління:

обслуговуючого банку з інформацією про наміри щодо припинення обслуговування договору резидента-позичальника, а також з підтвердженням суми кредиту, що надійшла на рахунок резидента-позичальника в Україні, та стану заборгованості за кредитом;

банку, до якого резидент-позичальник має намір перейти на обслуговування операцій за договором, з підтвердженням згоди цього банку на подальше обслуговування операцій за договором;

в) повідомлення про договір за формою згідно з додатком 2 або 3 до цього Положення з відміткою банку, до якого резидент-позичальник має намір перейти на обслуговування операцій за договором, про підтвердження відповідності зазначеної у цьому повідомленні інформації умовам договору.

2.8. У разі потреби територіальне управління має право вимагати від резидента-позичальника подання додаткових документів, що містять інформацію, яка підтверджує або уточнює дані, повідомлені резидентом-позичальником у документах, поданих для реєстрації договору або реєстрації змін до договору.

2.9. Передавання права на обслуговування операцій за договором резидента-позичальника між підрозділами уповноваженого обслуговуючого банку не є підставою для внесення змін до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії). У цьому разі уповноважений обслуговуючий банк має подати до територіального управління, яке видало реєстраційне свідоцтво, письмове підтвердження про передавання права на подальше обслуговування операцій за договором відповідному підрозділу банку, у якому зазначити дату, з якої буде змінено обслуговуючий підрозділ банку, його назву та внутрішньобанківський реєстраційний код згідно з внутрішньобанківською системою реєстраційної кодифікації. Про зміну обслуговуючого підрозділу банку уповноважений банк зобов'язаний повідомити територіальне управління за один тиждень до часу введення змін.

Якщо такий підрозділ розташований в іншій області, то територіальне управління, яке видало реєстраційне свідоцтво (додаток до індивідуальної ліцензії), у п'ятиденний строк зобов'язане передати територіальному управлінню за місцезнаходженням цього підрозділу копії усіх наявних документів щодо цього договору для подальшого виконання ним передбачених цим розділом функцій за зареєстрованим договором.

2.10. Підставою для відмови у видачі територіальним управлінням резиденту-позичальнику реєстраційного свідоцтва, додатка до реєстраційного свідоцтва або індивідуальної ліцензії є:

подання неповного пакета документів або недодержання вимог цього розділу щодо оформлення документів;

виявлення в поданих документах недостовірної (суперечливої) інформації;

перевищення розміром виплат за користування кредитом розміру виплат за максимальною процентною ставкою;

наявність у зовнішньоекономічних договорах умов, які передбачають ненадходження в Україну продукції, невиконання робіт і ненадання послуг в Україні, неотримання в Україні об'єкта права інтелектуальної власності, якщо надання резиденту кредиту здійснюється шляхом сплати кредитором коштів за зобов'язаннями резидента-позичальника без зарахування цих коштів на рахунок резидента в уповноваженому банку;

недотримання вимог абзацу четвертого пункту 1.14 глави 1 цього розділу щодо періоду з дати заповнення повідомлення про договір до дати надходження повного пакета документів.

2.11. Повідомлення про договір уважається оформленим неналежним чином, якщо не заповнені відповідні реквізити, колонки (рядки), зокрема немає підписів керівника, головного бухгалтера (іншої уповноваженої особи) юридичної особи або фізичної особи, дати заповнення документа, відбитка печатки резидента-позичальника або ці реквізити не збігаються чи суперечать інформації, що зазначена в листі обслуговуючого банку про згоду на проведення операцій за договором, або колонки (рядки) заповнені неправильно, неточно, не в повному обсязі, немає відмітки обслуговуючого банку про підтвердження відповідності зазначеної у повідомленні про договір інформації умовам договору.

2.12. У разі відмови в наданні резиденту-позичальнику реєстраційного свідоцтва (додатка до реєстраційного свідоцтва, додатка до індивідуальної ліцензії) територіальне управління письмово повідомляє про це резидента-позичальника (копія надсилається уповноваженому банку, який дав згоду на обслуговування операцій за договором) у строк, що не перевищує семи робочих днів від дати надходження документів до територіального управління.

2.13. Реєстраційне свідоцтво дійсне за наявності реєстраційного номера, дати та відбитка печатки територіального управління. Реєстраційне свідоцтво дійсне на весь час користування кредитом (визначений договором), якщо протягом 180 календарних днів від дати його видачі резидент-позичальник одержав кредит або його частку.

Якщо неможливо з поважних причин розпочати одержання кредиту в цей строк, то резидент-позичальник до закінчення строку дії реєстраційного свідоцтва письмово звертається до територіального управління для внесення змін до реєстраційного свідоцтва щодо продовження строку його дії (копія листа надсилається резидентом обслуговуючому банку). Резидент-позичальник подає документи, зазначені в підпунктах "а" та "в" абзацу першого пункту 2.6 цієї глави. Загальний строк продовження дії реєстраційного свідоцтва не може перевищувати 180 календарних днів.

За результатами розгляду звернення резидента-позичальника територіальне управління видає додаток до реєстраційного свідоцтва, у якому зазначається, що строк дії реєстраційного свідоцтва продовжується, або надсилає резиденту-позичальнику обґрунтовану відмову в порядку, передбаченому пунктом 2.12 цієї глави.

2.14. У разі залучення кредитних коштів як кредитної лінії, якщо в договорі зазначається не загальний обсяг кредитної лінії, а лише ліміт заборгованості, резидент-позичальник у повідомленні про договір зазначає загальний розрахунковий обсяг кредитної лінії. Обслуговуючий банк перевіряє загальний обсяг кредитної лінії, розрахований резидентом-позичальником, і зазначає його в підтвердженні про згоду на обслуговування операцій за договором. Територіальне управління в реєстраційному свідоцтві робить такий запис: "Кредитна лінія із загальним розрахунковим обсягом" і проставляє відповідний обсяг.

Якщо договором з нерезидентом передбачено надання кредиту кільком резидентам-позичальникам, то реєстраційні свідоцтва мають видаватися кожному резиденту-позичальнику окремо. У повідомленні про договір і в реєстраційному свідоцтві кожного резидента-позичальника зазначається загальний обсяг кредиту, який передбачається отримати кожним позичальником окремо (у разі невизначення такого обсягу в договорі зазначається загальний розрахунковий обсяг для кожного резидента- позичальника).

У разі залучення резидентом-позичальником кредиту в різній іноземній валюті територіальне управління в рядку "Загальна сума договору" реєстраційного свідоцтва зазначає кожну частку кредиту в різній валюті окремо.

Якщо договором з нерезидентом передбачена плаваюча процентна ставка, то в рядку "Процентна ставка" реєстраційного свідоцтва зазначається назва процентної ставки плюс числове значення, що виражає маржу.

2.15. У разі неодержання кредиту згідно з реєстраційним свідоцтвом резидент-позичальник повертає до територіального управління невикористане реєстраційне свідоцтво, що звільняє його від подальшого подання звітності про операції за договором відповідно до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 19.03.2003 N 124, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07.05.2003 за N 353/7674, із змінами (далі - Правила статистичної звітності).

2.16. Підставами для анулювання реєстраційних свідоцтв (індивідуальних ліцензій) є:

непродовження строку їх дії (строк дії реєстраційного свідоцтва закінчився, але кредит або його частка не отриманий);

їх повернення резидентами-позичальниками;

звернення обслуговуючого банку з підстав, передбачених пунктом 3.8 глави 3 цього розділу;

неотримання відповідної звітності протягом двох кварталів у разі здійснення процедури ліквідації обслуговуючих банків;

звернення резидентів-позичальників щодо переоформлення ними договорів в інші види договорів на повну суму кредиту;

виявлення в документах, які були подані резидентом-позичальником і на підставі яких йому було видано реєстраційне свідоцтво або індивідуальна ліцензія (додаток до реєстраційного свідоцтва, додаток до індивідуальної ліцензії), недостовірної інформації;

наявність інформації про порушення резидентом-позичальником норм валютного законодавства під час виконання договору.

Якщо договір переоформляється в інший вид договору на неповну суму, то реєстраційне свідоцтво (індивідуальна ліцензія) не анулюється, а до нього вносяться зміни, визначені умовами інших договорів.

Територіальне управління протягом 10 робочих днів розглядає питання про анулювання реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) і приймає відповідне рішення. Реєстраційне свідоцтво (індивідуальна ліцензія) уважається анульованим з дати прийняття рішення про анулювання реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії). Про анулювання реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) із зазначенням підстав анулювання територіальне управління повідомляє у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дати прийняття такого рішення:

резидента-позичальника в письмовій формі;

відповідний обслуговуючий банк через систему електронної пошти.

Анульовані реєстраційні свідоцтва (індивідуальні ліцензії) не поновлюються. Резиденти мають отримати нове реєстраційне свідоцтво в порядку, установленому цим розділом.

У разі видачі територіальним управлінням нового реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) замість анульованого, на підставі якого резидент отримав кредит, у новому реєстраційному свідоцтві робиться примітка, у якій зазначаються, що кредит отримано на підставі раніше виданого реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії), а також дата і номер, за якими було видано це реєстраційне свідоцтво (індивідуальна ліцензія).

2.17. Реєстраційне свідоцтво видається резиденту-позичальнику для реалізації лише одного кредитного проекту (кредитної лінії) без права передавання його третім особам. Воно не може бути підставою для одержання іншого кредиту або збільшення суми кредиту та здійснення інших валютних операцій.

2.18. Обслуговування операцій за відкритими в Україні резидентами-позичальниками рахунками в межах одного договору має проводитися лише через один уповноважений обслуговуючий банк (підрозділ банку).

Резидент-позичальник пред'являє обслуговуючому банку реєстраційне свідоцтво (додаток до реєстраційного свідоцтва, додаток до індивідуальної ліцензії) та його копію, яка залишається на зберіганні в обслуговуючому банку.

2.19. За наявності в територіального управління інформації про залучення резидентом кредиту від нерезидента без реєстрації резидентом-позичальником договору територіальне управління зобов'язане протягом семи робочих днів з дати її отримання повідомити про це орган державної податкової служби за місцем реєстрації резидента як платника податку.

2.20. У разі втрати реєстраційного свідоцтва резидент-позичальник подає до територіального управління заяву про видачу дубліката реєстраційного свідоцтва.

Якщо бланк реєстраційного свідоцтва не придатний для користування внаслідок його пошкодження, то резидент-позичальник подає територіальному управлінню заяву про видачу дубліката реєстраційного свідоцтва і не придатне для користування реєстраційне свідоцтво.

Дублікат реєстраційного свідоцтва видається у строк, що не перевищує семи робочих днів з наступного робочого дня після дати надходження зазначеної заяви.

Дублікат реєстраційного свідоцтва оформляється на номерному гербовому бланку територіального управління і засвідчується підписом начальника територіального управління або уповноваженої ним особи. У верхньому правому кутку цього бланка зазначається слово "Дублікат" і його текст має бути ідентичним тексту реєстраційного свідоцтва.

У разі видачі дубліката реєстраційного свідоцтва втрачене або пошкоджене реєстраційне свідоцтво є недійсним.

2.21. У разі втрати або пошкодження бланка додатка до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) видача відповідного дубліката здійснюється в порядку, установленому пунктом 2.20 цієї глави.

Глава 3. Контрольні функції обслуговуючого банку

3.1. Обслуговування уповноваженим банком операцій за договором [зарахування іноземної валюти на рахунок резидента-позичальника в уповноваженому банку, що надходить від нерезидента як кредит; здійснення купівлі (продажу, обміну) іноземної валюти за кредитними операціями та платежами за цими операціями за дорученням резидента-позичальника; списання іноземної валюти на користь нерезидента з рахунку резидента-позичальника в рахунок погашення кредиту (основної суми, процентів тощо), а також виконання інших зобов'язань, передбачених відповідним договором] здійснюється лише на підставі реєстраційного свідоцтва.

3.2. Обслуговуючий банк проводить платіжні операції за договором лише в разі їх відповідності умовам, зазначеним у реєстраційному свідоцтві з урахуванням усіх додатків до нього [крім випадків дострокового погашення кредиту (якщо це передбачено договором), а також прострочення погашення кредиту] та в договорі з нерезидентом, і здійснює контроль за:

відповідністю обсягів перерахованої нерезиденту іноземної валюти обсягам фактично одержаного резидентом кредиту з урахуванням сплати процентів за його користування, комісій тощо;

неперевищенням резидентом-позичальником розміру виплат за максимальною процентною ставкою, зазначеною в реєстраційному свідоцтві (зокрема, у разі сплати неустойки, інших санкцій за неналежне виконання договору).

Обслуговуючий банк здійснює контроль за неперевищенням розміру виплат за максимальними процентними ставками під час проведення кожної платіжної операції за договором, яка впливає на розмір виплат за користування кредитом (у т.ч. у разі сплати неустойки, комісій або інших установлених договором платежів). Для цього порівнюється розмір виплат за максимальною процентною ставкою та розмір виплат за користування кредитом, які визначаються наростаючим підсумком з часу проведення першої платіжної операції за договором. Розмір виплат за максимальними процентними ставками обчислюється як загальна сума процентів, нарахованих на суму отриманого, але не погашеного кредиту пропорційно до часу користування кредитними коштами, із застосуванням розміру максимальної процентної ставки, що зазначена в реєстраційному свідоцтві.

У разі сплати резидентом-позичальником комісій та/або зборів, передбачених договором, до або в день отримання кредиту така платіжна операція на кінець першого річного періоду дії договору* не повинна призводити до перевищення розміру виплат за користування кредитом розміру виплат за максимальними процентними ставками. У цьому разі протягом першого річного періоду обслуговуючий банк здійснює контроль за неперевищенням розміру виплат за максимальними процентними ставками шляхом порівняння розміру річних виплат за максимальними процентними ставками в перший річний період дії договору та розміру виплат за користування кредитом, який визначається наростаючим підсумком з часу проведення першої платіжної операції за договором.

___________

* Датою, з якої починається відлік річного періоду, є дата першої платіжної операції за договором.

Обслуговуючий банк має право відмовитися від виконання платіжного доручення резидента-позичальника в іноземній валюті, якщо така операція призведе до перевищення розміру виплат за користування кредитом розміру виплат за максимальними процентними ставками. Така платіжна операція може бути проведена лише в обсягах, що не призводять до перевищення розміру виплат за максимальними процентними ставками.

До функцій обслуговуючого банку щодо здійснення валютного контролю за операціями резидента-позичальника за договором не належить відстеження цільового використання кредиту.

Обслуговування банком операцій за договором має здійснюватися в іноземній валюті, яка фактично отримана резидентом-позичальником, за винятком погашення резидентом-позичальником заборгованості за отриманим від нерезидента кредитом в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора будь-якою іншою іноземною валютою і погашення резидентом-позичальником заборгованості за отриманим від нерезидента кредитом в іноземній валюті 2-ї та 3-ї груп Класифікатора будь-якою іншою іноземною валютою 2-ї та 3-ї груп Класифікатора.

У разі розміщення резидентом валютних цінностей на рахунку за межами України на підставі відповідної індивідуальної ліцензії Національного банку обслуговуючий банк може запитувати в територіального управління за місцезнаходженням резидента-позичальника письмову довідку про суму фактично одержаного резидентом-позичальником кредиту, стан погашення заборгованості за кредитом.

3.3. Уповноважений банк для прийняття рішення про надання резиденту-позичальнику згоди на обслуговування операцій за договором може вимагати від резидента-позичальника документи, що потрібні для виконання уповноваженим банком функцій щодо здійснення валютного контролю за операціями резидентів-позичальників, пов'язаними з отриманням, використанням і поверненням кредиту.

3.4. Згоду на обслуговування операцій за договором надає уповноважений банк - юридична особа. Якщо передбачається, що обслуговування операцій за договором здійснюватиме підрозділ банку (філія або відділення, у тому числі безбалансове), то згода уповноваженого банку надається на підставі його письмового клопотання про це. У письмовому підтвердженні про згоду на обслуговування операцій за договором обов'язково зазначаються назва підрозділу банку, який обслуговуватиме операції за договором, та його внутрішньобанківський реєстраційний код згідно з внутрішньобанківською системою реєстраційної кодифікації. Уповноважений банк (підрозділ банку), що здійснюватиме обслуговування операції за договором, проставляє на повідомленні про договір (за формою згідно з додатками 2, 3 до цього Положення), що подається резидентом-позичальником до територіального управління відповідно до глави 2 цього розділу, відмітку про підтвердження відповідності зазначеної у повідомленні про договір інформації умовам договору.

3.5. У разі відмови уповноваженого банку обслуговувати операції за договором він протягом п'яти робочих днів від дати отримання відповідних документів письмово повідомляє про це резидента-позичальника.

3.6. Перехід резидента-позичальника (у разі такої потреби) на обслуговування операцій за договором в інший уповноважений банк здійснюється після внесення територіальним управлінням, яке видало реєстраційне свідоцтво, відповідних змін до нього. Про внесення змін до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) у частині зміни обслуговуючого банку територіальне управління в письмовій формі повідомляє обслуговуючий банк, клієнтом якого був резидент-позичальник, протягом п'яти робочих днів з дати внесення змін до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії).

Якщо обслуговуючий банк, до якого переходить на обслуговування резидент-позичальник, розташований в іншій області, то надалі функції щодо подання звітності, унесення подальших змін до реєстраційних свідоцтв (індивідуальних ліцензій) покладаються на територіальне управління за місцезнаходженням обслуговуючого банку.

Територіальне управління, яке внесло до реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) зміни щодо переходу резидента-позичальника на обслуговування до уповноваженого банку (підрозділу банку) іншої області, протягом п'яти робочих днів від дати внесення відповідних змін зобов'язане передати територіальному управлінню за місцезнаходженням цього уповноваженого банку (підрозділу банку) копії усіх наявних документів щодо цього договору для подальшого виконання ним передбачених цим розділом функцій за зареєстрованим договором.

Обслуговуючий банк, клієнтом якого був резидент-позичальник, зобов'язаний в строк до 10 робочих днів від дати звернення резидента-позичальника подати йому письмову довідку з усією наявною інформацією про його операції щодо одержання і погашення кредиту, у тому числі копії даних статистичної звітності на останню звітну дату, засвідчені підписом відповідальної особи та відбитком печатки обслуговуючого банку.

Оригінал зазначеної довідки подається резидентом-позичальником уповноваженому банку, на обслуговування до якого він переходить, і зберігається в цьому банку. До отримання оригіналу довідки уповноважений банк, на обслуговування до якого переходить резидент-позичальник, не проводить операції з перерахування коштів на користь нерезидента для виконання зобов'язань за договором.

3.7. У разі надходження від нерезидента на адресу резидента-позичальника кредиту і якщо уповноважений банк не має документів, що свідчать про правомірність одержання резидентом кредитних коштів згідно із законодавством України [реєстраційних свідоцтв (індивідуальних ліцензій) Національного банку, гарантій Кабінету Міністрів України], або якщо обслуговуючим банком за таким кредитом визначено інший уповноважений банк, або кошти надійшли від іншого нерезидента (не кредитора), тобто від нерезидента, який не зазначений у реєстраційному свідоцтві (індивідуальній ліцензії), то уповноважений банк зараховує такі кошти на поточний рахунок клієнта в загальному порядку з дотриманням вимог нормативно-правових актів Національного банку. Обслуговування уповноваженим банком операцій за договором здійснюється після отримання від резидента-позичальника документів, які свідчать про правомірність одержання резидентом кредитних коштів згідно із законодавством України та/або потрібні для виконання обслуговуючим банком функцій щодо здійснення валютного контролю за операціями резидента-позичальника за договором.

3.8. Уповноважений банк зобов'язаний подавати у визначені строки відповідну звітність про операції за всіма зареєстрованими договорами резидентів-позичальників згідно з Правилами статистичної звітності .

Обслуговуючий банк має звернутися до відповідного територіального управління з пропозицією про анулювання реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) у разі неподання резидентом-позичальником протягом двох кварталів звітності про операції за договором, а також якщо строк дії реєстраційного свідоцтва закінчився, але кредит або його частка не отриманий.

У разі анулювання територіальним управлінням реєстраційного свідоцтва (індивідуальної ліцензії) обслуговуючий банк не подає статистичну звітність щодо таких договорів.

3.9. Обслуговуючий банк під час здійснення контрольних функцій за договором має враховувати кошти, що були сплачені нерезиденту-кредитору за договором гарантії (поруки) у рахунок виконання зобов'язань резидента-позичальника за договором, забезпечених гарантією (порукою). Резидент-позичальник зобов'язаний проінформувати в письмовій формі обслуговуючий банк про погашення іншою особою заборгованості за кредитом.

У разі виконання резидентом-гарантом, поручителем зобов'язань за кредитом за резидента-позичальника з використанням рахунку цього гаранта, поручителя в уповноваженому банку, що не є обслуговуючим банком за договором, зазначений уповноважений банк у тижневий строк після виконання операції зобов'язаний надіслати уповноваженому банку, який обслуговує операції за договором, повідомлення про перерахування коштів за межі України іноземному кредитору з доданням копії відповідного повідомлення про переказ коштів в іноземній валюті.

3.10. Резидент-позичальник зобов'язаний надати обслуговуючому банку за його запитом додаткову інформацію, що підтверджує або уточнює дані щодо заборгованості за кредитом (у тому числі за процентами та іншими платежами за договором), які зазначаються резидентом-позичальником у статистичній звітності щодо операцій за договором та/або в повідомленні про договір з урахуванням змін до договору. Зазначена інформація надається резидентом-позичальником у тижневий строк з дати отримання відповідного запиту обслуговуючого банку.

Глава 4. Порядок реєстрації договорів,
укладених уповноваженими банками

4.1. Уповноважений банк, що отримав письмовий дозвіл Національного банку на право здійснення операцій із залучення та розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках (далі в цій главі - уповноважений банк), має право залучити кредит від нерезидента за умови реєстрації договору в Національному банку. Уповноважений банк зобов'язаний звернутися до Національного банку для реєстрації договору після укладення цього договору, але до фактичного отримання коштів за кредитом.

Уповноважений банк здійснює операції щодо отримання і погашення кредиту (крім кредитів, які отримуються на строк, який не перевищує двох робочих днів) на підставі реєстрації договору Національним банком.

Договори уповноважених банків підлягають реєстрації Національним банком у порядку, установленому цією главою.

4.2. Вимога пункту 4.1 цієї глави щодо реєстрації договору до фактичного отримання уповноваженим банком коштів за кредитом не поширюється на договори за кредитами, які отримуються на строк, який не перевищує двох робочих днів, за умови, що розмір річних виплат за користування кредитом не перевищує розміру річних виплат за максимальною процентною ставкою, відповідності умов договору іншим вимогам, установленим цим розділом. Уповноважений банк зобов'язаний звернутися до Національного банку для реєстрації договору, зазначеного в цьому пункті, не пізніше робочого дня, наступного за днем укладення цього договору.

4.3. Реєстрація договору (змін до договору) уповноваженого банку здійснюється територіальним управлінням, у якому цьому уповноваженому банку відкрито кореспондентський рахунок. Для реєстрації договору (змін до договору) уповноважений банк зобов'язаний подати до територіального управління повідомлення про договір (повідомлення про зміни до договору) за формою, зазначеною в додатку 5 до цього Положення.

4.4. Повідомлення про договір або повідомлення про зміни до договору (далі в цій главі - повідомлення) подається уповноваженим банком до територіального управління в електронному вигляді засобами програмного забезпечення щодо здійснення Національним банком реєстрації договорів з використанням засобів захисту інформації Національного банку і має містити електронний цифровий підпис керівника банку або іншої уповноваженої на це особи банку (далі в цій главі - керівник банку). Примірник повідомлення на паперовому носії, що містить підпис керівника банку, залишається в уповноваженому банку.

4.5. Повідомлення, що надійшло до територіального управління в електронній формі, роздруковується та підлягає обов'язковій реєстрації службою діловодства територіального управління як вхідний документ.

4.6. Реєстрація договору здійснюється територіальним управлінням у строк, що не перевищує з наступного робочого дня після дати надходження до територіального управління повідомлення, яке відповідає вимогам цього розділу:

двох робочих днів для кредитів зі строком користування, що не перевищує семи календарних днів;

п'яти робочих днів для кредитів зі строком користування понад сім календарних днів.

Територіальне управління має право звернутися до уповноваженого банку за додатковою інформацією, що потрібна для прийняття рішення про реєстрацію договору.

4.7. Територіальне управління має право вимагати від уповноваженого банку внесення змін до повідомлення, яке оформлено неналежним чином.

Повідомлення вважається оформленим неналежним чином, якщо подана недостовірна (суперечлива) інформація, не заповнені відповідні реквізити, колонки (рядки), зокрема немає електронного підпису керівника банку, дати заповнення документа або колонки (рядки) заповнені неправильно, неточно, не в повному обсязі.

4.8. Територіальне управління перевіряє правильність оформлення повідомлення, відповідність умов договору вимогам, установленим цим розділом, і робить на повідомленні відмітку, яка свідчить про реєстрацію договору та в якій зазначаються присвоєний йому номер реєстрації і дата (у разі реєстрації змін до договору - номер реєстрації змін і дата).

Відмітка про реєстрацію має бути засвідчена підписом керівника територіального управління або уповноваженої ним особи (далі в цій главі - уповноважена особа територіального управління) та відбитком печатки територіального управління. Повідомлення з відміткою про реєстрацію на паперовому носії залишається в територіальному управлінні для обліку та контролю.

Територіальне управління веде облік номерів реєстрації, присвоєних договорам, з дотриманням єдиної нумерації з номерами за реєстраційними свідоцтвами.

Повідомлення з відміткою про реєстрацію надсилається територіальним управлінням уповноваженому банку в електронному вигляді засобами програмного забезпечення щодо здійснення Національним банком реєстрації договорів з використанням засобів захисту інформації Національного банку і має містити електронний цифровий підпис уповноваженої особи територіального управління, яка підписує його на паперовому носії.

Уповноважений банк для отримання копії засвідченого уповноваженою особою територіального управління та відбитком печатки повідомлення з відміткою про реєстрацію на паперовому носії має звернутися до територіального управління з відповідним запитом. Відповідь на цей запит надається територіальним управлінням у строк до семи робочих днів з дати його отримання.

4.9. Управління має право відмовити в реєстрації договору (змін до договору), якщо:

у повідомленні виявлено недостовірну (суперечливу) інформацію;

розмір річних виплат за користування кредитом перевищує розмір річних виплат за максимальною процентною ставкою;

умови договору не відповідають іншим вимогам, установленим цим розділом.

4.10. Територіальне управління повідомляє уповноважений банк про відмову в реєстрації або неналежне оформлення повідомлення листом за формою згідно з додатком 9 до цього Положення із зазначенням усіх недоліків, що потребують виправлення. Територіальне управління надсилає листа до уповноваженого банку засобами програмного забезпечення щодо здійснення Національним банком реєстрації договорів з використанням засобів захисту інформації Національного банку в строк, що не перевищує строків, зазначених у пункті 4.6 цієї глави.

4.11. Уповноважений банк у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати внесення змін до зареєстрованого договору, зобов'язаний подати територіальному управлінню повідомлення про зміни до договору, що стосуються зміни кредитора, суми кредиту, валюти кредиту, строку погашення, змін, які пов'язані зі зміною процентної ставки, комісій, неустойки та інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання умов договору, та впливають на розмір річних виплат за користування кредитом або зміни назви уповноваженого банку.

Уповноважений банк заповнює пункти 1-3 повідомлення про зміни до договору, а також пункти, до яких безпосередньо вносяться зміни.

Реєстрація змін до договору здійснюється в порядку, установленому в пунктах 4.3-4.10 цієї глави. Відмова в реєстрації змін до договору не тягне за собою анулювання реєстрації договору.

Реєстраційний номер змінам до договору присвоюється в порядку, установленому для присвоєння номерів додатків до реєстраційних свідоцтв. Повідомлення про зміни до договору з відміткою територіального управління про реєстрацію змін є невід'ємною частиною повідомлення про договір з відміткою територіального управління про його реєстрацію.

4.12. Територіальне управління анулює реєстрацію договору в разі:

а) звернення уповноваженого банку про анулювання реєстрації договору;

б) ліквідації уповноваженого банку;

в) неподання уповноваженим банком протягом двох кварталів відповідної звітності згідно з Правилами статистичної звітності;

г) виявлення в документах, які були подані уповноваженим банком і на підставі яких було здійснено реєстрацію договору (змін до договору), недостовірної інформації.

Територіальне управління може звернутися до уповноваженого банку за додатковою інформацією, що потрібна для прийняття рішення про анулювання реєстрації договору.

Територіальне управління повідомляє уповноважений банк про анулювання реєстрації договору із зазначенням підстав анулювання. Територіальне управління надсилає засобами програмного забезпечення щодо здійснення Національним банком реєстрації договорів з використанням засобів захисту інформації Національного банку листа уповноваженому банку про анулювання реєстрації договору в строк до п'яти робочих днів з дати прийняття рішення про анулювання реєстрації договору, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати отримання звернення уповноваженого банку про анулювання реєстрації договору.

4.13. Уповноважений банк для отримання відомостей про реєстрацію договорів (змін до договорів) або анулювання реєстрації договорів за відповідний місяць за формою згідно з додатком 10 до цього Положення має звернутися до територіального управління з відповідним запитом. Відповідь на цей запит надається територіальним управлінням у письмовій формі в строк до семи робочих днів з дати його отримання.

4.14. Реєстрація договору дійсна на весь час користування кредитом (визначений договором), якщо протягом 180 календарних днів від дати реєстрації уповноважений банк одержав кредит або його частку.

Якщо неможливо з поважних причин розпочати одержання кредиту в цей строк, то уповноважений банк до закінчення строку дії реєстрації договору надсилає повідомлення за формою згідно з додатком 5 до цього Положення до територіального управління для продовження строку дії реєстрації договору.

Загальний строк продовження дії реєстрації договору не може перевищувати 180 календарних днів.

Територіальне управління перевіряє правильність оформлення повідомлення, відповідність умов договору вимогам, установленим цим розділом, у тому числі пунктом 1.15 глави 1 цього розділу. У разі прийняття рішення про продовження строку дії реєстрації договору територіальне управління робить відповідну відмітку на повідомленні та надсилає його засобами програмного забезпечення щодо здійснення Національним банком реєстрації договорів з використанням засобів захисту інформації Національного банку в строк, що не перевищує п'яти робочих днів з наступного робочого дня після дати надходження до територіального управління повідомлення.

Територіальне управління повідомляє уповноважений банк про відмову у продовженні строку дії реєстрації договору в порядку, передбаченому пунктом 4.10 цієї глави.

У разі закінчення строку дії реєстрації договору, за яким кредит або його частка не були отримані, уповноважений банк має звернутися до територіального управління для анулювання реєстрації договору згідно з підпунктом "а" абзацу першого пункту 4.12 цієї глави.

4.15. Уповноважений банк зобов'язаний за всіма зареєстрованими договорами подавати відповідну звітність про операції за договорами згідно з Правилами статистичної звітності".

3. Додатки 1-5 до Положення викласти в такій редакції:

"Додаток 1
до Положення про порядок
отримання резидентами кредитів,
позик в іноземній валюті від нерезидентів
і надання резидентами позик в
іноземній валюті нерезидентам

 _____________
(дата, N)

                   РЕЄСТРАЦІЙНЕ СВІДОЦТВО N ___

     Цим ________________________________________________ свідчить
(назва територіального управління
Національного банку України)

про реєстрацію _____________________________________________, який
(назва договору, дата, номер)

передбачає виконання боргових зобов'язань перед нерезидентом за
залученим від нього ______________________________________________
(кредитом, позикою, поворотною
фінансовою допомогою)

в іноземній валюті й укладений між резидентом ____________________
__________________________________________________________________
[назва резидента, місцезнаходження (місце проживання),
ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, для фізичних
осіб - прізвище, ім'я та по батькові,
ідентифікаційний номер за ДРФО (за наявності)]

та нерезидентом _________________________________________________.
(назва, країна)

Загальна сума договору: _________________________________________.
(сума цифрами і словами, назва валюти)

Мета використання коштів: _______________________________________.
Строк погашення: ________________________________________________.
(зазначається кінцева дата погашення,
передбачена договором)

Процентна ставка: _______________________________________________.
(зазначається річна процентна ставка
за основною сумою боргу)

Комісії:_________________________________________________________.
(назва та розмір, визначені договором)

Процентна ставка за простроченими платежами (у річному
обчисленні):
за основною сумою боргу _________________________________________;
за процентами ___________________________________________________.
Неустойка та інші санкції за договором __________________________.
(назва та розмір,
визначені договором)

Інші встановлені договором платежі ______________________________.
(назва та розмір,
визначені договором)

Назва уповноваженого обслуговуючого банку: ______________________.

Розмір виплат за користування кредитом (за встановленою
договором процентною ставкою з урахуванням комісій, неустойки та
інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є
санкціями за неналежне виконання умов цього договору) протягом
усього періоду дії договору не повинен перевищувати розмір виплат
за максимальною процентною ставкою, яка встановлена Національним
банком України для зовнішніх запозичень резидентів України на
рівні _______________________ % річних (1).
(зазначається встановлений Національним банком України для
зовнішніх запозичень резидентів України розмір максимальної
процентної ставки, що діє на дату надходження до територіального
управління Національного банку України повного пакета документів
для одержання реєстраційного свідоцтва)

---------------
(1) Цей абзац не включається до тексту реєстраційного
свідоцтва в разі реєстрації договору, укладеного між резидентом та
Європейським банком реконструкції та розвитку.

Реєстраційне свідоцтво дійсне, якщо протягом 180 календарних
днів від дати його видачі резидент-позичальник отримав кредит,
позику або його/її частку.
Передавання третім особам не дозволяється.
Ця реєстрація проведена без будь-яких зобов'язань з боку
Національного банку України щодо здійснення операцій за договором.

Начальник територіального
управління __________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

М.П.

Додаток 2
до Положення про порядок отримання
резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від
нерезидентів і надання резидентами позик
в іноземній валюті нерезидентам

                           ПОВІДОМЛЕННЯ
про договір, що передбачає виконання
резидентом - юридичною особою або фізичною
особою - суб'єктом підприємницької діяльності
боргових зобов'язань перед нерезидентом
за залученим від нерезидента кредитом,
позикою в іноземній валюті

     1. Назва договору, дата, номер _____________________________.

1.1. Договір зареєстровано в Управлінні Національного банку
України в ________________________ області за N __________________
від ___________200_ р., додаток до реєстраційного свідоцтва
від _________ N ___ (відомості щодо додатків до реєстраційного
свідоцтва вказуються за їх наявності) (1).

1.2. Назва, дата, номер документа, на підставі якого
вносяться зміни _________________________________________________.

2. Назва резидента згідно із свідоцтвом про державну
реєстрацію, вид підприємства (2), ідентифікаційний код за ЄДРПОУ
_________________________________________________________________.

3. Місцезнаходження (місце проживання) резидента
_________________________________________________________________.

4. Прізвище, ім'я, по батькові, номер телефону керівника
підприємства (організації) і головного бухгалтера
_________________________________________________________________.

5. Дата державної реєстрації резидента, назва та
місцезнаходження органу, який її проводив, номери телефонів цього
органу __________________________________________________________.

6. Назва, місцезнаходження та код банку (підрозділу банку),
що обслуговуватиме операції за договором ________________________.

7. Назва нерезидента (країна), тип кредитора (3) та його
місцезнаходження, банківські реквізити __________________________.

8. Сума та назва валюти, що передбачена договором (для
кредитної лінії зазначається її розрахунковий обсяг) (4):

8.1. Кредит, що фінансується за рахунок випуску боргових
цінних паперів на іноземних та міжнародних фондових ринках
_________________________________________________________________.

8.2. Синдикований кредит ___________________________________.

8.3. Інший кредит __________________________________________.

9. Мета використання коштів _________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________.

10. Галузь економіки, де передбачається використання коштів
[назва та цифровий код розділу видів економічної діяльності згідно
з державним класифікатором "Класифікація видів економічної
діяльності" (КВЕД)] _____________________________________________.

11. Строк погашення, передбачений договором (кінцева дата)
_____________________________________.

12. Процентна ставка за основною сумою боргу:

12.1. Безпроцентна/плаваюча/фіксована (підкреслити
необхідне).

12.2. Розмір базової ставки (у процентах річних) (5)
_________________________________________________________________.

12.3. Розмір маржі для плаваючої процентної ставки
_________________________________________________________________.

13. Процентна ставка за простроченими платежами (у процентах
річних)
за основною сумою боргу ____________________________________;
за процентами ______________________________________________.

14. Комісії (назва, розмір, визначені договором)
_________________________________________________________________.

     15. Неустойка  та  інші санкції за договором (назва,  розмір,
визначені договором) _____________________________________________
_________________________________________________________________.

16. Інші платежі, визначені договором _______________________
_________________________________________________________________.

17. Інші умови договору, що впливають на розрахунки за
договором ________________________________________________________
_________________________________________________________________.

18. Назва документа, дата, номер гарантії (поруки), назва,
місцезнаходження гаранта (поручителя), країна, банківські
реквізити (6) ____________________________________________________
_________________________________________________________________.
Сума та назва валюти, що передбачена гарантією (порукою)
_________________________________________________________________.

19. Розрахунок розміру виплат за користування кредитом
протягом періоду дії договору:

                                   (у тис. одиниць валюти кредиту)
------------------------------------------------------------------
| Згідно з умовами договору |Розрахункова |
|-----------------------------------------------|сума процентів |
|дата |операції |заборгова- |виплати в |за кредитом за |
|опера-|за |ність за |рахунок сплати |максимальною |
|ції |основною |основною |процентів, |процентною |
| |сумою |сумою боргу|комісій, а |ставкою, що |
| |кредиту | |також інших |встановлена |
| | | |платежів, |Національним |
| | | |установлених |банком України |
| | | |договором (за |для зовнішніх |
| | | |винятком |запозичень |
| | | |погашення |резидентів (8) |
| | | |кредиту) (7) | |
| |-----------| |----------------+----------------|
| |одер-|пога-| |сума |кумуляти-|сума |кумуляти-|
| |жання|шення| |опера-|вна сума |проце-|вна сума |
| | | | |ції |операцій |нтів |процентів|
|------+-----+-----+-----------+------+---------+------+---------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|------+-----+-----+-----------+------+---------+------+---------|
| | | | | | | | |
|------+-----+-----+-----------+------+---------+------+---------|
|Усього| S | S | - | S | - | S | - |
------------------------------------------------------------------

S - знак суми.

20. Підтверджуємо, що розмір виплат за користування кредитом
(за встановленою договором процентною ставкою з урахуванням
комісій, неустойки та інших установлених договором платежів, у
тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання умов цього
договору) протягом усього періоду дії договору не перевищує розмір
виплат за максимальною процентною ставкою, яка встановлена
Національним банком України для зовнішніх запозичень резидентів на
рівні ___________ % річних (9,10).

"___"_________200_ р.

Керівник __________ ______________________
(підпис) (прізвище, ініціали)

М.П.

Головний бухгалтер (або інша
уповноважена особа) __________ ______________________
(підпис) (прізвище, ініціали)

Виконавець ______________________________
(прізвище та ініціали,
номер телефону)

__________________________________________________________________
Повідомлення про договір перевірено на відповідність умовам
договору _________________________________________________________
(назва договору, дата, номер)

(із змінами згідно з _____________________________________________
та фактично ______________________________________________________
(назва, дата, номер документа, відповідно
до якого вносяться зміни до договору)

здійсненим за договором операціям) (11).

Уповноважена особа
обслуговуючого банку __________ ______________________
(підпис) (прізвище, ініціали)

"___"_________200_ р. М.П.

---------------
(1) Заповнюється лише в разі подачі документів для внесення
змін до раніше виданого реєстраційного свідоцтва.
(2) Підприємство з іноземними інвестиціями, але не дочірнє,
підприємство, яке контролює іноземний інвестор (дочірнє), орган
місцевого самоврядування, фізична особа - суб'єкт підприємницької
діяльності, інші.
(3) Тип кредитора: банк або інша фінансова установа; іноземна
материнська компанія або філія (компанія або філія, яка контролює
свої дочірні компанії в Україні); інший прямий інвестор, але не
материнська компанія, участь якого в статутному капіталі
підприємства-позичальника становить 10 і більше відсотків;
офіційний кредитор (іноземний уряд або його офіційне агентство,
міжнародна організація); інший приватний кредитор.
(4) Сума та назва валюти кредиту зазначаються у відповідному
підпункті цього пункту згідно з ознаками кредиту.
(5) Якщо договором передбачена плаваюча процентна ставка, то
назва базової ставки та розмір базової ставки зазначаються на дату
заповнення повідомлення про договір.
(6) Заповнюється для договорів, забезпечених гарантією
(порукою).
(7) У разі плаваючої процентної ставки за договором для
розрахунку розміру річних виплат за користування кредитом
використовується розмір базової ставки на дату заповнення
повідомлення про договір, що зазначений у підпункті 12.2 цього
додатка.
(8) Обчислюється із застосуванням встановленого Національним
банком України для зовнішніх запозичень резидентів розміру
максимальної процентної ставки, що є дійсним на дату надходження
від резидента-позичальника до територіального управління
Національного банку України повного пакета документів для
одержання реєстраційного свідоцтва, пропорційно часу користування
кредитними коштами за методом визначення кількості днів для
обрахування процентів, що визначений договором, або за методом
"факт/365".
(9) Зазначається встановлений Національним банком України для
зовнішніх запозичень резидентів розмір максимальної процентної
ставки, що є дійсним на дату надходження до територіального
управління Національного банку України повного пакета документів
для одержання реєстраційного свідоцтва.
(10) Цей пункт не включається до тексту повідомлення про
договір у разі укладення договору між резидентом та Європейським
банком реконструкції та розвитку.
(11) Заповнюється уповноваженим банком, що надав згоду на
обслуговування операцій за договором.

Додаток 3
до Положення про порядок
отримання резидентами
кредитів, позик в іноземній
валюті від нерезидентів
і надання резидентами позик
в іноземній валюті
нерезидентам

                           ПОВІДОМЛЕННЯ
про договір, що передбачає виконання
резидентом - фізичною особою, який
не зареєстрований як суб'єкт підприємницької
діяльності, боргових зобов'язань перед
нерезидентом за залученим від нерезидента
кредитом, позикою в іноземній валюті

     1. Назва договору, дата, номер _____________________________.

1.1. Договір зареєстровано в Управлінні Національного банку
України в ______________________________ області за N ________ від
_________ 200_ р., додаток до реєстраційного свідоцтва від
___________ N ___ (відомості щодо додатків до реєстраційного
свідоцтва зазначаються за їх наявності) (1).

1.2. Назва, дата, номер документа, на підставі якого
вносяться зміни __________________________________________________
_________________________________________________________________.

2. Прізвище, ім'я, по батькові резидента, ідентифікаційний
номер (2) ________________________________________________________
_________________________________________________________________.

3. Місце проживання резидента, номер телефону (домашній та
робочий) _________________________________________________________
_________________________________________________________________.

4. Назва, місцезнаходження та код банку (підрозділу банку),
що обслуговуватиме операції за договором, реквізити відкритого
фізичною особою рахунку, на який перераховуються кошти кредиту,
позики ___________________________________________________________
_________________________________________________________________.

5. Назва нерезидента (країна), тип кредитора (3) та його
місцезнаходження, банківські реквізити ___________________________
_________________________________________________________________.

6. Сума та назва валюти, що передбачена договором
_________________________________________________________________.

7. Мета використання коштів _________________________________
_________________________________________________________________.

8. Строк погашення, передбачений договором (кінцева дата)
_________________________________________________________________.

9. Процентна ставка за основною сумою боргу:

9.1. Безпроцентна/ плаваюча/ фіксована (підкреслити
необхідне).

9.2. Розмір базової ставки (у процентах річних) (4)
_________________________________________________________________.

     9.3. Розмір   маржі   для   плаваючої    процентної    ставки
_________________________________________________________________.

10. Процентна ставка за простроченими платежами (у процентах
річних):
за основною сумою боргу ____________________________________;
за процентами ______________________________________________.

11. Комісії (назва, розмір, визначені договором)
_________________________________________________________________.

12. Неустойка та інші санкції за договором (назва, розмір,
визначені договором) _____________________________________________
_________________________________________________________________.

13. Інші платежі, визначені договором _______________________
_________________________________________________________________.

14. Інші умови договору, що впливають на розрахунки за
договором ________________________________________________________
_________________________________________________________________.

15. Назва документа, дата, номер гарантії (поруки), назва,
місцезнаходження гаранта (поручителя), країна, банківські
реквізити (5) ____________________________________________________
_________________________________________________________________.
Сума та назва валюти, що передбачена гарантією (порукою)
_________________________________________________________________.

16. Розрахунок розміру виплат за користування кредитом
протягом періоду дії договору:

(тис. одиниць валюти кредиту)
------------------------------------------------------------------
| Згідно з умовами договору |Розрахункова |
|-----------------------------------------------|сума процентів |
|дата |операції за |забор-|виплати в |за кредитом за |
|опера- |основною сумою |гова- |рахунок сплати |максимальною |
|ції |кредиту |ність |процентів, |процентною |
| | |за |комісій, а |ставкою, що |
| | |основ-|також інших |встановлена |
| | |ною |платежів та |Національним |
| | |сумою |зборів, |банком України |
| | |боргу |установлених |для зовнішніх |
| | | |договором (за |запозичень |
| | | |винятком |резидентів (7) |
| | | |погашення | |
| | | |кредиту) (6) | |
| |---------------| |----------------+----------------|
| |одер- |пога- | |сума |кумуляти-|сума |кумуляти-|
| |жання |шення | |опера-|вна сума |проце-|вна сума |
| | | | |ції |операцій |нтів |процентів|
|-------+-------+-------+------+------+---------+------+---------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|-------+-------+-------+------+------+---------+------+---------|
| | | | | | | | |
|-------+-------+-------+------+------+---------+------+---------|
|Усього | S | S | - | S | - | S | - |
------------------------------------------------------------------

     S - знак суми.

17. Підтверджуємо, що розмір виплат за користування кредитом
(за встановленою договором процентною ставкою з урахуванням
комісій, неустойки та інших установлених договором платежів, у
тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання умов цього
договору) протягом усього періоду дії договору не перевищує розмір
виплат за максимальною процентною ставкою, яка встановлена
Національним банком України для зовнішніх запозичень резидентів на
рівні ___________ % річних (8).

"___"________ 200_ р. __________ ______________________
(підпис) (прізвище, ініціали)

__________________________________________________________________
Повідомлення про договір перевірено на відповідність умовам
договору _________________________________________________________
(назва договору, дата, номер)

(із змінами згідно з _____________________________________________
(назва, дата, номер документа, відповідно

__________________________________________________________________
до якого вносяться зміни до договору)

та фактично здійсненим за договором операціям) (9).

Уповноважена особа
обслуговуючого банку __________ ______________________
(підпис) (прізвище, ініціали)

"___"_________200_ р. М.П.

---------------
(1) Заповнюється лише у разі подачі документів для внесення
змін до раніше виданого реєстраційного свідоцтва.
(2) За винятком фізичної особи, у паспорті якої зроблена
відмітка державним органом про право здійснювати будь-які платежі
без ідентифікаційного номера. Зазначена фізична особа додатково
подає копію сторінки паспорта з відповідною відміткою.
(3) Тип кредитора: банк або інша фінансова установа; інший
приватний кредитор.
(4) Якщо договором передбачена плаваюча процентна ставка, то
назва базової ставки та розмір базової ставки зазначаються на дату
заповнення повідомлення про договір.
(5) Заповнюється для договорів, забезпечених гарантією
(порукою).
(6) У разі плаваючої процентної ставки за договором для
розрахунку розміру річних виплат за користування кредитом
використовується розмір базової ставки на дату заповнення
повідомлення про договір, що зазначений у підпункті 9.2 цього
додатка.
(7) Обчислюється із застосуванням встановленого Національним
банком України для зовнішніх запозичень резидентів розміру
максимальної процентної ставки, що є дійсним на дату надходження
від резидента-позичальника до територіального управління
Національного банку України повного пакета документів для
одержання реєстраційного свідоцтва, пропорційно часу користування
кредитними коштами за методом визначення кількості днів для
обрахування процентів, що визначений договором, або за методом
"факт/365".
(8) Зазначається встановлений Національним банком України для
зовнішніх запозичень резидентів розмір максимальної процентної
ставки, що є дійсним на дату надходження до територіального
управління Національного банку України повного пакета документів
для одержання реєстраційного свідоцтва.
(9) Заповнюється уповноваженим банком, що надав згоду на
обслуговування операцій за договором.

Додаток 4
до Положення про порядок
отримання резидентами
кредитів, позик в іноземній
валюті від нерезидентів
і надання резидентами позик
в іноземній валюті
нерезидентам

 ___________
(дата, N)

                             ДОДАТОК
до реєстраційного свідоцтава
(індивідуальної ліцензії)
від _____________ N ________

     Додаток виданий резиденту ___________________________________
[назва резидента, місцезнаходження

__________________________________________________________________
(місце проживання), ідентифікаційний код за ЄДРПОУ,

__________________________________________________________________
для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові,

__________________________________________________________________
ідентифікаційний номер за ДРФО (за наявності)]

Цим додатком уносяться зміни до рядків реєстраційного
свідоцтва (індивідуальної ліцензії), які викладаються в такій
редакції: _______________________________________________________.
(зазначається рядок, до якого вносяться зміни,
та текст рядка).

Цим додатком строк дії реєстраційного свідоцтва продовжується
до ______________________________________________________________.
(зазначається дата, до якої продовжується
дія реєстраційного свідоцтва)

Цей додаток є невід'ємною частиною реєстраційного свідоцтва
(індивідуальної ліцензії) від ___________________ N ______________
до договору _____________________________________________________.
(назва договору, дата, номер)

Передавання третім особам не дозволяється.

Начальник територіального
управління __________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

М.П.

Додаток 5
до Положення про порядок
отримання резидентами
кредитів, позик в іноземній
валюті від нерезидентів
і надання резидентами позик
в іноземній валюті
нерезидентам

------------------------------------------------------------------
| Договір ______________________________________ зареєстровано|
| (назва, дата, номер) |
| |
|в Управлінні Національного банку України в _____________________|
| |
|області _________________ 200_ р. N _________ (зміни до договору|
| (дата реєстрації) (номер реєстрації) |
| |
|____________________, зареєстрованого за N _________________ від|
|(назва, дата, номер) |
| |
|______________ 200_ р., зареєстровано в Управлінні Національного|
|банку України в ______________ області _________________ 200_ р.|
| (дата реєстрації) |
| |
|N _________________). |
| (номер реєстрації) |
| |
| Розмір виплат за користування кредитом (за встановленою|
|договором процентною ставкою з урахуванням комісій, неустойки та|
|інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є|
|санкціями за неналежне виконання умов цього договору) протягом|
|усього періоду дії договору не повинен перевищувати розмір|
|виплат за максимальною процентною ставкою, яка встановлена|
|Національним банком України для зовнішніх запозичень резидентів|
|на рівні ______ % річних (1). |
| (зазначається розмір максимальної процентної ставки, що|
|встановлена Національним банком України для зовнішніх запозичень|
|резидентів, на дату подання уповноваженим банком-позичальником|
|до територіального управління Національного банку України|
|повідомлення) |
| |
| Реєстрація дійсна, якщо протягом 180 календарних днів від|
|дати реєстрації резидент-позичальник отримав кредит, позику або|
|його/її частку. |
| Строк дії реєстрації договору _____________________________,|
| (назва, дата, номер) |
| |
|зареєстрованого Національним банком України за N ___________ від|
|____________ 200_ р., продовжується до ______ 200 ____ року (2).|
|(зазначається дата, до якої продовжується |
| дія реєстрації договору) |
| |
| Начальник територіального |
| управління __________ ________________________|
| (підпис) (прізвище та ініціали) |
| |
| М.П. |
| |
| Примітка. Дані заповнює територіальне управління|
|Національного банку України. |
------------------------------------------------------------------

 "______" _________________ _____     Управління Національного
число, місяць (словами), рік банку України
в _____________ області

                     ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ДОГОВІР
(повідомлення про зміни до договору)

     Назва договору, дата, номер: ________________________________
_________________________________________________________________.

1.1. Договір зареєстровано в Управлінні Національного банку
України в ______________________________ області за N ________ від
_________ 200_ р. (заповнюється у разі повідомлення про зміни до
договору).

1.2. Зареєстровані зміни до договору (заповнюється у разі
повідомлення про зміни до договору за наявності раніше
зареєстрованих змін до договору): ________________________________
_________________________________________________________________.
(дата, номер реєстрації змін до договору)

1.3. Назва, дата, номер документа, на підставі якого
вносяться зміни _________________________________________________.

1.4. Просимо продовжити строк дії реєстрації договору до
________ 200_ р. у зв'язку __________________ (заповнюється у разі
потреби продовження строку дії реєстрації договору).

2. Назва уповноваженого банку згідно із свідоцтвом про
державну реєстрацію, код банку, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ
_________________________________________________________________.

3. Місцезнаходження уповноваженого банку ____________________
_________________________________________________________________.

4. Назва нерезидента (країна), тип кредитора (3) та його
місцезнаходження, банківські реквізити ___________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________.

5. Сума та назва валюти, що передбачена договором (для
кредитної лінії зазначається її розрахунковий обсяг) (4):

5.1. Кредит, що фінансується за рахунок випуску боргових
цінних паперів на міжнародних та іноземних фондових ринках
_________________________________________________________________.

5.2. Кредит, що залучається на умовах субординованого боргу з
метою врахування цих коштів до капіталу банку ____________________
_________________________________________________________________.

5.3. Синдикований кредит ___________________________________.

5.4. Інший кредит __________________________________________.

6. Мета використання коштів _________________________________
_________________________________________________________________.

7. Строк погашення, передбачений договором (кінцева дата)
_________________________________________________________________.

8. Строк користування кредитом: не перевищує 1 року/понад
1 рік (підкреслити необхідне).

8.1. Строк користування кредитом: __________ календарних днів
(заповнюється лише для кредитів із строком користування, що не
перевищує року).

9. Процентна ставка за основною сумою боргу:

9.1. Безпроцентна/ плаваюча/ фіксована (підкреслити
необхідне).

9.2. Розмір базової ставки (у процентах річних) (5)
_________________________________________________________________.

9.3. Розмір маржі для плаваючої процентної ставки
_________________________________________________________________.

     10. Процентна  ставка за простроченими платежами (у процентах
річних):
за основною сумою боргу ____________________________________;
за процентами ______________________________________________.

11. Комісії (назва, розмір, визначені договором) ____________
_________________________________________________________________.

12. Неустойка та інші санкції за договором (назва, розмір,
визначені договором) _____________________________________________
_________________________________________________________________.

13. Інші платежі, визначені договором _______________________
_________________________________________________________________.

14. Інші умови договору, що впливають на розрахунки за
договором ________________________________________________________
_________________________________________________________________.

15. Розрахунок розміру виплат за користування кредитом
протягом періоду дії договору:

                                   (у тис. одиниць валюти кредиту)
------------------------------------------------------------------
| Згідно з умовами договору |Розрахункова |
|---------------------------------------------|сума процентів |
|дата |операції за |забор-|виплати в |за кредитом за |
|опера-|основною сумою |гова- |рахунок сплати |максимальною |
|ції |кредиту |ність |процентів, |процентною |
| | |за |комісій, а |ставкою, що |
| | |основ-|також інших |встановлена |
| | |ною |платежів, |Національним |
| | |сумою |установлених |банком України |
| | |боргу |договором (за |для зовнішніх |
| | | |винятком |запозичень |
| | | |погашення |резидентів (7) |
| | | |кредиту) (6) | |
| |---------------| |---------------+------------------|
| |одер- |пога- | |сума |кумуля- |сума |кумулятивна|
| |жання |шення | |опера-|тивна |проце-|сума |
| | | | |ції |сума |нтів |процентів |
| | | | | |операцій| | |
|------+-------+-------+------+------+--------+------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|------+-------+-------+------+------+--------+------+-----------|
| | | | | | | | |
|------+-------+-------+------+------+--------+------+-----------|
|Усього| S | S | - | S | - | S | - |
------------------------------------------------------------------

S - знак суми.

16. Підтверджуємо, що розмір виплат за користування кредитом
(за встановленою договором процентною ставкою з урахуванням
комісій, неустойки та інших установлених договором платежів, у
тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання умов цього
договору) протягом усього періоду дії договору не перевищує розмір
виплат за максимальною процентною ставкою, що встановлена
Національним банком України для зовнішніх запозичень резидентів на
рівні ___________ % річних (8,9).

Голова банку або
уповноважена ним особа __________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

М.П.

Виконавець __________ ____________________________
(підпис) (прізвище та ініціали,
номер телефону)

___________________________
(адреса електронної пошти
уповноваженого банку)

---------------
(1) Цей абзац не включається до даних, що заповнюються
територіальним управлінням Національного банку України, у разі
реєстрації договору, укладеного між уповноваженим банком та
Європейським банком реконструкції та розвитку.
(2) Цей абзац включається до даних, що заповнюються
територіальним управлінням Національного банку України, у разі
продовження строку дії реєстрації договору.
(3) Тип кредитора: банк або інша фінансова установа
[материнський банк (установа), який контролює свій дочірній банк
(установу) в Україні; інший прямий інвестор, але не материнський
банк (установа), участь якого в статутному капіталі позичальника
становить 10 і більше процентів; офіційний кредитор (міжнародна
фінансова організація, урядове агентство); інший банк (установа)];
інші кредитори, якщо кошти залучаються на умовах субординованого
боргу з метою урахування цих коштів до капіталу банку.
(4) Сума та назва валюти кредиту зазначаються у відповідному
підпункті цього пункту згідно з ознаками кредиту.
(5) Якщо договором передбачена плаваюча процентна ставка, то
назва базової ставки та розмір базової ставки зазначаються на дату
заповнення повідомлення.
(6) У разі плаваючої процентної ставки за договором для
розрахунку розміру річних виплат за користування кредитом
використовується розмір базової ставки на дату заповнення
повідомлення, що зазначений у підпункті 9.2 цього додатка.
(7) Обчислюється із застосуванням установленого Національним
банком України для зовнішніх запозичень резидентів розміру
максимальної процентної ставки, що є дійсним на дату надходження
до територіального управління Національного банку України
повідомлення, пропорційно часу користування кредитними коштами за
методом визначення кількості днів для обрахування процентів, що
визначений договором, або за методом "факт/365".
(8) Зазначається розмір максимальної процентної ставки, що
встановлена Національним банком України для зовнішніх запозичень
резидентів, на дату надходження до територіального управління
Національного банку України повідомлення.
(9) Цей пункт не включається до тексту повідомлення у разі
укладення договору між уповноваженим банком та Європейським банком
реконструкції та розвитку".

4. Положення доповнити додатками 9, 10 такого змісту:

"Додаток 9
до Положення про порядок
отримання резидентами
кредитів, позик в іноземній
валюті від нерезидентів
і надання резидентами позик
в іноземній валюті
нерезидентам

 "_____" ________________  ____ N _______     Уповноваженому банку
число, місяць (словами), рік

Управління Національного банку України в __________________
області повідомляє, що в повідомленні про договір (повідомлення
про зміни до договору) від ________ __________ 200__ року стосовно
(дата) (місяць)

__________________________________________________________________
(назва договору або доповнення до договору,
на підставі якого вносяться зміни до договору,
дата, номер)

виявлено таке: ___________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________.

У зв'язку з цим на підставі _____________________________ (1)
Вам _________________________________________________________ (2).

Начальник територіального
управління __________ ______________________
(підпис) (прізвище та ініціали)

---------------
(1) Згідно з вимогами пунктів 1.15, 4.7, 4.9 або 4.14 глави 4
розділу I цього Положення.
(2) У разі неналежного оформлення повідомлення про договір
(повідомлення про зміни до договору) зазначається таке: "необхідно
подати повторне повідомлення". У разі відмови в реєстрації
договору (змін до договору) зазначається таке: "відмовлено в
реєстрації договору (змін до договору, зареєстрованого в
Управлінні Національного банку України в _______________ області
за N__ від ___ ____________ 200_ р.)". У разі відмови в
продовженні строку дії реєстрації договору зазначається таке:
"відмовлено в продовженні строку дії реєстрації договору,
зареєстрованого в Управлінні Національного банку України в
_________________ області за N__ від __ __________ 200_ р.".

Додаток 10
до Положення про порядок
отримання резидентами
кредитів, позик в іноземній
валюті від нерезидентів
і надання резидентами
позик в іноземній валюті
нерезидентам

     Відомості про   реєстрацію/анулювання   реєстрації  договорів
(змін до договорів), які передбачають виконання __________________
__________________________________________________________________
(назва уповноваженого банку)

боргових зобов'язань перед нерезидентами за залученими від них
кредитами, позиками за ____________ 200_ року:
(місяць)

------------------------------------------------------------------
|Тип |Відомості |Відомості |Відомості про |Дата |
|операції|про |про |договір (зміни до |анулювання|
| |реєстрацію |реєстрацію |договору) |реєстрації|
| |договору |змін до | |договору |
| | |договору | | |
| |-----------+------------+-------------------| |
| |номер |дата|номер |дата |назва |дата |номер | |
|--------+------+----+------+-----+------+-----+------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|--------+------+----+------+-----+------+-----+------+----------|
| | | | | | | | | |
|--------+------+----+------+-----+------+-----+------+----------|
| | | | | | | | | |
|--------+------+----+------+-----+------+-----+------+----------|
| | | | | | | | | |
|--------+------+----+------+-----+------+-----+------+----------|
| | | | | | | | | |
|--------+------+----+------+-----+------+-----+------+----------|
| | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------

Примітка. Колонка 1 "Тип операції" - зазначається "реєстрація
договору", "реєстрація змін до договору", "анулювання реєстрації
договору".
Колонки 2 та 3 "Відомості про реєстрацію договору: номер,
дата". Для типу операції "реєстрація договору" зазначаються
відомості про реєстрацію договору протягом звітного місяця. Для
типу операції "реєстрація змін до договору" зазначаються відомості
про первісну реєстрацію договору. Для типу операції "анулювання
реєстрації договору" зазначаються відомості про реєстрацію
договору, яка анулюється.
Колонки 4 та 5 "Відомості про реєстрацію змін до договору:
номер, дата" - зазначаються відомості про реєстрацію змін до
договору протягом звітного місяця.
Колонки 6-8 "Відомості про договір (зміни до договору):
назва, дата, номер" - зазначаються відомості про договір (зміни до
договору), за наявності зареєстрованих змін до договору додатково
вказуються назва, дата, номер документа, на підставі якого були
внесені зміни до договору.
Колонка 9 "Дата анулювання реєстрації договору" -
заповнюється лише для типу операції "анулювання реєстрації
договору".

Директор Департаменту валютного
регулювання О.А.Щербакова

Заступник начальника управління
регулювання валютних операцій, пов'язаних з
експортом і імпортом капіталу О.І.Лук'яненко

Заступник начальника відділу кредитних
операцій та фінансового ринку Т.А.Розмаїта

Погоджено:

Перший заступник Голови Національного
банку України А.В.Шаповалов