Открытое тестирование
РАДА НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
Про заходи щодо попередження і нейтралізації
загроз національній безпеці, пов'язаних
із нестабільністю правового регулювання
відносин у сфері адміністрування податку
на додану вартість
( Рішення введено в дію Указом Президента
N 1154/2006 від 28.12.2006 )
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням
Ради національної безпеки і оборони
від 01.02.2008 )
Розглянувши комплекс проблем, пов'язаних з функціонуванням чинної системи адміністрування податку на додану вартість, Рада національної безпеки і оборони України відмічає серйозні негативні тенденції у даній сфері.
Чинна редакція Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) є невиправдано складною, а механізми його реалізації - непрозорими та неефективними.
Непослідовність податкової політики, яка проводилася різними урядами, обумовлює нестабільність та недосконалість системи адміністрування ПДВ, зокрема:
існування численних правових колізій у сфері адміністрування ПДВ;
непередбачуваність змін у податковій політиці;
наявність економічно невиправданих пільг з ПДВ, цільове призначення яких є непрозорим, а механізм контролю за ефективністю їх застосування - недосконалим.
Основними недоліками існуючої системи адміністрування ПДВ є:
тотальні перевірки всіх без виключення платників податку, які проводяться в ручному режимі, потребують значних людських ресурсів та часу, що нерідко перевищує встановлені законодавством граничні терміни;
складність систем податкового та бухгалтерського обліку, не уніфікованих між собою;
переважне спрямування зусиль контролюючих та правоохоронних органів на розкриття вже скоєних правопорушень у сфері ПДВ, а не на їх профілактику та упередження;
можливість прийняття суб'єктивних рішень органами податкової служби, Державного казначейства України, судовими органами щодо відшкодування ПДВ на користь окремих платників податку.
Судова практика містить різні підходи до вирішення справ про бюджетне відшкодування ПДВ. Наявність законодавчих колізій при відсутності єдиної практики застосування судами норм бюджетного та податкового законодавства створила можливість використання судової системи для реалізації "тіньових" схем відшкодування податку.
Закономірними наслідками неефективності існуючої системи адміністрування ПДВ стали:
накопичення значного залишку заявлених до відшкодування сум податку, вимивання внаслідок цього обігових коштів підприємств, що негативно відбивається на їх фінансовому стані;
погіршення умов підприємницької діяльності та інвестиційного клімату;
отримання незаконних переваг окремими платниками податків;
суттєві фінансові збитки держави через незаконне відшкодування ПДВ;
поширення корупційних проявів та організованої злочинної діяльності у даній сфері.
З огляду на нагальну необхідність підвищення ефективності адміністрування податку на додану вартість та діяльності органів виконавчої влади у цій сфері, враховуючи, що поліпшення інвестиційного клімату, подолання "тінізації" економіки через реформування податкової системи відповідно до статті 8 Закону України "Про основи національної безпеки України" ( 964-15 ) є одними з основних напрямів державної політики з питань національної безпеки, Рада національної безпеки і оборони України вирішила:
1. Визнати рівень законодавчого забезпечення функціонування податку на додану вартість та механізм його адміністрування в Україні як незадовільні.
2. Визначити пріоритетними напрямами реформування системи адміністрування податку на додану вартість:
1) запровадження якісно нової моделі адміністрування податку на додану вартість, яка базується на автоматизації процесів збору та аналізу інформації про рух сум податку в розрізі контрагентів, що має надходити як від суб'єктів господарювання, так і від банківських установ та органів Державного казначейства України;
2) формування електронної бази даних про платників податків ("податкові історії"), у тому числі засновників підприємств, забезпечення оперативного обміну відповідною інформацією між контролюючими та правоохоронними органами;
3) впорядкування існуючих пільг з податку на додану вартість, наближення їх системи до міжнародних стандартів та практики Європейського Союзу;
4) спрощення звітності суб'єктів господарювання, уніфікацію бухгалтерського та податкового обліку;
5) удосконалення оподаткування суб'єктів малого бізнесу з метою недопущення використання ними схем ухилення від сплати ПДВ;
6) впорядкування і спрощення норм податкового законодавства.
3. Визначити першочерговими завданнями реформування системи адміністрування податку на додану вартість:
( Підпункт 1 пункту 3 виключено на підставі Рішення Ради національної безпеки і оборони від 01.02.2008 )
( Підпункт 2 пункту 3 виключено на підставі Рішення Ради національної безпеки і оборони від 01.02.2008 )
3) встановлення чітких критеріїв необхідності проведення позапланової виїзної перевірки платника для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування;
4) встановлення пені, що має сплачуватися суб'єктам господарювання у разі прострочення встановлених граничних термінів відшкодування податку на додану вартість, а також відповідальності органу державної влади та посадових осіб, з чиєї вини таке прострочення відбулося.
( Пункт 4 виключено на підставі Рішення Ради національної безпеки і оборони від 01.02.2008 )
5. Запропонувати Генеральній прокуратурі України щомісячно інформувати Раду національної безпеки і оборони України про стан додержання вимог законодавства у сфері адміністрування податку на додану вартість та заходи щодо протидії правопорушенням у цій сфері.
6. Запропонувати Верховному Суду України узагальнити судову практику розгляду спорів, що стосуються податку на додану вартість.
( Пункт 7 виключено на підставі Рішення Ради національної безпеки і оборони від 01.02.2008 )
Голова Ради національної безпеки і оборони України В.ЮЩЕНКО
Секретар Ради національної безпеки і оборони України В.ГАЙДУК
м. Київ, 15 грудня 2006 року