Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ
N 09/1-1680-ЕП від 29.07.98
м.Київ

Начальникам регіональних
митниць
Начальникам митниць

( Лист відкликано на підставі Листа Державної митної
служби
N 25/1-15-38/3247-ЕП від 31.03.20
05 )

Щодо зміни митного режиму "транзит"
на митний режим "імпорт"

У відповідь на численні запити митниць і суб'єктів ЗЕД роз'яснюємо, що зміна митного режиму "транзит" на митний режим "імпорт" з метою випуску товарів у вільне використання на митній території України здійснюється за умови дотримання такого порядку.

1. Рішення про припинення транзиту та зміну митного режиму "транзит" на митний режим "імпорт" приймає митниця, в зоні діяльності якої знаходяться товари, щодо яких змінюється митний режим (далі - проміжна митниця).

Така зміна режиму може бути здійснена:

при залізничних перевезеннях - тільки під час перебування товарів на залізничній станції, яка знаходиться на шляху транзиту, що був визначений при ввезенні та митному оформленні транзиту цих товарів прикордонною митницею відправлення;

при перевезеннях іншими видами транспорту - тільки за умови забезпечення можливості здійснення перевірки проміжною митницею наявності товарів, щодо яких змінюватиметься митний режим.

2. До проміжної митниці з письмовою заявою про зміну митного режиму та переадресування товарів має право звернутися їхній власник або, за письмовим дорученням власника, перевізник чи експедитор.

При цьому власник товарів повинен подати до проміжної митниці документи, що підтверджують набрання ним права власності на товари, які підлягатимуть переадресуванню (контракти, передатні відомості, витяги банку про перерахування відповідних коштів тощо). Ці ж документи, належним чином посвідчені, подаються у разі звернення до митниці перевізника або експедитора, що діють за письмовим доручення власника товарів.

3. До заяви про зміну режиму та переадресування товарів обов'язково додаються:

а) товаросупровідні документи (залізнична накладна СМГС, автотранспортна накладна CMR або її аналог, коносамент, копія маршрутної телеграми тощо);

б) документ, що підтверджує згоду попереднього отримувача товарів на зміну митного режиму щодо цих товарів;

в) зовнішньоекономічна угода (контракт) між власником товарів і резидентом України на придбання товарів, щодо яких змінюється митний режим;

г) документ, що підтверджує згоду нового отримувача товарів. Цей документ, повинен містити відомості про кількість товарів, їх вартість, умови поставки та бути завіреним підписом начальника митниці або його заступника і круглою печаткою митниці за місцем державної реєстрації нового отримувача товарів.

У разі звернення щодо зміни режиму і переадресування товарів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів), які ввозяться за попередньою декларацією (АД або ПД), рішення про зміну режиму і переадресування товарів приймається митними органами тільки за наявності у центральній базі даних ІАМУ електронної копії АД або ПД на ці товари, оформленої згідно з порядком, визначеним наказом Держмитслужби від 04.05.98 N 267.

У разі ввезення в Україну товарів, що походять з країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, транзитом через територію третіх країн порядок митного оформлення та перелік документів не змінюються.

4. Проміжна митниця приймає рішення про зміну митного режиму "транзит" на митний режим "імпорт" тільки за умови дотримання положень митного законодавства щодо здійснення сертифікації продукції, експортного контролю, ветеринарного, фітосанітарного контролю тощо, виконуючи у повному обсязі функції, покладені на прикордонні митниці.

5. Якщо проміжною митницею надається дозвіл на зміну митного режиму та здійснюється відповідне митне оформлення товарів, вона повинна письмово повідомити про це:

митницю відправлення, що проводила митне оформлення транзиту;

попередньо визначену під час оформлення транзиту митницю призначення;

нову митницю призначення.

6. ВМД типу "транзит", оформлена митницею відправлення товарів, підлягає анулюванню. Підставою для цього є письмове повідомлення про зміну режиму та здійснення митного оформлення, отримане митницею відправлення від проміжної митниці.

7. У разі звернення про зміну режиму і переадресування транзитних товарів, щодо яких надано фінансові гарантії у вигляді гарантії незалежного фінансового посередника, погашення гарантійного документа здійснюється у порядку, передбаченому п.2.12 Інструкції про організацію роботи митних органів України з незалежними фінансовими посередниками при застосуванні механізму надання фінансових гарантій щодо обов'язкової доставки товарів у митниці призначення, затвердженої наказом Держмитслужби 19.03.97 N 113.

Підставою для погашення гарантійного документа та визнання виконання зобов'язання про транзит є тільки ВМД типу "імпорт" оформлена у повному обсязі новою митницею призначення товарів.

8. Контроль за доставкою у нову митницю призначення товарів, щодо яких було змінено митний режим "транзит" на режим "імпорт", здійснює проміжна митниця.

9. При митному оформленні у вільне використання на території України товарів, що походять з країн, з якими Україною укладено угоди про вільну торгівлю (у тому числі з Російської Федерації та Білорусі), але згідно з товаросупровідними документами були призначені для випуску у вільне використання не на митній території України (у тому числі транзит, перерваний за межами України), митні збори, ввізне мито, акцизний збір і ПДВ сплачуються на загальних підставах у повному обсязі.

10. Суми мита, сплачені українським імпортером під час митного оформлення таких товарів, можуть бути повернені імпортеру або зараховані за його письмовою заявою в рахунок подальших митних платежів.

У цих випадках з метою підтвердження правил "прямого відвантаження" та "безпосередньої закупівлі" імпортер зобов'язаний подати у митницю такі документи:

а) товаросупровідний документ (залізничну накладну СМГС, автотранспортну накладну CMR або її аналог, коносамент тощо), у якому країною призначення повинна бути зазначена Україна;

б) рахунок-фактуру, виставлений експортером - резидентом країни відправлення українському імпортеру товарів;

в) копію експортної ВМД країни відправлення товарів, у якій повинні бути чітко зазначені експортер - резидент країни відправлення та український імпортер, сторони зовнішньоекономічної угоди, на підставі якої буде проводитись митне оформлення товарів для вільного використання на території України;

г) на кожну партію товарів - сертифікат походження форми СТ-1, А, EUR-1 тощо із зазначенням реквізитів товаросупровідних документів, кількості, ваги товарів та номерів транспортних засобів, якими ці товари переміщуються, засвідчені компетентними органами країни експорту.

При митному оформленні нафтопродуктів, що ввозяться на територію України трубопровідним транспортом, поряд із документами, зазначеними під літерами а)-г), імпортер подає митниці завірену "Транснафтопродуктом" копію маршрутної телеграми із зазначенням України як країни призначення цих нафтопродуктів.

За умови подання цих документів повернення сум ввізного мита може бути здійснено тільки після отримання підтвердження про достовірність сертифікатів походження та експортних ВМД.

11. Листи Держмитслужби від 25.10.96 N 11/1-8003, від 05.05.97 N 11/1-3899, від 22.09.97 N 11/2-8982, від 04.11.97 N 11/3-10544 та від 23.03.98 N 09/1-544-ЕП вважати такими, що втратили чинність.

Голова Служби Ю.Соловков