Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАКАЗ
06.07.2005 N 639

Про затвердження Порядку направлення запитів
Державної митної служби України до митних служб
іноземних держав або їх інформування

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної
митної служби
N 1183 від 23.10.2008 )

З метою впорядкування порядку направлення запитів Державної митної служби України до митних служб іноземних держав для отримання потрібної інформації чи допомоги в розслідуванні справ про порушення митних правил або інформування цих служб про можливі правопорушення на території відповідних держав наказую:

1. Затвердити Порядок направлення запитів Державної митної служби України до митних служб іноземних держав або їх інформування, що додається.

2. Уважати таким, що втратив чинність, наказ Держмитслужби України від 07.08.98 N 484 "Про затвердження Порядку підготовки та направлення до Державної митної служби України звернень митниць щодо запитів до закордонних митних служб або їх інформування".

Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Голова Служби В.В.Скомаровський

Затверджено
Наказ Державної митної
служби України
06.07.05 N 639

Порядок
направлення запитів Державної митної служби України
до митних служб іноземних держав або їх інформування

1. Цей Порядок застосовується при потребі здійснення запитів до митних служб іноземних держав у випадках:

а) здійснення митним органом України провадження в справі про порушення митних правил, у ході якого з'ясовано, що потрібну інформацію можна отримати лише від митної служби іноземної держави;

б) наявності в митного органу України обґрунтованої підозри в можливості вчинення порушення митних правил, яку можна підтвердити або спростувати лише шляхом отримання інформації від митної служби іноземної держави;

в) потреби отримання, підтвердження або спростування з метою забезпечення дотримання митного законодавства України даних, зазначених у поданих митному органу України документах про товари (їх кількість, вартість, походження тощо), переміщувані через митний кордон України, для проведення їх митного оформлення;

г) наявності в митного органу України інформації про вчинення або підготовку суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності митного правопорушення за кордоном.

У випадках, зазначених у підпунктах "а", "б", "в", до митної служби іноземної держави направляються запити, в іншому разі (підпункт "г") - інформація з питання.

2. Дія цього Порядку не поширюється на звернення, що направляються до митних служб іноземних держав для отримання правової допомоги при розслідуванні кримінальних справ.

3. Обмін інформацією з митними службами іноземних держав здійснюють такі підрозділи Держмитслужби України:

- Департамент митної варти та організації боротьби з порушеннями митного законодавства - у сфері митних правопорушень; ( Абзац пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1183 від 23.10.2008 )

- Департамент митного контролю в пунктах пропуску - у сфері організації митного контролю; ( Абзац пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1183 від 23.10.2008 )

- Департамент митної вартості - у сфері контролю за правильністю визначення митної вартості; ( Абзац пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної митної служби N 1183 від 23.10.2008 )

- Управління митно-тарифного регулювання - у сфері контролю за правильністю визначення країни походження товарів;

- Центральне митне управління лабораторних досліджень та експертної роботи - у сфері контролю класифікації товарів;

- Управління контролю за переміщенням вантажів - у сфері контролю за переміщенням товарів.

4. Якщо потрібне отримання інформації від митної служби іноземної держави у випадках, передбачених підпунктами "а", "б", "в" пункту 1 цього Порядку, то митний орган України надсилає обґрунтоване звернення до відповідного підрозділу Держмитслужби України.

5. У зверненні потрібно аргументувати необхідність направлення запиту до митної служби іноземної держави, подати результати попередньої перевірки зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта ЗЕД, здійсненої митним органом України, експертні висновки. Така інформація є законною підставою для митних служб іноземних держав для проведення перевірочних заходів.

До звернення повинен бути доданий проект запиту до митної служби іноземної держави.

6. Проект запиту повинен містити:

- стислий зміст правопорушення або обґрунтовані підстави для підозри в можливості його вчинення;

- правову кваліфікацію правопорушення;

- результати попередньої перевірки або внутрішнього розслідування та мотивовані висновки про вчинення правопорушення (з наданням підтвердних документів);

- перелік чітко сформульованих конкретних питань, що підлягають з'ясуванню за кордоном;

- перелік чітко сформульованих конкретних дій, що підлягають виконанню за кордоном.

До проекту запиту повинні бути додані копії таких документів:

- вантажної митної декларації;

- угоди (договору, контракту), на підставі якої (якого) здійснюється поставка товарів, і додатків до неї;

- транспортних документів (CMR, Carnet TIR, коносамента, маніфесту, залізничної накладної тощо);

- рахунку-фактури (інвойсу);

- банківських платіжних документів (якщо рахунок сплачено) або рахунка-проформи (для умовно-вартісних угод (договорів, контрактів)), інших платіжних та/або бухгалтерських документів, що підтверджують вартість товару;

- документів, що підтверджують країну походження товару (сертифіката про походження товару чи відомості);

- митної декларації країни відправлення (за наявності);

- ліцензії на ввезення (вивезення) товарів, імпорт (експорт) яких підлягає ліцензуванню;

- каталогів, специфікацій, прейскурантів (прайс-листів) фірми-виробника (за наявності);

- калькуляції фірми-виробника на товари, митна вартість яких визначається (за наявності).

7. Інформація, зазначена в підпункті "г" пункту 1 цього Порядку, повинна містити:

- стисле повідомлення про факт учиненого за межами України митного правопорушення або про його підготовку;

- інші відомості, потрібні митній службі іноземної держави для належного проведення перевірки.

До інформації повинні бути додані в разі потреби копії необхідних документів.

8. Проект запиту або інформація повинні бути виконані митним органом України українською й англійською мовами (аутентичні тексти) чи російською мовою в разі потреби їх направлення до країн СНД, Естонії, Латвії та Литви.

Якщо текст проекту запиту або інформації містить власні назви (назви міст, районів, вулиць, установ, підприємств, організацій, власні імена людей тощо), то їх слід наводити мовою оригіналу, не перекладаючи на англійську або російську мову. Транслітерування (передача українськими літерами слів іноземної мови) у випадках наведення власних назв не допускається.

9. Звернення митного органу України з проектом запиту або інформація надсилається до відповідного підрозділу Держмитслужби України електронною поштою. Крім того, поштою надсилаються звернення, проект запиту й додатки до них на паперових носіях. Номер супровідного листа до цього поштового відправлення повинен бути таким самим, що й реєстраційний номер звернення, направленого електронною поштою.

10. Копії документів, що надсилаються як додатки до звернення, оформлюються відповідно до вимог Інструкції з діловодства в митній службі України, затвердженої наказом Держмитслужби України від 28.12.02 N 747. Завірення копій особистим номерним забезпеченням (особистою номерною печаткою) або гербовою печаткою митного органу не допускається.

У разі потреби як додатки може бути надано оригінали документа.

11. Усі звернення митних органів України та запити до митних служб іноземних держав підлягають обов'язковій реєстрації в загальному відділі Управління справами Держмитслужби України, а в митних органах - у діловодній службі або спеціально створеній контрольній службі.

12. Безпосередній контроль за дотриманням виконавцем установленого строку виконання документа покладається на керівників митних органів України й керівників підрозділів Держмитслужби України, а також на сектор контролю виконання доручень вищих органів влади та Голови Служби Управління справами Держмитслужби України, на діловодну службу або спеціально створену контрольну службу в митних органах України.

У структурних підрозділах Держмитслужби України безпосередній контроль за виконанням документів здійснює керівник підрозділу й працівник, відповідальний за діловодство.

13. З метою забезпечення обліку запитів, направлених до митних служб іноземних держав та отриманих від митних служб іноземних держав, контролю за їх виконанням і оперативним використанням наявної в них інформації відповідні підрозділи Держмитслужби України здійснюють окремий облік цих запитів, зареєстрованих у загальному відділі Управління справами Держмитслужби України.

14. Підрозділ Держмитслужби України, що одержав звернення митного органу України, перевіряє наявність усіх потрібних у конкретному випадку документів, вивчає їх і в разі потреби приймає рішення про доцільність направлення запиту до митної служби іноземної держави.

15. У разі, якщо підрозділ Держмитслужби України, що одержав звернення митного органу України, дійшов висновку щодо неможливості направлення такого запиту до митної служби іноземної держави, він листом інформує митний орган України про обґрунтовані причини неможливості направлення такого запиту або про необхідність проведення додаткової перевірки (внутрішнього розслідування чи допрацювання) з відповідного питання із зазначенням чітко сформульованих конкретних питань, що підлягають з'ясуванню та потрібних дій.

16. Підставами для відмови в направленні запиту до митних служб іноземних держав є:

а) недотримання вимог пунктів 5 і 6 цього Порядку;

б) відсутність відповідної угоди чи домовленостей з відповідною митною службою іноземної країни;

в) невідповідність запиту вимогам митних служб іноземних держав щодо його змісту;

г) невикористання митним органом усіх можливостей для отримання потрібної інформації й проведення відповідної перевірки на території України;

ґ) витрати на проведення перевірки за межами України значно перевищують вартість предметів митного правопорушення.

17. Після проведення додаткової перевірки (внутрішнього розслідування чи допрацювання) митний орган України направляє отриману інформацію й документи до відповідного підрозділу Держмитслужби України, який перевіряє наявність усіх потрібних у конкретному випадку документів, вивчає їх та приймає рішення про доцільність направлення запиту до митної служби іноземної держави.

18. Після надходження відповіді від митної служби іноземної держави відповідний підрозділ Держмитслужби України опрацьовує отриману інформацію й направляє зазначену відповідь на адресу митного органу, який був ініціатором запиту або який здійснював митне оформлення вантажу.

У разі, якщо з отриманої інформації випливає, що вчинено порушення митних правил або контрабанду, керівництво митного органу, на адресу якого направляється ця інформація, уживає заходи з встановлення винних, документування порушень митного законодавства і несе відповідальність за використання отриманої інформації відповідно до законодавства.

19. Підготовка й направлення звернень митних органів України та запитів до митних служб іноземних держав відповідним підрозділом Держмитслужби України здійснюються згідно з вимогами Інструкції з діловодства в митній службі України, затвердженої наказом Держмитслужби України від 28.12.02 N 747.

20. Право підпису запитів та інформації, що надсилаються до митних служб іноземних держав, мають Голова Державної митної служби України, заступники Голови Державної митної служби України згідно з розподілом обов'язків, а також інші вповноважені Головою Державної митної служби посадові особи Державної митної служби України.

21. Якщо відповідним міжнародним договором або додатками чи додатковими домовленостями до нього встановлено інший порядок направлення запитів чи інформації, то застосовується порядок, установлений міжнародним договором або додатками чи додатковими домовленостями до нього.

22. Департамент міжнародного митного співробітництва Держмитслужби України щопівроку до 15 липня й 15 січня надсилає підрозділам Держмитслужби України та митним органам оновлену інформацію про міжнародні договори, якими встановлено інший порядок направлення запитів чи інформації до митних служб іноземних держав та визначено список осіб митних органів України та митних служб іноземних держав, уповноважених підтримувати прямі взаємозв'язки.

23. Виконання цього Порядку покладається на керівників митних органів і керівників підрозділів Держмитслужби України з питань, що належать до їх компетенції.

Заст. Директора Департаменту міжнародного
митного співробітництва Р.В.Шулдик