Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
10.08.2009 N 736
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
31 серпня 2009 р. за N 814/16830
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства фінансів України
N 631 від 30.05.2012)
Про затвердження Порядку визначення
підприємств-резидентів, до товарів
і транспортних засобів яких може
встановлюватися спрощений порядок
застосування процедур митного контролю
та митного оформлення
На виконання абзацу третього пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.99 N 593 "Про сприяння зовнішньоекономічній діяльності" (зі змінами) наказую:
1. Затвердити Порядок визначення підприємств-резидентів, до товарів і транспортних засобів яких може встановлюватися спрощений порядок застосування процедур митного контролю та митного оформлення (далі - Порядок), що додається.
2. Регіональній інформаційній митниці (Копосов С.А.) через 45 днів після офіційного опублікування цього наказу розробити й увести в експлуатацію програмно-інформаційний комплекс з формування Реєстру підприємств, до товарів і транспортних засобів яких установлено спрощений порядок застосування процедур митного контролю та митного оформлення, визначених нормативно-правовими актами Державної митної служби України (далі - Реєстр), з використанням Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України.
3. Начальникам митних органів відповідними наказами встановити перелік посадових осіб митних органів, яким надається доступ до Реєстру та повноваження на внесення/виключення до/з нього підприємств, до товарів і транспортних засобів яких установлено спрощений порядок застосування процедур митного контролю та митного оформлення, визначених нормативно-правовими актами Державної митної служби України.
4. Департаменту аналітичної роботи та інформаційного моніторингу (Руденко О.В.) врахувати положення цього Порядку при розробці профілів аналізу ризиків і програмного забезпечення.
5. Запровадити трирівневу систему довіри митних органів до підприємств-резидентів, що знаходяться у зоні діяльності митних органів. Рівень довіри до підприємства встановлюється і змінюється за критеріями, затвердженими Державною митною службою України, і залежить від результатів діяльності підприємства. Рівень довіри встановлюється за сумою балів, набраних за результатами оцінювання підприємства митним органом. Рівень довіри до підприємства визначає форми й обсяги операцій з митного контролю та митного оформлення для товарів і транспортних засобів, що належать підприємству.
Високий ступінь довіри ("білий список") встановлюється для підприємств, сума набраних балів яких складає не менше 23.
Достатній рівень довіри ("зелений список") встановлюється для підприємств, сума набраних балів яких складає не менше 18.
Для підприємств, сума набраних балів яких складає менше 18, рівень довіри не встановлюється.
Підприємства, які за результатами оцінювання митним органом отримали високий або достатній рівень довіри, уносяться до Реєстру.
6. Установити, що підприємства-резиденти, унесені відповідно до Порядку визначення підприємств - резидентів України, під час провадження якими зовнішньоекономічної діяльності застосовується режим сприяння, затвердженого наказом Державної митної служби України, Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України, Державної податкової адміністрації України від 07.07.99 N 411/488/357, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.07.99 за N 495/3788, до Переліку підприємств - резидентів України, під час провадження якими зовнішньоекономічної діяльності застосовується режим сприяння, підлягають внесенню до "білого списку" Реєстру.
7. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Державної митної служби України від 19.08.2004 N 607 "Про затвердження Порядку визначення підприємств-резидентів, щодо товарів яких може встановлюватися спрощений порядок застосування процедур митного оформлення", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.09.2004 за N 1095/9694.
8. Надати митним органам повноваження на визначення підприємств-резидентів, до товарів і транспортних засобів яких може встановлюватися спрощений порядок застосування процедур митного оформлення, визначених нормативно-правовими актами Державної митної служби України.
9. Департаменту організації митного контролю (Сербайло А.І.) і Юридичному департаменту (Бабюк В.Л.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
10. Прес-службі (Судак С.Д.) забезпечити висвітлення цього наказу в засобах масової інформації, а також розміщення на відомчому Веб-сервері Державної митної служби України в мережі Інтернет Реєстру та його актуалізацію.
11. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби Федорова О.О.
12. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова Державної митної служби України А.В.Макаренко
Погоджено:
Перший заступник Міністра фінансів України І.І.Уманський
Затверджено
Наказ Державної митної
служби України
10.08.2009 N 736
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
31 серпня 2009 р. за N 814/16830
Порядок
визначення підприємств-резидентів,
до товарів і транспортних засобів яких
може встановлюватися спрощений порядок
застосування процедур митного контролю
та митного оформлення
1. Цей Порядок встановлює механізм визначення підприємств-резидентів (далі - підприємство), до товарів і транспортних засобів яких під час здійснення зовнішньоекономічної діяльності митними органами, з урахуванням рівня довіри митного органу до підприємства, можуть бути встановлені форми й обсяги митного контролю та митного оформлення, які сприятимуть спрощенню та прискоренню митних процедур.
2. Визначення рівня довіри забезпечується митним органом, у зоні діяльності якого знаходиться це підприємство, шляхом оцінювання його діяльності на відповідність Критеріям оцінки підприємств-резидентів, до товарів і транспортних засобів яких може встановлюватися спрощений порядок застосування процедур митного контролю та митного оформлення, затвердженим Державною митною службою України (далі - Критерії оцінки).
З метою визначення рівня довіри митного органу керівник підприємства (особа, яка його заміщує) звертається до митниці із заявою довільної форми. Митним органам забороняється вимагати надання додаткових документів.
Оцінювання проводиться у місячний строк з дати надходження заяви підприємства про можливість встановлення до нього рівня довіри. Про визначений рівень довіри підприємство повідомляється митним органом письмово.
3. Перелік підприємств, яким встановлений відповідний рівень довіри, затверджується наказом митного органу та розміщується на офіційному сайті Держмитслужби України. Переведення підприємства до переліку, що відповідає більш високому або більш низькому рівню довіри, затверджується наказом митного органу із зазначенням підстав для прийняття такого рішення.
4. Для визначення рівня довіри в митному органі створюється постійно діюча комісія з оцінювання діяльності підприємств відповідно до Критеріїв оцінки (далі - Комісія). Очолює Комісію керівник митного органу або його заступник. До складу Комісії включаються керівники підрозділів, перелічені в Картці визначення рівня довіри митного органу до підприємства - резидента (далі - Картка), форму якої наведено в додатку 1 до цього Порядку.
У разі потреби голова Комісії може надсилати запити до інших митних органів для отримання інформації, що може вплинути на визначення рівня довіри.
5. Якщо протягом року, що передує даті проведення оцінки діяльності підприємства, ним здійснювалося митне оформлення товарів і транспортних засобів у іншому митному органі у випадках, визначених частиною третьою статті 71 Митного кодексу України ( 92-15 ), то Комісія надсилає запит до такого митного органу про відповідність підприємства Критеріям оцінки. Комісія митного органу, до якого надійшов запит, у двотижневий строк з дня його отримання здійснює перевірку відповідності підприємства Критеріям оцінки і заносить дані про результати перевірки до Картки та надсилає її митному органу - відправнику запиту.
6. За результатами оцінювання підприємства Комісія, керуючись кількістю отриманих балів відповідно до Критеріїв оцінки, приймає рішення про віднесення його до "білого" чи "зеленого" списку або про невідповідність підприємства Критеріям оцінки.
У разі прийняття рішення про невідповідність підприємства Критеріям оцінки в розділі "Підстава для відмови щодо внесення підприємства до Реєстру" Картки головою Комісії або його заступником учиняється відповідний запис із роз'ясненням підстав в унесенні підприємства до Реєстру підприємств, до товарів і транспортних засобів яких установлено спрощений порядок застосування процедур митного контролю та митного оформлення, визначених нормативно-правовими актами Державної митної служби України (далі - Реєстр), форма якого наведена в додатку 2 до цього Порядку.
Протягом доби після прийняття рішення про невідповідність підприємства Критеріям оцінки митний орган письмово інформує підприємство про відмову в унесенні його до Реєстру із зазначенням причин такої відмови.
У разі одержання підприємством позитивної оцінки за результатами оцінювання голова Комісії надсилає Держмитслужбі України для аналізу та контролю в електронному вигляді повідомлення про наданий підприємству відповідного рівня довіри разом з його обґрунтуванням. Держмитслужба України в двотижневий строк з дня надходження до неї зазначеного повідомлення приймає рішення про підтвердження встановленого митним органом рівня довіри до підприємства або про непідтвердження встановленого рівня довіри до підприємства із зазначенням причин такого рішення.
У разі одержання позитивного результату оцінювання підприємства голова Комісії готує проект наказу про внесення підприємства до "білого" або "зеленого" списку Реєстру.
Завірена митним органом копія наказу протягом доби надсилається ним підприємству. Оригінал наказу разом з Карткою та заявою підприємства передається Комісією в установленому порядку до загального відділу митного органу, копії зазначених документів залишаються у відділі (секторі) організації митного контролю митного органу (далі - ВОМК).
Електронна копія наказу надсилається митним органом засобами електронного зв'язку Департаменту організації митного контролю, Департаменту аналітичної роботи та інформаційного моніторингу, митним органам, а дані підприємства вносяться керівником ВОМК (або, за його відсутності, посадовою особою ВОМК, визначеною керівником митного органу) до відповідного програмно-інформаційного комплексу (далі - ПІК) Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України (далі - ЄАІС), після чого відображається в колонці 6 Реєстру шляхом унесення до неї реквізитів наказу та короткої інформації про його зміст.
При цьому встановлені відповідно до визначеного рівня довіри форми й обсяги митних процедур, у тому числі зазначені в Переліку кодів нормативно-правових актів Державної митної служби України, окремі положення яких не застосовуються під час митного контролю та митного оформлення до товарів і транспортних засобів підприємств, що внесені до "білого"/"зеленого" списку Реєстру, застосовуються до товарів і транспортних засобів підприємства з дня набрання чинності наказом митного органу про включення його до Реєстру.
7. До товарів і транспортних засобів підприємств, унесених до "білого списку" Реєстру, не здійснюється митний огляд у пункті пропуску через державний кордон України, але здійснюється вибірковий митний огляд у митниці призначення/відправлення відповідно до статті 42 Митного кодексу України ( 92-15 ), якщо безпосереднім відправником або отримувачем таких товарів і транспортних засобів є це підприємство, а також не застосовуються положення нормативно-правових актів, наведені у Переліку інформаційних кодів нормативно-правових актів Державної митної служби України, окремі положення яких не застосовуються під час митного контролю та митного оформлення до товарів і транспортних засобів підприємств, що внесені до "білого"/"зеленого" списків Реєстру (далі - Перелік) (додаток 3).
8. До товарів і транспортних засобів підприємств, унесених до "зеленого списку" Реєстру, не застосовуються наведені у Переліку положення нормативно-правових актів за інформаційними кодами 1 - 7 а також застосовується вибірковий митний огляд у пункті пропуску через державний кордон України та в митниці призначення/відправлення відповідно до статті 42 Митного кодексу України ( 92-15 ).
9. Процедура встановлення форм і обсягів митного контролю та митного оформлення, які сприятимуть спрощенню та прискоренню митних процедур, до всіх унесених до Реєстру підприємств поширюється на митні режими імпорту, експорту, транзиту, митного складу, переробки на митній території України, переробки за межами митної території України.
Вказана процедура за рішенням митного органу поширюється також і на митний режим тимчасового ввезення (вивезення), у разі якщо підприємство є безпосереднім виконавцем робіт, пов'язаних з ремонтом і будівництвом морських і річкових суден, інших плавучих засобів і повітряних суден, щодо яких може бути наданий дозвіл на тимчасове ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування.
10. Митний огляд у пункті пропуску через державний кордон України товарів і транспортних засобів, що належать підприємствам, унесеним до "білого" списку Реєстру, може здійснюватися за наявності обґрунтованих підстав і за письмовим рішенням начальника митного органу або вповноваженої ним особи.
11. Митні органи здійснюють постійний контроль за дотриманням Критеріїв оцінки підприємствами, унесеними до Реєстру. При цьому начальники митних органів забезпечують безумовне дотримання вимог щодо внесення до ПІК "Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил" ЄАІС відповідними підрозділами повної та вичерпної інформації про всі порушені справи про контрабанду та/або справи про порушення митних правил (далі - справи про КБ та/або про ПМП) протягом доби з часу їх порушення й опрацювання протягом доби з часу отримання від Держмитслужби України інформації про застосування до підприємств спеціальних санкцій (далі - спеціальні санкції), передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" ( 959-12 ).
З метою оперативного отримання Комісією інформації про порушення стосовно внесених до Реєстру підприємств справ про КБ та/або ПМП наказом начальника митного органу керівнику ВОМК - члену Комісії (або, за його відсутності, посадовій особі ВОМК, визначеній керівником митного органу) надається доступ до розділу "Боротьба з контрабандою" ЄАІС. Зазначені посадові особи на початку кожного робочого дня здійснюють перегляд зазначеного розділу ЄАІС. У разі виявлення інформації про порушення стосовно унесеного до Реєстру підприємства справи про КБ та/або про ПМП керівник ВОМК (посадова особа ВОМК) негайно інформує про це Комісію. Одночасно з цим посадова особа ВОМК невідкладно вносить до колонки 8 Реєстру номер (и) справи (справ) про КБ та/або про ПМП, результат (и) її (їх) розгляду. В разі наявності інформації про застосування до підприємства спеціальних санкцій, інформація про це також невідкладно уноситься посадовою особою ВОМК до колонки 8 Реєстру.
Комісія протягом двох годин, з часу отримання зазначеної інформації, приймає рішення про призупинення дії наказу про включення підприємства до "білого"/ "зеленого" списку Реєстру. Рішення комісії відображається в Картці, після чого протягом двох годин видається відповідний наказ. Завірена митним органом копія наказу надсилається ним підприємству. Оригінал наказу долучається до Картки та заяви підприємства і здається до загального відділу митного органу. Копії зазначених документів залишаються у ВОМК.
Протягом чотирьох годин з моменту направлення підприємству копії наказу його електронна копія надсилається посадовою особою ВОМК засобами електронного зв'язку до Департаменту організації митного контролю, Департаменту аналітичної роботи та інформаційного моніторингу, митних органів. Одночасно інформація про це протягом чотирьох годин уноситься цією посадовою особою до ЄАІС, після чого відображається в колонці 6 Реєстру шляхом унесення до неї реквізитів наказу та короткої інформації про його зміст.
12. У разі закриття провадження у справі (справах) про КБ та/або про ПМП стосовно посадової особи (осіб) підприємства чи скасування спеціальної санкції стосовно підприємства, наказ про відновлення дії наказу про включення підприємства до "білого"/ "зеленого" списку Реєстру видається митним органом з дня набрання законної сили відповідним рішенням.
Завірена митним органом копія наказу надсилається ним підприємству. Оригінал наказу долучається до Картки та заяви підприємства і здається до загального відділу митного органу. Копії зазначених документів залишаються у ВОМК.
Протягом чотирьох годин з моменту направлення підприємству копії наказу його електронна копія надсилається посадовою особою ВОМК засобами електронного зв'язку до Департаменту організації митного контролю, Департаменту аналітичної роботи та інформаційного моніторингу, митних органів. Одночасно інформація про це протягом чотирьох годин уноситься цією посадовою особою до ЄАІС, після чого у колонці 6 Реєстру під реквізитами наказу про призупинення дії наказу про включення підприємства до "білого"/ "зеленого" списку зазначаються реквізити наказу про скасування цього наказу. При цьому номер справи (справ) про КБ та/або ПМП та/або інформація про застосування спеціальної санкції з колонки 8 Реєстру видаляється.
13. Переведення підприємства з "білого" списку в "зелений" або виключення підприємства з Реєстру вирішується митним органом за результатами розгляду справи (справ) про КБ та/або про ПМП стосовно посадової (их) особи (осіб) підприємства та/або застосування спеціальної санкції до підприємства.
При цьому відповідний наказ видається з дня набрання законної сили відповідним рішенням.
14. Підприємство, переведене з "білого" списку в "зелений" список Реєстру, може бути повернуто до "білого" списку не раніше ніж через рік за умови його відповідності Критеріям оцінки.
Підприємство, виключене з Реєстру, може повторно бути внесене лише у "зелений" список не раніше одного року з дати його виключення і за умови його відповідності Критеріям оцінки.
Послідовність дій Комісії митного органу з переведення підприємства на вищий рівень довіри аналогічна до визначених у пунктах 2 - 6 цього Порядку дій.
Завірена митним органом копія наказу про переведення підприємства у "білий" або "зелений" список надсилається митим органом підприємству. Оригінал наказу долучається до раніше виданого оригіналу наказу про переведення підприємства до "зеленого" списку або про виключення з Реєстру, Картки та заяви підприємства, що зберігаються в загальному відділі. Копії зазначених документів залишаються у ВОМК.
Протягом чотирьох годин з моменту направлення підприємству копії наказу його електронна копія надсилається посадовою особою ВОМК засобами електронного зв'язку до Департаменту організації митного контролю, Департаменту аналітичної роботи та інформаційного моніторингу, митних органів і вноситься цією посадовою особою до відповідного програмно-інформаційного комплексу ЄАІС, після чого відображається в колонці 6 Реєстру шляхом унесення до неї реквізитів наказу та короткої інформації про його зміст.
15. У разі зміни найменування, місцезнаходження, організаційно-правової форми підприємства, зміни керівників підприємства, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ підприємство протягом доби після здійснення таких змін зобов'язане повідомити про них митний орган. Митний орган протягом доби, наступної за днем отримання інформації, приймає рішення про виключення такого підприємства із Реєстру.
Протягом чотирьох годин з моменту направлення підприємству копії наказу про виключення цього підприємства з Реєстру його електронна копія надсилається посадовою ВОМК засобами електронного зв'язку до Департаменту організації митного контролю, Департаменту аналітичної роботи та інформаційного моніторингу, митних органів і вноситься цією посадовою особою до відповідного програмно-інформаційного комплексу ЄАІС, після чого відображається в колонці 6 Реєстру шляхом унесення до неї реквізитів наказу та короткої інформації про його зміст.
Комісія митного органу протягом тижня з дня отримання інформації від такого підприємства про згадані зміни повторно у першочерговому порядку здійснює його оцінювання за процедурою, встановленою даним Порядком.
Директор Департаменту організації митного контролю А.І.Сербайло
Додаток 1
до Порядку визначення
підприємств-резидентів,
до товарів і транспортних
засобів яких може
встановлюватися спрощений
порядок застосування
процедур митного контролю
та митного оформлення
Форма |
КАРТКА |
Повне та скорочене (за наявності) найменування підприємства _____ |
Члени комісії: |
------------------------------------------------------------------ |
--------------- |
Додаток 2
до Порядку визначення
підприємств-резидентів,
до товарів і транспортних
засобів яких може
встановлюватися спрощений
порядок застосування
процедур митного контролю
та митного оформлення
Форма |
РЕЄСТР |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
Додаток 3
до Порядку визначення
підприємств-резидентів,
до товарів і транспортних
засобів яких може
встановлюватися спрощений
порядок застосування
процедур митного контролю
та митного оформлення
ПЕРЕЛІК |
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
| 2 |Абзац другий пункту |Товари розміщуються на|При розміщенні та випуску | Так | Так |Рішення про застосування| |
| 5 |Абзац перший пункту |Порядок розміщення |Розміщення на СТЗ закритого| Так | Так |Рішення про застосування| |
| 7 |Абзац другий підпункту|За рішенням |За зверненням митного | Так | Так |Рішення про застосування| |
--------------- |