Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 1 березня 1999 р. N 279
Київ

( Позначку "Не для друку"
знято Розпорядженням КМ
N 490-рвід 19.03.20
08 )

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 1107 від 21.10.20
09 )

Про затвердження Положення про військові представництва
на підприємствах, в установах і організаціях

( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 482 від 14.04.20
04 )

( Зміни до Постанови див. в Постанові КМ
N 1529 від 02.11.20
06 )

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Положення про військові представництва на підприємствах, в установах і організаціях, що додається.

2. Установити, що мінімальна чисельність особового складу військових представництв Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки визначається в межах затвердженої в установленому порядку чисельності відповідних військових формувань та Міністерства внутрішніх справ виходячи з розміру витрат на утримання військовослужбовців та працівників військових представництв у межах 1 відсотка вартості озброєння, військової техніки, науково-технічної продукції, військового та іншого майна, що приймається військовими представництвами.

3. Державній службі експортного контролю разом з Міністерством оборони, Службою безпеки та Міністерством внутрішніх справ у тримісячний термін розробити і затвердити Положення про порядок залучення військових представництв до виконання робіт у галузі експортного контролю.

4. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 2 березня 1993 р. N 157 "Про Тимчасове положення про військові представництва на підприємствах та в організаціях України".

Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 березня 1999 р. N 279

Положення
про військові представництва на підприємствах,
в установах і організаціях

1. Це Положення визначає основні права та обов'язки військових представництв на промислових, науково-дослідних, проектних, конструкторських та інших підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності (далі - підприємства), які здійснюють розроблення, виробництво, постачання науково-технічної продукції, озброєння, військової техніки та іншого майна, виконують роботи і надають пов'язані з ними послуги (далі - товари військового призначення), а також взаємовідносини між військовими представництвами і підприємствами.

2. Військові представництва на підприємствах є підрозділами Міноборони, СБУ, інших військових формувань, а також МВС з контролю за якістю розроблення, виготовлення і монтажу товарів військового призначення та за виконанням умов їх постачання споживачам і здійснюють приймання товарів військового призначення від підприємств відповідно до контрактів з державного оборонного замовлення та зовнішньоекономічних договорів (контрактів) (далі - договір (контракт), міжнародних договорів, нормативних документів і цього Положення.

Військові представництва здійснюють також контроль за підготовкою підприємств до виконання визначених їм мобілізаційних завдань на особливий період, за виконанням довготермінових і річних програм мобілізаційної підготовки, у тому числі за створенням виробничих потужностей мобілізаційного призначення, страхового фонду документації та запасів матеріально-технічних ресурсів, а також беруть участь у розробленні та організації виконання заходів щодо забезпечення режиму секретності й технічного захисту інформації, контролюють стан охорони державної таємниці підприємствами-виконавцями і підприємствами-співвиконавцями замовлень під час розроблення, виробництва та постачання товарів військового призначення.

Зазначені представництва можуть бути залучені до виконання робіт у галузі експортного контролю України. Порядок залучення військових представництв до цих робіт регулюється положенням, затверджуваним Держекспортконтролем, Міноборони, МВС та СБУ. Військові представництва Міноборони обов'язково залучаються до здійснення контролю за якістю озброєння і військової техніки, що виробляються підприємствами України на експорт. ( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 482 від 14.04.2004 )

Військові представництва Міноборони виконують функції незалежної інспекції Авіаційного регістру Міждержавного Авіаційного Комітету, а також можуть виконувати функції незалежної інспекції Укравіації під час сертифікації типу авіаційної техніки та її виробництва на підприємствах, де вони дислоковані. Порядок провадження військовими представництвами зазначеної діяльності регулюється положеннями, які затверджуються Міноборони та Мінтрансом.

3. Військові представництва можуть утворювати Міноборони, СБУ, інші військові формування, а також МВС, які є державними замовниками з державного оборонного замовлення (далі - генеральний державний замовник). Рішення про утворення військового представництва чи його ліквідацію (розформування) приймається генеральним державним замовником. Питання, пов'язані з розміщенням та забезпеченням діяльності військового представництва на конкретному підприємстві, узгоджуються з керівником цього підприємства.

Військові представництва мають дійсні та умовні найменування, печатку із зображенням Державного Герба України, бланки та штампи.

4. У своїй діяльності військові представництва керуються Конституцією ( 254к/96-ВР ) і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, військовими статутами, нормативно-правовими актами Міноборони, СБУ, МВС, інших центральних органів виконавчої влади та цим Положенням.

5. Військові представництва провадять відповідно до законодавства діяльність, пов'язану з державною таємницею.

6. Військові представництва на підприємствах контролюють якість товарів військового призначення на всіх стадіях їх розроблення, випробування, виробництва, доробки, монтажу і постачання відповідно до нормативних документів та технічної документації (далі - НТД) і проводять у разі потреби вибіркову перевірку, розбирання та випробування вузлів, агрегатів, виробів, а також здійснюють приймання товарів військового призначення. Підставою для здійснення контролю якості та приймання товарів військового призначення військовими представництвами є наявність письмового доручення генерального державного замовника.

Порядок проведення вибіркової перевірки, а також кількість вузлів, агрегатів і виробів, що підлягають розбиранню, та відповідна методика визначаються НТД або за узгодженням між керівниками військового представництва та підприємства.

В окремих випадках, якщо інше не передбачено відповідними актами законодавства, виготовлення та постачання товарів військового призначення здійснюється, як виняток, згідно з документацією головного конструктора. В такому разі порядок виготовлення, контролю, випробувань, приймання та доробки продукції встановлюється головним конструктором за узгодженням з генеральним державним або іншим замовником.

7. Товари військового призначення, що підлягають контролю та прийманню військовими представництвами, мають відповідати НТД. Зазначені товари повинні постачатися в кількості й терміни, передбачені договорами (контрактами).

8. Військові представництва можуть звертатися до Центрального управління метрології та стандартизації Міноборони (Воєнстандарт) за консультаціями з питань метрології, вимірювальної техніки та інших питань, пов'язаних із здійсненням контролю за якістю продукції, та через генерального державного або іншого замовника - до органів і науково-дослідних організацій Держстандарту, інших центральних органів виконавчої влади, в тому числі з дотриманням у разі потреби встановленого режиму секретності. Одержані в результаті консультації висновки є обов'язковими для виконання генеральними державними або іншими замовниками, виконавцями та військовими представництвами.

9. Контроль за якістю та приймання товарів військового призначення військовими представництвами одного генерального державного замовника для іншого (інших) генерального державного замовника, а також для міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, які не є генеральними державними замовниками (далі - інші замовники), здійснюється на основі договорів. Контроль за якістю та приймання товарів військового призначення військовими представництвами одних генеральних державних замовників для інших може здійснюватися на безоплатній основі.

10. У разі коли на підприємстві не створено військового представництва, генеральний державний замовник направляє до цього підприємства своїх представників для приймання товарів військового призначення, здійснення контролю за виконанням замовлень. На зазначених представників поширюються усі права та обов'язки військових представництв, передбачені цим Положенням, у частині виконання доручених їм завдань.

11. Військові представництва під час виконання підприємствами дослідно-конструкторських і науково-дослідних робіт зобов'язані:

1) узгоджувати та вимагати узгодження підприємством тактико-технічних вимог, тактико-технічних (технічних) завдань на дослідно-конструкторські та науково-дослідні роботи, а також проектної документації на будівництво військових об'єктів;

2) узгоджувати й вимагати узгодження підприємством тактико-технічних (технічних) завдань на дослідні вироби (агрегати, системи, прилади), виготовлення яких за кооперацією здійснюється іншим підприємством, а також давати йому пропозиції щодо застосування в дослідних розробках стандартизованих і уніфікованих деталей, вузлів і комплектуючих елементів (компонентів) та використання їх у режимах і умовах, які відповідають режимам і умовам, передбаченим технічними умовами та іншою НТД;

3) брати участь у підготовці матеріалів, пов'язаних з укладенням договорів (контрактів) на проведення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, візувати і здійснювати контроль за їх оформленням та виконанням зазначених договорів;

4) контролювати виконання науково-дослідних робіт, аванпроектів, дослідно-конструкторських робіт на всіх етапах їх виконання. Брати участь в оцінці достатності вжитих заходів для забезпечення режиму секретності й технічного захисту інформації;

5) брати участь у розгляді та узгодженні методик і програм випробувань і досліджень, що проводяться підприємством на всіх стадіях розроблення та виготовлення зразків (партій) озброєння та інших товарів військового призначення, здійснювати контроль за проведенням випробувань цих зразків (партій) і оформленням результатів випробувань;

6) приймати дослідні зразки (партії) товарів військового призначення для проведення випробувань, а також технічну документацію згідно з діючою НТД;

7) опломбовувати прийняті й підготовлені до відвантаження для випробування дослідні зразки (партії) товарів військового призначення і до відправлення адресату передавати їх підприємству на відповідальне зберігання;

8) видавати підприємству посвідчення (акти) про прийняття товарів військового призначення та етапів робіт з їх виготовлення за встановленою формою, які є підставою для пред'явлення рахунків на оплату їх дослідних зразків (партій);

9) перевіряти якість опрацювання і брати участь в узгодженні технічних умов, технічних описів, інструкцій з експлуатації товарів військового призначення та іншої технічної документації;

10) узгоджувати зміни, що вносяться до технічної документації на товари військового призначення, передані у серійне виробництво чи поставлені генеральному державному або іншому замовникові;

11) перевіряти і узгоджувати розрахунково-калькуляційні матеріали щодо договірних цін;

12) здійснювати контроль за:

своєчасністю виконання заходів за результатами випробувань дослідних зразків (партій) товарів військового призначення;

якістю опрацювання технічної документації на зразки товарів військового призначення, які передаються у серійне виробництво (будівництво), за повнотою і вірністю змін, внесених до неї за результатами дослідного виробництва і випробувань товарів військового призначення;

правильністю витрат, проведених згідно з кошторисом на всіх стадіях розроблення та виготовлення дослідних зразків (партій) товарів військового призначення;

використанням науково-технічної продукції та матеріальних цінностей, які перебувають на відповідальному зберіганні на підприємствах. Військові представництва ведуть облік зазначених продукції та матеріальних цінностей, вносять пропозиції щодо їх використання і надають дозвіл (за узгодженням з генеральним державним або іншим замовником) на їх використання;

своєчасністю реалізації заходів щодо забезпечення режиму секретності й технічного захисту інформації на всіх етапах робіт, пов'язаних з державною таємницею.

12. Дослідно-конструкторські роботи (їх етапи), пред'явлені військовому представництву для приймання, можуть бути відхилені військовими представництвами за узгодженням з відповідним генеральним державним або іншим замовником у разі:

невиконання підприємством затверджених тактико-технічних вимог і тактико-технічних (технічних) завдань;

невідповідності виготовлених зразків нормативним документам, затвердженим ескізним, технічним, робочим проектам, технічній документації, а також невиконання спільних рішень генерального державного або іншого замовника і підприємства;

некомплектності пред'явлених проектних матеріалів і технічної документації, якщо це не передбачено договорами (контрактами), НТД та відповідними рішеннями генерального державного або іншого замовника і підприємства;

одержання незадовільних результатів випробувань;

невиконання встановленого режиму секретності й вимог нормативних документів з питань технічного захисту інформації.

Зазначені роботи чи етапи робіт можуть бути пред'явлені до приймання повторно після проведення узгоджених з військовим представництвом заходів щодо усунення виявлених недоліків.

13. Військові представництва під час виготовлення підприємством серійної продукції зобов'язані:

1) брати участь у підготовці матеріалів, пов'язаних з укладенням договорів (контрактів) на постачання товарів військового призначення, візувати їх і здійснювати контроль за своєчасним виконанням договорів (контрактів), перевіряти і узгоджувати розрахунково-калькуляційні матеріали щодо договірних цін;

2) здійснювати контроль за:

опрацюванням технічної документації на товари військового призначення і відповідністю цієї документації умовам договорів (контрактів) і спільних рішень генеральних державних замовників або інших замовників і виконавців, узгоджувати зміни до затвердженої або узгодженої технічної документації та періодично перевіряти її оригінали;

впровадженням у виробництво та додержанням під час його здійснення вимог НТД;

якістю виготовлення, додержанням технологічного процесу під час виготовлення і проведення випробувань товарів військового призначення згідно з НТД;

виконанням підприємством актів законодавства та НТД з питань підвищення якості, надійності й довговічності товарів військового призначення;

додержанням НТД щодо консервації, пакування і зберігання прийнятих товарів військового призначення на складах підприємств, за виконанням рознарядок на відвантаження товарів військового призначення та своєчасним оформленням у встановленому порядку приймально-здавальної супровідної документації;

своєчасним поданням на повірку засобів вимірювальної техніки, що застосовуються у процесі виробництва, приймання та випробування товарів військового призначення;

проведенням підприємствами заходів щодо мобілізаційної підготовки;

проведенням підприємствами заходів щодо охорони державної таємниці;

3) проводити приймально-здавальні випробування і приймання товарів військового призначення у терміни, передбачені договором (контрактом) або іншим документом;

4) брати участь у проведенні періодичних та інших спеціальних випробувань товарів військового призначення з метою перевірки їх якості й давати висновки за результатами випробувань;

5) аналізувати разом з керівництвом підприємств рекламації на товари військового призначення з метою вивчення характеру дефектів і вжиття заходів для їх усунення у виробах, що перебувають як у стадії виробництва, так і в стадії експлуатації, брати участь в оформленні рекламацій на недоброякісну та некомплектну продукцію, отриману від постачальників.

У разі коли на підприємстві створилися умови, що можуть призвести до випуску неякісних товарів військового призначення або до припинення їх приймання чи порушення установленого режиму секретності й вимог нормативних документів з питань технічного захисту інформації, а заходи, які вживаються керівником підприємства щодо усунення виявлених недоліків, неефективні з точки зору військового представництва, керівник військового представництва доповідає про це генеральному державному замовнику або іншому замовнику та керівникові підприємства.

14. На виготовлені товари військового призначення оформляється супровідний документ і ставиться клеймо, передбачене технічною документацією і договорами (контрактами), з дотриманням при цьому установленого режиму секретності. Відвантаження товарів військового призначення споживачеві провадиться у присутності військового представника.

У разі проведення робіт, які повинні здійснюватися за участю військових представництв, без узгодження з ними поставлені споживачеві товари військового призначення підлягають поверненню підприємству для повторної перевірки та пред'явлення для приймання.

15. Забраковані військовим представництвом товари військового призначення не можуть бути відправлені з підприємства-виробника і не підлягають використанню за призначенням, якщо відповідним генеральним державним або іншим замовником не буде дано додаткових вказівок щодо використання цих товарів.

Якщо в місячний термін від генерального державного або іншого замовника не отримано вказівки щодо подальшого використання зазначених товарів або запропонований ними розмір плати за ці забраковані військовим представництвом товари не задовольняє виробника, керівник підприємства може використовувати їх на свій розсуд (крім використання за прямим призначенням) з урахуванням обмежень режиму секретності.

Продукція загальнотехнічного призначення (вироби електронної техніки, електротехніки, вимірювальна техніка тощо), забракована військовим представництвом, може бути реалізована підприємством для використання в народному господарстві після проведення аналізу виявлених дефектів за узгодженням з військовим представництвом чи відповідним генеральним державним або іншим замовником.

16. Керівник військового представництва відповідає за:

1) організацію діяльності військового представництва;

2) організацію та здійснення об'єктивного контролю за якістю і комплектністю товарів військового призначення, що постачаються генеральному державному або іншому замовникові;

3) своєчасну підготовку висновків щодо аванпроектів, ескізних і технічних проектів та іншої документації, а також науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, що підлягають пред'явленню підприємством військовому представництву;

4) повноту та якість проведення усіх видів випробувань дослідних зразків (партій) товарів військового призначення, а також серійної продукції відповідно до НТД і достовірність їх результатів;

5) своєчасне оформлення висновків про результати всіх видів випробувань військової техніки, передбачених НТД;

6) правильність та своєчасність оформлення документів, що підтверджують якість, кількість і комплектність прийнятих товарів військового призначення;

7) стан економічної роботи у військовому представництві;

8) участь військового представництва у розробленні та організації виконання заходів щодо забезпечення режиму секретності й технічного захисту інформації на усіх стадіях розроблення, випробування, виробництва і постачання товарів військового призначення та здійснення контролю за якісним і своєчасним їх виконанням;

9) підготовку військового представництва до забезпечення безперебійного приймання продукції за планом на розрахунковий рік;

10) запровадження та виконання НТД на товари військового призначення.

17. Керівник військового представництва має право призупинити приймання і відвантаження товарів військового призначення у разі невиконання умов договору (контракту) або прийнятих спільних рішень генерального державного чи іншого замовника і виконавця щодо забезпечення якості та надійності товарів військового призначення, а саме в разі:

1) виявлення невідповідності виготовлених товарів військового призначення НТД;

2) випуску виробів, вузлів, агрегатів і деталей без внесення до відповідної документації в установлений термін змін, передбачених договорами (контрактами), НТД та прийнятими в установленому порядку організаційними й технічними рішеннями;

3) порушення встановленого технологічного процесу виробництва, обумовленого технічною документацією чи договором (контрактом);

4) виявлення у процесі експлуатації виробів дефектів, які призводять до аварії (виходу їх з ладу), якщо ці дефекти є також у товарах військового призначення, що перебувають у виробництві;

5) порушення встановленого режиму секретності й вимог нормативних документів з питань технічного захисту інформації.

18. Керівник підприємства відповідно до укладеного договору (контракту) забезпечує:

1) своєчасне і точне виконання замовлення на розроблення, виготовлення та постачання товарів військового призначення, в тому числі їх повну відповідність тактико-технічним вимогам і завданням, технічній документації чи еталонам;

2) своєчасне виконання встановлених підприємству завдань із створення і зберігання мобілізаційних потужностей і затверджених заходів за планом на розрахунковий рік;

3) своєчасне проведення усіх передбачених технічною документацією та договорами випробувань товарів військового призначення і правильну оцінку їх результатів;

4) точне додержання технологічного процесу виробництва;

5) своєчасне пред'явлення для приймання товарів військового призначення, а також усунення виробничих і конструкторських недоліків, виявлених під час випробувань та експлуатації товарів військового призначення;

6) своєчасне постачання за договорами комплектуючих виробів іншим підприємствам (іншими підприємствами), що виготовляють товари військового призначення;

7) організацію робіт із стандартизації та уніфікації товарів військового призначення, комплектуючих елементів і матеріалів, які застосовуються для їх виготовлення, а також своєчасне запровадження стандартів;

8) розроблення проектної, технічної, експлуатаційної та ремонтної документації, забезпечення нею в установленому порядку генерального державного або іншого замовника, а також облік, зберігання та ведення технічної документації на товари військового призначення;

9) збереження, належний технічний стан і своєчасне проведення технічного обслуговування товарів військового призначення, прийнятих на відповідальне зберігання, що здійснюється за додаткові кошти генерального державного або іншого замовника;

10) правильне та своєчасне складання за первинною документацією калькуляцій валових витрат на виробництво товарів військового призначення і визначення за участю військових представників цін на ці товари, проведення розрахунків витрат на розроблення нових їх зразків;

11) точність роботи контрольно-вимірювального інструменту, приладів, пристроїв і випробувальних установок, а також своєчасне подання на повірку засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у процесі виробництва, приймання та випробування товарів військового призначення;

12) своєчасне планування та ефективне виконання заходів щодо забезпечення режиму секретності й технічного захисту інформації;

13) організацію здійснення аналізу надійності товарів військового призначення на основі результатів їх випробувань і експлуатації.

19. Керівник підприємства відповідно до укладеного договору (контракту) зобов'язаний:

1) подавати на розгляд військовому представництву виконані дослідно-конструкторські та науково-дослідні роботи, аванпроекти, що підлягають пред'явленню генеральному державному або іншому замовникові, для отримання висновку про їх готовність до приймання. Приймання зазначених робіт, у тому числі за етапами та дослідних зразків (партій) товарів військового призначення починається після одержання письмового повідомлення про їх готовність до здавання, підписаного керівником підприємства;

2) вчасно вживати заходів для усунення дефектів і недоліків у товарах військового призначення, виявлених під час розроблення, виготовлення, монтажу, випробувань, контролю, приймання та передачі генеральному державному або іншому замовникові зазначених товарів, а також приділяти особливу увагу розглядові рекламацій на ці товари, узгоджувати зазначені заходи з військовим представництвом;

3) вживати ефективних заходів для усунення виявлених порушень встановленого режиму секретності й вимог нормативних документів з питань технічного захисту інформації на всіх стадіях виконання замовлень;

4) своєчасно здійснювати відвантаження за призначенням прийнятих військовими представництвами товарів військового призначення і забезпечувати збереження їх під час транспортування згідно з договорами (контрактами) та відповідними інструкціями;

5) своєчасно повідомляти вантажоодержувача і через військове представництво генерального державного чи іншого замовника про відвантаження товарів військового призначення;

6) запрошувати військових представників на науково-технічні та виробничі наради з питань розроблення зразків та виготовлення товарів військового призначення;

7) ознайомлювати військових представників з усіма документами, матеріалами і НТД, що стосуються відповідних замовлень, дослідно-конструкторськими і науково-дослідними роботами, у тому числі документами мобілізаційних планів;

8) своєчасно пред'являти військовим представництвам первинну документацію для перевірки калькуляції витрат на виробництво товарів військового призначення та витрат на здійснення дослідно-конструкторських і науково-дослідних робіт, які виконуються за прямими договорами (контрактами) та договорами між виконавцями і співвиконавцями;

9) подавати на узгодження військовому представництву проекти тактико-технічних вимог, тактико-технічних (технічних) завдань, а також програми випробувань і технічну документацію згідно з нормативними документами на товари військового призначення, звіти про результати випробувань, плани заходів щодо усунення дефектів і недоліків, виявлених під час випробувань;

10) узгоджувати з військовим представництвом відповідно до абзацу третього пункту 6 цього Положення технічну документацію на виробництво товарів військового призначення, а також усі зміни, що вносяться до узгоджуваної документації. Внесення змін здійснюється у порядку, що встановлюється за узгодженням між військовим представництвом та підприємством з урахуванням діючої системи конструкторської і технологічної документації;

11) у разі відсутності на підприємстві військового представництва надавати прибулим на підприємство представникам генерального державного замовника відповідно до пункту 10 цього Положення можливість ознайомлюватися із станом виконання договорів (контрактів), з усіма технічними, конструкторськими, технологічними, фінансово-плановими і мобілізаційними документами, які стосуються товарів військового призначення, а також перевіряти якість товарів військового призначення, що випускаються, і стан мобілізаційної підготовки підприємства;

12) повідомляти генерального державного або іншого замовника в узгоджувані з ним терміни, а також заінтересовані міністерства, інші центральні органи виконавчої влади про хід виконання згідно з договорами (контрактами) плану постачання товарів військового призначення.

20. У разі розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, та наявності інших порушень законодавства про державну таємницю керівники та інші посадові особи підприємств несуть відповідальність у порядку, встановленому законодавством.

21. Керівник військового представництва і керівник підприємства разом приймають рішення з поточних питань, пов'язаних з розробленням, виготовленням, випробуванням, прийманням товарів військового призначення.

22. Військові представництва організовують свою роботу з урахуванням встановлених на підприємстві правил внутрішнього трудового розпорядку та режиму секретності.

23. Військовослужбовці та працівники військового представництва не мають права втручатися у діяльність підприємства, крім випадків, передбачених цим Положенням, а працівники підприємства - відповідно в їх службову діяльність.

24. Військовослужбовці та працівники військового представництва в установленому на підприємстві порядку допускаються до робіт і документів, а також забезпечуються перепустками на право входу у службові і виробничі приміщення за письмовою заявкою керівника військового представництва.

25. На працівників, які працюють у військових представництвах і виконують свої функціональні обов'язки на підприємствах із шкідливими та небезпечними умовами праці, поширюються гарантії щодо їх правового і соціального захисту та пільги, передбачені законодавством про охорону праці для працівників таких підприємств. Зазначені гарантії та пільги забезпечуються відповідним генеральним державним замовником.

26. У разі постачання генеральному державному або іншому замовникові недоброякісних, некомплектних або таких, що не відповідають вимогам технічної документації, товарів військового призначення підприємство несе відповідальність згідно з укладеними договорами (контрактами).

27. Суперечності, які виникають між підприємством і військовим представництвом з питань, пов'язаних з розробленням, виготовленням, постачанням і визначенням якості товарів військового призначення, а також з інших питань діяльності військових представництв, розв'язуються в установленому законодавством порядку.