Открытое тестирование
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Затверджено
Наказ Генерального
прокурора України
18.03.2009 N 19
Положення
про порядок заміщення посад помічників
прокурорів і слідчих у міських, районних
та прирівняних до них прокуратурах
1. Загальні положення
1.1. Відповідно до статті 46 Закону України "Про прокуратуру" ( 1789-12 ) це Положення визначає засади організації та проведення відбору претендентів на заміщення вакантних посад помічників прокурорів, старших помічників прокурорів, слідчих, старших слідчих, слідчих з особливо важливих справ (надалі - помічників прокурорів і слідчих) міських, районних та прирівняних до них прокуратур, крім військових (надалі - прокуратур).
1.2. Метою проведення відбору є:
- комплектування кадрового складу органів прокуратури фахівцями, які за своїми професійними, діловими та моральними якостями і станом здоров'я найбільш придатні для виконання службових обов'язків;
- запровадження в процесі відбору відкритої змагальності за право обіймати вакантну посаду у прокуратурі;
- запобігання плинності кадрів, помилкам і можливим проявам суб'єктивізму в їх доборі, іншим прорахункам у роботі з кадрового забезпечення;
- подальший розвиток і зміцнення демократичних засад роботи з кадрами в органах прокуратури;
- підвищення престижу служби в органах прокуратури та їх авторитету в суспільстві.
1.3. Основними завданнями організації та проведення відбору претендентів на заміщення посад є:
- об'єктивна оцінка їх професійної придатності;
- ефективне використання в роботі з кадрового забезпечення сучасних форм фахового відбору, методів вивчення та оцінювання професійних, ділових, особистих і моральних якостей претендентів на заміщення вакантних посад, а також сучасних стандартів щодо кваліфікаційного рівня прокурорсько-слідчих працівників;
- психологічне тестування з метою виявлення осіб з асоціальними установками в поведінці, корисливою орієнтацією, незадовільним станом здоров'я.
2. Комісії з відбору
2.1. Для організації і проведення відбору претендентів на заміщення посад помічників прокурорів і слідчих у прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя утворюються комісії.
2.2. Комісія з відбору утворюється за відповідним наказом у складі:
- голови комісії;
- заступника голови;
- відповідального секретаря;
- членів комісії.
Головою комісії призначається один із заступників прокурора обласного рівня, а його заступником, як правило, - керівник кадрового підрозділу.
До складу комісії включаються найбільш досвідчені та авторитетні працівники. На засіданні комісії можуть бути присутніми представники Головного управління кадрового забезпечення, Національної академії прокуратури України та міськрайпрокурори, під керівництвом яких стажувалися, проходили практику або будуть працювати претенденти.
3. Умови проведення відбору
3.1. Відбір проводиться у першу чергу серед випускників поточного року базових вищих юридичних навчальних закладів та юридичних факультетів, яких рекомендовано органами прокуратури на навчання.
У разі відсутності таких претендентів на заміщення конкретної вакантної посади за вмотивованим рішенням комісії відбір може проводитися серед інших осіб, насамперед тих, які мають досвід роботи за спеціальністю у судових, правоохоронних та інших державних органах.
Особи, які раніше працювали в органах прокуратури і мають класні чини або військові звання, приймаються на роботу на загальних підставах.
3.2. Випускники базових вищих навчальних закладів, зазначені в абзаці першому пункту 3.1, мають право на участь у відборі на заміщення вакантних посад в органах прокуратури різних регіонів України.
3.3. Відбір випускників Національної академії прокуратури України на посади помічників і слідчих прокуратур проводиться за підсумками стажування в органах прокуратури, передбаченого статтею 46 Закону України "Про прокуратуру" ( 1789-12 ), та успішного проходження державної атестації за результатами навчання в академії.
У разі відмови випускника Національної академії прокуратури України від запропонованої Генеральною прокуратурою України посади чи негативного висновку за результатами стажування на нього поширюються загальні умови відбору, передбачені цим Положенням.
3.4. Особи, які претендують на зайняття посад помічників прокурорів і слідчих, повинні відповідати таким загальним вимогам:
- бути громадянином України;
- мати повну вищу юридичну освіту освітньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст" або "магістр";
- вільно володіти державною мовою;
- за станом здоров'я бути придатним для виконання службових обов'язків;
- мати необхідні для роботи на заміщуваній посаді основоположні спеціальні знання, уміння та навички, ділові якості (старанність, почуття відповідальності за доручену справу, дисциплінованість, ініціативність, самоорганізованість, емоційну врівноваженість, культуру спілкування; здатність до відбору суттєвої інформації, обґрунтованість суджень, кмітливість тощо);
- за своїми моральним якостями відповідати високому званню прокурорського працівника.
3.5. До участі у відборі не допускаються особи, які притягувалися до кримінальної відповідальності, визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними, а також ті, які не можуть бути згідно із законодавством прийняті на роботу в органи прокуратури та державну службу.
3.6. Особи, які успішно пройшли відбір, але не рекомендовані для призначення у зв'язку з відсутністю вакантних посад, за рішенням комісії можуть претендувати на заміщення посад у майбутньому.
Зазначене право втрачається у разі відмови від запропонованих посад у прокуратурах інших регіонів України.
4. Прийом і розгляд документів на участь у відборі
4.1. Для участі у відборі до кадрового підрозділу прокуратури обласного рівня подаються такі документи:
- письмова заява встановленого зразка;
- засвідчена копія диплома про отримання відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня з додатком;
- листок з обліку кадрів;
- автобіографія;
- дві фотокартки розміром 4 х 6 см;
- довідка органу державної податкової служби про присвоєння ідентифікаційного номера;
- завірена копія трудової книжки (за наявності);
- декларація про доходи та зобов'язання фінансового характеру щодо себе та членів своєї сім'ї;
- довідка про перевірку особи на наявність судимості;
- довідки з психоневрологічного та наркологічного диспансерів;
- довідка про перебування в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців.
Диплом про освіту, паспорт громадянина України, військовий квиток або посвідчення про приписку до призовної дільниці, трудову книжку претендент пред'являє особисто.
4.2. Претенденти можуть також надавати додаткову інформацію щодо своєї освіти, практичних навичок, первинного досвіду роботи, професійного рівня і репутації (характеристики, рекомендації відповідних правоохоронних органів з місця проходження практики, копію (тематику) магістерської роботи, матеріали практики, наукові публікації тощо).
4.3. Кадровий підрозділ перевіряє документи на відповідність їх встановленим вимогам.
4.4. Несвоєчасне або надання документів не в повному обсязі чи з порушенням правил оформлення є підставою для відмови в їх прийомі. Особи, документи яких не відповідають встановленим вимогам, до участі у відборі не допускаються.
5. Форми проведення відбору
5.1. Формами відбору є:
- вивчення наявних документів;
- перевірка знань у формі професійного тестування;
- вивчення результатів перевірки ділових і особистих якостей, проявлених під час проходження в органах прокуратури переддипломної практики (для випускників базових вищих навчальних закладів);
- співбесіда;
- обговорення на засіданні комісії.
Під час відбору беруться до уваги результати психологічного дослідження.
5.2. Вивчення документів проводиться для з'ясування успішності навчання, стану здоров'я, біографічних відомостей, родинних зв'язків, участі у підприємницькій, політичній діяльності (належності до політичних партій і рухів) та перевірки, за наявності сумнівів, їх достовірності.
5.3. Перевірка знань у формі тестування проводиться кадровим підрозділом за програмою і тестами, розробленими Головним управлінням кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України спільно з Національною академією прокуратури України.
5.4. Метою вивчення результатів перевірки ділових і особистих якостей, проявлених під час проходження в органах прокуратури переддипломної практики, є з'ясування професійної придатності претендента до прокурорської діяльності.
5.5. Співбесіда у кадровому підрозділі спрямована на оцінку відповідності ділових і моральних якостей претендентів вимогам за відповідною посадою та виявлення з їх числа найбільш підготовлених. До неї може залучатися міськрайпрокурор, під керівництвом якого стажувався, проходив практику або працюватиме претендент.
За результатами співбесіди та вивчення документів складається довідка.
5.6. Психологічні дослідження проводяться спеціалістом-психологом з метою з'ясування придатності претендентів до прокурорської діяльності і прогнозу успішності їх подальшої роботи.
5.7. На засіданні комісії керівником кадрового підрозділу оголошуються результати співбесіди та вивчення документів, перевірки знань кандидата, психологічного дослідження, підсумками результатів практики, вносяться пропозиції щодо порядку розгляду.
Першими розглядаються питання щодо заміщення вакантних посад з найбільшою кількістю претендентів. Рішення комісії щодо визначення переможців відбору на конкретні вакантні посади приймається шляхом голосування.
Претенденти, які не стали переможцями на певну посаду, мають право взяти участь у відборі на іншу вакантну посаду.
5.8. Час проведення співбесід, тестувань, засідання комісії завчасно доводяться до відома претендентів.
5.9. Об'єктивність відбору забезпечується рівними умовами його проведення та відкритістю інформації про його результати.
5.10. Рішення комісії приймаються, як правило, відкритим голосуванням, простою більшістю голосів присутніх на її засіданні членів. Голосування може проводитись таємно, якщо пропозиція про проведення такого голосування була внесена хоча б одним із членів комісії.
5.11. Рішення комісії вважається правочинним, якщо в голосуванні брало участь не менш як дві третини від числа її членів. Засідання комісії та прийняті рішення оформляються протоколом, який ведеться відповідальним секретарем.
5.12. Рішення комісії оголошується в день його прийняття.
5.13. Матеріали співбесід, вивчення документів, тестів, психологічного дослідження зберігаються разом з іншими матеріалами та документами комісії у кадровій службі упродовж трьох років від дня засідання комісії.
Довідки про перевірку особи на наявність судимості, психоневрологічного, наркологічного диспансерів, про перебування у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців повертаються особам, які не пройшли відбір.
6. Заміщення посад за результатами відбору
6.1. Рішення комісії щодо визначення переможця є підставою для видання наказу про призначення цієї особи на відповідну посаду.
Прийняте рішення може бути оскаржене в день його оголошення відповідно прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. За наявності підстав прокурор може призначити додаткове засідання комісії з метою перевірки доводів скарги. Після розгляду скарги на засіданні комісії прокурор приймає остаточне рішення.