Открытое тестирование
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
17.01.2010 N 2а-419/10/2670
Про визнання протиправною та скасування постанови
КМУ N 16 від 13.01.2010 року "Про внесення змін
до постанов КМУ від 21.12.2001 N 1713 та
від 28.07.2004 року N 966" включно з додатком
За позовом Кандидата на пост Президента України |
до Кабінету Міністрів України |
про визнання протиправною та скасування |
Головуючий, суддя Арсірій Р.О. |
Судді: Вовк П.В., Костенко Д.А. |
Секретар судового Миронюк Д.М. |
Представники: |
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та скасування постанови КМУ N 16 від 13.01.2010 року "Про внесення змін до постанов КМУ від 21.12.2001 N 1713 та від 28.07.2004 року N 966" включно з додатком.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.01.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі N 2а/419/10/2670.
16.01.2010 у судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просить його задовольнити.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача спірна постанова є протиправною та підлягає скасування оскільки, нею внесені зміни, які додатково врегульовують сам порядок організації роботи виборчих комісій по здійсненню права виборцям проголосувати за межами приміщення для голосування та відповідної оплати цієї праці, що суперечить ст. 77 Закону України "Про вибори президента України" ( 474-14 ) та п. 6.1 роз'яснень ЦВК "Щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 січня 2010 року", затверджених постановою ЦВК N 475 від 12.12.2009 року.
Представник відповідача проти позову заперечує та просить відмовити у задоволені позову, у тому числі з підстав того, що даний позов підсудний Київському окружному адміністративному суду згідно положень ч. 2 ст. 19 КАСУ ( 2747-15 ).
Станом на час розгляду справи, до суду факсимільним зв'язком надійшло клопотання від третьої особи N 21-23-431 про розгляд справи за відсутністю представника третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, суд ВСТАНОВИВ:
Постановою Центральної виборчої комісії від 02.11.2009 року N 234 на підставі заяви Бродського М.Ю. про самовисування на пост Президента України та доданих до неї документів, Бродського М.Ю. зареєстровано кандидатом на пост Президента України.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 КАСУ ( 2747-15 ), яка встановлює особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, які порушують законодавство про вибори та референдум, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії (блок місцевих організацій партій), які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Отже, Позивач має право на оскарження рішення Відповідача оформленого у вигляді постанови згідно особливостей статті 174 КАСУ ( 2747-15 ).
Враховуючи положення ч. 3 ст. 174, ч. 2 ст. 18, ч. 3 ст. 19 КАСУ ( 2747-15 ) даний спір підсудний окружному адміністративному суду міста Києва.
13 січня 2010 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову N 16 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. N 1713 та від 28 липня 2004 р. N 966", а саме:
оскаржуваною постановою КМУ N 16 від 13 січня 2010 р. внесені зміни (доповнення) до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. N 1713 "Про затвердження Порядку оплати або відшкодування вартості послуг, наданих окружним і дільничним виборчим комісіям під час підготовки та проведення виборів народних депутатів України" та п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 р. N 966 "Про умови оплати праці членів виборчих комісій".
Вказаними змінами пункт 5 Порядку оплати або відшкодування вартості послуг, наданих окружним і дільничним виборчим комісіям під час підготовки та проведення виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. N 1713, доповнено абзацом такого змісту:
"Відшкодування вартості автотранспортних послуг, пов'язаних з виїздом членів дільничної виборчої комісії до виборців, які звернулися до виборчої дільниці для організації їх голосування за межами приміщення для голосування без подання ними відповідної медичної довідки, що підтверджує неможливість самостійного прибуття на виборчу дільницю, є використанням бюджетних коштів всупереч їх цільовому призначенню".
Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 р. N 966 доповнено абзацом такого змісту:
"Виплата членам дільничної виборчої комісії заробітної плати за робочий час, витрачений для виїзду до виборців, які звернулися до виборчої дільниці для організації їх голосування за межами приміщення для голосування без подання ними відповідної медичної довідки, що підтверджує неможливість самостійного прибуття на виборчу дільницю, а також за робочий час, витрачений для проведення засідання дільничної виборчої комісії з метою доповнення списків виборців у день проведення голосування, є використанням бюджетних коштів всупереч їх цільовому призначенню".
Отже, як вбачається із зазначених доповнень вони додатково визначають порядок оплати послуг та оплати роботи членів виборчих комісій, що пов'язані із здійсненням членами дільничних виборчих комісій своїх повноважень по забезпеченню голосування за межами приміщення для голосування та внесення змін до списків виборів у день голосування, а тому дана постанова прямо пов'язана з виборчим процесом.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАСУ ( 2747-15 ) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про вибори Президента України" ( 474-14 ) (надалі - Закон) підготовка і проведення виборів Президента України регулюються Конституцією України ( 254к/96-ВР ), цим Законом ( 474-14 ), Законом України "Про Центральну виборчу комісію" ( 1932-15 ), іншими законами України, постановами Верховної Ради України про призначення виборів Президента України, а також іншими актами законодавства, прийнятими відповідно до цього Закону ( 474-14 ).
Таким чином, порядок проведення виборів Президента України регулюється виключно Законом України "Про вибори Президента України" ( 474-14 ) та тими нормативними актами, які мають відповідати положенням цього Закону ( 474-14 ).
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону ( 474-14 ) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень: надавати їм необхідні приміщення відповідно до нормативів, що встановлюються цим Законом ( 474-14 ) та прийнятими відповідно до нього актами Центральної виборчої комісії; забезпечувати їх охорону, а також охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації; надавати згідно із встановленими Центральною виборчою комісією нормами транспортні засоби, засоби зв'язку, обладнання, інвентар, оргтехніку, що підлягають поверненню після припинення повноважень виборчих комісій. Порядок оплати зазначених послуг та відшкодування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону ( 474-14 ) робота членів виборчих комісій (у тому числі пенсіонерів та осіб, які тимчасово не працюють) у день виборів, у день повторного голосування і в дні встановлення підсумків голосування оплачується у розмірі та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Отже, виходячи з вищенаведених норм, Кабінет Міністрів України повноважний визначати порядок оплати послуг, наданих виборчим комісіям та порядок оплати праці членів виборчих комісій виключно в межах і контексті інших положень Закону ( 474-14 ), що регулюють порядок проведення виборів, в тому числі мають відповідати положенням Закону ( 474-14 ), які визначають порядок організації голосування за межами приміщення для голосування.
Відповідно до ст. 77 Закону ( 474-14 ), яка встановлює порядок організації голосування за межами приміщення для голосування, виборець, який за станом здоров'я не може прибути до приміщення для голосування звичайної виборчої дільниці, де він включений до списку виборців, а також виборець, який включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному лікувальному закладі, і через постільний режим не може прибути до приміщення для голосування, має право звернутися з письмовою заявою до дільничної виборчої комісії з проханням забезпечити йому голосування за межами приміщення для голосування.
Інших документів, крім заяви, що є передумовою для забезпечення голосування на дому Законом ( 474-14 ) не передбачено.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 25 Закону ( 474-14 ) Центральна виборча комісія, крім повноважень, визначених Законом України "Про Центральну виборчу комісію" ( 1932-15 ) приймає обов'язкові для застосування виборчими комісіями роз'яснення з питань виконання цього Закону ( 474-14 ), здійснює організаційно-методичне забезпечення їх діяльності.
Так, на виконання своїх повноважень з метою забезпечення складання та уточнення списків виборців на виборчих дільницях для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 січня 2010 року (далі - вибори), забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України принципів і засад виборчого процесу, однакового застосування законодавства України про вибори на всій території України 12.12.2009 року Центральна виборча комісія прийняла постанову N 475, якою затвердила Роз'яснення щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 січня 2010 року (далі - Роз'яснення).
Відповідно до п. 6.1 та п. 6.2 розділу 6 Роз'яснень виборець, який за станом здоров'я не може прибути до приміщення для голосування звичайної виборчої дільниці, де він включений до списку виборців, а також виборець, який включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному лікувальному закладі, і через постільний режим не може прибути до приміщення для голосування, має право звернутися з письмовою заявою до дільничної виборчої комісії з проханням забезпечити йому голосування за межами приміщення для голосування. Виборець, щодо якого у списку виборців відсутня відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, у власноручно написаній заяві до дільничної виборчої комісії з проханням забезпечити йому голосування за межами приміщення для голосування зазначає причину нездатності самостійно пересуватися.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ( 1932-15 ) рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.
Отже, статтею 77 Закону ( 474-14 ) та п. 6.1, п. 6.2 розділу 6 Роз'яснень "Щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 січня 2010 року" не встановлено, обов'язку виборця, який за станом здоров'я не може прибути до приміщення для голосування звичайної виборчої дільниці, де він включений до списку виборців, а також виборець, який включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному лікувальному закладі, і через постільний режим не може прибути до приміщення для голосування, надавати жодних інших документів ніж відповідної заяви.
Крім того, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 січня 2010 року встановлено, що "аналізуючи положення статті 77 Закону ( 474-14 ) колегія суддів приходить до висновку, що чинне законодавство України не встановлює вимог щодо подання виборцем будь-яких додаткових документів до заяви про голосування за місцем перебування, у тому числі і для виборців, які голосують на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах. Тобто, від самого виборця жодні додаткові документи та підтвердження щодо тимчасової нездатності самостійно пересуватися згідно із законом не повинні вимагатися, а в силу ч. 1 ст. 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ) ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством".
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідно до положень Закону ( 474-14 ) та Роз'яснень ЦВК "Щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 січня 2010 року, затверджених постановою ЦВК N 475 від 12.12.2009 р., зміни до витягу із списку виборців на виборчій дільниці для голосування за межами приміщення для голосування здійснюється виборчими комісіями на підставі лише заяви виборця без подання додаткових документів, в тому числі без подання відповідної медичної довідки.
Відповідно до ч. 1 статті 37 Закону ( 474-14 ) витрати на підготовку та проведення виборів Президента України здійснюється виключно за рахунок коштів Державного бюджету України.
Закупівля послуг, в тому числі автотранспортних, пов'язаних з виконанням повноважень членів дільничної виборчої комісії під час виборчого процесу здійснюється виборчими комісіями за рахунок коштів Державного бюджету України (ч. 2 ст. 39 Закону) ( 474-14 ).
Оплата роботи членів виборчих комісій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ч. ч. 1, 5 ст. 40 Закону) ( 474-14 ).
Відповідно до ч. 1 статті 22 Закону ( 474-14 ) виборчі комісії є спеціальними колегіальними державними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів Президента України та забезпечувати повне й однакове дотримання законодавства України щодо виборів Президента України.
Повноваження дільничних виборчих комісій визначені статтею 27 Закону ( 474-14 ), згідно з якою дільнична виборча комісія щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, зокрема, отримує список виборців від окружної виборчої комісії, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом ( 474-14 ), уточнює список виборців, подає його для загального ознайомлення та у випадках, передбачених цим Законом ( 474-14 ), вносить до нього зміни та організовує голосування на виборчій дільниці.
Таким чином, забезпечення реалізації виборцями права обирати, шляхом надання можливості проголосувати в день виборів і тим виборцям, які звернулися у спосіб визначений Законом ( 474-14 ) із відповідною заявою про голосування за межами приміщення для голосування є обов'язком членів ДВК.
Отже, здійснення членами ДВК дій для виїзду до виборців, які за станом здоров'я не можуть проголосувати у приміщенні для голосування і які звернулися до виборчої комісії відповідно до Закону ( 474-14 ) для організації їх голосування за межами приміщення для голосування на підставі заяви виборця без подання додаткових документів, у тому числі медичної довідки, є правомірними, а тому оплата таких витрат і оплата цієї роботи не може визнаватись нецільовим використанням бюджетних коштів, тобто визнаватися по суті протиправними, такими, що тягнуть дисциплінарну, адміністративну чи кримінальну відповідальність (ст. 119 Бюджетного кодексу) ( 2542-14 ).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України.
Відповідно до п. 20 ст. 92 Конституції України ( 254к/96-ВР ) виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
Таким чином, приймаючи постанову N 16 від 13.01.2010 року, відповідач фактично вніс зміни до ст. 77 Закону ( 474-14 ), п. 6.1 та п. 6.2 Роз'яснень Центральної виборчої комісії "Щодо складання та уточнення списків виборців для підготовки і проведення голосування з виборів Президента України 17 січня 2010 року", передбачивши обов'язок надання крім відповідної заяви ще й медичної довідки, чим перевищив надані йому повноваження оскільки, нормами Конституції України ( 254к/96-ВР ) та Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( 279-17 ), не передбачено право Кабінету Міністрів України вносити зміни до законів та врегульовувати дані правовідносини.
Крім того, згідно п. 1 постанови КМУ N 966 від 28.07.2004 робота членів комісії оплачується за відпрацьований день, а не за відпрацьовані години, враховуючи понад нормований день роботи, а тому постановка питання у постанові шляхом внесення до неї змін про виокремлення видів роботи, часу роботи члена комісії суперечить пункту 1 цієї ж постанови та загальним засадам оплати праці.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України ( 2747-15 ) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими оскільки, відповідачем не доказано правомірності прийняті ним спірної постанови, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України ( 2747-15 ), якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до ч. 4 ст. 177 КАС України ( 2747-15 ) судові рішення, ухвалені за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172, 174, 175 цього Кодексу ( 2747-15 ), у період від двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування, до шостої години дня голосування, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Керуючись ст. ст. 2, 94, 158 - 163, 174 КАСУ ( 2747-15 ), суд ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України N 16 від 13.01.2010 року "Про внесення змін до постанов КМУ від 21.12.2001 N 1713 та від 28.07.2004 року N 966" включно з додатком.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Бродського Михайла Юрійовича 3 грн. 40 коп., сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий, суддя Р.О.Арсірій
Судді: П.В.Вовк, Д.А.Костенко