Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
13.09.2010 N 424

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 жовтня 2010 р.за N 998/18293

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 172 від 01.06.20
11)

Про затвердження Порядку
формування банками резервів
за кредитами і нарахованими за ними
процентами та списання
безнадійної заборгованості

Відповідно до статті 36 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 ), статей 7 та 59 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), підпункту 12.2.1 пункту 12.2 та підпункту 12.3.13 пункту 12.3 статті 12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) з урахуванням змін, унесених Законом України від 20.05.2010 N 2275-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", з метою відображення реальної якості кредитного портфеля банків Правління Національного банку України постановляє:

1. Затвердити Порядок формування банками резервів за кредитами і нарахованими за ними процентами та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок), що додається.

2. Банки мають право списувати згідно з Порядком заборгованість за кредитами (уключаючи нараховані за ними проценти), яка до дати набрання чинності цією постановою віднесена до категорії "безнадійна" відповідно до глави 6 Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695 (зі змінами).

Заборгованість за кредитами (уключаючи нараховані за ними проценти), яка віднесена до категорії "безнадійна" після дати набрання чинності цією постановою, списується банком згідно з Порядком за умови її відповідності хоча б одній з ознак безнадійної заборгованості, визначених податковим законодавством.

3. Постанова набирає чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.

4. Департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду (Н.В.Іваненко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів центрального апарату, територіальних управлінь Національного банку України, а також банків України для керівництва та використання в роботі.

5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на виконавчого директора - керівника Служби банківського нагляду О.М.Бережного, Департамент безвиїзного банківського нагляду (С.В.Фабер), Департамент інспектування банків (В.О.Случ) та начальників територіальних управлінь Національного банку України.

Голова В.С.Стельмах

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
13.09.2010 N 424

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 жовтня 2010 р.за N 998/18293

Порядок
формування банками резервів
за кредитами і нарахованими за ними процентами
та списання безнадійної заборгованості

1. Банк формує резерви (страхові резерви) за кредитами та нарахованими за ними процентами (далі - резерви) самостійно в розмірі та порядку, установлених Положенням про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695, зі змінами (далі - Положення).

2. Банк відображає в бухгалтерському обліку формування резервів за кредитами та нарахованими за ними процентами відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.12.2007 N 481, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за N 48/14739, зі змінами (далі - Інструкція N 481), такою проводкою:

Дебет

Рахунки для обліку відрахувань у відповідний резерв;

Кредит

Рахунки для обліку відповідного спеціального резерву.

3. Банк має право самостійно списати (відшкодувати) за рахунок резервів безнадійну заборгованість за кредитами позичальників - юридичних осіб, фінансова діяльність яких визначена як незадовільна, та позичальників - фізичних осіб, фінансовий стан яких визначено як нестабільний або незадовільний, за якою платежі за основним боргом та/або нарахованими доходами прострочені понад 90 днів та яка обліковується за окремими аналітичними рахунками з обліку безнадійної заборгованості (далі - безнадійна заборгованість).

У разі списання безнадійної заборгованості за кредитами банк одночасно списує нараховані проценти за цими кредитами за рахунок сформованих резервів.

4. Рішення про списання безнадійної заборгованості за кредитами та нарахованими за ними процентами приймається правлінням банку.

5. Безнадійна заборгованість за кредитами, що надані пов'язаним з банком особам(1), уключаючи нараховані за ними проценти, підлягає списанню за рахунок сформованих резервів тільки за умови її відповідності хоча б одній з ознак безнадійної заборгованості, визначених податковим законодавством.

_______________

(1) Визначаються відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України

6. Банк відображає в бухгалтерському обліку списання безнадійної заборгованості за відповідними кредитами та нарахованими за ними процентами за рахунок відповідних резервів згідно з Інструкцією N 481 такою проводкою:

Дебет

Рахунки для обліку відповідного спеціального резерву;

Кредит

Рахунки, за якими обліковується актив, класифікований як безнадійний.

7. Банк відображає списану за рахунок резервів безнадійну заборгованість за позабалансовими рахунками відповідно до Інструкції N 481 такою проводкою:

Дебет

Рахунки для обліку списаної у збиток заборгованості;

Кредит

Контррахунок.

8. Списання безнадійної заборгованості за кредитами та нарахованими за ними процентами не є підставою для припинення вимог банку до позичальника.

Банк у період відповідно до законодавства України продовжує роботу щодо відшкодування списаної за рахунок резерву безнадійної заборгованості.

9. Банк відображає в бухгалтерському обліку часткове або повне погашення контрагентом раніше списаної за рахунок резервів суми безнадійної заборгованості такими проводками:

а) якщо безнадійну заборгованість було списано за рахунок резервів у поточному році:

Дебет

Рахунки для обліку грошових коштів, рахунки клієнтів;

Кредит

Рахунки для обліку відрахувань у відповідний резерв;

б) якщо безнадійну заборгованість було списано за рахунок резервів у минулому році:

Дебет

Рахунки для обліку грошових коштів, рахунки клієнтів;

Кредит

Рахунки для обліку повернення раніше списаної заборгованості.

Одночасно за позабалансовими рахунками здійснюється така проводка:

Дебет

Контррахунок;

Кредит

Рахунки для обліку списаної у збиток заборгованості.

Директор Департаменту нормативно-методологічного
забезпечення банківського регулювання та нагляду Н.В.Іваненко