Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
20.01.2000 N 21
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
9 лютого 2000 р. за N 75/4296
( Позначку "Не для друку"
знято Постановою НБУ
N 305 від 30.06.2010 )
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 288 від 17.08.2011)
Про затвердження Правил застосування
спеціальних засобів активної оборони
та заходів фізичного впливу
під час охорони об'єктів Національного
банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою
Національного банку
N 101 від 11.04.2011 )
( У заголовку та тексті постанови слова "вогнепальної зброї"
виключено згідно з Постановою Національного банку N 101
від 11.04.2011 )
Відповідно до статей 22 та 56 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ) Правління, розглянувши подані Департаментом банківської безпеки Правила застосування спеціальних засобів активної оборони та заходів фізичного впливу під час охорони об'єктів Національного банку України, постановляє:
1. Затвердити Правила застосування спеціальних засобів активної оборони та заходів фізичного впливу під час охорони об'єктів Національного банку України (додаються).
2. Управлінню справами (В.В.Врублевський) та Департаменту банківської безпеки (І.П.Черник) довести Правила застосування спеціальних засобів активної оборони та заходів фізичного впливу під час охорони об'єктів Національного банку України до відома територіальних установ та підрозділів НБУ.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покладаю на себе та на директора Департаменту банківської безпеки І.П.Черника.
4. Постанова набуває чинності через десять днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
В.о. Голови В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
20.01.2000 N 21
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
9 лютого 2000 р. за N 75/4296
( Позначку "Не для друку"
знято Постановою НБУ
N 305 від 30.06.2010 )
Правила
застосування спеціальних засобів
активної оборони та заходів фізичного
впливу під час охорони об'єктів
Національного банку України
( У заголовку правил слова "вогнепальної зброї" виключено
згідно з Постановою Національного банку N 101
від 11.04.2011 )
Розділ 1. Загальні положення
1.1. Правила застосування спеціальних засобів активної оборони та заходів фізичного впливу під час охорони об'єктів Національного банку України (далі - Правила) розроблено відповідно до статті 22 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ). ( Пункт 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 101 від 11.04.2011 )
1.2. Ці Правила встановлюють порядок застосування спеціальних засобів активної оборони та використання заходів фізичного впливу під час охорони об'єктів НБУ. ( Пункт 1.2 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 101 від 11.04.2011 )
1.3. Терміни в цих Правилах вживаються в такому значенні:
напад - це насильницькі дії (заподіяння тілесних ушкоджень, відбирання зброї, зв'язування, вбивство тощо) або погроза вчинення насильницьких дій щодо працівників, клієнтів, відвідувачів, а також особового складу варти, окремого постового на об'єкті, що охороняється. Напад, як такий, не перестає ним бути, якщо його лише призупинено і в кожну мить він може розпочатися знову. Напад вважається закінченим, коли він перерваний захистом або припинений (з неможливістю поновлення) самим нападником;
напад на будівлі, приміщення, споруди й транспортні засоби - це насильницькі дії, які вчиняються під час вторгнення, тобто відкритого проникнення на територію об'єкта, що охороняється, або в приміщення, всупереч встановленому режиму роботи об'єкта, діючим правилам пропускного режиму, вимогам службових осіб або волі осіб, які в цих приміщеннях розташовуються, чи волі водіїв транспортних засобів, які ними керують, а також насильницькі дії, що не пов'язані зі вторгненням у приміщення, транспорт, але спрямовані на їх пошкодження або знищення;
збройний опір - це активна протидія будь-якої особи, що спрямована проти здійснення постовими своїх службових обов'язків і поєднана із застосуванням вогнепальної,холодної зброї, а також інших предметів, що можуть бути застосовані як зброя або її імітувати;
транспортний засіб - це засіб, що призначений для перевезення людей або вантажу;
сторонні особи - всі особи (за винятком тих, щодо яких є підстави для застосування зброї, спеціальних засобів активної оборони і заходів фізичного впливу);
необхідна допомога потерпілій особі - долікарська допомога, яка полягає в зупиненні кровотечі, виклику швидкої медичної допомоги або доставленні особи, яка постраждала, до медичної установи;
погроза застосування зброї - приведення правопорушником зброї у положення приготування до застосування або усна погроза застосування зброї;
заходи фізичного впливу - дії особового складу варти, постового, що виявляються у застосуванні м'язової сили та механічного впливу на будь-який орган, частину тіла або весь організм правопорушника без допомоги спеціальних засобів активної оборони та зброї;
прийоми рукопашного бою - удари, захвати та інші спеціальні прийоми;
втеча особи, що порушила встановлені правила пропускного та внутрішньооб'єктового режиму - це ті дії особи, яка порушила встановлені правила пропускного та внутрішньооб'єктового режиму, що спрямовані на самовільне залишення об'єкта, що охороняється, з метою постійного чи тимчасового ухилення від з'ясування всіх обставин правопорушення.
Розділ 2. Застосування заходів фізичного впливу,
спеціальних засобів активної оборони
( Назва розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 101 від 11.04.2011 )
2.1. Озброєння працівників підрозділів відомчої охорони НБУ
2.1.1. Охоронники підрозділів відомчої охорони НБУ, які призначаються на пости охорони об'єктів НБУ (далі - постові), озброюються закріпленою за ними бойовою вогнепальною зброєю. Набої видаються із такого розрахунку: на кожний автомат - 60 патронів; на кожний пістолет - 16 патронів. Набої споряджаються у два магазини. Зброя має бути справною та приведеною до нормального бою.
2.1.2. З урахуванням специфіки виконуваних завдань постові можуть екіпіруватися:
1) спеціальними засобами активної оборони - гумовими палицями, упаковками з препаратами сльозоточивої та дратівної дії (газові балончики);
2) засобами індивідуального захисту - шоломами, бронежилетами.
2.1.3. Озброєння та екіпірування спеціальними засобами активної оборони кожної варти (наряду) визначається в табелі постів і вказується у постовій відомості варти. При цьому враховуються особливості об'єкта, що охороняється, обстановка, доцільність озброєння варти (наряду) з урахуванням покладених на неї завдань та забезпечення особистої безпеки.
2.2. Застосування заходів фізичного впливу
2.2.1. Перед застосуванням зброї та спеціальних засобів активної оборони або одночасно з їх застосуванням до порушників з метою припинення правопорушення, затримання правопорушника та відвернення небезпеки, що загрожує життю і здоров'ю людей, постові можуть використовувати заходи фізичного впливу, в тому числі прийоми рукопашного бою.
2.2.2. Рішення про застосування заходів фізичного впливу, їх вид та інтенсивність приймається кожним постовим самостійно, виходячи з ситуації, що склалася, але при цьому повинна зводитися до мінімуму можливість завдання шкоди здоров'ю громадян та правопорушників (не на шкоду ефективності дій превентивного характеру щодо правопорушника).
При завданні шкоди порушникам або іншим громадянам начальник варти (старший наряду) забезпечує надання потерпілим необхідної допомоги в найкоротший строк.
2.2.3. Використання засобів фізичного впливу для захисту правомірне лише тоді, коли згідно з обставинами ненасильницькі дії не можуть бути ефективними і не забезпечать належного виконання завдань, які покладені на постового.
2.2.4. Якщо є підстави для застосування зброї без попередження, то постовий може використовувати будь-які заходи фізичного впливу. За інших обставин застосування засобів фізичного впливу повинно мати оборонний, стримувальний характер, бути спрямованим на здійснення контролю за діями правопорушника.
2.3. Застосування спеціальних засобів активної оборони
2.3.1. Спеціальні засоби активної оборони застосовуються постовими тоді, коли вже використані і не дали бажаних результатів інші форми попереднього впливу на порушників, з метою:
1) захисту працівників, клієнтів, відвідувачів і самозахисту під час нападу та інших дій, що створюють загрозу життю або здоров'ю;
2) припинення групових порушень громадського порядку;
3) відбиття нападу на будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби або їх звільнення у разі захоплення;
4) супроводження в службове приміщення охорони осіб, які порушили встановлені правила пропускного та внутрішньооб'єктового режиму, якщо зазначені особи чинять опір або роблять спробу втекти чи намагаються завдати шкоди оточуючим та (або) собі;
5) припинення опору постовому та іншим особам варти, які виконують службові обов'язки з охорони об'єкта;
6) відбиття нападу на постового або на приміщення варти.
2.3.2. Вид спеціального засобу активної оборони, час та інтенсивність його застосування визначаються з урахуванням ситуації, що склалася, характеру дій та особи правопорушника.
2.3.3. Використанню спеціальних засобів активної оборони, за винятком випадків відбиття раптового нападу на постових та звільнення заручників, повинно передувати попередження про намір їх застосування.
Попередження може бути зроблене голосом, а при значній відстані або звертанні до великої групи людей - через гучномовці та підсилювачі, не менше двох разів і з наданням часу, достатнього для припинення правопорушення.
2.3.4. Постовим забороняється застосовувати спеціальні засоби активної оборони до жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх, крім випадків учинення ними групового нападу, що реально загрожує здоров'ю і життю людей, зокрема постовому, або збройного нападу чи збройного опору.
2.3.5. Під час застосування спеціальних засобів активної оборони постові зобов'язані не допускати нанесення ударів гумовими палицями по голові, шиї, ключичній ділянці, животу, статевих органах.
2.3.6. При застосуванні упаковок з препаратами сльозоточивої та дратівної дії (газових балончиків) постові мають керуватися обмеженнями щодо мінімальної відстані їх застосування, які визначаються технічними характеристиками для конкретного виду цих спеціальних засобів.
2.3.7. Рішення про застосування гумової палиці, газового балончика приймається кожним постовим самостійно, виходячи з оцінки ситуації, що склалася.
2.3.8. У кожному конкретному випадку застосування спеціальних засобів активної оборони постові зобов'язані, окрім надання потерпілим необхідної допомоги, повідомити лікарів і медичні заклади про те, який саме засіб було застосовано.
( Главу 2.4 розділу 2 виключено на підставі Постанови Національного банку N 101 від 11.04.2011 )
Розділ 3. Загальні заходи безпеки при поводженні з
бойовою вогнепальною зброєю та спеціальними
засобами активної оборони
3.1. Залежно від обставин і завдань, що виконуються, зброя у постових, які охороняють об'єкти НБУ, може бути в положенні:
- автомат - "на ремінь", "на груди", "за спину" або в положенні підготовки до стрільби;
- пістолет - у кобурі, в тому числі призначеній для прихованого носіння зброї, або в положенні підготовки до стрільби.
Постовий, який охороняє цінності в спецвагоні, зброю, як правило, повинен тримати в положенні "на ремінь". Зброю в положенні "за спину" постові можуть тримати під час гасіння пожежі.
Оператори пультів централізованого нагляду тримають зброю при собі або в спеціально обладнаних місцях (пірамідах) в положенні, що забезпечує швидке її застосування і не утруднює несення служби.
Спеціальні засоби активної оборони (гумові палиці, газові балончики) під час несення служби повинні бути в спеціальних чохлах (кобурах) на поясному ремені або в положенні підготовки до застосування.
3.2. При отриманні патронів під час заступання на службу охоронники зобов'язані особисто перевірити їх кількість, а також переконатися в тому, що на гільзах немає іржі та вм'ятин, куля не хитається в гільзі, на капсулі немає зеленого нальоту. При виявленні пошкоджень патронів потрібно доповісти про це службовій особі, яка здійснює видачу патронів.
3.3. З метою недопущення постовими ураження самих себе та інших працівників під час застосування газових балончиків потрібно враховувати напрямок потоку повітря та утримуватися від застосування їх у закритих приміщеннях.
3.4. Категорично забороняється:
- розбирати зброю під час несення служби, чистити її у невстановлених місцях;
- без потреби, викликаної ситуацією, що склалася, знімати зброю із запобіжника, досилати патрон до патронника, класти палець на спусковий гачок, залишати зброю без нагляду чи передавати її іншим особам, у тому числі тим, яким постовий безпосередньо підпорядкований.
Розділ 4. Прикінцеві положення
4.1. Застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони у випадках, зазначених у цих Правилах, має бути адекватним ступеню небезпеки дій правопорушників. Охоронники (постові) повинні використовувати всі наявні можливості, щоб виконувати завдання з охорони об'єктів НБУ ненасильницькими методами. ( Пункт 4.1 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку України N 101 від 11.04.2011 )
4.2. Після застосування зброї та спеціальних засобів активної оборони проводиться огляд приміщень і території, що охороняється, з метою виявлення потерпілих, пошкоджень об'єктів життєзабезпечення. Усім потерпілим особам надається необхідна допомога. При наданні допомоги потерпілим охоронники (постові) повинні дотримуватися заходів безпеки з метою недопущення спроб раптового нападу.
Охоронники (постові), які не надали необхідну допомогу потерпілим особам, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
4.3. Кожного разу після застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони та зброї для силового припинення протиправних дій порушників начальник варти (старший наряду) негайно усно доповідає про це керівнику режимного підрозділу об'єкта НБУ, що охороняється, та начальнику підрозділу відомчої охорони, від якого споряджена варта (наряд), і діє за їх вказівками.
Керівник режимного підрозділу установи (об'єкта) НБУ про кожний випадок застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони та зброї складає доповідну записку на ім'я керівника об'єкта та письмово повідомляє до Департаменту банківської безпеки НБУ.
В доповідній записці слід зазначати:
1) підстави та обставини застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів чи зброї (місце, час, наявність людей на місці події, кількість охоронників (постових), які застосовували силу);
2) правопорушення, яке вчинила особа;
3) ким прийнято рішення про застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони чи зброї;
4) вид та інтенсивність застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони чи зброї;
5) кількість використаних набоїв;
6) відомості про особу, щодо якої були застосовані заходи фізичного впливу, спеціальні засоби активної оборони чи зброя;
7) наслідки застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони чи зброї;
8) дані про можливих свідків;
9) яку саме необхідну допомогу надано потерпілим.
4.4. Якщо застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони або вогнепальної зброї спричинило поранення або смерть, то начальник варти (старший наряду) зобов'язаний негайно доповісти про це начальнику загону (окремої команди) відомчої охорони НБУ.
Начальник загону (окремої команди) негайно доповідає про подію керівнику об'єкта НБУ, що охороняється, та керівнику режимного підрозділу і діє за їх вказівками.
Керівник режимного підрозділу об'єкта зобов'язаний про випадки поранення чи смерті негайно поінформувати орган прокуратури за місцезнаходженням об'єкта НБУ.
4.5. У всіх випадках застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони та зброї для силового припинення правопорушень службовими особами режимного підрозділу об'єкта НБУ проводиться службове розслідування.
Якщо застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони та (або) зброї спричинило поранення або смерть будь-якої особи, то службове розслідування проводиться службовими особами Департаменту банківської безпеки НБУ.
4.6. Про результати розслідування службові особи, які його проводили, в установлений строк письмово повідомляють керівництву НБУ та подають копії матеріалів розслідування в Департамент банківської безпеки НБУ.
4.7. Працівник охорони, який не погоджується з висновками службового розслідування щодо правомірності застосування ним спеціальних засобів активної оборони та зброї, має право оскаржити їх у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
4.8. У разі порушення встановленого порядку застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів активної оборони та зброї працівники відомчої охорони НБУ несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Директор Департаменту банківської безпеки НБУ І.П.Черник