Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
26.04.2011 N 223

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
18 травня 2011 р. за N 599/19337

Про затвердження Інструкції про порядок організації
і проведення військового (флотського) стажування,
навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної
та інших видів практики курсантів (слухачів,
студентів) вищих військових навчальних закладів,
військових навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

Відповідно до Закону України "Про вищу освіту" ( 2984-14 ), Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 N 1153 (із змінами), Інструкції про організацію освітньої діяльності у вищих військових навчальних закладах Збройних Сил України та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів України, затвердженої наказом Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України від 13.04.2005 N 221/217, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.05.2005 за N 574/10854, та з метою подальшого вдосконалення організації і проведення військового (флотського) стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів (слухачів, студентів) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів наказую:

1. Затвердити Інструкцію про порядок організації і проведення військового (флотського) стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів (слухачів, студентів) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, що додається.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністра оборони України від 09.03.2006 N 137 "Про затвердження Інструкції про порядок організації і проведення військового (флотського) стажування, навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної та інших видів практики курсантів (слухачів, студентів) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів у 2006-2011 роках", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.03.2006 за N 306/12180.

3. Цей наказ набирає чинності з 01.09.2011.

4. Наказ розіслати до окремої військової частини.

Міністр оборони України М.Б.Єжель

Затверджено
Наказ Міністра оборони
України
26.04.2011 N 223

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
18 травня 2011 р. за N 599/19337

Інструкція
про порядок організації і проведення
військового (флотського) стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної, корабельної
та інших видів практики курсантів (слухачів,
студентів) вищих військових навчальних закладів,
військових навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

I. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція визначає порядок організації та проведення військового (флотського) стажування (далі - стажування), навчальної, виробничої, ремонтної, корабельної, інших видів практики (далі - практика) курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів (далі - ВВНЗ), а також студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за програмами підготовки осіб офіцерського складу для проходження військової служби за контрактом на посадах офіцерів (далі - студенти).

1.2. Стажування, практика курсантів (слухачів, студентів) є складовою практичної підготовки військових фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів для Збройних Сил України, інших міністерств та центральних органів виконавчої влади України, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування.

1.3. Стажування проводиться з метою набуття та вдосконалення курсантами (слухачами, студентами) практичних навичок у виконанні обов'язків за відповідною посадою у військових частинах (установах, закладах) Збройних Сил України або у військових формуваннях, які підпорядковані іншим центральним органам виконавчої влади України.

1.4. Практика проводиться з метою набуття курсантами (слухачами, студентами) умінь та практичних навичок у виконанні технологічних операцій технічного обслуговування та ремонту озброєння і військової техніки (далі - ОВТ), реалізації службових завдань військово-професійної діяльності за профілем майбутньої спеціальності. Перелік усіх видів практики для кожної спеціальності або спеціалізації, їх форми, тривалість і терміни проведення визначаються в навчальних планах. Зміст і послідовність практики визначаються програмою, яка розробляється кафедрою згідно з навчальним планом.

1.5. Навчальна практика організовується на молодших курсах і проводиться в навчальних центрах, майстернях, підрозділах забезпечення навчального процесу та інших структурних підрозділах ВВНЗ.

1.6. Стажування та практика, крім навчальної, організовуються для курсантів (слухачів, студентів) старших курсів та проводяться у військових частинах (установах, закладах), навчальних центрах, підрозділах забезпечення навчального процесу ВВНЗ, а також на державних підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства оборони України (за їх згодою), та ремонтних базах Збройних Сил України на посадах, що відповідають профілю підготовки курсантів (слухачів, студентів).

Стажування курсантів (слухачів, студентів) ВВНЗ проводиться, як правило, у військових частинах (установах, закладах) на посадах та типах ОВТ, на яких надалі передбачається проходження ними служби після закінчення ВВНЗ за відповідною спеціальністю.

1.7. Практика студентів, які навчаються за програмами підготовки військових фахівців для проходження військової служби за контрактом за схемою студент - курсант, організовується та проводиться відповідно до вимог Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України (із змінами), затвердженого наказом Міністерства освіти України від 08.04.93 N 93, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.04.93 за N 35.

Окремі види практики, визначені навчальними планами (програмами навчальних дисциплін), можуть проводитися у військових частинах (установах, закладах), які підпорядковані іншим центральним органам виконавчої влади України.

1.8. Основними завданнями стажування курсантів (слухачів, студентів) є:

набуття умінь і навичок у виконанні службових обов'язків у військових частинах (установах, закладах) на відповідних посадах за майбутньою спеціальністю;

удосконалення польової виучки та практичних навичок у керівництві підрозділами (військовими частинами), організація та проведення занять з бойової підготовки, ведення мобілізаційної роботи, організація служби військ тощо;

набуття навичок з організації морально-психологічного забезпечення дій підрозділів, виконання службово-бойових завдань і проведення виховної роботи з особовим складом у військових частинах (підрозділах);

удосконалення навичок з організації експлуатації, ремонту та збереження ОВТ і охорони навколишнього середовища;

поглиблення та закріплення теоретичних знань з навчальних дисциплін навчального плану, добір фактичного матеріалу для виконання дипломних (кваліфікаційних) проектів (робіт, завдань);

виховання потреби систематичного поновлення своїх знань та творчого їх застосування у практичній діяльності.

1.9. Основними завданнями практики є:

набуття навичок з експлуатації, ремонту, виробництва й збереження ОВТ, засобів обслуговування та ремонту, організації обліку, категоріювання і списання техніки й озброєння;

вивчення виробництва та практичне оволодіння технологічними процесами ремонту, ознайомлення з устаткуванням і технологічним оснащенням підприємств, засобами автоматизації управління, технікою безпеки на виробництві, заходами з охорони навколишнього середовища.

1.10. Стажування проводиться в період інтенсивної бойової підготовки військ (сил) та, як правило, перед виконанням дипломних (кваліфікаційних) проектів (робіт, завдань) одночасно для всіх курсантів (слухачів, студентів) цього ВВНЗ.

Тривалість і терміни стажування визначаються освітньо-професійними програмами та навчальними планами ВВНЗ.

1.11. ВВНЗ розробляє навчальні програми стажування (практики), які затверджуються його керівником.

1.12. Для курсантів (слухачів, студентів), які не пройшли стажування (практику) з поважних причин у період, передбачений навчальним планом, керівники ВВНЗ організовують його проведення у військових частинах місцевого гарнізону або в підрозділах (військових частинах) забезпечення навчального процесу ВВНЗ. Тривалість стажування (практики) у цьому разі повинна бути не менше 2/3 терміну, визначеного навчальним планом.

1.13. Порядок організації та проведення стажування (практики) фахівців, підготовка яких здійснюється за замовленням інших міністерств і центральних органів виконавчої влади України, визначається відповідними договорами між Міністерством оборони України та замовниками на підготовку фахівців.

1.14. Для військовослужбовців інших держав, які навчаються у ВВНЗ України, порядок та місця проведення стажування (практики) визначаються відповідними контрактами (договорами).

Для проходження зазначеними військовослужбовцями стажування (практики) на території держав-замовників їм у встановленому порядку видаються програма та індивідуальне завдання. Під час проходження стажування (практики) у межах України військовослужбовці інших держав додержуються положень цієї Інструкції в повному обсязі. Після закінчення стажування (практики) вони складають звіт у порядку, установленому ВВНЗ.

1.15. Для навчально-методичного керівництва та контролю за виконанням програми стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) від ВВНЗ призначаються керівники стажування (практики) з числа науково-педагогічних (педагогічних) працівників із розрахунку - один керівник на одну навчальну групу за відповідною спеціальністю (спеціалізацією).

1.16. Проходження стажування (практики) двома чи більше курсантами (слухачами, студентами) на одній і тій самій посаді в одній і тій самій військовій частині (на кораблі, в установі, закладі, на підприємстві) або використання їх не за призначенням на посадах і роботах, не пов'язаних із виконанням програм стажування (практики), а також завершення стажування (практики) та повернення їх до ВВНЗ раніше встановленого терміну забороняється.

II. Організація і керівництво стажуванням (практикою)
курсантів (слухачів, студентів)

2.1. За організацію, проведення і контроль стажування (практики) слухачів Національного університету оборони України відповідає начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України, а курсантів (слухачів, студентів) інших ВВНЗ - керівники органів військового управління, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, які є замовниками на підготовку військових фахівців (далі - замовники), та керівники ВВНЗ.

2.2. Командувачі видів Збройних Сил України, керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, військових частин та установ, безпосередньо підпорядкованих Міністерству оборони України та Генеральному штабу Збройних Сил України (далі - органи військового управління), щорічно до 1 листопада складають та подають замовникам на підготовку військових фахівців Заявки на комплектування підлеглих військових частин, установ випускниками ВВНЗ на наступний рік (додаток 1) (далі - Заявки на комплектування).

Замовники на підготовку військових фахівців узагальнюють Заявки на комплектування, складають пропозиції до Плану розподілу випускників ВВНЗ на наступний календарний рік (пропозицій до плану розподілу випускників на наступний календарний рік) (додаток 2) (далі - План розподілу) та щорічно до 20 листопада подають їх до Головного управління особового складу Генерального штабу Збройних Сил України.

Головне управління особового складу Генерального штабу Збройних Сил України на підставі пропозицій замовників складає План розподілу та щорічно до 20 грудня подає його на затвердження начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України.

Витяги із затвердженого Плану розподілу в тижневий термін доводяться до відома керівників органів військового управління, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, та замовників на підготовку військових фахівців.

2.3. Керівники ВВНЗ до 1 липня поточного року подають замовникам та керівникам органів військового управління, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, Заявки на виділення місць для проходження військового стажування (практики) курсантами (слухачами, студентами) у військових частинах та на підприємствах на наступний календарний рік (додаток 3).

2.4. Керівники органів військового управління, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, спільно із замовниками відповідно до Плану розподілу та Заявок на виділення місць для проходження військового стажування (практики) курсантами (слухачами, студентами) у військових частинах та на підприємствах на наступний календарний рік повинні:

організувати та провести комплекс заходів щодо вивільнення первинних посад офіцерського складу для розміщення випускників;

визначити перелік баз практики (базові військові частини, організації, установи й підприємства Міністерства оборони України та Збройних Сил України);

розробити План проведення військового стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) ВВНЗ (додаток 4) (далі - План проведення стажування (практики), що визначає: перелік військових частин для проведення військового стажування, кількість днів і час проведення стажування, спеціальності випускників, посади, на яких вони будуть стажуватися, та кількість слухачів (курсантів, студентів), і щорічно до 20 грудня подавати його на затвердження начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України через Головне управління особового складу Генерального штабу Збройних Сил України.

2.5. План проведення стажування (практики) слухачів Національного університету оборони України розробляється Головним управлінням особового складу Генерального штабу Збройних Сил України спільно із замовниками та затверджується начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України.

2.6. На підставі затверджених начальником Генерального штабу Збройних Сил України - Головнокомандувачем Збройних Сил України Планів проведення стажування (практики) керівники органів військового управління, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ, командувачі військ оперативних командувань, замовники не пізніше ніж за місяць до початку стажування (практики) видають відповідні накази (директиви) про організацію та проведення стажування (практики) у підпорядкованих їм військових частинах (установах, закладах).

2.7. Навчальні відділи ВВНЗ після отримання відповідних наказів (директив) спільно з комісіями ВВНЗ з визначення рейтингу випускників розподіляють курсантів (слухачів, студентів) до військових частин (установ, закладів) за відповідними посадами стажування (практики), на які передбачається їх призначення після закінчення ВВНЗ. Розподіл здійснюється відповідно до рейтингових списків курсантів (слухачів, студентів), з урахуванням їх вибору посади, місця проведення стажування (практики) і результатів аналізу відповідності ділових та особистісних якостей випускника кваліфікаційним вимогам.

2.8. Керівники ВВНЗ своїм наказом затверджують результати рейтингового розподілу курсантів (слухачів, студентів) за посадами й місцями стажування (практики), призначають факультети та кафедри, які відповідають за його проведення, керівників стажування (практики), визначають завдання та порядок проведення стажування (практики) і звітності після його завершення.

2.9. Навчально-методичне керівництво стажуванням (практикою) курсантів (слухачів, студентів) здійснюють факультети, кафедри та предметні (циклові) комісії, які розробляють програми стажування (практики).

Програми стажування (практики) повинні передбачати:

організаційно-методичні вказівки з організації і проведення стажування (практики);

перелік документів, які розробляються у ВВНЗ для підготовки та проведення стажування (практики);

обов'язки службових осіб факультетів, кафедр і предметних (циклових) комісій, які беруть участь в організації та проведенні стажування (практики), а також обов'язки курсантів (слухачів, студентів);

зміст питань, що відпрацьовуються слухачами (курсантами, студентами) під час стажування (практики);

інформаційно-методичне забезпечення стажування (практики).

Зміст програм повинен відповідати меті та завданням стажування (практики), ураховувати особливості його проведення за цією спеціальністю (спеціалізацією) і передбачати поглиблення та закріплення знань курсантів (слухачів, студентів), набуття ними практичних навичок роботи на посадах у військових частинах (установах).

2.10. З метою більш якісної організації та проведення стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) ВВНЗ розробляють календарний план підготовки до стажування (практики), яким передбачається:

вивчення з офіцерським складом факультетів, кафедр, підрозділів та курсантами (слухачами, студентами), які відправляються на стажування (практику), наказів і нормативно-правових актів з питань організації бойової підготовки, вимог програм і планів бойової підготовки військових частин (підрозділів) та інших необхідних документів;

вивчення курсантами (слухачами, студентами) програм стажування (практики), відправка програм у військові частини та на підприємства з розрахунку одержання їх на місцях не пізніше ніж за місяць до початку стажування (практики);

підготовка і видання методичних посібників, пам'яток, рекомендацій з організації та проведення стажування (практики), розроблення формалізованих документів для написання планів-конспектів;

організація бесід з офіцерами, які мають значний досвід служби у військових частинах (підприємствах), а також курсантами (слухачами, студентами) старших курсів, які раніше пройшли стажування (практику);

складання курсантами (слухачами, студентами) під керівництвом науково-педагогічних працівників та офіцерів навчальних підрозділів планів-конспектів відповідно до тематики занять у військових частинах під час стажування (практики);

проведення з курсантами (слухачами, студентами) показових, інструкторсько-методичних занять та інструктажів;

розроблення курсантами (слухачами, студентами) тез доповідей, лекцій, бесід для виступів перед особовим складом військових частин і підрозділів під час стажування (практики);

оформлення встановленим порядком керівникам стажування (практики) та курсантам (слухачам, студентам) необхідних документів щодо надання доступу до відомостей, що становлять державну таємницю.

2.11. Індивідуальні завдання на стажування (практику) курсантів (слухачів, студентів) розробляються як додаток до програми стажування (практики) та включають питання, пов'язані з вихованням особового складу та морально-психологічним забезпеченням, зі збором методичних матеріалів для виконання кваліфікаційних робіт і дипломних проектів, військово-науковою, раціоналізаторською роботою, удосконаленням і створенням навчально-матеріальної бази, удосконаленням методики навчання особового складу.

2.12. Керівники ВВНЗ відповідають за організацію та якісне проведення стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів).

Вони зобов'язані:

забезпечувати своєчасне розроблення факультетами (кафедрами), предметно-методичними (цикловими) комісіями програм стажування (практики) та індивідуальних завдань для кожного курсанта (слухача, студента);

призначати науково-педагогічних працівників для керівництва стажуванням (практикою) курсантів (слухачів, студентів) і проведенням з ними навчально-методичної та виховної роботи;

за місяць до початку стажування (практики) надсилати командирам військових частин і керівникам підприємств оформлені в установленому порядку програми стажування (практики), прізвища керівників та списки курсантів (слухачів, студентів);

організовувати своєчасну відправку курсантів (слухачів, студентів) до місць проведення стажування (практики) та здійснювати контроль за його ходом;

підбивати підсумки стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) на вченій раді ВВНЗ (факультету).

2.13. За необхідності для узгодження та уточнення на місці питань організації та проведення стажування (практики) керівники ВВНЗ не пізніше ніж за місяць до початку стажування (практики) направляють своїх представників до військових частин та підприємств, де заплановано проведення стажування (практики).

Під час узгодження питань організації та проведення стажування представник ВВНЗ зобов'язаний:

вивчити план бойової підготовки військової частини (підприємства) на період стажування та спільно з командирами (начальниками штабів) визначити ступінь участі курсантів (слухачів, студентів) у його виконанні;

інформувати командирів військових частин (керівників підприємств) щодо пройденої курсантами (слухачами, студентами) програми навчання та рівня їх підготовки;

вивчити можливості військових частин (підприємств) стосовно виконання програми стажування, за необхідності провести її корегування;

узгодити тематику з раціоналізаторської (науково-дослідницької) роботи, над якою курсанти (слухачі, студенти) повинні працювати в інтересах з'єднань (військових частин);

спільно з командирами (начальниками штабів) військових частин (керівниками підприємств) провести розподіл курсантів (слухачів, студентів) на відповідні посади;

вирішити з командуванням військових частин (керівництвом підприємств) питання, пов'язані із забезпеченням життєдіяльності курсантів (слухачів, студентів) під час стажування (практики).

Під час узгодження питань організації та проведення практики на підприємстві представник ВВНЗ зобов'язаний:

ознайомитися з організацією роботи підприємства, розташуванням цехів, відділів, лабораторій, з виробничим планом на період практики, устаткуванням і технологічним оснащенням підприємства;

ознайомити керівників підприємства з програмою практики курсантів (слухачів, студентів);

спільно з керівництвом підприємства встановити порядок та обсяг робіт у цехах (відділах, лабораторіях), визначити робочі місця і час перебування на них курсантів (слухачів, студентів);

спільно з начальниками цехів (відділів, лабораторій) підібрати керівників на кожному робочому місці з числа майстрів та бригадирів підприємства та подати їх список на затвердження керівнику підприємства;

скласти (уточнити) план-графік та індивідуальні завдання проведення практики курсантами (слухачами, студентами) і узгодити їх з керівником підприємства;

брати участь у розподілі курсантів (слухачів, студентів) за посадами, цехами, відділами, лабораторіями та робочими місцями й визначити порядок їх переміщення під час практики;

розробити та узгодити з головним інженером підприємства розпорядок дня курсантів (слухачів, студентів) на час практики, передбачивши в ньому, крім робочого часу, 2-3 години самостійної підготовки, і подати його на затвердження керівнику підприємства;

визначити спільно з головним інженером підприємства керівників та тематику занять відповідно до програми практики;

вирішити з керівництвом підприємства питання, пов'язані із забезпеченням життєдіяльності курсантів (слухачів, студентів) під час стажування (практики).

2.14. Науково-педагогічні працівники, направлені для керівництва стажуванням (практикою) від ВВНЗ, відповідають за якісне виконання курсантами (слухачами, студентами) програм стажування, організацію і проведення навчально-методичної і виховної роботи з ними та стан військової дисципліни.

Вони зобов'язані:

вивчити до початку стажування нормативно-правові акти з питань організації та проведення стажування (практики), програми стажування (практики), навчально-методичні матеріали;

розробити план роботи, з'ясувати питання відправки та слідування курсантів (слухачів, студентів) до місць стажування (практики) та у зворотному напрямку;

здійснювати контроль за прибуттям курсантів (слухачів, студентів) до військових частин (підприємств), призначенням їх на посади для стажування (практики), умовами їх розташування та матеріального забезпечення, не допускати залучення курсантів (слухачів, студентів) до заходів, не передбачених програмою стажування (практики);

постійно підтримувати зв'язок з командуванням військових частин (керівництвом підприємств) в інтересах якісного проведення стажування (практики);

під час стажування (практики) здійснювати контроль за підготовкою та проведенням курсантами (слухачами, студентами) занять (заходів) та надавати їм необхідні консультації;

контролювати забезпечення командирами військових частин (керівниками підприємств) належних умов стажування (практики) і проведення ними інструктажів з охорони праці та техніки безпеки;

не менше одного разу на тиждень підбивати підсумки роботи курсантів (слухачів, студентів) та уточнювати завдання на наступний тиждень, контролювати правильність ведення ними журналів стажування (практики) та своєчасність складання звітів про виконані завдання;

вивчати рівень підготовки кожного курсанта (слухача, студента), його ставлення до служби, організаторські здібності, командирські якості та методичні навички, вміння навчати й виховувати підлеглих;

вивчати організацію бойової підготовки, мобілізаційну роботу, форми та методи навчання і виховання особового складу, організацію служби військ та військового господарства, експлуатації, ремонту та збереження ОВТ, обладнання польової та навчально-матеріальної бази з метою втілення всього нового та передового в навчальний процес ВВНЗ.

Крім того, керівники виробничої практики, які призначаються від ВВНЗ, зобов'язані:

підбивати підсумки роботи курсантів (слухачів, студентів) на робочих місцях на підставі особистих бесід з ними, спостережень, а також оцінок, даних бригадирами (майстрами), виставляти в картку обліку виробничої практики оцінку за роботу на кожному робочому місці;

вивчати обладнання і технологічне оснащення підприємства, технологічний процес ремонту (виробництва) ОВТ, організацію й управління виробництвом з метою втілення всього нового та передового в навчальний процес ВВНЗ.

2.15. Повсякденна діяльність керівників стажування (практики) здійснюється за особистим планом роботи керівника військового стажування (практики) (додаток 5).

Керівники стажування (практики) після закінчення стажування (практики) подають до навчального відділу ВВНЗ звіт про підсумки військового стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) (додаток 6) із зауваженнями та пропозиціями щодо поліпшення їх проведення.

2.16. Підготовка курсантів (слухачів, студентів) до стажування (практики) здійснюється шляхом вивчення навчальних програм стажування (практики) та методичних рекомендацій щодо їх проведення.

Під час вивчення вони повинні засвоїти:

зміст навчальних занять (тренувань), які проводяться особисто;

участь у керівництві повсякденною діяльністю військової частини (підрозділу, підприємства);

теми навчань, що відпрацьовуються в період стажування;

функціональні обов'язки за посадою, що планується;

необхідні нормативні та методичні документи, визначені методичними рекомендаціями щодо проведення стажування (практики).

Курсанти (слухачі, студенти) одержують Журнал військового стажування (додаток 7) або Журнал виробничої практики (додаток 8), індивідуальне завдання, вивчають порядок їх ведення та відпрацювання.

2.17. Для організованого виїзду на стажування (практику) начальник стройового підрозділу ВВНЗ спільно з начальниками факультетів (курсів) формує збірні групи курсантів (слухачів, студентів) за напрямами та подає замовлення до органів військових сполучень Збройних Сил України.

Установленим порядком оформлюються документи на відрядження, проїзд і довідки про наявність допуску до роботи з таємними документами.

2.18. Командири військових частин (керівники підприємств) організовують стажування (практику) курсантів (слухачів, студентів) і відповідають за ефективність та якість його проведення.

Вони зобов'язані:

перед початком стажування (практики) видати наказ про організацію і проведення стажування (практики), у якому визначити терміни їх проведення, посади, на яких курсанти (слухачі, студенти) проходитимуть стажування (практику), відповідальних осіб за організацію і проведення стажування (практики) та безпосередніх керівників стажування (практики) від військової частини (підприємства), порядок зустрічі, розміщення, харчування, матеріального забезпечення та їх відправки до ВВНЗ;

після прибуття курсантів (слухачів, студентів) до військової частини (підприємства) ознайомити їх з розпорядком дня, розташуванням казарм (гуртожитків), парків, об'єктів навчально-матеріальної бази, із завданнями, які вирішуються військовою частиною (підприємством), планом бойової підготовки (розкладом занять), заходами щодо забезпечення державної таємниці, а також заходами з техніки безпеки під час практичних занять (робіт) на ОВТ, тактичних навчань і проведення стрільб зі стрілецької зброї та бойових машин;

відрекомендувати курсантів (слухачів, студентів), які прибули на стажування (практику), особовому складу військової частини (підприємства);

передбачити в місячних планах бойової підготовки військової частини (підприємства) заходи щодо забезпечення якісного проведення стажування (практики);

періодично обговорювати на нарадах офіцерського складу хід стажування курсантів (слухачів, студентів);

забезпечувати керівників стажування, призначених від ВВНЗ, службовим транспортом для вирішення питань, пов'язаних із керівництвом стажування;

підбити підсумки роботи курсантів (слухачів, студентів), які проходили стажування (практику), та їх керівників;

організувати відправку курсантів (слухачів, студентів) до ВВНЗ, а також надіслати узагальнені відгуки на них до ВВНЗ.

Керівники підприємств, на яких курсанти (слухачі, студенти) ВВНЗ проходять практику, крім того, зобов'язані:

ознайомити їх зі структурою підприємства, розташуванням цехів (відділів, лабораторій), із завданнями, які стоять перед підприємством на період практики, з характером та обсягом роботи на окремих ділянках, режимом робочого дня і заходами щодо збереження державної таємниці, а також заходами з охорони праці та техніки безпеки на виробництві;

визначити робочі місця та порядок їх зміни відповідно до програми практики (особистого плану, індивідуального завдання);

надати їм можливість користування необхідною літературою, технічною та іншою документацією;

організувати ознайомлення їх з виробничо-економічною діяльністю підприємства, новими технічними досягненнями та передовими методами наукової організації праці й виробництва, заходами щодо охорони навколишнього середовища.

2.19. Повсякденне керівництво діяльністю курсантів (слухачів, студентів) у процесі стажування здійснюють безпосередні керівники від військових частин (підприємств), на посадах яких проводиться стажування.

Вони зобов'язані:

ознайомити курсантів (слухачів, студентів) з військовою частиною (підприємством), розпорядком дня, розташуванням казарм (гуртожитків), парків, об'єктів навчально-матеріальної бази та завданнями, які вирішуються військовою частиною (підприємством);

забезпечити умови, необхідні для повного і якісного виконання програми стажування та індивідуального завдання на стажування;

залучати курсантів (слухачів, студентів) до проведення занять (заходів) за призначенням у військовій частині (на підприємстві) та постійно надавати їм допомогу в практичній роботі;

навчати курсантів (слухачів, студентів) організації та проведенню виховної роботи, військового, морального і правового виховання особового складу у військовій частині, формам та методам роботи у військових колективах.

2.20. Безпосереднє керівництво практикою курсантів (слухачів, студентів) на робочих місцях здійснюють представники інженерно-технічного складу підприємства, які призначаються наказом керівника підприємства.

Вони зобов'язані:

ознайомити курсантів (слухачів, студентів) з технікою безпеки на робочому місці, з устаткуванням і технологічним оснащенням, технологічним процесом ремонту (виробництва), економікою й організацією виробництва в цеху (відділі, на робочому місці);

здійснювати практичне навчання курсантів (слухачів, студентів) відповідно до програми практики та завдань на кожне робоче місце, розроблених представниками ВВНЗ;

вивчати рівень підготовки, ділові та моральні якості курсантів (слухачів, студентів), їх ставлення до роботи;

повідомляти керівників практики від ВВНЗ та підприємства про всі зауваження стосовно роботи курсантів (слухачів, студентів), рівня їх підготовки, військової дисципліни та вносити свої пропозиції щодо поліпшення якості практики.

III. Проведення стажування (практики)

3.1. Курсанти (слухачі, студенти) ВВНЗ проходять стажування (практику) та виконують службові обов'язки (завдання) під безпосереднім керівництвом посадових осіб військових частин (підприємств). Стажування проводиться, як правило, на посадах, на які передбачається їх подальше призначення після закінчення ВВНЗ.

3.2. Після прибуття до військової частини (на підприємство) та вивчення плану бойової підготовки військової частини (виробничого плану підприємства), знайомства з об'єктами навчально-матеріальної бази (бази підприємства), розпорядком дня і розкладом занять курсанти (слухачі, студенти) складають особисті плани роботи на весь період стажування (практики) та подають їх на затвердження керівнику стажування (практики) від військової частини (підприємства).

3.3. Під час стажування (практики) курсант (слухач, студент) зобов'язаний:

оволодіти навичками виконання функціональних обов'язків за посадою стажування, визначити для себе напрями підвищення освітньо-професійної підготовки, розвитку особистісних і професійних якостей;

зразково виконувати обов'язки за посадою стажера (практиканта), добиватися повного виконання індивідуального завдання та особистого плану роботи;

вивчати нові форми роботи командирів (начальників) з керівництва повсякденною діяльністю військової частини (підприємства);

вести Журнал військового стажування (Журнал виробничої практики).

3.4. Перед закінченням стажування (практики) керівник стажування (практики) робить у картці обліку (пункт 7 додатка 7) загальний висновок про ступінь та якість відпрацювання програми стажування (практики).

3.5. Після закінчення стажування (практики) курсанти (слухачі, студенти) у Журналі військового стажування (Журналі виробничої практики) складають письмовий звіт про виконання програми й індивідуального завдання.

3.6. Після завершення стажування (практики) на кожного курсанта (слухача, студента) його безпосереднім керівником у військовій частині, старшим керівником практики на підприємстві складається відгук про підсумки військового стажування (практики) (додаток 9).

Відгуки підписуються керівниками стажування (практики) від військової частини (підприємства), затверджуються командирами військових частин (керівниками підприємств) та скріплюються гербовою печаткою військової частини (підприємства), де проводилося стажування (практика), та висилаються до ВВНЗ (видаються керівнику стажування (практики) від ВВНЗ) відразу після закінчення стажування (практики).

IV. Підбиття підсумків стажування (практики)

4.1. Результат стажування (практики) кожного курсанта (слухача, студента) оцінюється під час заліку, який проводиться в порядку захисту складеного ним звіту про стажування (практику). На залік виділяється один навчальний день для кожної навчальної групи (взводу).

4.2. Захист звітів здійснюється комісією, призначеною наказом керівника ВВНЗ, після повернення курсантів (слухачів, студентів) з місць проведення стажування, але не пізніше ніж через місяць після його завершення.

4.3. На захист подаються звіт про виконання програми та індивідуального завдання стажування (практики), оформлений у Журналі військового стажування (Журналі виробничої практики), відгук про роботу курсанта (слухача, студента), зошит з планами проведених занять (виконаних завдань, заходів). За необхідності звіт про виконання програми стажування (практики) та індивідуального завдання може бути оформлений окремо від Журналу військового стажування (Журналу виробничої практики).

4.4. Комісія оцінює стажування (практику) на підставі попереднього вивчення звітних документів, відгуку, доповіді курсанта (слухача, студента) та його відповідей на поставлені запитання.

Під час оцінювання враховуються:

повнота та якість відпрацювання програми стажування (практики) й індивідуального завдання;

результати виконання службових обов'язків за посадою стажування (практики);

якість проведення занять та інших заходів під час стажування (практики);

уміння правильно організувати експлуатацію, збереження та ремонт ОВТ у різних умовах;

ступінь практичного освоєння технологічного процесу ремонту (виробництва) ОВТ;

знання організації та управління виробництвом на підприємстві (у цеху, відділі, лабораторії), питань охорони навколишнього середовища;

зміст та якість оформлення звітних документів;

військова дисципліна курсанта (слухача, студента) під час стажування (практики) та його робота щодо зміцнення військової (трудової) дисципліни у військовій частині (підрозділі), на підприємстві.

4.5. У разі отримання курсантом (слухачем, студентом) негативного висновку про якість відпрацювання програми стажування (практики) або незадовільної оцінки під час захисту звіту стажування (практика) проводиться повторно протягом двох третин терміну, визначеного навчальним планом, у військовій частині (на підприємстві), яка дислокується в місцевому гарнізоні, або в підрозділах забезпечення навчального процесу ВВНЗ. Термін повторного стажування (практики) визначається керівником ВВНЗ. Після додаткового стажування (практики) захист звіту проводиться повторно.

Курсант (слухач, студент), який вдруге отримав незадовільну оцінку із стажування (практики), відраховується з військового навчального закладу в установленому порядку.

4.6. Загальні підсумки стажування (практики) обговорюються на засіданнях кафедр, факультетів та на вчених радах ВВНЗ.

4.7. Після узагальнення результатів стажування (практики) може проводитися загальна конференція ВВНЗ за участю керівного складу ВВНЗ, усіх викладачів, які брали участь в її організації та проведенні, а також командирів підрозділів курсантів (слухачів, студентів).

На конференціях, засіданнях вчених рад ВВНЗ (факультетів) розглядаються позитивні та негативні сторони в організації і проведенні стажування (практики), теоретичній та практичній підготовці курсантів (слухачів, студентів), узагальнюється передовий досвід навчання і виховання, плануються заходи навчальної, виховної та методичної роботи з усунення виявлених недоліків і поліпшення організації та проведення стажування (практики).

4.8. Підсумки стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) ВВНЗ відображаються в окремому розділі звіту про роботу ВВНЗ за навчальний рік.

V. Фінансове та матеріальне забезпечення
стажування (практики)

5.1. Фінансове забезпечення стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) здійснюється ВВНЗ за рахунок кошторису відповідних бюджетних програм Міністерства оборони України.

5.2. Під час проходження практики на підприємствах розмір витрат на її проведення визначається Кошторисом витрат на проведення практики курсантів (слухачів, студентів) (додаток 10), який розробляє ВВНЗ та погоджує з керівниками підприємств, на яких буде проводитись практика, з розрахунку вартості проходження практики одним слухачем (курсантом, студентом) за тиждень.

5.3. Кошторис витрат на проведення практики курсантів (слухачів, студентів) затверджується керівниками органів військового управління, яким безпосередньо підпорядковані ВВНЗ.

Під час складання кошторису враховуються:

оплата праці безпосереднього керівника практики;

разові витрати на організацію та підбиття підсумків практики, укладання договору, проведення інструктажів, вибір місць практики тощо;

витрати на матеріальне забезпечення практики (використання електронно-обчислювальної техніки, придбання матеріалів, експлуатація обладнання тощо);

оплата консультацій та інших одноразових загальних заходів, які можуть проводитися спеціалістами баз практики, тощо.

5.4. Оплата праці безпосередніх керівників практики від баз практики здійснюється навчальним закладом на умовах погодинної оплати з розрахунку 1 година на одного курсанта (слухача, студента) на тиждень за ставками погодинної оплати праці працівників усіх галузей економіки, визначеними чинним законодавством України.

5.5. Керівники практики від ВВНЗ під час проведення практики курсантів (слухачів, студентів) зберігають право на отримання грошового забезпечення та заробітної плати за місцем служби (основної роботи).

5.6. За курсантами (слухачами) під час практики (стажування) зберігається грошове утримання за місцем служби, а за студентами - право на отримання стипендії за результатами підсумкового контролю. Заробітна плата, нарахована студентам за період виконання робіт на робочих місцях, сплачується їм на підставі кошторису-калькуляції з умов договору між ВВНЗ та базою практики.

5.7. Курсанти (слухачі, студенти) на період проходження практики на роботі з несприятливими умовами праці безкоштовно забезпечуються спеціальним одягом та взуттям, іншими засобами особистого захисту, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком, милом у порядку та за нормами, установленими чинним законодавством України для військовослужбовців, працівників цієї військової частини (підприємства), що виконують таку роботу.

5.8. Курсанти (слухачі, студенти) на період проходження стажування (практики) забезпечуються харчуванням у порядку та за нормами, установленими чинним законодавством України.

5.9. Проїзд курсантів (слухачів, студентів) до місць стажування (практики) та у зворотному напрямку сплачується за рахунок Міністерства оборони України в межах кошторисних призначень, виділених на зазначені цілі.

5.10. Командири військових частин, керівники підприємств зобов'язані забезпечити курсантів (слухачів, студентів) житловими приміщеннями та постільними речами.

5.11. Оплата відряджень керівникам стажування (практики) курсантів (слухачів, студентів) з числа науково-педагогічних працівників ВВНЗ здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.

5.12. Терміни та витрати часу на керівництво стажуванням (практикою), кількість курсантів (слухачів, студентів) у групах стажування (практики) установлюються начальником ВВНЗ відповідно до навчальних планів та фінансування.

Директор Адміністративного департаменту
Міністерства оборони України генерал-майор В.О.Георгієш

Додаток 1
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                                      (зразок для заповнення)

                                      Командувачу Сухопутних
військ Збройних Сил України

                              ЗАЯВКА
на комплектування підлеглих військових частин,
установ випускниками ВВНЗ на 20___ рік

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Назва спеціальностей | Назва спеціалізацій, | Назва посади | ВОС | Номери |Кількість| Коли |
|з/п| підготовки | ВОС, курс навчання та | | посади | військових | осіб |вивільняється|
| | | кількість слухачів | | | частин | | посада |
| | | (курсантів) | | |(установ), місця| | |
| | | | | | їх дислокації | | |
|---+----------------------+------------------------+----------------+---------+----------------+---------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|---+----------------------+------------------------+----------------+---------+----------------+---------+-------------|
| 1 |7.140101 Бойове |Управління діями |Командир | 211000 | А2245, | 1 | Вакантна |
| |застосування та |підрозділів танкових |танкового взводу| | місто Київ | | |
| |управління діями |військ, |----------------+---------+----------------+---------+-------------|
| |підрозділів (частин, |ВОС 211000, 211010, |Командир | 211000 | А1337, | 1 |до 01.01.2011|
| |з'єднань) Сухопутних |4 курс - 3 курсанти |танкового взводу| | місто Рівне | | |
| |військ | |----------------+---------+----------------+---------+-------------|
| | | |Командир | 211000 | А0680, | 1 |до 01.05.2011|
| | | |танкового взводу| |місто Кіровоград| | |
|---+----------------------+------------------------+----------------+---------+----------------+---------+-------------|
|...|... | ... |... | ... | ... | ... | ... |
|--------------------------------------------------------------------+---------+----------------+---------+-------------|
|Всього: | ... | ... | ... | ... |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Керівник органу військового управління

_____________________________ __________ ______________________
(військове звання) (підпис) (ініціали та прізвище)

"___" ____________ 20__ року

М.П.

Додаток 2
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                                      (зразок для заповнення)

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ
____________________________
(посада)

                                      ____________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

                                      "___" ____________ 20__ року

                               ПЛАН
розподілу випускників ВВНЗ у 20__ році
(пропозиції до плану розподілу випускників у 20__ році)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Назва | Назва | Назва посади |ВОС посади | Номери |Підпорядко-|Кількість| Коли |
|з/п| спеціальностей | спеціалізацій, | | | військових | ваність | осіб |вивільняється|
| | підготовки | ВОС, курс | | | частин |військової | | посада |
| | | навчання та | | |(установ), місця| частини | | |
| | | кількість | | | їх дислокації |(установи) | | |
| | | слухачів | | | | | | |
| | | (курсантів) | | | | | | |
|---+------------------+-----------------+----------------+-----------+----------------+-----------+---------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------|
| 1 |7.140101 Бойове |Управління діями | Командир | 211000 | А2245, | СВ ЗСУ | 1 | Вакантна |
| |застосування та |підрозділів |танкового взводу| | місто Київ | | | |
| |управління діями |танкових військ |----------------+-----------+----------------+-----------+---------+-------------|
| |підрозділів |(211000, 211010),| Командир | 211000 | А1337, | СВ ЗСУ | 1 |до 01.01.2011|
| |(частин, з'єднань)|4 курс - |танкового взводу| | місто Рівне | | | |
| |сухопутних військ |3 курсанти |----------------+-----------+----------------+-----------+---------+-------------|
| | | | Командир | 211000 | А0680, | СВ ЗСУ | 1 |до 01.05.2011|
| | | |танкового взводу| |місто Кіровоград| | | |
|---+-----------------------------------------------------+-----------+----------------+-----------+---------+-------------|
| |Всього за ВВНЗ | 3 | 3 | 1 | 3 | 3 |
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Начальник управління кадрів
(керівник кадрового органу)

_____________________________ __________ ______________________
(військове звання) (підпис) (ініціали та прізвище)

"___" ____________ 20__ року

М.П.

Додаток 3
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                              ЗАЯВКА
на виділення місць для проходження
військового стажування (практики) курсантами
(слухачами, студентами)
_______________________________ у військових частинах
(назва ВВНЗ)

                 та на підприємствах у 20___ році

                                                           Таблиця

--------------------------------------------------------------------
| N |Факультет| Назва | Перелік | Кількість | Термін |
|з/п| | спеціальностей | посад за | слухачів |проведення|
| | |(спеціалізацій),|призначенням|(курсантів,|стажування|
| | | військово- | |студентів) |(практики)|
| | | облікових | | | |
| | | спеціальностей | | | |
|---+---------+----------------+------------+-----------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---+---------+----------------+------------+-----------+----------|
| | | | | | |
--------------------------------------------------------------------

 Начальник ВВНЗ

_____________________________ __________ ______________________
(військове звання) (підпис) (ініціали та прізвище)

"___" ____________ 20__ року

М.П.

Додаток 4
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                                      (зразок для заповнення)

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ
____________________________
(посада)

____________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"___" ____________ 20__ року

                               ПЛАН
проведення військового стажування (практики)
курсантів (слухачів, студентів) ВВНЗ у 20__ році,
підпорядкованих _________________________________

-------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Назва | Назва посад | Кількість | Номери |Кількість| Органи |
|з/п|спеціальностей | та ВОС, на | днів і час | військових | чоловік | військового |
| |(спеціалізацій),| яких будуть | проведення | частин | | управління, |
| | ВОС, курс | стажуватися | стажування |(підприємств),| | яким |
| | навчання, | (проходити | (практики) | місця їх | |підпорядковані|
| | кількість | практику) | | дислокації | | військові |
| | слухачів | | | | | частини |
| | (курсантів, | | | | |(підприємства)|
| | студентів) | | | | | |
|---+----------------+--------------+-------------+--------------+---------+--------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
| Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного |
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
| Стажування |
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
| 1 |Управління діями|Командир |Стажування | А2245, | 2 | КСВ ЗСУ |
| |підрозділів |танкового |33 дні | місто Київ | | |
| |танкових військ |взводу - |16.03 - |--------------+---------+--------------|
| |(21100, 21101), |211000 |19.04.2011 | А1337, | 1 | КСВ ЗСУ |
| |4 курс - | | | місто Рівне | | |
| |5 курсантів | | |--------------+---------+--------------|
| | | | | А0998, | 2 | КСВ ЗСУ |
| | | | | місто Яворів | | |
|---+----------------+--------------+-------------+--------------+---------+--------------|
|...| ... | .... | ... | ... | ... | ... |
|--------------------+--------------+-------------+--------------+---------+--------------|
|Всього | | | | | |
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
| Практика |
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
| 1 |Управління діями|Командир | Практика | А2245, | 3 | КСВ ЗСУ |
| |підрозділів |танкового | 14 днів | місто Київ | | |
| |танкових військ |взводу - |-------------+--------------+---------+--------------|
| |(21100, 211011),|211000 | 16.03 - | А1337, | 3 | КСВ ЗСУ |
| |3 курс - | | 19.04.11 | місто Рівне | | |
| |10 курсантів | |-------------+--------------+---------+--------------|
| | | | | А0998, | 4 | КСВ ЗСУ |
| | | | | місто Яворів | | |
|---+----------------+--------------+-------------+--------------+---------+--------------|
|...| ... | .... | ... | ... | ... | ... |
|---+----------------+--------------+-------------+--------------+---------+--------------|
|10 |Всього | .... | ... | ... | ... | ... |
-------------------------------------------------------------------------------------------

 Начальник управління кадрів
(керівник кадрового органу)

_____________________________ __________ ______________________
(військове звання) (підпис) (ініціали та прізвище)

"___" ____________ 20__ року

М.П.

Додаток 5
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ
Начальник кафедри __________
____________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

                                      "___" ___________ 20__ року

                          ОСОБИСТИЙ ПЛАН
роботи керівника військового стажування (практики)

                                                         Таблиця 1

------------------------------------------------------------------
| N | Зміст роботи | Термін виконання |Відмітка про виконання|
|з/п| | | |
|---+------------------+------------------+----------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|---+------------------+------------------+----------------------|
| 1 | | | |
|---+------------------+------------------+----------------------|
| 2 | | | |
|---+------------------+------------------+----------------------|
| 3 | | | |
|---+------------------+------------------+----------------------|
| 4 | | | |
|---+------------------+------------------+----------------------|
| 5 | | | |
|---+------------------+------------------+----------------------|
| 6 | | | |
------------------------------------------------------------------

     Розподіл курсантів    (слухачів,    студентів)   за   місцями
військового стажування (практики)

                                                         Таблиця 2

------------------------------------------------------------------
| N |Місце військового| Військове |Посада на місці |Примітка|
|з/п| стажування |звання, прізвище| військового | |
| | (практики) та | та ініціали | стажування | |
| | номер військової| курсантів | (практики) | |
| | частини | (слухачів, | | |
| | | студентів) | | |
|---+-----------------+----------------+----------------+--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---+-----------------+----------------+----------------+--------|
| | | | | |
------------------------------------------------------------------

     Послідовність і   терміни  керування  військовим  стажуванням
(практикою) курсантів (слухачів, студентів)

                                                         Таблиця 3

------------------------------------------------------------------
| N | Місце роботи | Термін роботи (числа місяця) |
|з/п| |-------------------------------------|
| | | 1 | 2 | 3 | ... | 30 | 31 |
|---+----------------------+-----+-----+-----+-----+------+------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ... | 32 | 33 |
|---+----------------------+-----+-----+-----+-----+------+------|
| | | | | | ... | | |
------------------------------------------------------------------

 Керівник військового
стажування (практики) від ВВНЗ __________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

 "___" _____________ 20__ року

Додаток 6
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ

                                      Заступник начальника ВВНЗ
з навчальної роботи
____________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"___" ___________ 20__ року

                               ЗВІТ
про підсумки військового стажування (практики)
курсантів (слухачів, студентів)
______________________________________________
(назва ВВНЗ)

з "__" ________ 20__ року до "__" ________ 20__ року

 Керівник військового стажування (практики) від ВВНЗ _____________
_________________________________________________________________
(посада, військове звання, ініціали та прізвище)

У звіті відображаються такі питання:
військова частина (підприємство), де курсанти (слухачі,
студенти) проходили військове стажування (практику), її склад
(повний або скорочений), кількість курсантів (слухачів) у кожній
військовій частині (підприємстві) і на яких посадах (самостійна
або в ролі дублера);
виконання програми військового стажування (практики) кожним
курсантом (слухачем, студентом) окремо. У разі невиконання
програми вказати причини, а також ужиті заходи. Пропозиції з
удосконалення програми військового стажування (практики);
позитивні сторони й недоліки в організації військового
стажування (практики). Відповідність теоретичної і практичної
підготовки кожного курсанта (слухача, студента) щодо посади, на
якій він стажується (проходить практику), і загальні висновки з
рекомендаціями для начальників кафедр і факультетів;
участь командирів військових частин (підрозділів), керівників
підприємств в організації, керівництві й проведенні військового
стажування (практики). Указати, що зроблено конкретно, якість
проведення заходів;
участь курсантів (слухачів, студентів) у розробленні та
проведенні навчань, бойовому чергуванні, підготовці до бойових
стрільб. Указати позитивні й негативні сторони, рекомендації
начальникам кафедр;
участь курсантів (слухачів, студентів) у виховній і
спортивно-масовій роботі військової частини (державного
підприємства);
стан військової дисципліни курсантів (слухачів, студентів) у
період військового стажування (практики). Яка робота проведена
курсантами (слухачами, студентами) з питань профілактики
нестатутних взаємовідносин, щодо формування колективів,
ефективність цієї роботи;
загальні підсумки військового стажування (практики) курсантів
(слухачів, студентів) за відгуками офіцерів з військових частин.
Пропозиції офіцерів з військових частин щодо організації та
проведення стажування (практики). Рекомендації начальникам кафедр,
факультетів;
конкретні пропозиції щодо подальшого поліпшення організації
проведення військового стажування (практики). Загальні висновки
щодо проведення військового стажування (практики);
результати вивчення досвіду практичної роботи випускників
ВВНЗ у військах (силах).

Керівник військового стажування
(практики) від ВВНЗ _____________________________________________
(посада, військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" __________ 20__ року

Додаток 7
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

       ____________________________________________________
(назва ВВНЗ)

                              ЖУРНАЛ
військового стажування

 курсанта (слухача, студента) ____________________________________
(група, військове звання)

_________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)

_________________________________________________________________
(назва посади, на якій проходить військове стажування)

у військовій частині ____________________________________________
(номер військової частини та місцезнаходження)

з "__" ______________ 20__ року до "__" _______________ 20__ року

Задачі військового стажування
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Зміст військового стажування

Вивчити _____________________________________________________
_________________________________________________________________
Практично виконати __________________________________________
_________________________________________________________________
Узяти участь ________________________________________________
Ознайомитися ________________________________________________
_________________________________________________________________
Організаційно-методичні вказівки курсантам (слухачам,
студентам) ______________________________________________________
_________________________________________________________________

1. Індивідуальне завдання:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Керівник кваліфікаційної роботи,
дипломного проекту (роботи, задачі) _____________________________
(посада, військове звання,
підпис, ініціали та прізвище)

"__" _____________ 20__ року

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ
Керівник військового
стажування
(від військової частини)
____________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" ___________ 20__ року

     2. Особистий план військового стажування

                                                       Таблиця 1

------------------------------------------------------------------
| N | Питання, які | Термін виконання | Відмітка про |
|з/п| необхідно | (проведення) | виконання |
| | відпрацювати | | |
|---+--------------------+-------------------+-------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|---+--------------------+-------------------+-------------------|
| | | | |
------------------------------------------------------------------

 _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Курсант (слухач, студент) _______________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" ___________ 20__ року

 Керівник практики від ВВНЗ ______________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" ___________ 20__ року

     3. Щоденник військового стажування
У щоденнику військового стажування курсант (слухач, студент)
відображає всі питання, які представляють інтерес з точки зору
досвіду, набутого під час виконання програми стажування,
особистого плану та індивідуального завдання. Записи в щоденнику
про виконану роботу ведуться щоденно.
Змістом щоденника може бути короткий опис виконаних заходів,
проведених занять, вправ зі стрільб, водіння тощо.

     4. Звіт про військове стажування курсанта (слухача, студента)
__________________________________________________________________
(військове звання, прізвище та ініціали)

У звіті повинно бути відображено:
де, коли та на якій посаді (на яких зразках ОВТ) курсант
(слухач, студент) проходив стажування, які завдання виконував;
скільки і які заняття особисто проведені, їх аналіз, які
вправи зі стрільб виконав і як вони оцінені;
участь у виховній роботі з особовим складом;
участь у розробленні планових документів з бойової підготовки
та в роботі з організації служби військ;
аналіз організації бойової підготовки та передового досвіду
навчання і виховання особового складу, утримання
матеріально-технічної бази.

Курсант (слухач, студент) _______________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" _____________ 20__ року

     5. Вказівки та зауваження керівника військового стажування та
інших посадових осіб
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

6. Робочі записи
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

7. Картка обліку військового стажування на курсанта (слухача,
студента) ___ курсу ______________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові)

                                                         Таблиця 2

------------------------------------------------------------------
|Дата|Час| Предмет і | Зауваження | Оцінка | Посада, |
| | |тема, з яких| командира |проведеного| підпис |
| | | проведені | (начальника), | заняття |перевірника|
| | | заняття | керівника | (заходу) | |
| | | (заходи) | стажування, які | | |
| | | |перевіряють якість| | |
| | | |проведення занять | | |
| | | | (заходів) | | |
|----+---+------------+------------------+-----------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|----------------------------------------------------------------|
| 1. Проведені стажером заняття (заходи) |
|----------------------------------------------------------------|
| | | | | | |
|----------------------------------------------------------------|
| 2. Практичні роботи, виконані стажером (вправи зі стрільб, |
| водіння) |
|----------------------------------------------------------------|
| | | | | | |
|----------------------------------------------------------------|
| 3. Наряди |
|----------------------------------------------------------------|
| | | | | | |
------------------------------------------------------------------

     Загальний висновок   про   ступінь  та  якість  відпрацювання
програми військового стажування __________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Керівник військового стажування
від військової частини __________________________________________
(посада, військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" _____________ 20__ року

Додаток 8
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

       ____________________________________________________
(назва ВВНЗ)

                              ЖУРНАЛ
виробничої практики

 курсанта (слухача, студента) ____________________________________
(група, військове звання)

_________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)

_________________________________________________________________
(назва посади, на якій проходить практику)

на підприємстві _________________________________________________
(назва та місцезнаходження)

з "__" ______________ 20__ року до "__" _______________ 20__ року

Задачі практики
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Зміст практики
Вивчити _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Практично виконати __________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Узяти участь ________________________________________________
_________________________________________________________________
Ознайомитися ________________________________________________
_________________________________________________________________
Організаційно-методичні вказівки курсантам (слухачам,
студентам) ______________________________________________________
_________________________________________________________________

1. Індивідуальне завдання:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Керівник кваліфікаційної роботи,
дипломного проекту (роботи, задачі) _____________________________
(посада, військове звання,
підпис, ініціали та прізвище)

"__" ____________ 20__ року

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ
Керівник практики
від підприємства
____________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

                                      "__" ____________ 20__ року

     2. Особистий план практики

                                                         Таблиця 1

------------------------------------------------------------------
| N | Питання, які | Термін виконання | Відмітка про |
|з/п| необхідно | (проведення) | виконання |
| | відпрацювати | | |
|---+--------------------+-------------------+-------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|---+--------------------+-------------------+-------------------|
| | | | |
------------------------------------------------------------------

 _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

Курсант (слухач, студент) _______________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" ___________ 20__ року

Керівник практики від ВВНЗ ______________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" ___________ 20__ року

     3. Щоденник практики
У щоденнику практики курсант (слухач, студент) відображає всі
питання, які представляють інтерес з точки зору досвіду, набутого
під час виконання програми стажування, особистого плану та
індивідуального завдання. Записи в щоденнику про виконану роботу
ведуться щоденно.
Змістом щоденника може бути короткий опис стендового
обладнання та вимірювальних приладів, що використовуються на
робочому місці.
Технологічні процеси ремонту та перевірки ремонтного фонду
повинні супроводжуватися ескізами, схемами, рисунками.

     4. Звіт про практику курсанта (слухача, студента) ___________
__________________________________________________________________
(військове звання, прізвище та ініціали)

У звіті повинно бути відображено:
де, коли і на якій посаді проходив практику;
ступінь виконання програми, індивідуального завдання та
плану-розкладу практики;
аналіз організації та управління виробництвом, обладнання
виробничої бази;
участь у розробленнях і здійсненні заходів з удосконалення
виробництва;
скільки і які заняття особисто проведені з працівниками,
спортивно-масові та інші заходи;
участь у винахідницькій та раціоналізаторській роботі;
виконання вказівок та усунення недоліків, указаних особами,
що контролюють;
загальні підсумки практики, пропозиції з удосконалення
виробничої практики та інші питання.

Курсант (слухач, студент) _______________________________________
(військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"___" ____________ 20__ року

     5. Вказівки й зауваження керівників практики та  інших  осіб,
які контролюють проходження практики
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

6. Робочі записи
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

7. Картка обліку виробничої практики на курсанта (слухача,
студента) ___ курсу ______________________________________________
(військове звання, прізвище, ім'я, по батькові)

                                                         Таблиця 2

------------------------------------------------------------------
|Дата|Час| Предмет і | Зауваження | Оцінка | Посада, |
| | |тема, з яких| командира |проведеного| підпис |
| | | проведені | (начальника), | заняття |перевірника|
| | | заняття. | керівника | (роботи, | |
| | | Назва | практики, які | заходу) | |
| | | виконаних |перевіряють якість| | |
| | | робіт |проведення занять | | |
| | | (заходів) | (робіт, заходів) | | |
|----+---+------------+------------------+-----------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|----------------------------------------------------------------|
| 1. Проведені практикантом заняття (заходи) |
|----------------------------------------------------------------|
| | | | | | |
|----------------------------------------------------------------|
| 2. Практичні роботи, виконані практикантом |
|----------------------------------------------------------------|
| | | | | | |
------------------------------------------------------------------

     Загальний висновок   про   ступінь  та  якість  відпрацювання
програми практики _________________-______________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Керівник практики
від підприємства ________________________________________________
(посада, військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" _____________ 20__ року

Додаток 9
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                                      ЗАТВЕРДЖУЮ
____________________________
(посада, військове звання,

____________________________
підпис, ініціали
та прізвище)

"__" ____________ 20__ року

                              ВІДГУК
про підсумки військового стажування (практики)

 на курсанта (слухача, студента) _________________________________
(військове звання, прізвище,
ім'я та по батькові практиканта)

     У відгуку відображаються:
повнота і якість виконання курсантом (слухачем) програми,
особистого плану стажування (практики) та індивідуального
завдання;
ступінь самостійності під час виконання обов'язків на посаді,
організаторські здібності, ініціативність, вимогливість та
ретельність;
якість проведення занять та інших заходів під час стажування
(практики);
ступінь практичного опанування технологічного процесу,
ремонту (виробництва) військової техніки;
знання економіки, організації та управління виробництвом цеху
(відділу, лабораторії);
дисципліна, ставлення до роботи та інші питання, які
характеризують практиканта;
висновки про практичну діяльність;
оцінка практики.

Безпосередній керівник
стажування (практики) ___________________________________________
(посада, військове звання, підпис,
ініціали та прізвище)

"__" _____________ 20__ року

Керівник стажування (практики)
від військової частини (підприємства) ___________________________
(посада, військове звання,
підпис, ініціали
та прізвище)

"__" _____________ 20__ року

Додаток 10
до Інструкції про порядок
організації і проведення
військового (флотського)
стажування, навчальної,
виробничої, ремонтної,
корабельної та інших видів
практики курсантів
(слухачів, студентів) вищих
військових навчальних
закладів, військових
навчальних підрозділів
вищих навчальних закладів

                             КОШТОРИС
витрат на проведення практики курсантів
(слухачів, студентів) ______________________________
на базі ____________________________________________

------------------------------------------------------------------
| N | Види витрат |Сума |
|з/п| |(грн)|
|---+------------------------------------------------------+-----|
| 1 | 2 | 3 |
|---+------------------------------------------------------+-----|
| 1 |Оплата праці безпосереднього керівника практики з | |
| |розрахунку 1 години на одного курсанта за тиждень | |
| |практики за ставками погодинної оплати від | |
| |мінімальної заробітної плати ___ (______________) грн.| |
|---+------------------------------------------------------+-----|
| 2 |Матеріальне забезпечення: | |
| |використання електронно-обчислювальної техніки _______| |
| |розмножувальні машини ________________________________| |
| |придбання матеріалів _________________________________| |
| |експлуатація обладнання ______________________________| |
| |інші види витрат _____________________________________| |
------------------------------------------------------------------

 Від навчального закладу:             Від бази практики:

 Командир (начальник)                 Керівник (начальник)
 ____________________________         ____________________________
  (посада, військове звання,           (посада, військове звання,
      підпис, ініціали                     підпис, ініціали
        та прізвище)                         та прізвище)

 "__" ___________ 20__ року           "__" ____________ 20__ року

 М.П.                                 М.П.