Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.05.2011 N 410
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 червня 2011 р. за N 733/19471
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства фінансів України
N 1417 від 27.12.2012)
Про затвердження Порядку приймання,
реєстрації, обліку та розгляду в митних органах
заяв і повідомлень про злочини,
що вчинені або готуються
Відповідно до статей 94-97, 101, 103 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1002-05 ), статей 201, 305 Кримінального кодексу України ( 2341-14 ), з метою безумовного дотримання митними органами норм кримінально-процесуального законодавства України щодо обов'язковості прийняття заяв і повідомлень про злочини, порядку їх розгляду, а також підвищення ефективності роботи митних органів у напрямі протидії порушенням митного законодавства наказую:
1. Затвердити Порядок приймання, реєстрації, обліку та розгляду в митних органах заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються (далі - Порядок), що додається.
2. Керівникам митних органів довести наказ до відома особового складу та забезпечити неухильне дотримання вимог Порядку.
3. Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва (Тимофєєв І.В.) забезпечити виготовлення 35 примірників Книги обліку заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, форма якої наведена в додатку 2 до Порядку, та 35 примірників Штампа обліку заяви і повідомлення про злочин, що вчинений або готується, форма якого наведена в додатку 5 до Порядку.
4. Департаменту боротьби з контрабандою, аналізу ризиків та протидії корупції (Лисий В.М.), Управлінню правового забезпечення (Чорна Г.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Установити, що цей наказ набирає чинності через 45 днів з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної митної служби України Дериволкова С.Д.
Голова Державної митної служби України І.Г.Калєтнік
Погоджено:
Міністр фінансів України Ф.О.Ярошенко
Затверджено
Наказ Державної митної
служби України
23.05.2011 N 410
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 червня 2011 р. за N 733/19471
Порядок
приймання, реєстрації, обліку та розгляду
в митних органах заяв і повідомлень про злочини,
що вчинені або готуються
I. Загальні положення
1.1. Цей Порядок встановлює єдиний механізм приймання, реєстрації, обліку та розгляду в митних органах заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, а також визначає механізм відомчого контролю за його дотриманням.
Дія цього Порядку не поширюється на процедури, пов'язані з отриманням даних у рамках провадження у справах про порушення митних правил.
1.2. Приводи та підстави до порушення кримінальної справи визначені Кримінально-процесуальним кодексом України ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ) (далі - КПК).
1.3. Для роз'яснення особам порядку приймання, реєстрації, обліку та розгляду заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, в митних органах на стендах, що розташовані в зонах митного контролю, у приміщеннях митних органів в місцях, зручних для вільного огляду, а також на відомчому WEB-сайті Держмитслужби України розміщується Інформація про приймання, реєстрацію, облік та розгляд в митних органах заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються (додаток 1 до цього Порядку).
1.4. Терміни у цьому Порядку вживаються у таких значеннях:
облік заяв та повідомлень - проставлення на заявах або повідомленнях про злочини, що вчинені або готуються, штампа із зазначенням порядкового номера та дати їх обліку в уповноваженому на виконання функцій боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил підрозділі митного органу (далі - підрозділ боротьби з контрабандою), а також унесення до Книги обліку заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються (далі - КОЗПЗ), відповідних даних та результатів розгляду (додаток 2 до цього Порядку);
реєстрація заяв і повідомлень - фіксування факту надходження до митного органу заяви або повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, а саме проставлення на них реєстраційного індексу, дати та зазначення в реєстраційних формах необхідних відомостей згідно з вимогами Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.97 N 1153 (зі змінами) (далі - Інструкція);
розгляд заяв і повідомлень - здійснення перевірки відомостей, які містяться у зареєстрованих заявах і повідомленнях про злочини, що вчинені або готуються, а також прийняття рішення згідно з вимогами КПК ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 );
явка з повинною - це особисте, добровільне письмове чи усне повідомлення заявником органу дізнання, дізнавачу про злочин, вчинений чи підготовлюваний ним, до порушення проти заявника кримінальної справи.
II. Приймання та реєстрація заяв і повідомлень
про злочини, що вчинені або готуються
2.1. Заяви або повідомлення представників влади, громадськості чи окремих громадян про злочини, а також повідомлення цих осіб, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину або з поличним, можуть бути усними або письмовими.
2.2. У разі звернення громадян з усною заявою про вчинення злочину складається протокол прийняття усної заяви про злочин (додаток 3 до цього Порядку) з дотриманням вимог КПК ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ). Для складання протоколу залучається уповноважена наказом митного органу посадова особа цього органу. Посадова особа підрозділу боротьби з контрабандою, уповноважена на складання протоколу про прийняття усної заяви про злочин, зобов'язана з'ясувати особу заявника, попередити його про відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, про що робиться відмітка в протоколі, який підписують заявник та посадова особа, яка прийняла заяву.
2.3. Письмова заява про явку з повинною має бути підписана заявником і посадовою особою підрозділу боротьби з контрабандою, уповноваженою на прийняття таких заяв, із зазначенням на заяві дати її прийняття.
Усна заява заноситься до протоколу явки з повинною (додаток 4 до цього Порядку), у якому зазначаються відомості про особу заявника і викладений зміст заяви від першої особи. Протокол підписують заявник і посадова особа митного органу, яка склала протокол.
2.4. Письмова заява про злочини, що вчинені або готуються, повинна бути підписана особою, від якої вона подається. До порушення кримінальної справи слід пересвідчитися в особі заявника, попередити його про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину і відібрати від нього відповідну підписку.
Повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб повинні бути викладені в письмовій формі.
2.5. Письмові заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, незалежно від місця і часу їх вчинення, повноти отриманих даних і форми подання, які надходять на адресу керівництва митного органу, приймаються діловодними службами митних органів, а у вихідні та святкові дні - оперативними черговими митних органів.
2.6. До попереднього розгляду прийнятих письмових заяв та повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, діловодною службою митного органу можуть залучатись уповноважені керівником митного органу посадові особи підрозділу боротьби з контрабандою.
2.7. Усі письмові заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян реєструються діловодними службами митних органів відповідно до вимог Інструкції ( 1153-97 ).
2.8. Письмові заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, протокол прийняття усної заяви про злочин, протокол явки з повинною негайно передаються на розгляд керівнику митного органу або особі, яка його заміщує. Керівник митного органу або особа, яка його заміщує, вчиняє письмову резолюцію щодо порядку перевірки заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, згідно з вимогами цього Порядку.
III. Облік заяв і повідомлень про злочини,
що вчинені або готуються
3.1. У день розгляду керівником митного органу або особою, яка його заміщує, заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, протоколу прийняття усної заяви про злочин, протоколу явки з повинною вони передаються для обліку до підрозділу боротьби з контрабандою.
3.2. Заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, протоколи прийняття усної заяви про злочин, протоколи явки з повинною обліковуються в підрозділі боротьби з контрабандою відразу після їх надходження шляхом вчинення записів у відповідних графах КОЗПЗ.
Передавати заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, безпосередньо виконавцю без обліку забороняється.
3.3. Під час обліку заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, протоколів прийняття усної заяви про злочини, протоколів явки з повинною посадова особа підрозділу боротьби з контрабандою, уповноважена на ведення КОЗПЗ, на їх лицьовому боці проставляє штамп обліку заяви і повідомлення про злочин, що вчинений або готується (додаток 5 до цього Порядку), у якому вказано найменування митного органу, порядковий номер облікового запису та дату обліку.
3.4. При направленні заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, протоколів прийняття усної заяви про злочини, протоколів явки з повинною для розгляду за належністю відмітка про це в КОЗПЗ робиться на підставі копії супровідного листа з вихідним номером діловодної служби митного органу, яка надалі зберігається в справі про листування за заявами та повідомленнями про злочини відповідно до номенклатури справ митного органу.
3.5. Заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, протоколи прийняття усної заяви про злочини, протоколи явки з повинною, які надійшли від одного митного органу до іншого, реєструються і обліковуються згідно з вимогами цього Порядку.
3.6. Усі графи КОЗПЗ заповнюються посадовою особою підрозділу боротьби з контрабандою, уповноваженою на ведення КОЗПЗ. Записи за кожною інформацією повинні містити стислі і вичерпні дані про факти (події), що містять ознаки злочину (хто, коли і в якій формі повідомив про злочин чи іншу подію, які вказівки надано керівником митного органу чи особою, яка його заміщує, щодо порядку розгляду заяви або повідомлення, яких заходів ужито для його перевірки, хто брав участь у розгляді, яке, коли і ким прийнято рішення відповідно до статті 97 КПК ( 1002-05 ), а також інші відомості згідно з реквізитами КОЗПЗ).
3.7. КОЗПЗ повинна бути пронумерована, прошнурована, скріплена печаткою і зареєстрована в діловодній службі митного органу.
КОЗПЗ зберігається в підрозділі боротьби з контрабандою до вчинення останнього запису в ній. Надалі КОЗПЗ передається на зберігання до діловодної служби митного органу.
У діловодній службі митного органу КОЗПЗ зберігається 10 років. Після закінчення строку зберігання КОЗПЗ підлягає знищенню відповідно до Правил роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затверджених наказом Державного комітету архівів України від 16.03.2001 N 16, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.05.2001 за N 407/5598 (зі змінами).
IV. Розгляд заяв і повідомлень про злочини,
що вчинені або готуються
4.1. Розгляд заяв і повідомлень про злочини здійснюється відповідно до резолюції керівника митного органу або особи, яка його заміщує, у порядку, установленому КПК ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ), з урахуванням вимог цього Порядку.
4.2. За заявами і повідомленнями про злочини згідно з вимогами КПК ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ) митним органом не пізніше триденного строку приймається одне з таких рішень: про порушення кримінальної справи; про відмову в порушенні кримінальної справи; про направлення заяви чи повідомлення за належністю. Коли необхідно перевірити заяву чи повідомлення про злочин до порушення справи, така перевірка здійснюється посадовою особою підрозділу боротьби з контрабандою в строк не більше десяти днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів.
У разі якщо розгляд заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, протоколів прийняття усної заяви про злочин, протоколів явки з повинною не належить до компетенції митних органів, такий документ після реєстрації та/або обліку виконавцем, визначеним у письмовій резолюції керівника митного органу чи особи, яка його заміщує, не пізніше триденного строку пересилається за належністю в установленому порядку, про що робиться відповідний запис у КОЗПЗ.
Копії таких заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, протоколів прийняття усної заяви про вчинені злочини, протоколів явки з повинною зі штампом обліку заяви і повідомлення про злочин, що вчинений або готується, зберігаються в справі про листування за заявами та повідомленнями про злочини відповідно до номенклатури справ митного органу.
4.3. Копія постанови про порушення кримінальної справи, постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, винесених за результатами розгляду заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, протоколів прийняття усної заяви про злочин, протоколів явки з повинною не пізніше доби надсилається відповідному прокурору.
У разі скасування постанови про порушення кримінальної справи, постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, винесених за результатами розгляду заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, протоколів прийняття усної заяви про злочин, протоколів явки з повинною додаткова перевірка здійснюється в строк, передбачений КПК ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ).
4.4. Про рішення, прийняте за результатами проведення перевірки за заявою чи повідомленням про злочин, що вчинений або готується, у день його прийняття митний орган інформує заявника.
4.5. Строки розгляду заяв і повідомлень про злочини, зареєстрованих у КОЗПЗ, контролюються посадовою особою підрозділу боротьби з контрабандою, уповноваженою на ведення КОЗПЗ. Про нерозглянуті в строк заяви і повідомлення про злочини вищезазначена посадова особа негайно доповідає службовою запискою керівнику митного органу або особі, яка його заміщує, для вжиття відповідних заходів.
4.6. Результати розгляду заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, вносяться до КОЗПЗ.
У десятиденний строк після обліку заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, посадова особа, уповноважена на ведення КОЗПЗ, інформує діловодну службу про результат розгляду заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються.
Керівник митного органу або уповноважена ним особа щомісяця перевіряє стан ведення КОЗПЗ, про що робиться відмітка.
V. Контроль за додержанням порядку прийняття,
реєстрації та розгляду заяв і повідомлень
про злочини, що вчинені або готуються
5.1. Організація роботи за додержанням вимог, установлених цим Порядком, покладається на керівника митного органу, а в разі його відсутності - на особу, яка виконує його обов'язки.
5.2. Контроль за додержанням законності при розгляді заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, покладається на керівника підрозділу, посадовими особами якого безпосередньо здійснюється розгляд цих заяв і повідомлень.
5.3. Контроль за дотриманням правил ведення КОЗПЗ, повнотою реєстрації заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, покладається на керівника підрозділу боротьби з контрабандою.
Начальник Департаменту боротьби з контрабандою, аналізу ризиків та протидії корупції В.М.Лисий
Додаток 1
до Порядку приймання,
реєстрації, обліку
та розгляду в митних органах
заяв і повідомлень
про злочини, що вчинені
або готуються
ІНФОРМАЦІЯ |
1. Згідно з пунктом 4 статті 101 КПК ( 1001-05, 1002-05, |
Додаток 2
до Порядку приймання,
реєстрації, обліку
та розгляду в митних
органах заяв і повідомлень
про злочини, що вчинені
або готуються
КНИГА |
------------------------------------------------------------------------------------------------ |
------------------------------------------------------------------------------------------------ |
Додаток 3
до Порядку приймання,
реєстрації, обліку
та розгляду в митних органах
заяв і повідомлень
про злочини, що вчинені
або готуються
ПРОТОКОЛ |
___________________________ "....." .......... 20.. року |
Додаток 4
до Порядку приймання,
реєстрації, обліку
та розгляду в митних органах
заяв і повідомлень
про злочини, що вчинені
або готуються
ПРОТОКОЛ |
___________________________ "......".......... 20.. року |
Додаток 5
до Порядку приймання,
реєстрації, обліку
та розгляду в митних органах
заяв і повідомлень
про злочини, що вчинені
або готуються
ЗРАЗОК |
----------------------------------- |