Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

УПОВНОВАЖЕНИЙ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПРАВ ЛЮДИНИ

(Положення втратило чинність на підставі Наказу
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
N 7/8-12 від 26.07.20
12)

Положення про представників
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Затверджено
зі змінами та доповненнями
Уповноважений Верховної Ради
України з прав людини
Н.Карпачова
19 липня 2005 р.

1. Загальні положення

1.1. Цим Положенням встановлюються і регулюються правові підстави, обсяг і межі повноважень представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - Представник).

1.2. Представник - посадова особа, яка призначається і звільняється Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений) відповідно до статті 11 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" і якій делегуються повноваження Уповноваженого в частині, визначеній цим Положенням щодо здійснення його функцій. На представників Уповноваженого поширюється положення Закону України "Про державну службу", законодавство України про працю.

1.3. Представник Уповноваженого у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави", іншими чинними законами та нормативними актами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також цим Положенням.

1.4. Представник здійснює свою діяльність за дорученням Уповноваженого у межах делегованих йому повноважень, визначених цим Положенням та (або) окремим мандатом, виданим Уповноваженим. Представник підпорядковується безпосередньо Уповноваженому і діє незалежно від інших державних органів, їх посадових та службових осіб.

1.5. Представник за дорученням Уповноваженого бере участь у здійсненні парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод громадян, захисту прав кожного громадянина, іноземця, особи без громадянства на території України та у межах її юрисдикції.

Основною метою діяльності Представника є:

участь у захисті прав і свобод людини і громадянина, проголошених Конституцією України, законами України і міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України;

дотримання і повага до прав і свобод людини і громадянина органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, а також службовими особами підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності;

запобігання порушенням прав і свобод людини та сприяння їх поновленню;

запобігання будь-яким формам дискримінації і привілеям у процесі реалізації людиною своїх прав і свобод;

сприяння правовому інформуванню населення.

2. Повноваження представника

2.1. За дорученням Уповноваженого:

здійснює координацію відповідних підрозділів Секретаріату;

забезпечує контроль за підготовкою проектів подань до Президента України, Прем'єр-міністра України, Голови Верховної Ради України, Генерального прокурора України, конституційних подань Уповноваженого до Конституційного Суду України, подань Уповноваженого до органів державної влади, органів місцевого самоврядування. об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових і службових осіб для вжиття відповідних заходів з метою усунення виявлених порушень прав і свобод людини та здійснює контроль за їх реалізацією.

2.2. Представник вивчає відомості про порушення прав і свобод людини за зверненнями до Уповноваженого громадян України, іноземців, осіб без громадянства, народних депутатів України та за дорученням Уповноваженого здійснює провадження.

2.3. За дорученням Уповноваженого:

порушувати перед керівниками органів державної влади і місцевого самоврядування питання щодо виконання актів реагування Уповноваженого в зазначені законом строки;

здійснює контроль за виконанням актів реагування Уповноваженого, які направлені на адресу органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, організацій, незалежно від форм власності; ініціює проведення перевірок і експертиз за фактами порушень прав і свобод громадян, попередньо узгодивши ці дії з Уповноваженим.

2.4. Відповідно до спеціального мандата відвідує в будь-який час місця попереднього ув'язнення, установи виконання покарань, військові частини, установи примусового лікування і перевиховання, лікарні для психічно хворих, опитує осіб, які там знаходяться, отримує інформацію щодо умов їх тримання.

2.5. За дорученням Уповноваженого бере участь у судовому процесі у випадках і порядку, передбачених законодавством.

2.6. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, Представник складає протоколи про правопорушення.

2.7. За дорученням Уповноваженого Представник направляє листи до органів державної влади і місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб щодо проблем у галузі прав людини, на підставі звернень народних депутатів України, громадян України, осіб без громадянства та іноземців.

2.8. За дорученням Уповноваженого перевіряє стан додержання конституційних прав і свобод людини відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування.

2.9. Готує пропозиції Уповноваженого щодо правової оцінки та експертизи законодавства, правової оцінки законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, органів державної влади і місцевого самоврядування стосовно захисту прав і свобод людини.

2.10. Готує пропозиції Уповноваженого щодо відкриття провадження у справах про порушення прав і свобод людини та здійснює їх реалізацію.

2.11. За дорученням Уповноваженого направляє звернення громадян за належністю до органів державної влади, місцевого самоврядування, які відповідно до чинного законодавства мають забезпечувати поновлення порушених прав громадян.

3. Права представника

3.1. При виконанні делегованих повноважень Представник має право:

невідкладного прийому посадовими особами органів державної влади і органів місцевого самоврядування різних рівнів, керівниками об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, керівниками спеціалізованих підрозділів, військових частин;

бути присутнім на засіданнях представницьких і виконавчих органів державної влади різних рівнів, відвідувати без перешкод підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, будь-які регіональні органи державної влади, органи місцевого самоврядування, бути присутнім на їх засіданнях, а також на колегіальних засіданнях органів прокуратури, внутрішніх справ, державної безпеки, митних і податкових служб, військових підрозділів, інших спеціалізованих державних органів (установ), до компетенції яких належить дотримання прав і свобод людини;

знайомитися з документами, у тому числі таємними, одержувати їх копії в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях, включаючи справи, які знаходяться в судах; при цьому доступ до інформації, яка пов'язана зі службовою, державною таємницею, здійснюється в порядку, передбаченому законодавчими актами України;

запрошувати посадових і службових осіб, громадян України, іноземців, осіб без громадянства для отримання від них усних або письмових пояснень, що стосуються обставин, які перевіряються по справі про порушення прав і свобод людини;

за дорученням Уповноваженого бути присутнім на засіданнях судів всіх інстанцій, у тому числі на закритих судових засіданнях, за умови згоди суб'єкта права, в інтересах якого судовий розгляд оголошено закритим.

4. Обов'язки представника

4.1. Представник зобов'язаний дотримуватись Конституції України і законів України, інших правових актів у процесі захисту прав і захищених законом інтересів громадян, забезпечувати виконання покладених на нього функцій і в повному обсязі використовувати надані йому права.

4.2. Представник зобов'язаний не розголошувати конфіденційну інформацію. Цей обов'язок діє і після припинення його повноважень. У випадку розголошення таких відомостей Представник несе відповідальність у порядку, встановленому законодавством.

4.3. Представник не має права розголошувати одержані відомості щодо особистого життя заявника та інших осіб, які мають відношення до заяви, без їхньої згоди.

5. Забезпечення діяльності представника

5.1. Втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності, а також їх посадових і службових осіб у діяльність Представника забороняється.

5.2. Представник не зобов'язаний надавати будь-кому пояснень по суті справ, які закінчені або знаходяться у його проваджені.

6. Обов'язок співпраці з представником

6.1. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадові і службові особи, до яких звернувся Представник, зобов'язані співробітничати з ним і надавати йому необхідну допомогу, зокрема:

забезпечувати доступ до матеріалів і документів, у тому числі на умовах, передбачених нормативними актами про захист державної і службової таємниці;

надавати інформацію і давати пояснення щодо фактичної і правової підстави своїх дій і рішень.

6.2. Відмова органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності, їх посадових і службових осіб від співробітництва з Представником, а також умисне приховування або надання неправдивих даних, будь-яке незаконне втручання в діяльність Представника зумовлюють відповідальність відповідно чинного законодавства.

6.3. Після отримання на свою адресу листа Представника державні органи влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, їх посадові особи мають згідно з пунктом 11 статті 13 Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" вжити необхідних заходів щодо усунення виявлених порушень прав і свобод людини і громадянина.

Заключні положення

Питання консультативно-правової і науково-дослідної підтримки роботи Представника, а також інші питання, не врегульовані цим Положенням, належать до компетенції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.