Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

Редакции

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

НАКАЗ
24.12.2010 N 1629

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 січня 2011 р. за N 87/18825

Про затвердження
національних положень (стандартів)
бухгалтерського обліку в державному секторі

(Із змінами, внесеними згідно з Наказами
Міністерства фінансів
N 568 від 18.05.20
12
N 1343 від 17.12.20
12)

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Закону України "Про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік", Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 N 34, наказую:

1. Затвердити національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі 102 "Консолідована фінансова звітність", 103 "Фінансова звітність за сегментами", 124 "Доходи", 125 "Зміни облікових оцінок та виправлення помилок", 126 "Оренда", 127 "Зменшення корисності активів", 128 "Забезпечення, непередбачені зобов'язання та непередбачені активи", 129 "Інвестиційна нерухомість", схвалені Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України, що додаються.

2. Внести зміни до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2009 N 1541, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2010 за N 103/17398, схвалені Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України, виклавши його в новій редакції, що додається.

3. У заголовку та тексті наказу Міністерства фінансів України від 28.12.2009 N 1541 "Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2010 за N 103/17398, слово "Положення" у всіх відмінках замінити словами "Національне положення" у відповідних відмінках.

4. Управлінню методології бухгалтерського обліку (Канцуров О.О.):

4.1. Забезпечити подання цього наказу в п'ятиденний строк після його видання у встановленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4.2. У десятиденний строк з дня державної реєстрації цього наказу в Міністерстві юстиції України забезпечити його оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів України в мережі Інтернет.

5. Установити, що цей наказ набирає чинності з 01 січня 2015 року.

(Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів N 1343 від 17.12.2012)

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Копилова В.А.

Міністр Ф. Ярошенко

Затверджено
Наказ Міністерства фінансів
України
24.12.2010 N 1629

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 січня 2011 р. за N 87/18825

Національне положення (стандарт)
бухгалтерського обліку в державному секторі
102 "Консолідована фінансова звітність"

I. Загальні положення

1. Це Національне положення (стандарт) визначає порядок складання консолідованої фінансової звітності та загальні вимоги до розкриття інформації щодо складання консолідованої фінансової звітності.

2. Норми цього Національного положення (стандарту) застосовуються суб'єктами бухгалтерського обліку в державному секторі (далі - суб'єкти державного сектору), які складають та подають консолідовану фінансову звітність.

3. Це Національне положення (стандарт) не застосовується суб'єктами державного сектору до фінансової звітності контрольованих суб'єктів господарювання, які є підприємствами державного, комунального секторів економіки, що належать до сфери їх управління. Показники фінансової звітності підприємств державного, комунального секторів економіки підлягають консолідації згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 20 "Консолідована фінансова звітність", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.07.99 N 176, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.08.99 за N 553/3846.

Консолідована фінансова звітність підприємств державного, комунального секторів економіки, які належать до сфери управління контролюючого суб'єкта державного сектору, складається окремо та подається у складі консолідованої фінансової звітності.

У бухгалтерському обліку та у фінансовій звітності контролюючого суб'єкта державного сектору внески до статутного капіталу підприємств державного, комунального секторів економіки відображаються як фінансові інвестиції.

4. Терміни, що використовуються в національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку в державному секторі, мають такі значення:

внутрішньогрупове сальдо - сальдо дебіторської заборгованості та зобов'язань на дату балансу, яке утворилося внаслідок внутрішньогрупових операцій;

внутрішньогрупові операції - операції між контролюючим та контрольованими суб'єктами державного сектору або між контрольованими суб'єктами державного сектору в межах однієї економічної групи;

консолідована фінансова звітність - фінансова звітність, яка відображає фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів контролюючого суб'єкта та контрольованих ним суб'єктів як єдиної економічної групи;

контроль - повноваження суб'єкта державного сектору управляти фінансовою та операційною політикою іншого суб'єкта державного сектору з метою одержання вигід від його діяльності.

II. Порядок складання та подання
консолідованої фінансової звітності

1. Консолідовану фінансову звітність подає контролюючий суб'єкт державного сектору.

Контролюючий суб'єкт державного сектору не подає консолідованої фінансової звітності:

а) якщо він є контрольованим суб'єктом державного сектору іншої економічної групи; або

б) за наявності відповідного рішення власника, прийнятого в установленому порядку.

2. Контролюючий суб'єкт державного сектору, який подає консолідовану фінансову звітність, консолідує показники фінансової звітності всіх контрольованих суб'єктів, крім тих, стосовно яких наявна одна з таких умов:

а) контроль над контрольованим суб'єктом державного сектору є тимчасовим;

б) контрольований суб'єкт державного сектору провадить діяльність в умовах довгострокових обмежень, які не дають змоги контролюючому суб'єкту державного сектору отримувати вигоди або потенціал корисності від його діяльності. У такому разі відповідні активи і операції відображаються відповідно до інших національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі.

3. Консолідована фінансова звітність складається шляхом впорядкованого додавання показників фінансової звітності контрольованих суб'єктів державного сектору до аналогічних показників фінансової звітності контролюючого суб'єкта державного сектору. Склад і форми фінансової звітності визначені Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 "Подання фінансової звітності", затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2009 N 1541, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.01.2010 за N 103/17398 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24.12.2010 N 1629).

При складанні консолідованої фінансової звітності підлягають виключенню:

а) сальдо та операції між суб'єктами державного сектору в межах економічної групи та отримані в результаті нереалізовані доходи;

б) нереалізовані втрати в результаті операцій в межах економічної групи, за винятком випадків, коли їх можна відшкодувати.

4. При складанні консолідованої фінансової звітності наводяться усі статті (рядки) форм фінансової звітності, можуть не наводитись статті (рядки) форм фінансової звітності, за якими у суб'єктів державного сектору економічної групи відсутні показники.

5. Фінансова звітність контролюючого суб'єкта державного сектору та його контрольованих суб'єктів державного сектору, що використовується при складанні консолідованої фінансової звітності, складається за той самий звітний період і на ту саму дату балансу.

6. Консолідовану фінансову звітність складають з фінансової звітності контролюючого та контрольованих суб'єктів державного сектору з використанням єдиної облікової політики для подібних операцій та інших подій за схожих обставин. Якщо при складанні консолідованої фінансової звітності неможливо застосувати єдину облікову політику, то про це повідомляється у примітках до консолідованої фінансової звітності.

7. Курсові різниці, що виникають під час перерахунку показників фінансової звітності контрольованих суб'єктів державного сектору, розташованих за межами України, у валюту України, визначаються згідно з іншими національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі.

8. Консолідований звіт про рух грошових коштів складається на основі консолідованого балансу, консолідованого звіту про фінансові результати та консолідованого звіту про власний капітал.

ІІІ. Загальна консолідована фінансова звітність
суб’єктів державного сектору

1. Загальна консолідована фінансова звітність суб’єктів державного сектору (далі - загальна консолідована фінансова звітність) складається Державною казначейською службою України з метою отримання інформації про загальний майновий стан та результати діяльності суб’єктів державного сектору та бюджетів.

2. Загальна консолідована фінансова звітність включає консолідований баланс, консолідований звіт про фінансовий результат, консолідований звіт про рух грошових коштів, консолідований звіт про власний капітал згідно з додатками 1-4 до цього Національного положення (стандарту).

3. Формування загальної консолідованої фінансової звітності здійснюється шляхом впорядкованого додавання показників консолідованої фінансової звітності контролюючих суб’єктів державного сектору та бюджетів.

4. Розкриття статей звітів загальної консолідованої фінансової звітності здійснюється згідно з порядком заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, встановленим відповідно до законодавства.

5. Консолідована фінансова звітність контролюючих суб'єктів державного сектору та бюджетів, що використовується при складанні форм загальної консолідованої фінансової звітності, має бути за той самий звітний період і на ту саму дату балансу, на яку складається загальна консолідована фінансова звітність.

6. Загальна консолідована фінансова звітність складається за показниками консолідованої фінансової звітності контролюючих суб'єктів державного сектору та бюджетів з використанням єдиної облікової політики для подібних операцій та інших подій за схожих обставин. Якщо при складанні загальної консолідованої фінансової звітності неможливо застосувати єдину облікову політику, то про це повідомляється у примітках до загальної консолідованої фінансової звітності державного сектору.

7. Консолідована інформація про виконання бюджету (кошторису) формується відповідно до вимог Бюджетного кодексу України.

(Національне положення доповнено новим розділом згідно з Наказом Міністерства фінансів N 568 від 18.05.2012)

ІV. Розкриття інформації про складання
консолідованої фінансової звітності

1. У примітках до консолідованої фінансової звітності наводиться інформація про:

1.1. Перелік контрольованих суб'єктів державного сектору, що належать до сфери управління, із зазначенням:

найменування, країни та місця реєстрації і місцезнаходження;

короткого опису основної діяльності;

найменування контролюючих суб'єктів державного сектору іншої економічної групи, від яких отримувались активи для покриття витрат з реалізації їх цілей, обсяги цих активів і не використані (або не повернені) залишки на кінець звітного періоду.

1.2. Причини, з яких показники фінансової звітності контрольованих суб'єктів державного сектору не включено до консолідованої фінансової звітності.

2. У примітках до консолідованої фінансової звітності також наводиться інформація про статті, до яких застосовувалася різна облікова політика.

Начальник Управління методології бухгалтерського обліку О.О. Канцуров

Додаток 1
до Національного положення
(стандарту) бухгалтерського обліку
в державному секторі 102
"Консолідована фінансова звітність"

Консолідований баланс
на ____________ 20__ року

Форма N 1-кдс

Одиниця виміру: тис.грн.

АКТИВ Код рядка На початок звітного року На кінець звітного періоду
усього у тому числі усього у тому числі
державний бюджет бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів державний бюджет бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
І. НЕФІНАНСОВІ АКТИВИ
Основні засоби:
залишкова вартість 010
знос 011
первісна вартість 012
Нематеріальні активи:
залишкова вартість 020
накопичена амортизація 021
первісна вартість 022
Незавершені капітальні інвестиції 030
Запаси 040
Малоцінні та швидкозношувані предмети 050
Готова продукція 060
Інші нефінансові активи 070
Усього за розділом I 100
II. ФІНАНСОВІ АКТИВИ
Довгострокова дебіторська заборгованість 110
Довгострокові фінансові інвестиції 120
Поточна дебіторська заборгованість:
за розрахунками з бюджетом 130
за розрахунками за товари, роботи, послуги 140
за наданими кредитами 150
за виданими авансами 160
за розрахунками із соціального страхування 170
за внутрішніми розрахунками 180
інша поточна дебіторська заборгованість 190
Поточні фінансові інвестиції 200
Грошові кошти та їх еквіваленти бюджетних установ та державних цільових фондів в:
національній валюті, у тому числі в: 210
касі 211
казначействі 212
установах банків 213
іноземній валюті 220
Кошти бюджетів та інших клієнтів на:
єдиному казначейському рахунку 230
рахунках в установах банків, у тому числі: 240
у національній валюті 241
в іноземній валюті 242
Інші фінансові активи 250
Усього за розділом II 280
III. ВИТРАТИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ 290
БАЛАНС 300

ПАСИВ Код рядка На початок звітного року На кінець звітного періоду
усього у тому числі усього у тому числі
державний бюджет бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок місцевого бюджетту бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів державний бюджет бюджетні установи, що утримуються за рахунок державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок місцевого бюджету бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
I. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ ТА ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Внесений капітал 330
Фонд дооцінки 340
Фінансовий результат 350
Капітал у підприємства 360
Резерви 370
Усього за розділом I 410
II. ЗОБОВ'ЯЗАННЯ
Довгострокові зобов'язання:
за цінними паперами 420
за кредитами 430
інші довгострокові зобов’язання 440
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями 450
Поточні зобов'язання:
за платежами до бюджету 460
за розрахунками за товари, роботи, послуги 470
за кредитами 480
за одержаними авансами 490
за розрахунками з оплати праці 500
за розрахунками із соціального страхування 510
за внутрішніми розрахунками 520
інші поточні зобов’язання 530
Усього за розділом II 570
III. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ 580
IV. ДОХОДИ МАЙБУТНІХ ПЕРІОДІВ 590
БАЛАНС 600

Керівник

Головний бухгалтер

(Національне положення доповнено додатком згідно з Наказом Міністерства фінансів N 568 від 18.05.2012)

Додаток 2
до Національного положення
(стандарту) бухгалтерського обліку
в державному секторі 102
"Консолідована фінансова звітність"

Консолідований звіт
про фінансові результати
за ____________ 20__ року

Форма N 2-кдс

I. Фінансовий результат діяльності

Одиниця виміру: тис.грн.

Стаття Код рядка За звітний період За попередній період
усього у тому числі усього у тому числі
державний бюджет бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів державний бюджет бюджет ні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюд-жети державних цільових фондів органи державних цільових фондів
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
ДОХОДИ
Доходи від обмінних операцій
Бюджетні асигнування 010
Доходи від надання послуг 020
Доходи від продажу 030
Фінансові доходи 040
Інші доходи від обмінних операцій 050
Всього доходів від обмінних операцій 080
Доходи від необмінних операцій
Податкові надходження 090
Неподаткові надходження (адміністративні збори та платежі) 100
Трансферти 110
Надходження до державних цільових фондів 120
Інші доходи від необмінних операцій 130
Всього доходів від необмінних операцій 170
Всього доходів 200
ВИТРАТИ
Витрати за обмінними операціями
Витрати на оплату праці 210
Відрахування на соціальні заходи 220
Матеріальні витрати 230
Амортизація 240
Фінансові витрати 250
Інші витрати за обмінними операціями 260
Всього витрат за обмінними операціями 290
Витрати за необмінними операціями
Трансферти 300
Інші витрати за необмінними операціями 310
Всього витрат за необмінними операціями 340
Всього витрат 400
Профіцит/дефіцит за звітний період 410

II. Видатки бюджету (кошторису) за функціональною
класифікацією видатків та кредитування бюджету

Найменування показника Код рядка За звітний період За попередній період
усього у тому числі усього у тому числі
державний бюджет бюджет ні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів державний бюджет бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Загальнодержавні функції 440
Оборона 450
Громадський порядок, безпека та судова влада 460
Економічна діяльність 470
Охорона навколишнього природного середовища 480
Житлово-комунальне господарство 490
Охорона здоров'я 500
Духовний та фізичний розвиток 510
Освіта 520
Соціальний захист та соціальне забезпечення 530

Керівник

Головний бухгалтер

(Національне положення доповнено додатком згідно з Наказом Міністерства фінансів N 568 від 18.05.2012)

Додаток 3
до Національного положення
(стандарту) бухгалтерського обліку
в державному секторі 102
"Консолідована фінансова звітність"

Консолідований звіт
про рух грошових коштів
за 20__ рік

Форма N 3-кдс

Одиниця виміру: тис.грн.

Стаття Код рядка За звітний період За попередній період
усього у тому числі усього у тому числі
державний бюджет бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюджети держав-них цільових фондів органи державних цільових фондів державний бюджет бюджет ні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету місцеві бюджети бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів бюджети державних цільових фондів органи державних цільових фондів
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
I. Рух коштів у результаті операційної діяльності
Надходження від операційної діяльності, всього 010
у тому числі за: обмінними операціями: 020
бюджетні асигнування 021
доходи від надання послуг 022
інші надходження від обмінних операцій 023
необмінними операціями: 030
податкові надходження 031
неподаткові надходження 032
трансферти 033
надходження до державних цільових фондів 034
інші надходження від необмінних операцій 035
Витрати на операційну діяльність, всього 040
у тому числі: витрати за обмінними операціями: 050
витрати на оплату праці 051
відрахування на соціальні заходи 052
оплата товарів, робіт, послуг 053
інші витрати за обмінними операціями 054
витрати за необмінними операціями: 060
трансферти 061
інші витрати за необмінними операціями 062
Чистий рух коштів від операційної діяльності 070
II. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності
Надходження від інвестиційної діяльності за обмінними операціями, всього 080
у тому числі від продажу: 090
фінансових інвестицій 091
основних засобів 092
нематеріальних активів 093
Інші надходження 100
Витрати на інвестиційну діяльність за обмінними операціями, всього 110
у тому числі на придбання: 120
фінансових інвестицій 121
основних засобів 122
нематеріальних активів 123
Інші витрати 130
Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності 140
III. Рух коштів у результаті фінансової діяльності
Надходження від фінансової діяльності за обмінними операціями, всього 150
у тому числі від: 160
повернення кредитів 161
отримання позик 162
отримання відсотків (роялті) 163
Інші надходження 170
Витрати на фінансову діяльність за обмінними операціями, всього 180
у тому числі: 190
надання кредитів 191
погашення позик 192
сплата відсотків 193
Інші витрати 200
Чистий рух коштів від фінансової діяльності 210
Чистий рух коштів за звітний період 220
Залишок коштів на початок року 230
Вплив зміни валютних курсів на залишок коштів 240
Залишок коштів на кінець року 250

Керівник

Головний бухгалтер

(Національне положення доповнено додатком згідно з Наказом Міністерства фінансів N 568 від 18.05.2012)

Додаток 4
до Національного положення
(стандарту) бухгалтерського обліку
в державному секторі 102
"Консолідована фінансова звітність"

Консолідований звіт
про власний капітал
за 20__ рік

Форма N 4-кдс

Одиниця виміру: тис.грн.

Стаття Код рядка Бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету Бюджетні установи, що утримуються за рахунок коштів місцевого бюджету Органи державних цільових фондів Разом
внесений капітал фонд дооцінки фінансовий результат капітал у підприємства резерви разом внесений капітал фонд дооцінки фінансовий результат капітал у підприємства резерви разом внесений капітал фонд дооцінки фінансовий результат капітал у підприємства резерви разом
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Залишок на початок року 010
Коригування:
Зміна облікової політики 020
Виправлення помилок 030
Інші зміни 040
Скоригований залишок на початок року 050
Переоцінка активів:
Дооцінка основних засобів 060
Уцінка основних засобів 070
Дооцінка незавершеного будівництва 080
Уцінка незавершеного будівництва 090
Дооцінка нематеріальних активів 100
Уцінка нематеріальних активів 110
Профіцит/дефіцит за звітний період 120
Збільшення капіталу в підприємства 130
Зменшення капіталу в підприємства 140
Інші зміни в капіталі 150
Разом змін в капіталі 180
Залишок на кінець звітного періоду 190

Керівник

Головний бухгалтер

(Національне положення доповнено додатком згідно з Наказом Міністерства фінансів N 568 від 18.05.2012)